Новинарката Санта Аргирова ќе биде главен уредник на Информативната програма на МТВ во периодот од 100 дена, до датумот кога ќе се закажат предвремени парламентарни избори. Ова кадровско решение на СДСМ го прифати ВМРО –ДПМНЕ на денешната лидерска средба. Како што вели, „100 се само 100, но сепак важни 100 дена и затоа ќе треба екстра напор и екстра залагање“. Аргирова е убедена дека со колегите од Информативната програм на МТВ, со посветена и професионална работа, ќе се дојде до потивитен извештај за работата на јавниот сервис. „Уредник на информативната програма на МТВ е централното место на јавниот радиодифузен сервис. Мојата задача е да се оствари правото на граѓаните на непристрасно, точно и избалансирано информирање, зашто сите имаат право на објективна информација. Извештаите на ОБСЕ ОДИХР и извештаите за напредокот на Македонија, последните неколку изборни циклуси и години се поразителни за јавниот сервис и мојата задача ќе биде тоа да се промени и МТВ, односно Информативната програма на МТВ да добие ...
| | веќе видена | слични

Новинарот Мухамед Зекири се прости на својот фб профил од новинарската професија, после Алсат беше во тв Шења која не се покажа баш гледлива. Неофицијално дознаваме дека Мухамед иако има прорадикални ставови во врска со исламот и е на страната на Ердоган опозицијата ќе ризикува и во обид да привлечат гласачи албанци истиот ќе го кандидраат за пратеник, малку поневеројатно делува и најавата истиот да биде и подпретседател на СДСМ, макар што чуда су вазможна… Мухамед Зекири преку својот Фејсбук профил соопшти дека се збогува од новинарството. Неговиот Фејсбук статус ви го пренесуваме во продолжение: Почитувани пријатели, По полни 18 години како новинар дојде време да ви соопштам дека одлучив да се збогувам од професијата. Не сакам јас да зборувам за тоа како сум ја извршувал својата работа сиве овие години. Се соочував со многу предизвици, добри, но и тешки моменти, но секогаш посветено се трудев да ја извршувам новинарската работа во служба на вистината и на страна на правдата. Околностите ме натераа да ...
| | веќе видена | слични

Преодна влада согласно лидерскиот договор ќе биде формирана до овој петок а предвремени парламентарни избори договорено е да се одржат на 11 декември годинава. Во моментов споед партиски извори се пишува договорот на кој лидерската четворка ќе стави потписи.
| | веќе видена | слични

Жизел е недопирлива. Атрактивната Бразилка има заработено повеќе пари од кој било модел од 2002 година досега. 36-годишната долгонога убавица во изминативе година дена заработила 30,5 милиони долари, приближно трипати повеќе од Адријана Лима која е на второто место. Машките модели не се вклучени во рангирањето, бидејќи заработуваат далеку помалку од нивните колешки. Пред три години, најплатениот машки модел, Шон О’Прај, имаше годишна заработка од 1,5 милион долари. ЖИЗЕЛ БУНДШЕН 30,5 милиони долари АДРИЈАНА ЛИМА 10,5 милиони долари КАРЛИ КЛОС 10 милиони долари КЕНДАЛ ЏЕНЕР 10 милиони долари РОУЗИ ХАНТИНГТОН-ВАЈТЛИ 9 милиони долари ЏИЏИ ХАДИД 9 милиони долари КАРА ДЕЛАВИН 8,5 милиони долари КЕНДИС СВАНАПУЛ 7 милиони долари ЛИУ ВЕН 7 милиони долари МИРАНДА КЕР 6 милиони долари ЛАРА СТОУН 5,5 милиони долари НАТАЛИЈА ВОДЈАНОВА 5,5 милиони долари КЕЈТ МОС 5 милиони долари АЛЕСАНДРА АМБРОСИО 5 милиони долари ДАУЦЕН КРУС 5 милиони долари извор: Фемина
| | веќе видена | слични

Џејмс Дан целиот свој живот се борел со вишокот на килограми а сето тоа поради нездравата храна, лежерноста, односно недостатокот на вежбање. Сепак, тој успеал да ги промени своите лоши навики и да освои вистинска принцеза. Џејмс (28) имал дури 200 килограми во своите дваесети години. Бил свесен на кој начин ескалирала неговата лежерност. Работел две работи, каде на едната воопшто не се движел, а втората се завршувала доволно доцна, после што имал потреба прилично да се најаде. Неговите оброци биле обилни, пишува Дејли Мејл. „Среќен бев што сред ноќ умеев да изедам пица, два ќебапи а потоа сето тоа да го зачинам со различни грицки и сладолед. Тој е наставник во замена во основно школо и знаел да прими негативни коментари и да се пошегува на негова сметка. Така себе си се убедувал дека нема никаков проблем. Сепак во една прилика една посета во забавен парк со останатите наставници, Џејмс бил прилично понижен. Не можел да седне на возачкото седиште и правилно да се закопча. Групата луѓе се обидела да му ...
| | веќе видена | слични

