Иванов во Истанбул да оствари средба со Ердоган, а ќе присуствува и на свеченото отворање на третиот мост над Босфорот „Јавуз Султан Селим“. Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Република Турција, на покана на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Предвидено е Иванов во Истанбул да оствари средба со Ердоган, а ќе присуствува и на свеченото отворање на третиот мост над Босфорот „Јавуз Султан Селим“.
| | веќе видена | слични

Дојде и до тепачка на трибините меѓу навивачите на Шкендија. Според она што можеше да се забележи има и повредени лица. Бројката која засега е позната е дека се работи за тројца навивачи Голманот на Гент, Јакоб Рине беше нападнат од неодговорен гледач, но редарите спречија поголем инцидент така што сè остана само на мал допир . Според она што може да се забележи на фотографиите има обид за контакт, но немаше никаква реакција од голманот. Навивачот се обиде да го испровоцира покажувајќи му знаци со рацете, но сè беше брзо решено од страна на обезбедувањето на теренот кое го тргна навивачот. Ова е сериозно прекршување на редот на еден меч, па сигурно ќе има и работа за делегатот на овој дуел. Покрај ова дојде и до тепачка на трибините меѓу навивачите на Шкендија. Според она што можеше да се забележи има и повредени лица. Бројката која засега е позната е дека се работи за тројца навивачи. За време на натпреварот навивачите на Шкендија провоцираа и со веќе видената сценографија. Закачија знамиња со натписи УЧК, ...
| | веќе видена | слични

Сакам да поддржам македонски производи, не од патриотизам, туку чисто онака „лестерски“. Ова од лево е Чокофино, „еурокрем“ од Европа. На вкус, не очекувајте виножита во устата, ама пристојно добро е. Разликата помеѓу тоа од лево и тоа од десно не е толку во вкусот и квалитетот, колку што е во пакувањето. Тотално пријателска анализа: 1. Се решиле за пластично пакување, тотална копија од едно друго (ни мене не ми текнува како се вика) „еурокремче“, веројатно борбата за пазарниот колач воопшто и не е со Нутела. Океј, разбирам. Имаш пластика, обиди се „канчето“ да го направи инвентивно, немаш пари – дај го како проектна задача/пракса на студенти на (индустриски) дизајн. Ако не ти се допаѓа крајниот продукт, не мора никому ништо да му платиш (4К денари пракса?) и пак ти останува оваа копија. Студентот е по искуство и референца, ти по потенцијално инвентивно пакување. 2. Боите – тотален очобол. Немаш пари за принтање (бтњ, има пакувања кои шо имаат дуплирани букви) – оди со минимализам, да не речам, лес ис мор. ...
| | веќе видена | слични

Тој јавно и предлага на српската власт да го назначи за јавен обвинител или за претседател на анкетниот одбор, бидејќи, како што тврди и самиот, тој е единствениот човек во Србија кој би можел да ги посочи сите убијци јавно Лидерот на радикалите и член на Парламентарната комисија за контрола на безбедносните служби, Војислав Шешељ, кој отсекогаш се смета за најдобар познавач на српските политичари, за Информер.рс, открива што се крие зад многу нерешени убиства во Србија. Т ој јавно и предлага на српската власт да го назначи за јавен обвинител или за претседател на анкетниот одбор, бидејќи, како што тврди и самиот, тој е единствениот човек во Србија кој би можел да ги посочи сите убијци јавно. Тој говорејќи во интервјуто се присетува на тоа како Жељко Ражнатовиќ и Јездимир Васиљевиќ му нуделе пари за да се најдат на парламентарната листа на радикалите, но и како набрзо по тоа Аркан сакал да го убие. – Тој беше кандидат за претседател на Србија и заедно Војислав Коштуница бевме гости во една политичка ...
| | веќе видена | слични

По маратонските преговори меѓу Фолксваген и доставувачот на делови сепак е постигнат договор, но останува прашањето: кој е Босанецот кој тврдоглаво го блокираше производството на гигантот од Волфсбург? Иако не се познати сите детали, Ројтерс јавува дека доставувачите се согласиле да ја продолжат испораката на деловите, па околу 28.000 работници од шест фабрики на Фолксваген може постепено да го продолжат производството. Сѐ почна откако доставувачите на кожени и платнени навлаки за седиштата, како и лежишта за менувачи Кар трим и ЕС Гас ја сопреа испораката за Фолксваген. Неделникот Шпигл во интернет изданието пишува дека станува збор за два доставувачи од составот на Превент групата, чиј сопственик е познатиот претприемач од БиХ Нијаз Хастор. Сопирањето на производството на Фолксваген групацијата поради спорот со доставувачите стана жешка тема во европските медиуми, а подоцна се дозна дека двете компании кои го блокираа производството на моделите голф и пасат се сопственост на Хастор, кој на еден или друг ...
| | веќе видена | слични

