Наталија станала обвинителка на Крим со 33 години, веднаш по присоединувањето со Русија во 2014. година. Претходно работела како помошник обвинител, во време кога на чело на Украина бил Виктор Јанукович. Наталија Поклонскаја, Русинката која го привлекла светското внимание во 2014. година, кога станала обвинителка во Крим, ја најавила кандидатурата за пратеничка во Државната дума, како кандидат на владејачката партија Единствена Русија. Сепак, некои медиуми во Британија најавуваат дека тоа е само почеток на напредокот на младата Наталија, која според нивните зборови веќе во 2018. година би можела да се кандидира за претседателската функција. Угледното списание Forbes Поклонскаја ја ставило на својата славна листа “политички фигури кои најмногу ветуваат”, што било доволно британските медиуми како Daily Star и Mirror да ги најават нејзините многу амбициозни политички планови. Сепак, имајќи во предвид дека станува збор за таблоиди, и дека Поклонскаја е кандидат на Единствена Русија, попрво може да значи дека ...
| | веќе видена | слични

Најконтроверзниот новинар и уредник на Сител телевизија Драган Павловиќ – Латас одлучил да се офарба и да ја промени фризурата. На социјалните мрежи се пишува дека Латас (или уште познат како крадецот Дракче) ги прави последните подготовки пред да оди во затворот Идризово. Претходно Латас го гледавме со побелена коса. Во Македонија има многу народни поговорки кои највероватно се запишани и од вистинити настани па една од нив вели: “НЕ ПРАВИ ИМ ГО НА ДРУГИТЕ ТОА ШТО НЕ САКАШ ДА ГИ ГО ПРАВАТ ТЕБЕ !”
| | веќе видена | слични

СДСМ Виница на својот фејсбук профил објави фотографија од, како што велат, коментар на фејсбук напишан од страна на Димитар Прокопенко, директор на Центарот за социјални работи-Виница.Според сандалозно расистичкиот коментар и повик на насилство:, „црнците“ се „ванземаљци“ кои „освен со оружје не можат да бидат победени на друг начин“. -Невидено расистичка објава!!!Каков говор на омраза!Повик за убиство и смрт! Директорот на Центарот за социјални работи-Виница, Димитар Прокопенко ,со неговите размислувања. Еве какви луѓе за управители поставува владејачката ДПМНЕ! – стои во статусот на СДСМ Виница
| | веќе видена | слични

Ад хок телото за следење на медиумите и денеска не успеа да постигне консензус за петтиот член кој треба да биде од албанска националност. – Денеска не постигнавме договор, но консултациите продолжуваат. Има време до среда сите опции се во игра и јас сум оптимист дека договор ќе се постигне – рече Горан Трпеновски, член на ад-хок телото стружанец познат по тоа што се бањаше у езеро со Заев. Тој рече и дека членовите се договориле да не изнесуваат во јавноста конкретни имиња за кои се разговара. Неофицијално, изборот и натаму е заглавен меѓу Сефер Тахири и Даут Даути. Од Агенцијата за медиуми ги отфрлија обвинувањата од лидерот на опозицијата Заев Заев дека со методологијата за мониторинг на медиумско претставување го прекршиле Изборниот законик. Во писмото до Заев, но и до останатите тројца лидери детално се објаснуваат сите клучни елементи на методологијата.
| | веќе видена | слични

Два дена пред лидерската средба, во партиите владее уверување дека Македонија е пред сигурна одлука за избори. СДСМ во среда ќе го соопшти името на кандидатот, номиниран за нов уредник во МТВ, пишува Дојче веле . Утре треба да биде договорен терминот во кој лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, задутре, на 31 август ќе ја одржат лидерската средба за да оценат дали се исполнети условите за одржување фер-избори, согласно со преземените обврски од договорот од 20 јули. Ако оценката биде позитивна тие треба да го одредат датумот за избори, а според сите досегашни изјави, тоа би бил 11 декември. Според уверувањата и атмосферата што владее речиси во сите партии, Македонија е на чекор пред сигурна одлука за избори. Опасност од скриени сценарија Од друга страна, во политичките кулоари сѐ погласно се коментира дека лидерската одлука за избори не мора да значи дека тие и навистина ќе се одржат. Според овие шпекулации, зад категоричните изјави за избори се кријат неколку варијанти на едно клучно сценарио, кое е ...
| | веќе видена | слични

