Специјалното јавно обвинителство од 15 септември конечно ќе работи во новите простории, каде што условите за работа ќе бидат многу подобри од сегашните и каде што конечно ќе биде инсталиран специјалниот софтвер што ќе овозможува многу полесно следење на сомнителните банкарски трансакции во Македонија и во странство. Она што останува како сериозен проблем во нашето секојдневно работење е селективниот пристап на судот во однос на нашите предмети, неприфаќањето на нашите предлози за притвор или за мерки на претпазливост, вели Ленче Ристоска, обвинителка и портпаролка на СЈО. „Се прави позитивна дискриминација на нашите предмети, на нашите осомничени лица. И кога постојат очигледни причини за изрекување мерки на претпазливост, тоа не се прави. На побанални предмети се одредуваат мерки на претпазливост, а за нашите, кои се сериозно поткрепени со докази, нема. Но тоа не е наша работа, тоа е работа на надлежните органи, на Судскиот совет, да го увидат тоа и да реагираат. Ние нашето и натаму без никакви фрустрации ...
| | веќе видена | слични

Македонија од секогаш била,а со ваков народ и ќе биде поволна почва за криминал,измами и манипулации! Правна држава…што беше тоа??? Имено,безброј домаќинства во изминатите децении при вклучување на електрична енергија,според тарифникот на EVN плаќаат трофазен приклучок кој чини 500 евра,а добиваат само монофазен,кој чини 100 евра. Разликата од 400 евра компанијата ја инкасира,а услугата не ја извршува,што според кривичниот закон е кривично дело ИЗМАМА. Кога би се освестил овој намачен народ и се организира да поднесе кривична пријава и колективна тужба до оваа компанија,ке се спречи еден голем криминал кој се прави пред очите на сите нас,а Австријците се богатат на сметка на сиромашниот Македонски народ.
| | веќе видена | слични

Доказ . мк да се извини , СДСМ уште попосветено продолжува да работи на скан да лот! Никој и ништо, најмалку нарачани и тенденциозни текстови како тој на Доказ . мк нема да го поколебаат Социјалдемократскиот сојуз да продолжи да работи исклучиво во насока на заштита на здравјето на граѓаните, како и на заштита на чесните професионалци на Клиниката за очни болести кои ја споделија скан да лозната информација дека инјекција за во вена, на пациенти им била ставана во очи! СДСМ инсистира на одговор од Никола Тодоров и неговите соработници, по чиј налог инјекцијата Авастин, наменета за вена, како што предупредуваат и самиот производител и Бирото за лекови, се ставала при операции на пациенти во очи. Да ли тоа е причината за компликациите кај над 25-мина пациенти и во каква здравствена состојба се граѓаните, со оглед дека последиците можат да би да т делумно или целосно губење на видот?! Потенцираме дека прес конференциите за огромниот скан да л на Клиниката за очни болести, се изне се ни од ...
| | веќе видена | слични

1. Ако си дебел тогаш браниш. 2. Тој што ја донел топката кажува кој ќе игра. 3. Пенал ќе добие само ако фаулираниот многу пцуе. 4. Натпреварот завршува кога сите се изморени. 5. Без разлика со колку голови водиш, победникот секогаш се одредува со “кој го даде следниот гол победува.” 6. Нема судија. 7. Ако никој нема фубал, ќе завршиме работа и со пластично шише. 8. Ако те избираат последен, нема за тебе надеж во животот. 9. Да заглавиш фудбал под автомобил ти е најстресниот дел од твојот живот. 10. Кога сопственикот на фудбалот ќе се изнервира, завршува натпреварот.
| | веќе видена | слични

Адрагом де Мело дипломирал на Универзитет во Калифорнија на 11 години, има коефициент на интелегенција 400, а татко му имал план да добие Нобелова награда до својата 16 годишна возраст. На својот татко може да му се заблагодари, или да го обвини, за својот успех и амбиции. Агустин де Медо, неговиот татко, го притискал својот син за да успее во својата намера. „Сништата за кои луѓето слушаат за добивање на Нобелова награда и докторат, воглавно се од мојот татко. Тие работи не ми беа важни“, изјави Адрагон за телевизијата CBS. На 11 години завршил компјутерска математика, и со години бил најмладиот човек кој завршил факултет во историјата на САД. Адрагон ја знаел целата алфабет уште на 2 години, а до третата научил да чита и пишува. Неговите родители се развеле во 1988 година и по краток период во кој престојувал во хранителско семејство, живеел со мајка му, Кет Ган. Иако завршил факултет, се запишал средно школо под друго име. Вели дека тогаш се чувствувал пријатно затоа што никој не знаел кој е тој всушност. ...
| | веќе видена | слични

