Економија 24

Во земјите на Средна и Источна Европа, најмногу пари за штедење во банка издвојуваат Австријците, чии просечни депозити месечно изнесуваат 201 евро, а најдоле се наоѓаат Србите со просечни 35 евра, покажало истражувањето на агенцијата IMAS за потребите на австриската Ерсте група, пренесува „Банкар.ме“. На второто место се Словаците со просечен износ на заштеда од 94 евра, Чесите со 76 евра, Хрватите кои месечно заштедуваат околу 60 евра, а следат Унгарците со 47 и Романците со 41, како и Србите со 35 евра. Поголемиот дел од граѓаните, или 90 отсто, како главен мотив за штедење ја наведуваат потребата за создавање финансиска позадина во случај на изненадни ситуации, а потоа и потребата за помали или поголеми трошоци и купување, односно реновирање (29%) и содавање залихи за “стари денови“ (24%).
сите 4 | | | веќе видена

Најновата проекција на Светска банка за растот на македонската економија за годинава е 3,2 проценти. Во објавениот економски преглед за Европа и Централна Азија е забележано дека годинава поради политичките случувања во Македонија има забавување на економската активност. За наредната година Светска банка предвидува растот на БДП да биде 3,4 проценти, а во 2017 година 3,7 проценти. Главен двигател на ваквиот раст, според Светска банка, ќе бидат зголемените јавни инвестиции, зголемениот извоз и зголеменото индустриско производство. Сепак, Светска банка смета дека порастот од еден процент на БДП од година во година не е доволен за да се создадат значителен број работни места. Во прегледот се наведува дека се очекува и натамошно намалување на стапката на сиромаштија и зголемување на вработеноста. Во него е посочено дека стапката на сиромаштија е намалена од 27 проценти во 2010 година на 24,2 проценти во 2013 година, што укажува дека се подобрени условите за живот. Невработеноста е намалена од 28,4 на 27,3 ...
сите 6 | | | веќе видена

Во рамки на посетата на Обединетите Арапски Емирати, премиерот Никола Груевски и владина делегација вчера оствари посета на Стопанско-индустриската комора на Дубаи, каде што се сретна со претседателот на Комората, Маџид Саиф Ал Гураир. Комората на Дубаи е најголема стопанска групација во Емиратот во која членуваат над 170 000 стопански субјекти чиј што вкупен годишен обрт на средства надминува 100 милијарди американски долари. Членовите на владината делегација ги претставија можностите за инвестирање кои ги нуди Република Македонија. Премиерот Груевски истакнал дека е од исклучително значење градењето и унапредувањето на добрите политички односи да биде проследено со интензивирање на економските односи помеѓу Република Македонија и Обединетите Арапски Емирати. „Целта на нашата посета е да ги унапредиме економските и политичките односи меѓу нашите земји. Всушност, ние немаме некое отворено политичко прашање, но преку повеќе контакти можеме да ги подобриме нашите врски, нашата политичка соработка и има многу ...
сите 104 | | | веќе видена

Марио Драги неодамна најави дека ЕЦБ ќе продолжи да откупува обврзници како и стимулативната програма “барем до септември 2016 година“. ЕЦБ можеби дури и ќе го зголеми обемот на откуп веќе во декември, којшто моментално изнесува 60 милијарди евра на месечно ниво, пренесува Лидер. Со овој сигнал е зголемена можноста која ја најавија одредени економисти дека американскиот долар наскоро може да се изедначи со вредноста на европската валута. Инфлацијата во еврозоната и покрај преземените мерки останува многу ниско, а истовремено пазарите во развој и понатаму се недоволно закрепнати. Откако ЕЦБ започна со програмата за квантитативно олабавување во март, еврото губи и добива на вредност, а во еден момент го достигна 12 годишниот минимум, или вредност од околу 1,056 американски долари. Аналитичарите сега ги загрижува можноста за “совршена бура“, доколку Драги соопшти проширување на откупот на обврзници во декември, а американскиот Фед во истиот месец конечно ја донесе одлуката за зголемување на своите референтни ...
сите 41 | | | веќе видена

