Мацко имало вечерва некаков фестивал на играорци во Крива Паланка, од Србија, Бугарија, Турција, Романија итн…сите локални продавници биле принудно затворени, градоначалникот Арсенчо наместил тезги на плоштадот и сите до една ги продал на трговци албанци од Куманово, Скопје и Тетово, Паланка била окупирана од комбиња, камиони и автомобили со те, ку и ск регистрации, а домашните трговци дома дремеле, ама народов нешто се заинатил па имало повеќе трговци од гледачи… писмо до Доказ од Крива Паланка
| | веќе видена | слични

Четири неспоиви елементи го бараат петтиот елемент за да ја спасат демократијата во Македонија. Не е сценарио за научна фантастика. Тоа е некакво многу важно ад-хок тело што треба да го следи известувањето на медиумите во Македонија пред избори. И тие четири елементи со денови бараат додаток како ад хок петти елемент, за да може да профункционира демократскиот систем. A петтиот елемент мора да биде Албанец. И демократскиот систем им се состои во тоа да бројат до 10. Оти ќе се казнуваат медиумите што ќе направат 10 грешки. За девет грешки нема казна. И така, четворицата што не можат да се договорат околу петтиот, после заедно со него консензуално ќе одлучуваат кој згрешил девет, а кој само осум пати. И што е грешка, a што не е. И тоа ќе го прават 100 дена. И така, ова тело ќе обезбеди услови за фер и демократски избори на кои сите ќе им веруваат. И сто и првиот ден медиумите во Македонија ќе бидат ептен слободни. Па така ад – хок ќе станеме и демократска држава. Ај, доста беше. Пак се претера со ...
| | веќе видена | слични

Ќерката на Велија Рамковски, Емел, денеска излезе од затвор. Таа беше осудена во случајот „Пајажина“ во кој беше затворена и тогашната најгледана А1 телевизија. Сопственикот на телевизијата, Велија Рамковски, беше осуден на 13 годишна затворска казна.
| | веќе видена | слични

Водејќи се од принципот на транспатентност и отчетност, ВМРО-ДПМНЕ денес преку дневните весници објави јавен повик за кандидирање на кандидати за градоначалници за локалните избори кои ќе се одржат во 2017 година. Кандидатурите ќе може да се поднесуваат најдоцна до 20 септември. Повикот се однесува на сите 84 општини во државата. Во истиот е наведено дека кандидат за градоначалник може да биде секој граѓанин кој ги исполнува условите за кандидирање пропишани со Устав и закон, да е член на ВМРО-ДПМНЕ или граѓанин кој не е член на ниту една политичка партија, но се согласува и ги поддржува политики, идеологијата, заложбите и програмата на ВМРО-ДПМНЕ. -Потребно е заинтересираните кандидати да оседуваат углед, авторитет и морален дигнитет во местото каде живеат и работат, односно во општината за која аплицираат. За поднесување на кандидатурата не се потребни потписи, туку доставување на стандардизирана биографија со фотографија на не повеќе од 3 страну, детална програма за рабпта на општината на не повеќе од 5 ...
| | веќе видена | слични

По речиси една година откако Катица Јанева беше избрана за специјален јавен обвинител, период што го одбележаа препреки и притисоци, во СЈО се подготвува првото обвинение против неколку лица, дознава БИРН. Според неофицијалните информации со кои располагаме, станува збор за предмет кој досега не беше презентиран во јавноста, а обвинението се носи по скратена постапка, бидејќи станува збор за дело за кое е предвидена затворска казна до 5 години. Обвинението се очекува да биде поднесено во текот на наредната недела. Информациите со кои располагаме говорат дека станува збор за предмет поврзан со прислушувањето и со уништување службени документи. Од СЈО не коментираат дали и кога ќе биде поднесено првото обвинение од постоењето на оваа институција. „Истражните постапки се во тек и навремено ќе бидете известени за евентуалното поднесување обвиненија“, одговорија оттаму. Според Законот за специјално јавно обвинителство, рокот за поднесување обвиненија кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на ...
| | веќе видена | слични

