Денешниот предлог на премиерот Димитриев парламентот да прифати и изгласа нов министер на МВР да биде Оливер Андонов е уште една игра на Груевски. Андонов ќе биде министер согласно договорот на лидерската четворка најверојатно до утре до составување на преодната влада во која министер на полицијата договорено е да биде од Оливер Спасовски од СДСМ. Според партиски извори Чавков бил повеке заинтересиран за позицијата директор на бирото за јавна безбедност БЈБ а не повторно да биде заменски министер на Спасовски. За да ги заземе двете битни позиции во МВР директорските на БЈБ и на УБК и во преодната влада ВМРО ДПМНЕ денеска побрза да го ослободи Чавков од министерската позиција а нивниот џокер Оливер Андонов да биде министер само еден ден односно да ги постави вмровските директори на јавната безбедност и на контраразузнавање и од стапувањето на сдсмовецот Спасовски тој да биде заменски министер.
| | веќе видена | слични

Во моментов општинските служби го истражуваат случајот за префрлување на учителката. Кога ќе имаме точни имформации, ќе ги објавиме во јавноста. За мене сите деца се исти. Ниту едно од нив не смее да биде привилегирано, а најмалку децата на политичарите. Ние треба да сме пример во поттикнување на еднаквоста, а не да ги фаворизираме нашите деца – изјави за Либертас градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски. Денеска родители на ученици во оновното училиште Димитар Миладинов го повикаа Жеровски да реагира за тоа што учителка од повисоките одделенија, без информирање на родителите, е префрлена за, ако што рекоа, да предава на Софија, ќерката на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Софија која во ова училиште е запишана во прво одделение. -Кога зборам дека #Ж све си третира како приватен пашалук, ми викаат дека претерувам, дека во све гледам политика. Е сеа ми чепна у дете и задња да ми е, нема да сопрам. Сабајлево во школо не пречекаа со „убава“ вест дека една од наставничките на Касија, прекрасен лик кој во ...
| | веќе видена | слични

Во Специјалното јавно обвинителство денеска на распит дојде Владимир Здравев, поранешен претседавач на Советот на Општина Центар и истакнат член на ВМРО-ДПМНЕ. Здравев претседаваше со Советот во периодот од 2009 до 2013 година, кога беа донесени сите измени на урабанистичкиот план со цел да се спроведе проектот „Скопје 2014“. Според тврдењата на сегашниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, Здравев имал и активната улога во реализацијата на проектот и дури осум пати патувал во Италија за потребите на „Скопје 2014“.
| | веќе видена | слични

Првиот училишен ден на ќерката на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска во основното училиште Кочо Рацин, како што тврдат за Либертас извори од училиштето, го сликал фотографот на владата кој е вработен да ги слика активностите на владата на Р. Македонија. Фотографиите кои денеска тој ги снимил потоа осамнаа на провладините медиуми. Нејасно е зошто владин фотограф слика приватен настан во време кога треба да биде на работа, пред се поради тоа што првиот училишен ден на ќерката на Груевски нема никаква врска со владини активности. Родителите на децата наредени во шпалир за пречек на детето на мафијашот, треба да поднесат тужба против училиштето заради: 1. злоупотреба на децата во политички цели 2. загрозување на најдобриот интерес на детето 3. дискриминација 4. нарушување на правото на квалитетно образование Ова е најпонижувачка, најмизерна и најодвратна фотографија од првиот училишен ден која можам да ја замислам. Е, заради ова мислам дека македонскиот народ е глуп ко ќутук и заслужува да биде газен ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков поднесе оставка, а Оливер Андонов е предлог за нов министер за внатрешни работи, потврди за МИА владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. – Може да потврдам дека министерот Митко Чавков предмалку поднесе оставка на позицијата министер за внатрешни работи. Премиерот Емил Димитриев ја прифати оставката на Чавков и согласно законските прописи ја испрати до Собранието заради нејзино констатирање. Истовремено премиерот до Собранието испрати предлог професорот Оливер Андонов да биде нов министер за внатрешни работи. Тој има долгогодишно искуство со работа во разни сфери во областа на безбедноста, а моментално е професор, и тој е предлог кој доаѓа од редот на експертската фела. Откога пратениците ќе го изберат Андонов тој ќе биде нов министер, а потоа ќе биде и дополнителен заменик министер за внатрешни работи во Владата за спроведување на изборите која би требало да се изгласа во Собранието утре – вели портпаролот Ѓорѓиев. Според портпаролот на Владата, се очекува ...
| | веќе видена | слични

