Родители на дечиња кои учат во училиштето Кочо Рацин кај Водњанска општина Центар реагираа до Доказ дека Градоначалникот на општина Центар популарниот опозиционер без партија ( од ЛДП е исфрлен) нивната балон сала која е во рамките на само училиште и во која децата се рекреираа и држеа настава по физичко воспитување ја дал или продал на Агенцијата за млади и спорт која е секако управувана од ВМРО ДПМНЕ, па остај тоа за да го продолжи патот со 4 ленти кој води кон Сончев град ги исекол сите околни дрвја и 4 дудинки кои биле белег на оваа улица и скратил дел од игралиштето за кошарка…Како тоа Градоначалникот така добро соработува со власта на штета на жителите на Центар, а Жерновски??? Инаку срушената ограда на училиштето која Коце ја иницирал а Жерновски ја одобрил е изградена 1938 година и е белег на овој дел на Скопје. Граѓани од овој дел посебно сопственик на познат угостителски објект инсистирал на средба со Жерновски во врска со проблемот , но Жерновски одбил да се сретне.
| | веќе видена | слични

Џеси Шенд од џаболебарење се зачленува на боди-билдинг форум исклучиво за да тера сеир со членовите. Кога се зачленува тежи над 300 кила. На почетокот става лажна слика од себе, на што реагира модераторот на форумот кој од него бара да стави вистинска фотографија. Реакцијата на Шенд е од типот “Сакаш вистинска слика? Ќе добиеш вистинска слика,” по што почнува пост во кој објавува фотографии од себе, со сите свои 300 кила. Членовите на форумот (bodybuilding.com) наместо сеир (иако има и тоа) решаваат да го мотивираат и да му помогнат на Шенд. Тие почнуваат со давање најосновни совети за раздвижување, па продолжуваа со цели програми за вежбање и јадење. Дел од членовите дури и му подаруваат опрема на Шенд за да вежба. Еден од подароците е детски базен за во двор, за Шенд да може да се избања, бидејќи заради тежината речиси година дена се нема туширано. За илустрација Шенд е толку дебел и со запуштена кондиција што едно од првите поголеми постигнувања му е што успева да направи 50 круга. 1 круг му е да отиде од ...
| | веќе видена | слични

Владата бара начин како да ги исполни барањата на Ердоган за затворање образовни институции, медиуми и стопански и невладини организации заради нивна наводна поврзаност со Фетула Ѓулен. Иако од Илинденска број 2 за сега молчат во однос на прашањето што е одлучено на затворената седница, министерот за внатрешни работи Митко Чавков денеска потврди дека се донеле одлуки во насока на поддршка на политиката на Турција, пренесе Телма. gulenisti_vo_makedonija[1] – Ние даваме силна поддршка на легитимно избраните институции во Република Турција, а прашањето што вие го упатувате претпоставува соодветна операционализација и веројатно ќе се бараат правни и законски механизми во Република Македонија за реализирање на определени цели. Тоа значи дека се бараат правни механизми како да дадеме поддршка на владината политика на Турција. Според професорот по меѓународно право, Мерсел Биљали на овој начин македонската влада и дозволува на Турција директно мешање во внатрешната политика на државата. Ваква соработка помеѓу две ...
| | веќе видена | слични

Бранко Героски Верувам дека сите што сме од „оваа“ страна на барикадите, а и многу од тие што се на „онаа“ страна, сме согласни со очебијниот факт дека заминувањето на Никола Груевски од политичката сцена е предуслов не само за напредок, туку и за гол опстанок на нашата татковина. Како што напишав неодамна, во првата од серијата од дванаесет колумни посветени на десетте години владеење на овој деспот, Груевски е најголемото зло што ѝ се случило на Македонија од 1945 година до денес. Помал е бројот на луѓето што сме согласни со тезата дека чија било победа на избори не смее да значи легитимирање на тиранијата на политичкото мнозинство врз политичкото малцинство. Професорот Љубомир Фрчкоски, на пример, е еден од нив. Тој веќе подолго време говори и пишува дека „резолутната моќ добиена од изборите за политичарите не смее да остане ултимативна како досега, туку мора да се поврзе со систем на дополнителни разумни секторски партиципативни граѓански иницијативи и акции“ (неговата последна колумна под наслов ...
| | веќе видена | слични

