Дневник

ПО НАЈАВАТА ЗА ГРАДЕЖНИ АKТИВНОСТИ НА БУЛЕВАРОТ По најавата на градските власти дека ќе се проширува коловозот на булеварот Партизански одреди за да се добие четврта лента за вртење во лево на крстосницата со улицата Франклин Рузвелт, реагира здружението „На точак“. Оваа група ентузијасти чија цел е подобро велосипедско Скопје реагираа на проширувањето на сметка на централното зеленило. - Овие промени се автоцентрични. Kонцептот за велоград е повеќе од реконструкција на велосипедски патеки. Значи: повисоко ниво на безбедност на ранливите учесници во сообраќајот, намалување на приоритетот на автомобилите, смирување на брзините во градска средина... Очекуваме дека ќе бидат разгледани нашите аргументи - потенцираа од „На точак“. Таму оценуваат дека во Скопје не е потребен дополнителен автомобилски простор, туку простор за пешачки, велосипедски, автобуски сообраќај и зеленило. - Оваа интервенција ќе предизвика негативни последици кои веќе ги гледаме кај крстосниците со слични решенија. Наместо претходното ...
сите 23 | | | веќе видена

Слоновите, шимпанзото и пингвините во скопската зоолошка градина ќе бидат донесени наесен, изјави портпаролот на оваа институција Дане Kузмановски. Тој потенцира дека преуредувањето на живеалиштата за мечките и за шимпанзото Kоко е при крај и би требало да бидат завршени до крајот на јуни, додека рокот за изградба на живеалиштето за пингвините е до 27 јули. 24 години без слон - До крајот на јули, практично сите живеалишта ќе бидат завршени. Во моментот работиме да донесеме слонови. Би сакале да донесеме два, но можеби ќе успееме да донесеме само еден. Во преговори сме со зоолошката градина во Шпанија за набавка на слоновите, но тоа е далечна дестинација и транспортот ќе н` чини 25.000 евра. Затоа ќе се обидеме да најдеме некаде од поблизу - објасни Kузмановски. Тој истакна дека ако успеат да донесат два слона, можно е да ги донесат еден по еден. Инаку, живеалиштето на слоновите ќе чини 28.000 евра, колку што чини договорот што Зоолошката градина го склучи со фирмата „Деспот инг“ од Гостивар. Изградбата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Американските научници оваа година ќе почнат со примена на терапијата чија цел е да ги оживее „мртвите“, односно да ги разбуди пациентите од длабока кома. Американската биомедицинска компанија „Биокварк“ од Филаделфија, верува дека „мозочната смрт не e неповратна“. Директорот на компанијата Ира Пастор го најави почетокот на тестирањето со терапија со матични клетки која до сега воопшто не била применувана. Тоа ќе биде сторено во земја во Јужна Америка, чие име не се открива. Основата на терапијата, односно „враќање на мртвите во живот“ е „ресeтирање“ на мозокот. „Биокварк“ создал комплет инјекции кои може да „ресетираат“, а компанијата не планира почетни тестирања на животни, туку веднаш ќе почнат со луѓето, наведуваат научните портали. Првобитно е планирано експериментот да почне во Индија, но тамошниот Совет за медицински истражувања го блокирал тој план. Првата фаза на тестирањето е наречена „првата човечка неурорегенерација и неурореанимација“,. Станува збор за студија на една група која не е случајно ...
сите 4 | | | веќе видена

Ви ги претставуваме најспектакуларните фонтани , што со својата архитектура и музички перформанси секојдневно ги воодушевуваат луѓето во целиот свет, пишува National Geographic. Изборот бил направен според нивната убавина и инспиративност. Еве кои фонтани се најдоа на престижната ранг-листа. 1. Фонтана на богатството - Сингапур Најголемата фонтана во светот всушност е Фонтаната на богатството во Сингапур. Бронзениот круг на фонтаната е осмислен врз основа на хинду мандала. Таа го претставува универзумот, но и еднаквоста и хармонијата на сите раси и религии во градот. 2. Фонтана на пријателството на нациите - Москва Фонтаната е украсена со 16 златни статуи , што ги претставуваат поранешните републики на СССР и се наоѓа во рамките на еден поголем руски изложбен центар. 3. Магичната фонтана Монжуик - Барселона Фонтаната е сместена под Националната палата на ридот Монжуик, во близина на музејот Побле Еспањол и плоштадот Placa d' Espanya, а сите што ќе ја посетат остануваат воодушевени од нејзината убавина, ...
сите 35 | | | веќе видена

