Janakija Jane За илјадугодишното невреме/катастрофа/божја казна и архивата на Time.mk . Тогашна А1 и Канал 5 на 24 јуни 2009 година објавуваат вести за поплавени дворови подруми во Стајковци кои велат дека тоа се случува откако е изградена обиколницата. (достапна е само веста на А1) . Патем апелираат до надлежните да го решат проблемот. http://www.time.mk/arhiva/ ?d1=01&m1=01&y1=2009&d2=31& m2=12&y2=2009&all=1&fullte xt=1&timeup=2&show=1&q=ста јковци+под+вода
| | веќе видена | слични

Се вади Ставревски дека не бегал ама детето го запишал во школо таму, жена му работи таму ( Америка нз) а ти ни продаваш пуфки чесниот Македонец ма немој да не јебеш бре?!
| | веќе видена | слични

Поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески ги демантира написите во дел од медиумите дека ја напуштил државата, и дека е можно тој да не е во земјава. Во кусата изјава за Фактор, Ставрески вели дека се наоѓа во земјава. „Не е точно дека сум надвор од државата. Тука сум во Скопје“, кусо одговори Ставрески. Ама ке одам наскоро на подолго патување во Кина. А за СЈО не сум достапен. Дел од медиумите денеска пишуваа дека, Ставрески повеќепати бил повикан на разговор во СЈО, но тој не се појавил, а последниот пат доставил известување за боледување, поради што не можел да присуствува на распитот. Инаку, Зоран Ставрески пред неколку месеци даде оставка од функцијата министер за финансии која писмено ја образложи со здравствени причини. Пред тоа, повеќе од половина година не се појавуваше во јавноста. Сепак, неговата оставка, дел од познавачите ја поврзаа и со земањето на еврообврзницата од 450 милиони евра, која се случи веднаш по неговото заминување од функцијата, а која ја спроведе неговиот наследник, ...
| | веќе видена | слични

Jaдете здраво, повремено си дозволувате по некој нездрав оброк, бидејќи сте човек, редовно сте во теретана, но како да не намалувате килограми, напротив како да добивате вишок од нив. Пред да се откажете од сè и да се препуштите на лежење и нездрава храна, проверете… Можеби постои некоја екстра причина зошто и понатаму се дебелеете. Еве неколку клучни: Вишокот сол во телото ја задржува водата и токму заради тоа ви се чини како да се дебелеете, а всушност, само сте надуени од вода. Ако нередовно одите во тоалет, можеби токму тоа е причината поради која имате вишок килограми. Започнете да внесувате повеќе влакна во исхраната. Како и вишокот на сол, така и ако не пиете доволни количини на вода, истата ќе ви се задржува во организмот. Знаете дека и неколку чаши вино можат да се задржат и да влијаат на обемот на вашиот струк? Непосакуваните килограми можат да бидат нус појава и на некои лекови. Контрацептивните апчиња, пример, се виновник за вишок килограми кај жените. Освен што сте уморни, исто така, можете и да ...
| | веќе видена | слични

Полицаецот кој казни командир во Охрид заминал на боледување од како врз него се вршел мобинг и психичка тортура од страна на негов претпоставен во сообраќајната Полиција, објави порталот Охрид1 повикувајќи се на свои извори во СВР Охрид. Како што дознава порталот тој поднел и пријава до Внатрешна контрола против неговиот претпоставен со која го пријавил за вршење на мобинг. Од сообраќајниот полицаец се барало да ја смени својата изјава, со што фактички би се обезбедила своевидна амнестија за казнетиот командир, нешто на што тој упорно се спротиставувал. Три дена по ред на овој сообраќаен полицаец не му се давале работни задачи на терен и бил распоредуван да седи во една канцеларија без никакви работни обврски, притоа постојано барајќи од него да ја смени изјавата. Во моментов сообраќајниот полицаец е на боледување заради психичка тортура, а Охрид1 испрати прашање до Полицијата дали е поднесена пријава против претпоставениот командир кој барал да се промени изјавата. Полицаецот и претходно правел ...
| | веќе видена | слични