Доста е од инспекции, уцени, притисоци, рекетирање, порачува лидерот на ЛДП. Пренесуваме фејсбук статус на лидерот на ЛДП, Горан Милевски во врска со договорот што вчера го постигнаа лидерите на четрите најголеми партии за избори на 11 декември. „Македонија на 11 декември ќе ја казни криминалната и забегана власт. Доста е од инспекции, уцени, притисоци, рекетирање. Никогаш повеќе не смее партиската книшка да е услов за вработување, да запре одливот на кадри надвор од државата. За подобар живот, за правна држава за сите, за вистински вредности. Вреди да се бориме и ќе се избориме“, пишува Милевски.
| | веќе видена | слични

Поради неисполнетост на суштинските услови за фер-избори, по ад-хок Комисијата ќе следи и ад-хок влада, и ад-хок избори, а единствено кризата ќе остане трајна, оценуваат аналитичари. Честитки и основа за оптимизам, или нова демагогија пред уште една нова изборно-политичка фарса? Има од сѐ по нешто во реакциите по вчерашниот договор на четирите лидери на најголемите партии во Македонија, за одржување предвремени парламентарни избори на 11-ти декември. Лидерите триумфалистички го дочекаа договорот, кој беше поздравен и од странските дипломати инволвирани во преговарачкиот процес, а високи очекувања од него стигнаа и од Брисел. Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан, уште синоќа со заедничко соопштение го поздравија договорот. „Апелираме до сите политички партии строго да ја почитуваат веродостојноста на изборниот процес, за да им се овозможи на сите граѓани слободен избор и по изборите да се изгради влада која ќе се справи со клучните ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на 4-те најголеми политички партии вчера потпишаа договор- избори ќе бидат одржани на 11 декември. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, претходно изјави дека се што ќе биде предложено ќе биде прифатено, со цел да не се даде простор на СДСМ повторно да ги пролонгира изборите и кончено да се стави крај на кризата. Техничката влада во која ќе влезат и министрите од СДСМ ќе биде избрана веќе утре. Според најавите, во неа ќе влезат истите министри и дополнителни министри што беа дел од владата согласно договорот од Пржино. Нивниот избор треба да биде потврден на денешниот состанок на централниот одбор на партијата. Од утре почнуваат да течат роковите за изборите. Во Собранието ќе биде изгласана техничката влада на чие чело повторно ќе биде Емил Димитриев, на 60 дена до изборите Собранието ќе се распушти, а изборната кампања треба да почне на 20 ноември. Предвремените парламентарни избори ќе бидат одржани на 11 декември, нов уредник на МТВ ќе биде Санта Агирова, додека пак 5-от член на ад-хок телото ...
| | веќе видена | слични

Aд хок телото за надзор на медиумите во предизборниот период денеска во 12 часот ќе одржи седница на која ќе се разговара за петтиот член на телото кој беше избран вчера со политичкиот договор. Политичките партии на вчерашната лидерска средба одлучија за пети член да биде именуван Љуљзим Хазири, НВО активист, универзитетски професор и поранешен дописник на МРТ од Гостивар. Согласно политичкиот договор, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, во која ќе функционира Привремената комисија, се повикува ја врати старата методологија од 5 јануари и истата да се адаптира и да почне да се променува од 2 септември.
| | веќе видена | слични

Во Апелациониот суд Скопје утрово почнува судскиот процес по жалба на 18-темина обвинети и осудени од случајот „Шпиoн“, за кривични дела шпионажа, злосторничко здружување, измама, уцена и прикривање. Обвинението ќе го застапува Специјалното јавно обвинителство, кое по одлука на Апелациониот суд ја презеде надлежноста за овој случај од Обвинителството за организиран криминал на Марко Зврлевски и на Јован Илиевски. Ова е прво застапување на обвиниение од СЈО пред второстепен суд. СЈО досега неколку пати ги одложи јавните седници за предметот „Шпион“ пред Скопска апелација, барајќи време да ги разгледаат доказите. Во овој предмет опфатени се поранешни и сегашни разузнавачи од цивилното и военото разузнавање, поранешни полициски службеници, ексдиректорот на Управата за борба против перење пари, поранешниот шеф на кабинет на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Судењето за „Шпион“ заврши на почетокот на октомври 2014 година, со објавување на пресудата. Првообвинетиот Марјан Ефремов беше осуден 15-годишна ...
| | веќе видена | слични

