Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, како што е најевно, денеска во Скопје ќе се обрати пред Амбасадорскиот совет во Министерството за надворешни работи. Се очекува Коѕиас да оствари и тет а тет средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Тој, како што изјави вчера на почетокот на Амбасадосркиот совет, не очекува на средбата со Коѕиас да биде отворено прашањето за името и посочи дека приоритет е подобрување на односите и создавање на посилни врски во што е можно повеќе области.
| | веќе видена | слични

Германскиот гигант Фолксваген морал да го сопре производството на својот најпродаван модел „голф“, а според германските медиуми, компанијата планира до неиспорачаните делови да дојде со заплена. Застојот се случил бидејќи компанијата Превент од Волфсбург не им испорачува делови кои им се неопходни за возилото. Ваквата одлука на доставувачот влијаела на стопирање на производството на најпопуларниот модел, но погодила и околу 25.000 работници на кои ќе им бидат намалени работните часови. Имено, доставувачите на кожени и платнени навлаки за седишта, како и лежишта за менувачи Кар трим и ЕС Гас ги сопреле испораките на делови за Фолксваген. Неделникот Шпигл на својата интернет страница пишува дека станува збор за два доставувачи од групата Превент, чиј сопственик е познатиот претприемач од БиХ, Нијаз Хастор. Судот на Кар трим и ЕС Гас им наложил да продолжат да го снабдуваат Фолксваген со навлаки за седишта и лежишта за менувачи, што ЕС Гас би требало да го прави до февруари 2018 година. Германскиот доставувач ...
| | веќе видена | слични

Сосема случајно, најновиот видеозапис за темата насловена како „Шутни го бејбе“ на најпопуларното македонско дуо „Куку Леле“ ја откри поврзаноста на прекрасната Луна со Ана, дамата која ја играше главната улога во хитовите на Ластовица, во раните деведесетти кога Владо Јаневски и Роберт Саздов настапуваа заедно. Имено, бринетата меѓу двете русокоси во новите спотови на „Куку Леле“, Луна Ристиќ сосема случајно му спомнала на Роберт Саздов дека и нејзината мајка соработувала со него во минатото. Откако го навратила Роберт на раните деведесетти кога главна атракција на македонска музичка сцена беше бендот Ластовица, Луна ја видела својата мајка во видеозаписите за тогашните хитови. – И реков на Луна, јас сум ти бесмртен како Хајлендер. Омажи се, роди ќерка, па и таа ќе игра во моите спотови, низ насмевка раскажува Роберт. Популарното дуо пред само два дена во етер ги пушти новите видеозаписи за темите „Шутни го бејбе“ и „На сон ми доаѓаш“. Песните веќе се одлично прифатени од публиката, а претставуваат дел од ...
| | веќе видена | слични

26годишната Џенифер Лоренс, по втор пат последователно ја освојува оваа титула, со заработка од неверојатни $46 милиони долари за 2016 година. Парите на нејзиното конто најмногу се слеаја од франшизата „Hunger Games“, но и од огромниот аванс кој платинестата русокоса го доби за претстојната вселенска авантура „Passengers“, во кој Лоренс ја има главната улога, покрај Крис Прет. Веднаш по Лоренс, следува Мелиса Мекарти со $33 милиони долари, а третото место ѝ припадна на Скарлет Јохансон со $25 милиони долари заработка. Погледнете ја целосната листа на најскапо платени актерки за 2016 година: Џенифер Лоренс – $46 милиони долари Мелиса Мекарти – $33 милиони долари Скарлет Јохансон – $25 милиони долари Џенифер Анистон – $21 милион долари Фан Бинбинг – $17 милиони долари Шарлиз Терон – $16.5 милиони долари Ејми Адамс – $13.5 милиони долари Џулија Робертс – $12 милиони долари Мила Кунис – $11 милиони долари Дипика Педукон – $10 милиони долари
| | веќе видена | слични

Извинувања. Сакав да бев можел да дојдам порано по обидот за преврат, рече американскиот потпретседател Американскиот потпретседател Џо Бајден му се извини на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека не ја посетил побрзо неговата земја по обидот за преврат минатиот месец, пренесе АФП. “Се извинувам. Сакав да бев можел да дојдам порано “, му рече Бајден на Ердоган. Турскиот претседател ги обвинува западните сојузници, на чело со САД дека не покажале солидарност по обидот за преврат од 15 јули и не ја посетиле Анкара, забележува АФП. на заедничката прес-конференција со Ердоган во Анкара Бајден рече дека армијата на САД обезбедила воздушна поддршка на турската операција во Северна Сирија. Еден од проблемите во односите меѓу САД и Турција е несогласувањето на политиката кон Сирија.САД ги поддржуваат курдските сили за заштита на народот во нивната борба против “Исламска држава” во Сирија, а за Турција оваа група е гранка на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК), која три децении води востание во ...
| | веќе видена | слични

