Економија 24

Меѓународниот монетарен фонд ( ММФ ) ја намали проекцијата за глобален економски раст, наведувајќи дека растот е загрозен со намалување на цените на суровините и нервозата на пазарите. ММФ во својот полугодишен извештај наведува дека оваа година светската економија ќе оствари раст од 3.1 отсто и 3.6 отсто во 2016 година, што претставува намалување во однос на предвидувањата од јули. Раст од 3.1 отсто би бил најбавен раст од рецесионата 2009 година. Растот на пазарите во развој се очекува да падне петта година по ред, поради економскиот застој во Кина каде е намалена побарувачката на суровини и беа намалени цените на нафтата. Во извештајот на ММФ, објавен пред состанокот на таа институција и Светската банка оваа недела во Лима, се наведува дека САД ќе имаат раст од 2.6 отсто, додека во јули беше предвидено 2,5 отсто. Руската економија која исто така беше погодена од санкциите, годинава ќе се намали повеќе од очекувањата, односно 3.8 проценти. Проценката на ММФ за еврозоната и Кина, останува иста – земјите кои ...
сите 21 | | | веќе видена

Во Министерството за финансии вчера беа потпишани договорите со Светска банка за заем од 83 милиони евра за реализација на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка. Изградбата треба да почне на пролет и да заврши за три години, односно до крајот на 2019 одина. Договорите за заем и за гаранција ги потпишаа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, вршителот на должноста директор на Канцеларијата на Светска банка во Македонија Бојана Нацева и директорот на ЈП за државни патишта Александар Стојанов. На потпишувањето на договорите присуствуваа и вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. „Со потпишувањето на овој договор станува реалност експресниот пат од Ранковце до Крива Паланка. Пат кој е од исклучително големо значење за граѓаните од североисточниот дел на Македонија, но и за сите граѓани што патуваат кон Бугарија, бидејќи ќе се изгради нов модерен пат со по две ленти од двете насоки и кој ќе овозможи побрз и побезбеден проток, ...
сите 90 | | | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во септември 2015 година, во споредба со август 2015 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.1% и групата Ноќевања за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги во септември 2015 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 0.8%. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- септември 2015 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.4%, додека во однос на декември 2014 година е зголемен за 0.4%.
сите 23 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов ги прими членовите на владиниот тим за странски инвестиции за да размени идеи, мислења и иницијативи со кои ќе се засили економската агенда во рамки на неговите дипломатски активности. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министрите без ресор задолжени за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф, Горан Мицковски, Веле Самак и Фуркан Чако, како и директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Виктор Мизо, пред претседателот Иванов ја претставија стратегијата за обезбедување зголемен прилив на странски директни инвестиции по земји, региони, и пазари, како и чекори од стратегиите за промоција на извозот на Република Македонија. Како што соопшти Кабинетот на Претседателот на РМ, на средбата биле одредени таргет-државите кои би требало да се посетат во наредниот период, со цел меѓусебно интензивирање на контактите и унапредување на правната рамка, создавање соодветни услови за потенцијалните инвеститори, како и услови за пласман на македонски ...
сите 2 | | | веќе видена

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-август 2015 година, изнесува 160 089 953 илјади денари, изразена во долари 2 889 817 илјади САД долари, односно 2 599 025 илјади евра. Вкупната вредност на увозот на стоки во Република Македонија, во периодот јануари-август 2015 година, изнесува 228 838 749 илјади денари, изразена во долари 4 128 421 илјади долари, односно 3 715 134 илјади евра. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-август 2015 година, изнесува 68 748 796 илјади денари, изразен во долари 1 238 604 илјади САД долари, односно 1 116 110 илјади евра. Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари-август 2015, е 70.0%. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, фероникелот, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, производите од железо и челик (валани ...
сите 9 | | | веќе видена

Владата на Србија усвои Уредба со која им се намалуваат дневниците на државните службенци. Дневниците за службено патување во земјата од сегашните 2.566 (едно евро е околу 120 динари) се намалува на 150 динари, додека девизните дневниции од 65 евра се намалуваат на 15 евра. Уредбата е донесена со цел да се намалат трошоците и да се оствари значителна зашреда во буџетот.
| | веќе видена

