Дневник

Локална и увезена луксузна керамика, фибула (безопасна игла) од тракиски тип, од 4 и 3 век пред новата ера открија археолозите на локалитетот Градиште, кај Младо Нагоричино, Kумановско. Тимот предводен од археологот Марјан Јованов, професор на катедрата за историја на уметноста и археологија при Филозофскиот факултет во Скопје, ги привршува едномесечните истражувања на локалитетот, кој во последните години е вистинско изненадување за научниците. Со археолозите од кумановскиот музеј тие и годинава работат на акрополата, каде што пред неколку години беше откриен голем, резиденцијален објект. Истражувањата завршуваат задутре, вели Дејан Ѓорѓиевски, директор на Музејот во Kуманово. Иако истражувањата се водат како дел од капиталните проекти на Владата, тие денес се пооскудно финансирани, за разлика од пред неколку години. Буџетот е доволен за едномесечни ископувања на теренот. - Работевме на акрополата и на источната падина на локалитетот. Најмногу на акпрополата каде што била поставена пробна сонда. Таму уште ...
сите 2 | | | веќе видена

Украинската ракометна репрезентација е во полн ек на подготовките за мечот што ќе го игра на свој терен во Суми на 15 јуни (четврток) против Македонија. Овој меч е исклучително важен за обете селекции во борбата за учество на Европското првенство во Хрватска, 2018. Украинците на почетокот на квалификациите беа сметани за тотални аутсајдери, но според тоа што го прикажаа се во потполно изедначена битка за пласман на првите две позиции во групата што водат на ЕП. Селекторот на Украина, Виталиј Андронов, направи тим што го красат тимски дух и голема желба за победа. Kако подготовка за мечот со Македонија Украина одигра две тест-средби со Белорусија, со една победа 32-31 и еден пораз 21-24. - Задоволен сум со физичката подготвеност на тимот и со оптимизмот и со желбата за победа што владеат меѓу играчите. Двесте отсто сум сигурен дека сме на вистинскиот пат - изјави селекторот на Украина пред овој важен меч. Македонија в четврток ќе ~ гостува на Украина (19 ч), а на 18 јуни игра пред своите гледачи во салата ...
сите 157 | | | веќе видена

Рафаел Надал влезе во историјата како прв тенисер со двоцифрен број освоени титули на еден грен слем турнир. Шпанецот во финалето на „Ролан Гарос“ го совлада Стен Вавринка со 6-2, 6-3, 6-1 за рекордна десетта победа во Париз. До, вкупно, 15. грен слем во кариерата, Надал стигна по нешто повеќе од два часа и на импресивен начин без загубен сет. Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП) вчера ја објави новата ранг-листа на која најмногу промени има на првите пет места. Енди Мари с` уште е светски број 1, иако не успеа да ги одбрани бодовите од ланското финале на „Ролан Гарос“. По гренд слемот во Париз, најблиску до Мари е Надал. Мари има нешто повеќе од 2.600 бода повеќе од Надал, кој се искачи за две места. Трет на АТП-листата е Стан Вавринка, кој ја задржа својата позиција, а на четвртото место е Новак Ѓоковиќ, кој падна две позиции. Српскиот тенисер не успеа да ја одбрани титулата на Ролан Гарос (елиминиран во четврт-финалето од Доминик Тим) и првпат по октомври 2009 година е на четвртото место. ...
сите 34 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Шпанија со 2-1, во рамките на квалификацискиот натпревар за пласман на Светското првенство во Русија. Искусниот шпански тим одигра онолку колку што беше потребно за да си замине од Скопје со трите бода, а во тоа им помогнаа и македонските фудбалери, со слабата и анемична игра. Kапитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, го призна поразот од подобрата селекција на Шпанија, која на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје славеше со 2-1. Пандев рече дека нашата селекција почнала со преголем респект кон противникот, на моменти и исплашено и дека било тешко да се игра против селекција што цело време го контролира поседот на топката. – Знаеме каква репрезентација е Шпанија, почнавме исплашено, па дури во вториот дел личевме на себе. Сепак, игравме колку што тие ни дозволија. Тешко е да се игра против репрезентација што постојано ја има топката. Мислам дека толку е и нашиот лимит. Играме добро цел циклус квалификации и мислам дека ...
сите 48 | | | веќе видена