Четириесет и осум годишната Биљана Прокиќ од Ужица ги воодушеви гледачите со своето пеење во шоуто „Никогаш не е доцна“. Но таа покрај одличниот глас, покажа и згодно тело. На социјалните мрежи Биљана објави фотографии во бикини на кои изгледа совршено. По емисијата таа доби фанови од целиот Балкан кои испраќаат позитивни коментари за нејзиниот изглед.
| | веќе видена | слични

Матео Г., 21-годишен манекен кој повремено работел за една модна агенција, починал на паркинг пред згрда во Загреб, откако во саботата попладне му се слошило на забава во станот на неговиот пријател Филип Ш. (43). Филип бил уапсен под сомнение дека на друштво момчиња и девојки им овозможил во неговиот стан да конзумираат опојни дроги. Пријателите го изнеле Матео Г. пред зградата, повикале полиција и Итна помош, правејќи се дека не го познаваат и дека повикале помош откако го виделе момчето кое не било во добра состојба, пишува Јутарњи. Лекарите го затекнале во исклучително тешка состојба кога веќе престанал да дава знаци на живот. И покрај напорите на медицинските екипи да го реанимираат, не успеале во тоа. Присутните и дале лажни информации на полицијата, наведувајќи дека Матео го затекнале во таква состојба пред зградата. Но, истражувачите забележале несогласувања во нивните изјави и презеле мерки. Коцките почнале да се склопуваат, па бил реконструиран следот на настаните кој завршил со трагичен исход. ...
| | веќе видена | слични

Краткиот хорор филм снимен по сценарио на Македонка која живее и работи во Холивуд победи на Бламхаус Интерн Филм Фестивал. Филмот насловен „Фотобомбд“ зад чие сценарио се потпишува 28-годишната штипјанка Александра Миланова, истовремено ги освоил гласовите и од жирито и од публиката. Таа за КУ РИР вели дека за неа е огромна чест што нејзиниот филм добил признание од видни холивудски имиња. По неговото споделување на фан страната на Бламхаус Продукција на социјалната мрежа Фејсбук, за само два дена „Фотобомбд“ го срушил рекордот на најгледан клип надминувајќи 100.000 прегледи. Бламхаус продукцијата, која се јавува како организатор на фестивалот кој се одржа во мај годинава, се раководи по модел на висок концепт и низок буџет, по кој е структуиран и самиот фестивал, со цел да се поттикне креативноста на учесниците. „Фотобомбд“ е сниман по строги критериуми каде не е дозволено да се инвестираат парични средства и единствена филмска опрема која е дозволена е телефон со камера. Инаку, Бламхаус е дом на ...
| | веќе видена | слични

Zlatko Todorov ова веќе се претвара во фарса, има ли нешто што ние можеме сами да се договориме, макар и за цена во вц одење, дајте бе луѓе не сте вие сами во македонија, има и други кои не се црвени и плави, одвратни сте више Сеедбата за избор на петтиот член вечерва продожува откако по попладневниот неуспех се ангажираа високи дипломати од ЕУ и САД за да посредуваат во изнаоѓање решение, дознава НОВАТВ . Во меѓувреме , во Брисел се одлучува дали постои потреба еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, да допатува во Скопје.
| | веќе видена | слични

1 . Жените обожават да гълтат. 2. Спермата има горчив вкус при пушачите и приятен при непушачите. 3. Ако ти попадне сперма в окото, после 3 дни окото ти е червено. 4. Спермата е най-универсалният козметичен продукт на десетилетието. Използва се против бръчки, акне, суха кожа, мазна кожа и т.н. 5. Ако жена пийне чаша кола или бира и после започва да жабури в устата си мъжкия член, мъжът изпитва невероятно сексуално удоволствие. 6 . Жените харесват, когато го налапат целия и им потекат сълзи. 7 . Всички жени обичат да гълтат, но мъжете по форумите все нямат късмет и си хващат такива, които не обичат. 8. Някои жени даже предпочитат да врътнат една свирка вместо секс. 9. Отвратително е жената веднага да ти го налапа. Първо трябва да се почуди малко. * мала пауза за нашиот крик: хаааааааааааааааааааааааааа…… 10. Само земноводни могат да правят свирки под вода 11. Когато мъжът свършва, една част трябва да е на лицето, друга – в устата, за да не лишава жената от желанието й да глътне, а останалата част трябва да ...
| | веќе видена | слични

