Септември го означува почетокот на новите сезони на сериите кои што излегуваат во класичниот временски период, почнувајќи од есента. Направивме листа на поважни серии кои ќе ја имаат својата премиера во септември – стари серии кои се враќаат со нови сезони, како и неколку нови ТВ серии што може да почнете да ги гледате овој месец. Проследнете ја листата на серии наведени по редослед излегување, придружена трејлери (за оние за кои се објавени). Narcоs (Netflix) Премиера: 2 септември Сезона: 2 „Atlanta“ (FX) Премиера: 6 септември Нова комедија за двајца братучеди со различен поглед на рап музиката, уметност наспроти комерцијалност, кои ќе се пробиваат во рап сцената во Атланта. Креатор и една од главните улоги во серијата е актерот и рапер Доналд Гловер (Сommunity). „Better Things“ (FX) Премиера: 8 септември Нова серија која доаѓа од комичарот Луи Ц.К. и Паула Адлон, која исто така ја глуми главната улога во комедијата. Серијата се фокусира на актерка, самохран родител, која одгледува три ќерки додека се ...
| | веќе видена | слични

Zdravko Saveski пред 2 минути · До кога, бре, ќе им се плашиме на криминалците? Ако се исполнат најминималните услови за регуларни избори во декември – да одиме конечно на избори! Секој ден нашиот народ е се’ посиромашен, до кога ќе чекаме да ја промениме таа состојба?! И сигурно го победуваме режимот – ако веруваме во таа победа! Никој не може да победи ако не верува во сопствената победа! Ситните финти што ќе ги прави режимот ништо нема да му можат на народот кој решил да се ослободи!
| | веќе видена | слични

Советничката на општина Битола Габриела Илиевска поднесе барање до Основниот и Апелациониот суд, како и до Специјалното јавно обвинителство да дадат мислење како се применува Законот за кривична постапка со случајот со градоначалникот Владимир Талески, кој веќе два месеца од куќен притвор раководи со општината. Илиевска вели дека градоначалникот од дома доставил и Квартален извештај за буџетот на општината и прашува доколку тој може да работи од дома, зошто останатите вработени во општината мораат да се појавуваат на работното место. Советничката поднела барање и до правната комисија на Собранието на Република Македонија за правно толкување на Законот. -Ова го барам со цел да може да се расчисти околноста во која се наоѓа Битола од јуни годинава, откако лицето Владимир Талески се наоѓа во домашен притвор. Дали ова лице после оваа мерка има право да потпишува документација од станот каде се спроведува мерката, дали други лица без дозвола на судијата на претходна постапка смеат да го посетуваат, дали овие лица ...
| | веќе видена | слични

Познато е дека советската разузнавачка агенција КГБ користела брутална тактика во елиминацијата и застрашувањето на своите непријатели. Урбаната легенда вели дека кон средината на 80-тите, после киднапирањето на советски дипломати во Либан, агентите на КГБ киднапирале и убиле близок роднина на еден од киднаперите. Потоа, на терористите им испраќале дел по дел од неговото тело во одвоени пакети. На тој начин тие порачале дека никој не смее да си игра со СССР. Документите на американска ЦИА кои што веќе не се тајни, откриваат дека КГБ имале специјален тим исклучиво за извршување на убиства. 13-то одделение при КГБ е наречено „Дирекција за специјални задачи“ која што извршувала ликвидации. Целта била да бидат елиминирани сите луѓе кои што претставуваат закана за СССР. Повеќето од агентите не знаеле дека дирекцијата има две посебни лаборатории, една за производство на уникатно оружје и експлозив, а друга за развој на отрови и дроги. Отровите биле омилена метода за случаите кои што биле под надзор на судовите, ...
| | веќе видена | слични