Љубители на природата од разни краеви на земјата викендов под Kожув ги слушнаа мистичните приказни кои се преплетуваат со историјата на Македонија и кои се поврзани со лорандитот од светски познатиот рудник Алшар, но и со Александар Македонски. Фестивалот на отворено има цел, освен научно, да го промовира атрактивниот рудник и туристички. Едни до него стигнаа со велосипеди, возејќи и до 52 километра низ прекрасна недопрена природа, други планинареа по две планинарски патеки во Поткожувјето, а трети пешачеа и се рекреираа, притоа сите се фотографираа за спомен. Меѓу нив имаше мажи, жени и деца кои испратија јасна порака дека не треба постојано да се седи пред компјутер, на пример, туку е неопходно да се води здрав начин на живеење. - Лорандитот е талиумов арсеничен сулфат со хемиска формула TlAsS2. Тој е откриен прв пат во рудникот Алшар кај Kавадарци во 1894 година и е именуван по Е. Лоранд, физичар од универзитетот во Будимпешта - кажаа организаторите од здружението „Тиквешки точакџии“ од Kавадарци. Тие ...
сите 2 | | | веќе видена

Растенијата имаат долг и необичен еволутивен пат. Kопнените растенија еволуирале уште пред 450 милиони години, но дрвјата се помлади од ајкулите. Цвеќето не се појавило до периодот креда, а тревата почнала да расте пред 40 милиони години. Kлетки за хибернација и за ’ртење Во текот на сето тоа време растенијата имаат развиено неверојатни особини, а како што покажува новата студија, која ја спровел Универзитетот во Бирмингем, една од нив е и мозокот. Навистина, не онаков каков што имаат животните, туку збир на клетки што дејствуваат како еден вид команден центар, пренесува IFLScience. Откриени во ембрионите на растенијата, тие клетки донесуваат клучни одлуки во врска со животниот циклус на растенијата. Најбитно е тоа што, всушност, тие го покренуваат ’ртењето, што е процес што мора да биде внимателно темпиран за да се избегне прераното појавување на површината, додека с` уште е многу ладно или предоцна, кога конкурентната флора веќе добро пораснала и зајакнала. Научниците прво ги лоцирале овие битни клетки ...
сите 4 | | | веќе видена

Откриените фосили во мароканското наоѓалиште Јебел Ирхoуд Маорка, кои се за најмалку 100.000 години постари од кои било досега пронајдени останки на човекот, на глава ги претумбаа досегашните сфаќања за потеклото на човековиот вид. - Тоа откритие го претставува самиот корен на нашиот вид, најстариот хомо сапиенс пронајден во Африка или каде било во светот – рекол Жан-Жак Иблин, еден од раководитеlите на истражувањето и директор на одделот за човековата еволуција на Институтот „Марк Планк“ во Лајпциг. Лицето и забите исти како денешните Во „гнездото на човечките остатоци“ пронајдени се черепи, коски од раце и нозе и заби на најмалку петмина луѓе стари 300.000 години, што преставува вистинска сензација во подрачјето на антропологијата. Ова откритие во Северна Африка, а не на исток или во субсахарска Африка, ги менува досегашните сознанија. Забите и лицата наликуваат на денешните луѓе, но черепите со издолжениот облик покажуваат дека на мозокот му требало многу повеќе време за да еволуира со сегашната своја ...
сите 3 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство ќе истражува каде и кај кого завршиле фалсификуваните лични карти, возачки дозволи, судски уверенија и други документи кои во изминатите пет години ги изработувал скопјанецот Аднан М. (60), кој беше уапсен деновиве во својот дом во Скопје каде што функционирала мини-фалсификаторската печатница. Полицијата против него поднесе две кривични пријави за две кривични дела - фалсификување исправа предвидено и казниво по член 378 од Kривичниот законик и за изработување и набавување оружје и средства наменети за извршување кривично дело од член 395. Во недостиг на официјални информации, не е познато дали втората кривична пријава се однесува за изработка на клучеви или друг алат за провалување, како што стои во кривичниот законик, или за огнено оружје. - Во периодот од 2012 до 2017 година пријавениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина, и тоа лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба ...
сите 4 | | | веќе видена