Акциите на новоформираната компанија „Алфабет“, матичната куќа на „Гугл“, скокнаа по објавувањето на податоците, кои покажаа дека “Гугл“ значително ја зголемил заработувачката, пренесува „Лидер“. „Алфабет“ во третиот квартал остварил скоик на профитот од 45 отсто на 3,98 милијарди долари и скок на приходите од 13 отсто на 18,67 милијарди долари, пренесе Франс прес. Акциите на компанијата пораснале 10 отсто на 723 долари по објавувањето на веста. „Гугл“ е машина за пари. Тие буквално ја контролираат инфраструктурата на рекламирањето. Ако некој создава пари, тоа го прави „гугл“, наведува аналитичарот на групата “Enderle” Роб Ендерле.
сите 33 | | | веќе видена

Првиот модерен воз од Кина пристигна во Македонија. Останатите возови ќе стигнуваат сукцесивно. Новите возови кои ги набавува Министерството за транспорт и врски ќе бидат според сите европски стандарди, со најсовремена опрема, со што Република Македонија ќе може да се вброи во земјите со најдобра железничка инфраструктура не само во регионот туку и пошироко. Порталот Прес24 објави видео од пристигнувањето на првиот ултрамодерен воз кој пристигна во Македонија.
сите 41 | | | веќе видена

Во рамките на посетата на премиерот Никола Груевски на Обединетите Арапски Емирати, владина делегација во состав Владимир Пешевски, заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања, Владо Мисајловски, министер за транспорт и врски и Виктор Мизо, директор на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, вчера остварија посета на Агенцијата за надворешна трговија и инвестиции на Дубаи. Владината делегација со своите соговорници разговараше за можностите за продлабочување на економската соработка, пред се на полето на надворешно трговската размена и инвестициите. Од македонска страна беше истакната заложбата за градење на економска соработка со ОАЕ, интересот за продолжување на економскиот дијалог, продолжување на контактите и разработување на анализи за соработка на конкретни проекти, информираат од владината прес-служба. Вицепремиерот Пешевски истакна дека Република Македонија ја заокружува правната и договорна рамка со Обединетите Арапски Емирати што ќе послужи за интензивирање на ...
сите 104 | | | веќе видена

Активните мерки за привлекување на странски инвеститори и подобрување на бизнис климата, организирањето на роуд-шоуа, обезбедувањето на поволни кредитни линии за компаниите, ослободувањето од придонеси при вработување на различни категории граѓани, отписот на долгови, доделувањето на финансиска помош за отворање на нови работни места, проектите за пензионерите, бесплатните учебници се само дел од големиот број на проекти и мерки на македонската Влада што се превземени и започнаа да се реализираат во поголем број на држави од регионот. Ваквиот начин на преземање на проектите на македонската Влада од страна на другите Влади претставува пример за одлично концептираните проекти и признание за одличните програмски проекти на македонската Влада, пишува „Курир“. „Особено го почитуваме она што се случува во Македонија и зголемување на растот кој што Македонија го прави. Ние учиме и прифаќаме од сето она што се случува во Македонија, ние не се срамиме од тоа, туку и сме горди на тоа. Сите паметни луѓе учат од сите ...
сите 81 | | | веќе видена