На оградата нема ознака ни кој е инвеститор, ни какви градежни работи се изведуваат, ниту пак се видливи податоци за градежна дозвола Оградата што е поставена кај Градскиот трговски центар во Скопје не е за преслекување на зградата во барок, туку поради партерно уредување на Паркот на Жената борец, изјавија вечерва од општина Центар за САКАМДАКАЖАМ.МК повикувајќи се на информации од службите на Кабинетот на градоначалникот на Скопје Коце Трајановски. Од општина Центар најавија дека утре ќе имаат повеќе информации околу ненајавените градежни активности. Главниот градежен инспектор на општина Центар вечерва излегол на терен, на повик на загрижени граѓани. По контактот што службите на општина Центар го имале со надлежните служби на град Скопје, тие добиле уверување дека тарабите се поставени поради уредување на Паркот. На оградата нема ознака ни кој е инвеститор, ни какви градежни работи се изведуваат, ниту пак се видливи податоци за градежна дозвола.
| | веќе видена | слични

Има одмор, ама прекардашивте ај поактивно бе ВЕ МОЛИМЕ, за наши пари ве молиме беше Кејти на одмор во Грчка, беше и Ленче на двомесечен курс во Америка се надевам без златото јукан-овско, се надевам и Фатиме по Боговиње посвршила домашните активности дај фатете се за работа. Слушам денес небулозен одговор абе они се притаени имаат неколку готови предмети ама чекаат политички договор па да не пречеле у договарањето цитат: ccekaat da ne vlijaat na pregovorite za predvremeni izbori ama ke poccnele na krajot na mesecot….???? Чекај правната држава се пазари со политичарите? А, знаеме дека фамилијата веќе е обезбедена со руски куќи и пасоши, ма дај бе ве молам.
| | веќе видена | слични

Спринтерот Ристе Пандев е најбрзиот Македонец Сонот на атлетичарот Ристе Пандев од струмичко Ново Коњарево да настапи на Олимписки игри се оствари. 22-годишниот спринтер деновиве ќе трча на 100 метри на Игрите во Рио, рамо до рамо со најбрзите луѓе на светот, меѓу кои и Јусеин Болт. Токму учеството на Олимписките игри беше мотивот за ова момче, кое шест години интензивно тренира во родното село, па по патиштата во струмичко и на стадионот „Младост“ на бетонска подлога. Кога за кусо време постави нов државен рекорд во дисциплината на 100 метри, тој почна да тренира и во Швајцарија, бидејќи во Македонија, како што вели, со импровизирани тренинзи нема успеси. Пандев ќе трча на 100 метри, дисциплината на славниот јамајкански спринтер Јусеин Болт, со кого се запозна на Светското првенство во Москва „Во земјава во атлетиката воопшто не се вложува. Професионални атлетски патеки има само во Скопје и Охрид, во другите градови нема и затоа морав да заминам во Швајцарија за да напредувам. Кога сум во Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Усното испрашување во основното образование е с` помалку застапено. Родители велат дека во дневниците џабе постои графата за усна оценка бидејќи најчесто и таа е добиена со помош на писмени задачи. Педагозите, пак, предупредуваат дека ако наставниците с` почесто ја применуваат писмената проверка на знаењето за сметка на усната, ризикуваме да добиеме генерации што нема да знаат како јазично да се изразат. – Во ист ден минатата недела ќерка ми имаше три испрашувања. По сите предмети има само тестови. Вистинска реткост е кога ќе ми каже дека некој наставник ја испрашал за некоја лекција усно. Сум разговарала со наставниците, но тие велат дека немаат време да ги испрашуваат усно, биле многу деца, а наставната програма е обемна – вели Благица Мишева, родител на седмоодделенка. Мајка на третоодделенец ни раскажа речиси идентична ситуација во училиште во општина Центар. – Им требаат докази за тоа како ја ставиле оценката, па за секоја тема им даваат наставни ливчиња што ги одговараат писмено, а наставниците ова им ...
| | веќе видена | слични