Се дознава дека ќе има промени во пржинската каламутница, дали СДСМ попушта или ДПМНЕ не попуштаат па се бара пак некој компромис. Ад хок новинарското тело е дефинитивно закочено, Хан во Македонија ќе пристигне идната недела во обид да ги откочи процесите. Последните информации од двете места и власт и опозиција се дека НАЈВЕРОЈАТНО избори ќе има ама ќе се одржат во ФЕВРУАРИ и ќе се и републички и локални нешто што одговара сепак на власта. Поради близината на локалните кои треба да се одржат некаде во април а пари нели се нема па двата изборни процеси ќе се спојат. Опозицијата очекува резултати од СЈО и Катица тоест да почнат конечно да се вртат звучни имиња па и притвор за нив да падне иако е многу тешко тоа под звучни имиња се мисли на поранешниот Премиер, неговиот братучед и еден голем бизнисмен близок до власта и роднински и со парите и бизнисите. Опозицијата дали има план б допрва ќе видиме, ене го 31 септември за ден два…
| | веќе видена | слични

Скопската обиколница се проектираше во времето кога СДСМ беше на власт. Кога се прави одреден проект се предвидуваат сите ризици, вклучувајќи ги и елементарните непогоди. Исто така, власта на СДСМ распиша тендер и почна со градба на обиколницата, истакнува градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски. -Затоа сметам дека одговорноста не е на ВМРО-ДПМНЕ, како локална и државна власт, за пропустите доколку ги има, што дополнително претпоставувам ќе биде тема на дискусии на многу стручни луѓе од соодветната област, рече тој. Градоначалникот даде и коментар на барањето на СДСМ за негова оставка. -Луѓето кои ја бараат мојата оставка, практично, го украдоа градот Скопје. Кога ќе кажам “украден“ за градот Скопје, зборувам за тогашната централна власт на СДСМ која што од градот Скопје ги одзема градските аптеки и ги направи државни. Само со градските аптеки во Љубљана годишно добива 25 милиони евра. Ги прашувам, каде се сега градските аптеки? Кој е виновен? Во време на СДСМ се продаде ГТЦ кој што го градеше Град ...
| | веќе видена | слични

Полицијата го уапси вооружениот маж кој беше цела ноќ, и поголемиот дел од денот се криеше со оружје во зградата со број 241. По 18 часа од пребарувањето на зградата, вооружениот маж, на возраст меѓу 30 и 40 години е уапсен. Неофицијално се работи за Александар Стојановиќ, наречен “Пиле”. Како што псочува весникот Новости, тој вчера пристигнал во Србија од Бразил и бил во затвор 5 години за тешка кражба. Напаѓачот, е уапсен позади зградата. Според очевидци, тој прво се обидел по скалите да ја напушти зградата, откако полицијата итро се повлече од местото за да го намами напаѓачот да излезе надвор. За потсетување, околу 14 часа беше објавено дека полицијата се повлекуа по 18 часовна блокада на зградата каде што се криеше напаѓачот, но само 10 минути подоцна се врати и го уапси. Припадници на полициските сили и на интервентната полција повторно се собраа околу зградата.”
| | веќе видена | слични

Што би се случило кога од болницата ќе ви јават дека починал ваш член на семејствотo, а кога вие ќе отидете таму, ќе го затекнете како смирен седи на кревет и ве прашува како сте… На тоа прашање одговор имаат најблиските роднини на Синан Мешкиќ, кои по најтажната вест за неговата наводна смрт, тргнале во болницата за да го земат телото и да се спремат за погреб, пишува сараевски Дневни Аваз. Сцената се случила во болницата Тешањ во централна Босна каде Синан се лечел од болест на црниот дроб. Неговата ќерка, Алдијана добила телефонски повик од болницата. – Кога ми рекоа дека умрел, целиот свет ми се сруши во една секунда. Тој е мојот татко, раскжала таа за весникот. Веднаш откако ја примила веста, со семејството собрале се што е потребно, тргнале да извадат документ за смррта и се упатиле кон болницата заедно со оџа за да го земат телото и да се подготват за погреб според исламските обичаи. Но кога зетот на Синан, Харис, стигнал во болницата, го здогледал својот дедо како седи на еден од креветите. – Нозе ми ...
| | веќе видена | слични