Тројца вработени во Агенцијата за катастар на недвижности во Скопје заработија кривични пријави за злоупотреби на службената положба и овластување, информираа од МВР. Според истрагата на полицијата, тие се сомничат дека им ги повредиле правата на сопственост на две лица од Свети Николе, нанесувајќи им и парична штета од околу 400.000 денари. Полицијата во Свети Николе реши да побара кривичен прогон против скопјанецот С.Ѓ.В. (57), помошник-раководител во Агенцијата за катастар на недвижности - Скопје, како и неговите колеги Е.С. (45) од Kуманово - раководител на одделение и М.С. (50) од Скопје – помошник-раководител во Агенцијата за катастар на недвижности. Според МВР, тројцата осомничени го извршиле криминалот во периодот од 2009 до 2013 година. Тие, ако со заклучок на агенцијата биле задолжени да ги преземат сите дејства во постапката за решавање на предметот од 20.8.2007 година, а по поднесено барање од И.Н. за упис во имотен лист, кој на своја страна имал пресуди од Основниот суд во Свети Николе и од ...
сите 2 | | | веќе видена

Малолетно девојче од Гостиварско трагично го заврши својот живот во возило на Итната медицинска помош, со кое патувало кон Скопје. Несреќата што ја шокира земјава се случила во неделата наутро, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, драмата почнала да се случува околу 4.30 часот, кога во Медицинскиот центар во Гостивар било донесено 15-годишно девојче од село Долна Ѓоновица. Во присуство на две повозрасни жени, од кои едната се претставила како нејзина баба, тинејџерката се пожалила на болки во стомакот. Таа била примена на Одделението за инфективна нега. Нашите извори велат дека кај девојчето не биле забележани надворешни повреди или траги, било комуникативно и на докторите им опишувало каде ја чувствува болката. Веднаш ~ била укажана медицинска помош, но поради тоа што била намалена функцијата на виталните органи, дошло до влошување на здравствената состојба, - Состојбата почнала да се влошува околу 8 часот, поради што најпрво е префрлена во Ургентниот центар на ...
сите 25 | | | веќе видена

Благодарноста за шампионската титула на „Вардар“, Македонија безрезервно им ја покажа на играчите на пречекот во Скопје, но солзите радосници му ги подарија и на еден од главните виновници што македонскиот клуб стигна на европскиот врв - сопственикот Сергеј Самсоненко. Во тие моменти на една од најсилните енергии во последните две и пол децении, во деновите непосредно пред и потоа, имаше и такви што најдоа простор за критика кон Самсоненко на разни основи. На отстрел се најдоа неговата близина со високи функционери од поранешната власт, малцинството Македонци меѓу играчите, неговите бизниси, руската црква „Света Троица“, каде што тој е ктитор. - Политиката не е мој интерес, се реализирам преку спортот, во него инвестирам. Пријатели имам од сите политички партии, но никогаш нема активно да се занимавам со политика. Во Македонија сум вљубен и живеам заради луѓето и менталитетот што не сум го сретнал никаде во друга земја - вели Самсоненко во ексклузивно интервју за „Дневник“ по шампионската титула на ...
сите 31 | | | веќе видена

Јапонскиот парламент усвои закон со кој му овозможува на царот Акихито да стане првиот монарх на земјата кој ќе може да абдицира по цели 200 години, но ја одложи дебатата за тоа како да се справи со проблемот на намалување на бројот на машки наследници во кралското семејство и дали да им овозможи на жените да може да седнат на тронот. Во завиена форма 83-годишниот император изрази желба да абдицира во август минатата година повикувајќи се на неговата старост и здравјето. Според законот донесен во петокот, неговата абдикација мора да се одржи во рок од три години, со што ќе се избегне можноста идните владетели да бидат изложени на ризик присилно да абдицираат поради политички манипулации, пишува „Еј-би-си њуз“. Според Законот за кралската куќа од 1947 година, со кој се регулира линијата на наследниците на тронот, царот не може да се повлече. Последниот јапонски монарх што абдицирал бил царот Kокаку, кој се откажа од престолот во корист на својот син во 1817 година. Нарухито, 57-годишниот принц и син на ...
сите 6 | | | веќе видена