Трговците велат дека не забележале значително зголемување на прометот и покрај тоа што е сезона на попусти, кога некои произвиди се продаваат и до 70 отсто поевтино. Иако излозите на голем дел од продавниците во градот мамат со натписи за попусти и тотални распродажби до 70 отсто, продавачите велат дека не забележале значително поголема продажба. Сопствениците на помалите дуќанчиња велат дека не можат да се борат со големите брендови и дека работат со мала заработувачка. Попусти даваат пред крајот на секоја сезона, но велат дека дури и тогаш не се забележува поголема потрошувачка. „Нема поголема работа, поголем промет нема. Ние сме мали дуќанчиња, кога има распродажба, луѓето купуваат од поголемите фирми. Ние со нив не можеме да се бориме. Јас работам со цени од 500 до 1200 денари и на тоа кога ќе дадам попуст замислете колку мене ми останува“, вели сопственичка на бутик во градскиот трговски центар. Сепак, очигледна е поголемата раздвиженост и метеж во продавниците, редици граѓани кои чекаат пред ...
| | веќе видена | слични

Бранко Героски Во серијата одлуки со кои Управниот суд ги поништува одлуките на Комисијата за лустрација на Томе Аџеив, објавена е и одлуката со која е поништена лустрацијата на пензионираниот колега Градимир Јовановиќ Киби, кој е и косопственик на „Слободен печат“. Со тоа конечно пропадна обидот Киби да се оцрни дека бил соработник на тајните служби во времето на социјализмот. Колегата Даут Даути, со кого неодамна полемизиравме и кој еве се повлече од трката за член на ад-хок телото на мониторинг на медиумите, во својата реакција на мојот повик да си најде чесна новинарска работа и да се извини за погромот што го направи Лустрациската комисија чиј член беше и тој, изјави дека тој во комисијата работел чесно, а освен тоа бил избран и со големо парламентарно мнозинство. Што има чесно, драг пријателе Даут, во тоа што Лустрациската комисија не му овозможила на нашиот постар колега Киби активно да учествува во процесот, да добие пристап до „инкриминарчките“ документи и што се извршени и други повреди на ...
| | веќе видена | слични

Лидерска средба, на која треба да се направи пресек дали има услови за одржување избори и што од договорот од 20 јули е досега спроведено, би требало да се одржи утре во 13 часот, дознава „ Мета “ од извори од СДСМ. – Начелно, договорено е средбата да се одржи утре во 13 часот – одговориле од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека не знаат дали ќе има лидерска средба, ниту кој треба да ја закаже. – За лидерска средба досега немаме информации, но ако нас нè прашаат, услови за избори има уште од април и тука ништо не е сменето – одговорија од ВМРО-ДПМНЕ. Политичките партии потписнички на Договорот од Пржино не ги исполнија сите рокови предвидени со договорот што го постигнаа на 20 јули, пред одржувањето на лидерската средба на која треба да се одреди датумот за одржување на предвремените парламентарни избори. Договорот заглави кај формирањето на ад хок телото за регулација на медиумите во предизборниот период, чие комплетирање требаше да заврши пред три дена, односно на 24 август. Четворицата претставници на ...
| | веќе видена | слични

Голем број европски градови остануваат во сенката на големите туристички објекти. Тие сепак дефинитивно вреди да се посетат, бидејќи исто така можат да се пофалат со богата архитектура, музеи, природни знаменитости и култура. Верона, Италија Верона е сцена на Шекспировата „Ромео и Јулија“, а романтичната атмосфера е присутна насекаде. Градот е поранешен трговски центар на Римската империја и има добро сочувани древни градби од овој период. Тие стануваат сцена на голем број музички настани во текот на топлите пролетни и летни месеци, па затоа и тоа е најсоодветно време за одмор во Верона. Меѓу најпознатите знаменитости е куќата на Јулија каде се одиграни љубовните средби од познатата Шекспирова трагедија. Севиља, Шпанија Ако сакате да допрете до автентичната шпанската култура и топол темперамент, посетете ја престолнината на Андалузија Севиља. Ова е еден од градовите кои претендираат да се родно место на фламенко. Севиља добива слава и поради неспоредливиот апетит на предјадења и светски познатата арена за ...
| | веќе видена | слични