Сведоци сме на секојдневните припреми за тргнување на училиште на крајот на август, но Санди Салкиќ од Бихач, нема можност да се радува на тоа, иако има огромна желба. Неговите услови за живот се премногу лоши, а тој има само една желба, тоа е приборот за на училиште. Родителите на Санди, и покрај големата желба, не можат да му ја исполнат. Медиумите во БиХ почнаа мини кампања за да му помогнат на ова дете. Да се надеваме дека Санди првиот училишен ден ќе го дочека во училишната клупа, со новиот прибор и другарите.
| | веќе видена | слични

Во црквата Св. Ѓорѓија во скопско Сингелиќ не можат да се изначудат како се нашол најлон од 40 метри врз малиот трошен крст стар над 100 години, кој успеал да го спаси да не го однесе поплавата на 6 август. -Божје чудо, вели отец Драган Димишков за МИА. – Овој крст е посветен на Свети Ѓорѓија. На оваа место бил ставен некаде по 1912 година. Вечерта кога се случи невремето, не знам од каде и како, крстот беше покриен со 40 метри најлон. Претпоствувам дека од некаде дошол и го покрил крстот, со тоа го спасил да не го однесе водената стихија. И површина пред крстот беше чиста, воопшто не допрена. Во негова близина затекнавме и едно возило кое го пресконало ѕидот и паднало на покрив. Крстот имал среќа возилото да не падне врз него. Крстот е спасен. Самиот Господ Бог си ги чува своите работи, вели отец Драган, кој сѐ уште не може да се изначуди како се спасил малиот трошен крст. Освен спасениот крст, во саботата кога новинарската екипа ја посетила црквата, во помошниот објект каде што се наоѓаат канцеларијата на ...
| | веќе видена | слични

Доколку ја скршите наплатната рампа на патарина, полицијата трајно ќе ви го конфискува возилото. Покрај одземањето на возилото, ќе платите и глоба во износ од 500 евра. Оваа новина доаѓа со измените на Законот за јавни патишта. Доказ против вас ќе бидат снимките од камерите на патарините. На барање на руралните средини со измените на Законот се овозможува заштитниот појас покрај регионалните и магистралните патишта да не биде помалку од пет метри, наместо досегашните 20. Со оваа одредба, ќе се овозможи да се легализираат определен број објекти и да се урбанизираат определени подрачја. Попрецизно се регулира и одобрувањето и поставувањето натписи, реклами, табли и инсталации во заштитниот појас на државните патишта, како и заштитни огради и столбчиња на патиштата во општините и Град Скопје.
| | веќе видена | слични

Навивачите биле пријатно изненадени од нивното присуство. Вицепремиерот Владимир Пешевски и поранешниот премиер Владо Бучковски присуствувале на синоќешниот натпревар меѓу Шкендија и Гент на арената „Филип Втори“ во Скопје. Навивачите биле пријатно изненадени од нивното присуство. Провладините медиуми силно го нападнаа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за неговото присуство на овој натпревар. Провладините медиуми, играјќи на картата на национализмот и етничките поделби, го нападнаа присуството на Заев на овој натпревар. Овие медиуми изразија загриженост по прашањето „кого тоа Шкендија претставува“, при тоа алудирајќи на скандирањата „Голема Албанија“, „УЧК“, „балисти“. „Навиваме за Шкендија и за нов успех на Македонија“, напиша Заев во неговиот пост на Фејсбук, синоќа. фото: Плусинфо и фејсбук
| | веќе видена | слични