Политичката неизвесност во Македонија има негативно влијание, оценува гувернерот на Народната банка на Република Македонија и најавува дека за една до две недели оваа институција ќе излезе со нова проекција за економскиот раст за оваа година. Тој очекува што побрзо да се надмине оваа ситуација и порачува дека на економските агенти им е потребна извесност и стабилно окружување за работење. „Во април излеговме со проекција од 4,1 процент економски раст за оваа година. Веќе е јасно дека тој нема да се оствари, односно ќе биде понизок. Во моментов ги работиме проекциите и за недела до две ќе излеземе јавно и ќе кажеме колку се нашите најнови очекувања за економскиот раст во оваа, а и за наредната година“, изјави гувернерот Богов денеска по отворањето на Првиот регионален форум на Источна Европаи Централна Азија за финансиска вклученост, кој во организација на НБРМ се одржува во Скопје
сите 6 | | | веќе видена

Субвенции од страна на држава во износ од 20 и 30 илјади евра ќе добијат средните стручни училишта во кои ќе функционираат реални училишни компании. Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска најави дека за околу 40 дена ќе биде распишан јавен повик на кој што ќе можат да се пријават сите средни стручни училишта во Р. Македонија кои ќе формираат училишни компании. Во моментов реални училишни компании функционираат во 11 средни стручни училишта во Македонија. Учениците покрај тоа што се стекнуваат со стручно знаење и се подготвуваат за пазарот на труд придобивки имаат и самите училиштата бидејќи обезбедуваат сопствени средства кои подоцна кои ги користат за сопствени цели. Пример за тоа дека придобивките се големи и за учениците и за училиштето е СУГС „Здравко Цветковски“ во Скопје. „Како Влада ставаме јасен фокус на развојот на средното стручно образование, како еден од одговорите на потребите на пазарот на труд. Висината на износот на овие финансиски стимулации ќе биде 20 илјади евра ...
сите 2 | | | веќе видена

Големи попусти на станови на саемот „Купи куќа, купи стан“ кој се одржува од 29 октомври до 1 ноември во Скопје Сити Мол. На фејсбук страната на Сити Мол секојдневно се објавуваат понуди на станови кои ќе бидат намалени само за саемот. Има понуда на станови во Кисела Вода кои за саемот се намалени од 1.100 евра на 900 евра за квадрат, станови во Тафталиџе кои од 1.050 евра ќе бидат намалени на 900 евра за метар квадратен, станови во Аеродром кај Американ колеџ за 836 евра за метар квадратен, но и поевтини станови во Припор и Ченто за 750, односно 770 евра за метар квадратен. На саемот „Купи куќа, купи стан“ ќе учествуваат претставници од Министерството за финансии кои ќе нудат информација како може да се искористат субвенциите од проектот за кушување на нов дом, банките кои учествуваат во проектот – кои ќе можат да направат конкретна пресметка за станбениот кредит и градежни компании со понуда на станови.
сите 71 | | | веќе видена

Набавката на украдени или фалсификувани пасоши на т.н. “dark net“ (мрежа на интернет на кој се наоѓаат недозволени страници), не е тешко, но исто така не е ниту евтино. Лажни или украдени пасоши можат да чинат до неколку иладји долари, во зависност од квалитетот и државата од каде доаѓаат патните исправи. Најскапиот пасош на црниот пазар на интернет, не е и најмоќен. Американскиот портал “Вокатив“ ги анализираше цените на фалсификуваните и украдени пасоши, кои се продаваат на 13 страници на “dark net“. Тие дошле до заклучок дека најскап е данскиот пасош и тој чини 4.017 долари. Данските патни документи, сепак, не се најкорисните и се рангирани на четвртото место во индексот на пасоши (база на податоци врз основа на бројот на земји кои лицата што ги поседуваат, може да ги посетат без виза). Овој индекс ги рангира американскиот и канадскиот пасош како најдобро рангирани, бидејќи со нив можете да посетите 147 земји без виза. Највисоката цена за американски пасош е 2.057 долари, што го става на 13 место, додека ...
| | веќе видена

