Една недела ја дели лидерската четворка од судбоносната лидерска средба на која треба да пресечат дали Македонија ќе оди на избори. Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи в среда се очекува да подадат рака за предвремени парламентрани избори во декември. Од партиите за 24 Вести велат дека наголемо се почнати изборните активности во партиите. Лидерот на опозицијата и отворено порачува дека идната недела очекува потврда на декемвриските избори. Тоа им го порачува деновиве и на амбасадорите во земјава. „Очекувам секој да биде на ниво на сериозноста, на 31 август да се одржи лидерската средба на којашто ќе утврдиме дека во декември ќе се одржат следните предвремени парламентарни избори во Македонија“, рекол Зоран Заев на средбата со амбасадорот на Словачка во земјава Мартин Безак Неофицијално од опозицијата велат дека исполнувањето на минималните услови договорени со последниот анекс на пржинскиот договор добро оди, од септември би требало да профункционира и преодната влада. Единствена ...
| | веќе видена | слични

Во петок Македонија ќе ја добие својата Мис Змија. Изборот за ,,Мис Змија,, ќе се одржи во Охрид, во кафе бар ,,Шила,, а на модната писта ќе прошетаат девојки од Македонија и соседна Србија. Организатори на манифестацијата се модното студио ,,Санел,, и охриѓанецот Гоце, познат во Охрид како Аждер, човекот кој што со години наназад стои во центарот на градот заедно со своите питони, и ги фотографира туристите со неговите невообичаени домашни миленици. ,,Во Македонија има толку многу избори на убавина, имаме толку многу убави девојки, па затоа се решивме и за уште еден избор, кој што ќе биде доста уникатен. Самиот збор змија, кога ќе се насочи кон некоја девојка, може да се протолкува на повеќе начини, како жена – змија, отровна и злобна, но и како жена – змија, некоја со змиско тело, премногу згодна и фатална. Десет девојки ќе се борат за оваа титула, и секако ќе победи најдобрата. Очекуваме многу гости на настанот, а Мис Змија ја очекуваат и бројни награди,, – ни изјави Благоја Стојановски, сопственик на ...
| | веќе видена | слични

Lumi Bekiri Токму сега · Пустата желба да е Тито. Во канцеларијата на локалната заедница каде што поплавените жители чекаат ред да видат дали се на листите за обесштетување, закачени се две фотографии – на Гоце Делчев и Никола Груевски. Во времето на Тито, по едномесечната поплава во ’62 во Скопје, немаше ниту една жртва. Сега имаме дваесетина мртви луѓе. По земјотресот во ’63 Скопје се изгради така што доби автентичен модерен светски изглед. Во денешно време по катастрофалната поплава ќе се гради панорамско тркало. Некој нов синдром е ова, кога “жртвата на комунистичкиот режим” се обидува да биде ист како “џелатот”, а не е способен ни да го искречи тоа што он го изградил, не па нешто повеќе да направи.
| | веќе видена | слични

Поранешниот бразилски напаѓач и играч на Реал (Мадрид) Роналдо се враќа во клубот, соопштува “Marca”. Феноменот ќе биде советник на претседателот Флорентино Перез, како и амбасадор на “кралевите” во светот. Самиот Роналдо изразил желба да се врати во клубот, а во последните две години имал разговори со Перез како точно да се случи тоа. Легендарниот фудбалер го носеше дресот на Реал (Мадрид) во периодот 2002 – 2007 година, аодигра 127 натпревари, во кои постигна 83 гола. Во својата професионална кариера Роналдо играл уште за Барселона, Интер, Милан, ПСВ, Коринтијанс и Крузејро.
| | веќе видена | слични

Телеграф.мк Се поставува прашањето дали некој ќе одговара за политичкиот спектакл во режија на Катица Јанева и дали некој ќе ги повика на одговорност новинарите на СДСМ за политичкиот линч што го вршат во соработка со СЈО Деновиве македонската јавност е сведок на ново шоу во режија на специјалното јавно обвинителство. Во СЈО интензивно даваа изјави неколкумина политичари кои претходно беа најавени од страна на медиумите блиски до СДСМ. СЈО го игнорира законот и фактот дека предистражната постапка треба да биде тајна. Тоа го нагласи и Силвана Бонева, која смета дека наместо тајна постапка, СЈО прави медиумско-политички циркус. – Кога го гласаа Законот за специјалното јавно обвинителство во Собранието, во ниедна одредба не стоеше дека предистражната постапка, која треба да биде тајна, ќе биде медиумско-политички циркус. Сите вие сте сведоци на тој политичко-медиумски циркус – нагласи членот на ДИК. По ова се поставува прашањето дали некој ќе одговара за политичкиот спектакл во режија на Катица Јанева и дали ...
| | веќе видена | слични

