Одлуката не ја објавивме затоа што во тек се консултации со останатите новинарски и медиумски организации, од кои бараме поддршка, вели Насер Селмани. Во понеделник, 22 август, Управниот одбор на ЗНМ усвои одлука, на први септември да организира протест пред Основниот суд во Скопје, кога се очекува да се оддржува првото судско рочиште од судењето на новинарот Зоран Божиновски, пишува на својот фејбук профил првиот претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. „Одлуката не ја објавивме затоа што во тек се консултации со останатите новинарски и медиумски организации, од кои бараме да го поддржат протестот! Но веќе гледам дека Геровски не повикува јавно да организираме протест, еве јавно да кажеме дека таква одлука веќе е донесена. Уште едно појаснување, повикот на Меѓународната федерација на новинарите до македонскиот државен врв за ослободување на Божиновски е на барање и во координација со ЗНМ. Неслучајно што прво ние побаравме негово ослободување, па МФН. Поддршка за Божиновски ЗНМ има побарано и од останатите ...
| | веќе видена | слични

Рестартирањето на рудникот за олово и цинк „Злетово“ е резултат на една напорна и ефикасна работа на Владата во минатата и оваа година кога рудникот се најде во исклучително тешка ситуација, односно кога беше колабиран заради финансиските проблеми на неговиот претходен концесионер. Се направи една многу брза и ефикасна акција да се завршат сите законски процедури, да се најде нов концесионер којшто денеска и официјално на овој празник го рестартира рудникот. Ова денеска го изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој присуствуваше на рестартирањето на рудникот „Злетово“ – Пробиштип. – Веќе се вратени околу 140 вработени, интенцијата е да се вратат сите вработени на работа, дури и оние коишто веќе се заминати во некоја од околните држави или во регионот. Ќе им биде понудено да се вратат. Ме радува што тоа се случува. Овде во Пробиштип невработеноста е преполовена, така што тоа е добар знак, рече Груевски.
| | веќе видена | слични

Најдобар однос меѓу просечната плата и потрошувачката кошничка во земјите од регионот има во Романија, се наведува во анализата на српски „Блиц“. Според тој критериум, зад Романија е Хрватска, па Унгарија, Србија, Македонија, Словенија, Црна Гора, Бугарија и последна е Босна и Херцеговина. Во Романија платата покрива речиси две потрошувачки кошнички, односно 1.8, во Хрватска тој сооднос е 1.60, во Македонија 1.36, додека во БиХ е 0.90. Според висината на платата, на врвот се Словенците, втори Унгарците, а трети Хрватите. Но според авторите на анализата, најреална слика би била онаа направена врз основа на Индексот на квалитет на живот, кој предвид ги зема не само стандардните показатели на начинот и квалитет на живот – БДП, плата, трошоци, туку и работи како што се здравството, домување, образование и политичка слобода. Според тој Индекс, најдобар е животот во Словенија, а по неа следуваат Хрватска, Унгарија, Србија, Романија, Бугарија, Црна Гора, Македонија и БиХ.
| | веќе видена | слични

Одговори на новинарски прашања на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: П1: Г-дине Заев дали одржувањето на изборите во декември е доведено во прашање, со оглед на проблемите коишто се јавија при изборот на петиот член во ад хок телото. Јас верувам, не. Повеќе сум оптимист во трагањето по мудроста како да се изнајде доволно аргументација да се избере петиот член. Ад хок телото како што знаеме сите, ги знаеме деталите и очекувањата од него, тоа не е крај на светот, и не треба да дозволиме навистина поради една ваква мала причина да се одложат ставовите за заклучоците за исполнување на условите согласно кој ќе биде фиксиран датумот за избори. Јас верувам дека на 31 август ќе објавиме ние претседателите на поголемите партии дека 11-ти декември ќе биде датумот на изборите. П2: Во однос на ад хок телото, деновиве имаше многу забелешки од експертската јавност дека не е тоа баш најсоодветно решеније за регулирање на медиумите со оглед на тоа што двајца членови предложивте вие како партии, и ВМРО ДПМНЕ, а сега се гледа ...
| | веќе видена | слични