Марија Петерсон од Шведска има 25 години и е главен пилот кој управува со боинг 737. Освен со својата способност да лета авиони, таа плени и со својот изглед, на што се должат 184,000 фанови на нејзиниот инстаграм профил. Марија вели дека да се стане пилот во Шведска не е така лесно, со оглед дека претежно оваа работа ја работат мажи, но човек може се да постигне доколку навистина се труди и се посвети на својата работа. Освен летањето со авиони, Марија многу сака да се слика, а за нејзините идеални пропорции вели задолжена е јогата која ја применува на било кое место и да слета. На шведската авио-компанија не и пречи фамата која се крена околу Марија. Тие велат дека секој би сакал да лета со интелигентна и духовита девојка како што е Марија, а таа самата треба да биде поттик за девојките околу светот дека ништо не е недостижно.
| | веќе видена | слични

Заврши, пред и да започне, вчерашниот состанок на огранокот на ДУИ на Дижонска. Сигурни извори, како што вели весникот Лајм, велат дека членовите на ДУИ на овој огранок искажалае негодување во врска со присутноста на пратеникот Артан Груби и директорот на Пензискиот Фонд, Шаип Зендели. “На состанок дошле да ги презентираат и претставниците на огранокот на Чаир, Беким Незири, Артан Груби и Шаип Зендели. Состанокот без да започне, членовите се побуниле и рекле дека претставниците Артан Груби и Шаип Зендели се не пожелни на овој состанок. За оваа причина состанокот се прекина“, за Лајм велат партиски извори, додавајќи дека според сите изгледи овој случај е снимен со мобилен телефон од некој од членовите на под огранокот. Овој инцидент е продолжение на поделбите на огранокот на ДУИ во Чаир, кои почнаа пред повеќе од еден месец, кога на градоначалникот на општината Изет Меџити му беше пратен куршум во канцеларија.
| | веќе видена | слични

Од околу 40 илјади спорни гласачи досега се пријавиле 1.560 граѓани. Околу 18 илјади спорни гласачи освен во базата на МВР ги нема во ниту една друга, за нив нема никакви податоци од 2009та до 2015та, 21 илјада пак имаат несповпаѓање во адресните податоци, а меѓу нив се голем број јавни личности, објасни денеска на брифинг со новинарите, претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој информираше дека со надградување на веб апликацијата која е достапна на нивната интернет страница граѓаните ќе можат да видат како и зошто се нашле на списокот со спорни записи. Најголем проблем вели, имаат со граѓаните кои од неажурност не ја менуваат и адресата на живеење, тагаш се јавува поклопување и на таа адреса се јавуваат повеќе гласачи, како и со иселениците. Истовремено, Чичаковски информираше дека веќе ги добиле фотографиите од МВР од личните карти и пасошите на гласачите и тие ќе бидат вметнати во списокот.
| | веќе видена | слични

Катерина Панчевска katerina.p@novamakedonija.com.mk Две просечни плати не се доволни за нормален живот на едно семејство, а 70 отсто од вработените земаат пониска плата од просечната Голем број македонски граѓани едвај врзуваат крај со крај во месецот, со оглед на тоа што заработуваат помалку отколку што е потребно за да се покријат основните потреби за храна и за домување. Минималната потрошувачка кошничка, според пресметките од Сојузот на синдикати на Македонија, изнесува 32.325 денари, а пак просечната месечна плата е 22.356 денари, што значи дека за да се наполни една потрошувачка кошничка е потребно повеќе од една просечна плата. Трошоците содржани во минималната синдикална кошничка се однесуваат на четиричлено семејство што живее во 50 квадратни метри и нема автомобил. Синдикалците и експертите велат дека две просечни плати не се доволни за нормален живот и дека 70 отсто од вработените земаат пониска плата од просечната, констатирајќи дека едно четиричлено семејство со овие плати не може да ги задоволи ...
| | веќе видена | слични