ПРИКАЗНАТА НА НАШИОТ ТИМ ТОШЕ Од како знам за себе и својата фамилија знам и за овој занает.Почнувајки млад од својата 11 година со учење на занаетот во фамилијарниот салон ,започна учењето и стварањето љубов кон техниката на шишање и создавање на модерни фризури.Од тука школувањето го продолжив во средното училиште Димитар Влахов во Скопје .Од каде и се смени мојот живот од тој ден само мислев и учев како да направам успешна и позната кариера.Со ова учење и трудење постигнав многу но искуството го градев и на меѓународно поле посетувајки многу натпревари саеми кои што се одржуваа во најразлични земји.Сето тоа градење на личност се состоеше во натпреварување кое ќе биде запаметено во мојот живот како најмлад натпреварувач со само 11 години и освоено трето балканско место од тука желбата стана уште поголема а и вложувањето на труд што резултираше со освојување на четврто европско место каде влегов во големата европска култура на модерните фризури.Но не беа само натпреварите пресудни во се, тука допринесоа и ...
| | веќе видена | слични

Во основните и средни училишта во земјава се врши дистрибуција на учебниците, за кои беше пријавено дека се оштетени. Завршена е и реконструкцијата на 60 училишта во земјава, за почетокот на новата учебна 2016-2017 година се е подготвено и учениците и наставниците со настава почнуваат на први септември, истакна заменик министерот за образование Спиро Ристовски кој денеска присуствуваше на пуштање во употреба на ново спортско игралиште кое е дел од спортската сала „Јордан Мијалков“ – Штип. „Во наредните неколку денови се очекува сите училишта да бидат снабдени со нови препечатени учебници, а истовремено учебниците од седмо до девето одделение ќе бидат дистрибуирани и новите учебници по математика и природни науки за наставата која е по Кембриџ програмата, а која ја работевме со Меѓународниот центар за наставни програми на универзитетот Кембриџ. Со ова ја заокружуваме оваа реформа на целокупно реформирање на математика и природни науки во основно образование“, рече Ристовски. Тој истакна дека во земјава на ...
| | веќе видена | слични

Ана Николиќ и нејзиниот сопруг Раста заедно со Андриана Чекиќ и Дара Бубамара биле специјални гости на венчавката на еден либиски бизнисмен во Белград. Тие ги забавувале присутните со своите хитови, меѓу кои имало и уште многу други ѕвезди од српската естрада. Богатиот бизнисмен не жалел пари на големиот ден, а посебно добро поминала Дара која наводно добила цели 20 000 евра за својот настап, од кои половина биле бакшиш. – Врв, знаеш ли колку бакшиш ми дадоа вечерва, 11 илјади евра… не ми се верува, и рекла Дара на една своја пријателка која вечерта била со неа. Последни ресторанот го напуштиле Ана Николиќ и раперот Раста, од каде се упатиле кон еден ноќен клуб.
| | веќе видена | слични

По три часа преговори, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски прв ја напушти средбата меѓу четирите партии која се уште е во тек во Клубот на пратениците. На излегување во кратка изјава за медиумите, Груевски рече оти ги прифатил сите предлози на СДСМ за медиумските реформи, за како што рече, опозицијата да нема алиби да бега од избори. ВМРО-ДПМНЕ го прифатил предлогот на СДСМ за главен уредник на информативната програма на МРТВ да биде именувана Санта Аргирова. Сепак, Груевски вели оти овој предлог на опозицијата е знак дека партијата нема волја да се реши кризата, бидејќи според него, Аргирова е политички определена. Владејачката партија ја прифати и методологијата според која ад-хок телото ќе ги мониторира медиумите за време на изборите, а петтиот член остави да го изберат СДСМ, ДУИ и ДПА. Груевски не прецизираше дали изборите ќе се одржат на 11 декември, но рече дека тие се подготвени во било кое време да излезат на избори.
| | веќе видена | слични