Откако веста дека во Дојранско Езеро е пронајдена риба којашто премногу потсетува на крволочната пирана, и која што искасала неколку рибари додека се обидувале да ја извадат од риболовната мрежа, се огласи и Хидробиолошкиот завод Охрид. Според нивната анализа, се работи за сродник на пираната, односно риба позната како Амазонски Паку, а најверојатно поради човечки фактор се нашла во водите на езерото, односно се претпоставува дека е намерно пуштена од аквариум, но нема место за паника, бидејќи е топловодна, и нема да го преживее зимскиот студ. Инаку, рибата Амазонски Паку во светот е позната и како риба на чија што мета најчесто се машките тестиси. Позната по тоа што се храни со растенија, инсекти и јаткасти плодови, таа често пати во водите во кои што живее, најчесто во Амазон и Нова Гвинеја ги напаѓа тестисите на голите пливачи. Според истражувањата кои што биле спроведени, се верува дека причината за тоа е што според формата, рибата не прави разлика дали се работи за тестиси, или пак за јатксати плодови ...
| | веќе видена | слични

По три часа распит во Специјалното јавно обвинителство, министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска кажа дека била повикана како сведок, објави А1он . -Морам да изразам голема благодарност до Специјалното јавно обвинителство што ме повика за да покажеме дека се е работено законски во Министерството за култура, рече Канческа. Таа кажа дека не може да открива повеќе информации, а одговорите за кој предмет била повикана упати да се побараат од СЈО. Видео – А1он
| | веќе видена | слични

Горан Михајловски-Пиже сега сопственик на порталот Сакам да кажам или скратено СДК дознаваме од УСАИД добил 1 милион евра за три години или во превод од американците ќе лапа по илјада евра дневно, машалаа опозицијо. Пари добиени за развој на неговиот штотуку отворен портал. Да не ги бележиме дека у старт доби 15 илјади евра од американска амбасада или 30 илјади евра од МЦМС со помош на Ибро или 30 илјади евра од холандска амбасада за помош на ЛГБТ заедницата, ако не сте знаеле пиже е помалце двоцевка по потреба…ама и помага на УБК-ДБК исто по потреба… Покрај него од УСАИД повторно добил по милион и Васко Поп Петревски за 360 емисија на Алсат и ТОП ТЕМА на Телма. Оволку пари да се даде на вакви луѓе и медиуми е БЕЗОБРАЗЛУК навистина е срамота и греота. Инаку Михајловски Вест го продаде на МПМ и за тоа инкасираше 500 илјади евра плус три години по ред беше уредник се до нова година и земаше по 5000 евра плата, а одби да продолжи како уредник со намалена плата од 2500 евра. Е па брате претерано е жими се…а ...
| | веќе видена | слични

Се почестите настапи на балкански турбо фолк и поп пејачки за време на општинските манифестации во земјава, а кои што пејат за доста ,,солени,, хонорари, во последниот период предизвикуваат лавина од реакции од незадоволните граѓани, но и од нашите фолк пејачи. Сумите од по неколку десетици илјади евра, кои што за двочасовен настап ги земаат балканските музички ѕвезди се нешто за кое што нашите пејачи, реално кажано, можат само да сонуваат, но и покрај сите апели, хонорарите да се пренасочат кон некоја хумана цел, општините си продолжуваат со концертите на Северина, Цеца, Чолиќ, Чорба… Околу темава, која што е актуелна посебно по поплавата, откако Македонија апелираше за помош и донации од целата јавност, јавно за ,,Фокус,, збори битолската фолк пејчка Џесика Палашоска. ,,Јасно ми е дека Северина, Цеца и ред други балкански пејачки се доста атрактивни жени, убави за око, некому и за уво. Но зарем ние во Македонија немаме убавици на сцената? Први сме кога се хуманитарните концерти во прашање, не канат да ...
| | веќе видена | слични