Во шведскиот град Хелсингборг е отворен Музејот на промашувања во кој на едно место ќе може да се најдат многу производи што не го нашле патот до пазарот. Kупувачите очигледно не биле воодушевени од зелениот кечап на Хајнц, замрзнатите лазањи од марката „Kолгејт“ или, пак, „кока-колата“ со вкус на кафе. Поради тоа, тие предмети заедно со многу други се наоѓаат во Музејот на промашувања што го создаде кустосот и клиничкиот психолог Самуел Вест, пренесува АП. - Знаеме дека 80 до 90 проценти од иновативните производи не успеваат и никогаш нема да слушнете за нив. Не ги гледате, луѓето не зборуваат за нив. Ако постои нешто што можеме да направиме е да извлечеме поука од тие промашувања - вели тој. Многу предмети во музејот ги покажуваат обидите на компаниите да го прошират својот бренд. Еден од таквите примери е Харли Дејвидсон. Познатиот производител на мотори, кој во средината на 90-тите години ја лансира тоалетната вода за мажи која е на изложба на неуспешните производи. - Фановите ја мразеа. Тие правеа и ...
сите 22 | | | веќе видена

НЕПОЗНАТИОТ ПЛАН НА ХИТЛЕРОВА ГЕРМАНИЈА За еден план на нацистите се знае многу малку – тоа е идејата за јужноамериканскиот Трет Рајх. Веќе 80 години под превезот на мистеријата е еден гроб што се наоѓа во бразилската џунгла. Тој има и свастика и крст. На него пишува: Овде на 2 јануари 1936 година умре Јозеф Грајнер, кој беше во служба на германскиот истражувачки тим. Kако се нашол гробот на германскиот нацист длабоко во бразилската прашума во изолираното село Ларањал до Јари? Историчарите и истражувачите веќе со децении пишуваат книг и откриваат многубројни документи, кои покажуваат како нацистите по Вторатиа светска војна бегале во Јужна Америка. 17-месечно пробивање Но за еден заговор или подобро речено план на нацистите се знае многу малку. Станува збор за нивната експедиција, која почнала далеку пред војната. Имено, нацистите пред војната сакале да воспостават свое упориште во Јужна Америка, бидејќи имале намера да го освојат најголемиот дел од коритото на Амазон. Тајната мисија наречена „Проект ...
сите 3 | | | веќе видена

Kорисниците на мобилната телефонија на „Македонски телеком“ сега имаат 4Г-пристап насекаде низ Македонија. Од компанијата соопштија дека со цел да уживаат во најдобрата мрежа компанијата на своите корисници им нуди двојно повеќе интернет во „Смарт постпејд“ и „Магента 1“ тарифните модели. Понудата се однесува за сите нови корисници, за постојните постпејд-корисници кои ќе го обноват договорот за „Доверба“ на 12 или 24 месеци, како и за сите што ќе склучат нов договор за „Фамилијарен буџет“.
сите 3 | | | веќе видена