Интервјуто на поранешниот прв човек на ФООМ Отворено општество Македонија – соросоидите Владимир Милчин на тв Сонце даде интересни цитати кои треба да бидат нотирани, првиот е дека распадот на коалицијата СДСМ- невладини после 17 мај 2015 та и големиот митниг била по негово барање, а не по желба на СДСМ ама Заев со пресот одиграл трапаво и се добило впечаток дека СДСМ ги откачило граѓанските организации всушност било обратно. Милчин смета дека Македонија од кризата ќе се извлече после 20 години сега нема шанси. За СЈО смета дека нема иднина и ќе пропадне како проект без специјален суд и без специјални оддели во МВР, а идејата за посебно специјално одделение е само муабет без конкретна желба за реализација.
| | веќе видена | слични

На светот постои само една држава во која не постои листа за чекање за трансплантација на бубрег. Станува збор за Иран, држава во која продажбата на бубрези е легална. На резултатите од ваквиот систем им завидуваат многу западни земји бидејќи со донесувањето на законот го отстраниле проблемот со црниот пазар. Шумот од уредите за дијализа требало да биде звукот кој ќе ја следи Захра целиот живот, но законот донесен во Иран тоа го променило, па така листите за чекање на трансплантација на бубрези не постојат. “Ми беше многу тешко да го замислам животот без можност за донација на бубрег. Тешко е да замислам дека ќе морам да живеам со таа болест до крајот на животот”, рекла Захра Хајикарими, пациентка од Иран. Речиси 20 години во таа земја не постои трговија со бубрези на црниот пазар, а пациентите не мора да трошат пари на скапи и долготрајни дијализи. “Државата не исплаќа никаква финансиска потпора за клиниките кои ја вршат трансплантацијата. Постојат банковни сметки на кои купците плаќаат пари, па така при ...
| | веќе видена | слични

Во изминатите четири години 31-годишниот Кајл Кук преживеал неколку драми. Не може да се реши дали е многу голем баксуз или е неверојатно среќен човек… Кук за себе вели дека треба да си набави заштитна обвивка. Во изминатите четири години преживеал удар од гром, каснување од отровен пајак , а неодамна и напад од змија ѕвечарка во својот двор во Лејкленд, во близината на Орландо , на Флорида .Неговиот татко Мајкл, поинаку гледа на доживувањата на синот. „Тој е подвижен Марфиев закон. Кога ќе го видам во трговскиот центар, секогаш поминувам од другата страна“, вели таткото. Помладиот Кук на 11 август завршувал со косењето на тревата кога слушнал необични звуци. Помислил дека се инсекти, потоа дека се расипала косилката,а потоа видел змија стуткана на само метар одалеченост од неговото десно стопало. Проценил дека е долга околу метро и половина и дека е со дебелина на конзерва безалкохолен пијалак. Се замрзнал од старв, а потоа со левата нога тргнал наназад и згазнал на едеп стап. Верјатно звукот ја вознемирил ...
| | веќе видена | слични

Анѓела Митковски, позната како Анѓела вештица, некогашна порно ѕвезда која глумеше во француски нискобуџетни порно филмови, изгледа повторно му се врати на стариот бизнис. Во српските медиуми се појавија фотографии како актуелната фармерка задоволува тројца мажи. Вештица неодамна изјави дека поради пари повторно се сложила да биде порно актерка, а се шпекулираше и дека не успеала да го наплати својот ангажман бидејќи продуцентот ја излажал. Експлицитните фотографии најверојатно се од бесплатното задоволување.
| | веќе видена | слични