Се верува дека има уште многу луѓе затрупани под рушевините (Фото: Анса) Најмалку 120 луѓе загинаа во земјотресот што го погоди планинскиот реон во централна Италија, соопшти премиерот Матео Ренци. Земјотресот со јачина од 6,2 степени удри во 3.36 часот утринава со епицентар на околу 140 километри од Рим, близу Перуџа. Многмина од загинатите се од историскиот град Аматриче, каде, според градоначалникот, три четвртини од градот е срушен. Се верува дека многу луѓе во Аматриче, исто како и во соседното Акумоли, се уште се закопани под рушевините, а има и стотици повредени. Се претпоставува дека околу 1.500 луѓе останаа без своите домови. Спасувачите кои први пристигнаа во погоденото подрачје со голи раце копаа во потрага по преживеани (Фото: Анса) Италијанскиот премиер им оддаде признание на волонтерите и припадниците на Агенцијата за цивилна заштита, кои веднаш стигнаа на местото на настанот и со голи раце копаа во потрага по преживеани. Ренци вети дека „ниту едно семејство, ниту еден град, ниту едно село нема ...
| | веќе видена | слични

Branko Geroski пред 5 минути · Во чест на одлуката на будалетинкава да се повлече од неговите секојдневни атаци, навреди и клевети кон мене, решив малку да го извалкам мојот ѕид и да ја постирам неговата “одјавна” колумна. При тоа, сакам да ви укажам на неколку работи: Прво, апсолутно сум сигурен дека одлуката не е на будалетинката, туку на неговиот спонзор. И сигурен сум дека шутракот нема да издржи. Неговите плунчани жлезди се хипертрофирани. СДСМ, во чие име и за чија сметка настапува оваа будала, допр ва ќе си има мака со него и ќе го моли да не ги “брани” Заев и партијата. “Бранејќи” ги, само ги упропастува. Второ, идиотот уште сега најавува пораз на СДСМ на изборите. Да, да, прочитајте што пишува. Пораз шосле кој јас ќе сум го напаѓал Заев. Внимавајте сега добро. Од 2006 до 2014 година, СДСМ пет пати изгуби на избори. Знаат и Црвенковски и Шеќеринска и Заев дали ја изгубија мојата поддршка. А богами, знаеме и како Саше крвнички ги напаѓаше и Шеќеринска и Заев, како се кандидираше за пратеник од ...
| | веќе видена | слични

Времето утре претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а попладне во јужните и западните делови ќе има локален дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната од 24 до 30 степени. Во Скопје променливо облачно со повеќе сончеви период и со слаб до умерен ветер од северен и североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 27 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6. Од петок ќе преовладува стабилно време со постепен пораст на дневната температура која во недела ќе се движи помеѓу 27 и 32, а во понеделник помеѓу 28 и 35 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични

Ад-хок телото кое треба да ги контролира медиумите во преизборниот период, попладнево соопшти дека не успеало да постигне консензус за избор на петтиот член, кој треба да биде припадник на албанската заедница. Четворицата партиски членови, по двајца предложени од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, цел ден расправаа токму за избор на петтиот член, но очигледно не бил пронајден заеднички став за ниту еден од пријавените кандидати. Разговорите на четворицата членови на привремената комисија за следење на медиумското претставување за денеска завршија а нивното продолжување е најавено во текот на утрешниот ден. /извор Телма
| | веќе видена | слични

Во 15 француски града властите забранија носење буркини, костим за капење за покриените муслиманки, поради наводна загриженост од нови терористички напади. Поради тоа вооружена полиција почна да патролира по плажите и да им наредува на жените и девојките да ги соблечат буркините, пишува Гардијан . На фотографиите кои ги пренесуваат светските агенции јасно се гледа како полицајци ѝ наредуваат на една жена да го соблече буркинито, додека друг полицаец најверојатно ѝ пишува казна. „Седев на плажата со семејството. Носев обична марама и немав намера да пливам“, вели 34-годишната Сиам која исто така била избркана од плажата. Таа истакна дека била разочарана од тоа што присутните почнале да аплаудираат и да викаат „оди си дома“, кога полицијата ѝ наредила дека мора да си замине од плажата. Последниот град во Франција кој донесе одлука за забрана на буркинито е Ница, што е последица на неодамнешниот терористички напад во тој град кога возач на камион уби над 80 лица. Иако одредени невладини организации поднесоа ...
| | веќе видена | слични