Шпанската полиција соопшти дека открила неколку гаражи во кои на клиентите им биле давани услуги за лажирање на тестови за мерење на штетни гасови. Во овие гаражи клиентите добивале механички и софтверски услуги, кои овозможувале измама, како во случајот со Фолксваген. Во осум гаражи во Мадрид, биле отстранувани филтерите за дизел, што клиентите ги чинело од 100 до 200 евра и биле користени софтвери, кои овозможувале местење на мерењата на емисија на штетни гасови, што ги открила полицата по дојава, пренесе српскиот портал „Б92“. Засега не се открива колку луѓе се уапсени во оваа акција. Германската компанија Фолксваген призна дека во повеќе милиони возила продадени низ светот, вградила софтвери, кои прикажуваат неточни податоци на тестовите за мерење на издувните гасови.
сите 2 | | | веќе видена

Нема промена на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија. И бензините и дизелот остануваат по стара цена. Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,50 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 64,50 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 50,00 ден/лит и цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 38,50 ден/лит.
сите 35 | | | веќе видена

Компаниите од слободните економски зони работат со полна пареа. Се зголемуваат нарачките од странство, зголеменото производство повлекува и ангажирање нови работници. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во секторите во кои се активни компаниите од зоните значително се зголемува бројот на вработени. Од јануари до август годинава кај производството на текстил, сегмент во кој е активен „Џонсон Контролс“ во Штип, бројот на вработени се зголемил за 18,9% во однос на истиот период од минатата година. Кај производството на електричната опрема („Џонсон Мети“, „Текнохозе“, „Кемет Електроникс“) позитивата е 23,7%, кај производството на моторни возила (белгиски „Ван Хул“) растот е над 25%. „Лидер“: Бројот на вработени дополнително ќе расте Раздвижување има и надвор од зоните, кај компаниите кои на еден или на друг начин се поврзани со работењето на компаниите од ТИРЗ, како производството на машини и уреди – во овој сегмент, бројот на работници е зголемен за 8,9%. Во делот на поправка и ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска на околу 300.000 пензионери во Македонија ќе им се исплатат пензиите со најавеното покачување од 621 денар. Со овогодинешното покачување просечната пензија ќе достигне 13.085 денари. Ова е покачување за цели 70 отсто во споредба со пензиите во 2006-та година, кога просечната пензија изнесуваше 7.683 денари. Во месец октомври следната ќе има ново покачување на пензиите од 650 денари. Средствата за новото покачување се веќе обезбедени со предлог-буџетот за 2016-та година.
сите 76 | | | веќе видена

Градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски и директорот на ЈП „Градски Паркинг”, Борче Јакимовски ги промовираа новите електромобили и персонални транспортери – електротротинети за изнајмување. „Станува збор за 7 нови електромобили и 5 нови електротротинети кои ќе им бидат ставени на располагање на граѓаните и ќе служат за туристичко разгледување на знаменитостите во центарот на градот. Изнајмувањето на овие возила ќе се врши на пунктот на “Градски паркинг” на плоштадот „Македонија“, каде изнајмувањето на електромобилите ќе се врши по цена од 50 денари за билет, додека цената за изнајмување на електротротинетите е 100 денари од час, рече Трајановски. Новите електромобили имаат ретро изглед. Имаат по 4 места за седење, каде со едно полнење истите можат да поминат од 50 до 70 километри. „За набавката на електромобилите ЈП „Градски паркинг“ вложи околу 6 милиони денари, без ДДВ, додека за набавката на 5-те електротротинети околу 1,9 милиони денари, без ДДВ. Електромобилите и електротротинетите се ...
сите 4 | | | веќе видена

