Амам многу јадела козјо машала бабачко…ама кажи признај ти поише козите ги сакаш…за општење? Zoran Janevski 25 god se zaedno mu beshe kasierka vo ognishte drzese bingo i i go zema togash primatot kaj svinjata na edna nasha eminentna novinarka da ne ja imenuvam a vidi site od vlasta i okolu vlasta gi pljuka bash do daska ama vidiii nikako ni M od Milenko a ce se prepoznae te cita redovno a i ti kazav ova e samo zagrevanje uhuuu ce bide Не ми се допаѓа · Одговори · 1 · пред 15 минути
| | веќе видена | слични

Демократијата не е проблем. Гласањето, меѓутоа, може да биде и тоа голем проблем, токму за демократијата. Ова изгледа како парадокс, но за жал не е! Се води долгогодишна дебата, драги мои, за и околу тоа дека поистоветувањето на изборите со демократијата и изродување на поимот „изборен фундаментализам“ се претвора во неочекуван проблем за развиток на самата демократија (Колин Кроуч, Бодли Хед и др). Оваа дебата е всушност постара и води барем до Хенри Давид Туро во написот за „Должноста за граѓанска непослушност“ од 1849) каде тој вели: …Умен човек правата не ги остава да зависат од гласањето и волјата на мнозинството …изборите се најмногу изразување на желба што-кој би требало да доминира со политиката за определено време, со сила на своето мнозинство и ништо повеќе…“ Исклучително силен аргумент за оправданоста на тие стравови и предвидување е таласот на популистички диктатури и мнозински тирании кои се одржуваат преку „заробени избори и гласачки процедури во транзиционите земји на западниот Балкан (плус ...
| | веќе видена | слични

Големото боксерско име и освојувач на сребрениот медал од Олимпијадата во Лос Анџелес во 1984 година, кумановецот Реџеп Реџеповски разочаран од луѓето и институциите, вели дека во земјава има пари за секакви глупости, но не и за поддршка на стручните луѓе кои со своите успеси ја испишале спортската историја Уште на Олимпијадата дојдоа колекционери од Америка и ми понудија 10.000 долари да го продадам медалот. Пред некое време некои луѓе се јавија преку интернет, но не ја давам, колку и да сум без пари. За мене нема цена. – Реџеповски со сребрениот медал што го освои на 23. Летни олимписки игри во Лос Анџелес во 1984 година. „Македонија никогаш нема да стане спортска нација, бидејќи државата не знае да го искористи знаењето и искуството на врвните спортисти. Место да ги ангажира веќе докажаните професиналци да ги водат младите спортисти кон светските успеси, таа целосно ги маргинализира и заборава“. Вака ја почнува својата спортска приказна големото боксерско име и освојувач на сребрениот медал од ...
| | веќе видена | слични

Со одложување на изборите на 5 јуни и со одредувањето на нов датум во декември, начинот на водење перманентни изборни кампањи, според сите видувања на набљудувачите на ЦИВИЛ , не стивна во ниту еден момент. Според нашиот известувач, на огласот за вработување на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се пријавиле двајца кандидати од две различни општини во Западна Македонија. Едниот кандидат бил охрабрен од истакнат член на владејачката партија да конкурира на огласот, со ветување дека е тоа завршена работа. На интервјуто, охрабрениот кандидат, добил одговор дека нема доволно работно искуство, и покрај тоа што тој услов воопшто не бил поставен во огласот. Работното место го добива другиот кандидат од друга општина, кој воопшто не се појавил на работното место. Нашиот известувач, од членот на владејачката партија, бил известен дека можеби е подобро што не добил позитивен одговор, затоа што парите што треба да ги даде за средената работа, ќе може да ги инвестира во нешто поисплатливо. ЦИВИЛ ...
| | веќе видена | слични

Македонската православна црква (МПЦ) нема информации за апсењето на владиката Петар во Мелбурн, па поради тоа нема ниту став за овој настан. Портпаролот на Синодот на МПЦ, митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј за порталот Сакам да кажам вели дека не може да го коментира настанот. „Нам не ни е познат овој настан. Едно е да се биде повикан на разгвор, како што вели Владиката Петар, а друго се обвинувањата. Треба да го почитуваме златното правило за презумпција на невиност, не е виновен се додека не се докаже дека е виновен. Ние немаме официјални информации за тоа што навистина се случило. Јас не сум ги побарал, а не можам ниту да ви кажам дали некој друг од Синодот ги побарал оти сме на нешто како летен одмор“, вели отец Тимотеј. Во зависност од тоа дали и какво дело ќе се докаже, МПЦ ќе ја одредува и евентуалната казна за владиката Петар. текстот во целост прочитајте го тука
| | веќе видена | слични