(META) До крајот на оваа работна недела во Специјалното јавно обвинителство нема да има распити на лица, кои изминатиов период беа повикувани било во својство на сведоци, било како осомничени, а „зголемената фреквенција“ на луѓе ќе продолжи од понеделник следната недела, кога, како што дознаваме, се очекуваат „значајни личности“ во СЈО. Ова денеска го потврди и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, на неколкуте новинари што претпладнево чекаа пред СЈО, евентуално да не се појави некое лице на распит. – Денеска и до крајот на неделава нема да има повикани лица. Од понеделник… – рече Јанева. Инаку, Јанева на 15 август изјави дека „во периодот што следува ќе има зголемена фреквенција на лица“ во СЈО. „Во согласност со Законот за кривичната постапка, лицата што се повикуваат ќе бидат од корист со нивните сознанија за разјаснување на околности по повод сите постапки што се отворени во овој период. Постапките се однесуваат на досега објавените и необјавени неовластено прислушувани разговори. Заради ...
| | веќе видена | слични

Пајак возило на ЈП „Куманово-паркинг“ денеска на пладне при подигање на непрописно паркирано возило на ул. „Илилнденска“ оштети возило, бандера и откорна дрво. Едно возило е оштетено,турната е бандера и дрво во бизрана несреќа што се случи денеска пред 12 часот на улицата „Илинденска“ во Куманово,откако пајак возило крена непрописно паркирано возило на улицата која се наоѓа во централното градско подрачје.Случајот го потврија од СВР Куманово,од каде што информираа дека увидот се уште трае. Директорот на ЈП „Куманово-Паркинг“ во чија надлежност е пајак возилото,Фадиљ Шабани,информира дека несреќата настанала кога пајак возилото кренало непрописно паркирано возило на улицата “Илинденска“,но закачило во каблите што, како што потенцира, биле понсико поставени во однос на законските прописи,по што била турната бандера и било откорнато дрво.При тоа оштетен е автомобил кој бил паркиран. Случајот го потврди СВР Куманово, а директорот Шабани посочи дека откако ќе заврши увидот согласно извештајот ќе преземат ...
| | веќе видена | слични

Колумна на потпретседателот на СДСМ Александар Кирацовски за дневниот весник „Дневник“, 19.08.2016 Мошне деструктивен и штетен за општеството е пристапот кој ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Груевски и Мијалков го наметнаа, а се однесува на парадигмата како треба да се сфати политичката борба помеѓу две или повеќе партии, помеѓу два политички блока, т.е. „штом јас добијам, ти сигурно губиш“, независно што те поддржале стотици илјади гласачи и имаш еден куп народни претставници во Собранието. Овој штетен општествено-политички поглед ја пропагира идејата – „ако јас добијам, мое е с`“ независно што тоа с` е на сите граѓани на државата, а токму тој „јас“ е избран претставник да работи за доброто на секој еден поединец. Тоа „с`“ за оваа гарнитура на власт е „нашиот глас“ кој полека прерасна и во „нашиот идентитет – нашата душа“. Токму поради тоа го имавме и прислушувањето на илјадници граѓани, политичари и општествено истакнати поединци, ги имавме и политичките затвореници, упадот во судството и ...
| | веќе видена | слични

Branko Geroski пред 4 минути · Пишува Саше Политико: “Со месеци, со серија на колумни Геро ме кара и ме моли да не сум ги пцуел Груевци, не било културно и не било фер, НЕЌЕ МОЌИ!” Будалетинката не сфаќа дека ќе дојде време спонзорот да го моли да не пцуе и да не се глупира во име и за сметка на Бихаќка. Со неговото простачко однесување тој мамичето му го расплака на СДСМ. Нема опозиционер и критички настроен интелектуалец и новинар кој не е жестоко плукан и навредуван од овој идиот – од Заев и Шеќеринска, па се до мојата маленкост. Затоа него никој не го напаѓа, ни Курир, ни Прес24, ама баш никој од провладините медиуми. Меѓу вмровците се шири ваков муабет – оставете го будалиот, тој без пари ни врши работа повеќе од пет портали заедно. Кај и да е, некој ова ќе го сфати, само не е исклучено да биде доцна.
| | веќе видена | слични

next