Македонската агенција за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) ја одобри цената на двете нови масла од канабис: Канобил Канц 300 и Канобил Канц 600, која беше предложена од производителот РеплекФарм, по што веќе е започната нивната дистрибуција низ аптеките. Маслото Канобил Канц 300 ќе се продава по цена од 5.544 денари, додека Канобил Канц 600 ќе биде поскапо – 9.240 денари. Едниот препарат содржи 300 милиграми ТХЦ+ 300 мг ЦБД во пакување од 120 милилитри, додека другиот има 600 мг ТХЦ+ 600 мг ЦБД во пакување од 240 милилитри.
| | веќе видена | слични

Кога Горданчо Мирчевски, иселеник од Перт, кон средината на јануари годинава го означи почетокот на производство на битолски чипс во новоотворената фабрика во Кравари беше пресреќен и горд што конечно се оствари неговиот животен сон да се врати и да инвестира во родното место. Но само по два месеца од стартот пред камерите за производството на чипс, во кое на почетокот биле вклучени 40 работници, Мирчевски се соочи со реалност, за која го опоменуваа многумина во Австралија пред да се реши да инвестира во Македонија, пишува австралиско-македонскиот портал „ Денес “. И покрај тоа што поминаа неколку месеци откако Мирчевски побарал да се изгради трансформатор со поголема моќност, засега нема решение за овој проблем, што го отежнува работењето на фабриката, односно го попречува нормалното производство на чипс. Овој проблем велат од „Стиза” е причина во почетокот да се преполови бројот на вработените на помалку од 20, а подоцна и да запрат машините за производство на чипс. Разочаран од тоа што го доживеа, ...
| | веќе видена | слични

Понекогаш посакувам Заев да беше голтар и голо куре желно за власт по секоја цена! Саше ИвановскиНовинар, основач и сопственик на Мактел.мк Една од последиците кога си успешен градоначалник на голема општина над една декада, кога си 15 години во високата политика, кога си дел од богата фамилија која 25 години се вивнува во највисоките стратосфери на бизнис просторот со илјадници вработени десетина јаки брендови и десетици милиони евра богатство, со станови куќи и вили низ цел балкан, со 15 години возење во најкапатие коли и ебењето на најјаките пички во земјава, Зоран Заев се однесува сосема опуштено и смирено кога е во прашање доаѓањето на власт. Понекогаш посакувам да не беше така. Понекогаш позакувам Заев да беше голтар и голо куре желно за власт за конечно да види милионче со голо око и конечно да плесне асална пичкетина и конечно да се вози во лимзуина од 100 000е и да види како е да се будиш во скапа вила или стан со поглед од кој се добива долг оргазмичен прдеж рано насабајле… Да Заев ги рокна ...
| | веќе видена | слични

Смртта на многу ѕвезди за повеќето луѓе често поминува „под радарот“… Понекогаш е шокантно да се дознае дека насмеаните, особено оние млади лица кои не` забавувале од малите екрани повеќе не се меѓу нас. Еден од нив е Бред Ренфро, момчето кое ги освои нашите срца во големиот хит – филмот „Sleepers” во кој глумеа и Бред Пит, Роберт Дениро и Кевин Бејкон. Симпатичното русокосо момче почина во 2008 година откако се предозирало со хероин. Обожавателите на телевизиската серија „Сите го сакаат Рејмонд“ беа шокирани кога дознаа дека еден од близнаците кој го глумеше синот на Реј Рејмонд во серијата, Соер Свитин, трагично загинал после рана предизвикана од играње со пушка која сам си ја нанел. Во приложеното видео погледнете ја листата на 20 актери чија смрт за многумина поминала „под радарот“. А, веројатно сте ги знаеле повеќето од нив…
| | веќе видена | слични

Со оглед дека бабичката е неверојатно интересна личност, нејзината желба никого не зачудила Пред неколку дена госпоѓа Ивен Смејс го прославила својот 105 роденден, во селото Кроукрок, во околината на Њукастл. Таа е најстар жител на во Домот за стари лица и на вработените им ја кажала својата роденденска желба – тортатa да и ја донeсе истетовиран пожарникар. Тоа и навистина се случило. Згоден пожарникар се појавил преку пожарникарските скали со торта во рацете и ѝ го врачил подарокот. Мединските сестри вработени во домот велат дека бабичката е една неверојатно интересна личност, па таквиот избор за роденденска желба воопшто не ги зачудил. Подготви: Г.И.
| | веќе видена | слични