Миленко одјебан од Грујо напаѓа партиски функционери и директори како овој на Аек. Имено дознаваме дека Неделковски му се пожалил на лидерот дека Трајчевски не сакал да штима извештаи дека Сител, Канал 5 и Алфа се провладини куртони, ама Грујо уплашен од странците го одбил да го казни Трајчевски со образложение дека опремата во АЕК автоматски ги нотира прилозите и дека тука нема што да се стори, па Миленко сега се пресметува со вмровскиот директор на АЕК. Инаку Алфа тв и НОВА тв ќе се спојат во една телевизија.
| | веќе видена | слични

Јаден Миленко се самозалажува и себе жали, мизерија од човек, пропаднат во се физички, емотивно финансиски е исто на крајот. Бил он редовно на доктор, а децата поточно само ќерка му ќе дошла да го посети колку ли ѕивлел на телефон, жал ми е кретену жал за тие деца кои се срамат од тебе и не те почитуваат, ама си го заслужи бе тоа јебига. Ова незнам ко демант да го разберам , нели? Немало скоро да умреш, хм абе ако поживеј си треба да одлежиш затвор не умирај ко магаре на зелена трева…кутар ти….Ама Анима мунди тоа што силуеш козите на брат ти треба пријава да ти пише за шарпланинките ќе ти простиме. Ама и за Цаци нема проштевка неколку шарени у гз ќе ја плескаат а она ќе џвака јастукот да осети бе еднаш и она надрвен не само млакоњи ко тебе.
| | веќе видена | слични

Твитерџијата @mitrovskidario објави фотографии направени вчера на Матка каде што се гледаат купишта ѓубре. Твитерџиите коментираат дека ова е пример за негрижата на граѓаните, но и на комуналните служби.
| | веќе видена | слични

Сашко Коцев, еден од најатрактивните македонски актери кој никогаш не ја оставил публиката да погледне на друга страна во негово присуство. Ова видео подолу го прикажува во едно издание на промотор на правосмукалка кое е снимено во корист на Факултетот за драмски уметности. Погледнете:
| | веќе видена | слични

Олимписките игри во Бразил се завршени. Брзо спортистите ќе се свртат кон натпреварувањето кое им следува, додека Игрите во Рио ќе бидат во центарот на вниманието уште неколку дена додека еуфоријата не спадне. Сигурно во центарот на внимание ќе бидат близначките Биа и Бранка Фарес. Освен по својата умешнст во синхронизирано пливање ќе останат и запаметени како најсексипилните учеснички на игрите.
| | веќе видена | слични

Долгогодишен директор познат на јавноста, од Србија, ја частел својата сопруга тројка со старлетата Наташа Шавија. Се работи за директор чиј идентитет не се открива, познат по луксузниот начин на живот. Овој партиски директор, според сознанијата на Ало, и платил вртоглава сума на пари на старлетата за да се придружи во креветот со него и неговата сопруга. И обезбедил луксузен автомобил и секој месец ја частел со по 5.000 евра. За својата намера, обезбедил и стан каде се одвивале тројките со неговата сопруга и Шавија.
| | веќе видена | слични

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во реакција на изјавата на Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ, наведува дека тој продолжува со манипулации и дезинформации, надевајќи се на политички поени, дури и врз маката на луѓето од поплавениот скопски регион и уште еднаш го потврди тоталното непознавање за функционирањето на системите за одводнување. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се прашува за какви финансиски злоупотреби зборува Николовски кога во ниеден ревизорски извештај и во ниеден дел од извештајот на Државниот ревизор не е наведено дека средствата се исплатени неправилно и незаконски, стои во реакцијата. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, се посочува во реакцијата, уште еднаш ќе повтори дека секое водостопанско претпријатие определува надзор кој на терен ја следи и потврдува извршената работа. – Сите извештаи за времени ситуации, покрај надзорот, ги потпишува и изведувачот на работите, директорот на водостопанското ...
| | веќе видена | слични

По огромната пауза што ја направи од музиката, се чини дека наскоро конечно ќе слушнеме нешто ново од Раде Врчаковски – Врчак! Некогаш мошне популарниот музичар, рапер – изведувач, на својот профил на Фејсбук деновиве сподели повеќе фотографии од своето обновено студио, откривајќи дека веќе работи на материјалот за новите песни. Во исто време тој е во потрага по аудио продуцент и аудио инжињер, кој како што вели Врчак – „ ќе го води студиото како свое“. „Добар ден и поздрав до сите млади аудио продуценти и аудио инжињери професионалци, посебно до луѓето кои сакаат со цело срце да работат музичката продукција, а немаат каде. Го спремам аудио студиото за работа повторно. Бидејќи сум презафатен сам да го водам и да го работам, барам добар човек, другар, искусен, одговорен и стабилен аудио продуцент и аудио инжињер, кој ќе го води и работи студиото како свое. Јас сум тука како братска помош со сите мои другари и пријатели продуценти да му помогнеме за каков било тип на обука или дообука поврзана со ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи на Фејсбук осамна фотографија која на прв поглед ви ја заледува крвта во вените. Имено во градскиот превоз во Белград забележана е фотографија на еден патник кој неверојатно потсетува на покојниот пејач Екрем Јевриќ. Некои луѓе останаа во неверување, некои се пошегуваа со оваа фотографија, додека други сериозно запрашаа дали е во прашање Екрем. Нема објаснување кафе е фотографирана и дали навистина е забележан Екрем во градскиот превоз или е само во прашање човек кој ненормално потсетува на него.
| | веќе видена | слични

