(META) Специјалното јавно обвинителство прави политички и медиумски циркус, изјави во понеделникот претставничката на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија (ДИК), Силвана Бонева, по излегувањето од зградата на СЈО. Бонева алудираше на новинарските екипи што ја чекаа, а кои, според нејзиното толкување, биле повикани од СЈО заради медиумско-политички циркус. „Телевизиски екипи се постојано пред канцелариите на Лаура Кодрута Ковеси (шефицата на романскиот национален директорат за антикорупција), подготвени да пренесуваат во живо од следните епизоди за тоа што најмногу се зборува во Романија, за коруптивниот бизнис во земјата и политичката елита, најстрашната драма за овие 25 години“. Вака почнува текстот на „Њујорк тајмс“ за Ковеси и за нејзината работа, од ноември 2014 година. На истата тема лондонски „Гардијан“ лани во ноември пишуваше дека влезот на централната канцеларија на ДНА (скратеница од Национален директорат за антикорупција) во Букурешт постојано е под опсада од новинарско-телевизиски екипи, ...
| | веќе видена | слични

Академијата за судии и јавни обвинители до крајот на неделава се очекува да распиша „интервентен“ оглас на кој ќе дозволи 60 кандидати од судовите и обвинителствата со 8 месечна теоретска обука да станат идни судии и јавни обвинители и на тој начин да ја пополнат дупката која се појави со немање на кадри за судството. Ова е класичен партиски упад во судството бидејќи овие планирани 60 судии и обвинители ќе бидат исклучиво од редовите на стручните соработници од судовите и обвинителствата кои имаат 6 години стаж како соработници. Сите тие се вработени во периодот на владеење на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, па околу 40 од нив треба да се македонци, а најмалку 15 албанци. СВЕДОК од судски извори дознава дека по измените на законот кои беа донесени преку ноќ и во кои се предвиде да се едуцираат судии со само 8 месеци теоретска но не и практична обука, ќе се сместат сите кандидати кои поинаку немаат ни теоретска шанса да станат судии поради високите критериуми во Законот за академија на судии и јавни обвинители. Овие ...
| | веќе видена | слични

Ми пишува една стална читателка на Доказ целата усплахирена ко америка да ја открила вика аууу да знаеш шо видов сабајле, Шо ма и викам ја и чекам нешто жестоко на пример Грујо у прегратка на некој црнец, не бе вика го видов Антонио Димитриевски у аптека купи три вијагри одеднаш! Е де викам па шо у години е чоекот па и не е фаца Ноне му избега сеа има едно провладино порталче Вистина демек и шо мислиш за секс му е? Не бре тоа за мочање бе да му е придигнат коа моча да не упиша гаќите пошто изгледа од толку жени што стави на портал отапел веќе не му се дига ни на голо женско тело….
| | веќе видена | слични

Зоран Ставревски има долго искуство во избегнување на правдата. Веќе некое време не се одзива на поканите на СЈО, еве ги неговите изговори: (позајмено од # СтавреКуре )
| | веќе видена | слични

Нема можност за бекство или нејавување на поканите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на лицата кои тоа ќе ги повика како осомничени или како сведоци повеќе од два пати, појаснуваат од ова обвинителство по информациите дека некои од сведоците во предистражните постапки изјавувале дека се на одмор или службен пат, или пак едноставно ги игнорирале поканите, информира порталот СДК.МК . Тоа се однесува и на лицата кои доставиле и боледување како оправдание, како што е случајот со еден од клучните сведоци кого СЈО го канело уште од мај. По две недоаѓања на распит, третиот пат повиканите ќе мора да дојдат, инаку СЈО ќе издаде налог за присилно приведување, ја објаснуваат постапката од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Специјалното обвинителство ќе издава налози за приведување или за лишување од слобода, сеедно дали повиканите се во Македонија, или се во странство. -„Веќе имаме одлична соработка со правосудните органи со земјите од ЕУ, со САД и со државите од поширокиот регион“, велат од СЈО. ...
| | веќе видена | слични