Според туристичките работници, празникот 8 Септември годинава Македонците ќе го искористат да ги поминат неколкуте денови на чист планински воздух или на плажите во Грција По одморање на езеро и на море, Македонците за 8 Септември навалија на планински туризам. Туристичките агенции во Скопје веќе наголемо ги продаваат празничните аранжмани за планините во Бугарија. Најголем интерес има за Банско и за Боровец каде што ноќевање врз база на полупансион чини од 28 до 31 евро по лице, а се нуди и организиран превоз. Туристичките оператори велат дека доста барани се и тридневните аранжмани за грчките летувалишта, чија цена се движни 40 до 60 евра по лице по ноќ со вклучен превоз, а послаб интерес има за автобуските тури до европските градови. “Традиционално, со години наназад Македонците за 8 Септември заминуваат на планина во Бугарија. Некои, пак, празникот го користат да ги поминат последните денови од летото на море во грчките летувалишта. Годинава празникот паѓа во четврток, така што голем е бројот на лица што ...
| | веќе видена | слични

Приказни еден куп де вака де онака околу Љубе, де пари де уцени за Јама итн. Бил во Хрватска и ќе се врати ли, ќе биде со СДСМ или ќе се прави македонски национален фронт? Дај брат Љубе им должиш на сите барем објаснување, да знаеме сите дека си мачен, ама како понатака? Љубчо Георгиевски со кого е? Со Заев као не е оти Заев лично го отфрлил, ама и со Грујо како да не е се зборува дека поднел тужба оти го заебаа со градењето на хотелот. Чисто се сомневам дека и членството на ВМРО НП знае за кого се, кога одредени активисти и ден денес се судат и затвараат…
| | веќе видена | слични

Кампањата која е во тек (која зема замав особено последните денови од страна на порталите на ДУИ) против писателот Ким Мехмети, амбасадорот Арсим Зеколи, сопственикот на весник „Лајм“ Фејзи Хајдари и против претседателот на ЗНМ Насер Селмани (и некои други медиуми блиски до опозицијата), не е случајна. Оваа кампања директно е нарачана од страна на Али Ахмети и Муса Џафери, пишува „Лајм“. Оваа констатација и потврда не доаѓа од некоја опозициска партија туку од самите високи представници на ДУИ, кои велат дека се незадоволни од стратегијата на Ахмети и Џафери, која е заснована на лаги и клевети против критичарите на нивната партија а кои и особено го критикуват ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски. „Али Ахмети да беше вистински лидер, ќе се соочуваше во јавни дебати во разни емисии со неговите критичари. Меѓутоа во недостаток на аргументи, на интелектуално ниво како и недостаток на смелост, Ахмети ги пушта неговите сателити да ги критикуваат независните албански интелектуалци, политичките аналитичари како и ...
| | веќе видена | слични

Кратер со длабочина од десетици метри на насипот од браната за хидројаловиште на рудникот Бучим, го испразни радовишко Тополница. Речиси сите домаќинства, плашејки се за своите животи со денови не спиеле во своите домови. Како што не информираа жителите од Тополница, кратерот се појавил минатата недела на 15 август на котата 64, откако недела дена претходно, низ главниот колектор, почнало да тече јаловина. Плашејќи се дека насипот ќе биде пробиен и ќе протече складираната јаловина над нивните глави, со импровизирани сирени за опасност, тополчани заминале кај своите најблиски. Недела дена по инцидентот сеуште постои страв кај жителите на ова село, каде живеат исклучиво Турци, а како што тврдат никој од надлежните ги нема посетено “Живееме во страв. Се појави огромна дупка и беше опасно. Веднаш помисливме дека ќе се случи некоја катастрофа оти претходно во реката што тече низ селото се појави јаловина. Речиси цело село не спиевме овде со денови. Сега почна да се нормализира животот полека, но само преку ден, а ...
| | веќе видена | слични

Обединетата македонска дијаспора побара од премиерот Емил Димитриев итно да го повлече Оливер Ристиќ, меѓународниот претставник на Агенцијата за странски инвестиции на Република Македонија во Вашингтон, поради, како што вели ОМД во писмото до Димитриев, лавината навреди од страна на Ристиќ на сметка на организацијата околу помошта за поплавените. „Во текот на изминатите неколку дена, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) беше изложена на лавина навреди од страна на меѓународниот претставник на Агенцијата за странски инвестиции на Република Македонија, Оливер Ристиќ. Навредите беа јавно објавени на социјалната мрежа Фејсбук и беа проследени со низа невистини, како и извртување на фактите околу донациите и вклученоста на ОМД во справувањето со штетите од поплавите во Република Македонија.“, стои во дел од писмото потпишано од Стојан Николов, претседател на Управниот одбор на ОМД. Според коментарите на Фејсбук, приложени кон писмото , членови на ОМД се расправаат со претставникот на Агенцијата за странски ...
| | веќе видена | слични

