Во Хрватска минатата недела се случи инцидент кога жени во бурки предизвикаа паника на плажата. Гостите на хотелот сакаа да побегнат од плажата во Сплит а узбуната ја нагласи и присуството на мажи со пушка, како што тврдат очевидци за „Слободна Далмација“. Две жени дојдоа на плажа со бурки, едната во црна, а другата во светлосина. По некое време покрај нив се сместија и мажи со големи темни торби од кои почнаа да ги вадат пушките. Не се работеше за огнено оружје, туку за подводни пушки со харпун, намерувајќи да имаат спортски риболов. Набрзо потоа влегоа во морето. Очевидците тврдат дека чувството на непријатност поради темните торби се почуствувало кај многумина, а дел од капачите се решиле да си ги земат работите и да си заминат од плажата. Гостите на плажта ги предупредија вработените од хотелот „Радисон Блу“, кој на мажите со пушка им објаснија дека риболовот не е можен на уредената хотелска плажа. Мажите потоа си ги земаа пушките ги вратија во торбите ги спакуваа и се вратија во хотелот.
| | веќе видена | слични

Се очекува на закажаната лидерска средба да се дискутира и за ова прашање. Не е постигнат консензус за избор на петтиот член на ад хок телото на денешната средба на ова тело. По вчерашното повлекување на кандидатот предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Даут Даути, денеска членовите на телото за мониторинг на медиумите не успеаја да постигнат консензус околу изборот на преостанатиот кандидат Сефер Тахири, кој беше предложен од СДСМ. Предлози за нови кандидати денеска немало. После овој исход, се очекува на закажаната лидерска средба да се дискутира и за ова прашање.
| | веќе видена | слични

ТВ водителката и пистелка Сузана Турунџиева ја издаде својата шеста книга, само еден месец по смртта на нејзиниот партнер Марјан Јовановиќ, и ја посвети на нивната љубов и заедничките спомени. ,,Не вели збогум,, е дело кое што започнало да се раѓа уште на вториот ден по смртта на Марјан, а Турунџева вели дека ова е нејзиното проштално писмо во кое што ги сместила најсреќните и најтажните моменти од нивната љубов. ,,Трагедијата со Марјан сосема ме исфрли од колосек. За да не полудам, уште вториот ден се свртев кон пишувањето кое што е мој штит и мое прибежиште. Знам дека морам да одам напред, од дванаесетти продолжувам со моите емисии, немам друг избор… Имав четири романи со ведри содржини спремни за промовирање, но животот е непредвидлив. Марјан почина од инфаркт на почетокот на своите четириесетти години, па на сите би им порачала да се пазат себе и своето здравје, барем половина од тоа колку што ги пазат другите околу нив, оти нема ништо поважно од здравјето. Болеста не прашува за години, а животот, тој ...
| | веќе видена | слични

Едвај средно образование имаат Јелена Карлеуша, Драгана Мирковиќ, Наташа Беквалац, Гоца Тржан и Ана Бекута Сигурно сте се запрашале што имаат завршено балканските естрадни ѕвезди.Веднаш да ви кажеме дека не биле многу по учењето и дека микрофонот подобро им оди од книгата. Само осмо оделение имаат Ера Ојданиќ и Есма Реџепова, Весна Змијанац, како и Северина и Дара Бубамара.Едвај Средно образование имаат Јелена Карлеуша, Драгана Мирковиќ, Наташа Беквалац, Гоца Тржан и Ана Бекута. Сека Алексиќ по занимање е фризерка, а најголемата ѕвезда на овие простори Цеца Ражњатовиќ има завршено средно свињарко училиште Телеграф.мк
| | веќе видена | слични

Граѓаните се забавуваа на добро познатите хитови на босанскиот пејач како што се: „Баш ти лјепо стои сузе“, „Као домине“, „Страх ме да те волим“ Вечерва во рамки на „ Карпошовото културно лето “ на плоштадот „ Делфина “ во скопската населба Влае настапи босанската ѕвезда Хари Варешановиќ или познат како Хари Мата Хари. Граѓаните се забавуваа на добро познатите хитови на босанскиот пејач како што се: „ Баш ти лјепо стои сузе “, „ Као домине “, „ Страх ме да те волим “, но и песни од новиот албум – „ Килим “. – Добровечер Скопје, ви благодарам што дојдовте во олку голем број. Вечерва ќе има добра забава, ви ветувам – им се обрати Хари на присутните. Погледнете како изгледаше вечерва: Телеграф.мк
| | веќе видена | слични