Предлогот на СДСМ за главен уредник на информативната програма на МРТВ да биде именувана Санта Аргирова е прифатлив за ВМРО-ДПМНЕ, пренесе Нова. Ова пред малку го изјави претседателот на оваа партија Никола Груевски кој за кусо излезе од средбата на четирите партии која се уште е во тек во Клубот на пратениците. Според Груевски, овој предлог на опозицијата е знак дека партијата нема волја да се реши кризата поради тоа што на ова место се предлага личност која, според Груевски, е политички определена личност. Но, и покрај тоа, тврди Груевски, неговата партија сака да им го одземе можното алиби на СДСМ за одложување на изборите и токму од таа причина ВМРО-ДПМНЕ одлучила да го прифати овој предлог. Груевски рече исто така дека од истите причини, за да нема СДСМ алиби за одложување на изборите, ВМРО-ДПМНЕ одлучила да ја прифати методологијата за медиумите предложена од СДСМ. Сега, според Груевски, останува на албанските партии и на СДСМ да се договорат за петтиот член на ад хок телото за медумите. Со тоа, вели ...
| | веќе видена | слични

Тој можеби е прав човек, ама е на погрешно место. Ако администраторот на страната на општина Штип добие нога заради ова, ќе му дадеме админ пас за нашата Фејсбук страна, колку да одржува кондиција.
| | веќе видена | слични

Владата е подготвена да плати скоро 27.000 евра на фирма што ќе ги чисти трагите на шарената револуција од Пората Македонија, информира 24Вести. Музејот на македонската борба за државност и самостојност, кој е надлежен за портата, објави оглас за, како што стои отстранување на оштетувањата на фасадите на недвижното културно наследство. Под локација на извршување на работите стои Порта Македонија. Од Музејот за 24 вести потврдија дека се бара фирма за чистење на овој објект. На прашањето дали сумата од 26.000 евра не е превисока за ваков зафат, првиот човек на музејот изјави: „Станува збор само за едно чистење. Тоа не е прашина, ниту пајажина. Тоа се бои и хемикалии од најразличен вид впиени во мермерот и бараат различни процедури на чистење.“ – изјави директорот, Бранислав Светозаревиќ. Порта Македонија неколку пати беше цел на нападите со боја. Шарените револуционери со спреј ги впишуваа своите пароли, како Нема правда, нема мир, Слобода и Оставка, а демонстрантите посочија и на непродуктивното трошење на 6 ...
| | веќе видена | слични

Битолскиот градоначалникот Владимир Талески, осомничен во случајот „Транспортер“ , продолжува да го диктира темпото во Советот на општина Битола и од домашен притвор. Во отсуство на Талески, кој веќе три месеци е во притвор, советниците од ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ, успеаја да се согласаат околу едно прашање. На вчерашната Седница на Советот, на дневен ред повторно беше Одлуката за јавно-приватно партнерство за уличното осветлување во Битола. Оваа точка последниот пат не помина во Советот, но градоначалникот ја врати на дневен ред. Горан Козаров, СДСМ „Советничката група на СДСМ од почетокот на постапката за јавно-приватно партнерство за уличното осветлување во Битола, која започна во 2012 година, беше против, затоа што целата постапка беше погрешна. Не само тендерската постапка и висината на сумата и начинот на кој другите фирми кои конкурираа беа елиминирани, за да останат само две потенцијални фирми, беа незаконски. Тајноста во која се вршеше целата постапка, беше причина да спроведеме истражување за тоа што ...
| | веќе видена | слични

http://www.facebook.com/irena.ristic.779/videos/10154488154564726/ Нова песна на # Белизебенд со спот, со све! НАДА О’ГРАДА НИКОЛА, СИНЕ, НИКОЛА, ТИ ЕДЕН НА НАДА ШТО СТОИШ, КОЉО, ШТО ДУМАШ, ШТО ПАКОСТ СМИСЛУВАШ? СМИСЛУВАМ, НАДА, СМИСЛУВАМ, ЗАЕДНО СО МАРТИНА, ШАМПИТА, НАДА, ШАМПИТА, САКАМ ЈАС ДА ОГРАДАМ. ДУБАРА, НАДА, ПО ДУБАРА, ШАМПИТА СО ОГРАДА. ЌЕ КУПАМ, НАДА, ЌЕ КУПАМ, ЗА ШАМПИТА ОГРАДА, НАДА О’ГРАДА НАДА О’ГРАДА ОД МИЉОН ДОЛАРА. http://www.facebook.com/irena.ristic.779/videos/10154488154564726/
| | веќе видена | слични

BY GABELOSKI · AUGUST 31, 2016 Месеци се одбројуваат откако започнав да работам со блог платформата gabeloskipisuva.com. Откако овој блог беше отворен морам да признаам дека многу работи во мојот живот се сменаа, а се сменав и јас. Габелоски пишува од 5-ти февруари претставува критика на владеењето на централната власт, но и локалната власт во Крушево не беше изоставена од критика. Впрочем, Габелоски пишува истражуваше, пишуваше, се јавуваше по телефони. На кратко, Габелоски пишува ги затресе темелите на партизираните институции во Крушево, а локалната власт ја направи анкциозна од самото постоење на оваа блог платформа со нешто помалку од 900 Фејсбук лајкови. Сепак, од 30-ти април годинава притисокот врз мене и мојата фамилија е постојан. Од 30 април јас и моето семејство сме жртви на тортура, закани, пресија. Од 30 април па до денес се случија многу настани, но за ниту еден од нив локалната власт не преземаше одговорност. Од друга страна, јас решив да останам мирен, за што бев критикуван. Решив да не ...
| | веќе видена | слични