26-годишната Марина,лице со посебни потреби од денеска е бездомник.Таа заедно со нејзината мајка и уште 3 семејства кои живееа 15 години во старата пожарна во Делчево, присилно се иселуваа од домот, бидејќи на ред дојде извршувањето на судско решение. Старото пожарно преку извршител беше продадено на нов сопственик, иселеник во Швјацарија, кој ја сака зградата празна без досегашните станари кои се социјални случаи. „Сега нема каде да одиме, на улица остануваме“, рече Марина. Солзи и револт кај станарите кои живеат на социјалното дно, и кои безмилосно го изгубија домот „Не можам да плаќам кирија, мажот ми е нервно оболен ниту имам пари за лекови, ниту за нешто друго“, кажува низ солзи иселена станарка. Денеска со станарите, освен полицијата и извршителот, беше и градоначланикот Шехтански и директорот на Центарот за социјални работи. Тие бараат решение за новите бездомници во Делчево. „Поднесовне барање до Министерството за труд и социјална политика за решавање на стнабеното прашање на Марина и нејзината ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот министер за финансии, Зоран Ставрески не е достапен за Специјалното обвинителство кое неколку пати го побарало за да присуствува на распит за случаите поврзани со нелегално прислушуваните разговори, дознава НОВА. Ставрески неколку пати бил канет во СЈО, но тој не се појавил. Според нашите извори, последниот пат кога бил повикан од обвинителството, тој доставил известување за боледување, поради што нема да може да присуствува на распитот. Извори за НОВА велат дека има сериозни индиции дека Ставрески е надвор од земјата, но засега не е познато во која држава се наоѓа. Инаку Ставревски поседува стан во главниот град на САД, Вашингтон, кој го имаше пријавено во анкетниот лист, како заеднички имот со сопругата. Станот од 90 квадратни метри, се наоѓа во Чеви Чејс, познато соседство во северозападниот дел на Вашингтон. Неговата вредност е девет милиони денари или околу 200 илјади евра и е купен во 2002 година. NOVA
| | веќе видена | слични

Посочуваат дека поради тајноста на предистражните постапки, имиња и датуми нема да се појавуваат. Во интерес на истрагите, тајна ќе остане кои функционери во кои денови и за кои предмети ќе се појават на распит во СЈО, но тоа и натаму ќе се одвива со зголемена фреквентност, потврдуваат од обвинителството на Катица Јанева за 24 Вести . Посочуваат дека поради тајноста на предистражните постапки, имиња и датуми нема да се појавуваат. Изминативе десетина дена повеќемина сегашни и поранешни функционери седнаа пред истражителските клупи.
| | веќе видена | слични

Агенцијата за медиуми организираше јавна расправа за мониторингот на медиумите за време на изборите. Интернет порталите ќе бидат изземени од мониторингот за балансирано известување пред и за време на изборите, а во периодот од распишувањето на изборите до почетокот на изборната кампања опозицијата во информативните програми на телевизиите и радијата треба да биде застапена со 50 отсто од времето предвидено за власта. Ова се дел од решенијата на методологијата за мониторинг на изборното медиумско претставување што ги изготви Советот на Агенцијата за медиуми, а за кои денеска имаше јавна расправа. Директорот на Агенцијата, Зоран Трајчевски, рече дека оваа методологија ќе важи само за овие избори, а избран е францускиот модел за мерење на балансот во известувањето пред почетокот на изборната кампања. Извештаите од мониторингот ќе се прават на десет дена. – Порталите нема да се мониторираат бидејќи по направените консултации утврдивме дека никаде во Европа и во светот не постои пример на изборно мониторирање на ...
| | веќе видена | слични

Семејствата во поплавените подрачја на социјалните мрежи тврдат дека добиле помала сума од 30.000 денари авансно исплатена парична помош, бидејќи тие пари банките им ги искористиле оти имале блокирани сметки за неплатени сметки или рати од кредит. Иако тие тврдат дека дел од парите од помошта за поплавите најпрво отишле за намирување на долговите, од банките со кои контактираше „ Мета “, но и од Министерство за финансии велат дека тоа не е можно. Неофицијално, банките не смеат да земаат дел од овие средства бидејќи Министерството за финансии потпишало посебен договор – протокол во врска со исплатата на авансната помош за поплавените граѓани. – За лицата на кои им се блокирани сметките имаме посебна методологија за исплата во согласност со Законот за платен промет. Се користат посебни наменски средства, така што помошта ќе стигне и до нив – вели министерот за финансии Кирил Миноски. Банките со кои контактиравме нè информираа дека овие средства не можат да бидат повлечени од трансакциска сметка за исплата на ...
| | веќе видена | слични