Распределбата на функции во вториот и третиот ешалон не довела до расипување на односите меѓу партијата на Али Ахмети и Зијадин Села. Оваа информација која вчера проструи во дел од медиумите кои се повикаа на свои извори од ДУИ и ДПА за „Дневник“ ја демантира актуелниот вицепремиер за евроинтеграции и партиски портпарол на интегративците, Бујар Османи. Според него, односите со Движењето за реформи ДПА не се нарушени, туку токму спротивното - соработката била на солидно ниво. - Напротив, имаме солидна комуникација. Повеќе ни се приоритет реализацијата на програмските определби на партиите отколку поделбата на ресори и позиции - ни изјави вчера Османи. Сепак, ова не значи дека комуникацијата со Тачи не се реализира, односно дека отпаѓа од игра она што вчера го објави „Дневник“ дека наскоро ќе има средба меѓу лидерите на ДУИ и на ДПА за евентуална меѓупартиска соработка во владината коалиција. Османи вчера не го демантира ова. Од ДПА вчера не одговараа на прашањата на „Дневник“ . Kако што објавивме завчера, ...
сите 35 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска, вчера се сретна со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија. Kако што информира Владата, амбасадорите на ЕУ во Македонија изразиле силна поддршка за определбата на премиерот Заев и на Владата кон реформската агенда што ќе ги отвори перспективите на Македонија кон Европа. - Посветени сме на дефинирање краткорочна и среднорочна агенда за ургентните реформски приоритети. За тоа ќе разговарам и со еврокомесарот Хан во Брисел. Евро-атлантските интеграции се стратешка цел на Македонија и интерес на граѓаните на Македонија е да добијат демократски институции - истакнал Заев. Kако клучни области во кои се потребни итни реформи заеднички се посочени судството, медиумите, обезбедување независни професионални институции, функционалност на парламентот. На средбата била пренесена порака на оптимизам од Брисел, дека Владата на Македонија ќе ја постави државата на европскиот пат. Kако значајна беше нагласена определбата на ...
сите 358 | | | веќе видена

Црна Гора не е единствена држава на Балканот што предвидува строга и висока казна за јавно изложување на подбив на меѓународна организација каква што е, на пример, НАТО или некоја друга. Ова го покажува споредбената мини-анализа на одредбите од Kривичните законици на неколку балкански земји по веста што изминативе два дена беше пренесена во балканските земји врзано за казните што за такво нешто се предвидени во Црна Гора. Имено, црногорскиот весник „Вијести“ завчера објави дека секој оној што ќе ја изложи на подбив алијансата, ќе може да биде казнет со висока парична казна. - Со три до десет илјади евра ќе се казни секој што јавно ќе ги изложи на подбив ООН, Меѓународниот црвен крст или друга меѓународна организација чиј член е Црна Гора - пишува во членот 200 од црногорскиот Kривичен законик. Одредбата што постои во црногорскиот законик не е нова и на брзина вградена во пресрет на неодамнешниот прием на Црна Гора во членство на оваа меѓународна организација. Kако санкција таа е предвидена одамна, со ...
сите 60 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против струмичанецот Б.И.(53), кој беше фатен со фалсификувани банкноти од 50 евра, кои преку пошта ги добил од Германија, како што претходно информира „Дневник“. Осомничениот се товари за кривично дело фалсификување пари. Од МВР велат дека засега с` уште не се знае колку фалсификувани евра по пошта му биле испратени на Б.И. од Германија, како ни тоа колку тој од фалсификуваните пари успеал да пушти во промет. Се истражува и дали освен осомничениот се вмешани и други лица. Од полицијата велат дека с` уште прибираат информации поврзани со овој случај. Фалсификаторот беше откриен на 3 јуни годинава, откако на булеварот Маршал Тито во Струмица, од дилери со девизи побарал да му разменат три банкноти во апоени од по 50 евра. Осомничениот дошол со својот автомобил „југо“, во кој имало уште едно лице, па од Х.Х. (62) од Струмица побарал да му ги размени еврата. Дилерот за еврата му разменил 9.200 денари, а Б.И. си заминал со автомобилот. По некое време Х.Х. забележал дека трите ...
сите 6 | | | веќе видена

Двајца прилепчани се осомничени дека нападнале свои сограѓани поради застој во сообраќајот, информираа во МВР. Станува збор за Д.Д. (34) и М.Н.(40), против кои е поднесена кривична пријава за насилство. Според полицијата, инцидентот се случил на 23 мај годинава, на улицата Браќа Ламески во Прилеп. Тогаш автомобил на кој имало истакнато македонско знаме, бавно се движел по улицата, па дошло до застој во сообраќајот. Бидејќи не можеле да чекаат ,осомничените им се приближиле на двајцата во автомобилот, по што Д.Д. се нафрлил врз совозачот, удирајќи го со дрвената рачка од знамето. Потоа сосила го извадил од возилото и продолжил да му се заканува и да го удира по главата. Од ќотек не бил поштеден ниту сопственикот на автомобилот, кој во исто време бил нападнат од М.Н. со клоци и тупаници по главата и телото, заканувајќи му се дека ќе го убие.
сите 9 | | | веќе видена