Екс директорот на здравен дом Крива Паланка Раде Шабан,позната ѕвезда и редовен муштерија во обвинителството,како што се зборува пак ке биде вратен за директор на оваа здравствена установа како ,,спасител”!! Тоа произлегува од фактот што демек бил ,,наместен”,а толку време помина и за него нема никакво обвинение! Па ајде да го испочитуваме господинот ,,спасите” и да го прашаме: ШАБО,КОЛКУ ПАРИ МУ ДАДОВТЕ НА ГОРАН ОБВИНИТЕЛОТ ОД КУМАНОВО ПРЕКУ СТЕВЧЕ НАКОВ…??? Шабо,секоја чест за тебе,си станал ,,доктор” за измамии,мито и криминал! Што би рекле некои,,способен човек”! Патем,ајде кажи како со возилата на брза помош изнесуваше се и сешто од здравниот дом,нели возачите ти се другарчиња за на софри,многу си ги чуваш! А за интимниот дел браво: доаѓаш ноќе во контрола,како одговорен директор,по примерот на Министерот Тодоров,влегуваш од спореден влез од кај рентген,горната врата од кај лабораторија е заклучена,а тебе те чека дежурна сестра во последната канцеларија,соблечена и спремна за ,,преглед”… Затоа ...
| | веќе видена | слични

Европскиот суд за човекови права и слободи може да не избере судија од Македонија до јануари 2017 година, кога истекува мандатот на актуелната судијка Мирјана Лазарова – Трајковска, ако барем еден од кандидатите: шефот на Обвинителството за организиран криминал и корупција Јован Илиевски , директорката на Академијата за судии Анета Арнаудовска и судијката во Управниот суд Едита Наскова, чии што избор е стопиран од страна на Советот на Европа, не ги исполнува критериумите за ова место. На неодамнешното Парламентарно собрание на Советот на Европа, кандидатурите на Илиевски, Арнаудова и Наскова беа вратени на доработка. Но, МНР, кое ги селектираше кандидатите за Стразбур и го тера конкурсот за судија од Република Македонија кој треба да ја наследи Лазарова-Трајковска, не ги објаснува причините зошто тројцата кандидати не поминаа во Советот на Европа од прва, дали сите се спорни, или само некоја од кандидатурите. Додека сите тројца не ги исполнат критериумите, изборот од Македонија нема да може да биде ...
| | веќе видена | слични

Од 28 кандидати ќе се избира членот на СДСМ за ад хок телото за надзор на медиумите во предизборниот период и главниот уредник на МТВ, дознава „Мета“. Покрај пријавените кандидати на јавниот повик, во потесниот круг влегле и новинари за кои партијата сметала дека се подобни за оваа функција, велат оттаму. Денеска опозициската партија ги почна консултациите со новинарските здруженија и со невладините организации за најадекватните личности што професионално би ја извршувале својата работа. Како што дознаваме, до викендов треба да бидат познати имињата на членот на ад хок телото на предлог на СДСМ и кандидатот за главен уредник на МТВ. Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска не успеавме да дознаеме на кој начин ќе одберат и ќе предложат кандидати за ова тело, чии надлежности се договорени при последната рунда разговори на политичките партии. Ад хок телото, кое ќе работи до крајот на предвремените избори, треба да има пет члена. Секоја од четирите партии треба да предложи свој претставник, а потоа тие со консензус треба да го ...
| | веќе видена | слични

….Во исто време јавноста коментира дека сопругот Давидовски е недозволиво да биде инспектор за образование кога едвај заврши средно образование и има огромен број на прекршочни и кривични пријави за тепачки, инциденти и тешка телесна повреда на еден свој сограѓанин. Ова е уште една потврда како власта и нејзините членови дрско и безобразно ги злоупотребуваат институциите на системот, без при тоа да бираат средства и начин како да стасаат до капитал. Но дрскоста на ова семејство не застанува тука. Тие од неодамна откако се пресметаа со партиските неистомисленици во ОУ Јоаким Крчовски, тука си ја вдомија нивната старосватица Елена Таскова. Деновиве низ паланечките кулоари се коментира дека тие за да го зајакнат сопствениот бизнис, отворено атакуваат на директорската позиција во оваа институција. Познавачите на приликите велат дека ова нема да им успее бидејќи градоначалникот Арсенчо Алексовски доминира на овој план со сличен бизнис, па може да се случи помалите риби да бидат лесен плен на покрупните. И додека ...
| | веќе видена | слични

next