Шкендија изгоре во желбата да дојде до победа против Гент кој славеше со убедливи 4-0 на арената „Филип Втори“ и полесно од очекувањата обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на шампионите. Нема европска есен за Шкендија, фудбалерите на Бруно Акраповиќ беа надиграни и убедливо поразени од Гент со што го завршија учеството во Европа. И покрај тоа што во Скопје допатува со победа, Гент играше офанзивно од првиот момент на натпреварот. Шкендија беше во подредена улога од време на време заканувајќи се кон противничкиот гол. Белгискиот тим имаше неколку одлични шанси во првиот дел но благодарение на одличните интервенции на Дино Захов мрежата беше сочувана во првото полувреме. Резултатот беше отворен во 60. минута кога по еден одличен центаршут Кулибали ја смести топката во мрежата на Шкендија за водство на Гент од 1-0. Девет минути подоцна истиот играч зголеми и на 2-0, по што почна да се празни арената „Филип Втори“, веќе беше јасно дека Шкендија ги загуби сите шанси за пласман. Во 81. минута Парбет ...
| | веќе видена | слични

Потрагата по 16 месечната Елиф, која исчезна во поплавите на 6 август, се уште трае, а во сабота ќе се трага повторно и побројно. Потрагата по 16-етмесечната Елиф, која исчезна во поплавите на 6 август, се уште трае. Нејзиниот дедо Исув Фејзулаху ги повика граѓаните, в сабота му погмогнат на семејството армијата и полицијата во потрагата. Зборно место за собирање на сите кои сакаат да учествуваат во потрагата е спортскиот стадион „Фортуна“ во 9 часот.
| | веќе видена | слични

Абе и да умрел Николчо Груевски планетата нема да застане. Ама како да ги спасиме луѓето кои мислат дека без Груевски нема Македонија, нема иднина, нема живот? Па ќе си направат масовно самоубиство илјадници Македонци! Затоа кажете му на Грујота да почека – пред да ги освестиме луѓево да не си заминува. Дека ќе му избега пеколот? Болести на здравиот разум и нивно лекување
| | веќе видена | слични

Инстаграм понекогаш знае да има двојни стандарди Веројатно и вие се прашувате како оваа фотографија што ја објави познатата пејачка Наташа Малинкова сè уште стои на Инстаграм? Познато е дека Инстаграм има свои стандарди за тоа што смеете, а што не смеете да објавувате . Оваа социјална мрежа не дозволува да биде објавено сè што е вулгарно . Затоа е чудно како фотографијата што ја објави Малинкова сè уште стои на нејзиниот профил…
| | веќе видена | слични

Грамофонските плочи можеби и ги чувате, ама веројатно веќе одамна ги исфрливте гломазните видео касети и од употреба, и од домот. Е баш затоа сега вредат многу пари. Експертите сметаат дека на VHS касетите им се случува она што им се случи на винил-плочите. СО појавата на компакт дисковите, тие беа збришани од употреба, а видеотеките останаа само меморија што не сите возрасни групи го имаат. Со други зборови, видео касетите беа маргинализирани и отфрлани доволно долго, за сега да станат инспирација за носталгија.Vhs_cassette_bottom „Време е да ја научиме лекцијата од винилот. Многумина им откажаа љубов и ги фрлија оригиналните лонгплејки и синглови, кои денес вредат значајни суми“, вели Дејвид Џинкс, од интернационалниот сервис за достава – ParcelHero. „Повеќето од оние што го купија оригиналното издание на „White Album“-от на Битлси, го „ислушаа“ до уништување. Немаа поим дека плочата ќе вреди многу во иднина. Денес, добро сочувана плоча и опаковка од оригиналниот албум, вреди и до 7000 фунти (9700 ...
| | веќе видена | слични

Ова шокантно истражување на “Guardian” вели дека работниците кои ги изработуваат брендовите од висока класа кои се носат во Британија, всушност работат за екстремно мали плати во крајно очајни услови… Во статијата на Guardian е наведено дека купувачите се наведени да веруваат дека скапите чевли што ги купуваат во луксузните продавници се направени во Германија и Италија – а многу од нив всушност се направени од работници за сиромашни плати во експлоататорските претпријатија на Источна Европа. Овој скандал го открила истрагата на Европската чевларска индустрија, која наведува дека има незаконски плати и шокантни услови за работа во фабриките што прават обувки за Британскиот пазар. Истрагата вели дека некои големи брендови користат законска дупка, печатејќи на своите производи дека се произведени Италија или во Германија“ за да укажат дека се работи за висок квалитет, а всушност нив ги прават сиромашните работници од Источна Европа. Истрагата покажала дека работниците за обувки во Албанија заработуваат и до 36 ...
| | веќе видена | слични