Монасите на Света Гора припаѓаат на бројот на долговечните луѓе и живеат, просечно 10 години повеќе од обичните грци. Изучувајќи ги манастирските гробишта, научниците забележале, дека просечната возраст на погребени монаси е од 87-89 години. Притоа, средната старост на животот на мажите во истата Грција – е 78 години. Монашкиот начин на живот може да стане пример за сите, кои сакаат да бидат здрави, смета професорот на Солунскиот универзитет, Хараламбос Аидонопулос. Манастирската трпеза, секогаш се служи двапати дневно – наутро и навечер, и се придружува со молитви до и после. Јадат молчејќи, слушајќи го Светото Писмо или извадоци од житијата и учењето на светите отци на Црквата. Монасите на Света Гора употребуваат голема количина на маслиново масло, а во посните дни, се откажуваат и од него. Тие јадат малку белковинска храна, многу зеленчук, притоа, изворот на протеини за нив – е рибата. Во книгата „Диетата на Света Гора Атон“ се зборува за тоа, дека долговечноста на монасите ја помага простата здрава храна ...
| | веќе видена | слични

Министерството за образование информираше дека нема одлука за затворање на колеџот „Јахја Кемал„. Министерот Пиштар Љутфиу ниту денеска не сакал да зборува пред камерата на АлсатМ , но телефонски изјавил дека колеџот нема да се затвори. Тој повторил дека Јахја Кемал ги исполнува сите услови за работа и оти на 1 септември ќе почне со работа. Министерот ги демнатира информациите дека на неговото биро имало одлука за затворање на образовната институција и дека таквата одлука тој не сакал да ја потпише. Портпаролката на колеџот, Сурија Таук, за АлсатМ, изјавила дека се одржала средба меѓу раководството на училиштето и МОН, од каде добиле охрабрување – да продолжат со работа. Целиот напис можете да го прочитате тука
| | веќе видена | слични

Според АлсатМ , барем две лица чии имиња биле познати во јавноста, денеска не се појавиле во СЈО за да дадат исказ. Телевизијата се повикува на неофицијални извори. Информацијата не ја потврдуваат ниту од Специјалното јавно обвинителство и дали тие го оправдале своето денешно отсуство. СЈО, според телевизијата , се уште не дало статистички преглед колку лица се повикани во текот на последниве десетина дена, со цел да дадат исказ и дали има некој кој го оправдал своето отсуство. Но на прашањето како ќе постапува со оние кои го избегнуваат законското повикување, од Обвинителството одговараат со законските можности. Целиот текст можете да го прочитате тука
| | веќе видена | слични

Педофилката кон девојчето кое има само 12 години и се наоѓало на прагот на созревањето се поставила како вистинска љубовна партнерка. Маргита Чаиќ (46) од Обреновац е првата жена педофил која во Србија е осудена на затворска казна поради недозволени полови дејства и злоставување на малолетно девојче (12), дознава српски Курир. Дека појавата на педофилија во Србија не е евидентирана само меѓу мажите, потврдува и случајот што пред неколку години ја потресе населбата Звечка во Обреновац. Манипулација Првата жена педофил во Србија е осудена со правослилна одлука која е објавена таа година и во судскиот билтен токму поради специфичноста на самото обвинение, но и доказната постапка, која на крајот резултирала со изрекување затворска казна. Имено, некогашниот Општински суд во Обреновац утврди дека Маргита Чаиќ (46) од село Звечка сторила кривично дело недозволени половни дејства зошто во повеќе наврати сексуално злоставувало девојче (12). Приказната на која ниту искусните полицајци и судии не останале рамнодушни ...
| | веќе видена | слични

Ljubco Georgievski Изборите за декември утре треба да бидат одложени и презакажани заедно со локалните во март. Причините се следни: – Се да биде технички во ред формирањето на новата влада ке се поклопи со распишувањето на локалните избори.Значи дупли пари,дупла кавга и осум месеци перманентно во избори. – Пред новите парламентарни избори граѓаните мораат да дознаат преку правна разврска ,кој прислушкуваше во Македонија.Кој ја блокираше нашата земја две години.Одговорот на оваа прашање е к лучно пред новото гласање. -Владата треба да ги потроши новите петстотини милиони евра кредити со кои ке бидат купувани интересни групи и граѓани.Барем малку фер терен да се обезбеди. -законот за избори да се промени,Македонија да биде една изборна единица без изборен праг.Основа ако сакаме демократизација
| | веќе видена | слични