До г-дин Иџет Мемети Народен правобранител на Република Македонија Реакција на осуденичните во врска со објавени податоци медими за Ваш извештај Почитуван На почетокот на оваа рекација би сакале да Ве известиме дека сме крајно револтирани навредени и изненадени од Вашиот извештај кој денеска беше презентиран на дел од медиумите. Ние осуденичките од женскиот дел од КПУ Идризово со кои Вашите заменици вклучувајки ја и почитувана г-га Васка Бајрамовска имаме секојдневни контакти со Вас и не ние јасно од каде произлегуваат извештаји со ваква невистинита содржина. Ние кои во прилог на ова писмо ќе ги доставиме и нашите потписи ЈАВНО прашуваме ЗОШТО СЕ ПРАВАТ ИЗВЕШТАИ ПО АНОНИМНИ ПРИЈАВИ?ВЕ ПРАШУВАМЕ ДАЛИ АНОНИМНИОТ ИЗВОР Е РЕЛЕВАНТЕН ЗА ВИЕ ДА ИЗГОТВИТЕ ИЗВЕШТАЈ ВО КОЈ ПРЕД СЕ КЕ БИДАТ ИЗНЕСЕНИ КУП НЕБУЛОЗИ? Терапијата и лековите во затворот се дели во ПРИСУСТВО НА СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ , а затворениците само помагаат. Нам не ние важно кој ја дели терапијата важно е таа да биде поделена бидејќи тука сме сите исти. До ...
| | веќе видена | слични

Иван Затенко е Русинот кој изградил колиба во близина на Вардар, кај која одморале скопјани одејќи на плажа и која поради него ја нарекле Руска, а во која на денешен ден во 1941 година е формиран и Првиот скопски партизански одред Синовите на Иван Затенко, Зоран и Димитрие, пред споменикот на Првиот скопски партизански одред близу нивната куќа на поранешна Руска плажа (Фото: СДК.МК) Нема скопјанец кој не слушнал за некогашната Руска плажа на Вардар. Приказни, случувања, вистини и митови од сеќавањата на стари скопјани се пренесуваат од генерација на генерација, но само неколкумина знаат да објаснат зошто оваа скопска плажа била наречена токму Руска плажа. Таа не била плажа на која се сончале Руси, како што многумина објаснуваат, но сепак ги има во приказната. Плажата скопјани ја нарекле Руска, оти во нејзина близина живеел Русинот Иван Затенко. Така им било најлесно да ја лоцираат. Тој бил партизан, хидротехничар, работел на регулација на Вардар, а во близина на Руската плажа имало канали кои ги надгледувал. ...
| | веќе видена | слични

Наместо да биде пуштена во употреба деновиве, автопатската делница Демир Капија – Смоквица треба да биде отворена за сообраќај дури во мај 2017 година. Претседателот на ВМРО-ДППМНЕ Никола Груевски денеска го посети градилиштето на оваа делница, но не објасни поради кои причини ќе доцни проектот. Во придружба на министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, тие дадоа информации за дел од медиумите присутни на терен. Тие посочиле дека 85% од градежните работи се завршени, но и дека до почетокот на 2017 година треба да заврши асфалтирањето на трасата со должина од 28,2 километри, пренесе Билд. Наспроти денешните податоци објавени од државната власт, пред само една година „Билд“ направи репортажа од автопатот Демир Капија – Смоквица . Тогашните информации од грчката компанија „Актор“ беа дека градежните работи ќе бидат завршени до септември 2016 година, но и дека до јули 2015 година се завршени околу 75% од севкупните работи. Идентичниот датум – септември 2016 година беше ветен и при поставувањето ...
| | веќе видена | слични