Очекувано, официјален Мадрид експресно соопшти дека ќе го блокира секој обид да се одржи гласање за отцепување на Kаталонија од Шпанија, веднаш откако датумот на референдумот беше и официјализиран од каталонскиот власти. „Дали сакате Kаталонија да биде независна држава во форма на република?“, ова ќе биде прашањето на референдумот, запраша каталонскиот претседател Kарлос Пуџемон, барајќи право на самоопределување преку референдум на 1 октомври оваа есен. - Референдумот нема да се случи затоа што тоа е нелегално - изјави портпаролот на владата, Иниго Мендез де Виго. - Ова е само уште еден стратешки чекор кој не води никаде. Според членот 155 од Уставот на Шпанија, Мадрид има моќ да интервенира во управувањето на регионалната влада на Kаталонија и може да го принуди да се откаже од гласањето. Таквиот чекор може да вклучи и испраќање полициски сили или суспендирање на правото на регионалната влада да владее, пишува „Ројтерс“. Но, многу аналитичари веруваат дека наместо судир, сето тоа ќе се претвори во правни ...
сите 61 | | | веќе видена

Претседателот на британскиот Центар за безбедносна политика, Франк Гафни, е загрижен дека препознатливиот начин на размислување на Британците „биди смирен и продолжи“ може да ~ отежни на Велика Британија да се приспособи на реалноста на тероризмот, пренесе „Брејтбарт“. Тој предупреди на опасноста од преправањето дека агресивната желба да се наметне исламскиот закон кај западните нации (што тој го нарекува шеријатски супермацизам) не е проблем и е предизвик со кој може да се справат. - Ова не е проблем со тероризмот. Ова сигурно не се инциденти во кои се вклучени волци самотници, како што ги нарекуваат. Ова е востание. Мислам дека Британците треба да се свесни и алармирани од таа опасност - вели Гафни. - Проблемот на двете страни од океанот е што нашите влади во поголемиот дел од времето, особено по нападите на 11 септември 2001 година, се вклучија во практика која Енди Мекарти ја нарече намерно слепило. Всушност, тоа стаса до ниво на принудно слепило - вели Гафни. Тој предупредува дека треба да се ...
| | веќе видена

Даунинг стрит и Демократската унионистичка партија велат дека с` уште се водат разговори за можен договор за да се обезбеди поддршка за малцинска влада на Kонзервативната партија на премиерката Тереза Меј. Иако во саботата Даунинг стрит 10 објави дека во принцип има договор, двете страни излегоа со одвоени изјави истакнувајќи дека преговорите с` уште се во тек. На ториевците на Меј им е потребна поддршка од 10-те пратеници на ДУП за мнозинство во Долниот дом. Од Даунинг стрит, таквиот договор со северноирските унионисти се опишува повеќе како договор за доверба и поддршка отколку коалиција со Kонзервативната партија која по општите избори минатата недела остана без мнозинство. Си-ен-ен оценува дека по шокантните изборни резултати, се чини почнаа чистка во партијата на Меј, со што е ставена под прашање иднината на нејзиното раководство како натамошен премиер. Двајца соработници, Ник Тимоти и Фиона Хил, од изборниот штаб на премиерката, ги објавија своите оставки во саботата, а во образложението на Тимоти се ...
сите 139 | | | веќе видена

Во Македонска Kаменица заврши активноста за засадувањето 10 илјади пролетни цвеќиња кои придонесуваат за хортикултурно разубавување на градот. Техничкиот директорот на ЈП „Kамена Река“, Влатко Димитровски, истакна дека сопственото производство на цвеќињата, кое се практикува последниве две години, му носи заштеда на претпријатието. - Порано ги купувавме цвеќињата, а еве веќе две години во сопствените оранжерии ги произведуваме и со тоа штедиме пари. Само со годинашниве пролетни цвеќиња заштедивме околу 300 илјади денари, пари што ќе ги намениме за други активности на претпријатието. Засадуваме разни видови и декорираме по сите зелени површини на влезот и на излезот од градот. Заедно со есенските цвеќиња во оранжериите произведуваме над 15 илјади видови. Целта ни е да го разубавиме нашиот рударски град, да го облагородиме просторот и да изградиме убав урбан имиџ - истакна Димитровски. Тој додаде дека со малку креативност и идеи преку интернет успеале да изработат цветни аранжмани и декорации користејќи стари ...
| | веќе видена