Темпото на вработување во САД осетно забави во септември, поради затворање на работни места во рударството, но стапката на невработеност се задржа на најниско ниво за седум ипол години, објави американската влада. Американските работодавачи во септември отвориле нето 142 илјади нови работни места, извести американското министерство за труд. Воедно за 59 илјади се снижени проценките за бројот на новоотворени работни места во јули и август, пишува „hrportfolio.hr“. Во приватниот сектор во септември биле вработени вкупно 118 илјади нови работници, а во јавниот 24 илјади, покажуваа официјалните податоци. Најмногу се вработија во секторот здравствена нега и во информатичкиот сектор, додека во рударскиот се затворени 10 илјади работни места. Стапката на невработеност остана непроменета, на најниско ниво за седум ипол години од 5,1 отсто. Бројот на невработени е намален за 100 илјади, на 7,9 милиони. Аналитичарите очекуваа над 200.000 нови работни места, а извештајот со посебно внимание се следи во централната ...
сите 4 | | | веќе видена

Енергијата на ветерот (или еолската енергија) е една од првите форми на енергија која ја користел човекот. Уште старите Египќани ја користеле за задвижување на своите бродови и ветерни мелници. Ваквиот начин на искористување на ветерната енергија, подоцна вклучувајќи и пумпи за вода, се задржал до крајот на деветнаесет години од неговиот живот. Првата ветерна турбина која е користена за производство на електрична енергија била направена во 1891 год. од Данецот Пул ла Ур. Интересно е да се забележи дека добиената електрична енергија ја користел за електролиза на водата, а на тој начин добиениот водород понатаму се користел за осветлување во локално училиште. Може да се каже дека, во вистинска смисла на зборот, бил сто години пред своето време, бидејќи дури кон крајот на дваесеттиот век се јавиле идеите за користење на ветерната и сончевата енергија за електролиза на водата и користење на водородот за генерирање на електрична енергија во горивни ќелии. Помасовна употреба на енергијата на ветерот за добивање на ...
| | веќе видена

Германска Дојче банк ја подигна прогнозата за раст на економијата во Германија за наредната година, затоа што големиот прилив на мигранти ќе ја зголеми потрошувачката за дури половина процентни поени, пренесува Б92. Според најновата прогноза на Дојче банк, бруто домашниот производ (БДП) на Германија во 2016-та година ќе порасне за 1,9 oтсто во однос на претходно прогнозираните 1,7 проценти. „И покрај влошувањето на надворешното и финансиското опкружување, ние ја подигнавме прогнозата на БДП за 2016-та година. Двигателите на растот ќе бидат силно зголемени поради реалната потрошувачка поради пониската цена на нафтата и силното евро, како и зголемувањето на имиграцијата“, оценија аналитичарите на оваа банка. Проценката е дека околу 800.000 избеглици и мигранти кои бегаат од војната и сиромаштијата, а од кои најголемиот број се од Сирија, оваа година ќе дојдат во Германија, наведува Дојче банк, додавајќи дека староста на имигрантите кои пристигнуваат е 23,3 години во споредба со просечната стартост на домашната ...
сите 12 | | | веќе видена

Трошоците за работна сила во Британија во вториот квартал забележаа раст по најбрза стапка за повеќе од две години, покажаа објавените податоци. Тоа ги зголеми изгледите на централната банка на Англија (BoE) наскоро да ги подигне каматните стапки. Банката соопшти дека со внимание ги следи трошоците по единица на труд – однос меѓу платата и продуктивноста, бидејќи го разгледува првото растење на трошоците за задолжвање во последните седум години, пренесува „ Б92 “. Продуктивноста исто така порасна во вториот квартал, и тоа по најбрза стапка на раст во последните четири години, но се задржа под предкризниот просек. Единечните трошоци за труд во вториот квартал пораснаа за 2,2 отсто во однос на истиот период од минатата година, што е најголема годишна стапка на раст од крајот на 2012-та година. Ова го соопшти британската канцеларија за статистика, додавајќи дека во однос на првиот овогодишен квартал, трошоците за работа пораснале за 0,5 проценти. Според зборовите на заменик гувернерот на BoE, Бен Броадбент, ...
сите 3 | | | веќе видена