Светлана Цеца Ражнатовиќ одржа концерт за паметење во Македонска Каменица. Колку Македонците се воодушевени што Цеца одржа концерт покажува и тоа што до влезот во градот имало колона возила долга 20 километри. Цеца излезе на бината пред 15.000 публика која го извикуваше нејзиното име, а настапот го започна со песната „Позив“. Пејачката претходно пристигна во Скопје за да се подготви за настапот, а персоналот од хотелот во кој беше сместена ја пречека со букет цвеќе.
| | веќе видена | слични

Досега се веруваше дека Ноле и Јелена имаат совршен брак. Парот во 2014 година го доби и синот Стефан. Италијанскиот весник „Газета“ објави сензационална вест дека најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена биле пред развод на бракот. Весникот шпекулира дека брачните проблеми биле причина што Ноле испадна од Вимблдон, предвреме го заврши настапот на Олимпијадата , а се откажа од учество на мастерсот во Синсинати кој е единствен што му недостасува.
| | веќе видена | слични

Прес конференција на Александар Касапов претседател на ЛДП Битола: Три дена чекаме одговор од општинскиот комитет на Вмро-Дпмне Битола, за тоа колкав имот купија и колку пари платија за него, но одговор не добивме. Добивме замајување на јавноста и сеење магла. Денес ЛДП и битолчани повторно го прашуваме Вмро-Дпмне Дали имотот што го купивте во Битола е поголем од 300 м2, а голем број битолчани нема каде да живеат? Дали за овој имот плативте повеќе од 300 000 евра, а битолчани осиромашуваат? Кои се спонзорите кои што ви дадоа пари за да го купите овој имот? Почитувани од Вмро- Дпмне, вие не сте фирма или акционерско друштво, вие не сте профитна организација, вие сте политичка партија и мора да бидете транспарентни пред битолчани и затоа бараме веднаш да ги кажете спонзорите.
| | веќе видена | слични

Srecko Popovski додаде 2 нови фотографии . пред 12 минути · каков ли подвозник градат кај Стоковна „Мост“ кога според мерката, под него „Кинезиве“ не можат да поминат…од кај ќе вртат 19, 2, 12, 57???
| | веќе видена | слични

Во среда треба да се случи лидерската средба, по која ќе стане извесно дали ќе почнеме да одбројуваме сто дена пред изборите што треба да донесат излез од политичката криза, или пак нештата ќе фатат друг правец и кризата ќе се продлабочи. Од партиите велат дека лидерите треба да седнат на заедничка маса, без разлика дали до нивната средба ќе биде комплетирана привремената комисија за мониторинг на медиумите. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, очекува избори во декември. Тој не очекува неизвесниот избор на петтиот член на Привремената комисија за мониторинг на медиумското известување да го парализира спроведувањето на политичкиот договор. Сепак, Заев посочува дека ад хок телото за медиуми и прочистувањето на избирачкиот список се минимум услови за одржување фер избори. – Ги знаеме деталите и очекувањата од ад хок телото, но не е крај на светот и не треба да дозволиме поради една ваква мала причина да се одложат ставовите за заклучоците за исполнување на условите, согласно со кои ќе биде фиксиран датумот за избори – ...
| | веќе видена | слични

На средината на осумдесетите кога на сцената се појави со групата „Аска“ пејачката Сузана Перовиќ (54) го привлече вниманието, а бидејќи тогаш нималку не и сметало да се соблече гола, наскоро стана една од големите секс симболи на поранешна Југославија. Оние малку постарите љубители на музката воглавно се сеќаваат на нејзините голи слики, а многу малку хитови како што се „Опа опа селе“, „Фантазирам за тебе“ и „Дојди Боро, Боривоје“. Се појави и во филмот „Тесна кожа 2“. Со пеење се занимавала до 1994 година кога исчезна од сцената. Се врати пред неколку години и вниманието го привлече со учеството во Фарма 5. Со бракот со Владо Перовиќ има две деца, и Сузната и в 55 годишна изгледа сјајно…
| | веќе видена | слични