Уште во месец март во медиумите протече информацијата дека популарната пејачка Каролина Гочева месеци наназад е во врска со скопјанецот Михаил Корубин, кој потекнува од познатото старо скопско уметничко семејство Корубин. По ваквите пишувања, Каролина по своја пракса не потврди, ниту демантираше. Двојката уште од почеток изгледа својата среќа и љубов сака да ја сокрие од јавноста, а една од методите им е тоа што не практикуваат заеднички фотографии на социјалните мрежи. Но, затоа пак не можат, а да не објават фотографија од локацијата каде престојуваат. Таа на својот профил, тој на неговиот. Деновиве кај двајцата повторно осамнаа фотографии од најпопуларниот грчки остров Миконос. Каролина објави ноќна фотографија од забава на плажа, потоа и една од преку ден, а пак Михаил објави речиси идентична од журката покрај оган. Инаку, Миконос е препознатлив по бесните забави, по хотелите со пет ѕвездички и огромните паркирани јахти во кои се одмораат богатите и славните, а луксузни вили имаат и дизајнерите Кавали, ...
| | веќе видена | слични

Како беше она илјада зборови една идеја….хаха интелект тапа ај пржи јајца и со среќа Згодната Сани сподели фотографија со вереничкиот прстен, а запросувањето се случило на нејзиниот настап во еден скопски ресторан. -Кажав ДААА, напиша Сани на Фејсбук. Им посакуваме многу среќа!
| | веќе видена | слични

Една анонимна бринета одлучи да се забавува, па во домашна атмосфера направи провокативна фотосесија. Нејзините фотографии дојдоа до очите на јавноста, а покрај нејзините прекрасни сини очи најголемо внимание привлече нејзиниот задник. Некои коментираа дека е мал и изгледа одлично, а други дека е непривлечен и сплексан. Што мислите вие? vistina mk
| | веќе видена | слични

Да се биде градоначалник е исто како да се биде претседател на куќен совет. Единствената разлика е во тоа што претседателот на куќен совет секој месец те моли да му дадеш пари за одржување на лифтот, а градоначалникот го прави истото кога станува збор за парите, само што не те моли. Но, мора да спомнеме и дека повеќето градоначалници обично се многу духовити луѓе, а тоа најдобро се забележува пред избори. На пример, да го земеме општинскиот градоначалник на Ѓорче Петров и да си замислиме дека сите ние живееме во Волково. Е, ако го замисливте тоа, тогаш веројатно ви станува јасно дека се уште какате во септички јами, секојдневно газите калишта и заглавувате со автомобилите, и што уште не. Но, кога ќе дојде време за избори, ви доаѓа градоначалникот на врата, целиот окезен од шестка до шестка, ви дава наполитанки да се заблажите и онака опуштено ве прашува: Да не ви фали нешто во населбава?! Во тој момент го спушташ погледот кон неговите кондури и забележуваш дека целосно ги замотал во пластични ќеси за да не ...
| | веќе видена | слични

Ма ово нема ни у Београду, Политико ги нарани гомна бранковистите, а они пола се вработија благодарение на Заев, абе иди еби се дунстеру за политика, СДСМ ќе ја поделиш еве уште малку хахаххаха Твое десно спонзор на Политико е фирма на Заев, Мамас…и то
| | веќе видена | слични

Филипини се среде брутална пресметка со наркомрежата, иницирана од несекојдневниот претседател Дутерте. За неполни два месеца во војната со дилерите загинале околу 2.000 лица. BBC разговараше со жена што работи како платен убиец на дилери. Под измисленото име Марија стои жена што убива дилери на дрога за хонорар што ѝ го дава државата. Досега има укнижено 5 своерачни убиства, главно со пукање во глава. Дел е од екипа што нарачки за ликвидација добива од шеф во полиција, а во која е и нејзиниот сопруг, кој ја внесол во бизнисот. Тие двајца и нивното семејство живеат во сиромашно предградие до Манила и немаат други редовни приходи. Со оваа работа се занимава веќе две години, а нејзиниот сопруг претходно ликвидирал непоправливи должници. Добиваат по околу 330 долари за убиство, кои потоа ги делат тројца-четворица што учествувале во операцијата. Ситни пари, но мало богатство во жестоко сиромашната земја. Нарачаните убиства во Филипини не се новост, но ловците на глави се зафатени како никогаш досега, откако ...
| | веќе видена | слични