Јарците се на глас како студени, дистанцирани и внимателни луѓе чија доверба е тешко да се стекне. Во почетокот на познанството, тие се резервирани и воздржани, но кога ќе се почувствуваат дека некој не го заслужува нивното внимание се опуштаат и дозволуваат на површина да испливаат нивната топлина, шарм и смисла за хумор. Жена Јарец Жената Јарец на прв поглед е студена и недостапна и предизвикува стравопочит кај спротивниот пол. На неа и пристапуваат само успешни мажи кои не се плашат од одбивање. Нејзината студена убавина и пригушен сексипил во комбинација со витката линија и добро обликувани нозе се особено привлечни за мажите, но таа своите додворувачи на почетокот ги држи на растојание. Секогаш е внимателна, бидејќи не сака да биде повредена и затоа се однесува студено и незаинтересирано. Не е лесно да го освоите нејзиното внимание, бидејќи е пребирлива и ја привлекуваат мажи кои се силни и успешни. Таа партнерите често ги избира на основа на разумот, бидејќи сака да ги има нештата под контрола и не ...
| | веќе видена | слични

Порталите објавија еден многу интересен напис за милионите евра кои ги заработиле авторите на неколкуте споменици на Скопје 2014. А ги има уште повеќе… Ама сега дојдоа некои други времиња и за спомениците се заинтересира СЈО. И Жерновски носи документи што од него нарачаната ревизија ги направи во општина Центар. И СЈО влезе во таа општина и побара документи за Скопје 2014. И тука се раѓа една мисла. Дали од документите во општина Центар може да се фати арамилакот со спомениците. Нели е ако не полесно тогаш е посигурно да се следи текот на парите. Сигурно сите милиони евра не се за Валентина и остали. И таа си има трошоци. Ако Грујо сам ги одбираше спомениците сигурно има право и на провизија. Во цел свет е полесно да се следи текот на парите. Сетете се на документитe од Панама, на Викиликс. Ништо не останува тајно. Се е ачик, само во Македонија тоа е проблем. Дали ние тука глумиме нешто и единствена цел е да се поентира политички? Да сум на местото на СЈО јас би ја блокирал сметката на Валентина и остали и ...
| | веќе видена | слични

По скандалот со приватниот „жежок“ телефонски разговор меѓу пратеничката Ермира Мехмети и доскорешниот вицепремиер Муса Џафери, за која снимка двајцата изјавија дека била монтирана, сега Џафери во еден скопски локал далеку од очите на јавноста седеше во друштво со згодна млада блондинка. Според фотографиите и коментарите од социјалните мрежи, Муса Џафери договарал можно вработување на девојката во некоја од државните институции. Иако разговорот се водел во кафеаната, нивниот однос бил поприлично близок отколку деловен. Според ова се поставува прашањето дали ДУИ продолжува со купувањe гласови со ветувања за партиски вработувања?
| | веќе видена | слични

Високи државни и локални функционери како и високи старешини од МВР десет години наназад го аминувале неконтролираниот ископ на песок и чакал во Росоман и околината од речните корита на Вардар и Црна Река. За жал ваквиот организиран криминал на неконтролирано црпење на песок кој на годишно ниво изнесува над 20 милиони евра започна во 2007 година, кога тогашното водостопанство Тиквешко Поле во стечај дозволи на приватни фирми да вршат неконтролиран ископ на песок и чакал долж течението на реките Црна Река и Вардар. Ваквиот неконтролиран ископан песок и чакал претежно се транспортирал во градовите на Западна Македонија каде како превозници на истиот се јавуваат албански камиони кои од Албанија превезувале руда за потребите на Фени Индустри, но тогашните први луѓе на Водостопанство Тиквешко Поле во соработка со началниците и командирите на полициски станици во Кавадарци и Росоман преку нивни блиски лица вршеле ископ и утовар на песок на црно во албанските камиони по цена од 300 денари за метар кубен и покрај ...
| | веќе видена | слични

next