Повеќето од Фејсбук корисниците ќе се сложат со фактот дека најпопуларната социјална мрежа ни ог отежна животот откако ја воведе опцијата „Seen“. Сигурно и сами повеќе пати сте се нашле во ситуација пораката намерно да не ја отворите, за тој што ви ја пратил да не види. За среќа решението постои. Програмерите смислија надоградба на Гугл Хром која се нарекува „Facebook Unseen“. Еве како во само три чекори и вие да го направите тоа: 1. Преземете ја „Facebook Unseen“ надоградбата на Хром. 2. Вклучете ја надоградбата. 3. Подесте ги опциите за надоградување како ви одговара.
| | веќе видена | слични

Бранко Героски во последната колумна жестоко повторно го нападна лицемерно и набрзина спастрениот проект за таканаречено мониторирање на медиумите по француски модел впрочем прочитајте што ви порача: Бранко Героски Промашен проект во француска обработка Како и што предупредив повеќе пати, работава со мониторингот на медиумите пред изборите и со славното „ад хок тело“ сепак ќе излезе килава. И еве, сега дознаваме дека методологијата за мониторингот била француска, ама како во оној виц за бон-тонот, отсекот сепак е балкански. Жал ми е што во оваа тажна приказна се инволвирани и новинари и што некои од нив веројатно мојата скепса ја доживуваат како напад врз нив самите. Верувајте, од тоа нема ништо, станува збор за принципиелна критика на еден жестоко промашен проект. Најмногу ќе ми биде криво ако во такво нешто се посомнева мојот драг пријател Петрит Сарачини, кој веднаш штом ја објави својата кандидатура за член на „ад-хок телото“, беше изложен на непристоен напад од Насер Селмани од ЗНМ. Но ете, тоа е таа ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески пред 2 дена ја вдомил својата снаа од брат на работно место инспектор во СВР Охрид. МВРО-ВМРО на Митко Чавков продолжува да функционира на целосна партизација на МВР. Имено снаата на Бакрачески е примена во СВР Охрид без предходно распишан било каков оглас за вработување од страна на МВР согласно Закон туку истата е примена експресно, за што како дознаваме за нејзиното вработување не биле известени ниту началниците на СВР Охрид. За потсетување веднаш по локалните избори 2013 година кога Бакрачески постана градоначалник неговиот брат во експресна постапка преку ноќ беше поставен за директор на Телеком Охрид !!! Митко Чавков е должен пред Македонската јавност да објасни како тоа без предходно објавен конкурс и без соодветно образование ја вработил снаата на Бакрачески во СВР Охрид?! ОхридСкај
| | веќе видена | слични

Познатата актерка Кели МекГилис, ѕвезда на мегахитот„Топ ган“, преживеала две силувања и се здобила со сериозни повреди за време на нападите. Кели моментално има 59 години и живее во Северна Каролина, а ја силувале двајца мажи пред 35. години. Во 1979. година кога се доселила во Њујорк за да студира глума, додека излегувала од кадата двајца мажи насилно влегле во станот и под закана со нож ја одвлечкале во спалната соба. И покрај нејзините крикови, ја силувале, плукале, удирале и боделе со нож. – Се менуваа и говореа дека ќе ме тепаат додека не умрам. Во тие моменти мислев дека ќе умрам и се предадов, рекла Кели. Полицијата сепак стасала на време и таа била префрлена во болница, а двајцата напаѓачи се уапсени во рок од еден месец. После овој брутален напад, МекГилис се борела да ја врати довербата кон мажите, паднала во депресија и се оддала на алкохол. Подоцна почнала и да се дрогира, а мир пронашла дури во 2009. година. Тогаш била трезна веќе осум години и ја обновила врската со двете ќерки. Ова лето ...
| | веќе видена | слични