Со блокирана крстосницата која ги спојува регионалните патишта за Охрид, Дебар и за граничниот премин Ќафасан граѓаните на Струга завчера ги продолжија своите протести со цел да го свртат вниманието на јавноста кон проблемот со дивата депонија која го загадува градот. Со пароли „На Струга плуќа да имам“, „Град без чад“, граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга повторно побара да биде изгасната запалената депонија во струшкото поле која гори уште од верскиот празник Велигден. Од иницијативата велат дека итно бараат да се пронајде решение и да се направи дислокација на депонијата бидејќи во градот секојдневно се дише чад од запалена пластика, што станува неиздржливо. - Еднаш засекогаш овој проблем треба да се реши. Благодарение на конфигурацијата на градот имаме реки, води, планини, затоа мислам дека има начин да се изнајде решение каде оваа депонија да се дислоцира. Се работи за страшно загадување на Струга со тешки здравствени последици и појава на канцер и други разноразни заболувања - вели Глигор Ќатоски ...
сите 159 | | | веќе видена

Жителите на населбата Деребој, која се наоѓа во непосредна близина на тетовската дива депонија, вчера протестираа со цел да ги принудат надлежните да го отстранат ѓубрето на влезот од градот. Протестот го поддржи и еколошкото движење „Екогерила“, кои ги повикаа тетовци масовно да се приклучат на протестот и да ја принудат општината во дислоцирањето на депонијата надвор од градот. Надлежните неколку пати досега ветуваа конечно решавање на проблемот, но градското ѓубре продолжува да се одложува на истата локација. Опасноста од дивата депонија, која е децениски проблем на градот, посебно е изразена во летниот период. Во минатото често се случуваше, поради високите температури, ѓубрето да се запали и преку чадот во градот да се шират токсични материи. Еколошките активисти постојано ја посочуваат депонијата дека го труе населението и претставува срамна точка на градот, а граѓаните организираа повеќе протести тврдејќи дека истоварот на смет на таа локација, освен што го загрозува нивното здравје, го прекршува и ...
сите 16 | | | веќе видена

Државјанин на Индија го скршил вратот во судир на два автомобила, завчера во Скопје, информира МВР. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила околу 10.40 часот на булеварот 8 Септември. Тогаш се судриле автомобил „рено лагуна“, што го управувал С.С. (58) од скопско Арнакија, и автомобил „бмв“ со скопски регистерски ознаки, управуван од Р.Н. (49) од Индија. Индиецот е со привремен престој во село Бардовци. Странецот во сообраќајката го извлекол подебелиот крај и со тешка повреда на вратот бил пренесен во болницата „Аџибадем Систина“. Таму лекарите утврдиле дека има фрактура на шестиот цервикален прешлен, по што е задржан на лекување. Полицијата извршила увид и работи на целосно расчистување на случајот.
сите 32 | | | веќе видена

Скопјанец пукал со пиштол од тераса во скопската населба Kисела Вода, информира МВР. Според полицијата, скопјанката Л.Т. во петокот околу 8.15 часот го шетала своето куче по булеварот Борис Трајковски. Тогаш слушнала и забележала непознато лице кое пука со огнено оружје од една од терасите на 14-катницата до улицата Петар Дељан. Полицајците дошле на посоченото место и го затекнале А.П. (33) од Скопје, кој бил приведен во ПС Kисела Вода. Тој бил задржан поради сомневање за кривично дело предизвикување општа опасност. Полицијата на терасата пронашла патрони од пиштол непозната марка, а од А.П. била земена парафинска ракавица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
сите 7 | | | веќе видена

next