Паоло Борселино и Џовани Фалконе се сметаат за италјански но и светски херои заради нивната промоција на владеењето на правото и борбата против криминалот. Тие се познати по борбата против италијанската, поточно сицилијанската мафија, односно едногодишното мега-судење од 1986 до 1987. На тоа судење, потпомогнати од уште двајца нивни соработници, успеваат да затворат дури 475 мафијаши од сицилијанската мафија Коза Ностра. Ги викаат и италјанските „недопирливи“, тие го сменија начинот на борба против организираниот криминал, успеаја да ја сменат Италија и Сицилија од корен, да станат светски пример како да се бори против ова организирано модерно зло. Борселино беше роден во Палермо на Јануари 19-ти 1940-та година. Уште од најмали години тој се дружи со Фалконе, кој исто така беше роден во истото соседство на 18-ти Мај 1939 година. Заедно одат на училиште и играат фудбал. Уште во тоа време влијанието на мафијата било присутно, и двајцата имаа соученици кои завршија како „мафиози.“ Фамилијата на Борселино се ...
| | веќе видена | слични

Интересни муабети деновиве допираат до мене , слушам дека професорот Ѓорѓи Спасов имал желба и веќе на големо се спремал да се предоложи за Претседателски кандидат на Републиката не на партијата, за партијата редовен виновник за тоа е еден друг професор: Стево Пендаровски. На тие негови стремежи рипнале многу негови пријатели и колеги па на Бихачка и мака се створи дали Заев на избори да мисли или на апетити. Спасов со статусите на фб се некако обединувачки се обидува да зазвучи, види легитимно е да си бара секој што мисли дека може нек си проба среќа да не го разбере ова професорот дека Доказ има нешто против, не професоре апсолутно не не интересира што и како с е случува во СДСМ околу кандидатурите и се друго нас не интересира дали ќе има сила партијата да го симне диктаторот. Еве по некој статус негов за да разберете на што асоцираме: Големо обединување на опозицијата за победа на изборите СДСМ мора да се ослободи од суетите и да ја демонстрира својата способност за големо политичко обединување во ...
| | веќе видена | слични

Ivana Bozinovska пред 2 часа · Се надевам дека денес Миленко после видувањето со неговата ќерка ќе почуствува колку боли кога тој лично удира по машите деца. Колку боли кога споделува гадосии за ќерката на Зоран Заев како и за многу деца кои периодов беа инволвирани. Сосема ја оправдувам неговата борба за задржување на положбата која ја има како и благодетите кои ги поседува но не го оправдувам што гази по лешеви стигнувајќи до целта. Дали ќерка му зборува македонски или не зборува е сосема небитно во споредба со неговото ширење на омраза и неговиот дебел криминал. Денеска додека ја прегрнува својата ќерка нека се обиде да ја почуствува нашата болка и срамот кој ние го носиме кон нашите деца. Никогаш не се гради среќа врз туѓата несреќа. Таа се распаѓа како кула од карти.
| | веќе видена | слични

Novost Bitola пред 2 минути · Над 30 000 илјади посетители на полугола пеачка во Берово, на ден на Голема Богородица…ден за молитва мир и милостина , храна за сиромашните, помош за болните,Заборавивме ли на Бога , заборавивме ли на се освен само на себе?Господ нека простува Чеге Вара додаде 2 нови фотографии . пред 11 часа · Синоќа на „Етно фестивалот“ во Берово, во класична „етно носија“ (види фото) настапи Северина. Уште од раните утрински часови „загрижените“ патриоти и демохрис тијани од ДПМНЕ не’ бомбардираат со честитки за денешниот празник Успение на Пресвета Богородица. Вечер во таа чест во Македонска Каменица ќе пее Цеца. И после прашувате зошто нема да не’ биде? Затоа што не сме заслужиле, ете затоа!
| | веќе видена | слични

Повеќе рибари кои ловат во Дојранското Езеро велат дека биле каснати од непозната риба, за која се уверени дека е озлогласената пирана, опасна риба која живее во јужноамериканските реки. Рибарите се во паника, а според нив на еден нивен колега дури и му бил откинат прстот. За друг пак, тврдат дека бил каснат од пирана на раката, кога сакал да ја отплетка невообичаената риба од рибарската мрежа. Според изгледот и силината на забите, велат рибарите, најверојатно станува збор за пирана. Рибарите меѓу себе споделуваат фотографија од примерок кој наводно е уловен во Дојранското Езеро. Повеќе детали прочитајте во утрешниот број на „Слободен печат“.
| | веќе видена | слични

next