Санта Аргирова целиот живот е телевизиски новинар – снимка од ТВ Алфа каде што беше еден од клучните играчи во основачкиот тим на телевизијата Новата уредничка на информативната програма на јавниот сервис Санта Аргирова е убедена дека и покрај кусиот период од само 100 дена пред изборите може да се врати кредибилноста на Македонската телевизија. „Сакам луѓето да се повикуваат на МТВ. Да раскажуваат дека виделе и чуле на вестите на МТВ“, вели Санта Аргирова во изјава за САКАМДАКАЖАМ.МК. „Знам дека се малку 100 дена за да се врати со години губената доверба, но уверена сум дека тоа е можно. Впрочем, кому би му верувале граѓаните, ако не на нивната телевизија, на националниот јавен сервис, кој тие го плаќаат за да бидат информирани, вели Аргирова која денеска треба да ја преземе функцијата во МТВ што вчера ја договорија четворицата лидери како еден од условите за одржување избори на 11 декември. Санта Аргирова е новинар со долгогодишно телевизиско искуство. Кариерата ја започна уште во осумдесеттите години од ...
| | веќе видена | слични

Градоначалник на француски Коголин, град на ривиерата, премногу остро реагираше кон барањата да се дозволи носење на буркини на плажите за муслиманските. „Ако не ви одговара тука, тогаш не доаѓајте. Мора да го прифатите нашиот начин на живот во Франција. Одете разголени во Саудиска Арабија и видете што таму ќе ви се случи“, изјави градоначалникот Марк Етјен Ласаде. Овој исплив на параноја против буркините во Франција не е израз само на ултра-националистите бидејќи повеќе градоначалните ја поддржуваат забраната. Колективот против исламофобијата во Франција пак, најави дека ќе поднесе поединечни тужби против сите носители на локалната власт кои ја воведоа забраната и посочија дека мора да ги заштита муслиманските жени.
| | веќе видена | слични

Марина Абрамовиќ неодамна сподели дека три пати абортирала за децата да не ѝ попречат да се развива како уметник. Славната Србинка изјави: „Имав три абортуси, бидејќи бев убедена дека тоа ќе биде катастрофа за мојата работа. Секој има ограничена енергија во телото, а јас ќе морав да ја разделам. Мое мислење е дека токму тоа е причината што жените не се успешни како мажите во уметничкиот свет. Има многу талентирани жени. Зошто мажите ги заземаат важните позиции? Едноставно е. Љубов, семејство, деца – жената не сака да го жртвува сето тоа.“ Со една фотографија, Хеин Кох ѝ возврати на Марина и покажа дека децата не се пречка при остварувањето на соништата. На фотографијата, Кох, која е скулптор и уметник од Њујорк, ги дои своите близначиња додека работи на својот лаптоп. Во описот таа напиша: „Марина го знае своето искуство и тоа може да важи за неа, но тоа не важи за сите. Мајчинството лично мене ми помогна да бидам подобра артистка. Научив да бидам поефективна со своето време, да го приоретизирам она што е ...
| | веќе видена | слични

Иако е прекрасно да бидеш фин и љубезен, некогаш тоа не е исплатливо за вас лично. Луѓето многу поретко ја ценат оваа карактеристика, а многу почесто ја злоупотребуваат и користат. Ова се 8 најчести навики на „премногу добрите“ луѓе кои треба да ги промените доколку се пронајдете: 1. Имате потешкотии да кажете „не“ дури и кога нечии барања се нелогични и неизводливи. 2. Често сте потценети од другите луѓе и многумина ве сфаќаат „здраво за готово“. 3. Се чувствувате „искористено“ во работните и љубовни односи. 4. Ги прифаќате неблагодарните задачи од другите, односно оние кои самите не сакаат да ги направат. 5. Често го правите она што другите ви го кажуваат, иако во себе мислите дека треба поинаку. 6. Љубезноста ви е невозвратена, а и понатаму останувате љубезни. 7. Се плашите дека ќе бидете отфрлени ако не им излезете во пресрет на другите. 8. Повеќе се грижите за другите, отколку за себе. Ако се пронајдовте барем во половина од овие знаци, потребни ви се овие 5 тактики во животот. Почнете по ред: 1. ...
| | веќе видена | слични