Се работи за една многу досетлива адвокатска цака поврзана со авторските текстови и тужбите за навреда. А штом се спомнува пенис, особено мал, јасно е дека целата работа е поврзана и со големо его. Ако некој сака преку измислен лик (во книга, колумна, есеј или кое било друго дело) да се пресмета со некој вистински човек, правно му е паметно во описот на неговите фактички карактеристики (преку што читателот разбира за кого се работи) да додаде само уште една: дека има мал пенис. На тој начин, оној што ќе се препознае во текстот и ќе се смета за оштетен, најверојатно ќе реши да се откаже од судска разрешница бидејќи на тој начин ќе треба да потврди дека тој е измислениот лик, со наведеното образование, професија, боја на коса…. и да – со мал пенис. Генијални ѓубриња знаат да бидат тоа адвокатите, нели? Како неформална стратегија, правилото на мал пенис долго време се користи во голем број околностии, а за првпат е опишано во Њујорк тајмс од 1998 година: За еден измислен лик да биде правно релевантен, тој мора ...
| | веќе видена | слични

Жена која на сопругот му рекла дека е на службено патување решила да го израдува со неколку секси фотографии пред спиење. Сепак, таа не ги зела предвид неговите добри детективски вештини, бидејќи според само еден мал детаљ тој успеал да го расветли нејзиното неверство. По испратените фотографии започнал непријатен разговор преку СМС-пораки: М: Кој е со тебе во твојата хотелска соба? Ж: Што зборуваш? Сликам со вклучен тајмер на камерата. M: Престани да лажеш, Челси, знам дека не си сама во собата. Ж: Сама сум! Ти се колнам душо, никогаш не би те изневерила. М: Не можам повторно да преминам преку ова. Тоа е тоа, денеска одам на адвокат. Се прашувате кој е детаљот што ја издаде жената? Машките чевли оставени под масата.
| | веќе видена | слични

Речиси девет илјади граѓани, или 20 отсто од спорните гласачи, ја пополниле електронската апликација, или, пак лично ги посетиле канцелариите на ДИК Државната изборна комисија денеска соопшти дека завршил процесот на прочистување на Избирачкиот список и дека тој е конечен. Во предвидениот рок од десет дена по усвојување на Извештајот со спорни гласачи, ДИК не поднела барање за дополнителна проверка за ниту едно од лицата кои се пријавиле во текот на увидот. Според Извештајот за списокот со спорни гласачи, кој ДИК едногласно го усвои претходната недела, своето право на глас на јавниот повик не го докажале 30.467 лица од вкупно 39.502 лица и тие ќе бидат избришани од Избирачкиот список. За разлика од нив, речиси девет илјади граѓани, или 20 отсто од спорните гласачи, ја пополниле електронската апликација, или, пак лично ги посетиле канцелариите на ДИК за да ги ги корегираат своите податоци. Членовите на ДИК тогаш рекоа дека направиле се за да ги мотивираат гласачите да се пријават, но и се правдаа дека ...
| | веќе видена | слични

Светскиот вицешампион во бодибилдинг и поранешен телохранител на Никола Груевски, Тоше Зафиров, го носи популарниот балкански пејач Жељко Самарџиќ на панаѓур во Неготино. Најдобриот македонски бодибилдер, кој што веќе неколку години наназад се занимава со угостителство и е еден од сопствениците на популарниот хотел ,,Парк,, во Неготино, решил на своите сограѓани за време на традиционалниот неготински панаѓур, кој што се одржува секоја година од 21 до 23 септември, да им приреди незаборавно доживување со целовечерен концерт на познатиот шармер од естрадата. Гостувањето на Самарџиќ е закажано за 22 септември, а уредувањето на летната тераса на хотел ,,Парк,, каде што ќе настапи Жељко, веќе започнало. ,,Според мене, Жељко е еден од најдобрите пејачи кои што блеснале на балканската сцена во изминативе неколку децении. Затоа и се решив да го поканам, да ни гостува за време на традиционалниот панаѓур во моето Неготино, настан кој што се одржува речиси еден век наназад и привлекува голем број на посетители. Покрај ...
| | веќе видена | слични

Промени на уредувачкиот врв во 24Вести. Либертас дознава дека на местото на сегашниот главен уредник Сеад Ризвановиќ најверојатно ќе биде назначен Младен Чадиковски новинар од неделникот Фокус. Промена има и на позицијата програмски директор. Досегашниот Зоран Иванов заминува во пензија, а нов директор за програмата ќе биде Нехру Хоџа кој долги години до затварањето на твА1 беше на директорска позиција. Чадиковски и Хоџа имаат долгогодишна соработка во ист тим, во твА1. Во моментот на нејзиното затварање Чадиковски беше главен уредник на А1.
| | веќе видена | слични