26-годишната Каси Бенет мудро молчела додека медиумите ги пренесувале сите детали од бурната последна ноќ во Бразил на нејзиното момче Усеин Болт, а иако се шушкало дека сè ќе му прости, изгледа дека вистината е поразлична. Потсетуваме, сè започнало кога 20-годишната Џејди Дуарте објавила селфи од кревет со Болт, кое настанало по прославата на неговиот 30-ти роденден во саботата во Рио. Потоа таа ги открила и сите детали, како тој ја одвел во Олимпиското село, како ја завел со стомачните мускули, колку долго траела акцијата под покривката… Се воспоставило дека Џејди не била единствената со која Болт бил “близок”. Бил фотографиран како се бакнува и со мистериозна бринета, но и како танцува со една згодна Бразилка. Цело време сите се прашувале како на сето тоа реагира неговата долгогодишна девојка Каси, која го чекала на Јамајка, и со која наводно планирал да се ожени. Оваа убавица на социјалните мрежи ги лајкнувала објавите во кои Болт бил критикуван за своето однесување. Меѓу нив е фотографија на која таа и ...
| | веќе видена | слични

Владата го повлече законот за медумски рекалми. Ова известување стигнало до пратениците попладнево. Предлог законот за владини реклами реклами требаше да се најде на денешната седница, но немаше овластен предлагач. Само пред три дена на собраниска комисија министерката за информатичко општество Марта Томовска Арсовска го бранеше решението како европско со кое ќе се стави ред во рекламирањето. Опозицијата обвини дека Владата ја озаконува корупцијата на медиумите и најави 500 амандмaни. Извор: 24вести
| | веќе видена | слични

Илустрација: Ученици од училиштето Кемал Јахја во Скопје Владата ги поддржува легално избраните власти во Турција и има донесено одлуки, кои ќе бидат во согласност со нашето законодавство и нашите национални интереси, рече министерот за надворешни работи Никола Попоски на прашањето дали владата донела одлука за затворање на турските училишта и организации поврзани со муслиманскиот свештеник Фетула Ѓулен, кого турската влада го посочува како инспиратор на неодамнешниот неуспешен воен удар во земјата. Македонската влада единствено ги поддржува демократски избраните институции во Турција и во тој поглед ќе соработува со владата во Анкара во насока на остварување на нивните цели, а во согласност со македонското законодавство, рече министерот за надворешни работи Никола Попоски на новинарското прашање дали е донесена одлука за затворање на училиштата и организации во Македонија за кои турската влада се сомнева дека се поврзани со свештеникот Фетула Ѓулен. „Во поглед на прашањето за одлука на влада, да владата има ...
| | веќе видена | слични

Во второто тримесечје од 2016 година во Македонија се евидентирани 5.559 живородени деца, што е за 2,8 отсто помалу од истиот период минатата година, соопшти Државниот завод за статистика. Намалување од 1,6 отсто е забележано и во бројот на умрените лица во второто тримесечје и изнесува 4.777, а од нив 55 се умрени доенчиња. Природниот прираст изнесува 782 лица, што значи, за толку лица бројот на живородените деца е поголем од бројот на умрените лица. Во вториот квартал од годинава биле склучени 3.194 бракови, што е за 14,6 отсто помалку од лани. Во овој квартал се регистрирани и 279 разведени бракови.
| | веќе видена | слични