Војо Цветановски пред 3 часа · YouTube · НИЕ СМЕ ОД СКОПЈЕ Попладнево на улица сретнав стар пријател. Ми беше драго што го гледам после долго време. Беше неверојатен капацитет на времето. Дете кое многу ветува. Разговаравме долго. Се смеевме, се сеќававме на времето. Се сеќававме на Скопје. Пред чао да си кажеме го прашувам по дома како се. „Деградиран сум.“ – ми се пожали, рече дека до толку е лоша работата што последниве три седмици на син му, кој има четири години, немал при ниту едно чокалтце да му купи. Кога малиов побарал да му се купи, татко му одговорил: „Ќе купиме подоцна синко, важи, јас сепак мислам дека од сега па натаму многу благо ќе се чувствуваме ако повеќе се гушкаме, се бацуваме и се прпелкаме во креветот, така многу повеќе ни се засладуваат душичките.“ „Стварно.“ – рекол малиот. „Супер, е па тато, ако е така, тогаш ич да не ми купуваш чоколадо, по цели денови само ќе се гушкаме, бацуваме и прпелкаме по креветот. Мене тоа и онака ми е најслатко“ – говореше со солзи во очите пријателов. Се ...
| | веќе видена | слични

Христијанството во Европа умира. Црквите се затвораат зашто многумина Европејци ја напуштаат верата. Но CBN News пронајде една малечка нација која е спротивност на она што се случува. Благодарение на трудот на еден човек, Христијанството не е само живо, но и напредува меѓу народот во Грузија. Секоја недела наутро, повеќето цркви во Грузија ќе ги најдете полни со верен народ. И една од првите работи, кои посетителот ќе ги забележи е дека нема клупи или стасиди во повеќето Грузиски цркви. Тоа е така, бидејќи за разлика од црковните собранија кои обично се одржуваат во Европа, христијаните тука стојат за време на службата. „Ние велиме дека Православните христијани се како свеќи, зашто стојат пред Бога во црквите“. Леван Васадзе, успешен Грузиски бизнисмен и про-фамилијарен адвокат, зборуваше за CBN News. Неудобно е да се стои по два или три часа во редица, но ние така избираме“. Човекот на кој најмногу му се верува во Грузија Тоа беше случај, за време на служба во Соборниот храм на Света Троица во Грузија, во ...
| | веќе видена | слични

Четворицата лидери потписници на договорот од Пржино се договорија изборите да се одржат на 11-ти декември. Според потпишаниот договор, до крајот на неделата ќе биде изгласана новата преодна Влада. Таа ќе биде во ист формат како и претходно, односно опозицијата ќе назначи министри во МВР и во труд и социјална политика, како и заменик-министри во финансии, земјоделство и информатичко општество и администрација.Министер за внатрешни работи повторно ќе биде Оливер Спасовски од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Книжевност Стихо Политико Кога ќе ја видам Рада на ТВ Кога ќе ја видам Рада на тв било во интервју или во дебата или во парламент ме обзема чувство на спокој, гордост, восхит и среќа. Среќен сум што имаме ваков политичар во македонската политика. Тоа е драгоцено, како што е непроценлива елементарна непогода да ги имаш Грујо, Миле, Гоца и останатата банда во политиката така е вистински благодет да имаш политичари како Радмила. Добрите политичари се како добра кола, добар кујнски апарат, другар без кој не можеш, добра нива, плоден добиток, некоја крава или коза или овца која никогаш не го турка млекото, дава по две рожби годишно, никад не се разболува и никад не влегува во пченката на комшијата. Лош политичар ти е како Бик кој не само што не дава млеко, туку ќе згази едно од внуците, ќе ја бутне куќата и ќе го отепа комшијата – за што ќе треба да идеш во затвор. Ако не му се исечат мудата на време, ама па тогаш за кој кур ти е. Од неа ме одзема восхит уште кога бев студент на ЕТФ пред 20 години и фасциниран ...
| | веќе видена | слични

Само 65% од завршените делчевски основци средното образование ќе го продолжат во делчевската гимназија што значи дека во клупите во средношколскиот центар во Делчево ќе седнат едвај 78 ученици. -Во нашето училиште се запишаа вкупно 69 во гимазиско, и 4 во текстилно и 5 во прехрабнено, вели Билјана Петровска, директор на СОУ М. М: Брицо. Оваа бројка бара формирање паралелки со помал број ученици, па жешкиот костен за одлука повторно падна во рацете на советниците кои дозволија да се формира паралелка со 9 ученици, а просечната бројка во гимназиските паралелки е 17. Новите 5 паралелки нема да донесат прогласување технолошки вишок на професори. -Нема да има прогласување на технолошки вишок, може да има намалување на бројот на часови, или да не се ангажираат професори кои се договорно, изјави Билјана Петровска, директор. За советниците од опозицијата, делчевската гимназија е жртва на погрешните реформи во образованието. -Тоа прави проблеми и во образованието и во градовите кои исто така се како нас, рече Горан ...
| | веќе видена | слични

next