Сите се фатија за еден детаљ и само тоа коментираа! Анастасија Ражнатовиќ, ќерката на Цеца, е една од најпопуларните млади дами во регионот. Дали поради тоа, или поради нешто друго таа отсекогаш се трудела да нема скандали во нејзиниот љубовен и социјален живот. Неодамна се шпекулираше дека таа се крие дека пиши цигари, а особено внимаваше да не се појави со цигара на социјалните мрежи. Сега пак, објави фотографија, на која е полугола и секси, со стиховите на Лана дел Реј: Дали ќе ме сакаш и кога нема да бидам млада и убава? Иако е сликана во предизвикувачка поза, со распуштена коса, изгледа сите ја забележаа само цигарата со која се појавува за прв пат…
| | веќе видена | слични

Традиционално како и секое лето така и ова, на летната сцена Долни Сарај во Охрид се одржа 23-то издание на интернационалниот музички фестивал Охридски трубадури 2016. Вчеравечер фестивалот беше затворен со поп вечерта вечерта, а легендарната пејачка Маја Оџаклиевска доби награда за животно дело и имаше свое специјално шоу. Маја се појави во долга црна тоалета и препознатливо пуштената долга коса, а публиката посебно уживаше во нејзината маестрална интерпретација. Вака изгледа Маја:
| | веќе видена | слични

Собранието или дипломатите – кој ќе пресече за петтиот член на ад-хок телото? ДУИ притиска за Даут Даути, за дел од членовите на комисијата тој е неприфатлив поради тоа што беше член на Лустрациската комисија. Привременото тело за следење на медиумите за изборите го проби крајниот рок да се комплетира, откако четворицата членови, претходно избрани по предлог од ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, не успеаја да го изберат петтиот член, кој е предвидено да биде Албанец. Како понатаму ќе течат работите засега никој официјално не кажува, но според неофицијалните информации, ДУИ притиска на оваа функција да биде назначен новинарот Даут Даути, што не е прифатливо за дел од членовите на привремената комисија, пред сé, поради тоа што тој беше член на Лутрациската комисија која лустрираше новинари, а потоа овие решенија ги поништи судот. Директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Зоран Трајчевски утрово вели дека денеска ќе има состанок со членовите на привремената комисија на кој ќе треба да решат што ...
| | веќе видена | слични

Марија Шерифовиќ повторно привлече внимание. таа на Инстаграм објави фотографија на која позира, на прв поглед сосема гола во кревет. -Смеј се, смеј – напишала некогашната победничка на Евровизија. Некои ја гледаа нејзината насмевка, додека други се прашуваа, зошто е гола?
| | веќе видена | слични

Силвана Бонева го омаловажува Специјалното јавно обвинителство. Нејзината и слични на нејзината изјави се со цел да се обезвредни СЈО, да се попречи патот до правдата и до поедничната одговорност, соопшти здружението Фронт за демократска Македонија. „Токму Бонева и нејзините компањони служејќи ѝ на фамилијата создадоа режим во кој пресудите беа однапред донесесувани. Режим во кој предистражните, истражните дејства и доказната постапка беа однапред подготвена фарса. Стотици животни судбини беа однапред режирани. Затоа, таа наместо да омаловажува треба да се засрами и јавно да се извини. Дотолку повеќе што токму таа, како прв човек на парламентарната групација го „водеше орото“ на многутте нелегалности и заткулисни политички игри, а притоа на необјаснив начин си го збогати семејниот фонд со два големи стана. Оваа и сличните изјави, заедно со повеќе други дејства на правосудните органи, се обиди насочени кон поништување на улогата и работата на СЈО“, соопшти ФРОДЕМ јавно праша зошто не се почитуваат одредбите ...
| | веќе видена | слични

Милениумскиот крст, како највисока точка на Водно, во невремето на 6 август бил прв на удар на громовите. Во него, според одговорните од ЈСП, завршиле над 100 грома додека траело невремето. -„Милениумскиот крст прифати повеќе од 100 грома во текот на невремето. Громобранската заштита на Крстот е дизајнирана да прими 2.000-3.000 грома, што значи дека нема оштетувања на громобранската глава”, велат од Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје, кои стопанисуваат со Милениумскиот крст. Громобранската глава на Крстот последен пат била заменета минатата година. Громобраните на Крстот го заштитуваат од громови и просторот околу него во радиус од околу 100 метри. Во невреме пред четири години, Крстот прифатил огромен број громови, од кои била оштетена и громобранската заштита, која морало целосно да се обнови. Пред да се постават сегашното осветлување и новата громобранска заштита, се случувало гром да удри во Крстот или во негова близина и да ги прегори светилките. Во 2008 година, гром удри во трафостаницата од ...
| | веќе видена | слични