Во случај на сообрајќајна незгода оштетеното лице треба да поднесете барање за надомест на штета до одговорното друштво за осигурување, значи мора претходно да се пријави штета до одговорното друштво за осигурување. Тужба може да се поднесе дури откако оштетеното лице нема да биде задоволно од утврдениот надомест во вонсудска постапка. Доколку се случи штетата да ја има предизвикано неосигурано возило оштетеното лице барањето за надомест на штета треба да го поднесе до своето друштво за осигурување каде има склучено договор-полиса за осигурување од автомобилска одговорност. Акоштетата ја има предизвикано непознато возило оштетеното лице барањето треба да го поднесе во едно од друштвата за осигурување кои имаат лиценца за осигурување од автомобилска одговорност. Друштвото за осигурување и во двата случаи во рок од 8 дена ја поднесува пријавата на штета во Гарантниот фонд на Националното биро за осигурување, од каде ќе се рефундира исплатениот надомест за штета. Во случај во сообраќајната незгода да ...
| | веќе видена | слични

Кога е во прашање имиџот на друштвените мрежи, профилната фотографија е важна работа. Внимателно одбраната фотографија може да ги зголеми и шансите за пронаоѓање на љубов, но и обратно, иако ова звучи плитко. Без разлика дали се работи за Facebook, Instagram или Tinder, ова важи за сите. Едно мало истражување по анализирало 600 одбрани профилни фотографии по случаен избор од корисниците на Tinder, за да открие какви се фотографиите на најпосакуваните. Заклучокот е дека највеќе потенцијални партнери имаат жените кои се користат со овие формули, кога се во прашање фотографиите. Локација За профилни фотографии направени во ресторан, поверојатно е дека ќе соберат повеќе позитивни одговори. Од друга страна, автомобилите спаѓаат помеѓу најлошите места за правење на профилни фотографии. Број на личности на фотографијата Една личност. Вие. За мажите е помалку веројатно дека ќе се задржат на фотографија на жена која е опкружена со повеќе пријатели. Фокус Вашето цело тело. Доколку сакате поголем успех, заборавете на ...
| | веќе видена | слични

Британската компанија „Хајстед лимитед“ ја купува македонската компанија „Балфин МК“ во чија сопственост е најсовремениот трговскиот центар во Македонија „Скопје сити мол“, јавува еМагазин , повикувајќи се на свои информации. Според порталот, британската компанија која се занимава со инвестирање во недвижности ќе го преземе трговскиот центар по пат на стекнување на удел во „Балфин МК“, компанијата која стои зад изградбата на „Скопје сити мол“, проект вреден 70 милиони евра. Станува збор за компанија која е основана од најголемата групација за малопродажба на текстилни производи во Македонија „Fashion Group“ и водечкото регионално друштво за малопродажба и градежништво со седиште во Албанија – „Балфин Групацијата“, која пак е доминантен сопственик на друштвото за трговија на мало со електрични апарати „Еуро Медиа“ – пишува еМагазин.
| | веќе видена | слични

Во врска со ад-хок медиумското тело, Насер Селмани рекол дека четворица началници – Македонци избираат еден началник – Албанец. Само што ме информираше еден новинар, дека во врска со ад-хок медиумското тело, Насер Селмани рекол дека четворица началници – Македонци избираат еден началник – Албанец. Заборавил Насерчо кој го избра на чело на ЗНМ (гласовите од медиумите на началниците), со кого водеше преговори (со началниците) и ги легитимираше нивните катастрофални медиумски закони. Заборави Насерчо дека не дојде на новинарски протест за погребниот венец што беше оставен на семејството на негов колега – оти не бил поканет. Заборави дека на почетокот не сакаше да ги поддржи протестите за затворениот Кежаровски, за после да го направи потпретседател на ЗНМ… Многу работи заборава Насерчо. Насерчо, ќе нагласам пак, има политички амбиции, и кога ќе го опфатат, не размислува со рацио, туку со амбиција. Сака да е прв и единствен, и не трпи „конкуренција“, која што ја гледа во секој способен Албанец кој се бави со ...
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати лица во силниот земјотрес што го погоди централниот дел на Италија се искачи на 37, јавија локалните медиуми. Загинати има во Акумолија, во Аматриче и во Пескара. Италијанскиот премиер Матео Ренци на Твитер напиша дека властите се во контакт со локални официјални лица од погодените зони и оти им е испратена дополнителна помош. – Моето место веќе не постои, единствено слушаме гласови од под урнатините, изјави градоначалникот на Аматриче, Серџо Порици.
| | веќе видена | слични