Килограм арпа да се откупува по 25 денари, а бел ориз од 55 до 60 денари во зависност од квалитетот, договорија преставници на призводителите, откупувачите и преработувачите на синоќешниот заеднички состанок во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Земјоделците од кочанскиот регион се задоволни од постигнатата цена, изјави Драгољуб Гаврилов, земјоделец од село Чешиново кој ја предводеше делегацијата на оризопроизводители на средбата во Скопје. Жетвата на оризот во Кочанскиот регион ќе почне за десетина дена. Од насеаните 4.500 хектари се очекува род од 27.000 тони арпа.
сите 37 | | | веќе видена

Владата вчера продолжи со исплата на надомест за штетите од временските непогоди кои се случија годинава. Исплатени се 2,3 милиони денари на 105 лица од Радовиш, Охрид и Кратово, информираат од Министерството за финансии. „Владата на РМ и понатаму ќе продолжи со обесштетување на граѓаните кои претрпеа штети од невремето годинава, како што е ветено, се вели во соопштението. Денеска исто така се исплатени 1,9 милиони денари субвенции на сточари за одбележани грла говеда.
сите 3 | | | веќе видена

Македонија во изминативе години издаде три еврообврзници, а како што се најавува во предлог буџетот за 2016 година можно е наскоро да се издаде и четвртата по ред еврообврзница за да се обезбедат пари за покривање на буџетскиот дефицит во следната година. Првата еврообврзница се емитуваше во 2005, на износ од 150 милиони евра. Тогаш каматата изнесуваше 4,6 отсто. Втората еврообврзница беше издадена во јуни 2009 година, на сума од 175 милиони евра. Тогаш каматата изнесуваше 9,8 отсто годишно. Оваа еврообрзница беше отплатена во 2013 година. Третата еврообврзница изнесуваше 500 милиони евра и беше издадена во јули, минатата година. Каматната стапка за враќање на позајмените средства изнесуваше 3,97 проценти на годишно ниво со рок на отплата од 7 години. Во 2010 година, Владата сакаше да издаде еврообврзница, но по скенирање на пазарот се повлече од идејата. Извор: еМагазин
| | веќе видена

Граѓаните на Швајцарија и натаму се најбогатите на планетава, кога станува збор за финансиските средства по жител, но парадоксално на тоа, тие воедно се и најзадолжените со просечни 80.000 евра по жител (87.343 франци), покажа истражувањето од осигурителната компанија „Алианц“ (Allianz), а пренесе српскиот портал Бизлајф. Финансиската актива по жител во Швајцарија во 2014-та вредеше 157.450 eвра, наспроти 146.540 во 2013-та, a водечкото место во светот, според овој параметар го зазема од почетокот на 2000-та година. Швајцарија на првото место во светот се наоѓа и според висината на задолженоста на жителите, иако таа благо порасна во последниве години. Стапката на задолженост на граѓаните во однос на БДП остана висока, 122 отсто во 2014-та година. Само за споредба, нивото на долгот на жителите во Германија изнесуваше 55 отсто од БДП, а во Австрија 51 процент. На глобален план, финансиската актива во минатата година скокна за 8,1 отсто, на ниво од 100.600 милијарди евра, покажа оваа студија (Global Wealth ...
сите 11 | | | веќе видена

Бројот на работниците во индустријата во август 2015 година, во однос на август 2014 година, бележи раст од 1,3 отсто, објави Државниот завод за статистика. Во секторот Рударство и вадење камен во август 2015 година, во однос на август 2014 година, бројот на работници бележи опаѓање од 2,7 отсто, а пораст од 1,7 отсто бележи во секторот Преработувачка индустрија и 0,4 отсто пораст во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација. Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во август 2015 година, во однос на август 2014 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1,8 отсто и Капитални производи за 16,6 отсто, додека опаѓање бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 0,9 отсто, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1,2 отсто и Енергија за 1,7 отсто. Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари-август 2015 година, во однос на периодот јануари-август 2014 година изнесува 1,8 проценти.
сите 22 | | | веќе видена

next