За разлика од мислењето што антимакедонски центри на моќ сакаат да го претстават за мене, дека сум анти-амеркански, настроен, спротивно јас сум растен и воспитуван со американска култура. Многу ликови и настани ми биле и ми се репер. Меѓу другото, САД е држава која имала (одамна ги нема) лидери што го посочиле злото што ја владее планетава. Многумина од нив ја започнале борбата против тоа зло, но како во случајот со Џон Кенеди биле најбрутално убиени. Еве овдека потсетувам на неговиот говор што директно водеше кон заговор за негова елиминација. Говор оддржан во Валдорф Асторија хотелот во Њу Јорк на 27 април 1961 година. Ова е говор на само два месеци од негвот влегување во Овал офис. Значи претставување на негоавата аѓенда за работа. Кенеди говори за тајните организации, “отвроеното општество“, новинарството… Ова е кратката 5-минутна верзија: Еве ја и комплетната 20 минутна верзија: Џон Кенеди: “Затоа нашето новинарство е заштитено со Првиот Амандман. Единствен бизнис во Америка што е директно под заштита ...
| | веќе видена | слични

А ова странците да притиснеа па место непоправливите Груевски и Заев да дојдеа место ним Стево Пендаровски и Никола Тодоров, па може и ќе ни тргнеше, а? фб статус на Дејан Плавевски
| | веќе видена | слични

МУЗЕЈ НА ЛУДАЦИ (будали) По падот на диктатурата, т.е по смена на власта во околината на Скопје да се загради со жица еден празен простор и во него да се префрлат сите непотребно поставени споменици, коњи,лавови, бикови, шмизли, статуи на незнајни личности, тркала, и други глупости. На влезната врата да се напише МУЗЕЈ НА ЛУДАЦИ, со портрет од Н.Груевски и неколку министри од неговата влада. Мислам дека посетеноста ќе биде голема и ќе има народот што да гледа, младите ќе имаат можност да видат и разберат со што се занимавала претходната власт и каде ги трошела нивните пари. ПС Префрлувањето да биде и од сите градови од Македонија каде што има поставено вакви глупости. Алекса Томески
| | веќе видена | слични

Миленко да веста ти е точна само не јади гомна за Нора која е борец, за другиве ме боли кур јади стварно се ситни педерчиња… Миленко Неделковски пред 8 часа · Едвај чекам да влезе СДСМ во Владата! За да може Љупчо Чакламовски, пораншениот началник на Државна безбедност за Битолскиот округ – кадар на СДСМ, повторно да се опушти. Со певачица у скут. Како што беше зимоска, од кога што е сликава, за време на Проливер
| | веќе видена | слични

Најмалку 247 луѓе загинале, додека 368 биле повредени во силниот земјотрес што вчера ја погоди централна Италија. „Ова не е кончена бројка“, предупреди италијанскиот премиер Матео Ренци. Спасувачки екипи и и натаму работат во обид да најдат преживеани под урнатините. Има извешати дека многу од исчезнатите се странски државјани кои престојувале во овој историски регион. Земјотресот бил со сила од 6,2 степени и предизвика огромни штети во градовите Акумоли, Аматриче, Поста и Аргуата дел Тронто.
| | веќе видена | слични