Странските инвеститори во Р. Македонија се најдобрите промотори на добрата бизнис клима во нашата држава. Од 2006 година до 2015 година во Македонија имаат инвестирано 25 големи странски инвеститори и повеќе мали, Владата на Р. Македонија работи на 20 поголеми проекти за странски инвестиции во земјата. Ова денеска го истакна Кристијан Делев, заменик министер за економија на дебатата организирана од Институтот Павел Шатев на тема ”Економскиот напредок и бизнис климата во Република Македонија”. Делев истакна дека на почетокот дури да се придобијат странските инвеститори да дојдат во Македонија било многу тешко. Поради тоа морало да бидат направени многу реформи, законски измени и промоции за инвеститорите да дојдат во Македонија. „Ние уште од самиот почеток од 2006, 2007 година почнавме еден сет на реформи за да ја направиме Македонија поатрактивно место и за работа и за инвестирање. Инвеститорите тоа не го кријат и се повеќе јавно го кажуваат. Потребни беа многу реформи во сите сфери од образование, даночна ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонија има национална стратегија за гасификација која е донесена пред неколку години и строго се придржуваме кон таа програма за гасификација на државата. Во моментов се работи на повеќе проекти за приклучок во повеќе мрежи со цел Македонија да стане транзитна држава низ која ќе транзитираат поголеми количини на гас и ќе стане поатрактивна за инвеститорите. Затоа се поднесени повеќе проекти за вмрежување. Ова денеска го истакна Кристијан Делев, заменик министер за економија на дебатата организирана од Институтот Павел Шатев на тема ”Економскиот напредок и бизнис климата во Република Македонија”. Делев истакна дека во делот на гасификација претстојат сериозни инвестиции, во моментот трае градбата на кракот од Куманово до Штип. Паралелно на тоа се водат преговори за финансирање односно во финална фаза е и втората делница од Штип до Битола. Тој најави дека набрзо ќе биде објавен уште еден оглас за концесионирање односно за дистрибуција на еден цел регион , Регион 2 и Регион 3, тоа се сите општини од ...
сите 16 | | | веќе видена

Над 100 милиони евра годишно се инјектираат кај домашните фирми преку кредитните линии на МБПР, фондот за иновации и технолошки развој и програмите за самовработување на АВРМ. На првите сигнали на влијание на светската економска криза во земјава, обезбедени се средства од 350 милиони евра од ЕИБ. Ова е историски најголема линија која била пласирана во земјава. Претходно ваквите линии изнесувале само по неколку милиони евра. „Досега од оваа кредитна линија искористени се 319 милиони евра од страна на 1.583 македонски мали и средни претпријатија кои овие пари ги инвестираа во исто толку проекти кои отворија 6.441 работно место, истакна вицепремиерот Ставрески. Преку МБПР на домашните компании на располагање им се повеќе кредитни линии во висина од околу 50 милиони евра годишно со субвенционирана каматна стапка за купување на опрема и машини. МБПР нуди и осигурување на кредити за подготовка на извоз, осигурување на македонски инвестиции во странство, издавање на тендерска гаранција за градежни компании кои ...
сите 12 | | | веќе видена

Цената на суровата нафта продолжува да биде на ниско ниво. Според извештајот на американскиот институт за нафта, залихите на сирова нафта во текот на претходната недела повторно пораснаа и тоа повеќе од очекувањата, пренесе „Фактор“. Извештајот на САД би можел да покаже раст на залихите и четврта недела по ред, што е добро за цената да биде на ниско ниво. Состанокот на ОПЕК земјите и големите производители на нафта како Русија, и Мексико, во Виена, не се очекува да донесе драматични промени, иако се разговараше за евентуално намалување производството. Во текот на вчерашниот ден беше забележано мало зголемување на цената на нафтата. Засега аналитичарите предвидуваат дека наредниот период од неколку месеци ќе можеме да очекуваме слични цени како досегашните. Во 2016, како за сега стои ситуацијата мали се шансите да цената на нафтата повторно падне под 40 долари за барел. Министерството за енергија на САД спрема своите прогнози очекува WTI да достигне 54 долари за барел, а Brent 59 долари.
сите 3 | | | веќе видена