меѓусебни обвинувања и жестоки навреди на социјалните мрежи меѓу колеги, медиумската зедница го (д)очекува изборот на петтиот член на Привремената комисија за следење на медиумското претставување. Четворицата новинари избрани за членови во ова ад -хок тело на предлог на политички партии, вчера не постигнаа консензус кој нивен колега да биде петтиот член на Комисијата. Останаа зацементирани на иста позиција: двајца го преферираат новинарот Даут Даути, другите двајца новинарот Сефер Тахири. Со образложенијата зошто се противат за едниот или другиот, Даути и Тахири посредно заработија повеќе етикети отколку кандидатска предност. Отпорот кон Даути е поради тоа што бил член на Комисијата за лустрација, а кон Тахири затоа што говорел на партиска дебата. „Многу ми е жал, што двајца новинари – јас и колегата Сефер Тахири – станавме колатерална штета“, вели Даут Даути. „Дегутантно е, некој кој е избран од партија да оспорува други како такви и кога не се, да бара стручност иако тој не бил избран како стручњак, и ...
| | веќе видена | слични

Ексклузивно Доказ ви ја пренесува позадината на последното рчкање што на Митко му го приреди Наталија Инфомакс за наводното педофилство на Митко Јованов. Прво да разјасниме Доказ мк ниту верува ниту импутира дека Митко е таков каков што го претставиле во провладиниот портал на Наталија Ивчева, но фактите говорат следното, Митко Јованов и Наталија Ивчева се колеги од факултет и по муабетот на нивни сокласници тие во втора година на факсот биле и во врска и по брејкингот останува нетрпеливоста меѓу нив двајцата. Инаку Митко Јованов и неговите релации со вмровци се повеќе имено сопругата на Марјан Додовски екс лидерот на ВМРО НП сега во ВМРО ДПМНЕ му е кума или старосватица на Митко простете што не утврдивме но едно од овие две е со стопроцентна сигурност. Во тој период на роднинството Митко бил женет со девојче од Германија.
| | веќе видена | слични

Атрактивната фолк ѕвезда Сани во друштво на ќерка и Викторија се забавуваше во „Дримленд„ во скопската населба Аеродром. Сани како вистинска секси мама без мака ја туркаше и влечеше ќеркичката на воденат топка, која летово е хит кај децата. Сани ни рече дека целото нејзино слободно време и го посветува на Викторија која наскоро ќе тргне во второ одделение. „Често сум овде во „Дримленд„.Откако се отвори Вики ме тера секој ден да доаѓаме, а јас уморна од настапите , но морам да и го направам ќефот. На Скопје му требаше ваков детски парк. Кога Вики е тука, јас на раат си го пијам кафето со другарките“вели убавата фолкерка. Што нуди „Дримленд„? Оргинизација на родендени во посебно одвоен дел за таа намена, под надзор на главните ѕвезди на Дизниленд. Славеникот добива цел брод на расоплаѓање со голем број на реквизити, анимација од страна на професионално лице, натпреварувачки игри, модерен балон во форма на срце, меч за секое дете, организиација околу тортата и диско забава. Слевеникот може дури и да ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија предупредува дека владиното рекламирање би имало силно влијание врз медиумскиот пазар, во кој Владата и досега беше најголем огласувач Многу остро писмо од Европската комисија упатено до македонската Влада е причина за повлекување на законот за владино рекламирање во медиумите, дознаваат порталите на опозицијата од дипломатски извори во Брисел. Основната забелешка е дека владиното рекламирање би имало силно влијание врз медиумскиот пазар, во кој Владата и досега беше најголем огласувач. Вчерашното ненадејно повлекување на законот од собраниска процедура е резултат на укажувањата од ЕК дека таков закон не само што не е европски, туку не е ни договорен со гаранторите на Пржинскиот договор ЕУ и САД, а Владата манипулира токму на начин што сака да создаде впечаток дека го носи по барање на ЕУ, претставувајќи ги решенијата како европски. Законот вчера беше повлечен со писмо што до собранискиот спикер Трајко Вељаноски го испрати вицепремиерот Никола Тодоров, а не премиерпт Емил Димитриев. Нема ...
| | веќе видена | слични

next