Џамија во Приштина изградена пред 640 години претворена е во дувло на наркоманија и проституција. Џамија во Приштина изградена пред 640 години претворена е во дувло на наркоманија и проституција. Вознемиреноста што овој стар верски објект станал центар за наркоманија и протитуција пред министерот за внатрешни работи,Скендер Хисени ја пренесол претставникот на имамите во Приштина, Идриз Ѓигори. – Верниците бараат одговор зошто се дозволува да се скврнави објектот додека е во фаза на реставрација, изјави Ѓигори. На средбата на која се разговарало за безбедносната состојба во земјата,претставникот на министерството за внатрешни работи Реџеп Сијарини,потврдил дека полицијата има информации за оваа појава. – Сме имале и телефонски дојави на граѓани,с ме интервенирале и на местото сме сретнале вакви лица, потврди Сијарини. На средбата со претставниците на имамите од исламската верска заедница, косовскиот прв полицаец зборувал и околу превентивните мерки и активности на полицијата за спречување евенуални ...
| | веќе видена | слични

Сликите од воздух на Аматриче покажуваат апокалиптични разурнувања од земјотресот (Фото: АНСА) Земјотресот што вчера ја погоди централна Италија уби најмалку 159 луѓе, соопшти Агенцијата за цивилна заштита, зголемувајќи ја претходната бројка до 124. Потрагата по преживеани продолжи и во текот на ноќта и нема да забави, кажа шефот на Агенцијата, Фабрицио Чурчо. Матео Ренци, италијанскиот премиер, претходно кажа дека најмалку 120 луѓе загинаа од земјотресот. Над 350 луѓе се повредени, а барем 1.500 останаа без домови. „Ова не е конечниот биланс“, кажа Ренци по посетата на спасувачите, кои се најдоа во очајна трка со времето во обидот да извлечат преживеани од рушевините. Ренци им се заблагодари на спасувачите за напорите и рече дека „во моменти на неволја, Италија знае како да се справи. Ниту една фамилија, ниту еден град, ниту едно село нема да бидат оставени сами“. Земјотресот со јачина од 6,2 степени, кој ги извади жителите на погодените подрачја надвор од нивните домови на улиците, е најсмртоносниот во ...
| | веќе видена | слични

Ејди СДСМ дејди го гледам дечково од ад-хок телово шо го избравте, многу јак . Не знам на кого е близок пријател што го стави ама господ на помош Dimitar Joveski пред 11 минути · Доволно беше да ве будиме, Ваша е одлуката дали ќе го искористите денот и животот или ќе продолжите да сонувате. На нашиот народ никој не му ги отворил очите сигурно нема ни Јас. Практиката “ЌУТИ ТРАЈ ИМА И БЕТЕР” спроведувајте си ја и понатаму. Пробав неколку месеци, гледам дека е џабе. Личните интереси и мизерната платичка е доволна за мизерен живот. Има многу поинтересни работи од Фејсбук од кои може и да се заработи. Чао. Ваков СДСМ тром ,летаргичен, без кадар, безидеен , без стратегија за доближување до секој човек и гласач, арогантен и самозаљубен, затворен во канцеларии на спрат недостапни за народот, и со изговор, “НЕМА ШТО ДА СЕ ПРАВИ СЕ Е ВО НИВНИ РАЦЕ” иако има огромна помош од илјадници страни, знаете кога ќе го победи ДПМНЕ. НИКОГАШ, а можеби ни тогаш. За да бидеш аристократ, не е доволно да имаш само пијано дома, треба ...
| | веќе видена | слични

Привременото тело за следење на медиумите за изборите го проби крајниот рок да се комплетира, откако четворицата членови, претходно избрани по предлог од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не успеаја да го изберат петтиот член, кој е предвидено да биде Албанец. Сега на ред е Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, која денеска треба да констатира дека петтиот член не е избран и за тоа да го извести Собранието, кое ќе треба да најде решение за да не дојде до одложување на изборите, неофицијално дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Синоќа, откако Агенцијата за медиуми соопшти дека четворицата членови не успеале да постигнат консензус за петтиот член и меѓународниот фактор се обиде да помогне да се најде решение до крајниот рок, кој истече на полноќ. Од предложените кандидати, во најтесен круг влегле Даут Даути и Сефер Тахири, но за ниту еден од нив четворицата други колеги не успеле да се договорат. Членови на ад хок телото, предложени од партиите се новинарите Горан Трпеноски, Слаѓана Димишкова, Љубомир Костовски и Цветин ...
| | веќе видена | слични

next