Саудиска Арабија би можела да банкротира за пет години, доколку големиот пад на цената на нафтата доведе до трошење на паричните резерви – предупредува ММФ. Во извештајот се наведува дека саудиската економија на крајот на оваа година ќе има дефицит на буџетот од 21,6 отсто, а во 2016 19,4 отсто, пренесува „Канал 5“ Тоа значи дека Ријад ќе мора да бара средства за покривање на тековните расходи, слично на своите соседи од Персискиот залив, значајно смалувајќи ги расходите на буџетот. „Падот на цената предизвика огромни загуби кај регионалните извозници на нафта, кои достигнаа дури 360 милијарди долари само оваа година“ – тврди директорот на ММФ за земјите на Блискиот исток, Масуд Ахмед. Валутната агенција на Саудиска Арабија повлече 70 милијарди евра од странските инвестициони фондови. ММФ прогнозира дека цената на нафтата до крајот на годината ќе изнесува 52 долари за барел, а следната година – 63 долари.
сите 3 | | | веќе видена

Даночните стапки се еден од клучните елементи кои го привлекуваат вниманието на странските инвеститори кога бираат место за развој на своите компании, а Македонија со ниските даноци може да се смета за победник во овој сегмент во натпреварот меѓу државите за привлекување странски инвестиции. Според неодамна објавениот извештај на „Бизнис инсајдер“, Македонија има најниска вкупна даночна стапка во светот и се најде на првото место на листата на 18 рангирани земји. Ова секако е круцијално за странските инвеститори да донесат одлука да вложат во Македонија, а со тоа да отворат нови работни места – цел која си ја има поставено Владата. Македонија останува земја со најниски даноци за разлика од поголем број земји, кои поради глобалната криза го зголемија ДДВ-то или пак воведоа нови даночни оптоварувања. Во последните девет години, во земјава се направени крупни реформи за подобрување на бизнис климата, а како резултат на тоа, голем број странски инвеститори од САД, Британија, Германија и Италија донесоа одлука да ...
сите 30 | | | веќе видена

„Преку создавање нови работни места, Македонија ќе се справи со проблемот на заминување на младите“, е една од пораките кои ги упати Франц Фишлер, претседател на Европскиот клуб „Алпбах“ во рамки на денешната конференција на тема „Младите создаваат подобра Европа“ при одбележување на „Австриско-Македонските Денови“. „Нашиот клуб овозможува младите од Македонија да учествуваат во Форум, кој се организира секоја година и на тој начин, да се надградат самите себе и да помогнат во создавање подобри услови, подобро општество и европска интеграција на државата. Доколку инвестираме во знаењето на младите, тоа ќе обезбеди многу подобра иднина. Главна причина зошто младите заминуваат е недостастокот на работни места, односно недоволно надворешни инвестиции кои ќе ги задржат во Македонија “, рече Фишлер, кој повеќе од десет години беше европски комесар за земјоделство и рурален развој. Според Пиштар Љутвиу, претседател на Клубот „Алпбах“,организаторот на конференцијата, во Македонија, ова е еден од начините за ...
| | веќе видена

Доделувањето решенија за веќе легализираните дивоградби во Прилеп продолжува да се реализира согласно претходно проектираната динамика. Денеска беа доделени околу 60 нови решенија за легализација, заклучно со кои досега се легализирани околу 8.500 дивоградби, од вкупно поднесените 15.367 барања за добивање на правен статус на објектот. Градоначалникот Марјан Ристески, истакна дека доста значајно за општината е спроведувањето на Законот за легализација на дивоградбите, преку кој Владата на РМ, на сите граѓани им овозможи историска шанса за стекнување на правна и легална сопственост на нивните домови. Прилепчани покажаа голем интерес за оваа владина социјална мерка за докажување на сопственоста за нивните дивоизградени објекти.
| | веќе видена

next