Ад-хок телото не смее да подлегне на притисоците од аболицираниот криминалец Заев . Ад-хок телото ја има целосната поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за да го избере најдобриот кандидат, се вели во писмената рекација од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на соопштенито на СДСМ. „Пропадна приказната со која што СДСМ прогласи академици за фантоми, а во истата категорија ги смести и нивниот пулен Најчевска и сестрата на Радмила Шекеринска , заедно со уште 30.000 наши сограѓани. За да го покрие овој голем срам, СДСМ прогласува за експерти некои луѓе кои повеќе пати се качиле на ладата на нивните протести и луѓе кои насилнички се заканувале кон новинари. Да сакаше СДСМ слободни и фер медиуми, немаше да бара СДСМ да го назначува главниот уредник на информативната редакција на МТВ . Немаше да бара централно цензорско тело кое ќе кажува што е добар, а што лош новинарски став или мисла. СДСМ никогаш не сакал слободни медиуми, туку целосна контрола врз медиумите“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Веќе четири години Либерално-демократската партија доследно се залага за воведување на викенд без данок, односно “tax free weekend”. За време на овој викенд државата би се откажала од данокот. Во повеќе држави на С.А.Д. ваквата пракса егзистира повеќе од петнаесет години. Во најголем дел од случаите, овој викенд без данок се реализира во август, пред почетокот на школската година. Поради се’ поголемиот интерес кај американските граѓани, во некои држави викендот без данок е продолжен и се трансформира во недела без данок. Викендот без данок е воведен со цел да се поттикне потрошувачката и да се овозможи населението да се снабди по пониски цени со одредени производи, а особено за потребите на децата пред отпочнување на школската година пред се’, опремување со училишен прибор, компјутери, обувки, облека и слично. Ако се има предвид дека продавачите во овој викенд ги намалуваат дополнително своите своите маржи, јасно е дека се работи за потрошувачки бум, кој ја зголемува потрошувачката во овој период и ...
| | веќе видена | слични

Покрај професионалните успеси на светски познатите фудбалери, водечките медиуми посветуваат доста простор и за нивните сопруги. Секоја година се спроведуваат анкети во кои што се избираат најсекси, најуспешни, најзгодни сопруги на фудбалери. Дали француските или португалските фудбалери имаат поубави сопруги и девојки, која од нив ги засенува сите на трибините, во каков луксуз живеат, каде летуваат, како се одржуваат – се само дел од насловите кои што ги полнат страниците на светскиот печат. Музичката ѕвезда Шакира и Жерар Пике, новинарката Сара Карбонеро и Икер Касилјас, тенисерката Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер, поп пејачката и дизајнер Викторија и Дејвид Бекам, манекенката Викторија Варга и Грацијано Пеле се само дел од оние кои што се постојано под будното око на јавноста, а ,,Фокус,, направи мало истражување за тоа дали и кај има џет – сетерки помеѓу сопругите на нашите фудбалери, или ако не џет-сетерки, барем во најмала рака убавици кои што ја дополнуваат и разубавуваат сликата за нивните ...
| | веќе видена | слични

Напуштениот дом е голем проблем за луѓето кои мораат да минуваат оттаму за да отидат на преглед. Лекарите велат дека и ноќе е опасно Трева до колена, гуштери, можеби по некоја змија, смрдеа од угинати животни, искршени прозорци, празни соби и ходници. Вака една година подоцна изгледа „новиот“ студентски дом „Невена Георгиева-Дуња“ познат како „Медицинар“ кој сега е целосно пропаднат и затворен, а на чие место, барем така рече лани на 20 декември, поранешниот премиер Никола Груевски, требаше да се изгради нов дом за студенти со современи услови, на површина од 1.200 метри квадратни. – Во следните 3 месеци ќе започне да се гради новиот студентски дом на местото на затворените бараки на поранешниот студентски дом Медицинар. Овој студентски дом ќе има капацитет од 350-400 легла за студенти и плус спортска сала – вети тогаш Груевски. Тој нагласи и дека парите за изградба се веќе обезбедени. При неговата посета заедно со поранешниот министер за образование Абдулаќим Адеми и актуелниот заменик за образование Спиро ...
| | веќе видена | слични

Денеска повторно ќе се одржи седница на Ад-хок телото за медиуми, во обид да биде постигнат договор за петтиот одлучувачки член. Согласно договорот меѓу партиите, петтиот член треба да биде Албанец, а за него треба да постигнат консензус четворицата членови предложени од партиите – Цветин Чилиманов и Слаѓана Димишкова предложени од ВМРО-ДПМНЕ, и Горан Трпеновски и Љубомир Костовски предложени од СДСМ. Вчера не беше постигнат договор, а неофицијално, кандидатите кои останале во најтесниот избор се Даут Даути кој беше дел од Лустрациската комисија чии одлуки паднаа на Управен суд и експертот за медиуми и комуникации, д-р Сефер Тахири кој има докторирано на Одделот за комуникации при Универзитетот Њујорк во Скопје на тема „Влијанието на политичките партии во уредувачката политика на јавниот сервис МРТВ во периодот 1998-2006“. Инаку рокот кој го договорија политичките партии а во кој ад-хок телото требаше да биде комплетирано истече синоќа на полноќ. Од договорот ќе зависи и дали лидерите на политичките партии ...
| | веќе видена | слични

next