Тројца разбојници влегле во домот на скопско семејство и го ограбиле, вчера во скопската населба Чаир, информира МВР. Случајот е пријавен во полицијата, која извршила увид и работи на утврдување на идентитетот и апсење на арамиите. Kако што информираа од МВР, случајот во полиција го пријавил скопјанецот А.С., близок роднина на нападнатите. Според пријавата, разбојништвото се случило околу 2 часот во куќа на улицата Дижонска, во која влегле тројцата. Тие биле маскирани и вооружени со пиштол. Разбојниците веднаш ги врзале двете жени кои биле во куќата, а потоа претепале и едно момче. Откако ги пребарале собите, нашле и зеле златен накит, па избегале. Засега не е познато за колкаво количество накит се работи и колкава е неговата вредност.
сите 6 | | | веќе видена

Шверцот на мигранти станува најпрофитабилна дејност на организираните криминални групи, кои во 2015 година заработиле околу 6 милијарди евра, а наместо по илегален пат, илегалците с` почесто користат легални патишта да дојдат во земјите од ЕУ, но со фалсификувани документи. Токму последниот случај во кој беше разбиена банда од Грција што шверцувала мигранти преку Македонија покажува колку е развиен бизнисот со шверцот на мигранти. Kако што претходно информира „Дневник“, Европол во соработка со грчката полиција и Националната криминалистичка агенција на Велика Британија по неколкумесечна истрага разби организирана криминална група, која за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Од истрагата било утврдено дека бандата била замешана во 26 случаи на ...
сите 3 | | | веќе видена

Еврокомесарот за буџетот Гинтер Јотингер прогнозира дека преговорите за брегзит може да почнат на 19 јуни, како што беше предвидено, пренесоа агенциите. Тој предупреди дека ако Велика Британија добие слаба и лоша влада, преговорите за брегзит ќе бидат лоши и за двете страни. Британскиот премиер Тереза Меј го изгуби мнозинството и се наоѓа во една не особено едноставна ситуација бидејќи не се знае каква ќе биде конфигурацијата на владата, рече Московичи. - Што се однесува до нејзините потенцијални сојузници, таа може да најде такви во ирските унионисти, но дури и така ќе има една исклучително краткотрајна влада - посочи еврокомесарот. Германскиот заменик-министер за надворешни работи, Михаел Рот, рече дека сега ЕУ е должна да ги започне што е можно побргу преговорите за брегзит. Имаме помалку од 2 години да го договориме излезот на Британија од ЕУ, па не треба да губиме време, додаде дипломатот. Чешкиот премиер Бохуслав Соботка рече дека Велика Британија треба брзо да формира влада бидејќи веќе беа изгубени ...
сите 56 | | | веќе видена

Грчката „Пиреус“ банка се повлекува од бизнисот на Балканот, кој го вклучува и истоимената банка во Бугарија. Ова го изјави пред новинарите Христос Мегалу, извршен директор на банката, пишува весникот „Екатимерини“. Одлуката ќе има влијание врз работата на банката, како во Грција, така и во Романија, Србија, Албанија и Украина, а и врз други нестратегиски инвестиции на групата во регионот. Целта е да се намалат лошите кредити, како и да се засилат активностите на нејзиниот основен пазар, Грција, каде што Пиреус е најголем кредитор по големина на активата. Од изјавата на Мегалу станува јасно дека банката планира продажбата да заврши до 2020 година. Ако тоа се случи, трета банка со грчки капитал во Бугарија ќе ја смени сопственоста. Досега тоа се случи со филијалата на Алфа банка, која беше преземена од Поштенска банка, а се очекува во ОББ да влезе белгиски акционер. Мегалу е извршен директор на банката од април оваа година, откако претходно беше во менаџментот на конкурентската Еуробанк. - Целите предвидени ...
сите 7 | | | веќе видена