Фактор ги праша медиумските работници, што мислат за ад-хок телото за медиуми? Грешка или мртвороденче? Или и едно и друго? Дали немањето консензус е само слика и прилика на гротексната состојба во македонскаат политика? Ова се нивните одговори. Жанета Трајковска , директор на Високата школа за новинарство и односи со јавност „Ние рековме уште пред повеќе месеци дека не веруваме дека ад хок телото е решение. Ова што не може да издберат 5 ти член е само потврдува дека телото ќе биде место за политички пресметки и инаетења. Па може да се случи и дополнително да ја блокира работата на АВМУ. Партиите требаше да најдат сила и одговорност да ја ослободат Агенцијата од политички притисоци и да ја професионализираат. Се понатаму е фарса. Натегањата и конфронтациите околу изборот на 5-ти член на ад хок тело се сведува на битка за задоволување на одредени политичко-партиски интереси“ . Тамара Чаусидис, претседателот на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски рабоници „Ова што се случува со ад хок телото е толку ...
| | веќе видена | слични

У фото финиш предлог за уредник на информативната редакција во МРТВ се вртат две имиња, Драган Антоновски портал ЛОКАЛНО и Санта Аргирова, новинарка. моментно без ангажман, а такви Заев ги сожалува па има шанси и да изненади со неа.
| | веќе видена | слични

Samoil Malcheski пред 18 минути · Ова е новото “ВМРО ДПМНЕ”! Ова е она што сите вие кои се обидувате да браните во суштина го браните! Ова е новиот координатор на ОК Прилеп, олицетворие на актуелната состојба и заложба на аболицираните криминалци! Вие сте срам за идеологијата на ВМРО! За скоро ќе се видиме! За скоро пак ќе биде време комитско! # ГлаватаГоре На социјалните мрежи се објави фотографија од пристапница на СДСМ од новиот координатор на О.К. ВМРО-ДПМНЕ – Прилеп , др.Петар Ристески кој воедно е и директор на градската болница ,,Борка Талески” . Тој во далечната 1999-та година додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт пополнил пристапница за членство во Социјал Демократскиот Сојуз на Македонија, така што по заминувањето на СДСМ од власт се прешалтал во ВМРО-ДПМНЕ како актуелна власт каде сега си ги ужива сите благодети на режимот и се закотвува по тоа фотелјите низ државните институции во својство на виден член и функционер на власта на Грујо на локално ниво, те директор на уред, те на болница.
| | веќе видена | слични

Редакцијата на ОхридСкај дојде есклузивно до мислење од страна на Заводот за рибарство при УКИМ Институт за сточарство каде на увид беше доставен примерок риба, уловен од Дојранското Езеро на локација „Ачикот“. Во мислењето од Заводот за рибарство при УКИМ Институт за сточарство во соработка со Одделението за споредбена анатомија при ПМФ-УКИМ Скопје извршените анализи докажуваат дека станува збор за озогласена риба од видот „Црвена Пирана“ или црвено стомачна пирана. За да се потврди сигурноста на наодот истиот експресно е испратен на дополнотилна во сродните институти во Перу и Бразил. Во прилог ви го презентираме оргиналниот наод и мислење на Заводот за рибарство при УКИМ Институт за сточарство во целост: На ден 12.08.2016 година од страна на Концесионерот на Дојранското Езеро ФИШИЛАН ДООЕЛ од Дојран, на лице место во Дојран, до раководителот на Заводот за рибарство при УКИМ Институт за Сточарство, на увид беше доставен примерок риба, уловен од Дојранското Езеро на локација “Ачикот”, со писмено барање да ...
| | веќе видена | слични

Kristijan Kiko Mickoski И сега? Дали СИТЕЛ ќе го објави демантот на своите вести? Прозваните јавно им ја побија ЕКСКЛУЗИВНОСТА! Големо браво за дигнитетот на двете големи групи кои не дозволија да завршат во куртонските раце!!! НАШАТА ПАРТИЈА Е Ф.К ВАРДАР!!!
| | веќе видена | слични