Пет македонски државјани осомничени за членство во Исламска држава на 12-ти овој месец се приведени во синхронизирана акција на македонската полиција во соработка со турската полиција во едно од собиралиштата на џихадисти лоцирано во населбата Аксарај, Турција. Од приведените македонски државјани, како што соопшти на денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Митко Чавков, тројца се од Куманово и две лица се од Скопје кои на организиран начин се обиделе да се приклучат кон терористичката организација. – Во текот на акцијата при обид за бегство две од лицата се здобиле со тешки телесни повреди. По приведувањето осомничените биле однесени во прифатниот центар за странци во Истанбул, изјави министерот Чавков. По преземените активности и документирањето на настанот осомничените се вратени во Македонија и против нив е поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации“. Од страна на ...
| | веќе видена | слични

Членовите на привременото ад хок тело за следење на работата на медиумите за време на изборите, не постигнаа договор за избор на петтиот член, а средбите ќе продолжат од понеделник. Четворицата членови не успеаја да постигнат консензус иако рокот за изборот на петтиот член, кој треба да биде Албанец, истече во средата. Слаѓана Димишкова и Цветин Чилиманов, предложени од ВМРО-ДПМНЕ и Горан Трпеноски и Љубомир Костовски, предложени од СДСМ, се договорија повторна средба да имаат во понеделник. Рокот за формирањето на ова привремено тело истече во средата. Ад хок телото мора целосно да се формира до вторник, за во среда, на 31 август лидерите на четирите најголеми политички партии да можат да одржат лидерска средба на која треба да се одреди датумот за избори. Вчера Советот на Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги (АВМУ) ја усвои методологијата за надзор на изборното медиумско претставување преку радио и телевизиските програмски сервиси за предвремените парламентарни избори. Мета
| | веќе видена | слични

По муабетите дека СЈО во тајност подготвува прес конференција на која ќе ги чепне првите луѓе на власта во јавност и позадина за таканаречени меѓународни криминалии и светски тероризам, МВР не останува должна спремаат акција и нормално и прес за темата КЕЛИЈА и Чауш и наводни ќелии на ИСИЛ формирани на македонска територија тоа се во контекст дека албанците се исил, власта не се откажува да го дигне национализмот во пресрет на изборите кои скоро сигурно би се одржале во февруари.
| | веќе видена | слични

Умерено нестабилно време со локални врнежи дожд и благо опаѓање на дневната температура ќе ја зафати Македонија од четврток. Како што најави Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), временските промени се очекуваат во среда, кон крајот на денот, најпрво во западните делови од земјата. Дотогаш ќе биде стабилно, сончево и топло со мала до умерена облачност.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски преку својата Фејсбук страница реагираше на критиките од провладините медиуми за присуството на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на натпреварот Шкендија-Гент. „По присуството на Заев на фудбалскиот натпревар на Шкендија патриотите му одржаа добра лекција на предавникот. Инаку, да си вистински македонски патриот треба да навиваш за Ѕвезда, Партизан, Цеца, Аца Лукас и да си промотор на шабанарската музика“, напиша Георгиевски на Фејсбук. Дали значи дека лидерот кој даваше партиските печати за Локалните избори на Заев и Циц повторно се враќа со опозицијата под закрила?
| | веќе видена | слични

Истрагата против пратеникот на владејачката Демократска партија на Косово, Адем Грабовци, кој поднесе оставка, беше покрената по објавувањето на прислушуваните разговори. Косовското специјално обвинителство почна истрага против пратеникот на владејачката Демократска партија на Косово Адем Грабовци, поради сомневање дека ја злоупотребил својата положба во 2011 година. Обвинителството тврди дека постои сомневање дека Грабовци вработил одредени лица во јавните институции. Истрагата беше покрената по објавувањето прислушувани телефонски разговори, кои ги објавува косовскиот портал Инсајдери. Грабовци поднесе оставка во Собранието на Косово, а група граѓани бараат оставка и кривична одговорност од сите функционери што се вмешани во овој скандал. Порталот Инсајдери подготвува наредно објавување на прислушуваните разговори и вели дека има неколку стотици аудиоснимки што покажуваат дека една мала група луѓе од ДПК врши целосна контрола над цело Косово. „Оваа група луѓе одлучуваат за сè – кој ќе биде претседател, ...
| | веќе видена | слични