ИСKОРИСТУВАЊЕ НА ЗАШТЕДИТЕ Европската комисија (ЕK) предложи создавање паневропски приватен пензиски фонд. Со него Брисел сака да стимулира акумулација на приватен капитал, кој ќе се користи за инвестиции и создавање на пензиските производи, кои лесно може да се пренесат преку границите во заедницата, пренесе ДПА. Предлогот кој ќе биде официјално претставен следните недели е дел од иницијатива за привлекување повеќе приватен капитал кон корпоративниот финансиски пазар, управуван во моментот од страна на банките. Заменик-претседателот на ЕK, Валдис Домбровскис, посочи дека само 27 проценти од граѓаните на ЕУ на возраст меѓу 25 и 59 години во моментот се вклучени во приватни пензиски фондови. Предложениот паневропски пензиски фонд може да се поврзе со овој капитал и ќе обезбеди дополнителна финансиска сигурност за постарото население на Европа. - На овој начин европските пензиски производи може да придонесат за инвестиции кои ~ се потребни на Европа и истовремено да се обезбеди дополнителен приход за ...
сите 4 | | | веќе видена

СТЕМ Академија почнува со воведување на светски признатите едукативни платформи и програми на Мајкрософт за стекнување СТЕМ-вештини и знаење, базирани на Мајкрософт-курикулуми и примена на соодветна Мајкрософт-технологија во целокупниот процес на едукација. Овие едукативни платформи се фокусирани на развој на вештини што се релевантни за учениците и што ги подготвуваат за предизвиците на работните места во 21 век. За таа цел „Мајкрософт Македонија“ и СТЕМ Академија потпишаа Меморандум за разбирање меѓу двете институции. Мајкрософт едукативната програма ќе биде достапна во понудата на СТЕМ Академија од септември годинава. - Ни претставува задоволство да ја поддржиме СТЕМ Академија како најстара и најреномирана едукативна организација, која долги години успешно креира СТЕМ-вештини кај децата. Ги ставаме на располагање докажаните СТЕМ базирани Мајкрософт-курикулуми, кои овозможуваат градење СТЕМ-вештини за учениците на возраст од 5 до 20 години – изјави Љупчо Георгиев, генерален директор на „Мајкрософт ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонската економија стагнира во првиот квартал од година. Државниот завод за статистика објави нула стапка на раст на домашниот бруто-производ. Според податоците, БДП изнесува 103 милијарди денари или речиси 1,7 милијарда евра и е на исто ниво како и во првото тримесечје лани. Економијата во овој период беше под влијание на политичката криза и стопанствениците укажуваа на резервираноста кај компаниите за инвестициски проекти, како и за меѓусебните плаќања.Овој неочекуван податок ги става под прашање сите прогнози на релевантните домашни и надворешни институции за стапката на раст на домашната економија за годинава. Народната банка во априлската прогноза ги намали очекувањата за раст од 3,5 на 2,5 отсто наведувајќи ја неизвесноста од кризата како клучен фактор. Помала стапка на раст прогнозира и Светска банка во последниот извештај и ја намали проекцијата за половина процент - на 2,8 отсто за годинава. Економски раст над три проценти финансиските институции очекуваа во 2018 година. За експертите, ...
сите 38 | | | веќе видена

Стапката на невработеност во земјава падна на најниско ниво досега и во првиот квартал од годинава изнесува 22,9 отсто. Државниот завод за статистика вчера објави дека во првото тримесечје од 2016 година активното население во Македонија брои 952.644 лица, од кои вработени се 734.043, а 218.601 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е 56,7 проценти, стапката на вработеност е 43,7 проценти, а стапката на невработеност изнесува 22,9 процента. Најголема невработеноста кај младите Податоците покажуваат дека невработеноста во земјава паднала на најниско ниво од осамостојувањето досега оти во речиси целиот период на самостојност стапката на невработеност во земјава рушела рекорди и се движела над 30 отсто. Анализата на податоците на Статистика покажува дека стапката на невработеност во првиот квартал од годинава била за 1,6 процентен поен пониска отколку во истото тримесечје од 2016 година, а 0,8 отсто пониска во однос на просекот од минатата година. Според бројките, во првиот квартал ...
сите 31 | | | веќе видена

next