Експертите сугерираа дека е многу веројатно оти ќе има епидемија во тој регион, па затоа одевме со масовна и брза дезинфекција и дезинсекција. Нема заразни заболувања во поплавените подрачја во скопско, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров. Тој информира дека досега се дезинфицирани околу 30 милиони метри квадратни и околу 4.500 куќи и бројот на лица кои бараат помош постојано се намалува. – Ако првите денови бил стотина, сега тој број е седум. На Клиниката за инфективни болести нема лица со заразни заболувања од тие подрачја. Имаме комплетна контрола над ситуацијата и за среќа немаме епидемија иако ги имаше сите предуслови да ја има. Она што експертите ми го сугерираа е дека многу веројатно е оти ќе има епидемија во тој регион, па затоа одевме со масовна и брза дезинфекција и дезинсекција, а сега одиме и со дератизација на поширокото подрачје, нагласи Тодоров.
| | веќе видена | слични

Парламентот нема да одлучува за задолжувањата на владата поголеми од 100 милиони евра, пренесе Телма. За мнозинството пратеници во собранието, неприфатлив е предлогот на Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, за големите кредити земени преку еврообврзница, да има собраниска расправа а со тоа и поголема контрола за што ќе се трошат парите. Не може без транспарентна постапка да се зголемува јавниот долг,да нема стратегија каде ќе одат парите,дали ќе се зголеми БДП, ако парите се за клиентелизам и предизбори,ќе биде неодговорно, рече Павле Трајанов од Демократски сојуз. Предложените законски измени според опозицијата и се нужно потребни на Македонија бидејки јавниот долг станува се поголем проблем.Не знаеме за што се трошат парите од еврообврзниците, постојано се земаат нови кредити а продолжуваат да се градат непродуктивни и неразбирливи проекти рече Марјанчо Николов. Луѓе живееме на кредит, вие владеете на кредит,не можете пензии да исплатите, не можете да го прекинете должничкиот ланец,а кога ќе решите да ...
| | веќе видена | слични

Aгенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја помина првата фаза во усвојувањето на Методологијата за мониторинг на изборното медиумско претставување, што треба да почне да се применува 100 дена пред одржувањето на изборите. Во моментов тече јавната расправа по нејзината нацрт-верзија која трае до 24 август на полноќ. По што, според законските рокови, финалниот предлог треба да се изгласа најдоцна до 27 август. На седницата на Советот на Агенцијата, претставникот на ЗНМ Зоран Фиданоски имаше неколку забелешки на нацрт-текстот на Методологијата. Според него, францускиот модел за балансирано известување надвор од изборни периоди избран од предлагачот (директорот и Стручната служба на Агенцијата) како модел за имплементација во 80 дена до почетокот на изборната кампања ги става во нерамноправна положба изборните аспиранти од власта и опозицијата. Имено, моделот предвидува дека опозициските политичките партии – парламентарни и вонпарламентарни, функционери од редовите на опозицијата, како и коалиции, ...
| | веќе видена | слични

Невреме со пороен дожд и грмежи попладнево го зафати источниот дел од Скопската котлина, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму информираат дека посилно невреме има и во општините Росоман и Градско, како и северозападно од Радовиш.
| | веќе видена | слични

Неделковски ќе се спаси доктор Митрев го спаси, еве ја диетата: Кога температурите ќе скокнат, гардеробата мора да биде минимална, ако на тоа се додаде и дека ќе сакате да изгледате убаво на плажа, време е да се ослободите од килограмите кои добивте периодов. Оваа диете ја препорачуваат докторите. ДИЕТА ЗА 15 ДЕНА ( од болница-Кардиологија) Доручекот е ист во текот на 15 дена, а се состои од 1 овошје (портокал, круша, праска, диња, лубеница, не смее банана и грозје) двопек, шоља кафе или чај без шеќер. 1. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 2 домати или 2 дл. варени домати 2 варени јајца 1/2 главица зелена салата или краставица 2 двопек 2. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 125 гр.варено телешко месо 1 домат 1 портокал 1 двопек 1 шоља чај или кафе без шеќер 3. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко 1 главица зелена салата или краставица Вечера 125 гр. варено телешко месо 1 портокал 1 двопек 1 шоља чај или кафе без шеќер 4. ден Ручек ...
| | веќе видена | слични

next