Ирена Ристиќ, една од најгласните „шарени револуционерки“ е лута што Санта Агирова, Огнен Јанески и Нора Шаќири ќе бидат наградени од страна на СДСМ со ново работно место со висока плата. Веќе неколку дена актуелна е темата за вработувањата на Нора Шаќири и Огнен Јанески во оделот за односи со јавност во СЈО. Од друга страна Санта Агирова е кандидатот на СДСМ за уредник во МТВ. Во целава приказна ја нема Ирена Ристиќ, која како една од најгласните „шарени револуционери“ е лута, бидејќи таа не влегува во комбинација со која подолгорочно ќе биде наградена за „одработеното“: -Ако се планира да се продолжи со жмровска методологија при распределба на позиции и средства, по принципот на блискост и симпатии, да не речам а ќе речам-полтронство, а не стручност, искуство и посветеност, онда не гледам зошто би гласале за таа некоја си нова опција и нејзините спроведувачи. Стариве бар си ги знаеме со години! Дај да не мењаме ништо. Супер е вака, напиша Ристиќ на Фејсбук. Ристиќ, своите до вчера „интелегентни, ...
| | веќе видена | слични

Врз основа на обликот на вашите прсти, може да се направи детална анализа на карактерот. Не верувате? Пробајте и убедете се во спротивното. Загледајте се во прстите и одредете на кој од овие три типа припаѓаат. Дали се рамни, закривени или ковчести? Каков облик на прсти имате? 1. Каков облик на прсти имате? 1 Имате тенденција да ги криете емоциите и често сте меланхолични. Често се преправате дека сте посилни отколку што реално сте. Прилично сте емотивни. Играте фер, мразите лаги и лицемерие. Малку сте ексцентрични и арогантни. Не можете да поднесете многу работи. Имате големо срце и знаете да помагате. Ја завршувате било која задача дури и ако не ви се допаѓа. Сакате да се смеете, па се смеете дури и во ситуации кога треба да сте сериозни. Ладни сте кон луѓето кои не ви се блиски, но затоа сте емотивни со луѓето на кои им верувате. 2 Не преземате иницијатива кога треба да им се обратите на луѓето. Посветени сте. Посебно кога ќе се заљубите. Чувствителни сте, иако не го покажувате тоа често. Кога ќе ...
| | веќе видена | слични

Соопштение на МВР: Изминативе години Република Македонија се соочуваше со бројни сериозни закани по безбедноста и територијалниот суверенитет и интегритет. Министерството за внатрешни работи реализираше голем број случаи во кои нашата држава беше цел на вооружени групи од соседството. Такви беа акциите: „Планинска бура“, „Диво Насеље“, откривањето и лишувањето од слобода на одговорните за грабежот на Прокредит Банка, операцијата „Пепел“, „Чекан“, случаите „Босфор“, „Дирегент“, „Детонатор“, „Којот“, „Ќелија“ и низа други. Во сите овие акции од слобода беа лишени лица кои долги години наназад вршеле тешки кривични дела. Сите кои учествувале во планирањето, организирањето, координирањето и реализирањето на сите овие случаи се под одреден безбедносен ризик што го дефинираат службите. Нам не ни требаат дополнителни ризици и инциденти. Мора да делуваме превентивно и да не дозволиме нешто да се случи, за потоа да водиме истраги и да анализираме каде е направен пропустот. Впрочем со Уредбата за личностите и ...
| | веќе видена | слични

Branko Trickovski Штета би била, при вакви, безмалку, идеални услови за одржување на фер и демократски избори, да не ја провериме уште еднаш вољата на глупаците! Шекеринска: Ако ВМРО ДПМНЕ и ДУИ не бегаат, на 31 август може да се донесе добра одлука за Македонија! Тричковски: А ако бегаат, СДСМ ќе ги почека да се вратат!
| | веќе видена | слични

Според граѓаните, најкорумпирани се судиите, потоа министрите, лидерите на политичките партии, а после нив се пратениците, цариниците… Секој трет граѓанин примил поткуп, а дури 85% од граѓаните дале пари на полицаец за да не им биде одземена возачката дозвола, велат новите истражувања на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС). Тоа се фрапантни половина милион коруптивни дела од кои биле казнети само 0,04%, односно помалку од 1% од севкупната корупција се казнува во Македонија. Според граѓаните, најкорумпирани се судиите, а потоа министрите, лидерите на политичките партии, а после нив се пратениците, цариниците, јавните обвинители и други. – Главниот проблем во целиот Балкан, според Светската банка, е феноменот на state capture, односно на заробеност на државата. Неможноста да се осудат високите политичари, обвинители и судии, лица кои самите се инволвирани во корупцијата – заокружува Руслан Стефанов од Центарот за изучување на демократија во Бугарија. Најчеста корупција е давање пари на ...
| | веќе видена | слични

next