Голема гужва и вистински хаос се случуваше денеска претпладне (околу 10 часот) кај патарината „Романовце” на автопатот Куманово-Скопје, и тоа по заслуга на еден сообраќаен полицаец (кој на албански се престави како началник на сообраќајната полиција), кој божем се обидуваше да го нормализира сообраќајот, пишува „ Лајм “. Меѓутоа, токму по негова вина беше создадена невидена гужва, па затоа на патарината се чекаше како на граничен премин. Бидејќи екипата на весникот „Лајм” брзаше за на настан, патем го праша полицаецот зошто се создала толкава гужва. Наместо да се однесува културоно како што доликува, тој аррогантно и со непристојно однесување ни се обрати: „Сакате секој ден да ве застанувам тука?“, пишува „Лајм“. При нашиот обид да му објасниме дека ние имаме професионална должнст да прашуваме, а тој да одговара, началникот избега, но сепак остана горчливиот вкус од неговото арогантно однесување. Кога со нас се однесуваат така, иако секој ден плаќаме најмалку по 10 евра поминувајки низ патарини, можете да ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните од поплавените подрачја ќе добијат околу 200 евра по семејство од средствата собрани на двете сметки на Црвен крст, односно од сметката на Фондот на солидарност и од телефонските броеви на која беа донирани 63,8 милиони денари или 1.038.389 евра. – пишува Мета. Бројката на семејства на која им е потребна помош се движи од 4.000 до 4.500. – Пријавувањето на граѓаните кои претрпеле штета е до петок, неофицијалната бројката на семејства на кои им треба помош е 4.000 – 4.500. Треба да ги почекаме официјалните податоци и потоа овие 63 милиони денари кои досега ги имаме собрано, ќе ги исплатиме линеарно. Ние ќе ги користиме резултатите добиени од комисиите кои се излезени на терен. Сметаме дека линеарниот начин на исплата на средства е најправеден и најхуман. По ист принцип ќе бидат распределени и средствата што дополнително ќе пристигнат – изјави генералниот секретар на Црвен крст, Саит Саити. Тој информираше дека за поголема транспарентност при распределба на средствата била формирана Комисија за ...
| | веќе видена | слични

На официјалната веб страна на Агенцијата за вработување на Македонија (АВРМ) има опција да се огласи вработување проститутка. – пишува СДК. Оваa можност ја дава апликацијата за електронско пријавување нови работни места „е-работа“ што е наменета за правни, физички лица и агенции за привремени вработувања. Според истата апликација, на странките регистрирани на системот „е-работа“ при објавување оглас за засновање нов работен однос за лица со завршено средно образование, во менито за работно место – занимање им излегува опција за вработување и на проститутка. Во кривичниот законик проституцијата во Македонија се смета за кривично дело. „Не може да се огласат работни места кои се забранети во Македонија па така и за вработување на проститутка. Било кој и да се обиде на нашата страна да објави оглас за професии кои се нелегални самиот ППР систем ги отфрла. Опциите кои стојат во апликацијата ’е-работа’ за оглас во менито работно место, се согласно меѓународната класификација на занимања, но за дел од нив, кои во ...
| | веќе видена | слични

Колку Андреја Јосифовски го исплаши понудата за непријателско превземање? Многу работи се променија по објавата на непријателско превземање на „Макпетрол“. Компанијата на пола година има добивка од 2 милиони евра, ја зголемила продажбата, ги намалила расходите. ОИЛКО сега вози поголеми количества деривати на „Макпетрол“ за помалку пари. Во образложението на билансите менаџментот на „Макпетрол“ нескриено најавува дека работи за да подели дивиденда! Дали е ова обид да се умилкуваат на незадоволните пумпаши-акционери? Намалени приходи од продажба за 30 милиони евра односно за 1,6 милијарди денари. Зголемени количества на продадени деривати за 11,6 милиони тони односно за 12 отсто. Зголемена продажба на стоки и услуги воопшто. Намалени обврски спрема банките за 175 милиони денари (околу 3 милиони евра). Добивка од 2 милиони евра на полугодие. Расходите за камати по кредитите намалени за 20 отсто. Истовремено со тоа ОИЛКО ги намали приходите од продажба во услови кога вози поголеми количества деривати затоа што ...
| | веќе видена | слични

next