Гумена палка и лисици ќе носат со себе вработените во агенциите за обезбедување, а ќе можат да употребат и сила доколку фатат некој да краде во објектот што го чуваат. Фирмите, пак, треба да имаат простории за работа и најмалку два автомобила, а може да поседуваат возила за транспорт на пари и оружје, дури и дресирани кучиња. Тоа се само дел од промените предвидени во новиот закон за обезбедување. Предлогот на законот, по иницијатива на Министерството за внатрешни работи, денеска беше ставен на јавна расправа на заедничкиот состанок на претставници од Министерството за внатрешни работи, агенциите за обезбедување, фирми кои имаат сопствено обезбедување и експерти. Според промените во законот кој е направен во однос на европските регулативи се предвидува агенциите за обезбедување да ги тргнат неправилностите кои беа присутни порано.Со него работниците за обезбедување добиваат исти овластувања со полициските службеници, но само за имотот и лицата што ги обезбедуваат. Исто така припадниците на агенциите за ...
| | веќе видена | слични

Жителите на сараевската населба Мојмило во полиција го пријавиле соседот Р.Б., од чија куќа се слушала гласна музика од 20 до 1 часот по полноќ. Веднаш по доаѓањето на лице место, полициската патрола јасно и гласно слушнала како од неговата куќа ечи една од најпознатите песни на Дејан Матиќ „Где си била кад сам био нико“, па заѕвониле на вратата, го замолиле господинот да ја намали музиката и го прашале што е повод за веселбата, на што тој им одговорил дека на сопругата намерно и ја пушта баш таа песна, бидејќи добил 50 КМ во обложувалница, бидејќи таа веќе со месеци му зборела дека никогаш не добил ни марка. Жената е најдена во многу чудна состојба како гледа во ѕидот, но неповредена, додека тој продолжил да пее паралелно со песната која во моментитте додека биле полицајците во куќата, се слушала но тивко. По предупредувањето дека ќе му пишат казна ако се вратат уште еднаш, полицајците се оддалечиле од местот, а еден од првите соседи изјави дека потоа се слушала песната „Не може нам нико ништа јачи смо од ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот Жарко Стеваноски на својот фејсбук профил објави фотографија од список произлезен од аналитиката на прилепскиот огранок на ВМРО-ДПМНЕ. На списокот објавен на зидот на адвокатот Стеваноски јасно се гледаат прикриените имиња заедно со телефонските броеви за контакт на гласачите како и адресите кои се прикриени . Исто така на фотографијата може да се погледне дека таа доаѓа од огранокот на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп. Ова е само уште еден показател за хаосот кој вирее во општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ ширум Македонија воедно и во Прилеп каде веќе ни еден гласачки список со сигурни гласачи за обработка на власта не е безбеден.
| | веќе видена | слични

Доналд Трамп ќе биде избран за претседател. Американскиот народ одамна го изгласа. Тие гласаа за него кога The History Channel премина од прикажување документарни филмови за Втората светска војна на Pawn Stars и Swamp People . Тие гласаа за него кога The Discovery Channel премина од прикажување изгубеното богатство од долината на реката Јангце на Уплашени и голи. Тие гласаа за него кога The Learning Channel премина од нешта како My 600 Pound Life. Тие гласаа за него кога CBS отиде од емитување на Harvest of Shame на емитување на Големиот Брат. Овие програмски промени не се резултат на несреќен случај. Тие сепроизвод на тоа што американската публика го бара. И она што го сака е Голи и уплашени и Duck Dynasty. Анкетите можеби покажуваат дека Доналд Трамп губи во однос на Хилари Клинтон, но не им верувајте. Кога чувствуваат дека тие се мониторирани, луѓето лажаt. Во првите три месеци кога знаеја дека се мониторира што гледаат на телевизија, се вклучуваа na PBS . Но, со текот на времето се уморија од ...
| | веќе видена | слични

Eпархискиот црковен суд на Австралиско-новозеландската епархија утре на 24 Август ќе му суди на Игуменот Гаврил. Ова го најавил Митрополитот г. Петар, администратор на Австралиско-новозеландската еапархија кој во беседата на осветувањето на темелите на новата црква во Сиднеј-Австралија, жестоко ги нападнал неговите критичари, потенцирајќи дека тие неправедно го осудуваат иако тој постојано работел во интерес на Црквата, пренесува Религија. -Дали некој е чесен и праведен и мирољубив ќе го препознаете по неговите дела. Тој човек можеби и се претставува дека е чесен и мирољубив, ама работи против законите Божји и манипулира и со верата и со црквата. Кога има лажни попови и распопи, тука нема црква. Овде имате свештени лица на кои им забранува црквата да служат како на Гаврил Игуменот на кој треба на 24 да му судиме за криминални дејствија за нечесни работи, тој сега во Света Петка им проповеда на луѓето и шири вера. Па може ли оној што работи против верата и против црквата, да се прави поголем и од владиците, ...
| | веќе видена | слични

next