ВО ЦЕНТАРОТ НА ГЛАВНИОТ ГРАД Изминатиов период се формираше ново мини езеро во ископаниот простор до катната гаража „Македонска фаланга“, во парцелата спроти Автомакедонија и Макпетрол. Ова градско „езеро“ меѓу „Јужен булевар“ и „Св. Кирил и Методој“ не е единствениот воден простор во централното подрачје кој е ограден со тараби. Во непосредба близина позади Рамстор и Музеј на Град Скопје, на локацијата на неизградениот хотел „Радисон Блу“, веќе неколку години опстојува и т.н. „Радисон Блу мочуриште“. Тoa е веќе обележано и на мапата на Гугл. Лево на мапата на Гугл е Радисон Блу мочуриштето, десно со црвена боја е обележано другото „езеро“
| | веќе видена | слични

Рудолф Бреус измислил метод од 42 дена исхрана ограничена само на сокови од органско произведен зеленчук. Неговиот метод, како што вели тој, излечил 45.000 луѓе од рак и леукемија.Ова е неговиот рецепт: цвекло (55%), моркови (20%), корен од целер (20%), компир (3%) и црвена ротквица (2%). Се пие само кога на организмот му треба течност, не наеднаш. При консумирањето важен е и престој на отворено. Во текот на овие 42 дена гладување од ткивото се исфрлаат сите загадувачи кои се внесени со храна и пијалак.
| | веќе видена | слични

Се и кажав на мојата баба, а таа ме однесе во кујната. Наполни три сада со вода, која брзо се стопли, а потоа во едната стави моркови, во втората јајца и во третата мелено кафе. без да каже збор ги остави да се готват,а после 15 минутиги исклучи. Ги зеде морковитеи ги стави во чинија, јајцата ги остави во сад, а кафето го сипа во шолја. Се сврте кон мене и ме праша: „Што гледаш?“… Моркови, јајца и кафе, одговорив. Ми ја доближи чинијата и ми рече да ги допрам морковите, го направив тоа и приметив дека се меки. Потоа м ирече да ги скршам јајцата, откако ги ислупив го гледав тоа тврдо варено јајце. На крајот ми рече да се напијам голтка кафе. Го направив и тоа, и се насмевнам откако ја вкусив аромата. Конечно ја прашав – што значи сето ова ? Баба ми ми рече дека сите три намирници се соочиле со иста катастрофа – зовриена вода. Секоја реагирала различно. Морковите омекнаа, јајцето стана тврдо, меленото кафе се измеша со водата. „А што си ти?“, – ме праша баба ми. Кога несреќата ќе тропне на твојата врата, како ...
| | веќе видена | слични

Паравоената организација „Албанската национална армија“ се закани дека ќе дојде до војна меѓу Албанците и Црногорците ако биде ратификуван договорот за демаркација со Црна Гора, јави Блиц. Организацијата ги повика политичките партии во Црна Гора да го отфрлат договорот, зашто со неговото прифаќање „ќе ја преземат одговорноста за избувнувањето војна меѓу двете земји“. Во прогласот на оваа организација доставен до медиумите се наведува и дека пратениците во Собранието на Косово ќе се сметаат за предавници ако на седницата на 1 септември гласаат за договорот за демаркација. Од „Албанската национална армија“ тврдат дека нивните членови ќе бидат распоредени на одредени локации за да го следат развојот на настаните.
| | веќе видена | слични

Дали политички инструирани или не дел од навивачката група Комити денес направија герила-акција како протест од присуството на лидерот на опозицијата Зоран Заев на фудбалскиот натпревар Шкендија-Гент каде не се вееше македонско знаме и се скандираа антимакедонски слогани…
| | веќе видена | слични

next