Пејачката Милица Тодоровиќ моментално одмара на хрватското приморје, каде ужива со својата сестра и ги полни батериите за настапите кој следат. Иако ретко се соблекува во јавноста Милица ги изненади своите фанови со фотографијата на која медитира на плажа, без горниот дел од костимот за капење. „Сврти се“, „А како изгледа напред“, се само некои од коментарите на фотографијата.
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Марко Дујковиќ покажа дека одлично се снаоѓа не само на теренот, туку и пред камерата. Тој бил дел од еден контроверзен музички спот во Србија. Центарот кој е висок 226 сантиметри учествувал во спотот на песната „Во кафана”, на групата „Џокара и Грејачи”. Кошаркарот има една од главните улоги во спотот, каде учествува и познатата српска старлета Атина Ферари. Дујковиќ свири на контрабас, му „лепат” пари, а подоцна игра со пиво и пиштол во рацете, додека пред него игра старлетата. Дујковиќ годинава е повикан да дебитира за репрезентацијата на Македонија.
| | веќе видена | слични

Branko Geroski пред 3 минути · Ај да му учинам на Саше будалетинката – еве, го споделувам неговиот разговор со засега непозната личност. Лесно се препознава удбашката сугестија кој би можел да биде тајниот соговорник кој на Саше му ги “открива” моите божемни мотиви. Но, предупредувам дека е можно сево ова да е и конструкција, која лесно може да се изведе со лажен профил и со малку фотошоп. Како и да е, тоа не е мој проблем. Тоа е проблем на спонзорот на будалетинката. Јас одамна предупредив како работи овој идиот и за кого работи. Еве, сега и самиот нуди си покажува. ПС. За одговорен уредник на МТВ и за ад-хок телото бев прашан за мислење. Од личност од врвот на опозицијата. Кажав дека јас не сум заинтересиран за ништо од сето тоа и објаснив зошто. Потоа, откако без основа ми го завртеа името во медиуми, додека бев на одмор, истото го напишав и јавно, на Фејсбук. линк до текстот на Политико тука
| | веќе видена | слични

Поп дивата Бритни Спирс наскоро ќе добие свој биографски филм, каде што главната ќе ја одигра австралиската актерка Наташа Ласет, најавија од продуцентската куќа „Лајфтајм“. Продуцентите соопштуваат, исто така, дека ниеден дел од животот на некогаш популарната пејачка нема да биде прескокнат, па ни оние тешки моменти, кога таа во својата депресија и летаргија си ја избричи главата „лустер“, на пример. Или тоа кога со еден папарацо завршила в кревет (а се испостави дека тој бил нејзино поранешно момче). Или пак, нејзината рехабилитација, одземањето на старателството врз родените деца… „Сите говореа дека Бритни дошла до работ, бракот и се распадна, го изгуби старрателството над синовите… но и покрај неволјите, таа се избори со сето тоа, и одново изгради кариера, докажувајќи им на сите дека е сирова сила во светот на забавата“ стои во соопштениеето на „Лајфтајм“. Премиерата на филмот е закажана за наредната година.
| | веќе видена | слични

Меѓународната федерација на новинари повика на итно и безусловно ослободување на македонскиот независен новинар Зоран Божиновски. Генералниот секретар на новинарската организација Ентони Белангер и претседателот Филип Лерут го осудија неговото апсење и континуирано држење во притвор во писмо упатено до претседателот Ѓорге Иванов и до јавниот обвинител. „Апсењето новинар за криминални активности без докази е неприфатливо во слободни и демократски земји и таквите обвинувања придонесуваат за дискредитација на новинарите како предавници и криминалци и ја уништуваат довербата на јавноста во нив. Господинот Божиновски објави многу приказни со факти за вклученоста на владини функционери во криминални активности. Затоа, ние веруваме дека единствената причина за неговото апсење е тој да биде спречен да објавува нови приказни“, се наведува во писмото на ИФЈ. ИФЈ ги потсетува македонските власти дека истражувањето и пишувањето стории е фундаментално право на новинарите, право загарантирано со европските закони и ...
| | веќе видена | слични

next