Marjan Petrusevski пред 47 минути · Овај зубла е „Амазонски Паку“. Не е много опасна али е сестра од тетку на онуј опасну пирану. Енциклопедие викав дека „паку“ е заедничко име за неколко вида што едев што стигнев а живив у јужно-американските слатки воде.Значи можете да наебете ако ве уапе,да отиде прст или најлошо ако настрадав ташаци. Градоначелник на Дојран вика тој е само колко да се уништи туризам у Дојран. Јоооооој, ќе пукну.
| | веќе видена | слични

Директорот на Центарот за социјални работи во Виница Димитар Прокопенко демантира дека на Фејсбук напишал расистички коментар и тврди дека неговиот фејсбук профил бил хакиран и злоупотребен од непознато лице. Тој испрати демант на информацијата што ја обелоденија виничките социјалдемократи: „Вашиот портал на ден 29.08 2016 објави текст под наслов „Скандалозен коментар на директор во Виница -Мртов црнец добар црнец“ кој е преземен коментар од фејсбук профилот на општинската организација на OO на СДСМ Виница . Во оваа прилика целосно ја демантирам изнесената информација како невистина за што во текот на вчерашниот ден ја демантирав и од мојот фејсбук профил кој беше хакиран и злоупотребен од непознато лице. Сето ова е конструкција на СДСМ во Виница со цел да ме деградира како личност и директор на Центарот за социјални работа – Виница . Согласно новинарскиот професионализам и кодекс ако веќе го објавивте статусот на организацијата на СДСМ во Виница треба да го објавите и мојот фејсбук статус кој ви го праќам. ...
| | веќе видена | слични

Владиката Григорије, епископ Захумско-херцеговски, е вистински хит во Босна и Херцеговина. Заради него младите масовно почнале да одат во црква, а причината е едноставна, неговата сличност со холивудскиот заводник Џорџ Клуни. Григорије е шест години помлад од Џорџ и неверојатно наликува со брадата, фризурата и цртите на лицето . Погледнете ја фотографијата и уверете се.
| | веќе видена | слични

Сителовката Цаци на Сарма дупката за раѓање објавила текст демек пренесен од Утрински во кој се тврди дека шарените ќе добиеле пратенички места на сметка на Тито и Горан: Шест места на листите на СДСМ за активистите на Шарената револуција – помалку пратеници за НСПД и ЛДП Пет до шест места СДСМ е подготвен да им даде на активистите од „Шарената револуција“ на листите на претстојните парламентарни избори закажани за 11 декември, пишува Утрински весник. Информациите ги потврдуваат опозициски извори кои додаваат дека во пресрет на изборите ќе направат обид за проширување на коалицијата со повеќе мали новоформирани партии. Експертите коментираат дека во СДСМ биле принудени да донесат ваква одлука соочени со можноста активистите на невладиниот сектор предводен од СОРОС сами да формираат партија што катастрофално ќе се одрази на опозицијата на декемвриските избори. Се очекува оие добитни места на листите да одат на товар на коалиционите партии, пред се ЛДП и НСДП. Оние пак кои што го следат расположението на ...
| | веќе видена | слични

Владата на седницата на 23 август ја измени „Уредбата за личности и објекти што се обезбедуваат“, во делот на временскиот период за кој што може да добијат обезбедување од Шестата управа на МВР, пренесува Нова. Досега според оваа Уредба, членови на Владата, Претседателот на Собранието и други функционери, имаа право на обезбедување најдолго „до една година“ по престанувањето на функцијата. Со најновата измена, која денеска е објавена во Службен весник, поранешни функционери ќе добијат право на лично обезбедување „за времетраење на опасноста“. Проценката за тоа дали некој поранешен функционер треба да шета со телохранители и колку време ја врши МВР. Според Уредбата, тоа се прави „во случаи кога е оценет висок степен на опасност по нивниот живот и личниот интегритет поради преземени определени дејствија во вршењето на нивната функција“. текстот во целост прочитајте го тука
| | веќе видена | слични

next