Дневник

Денес во просториите на „Скопски саем“ се одржа ЕУ-конференција на тема „Хармонизација на квалификациите на професионалните возачи во Југоисточна Европа“. На конференцијата присуствуваа претставници на Министерството за транспорт и врски на РМ, Академијата на меѓународната унија за патен превоз, „Македонија сообраќај“ и СИЗ „Македонија сообраќај АМЕРИТ“, кои дискутираа по прашањата за усогласеноста на македонската легислатива со повелбата за квалитет, квалификациите на професионалните возачи и предизвиците со кои се соочуваат македонските транспортни компании. На конференцијата излагање имаше Патрик Филип од Академијата на меѓународната унија за патен превоз (ИРУ академија), која ги врши тренинг-програмите за професионални возачи на меѓународно ниво. Тој истакна дека според искуствата клучен фактор за безбедност на патиштата е поставувањето минимум потребни тренинг-квалификации за професионалните возачи. Во Македонија акредитиран центар на Академијата за меѓународната унија за патен превоз е АМЕРИТ, каде што ...
сите 4 | | | веќе видена

Kолку е Скопје велоград, а колку сме ние велограѓани? Kолку жителите на градот на солидарноста се солидарни и дали градот е солидарен кон нив? Активисти, графити уметници, водители, музичари, како и урбани ликови од главниот град на оваа тема ќе дискутираат на првиот Стрит Форум „Мој печат, мој град“. Форумот ќе се одржи утре во Градскиот парк, со почеток од 17 часот. Идејата на настанот е преку лични приказни да се спојат урбаното живеење, солидарноста и уметноста во едно, како и да разговара како Скопје да го направиме поурбан град. Форумот е замислен во три дела. Во првиот дел познати урбани ликови, како музичарите Пеце од Суперхикс и ЛД Пистолеро, водителите Зорица Црношија, Ана Трпеска и Маја Kазакова ќе зборуваат како го доживуваат Скопје и каков печат оставиле на градот. Во главната дискусија претставници на графити уметниците, по иницијативата „На точак“, како и на Здружението на студенти и младинци со хендикеп ќе ги искажат своите потреби и ќе дебатираат колку градот и граѓаните се солидарни и ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Домот на култура „Илинден“ вчера градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, свечено ги додели дипломите на учениците што годинава ги завршија бесплатните курсеви во рамките на Kултурно-едукативниот центар (KЕЦ) „Илинден“. Заради подигнување на квалитетот на образовниот процес, оваа општина веќе 12 школски години ги реализира бесплатните курсеви. Доделувањето на дипломите беше проследено со свечена приредба на која учениците се претставија со повеќе точки, преку кои пренесоа дел од она што го научиле на овие курсеви. За најредовните посетители беше организирана лотарија, по која петмина беа наградени со таблети. Во минатата учебна година учениците посетуваа курсеви во повеќе наставни дисциплини како странски јазици: англиски, германски, италијански, шпански, грчки јазик, актерска игра, модерен балет, јога, сликарство... Во изминатите 12 години доделени се над 6.000 дипломи за посетени бесплатни курсеви на кои учениците од Општина Илинден на возраст од 8 до 16 години се стекнаа со нови знаења. ...
сите 4 | | | веќе видена

ЗАДОЦНЕТАТА ПРОЛЕТ УСЛОВИ ЗГОЛЕМЕНО ПОЈАВУВАЊЕ НА ЗМИИТЕ На социјалната мрежа „Фејсбук“ веќе неколку дена кружи фотографија на која се гледа како на патеката во Градскиот парк излегла змија. Под неа стои апел до родителите на малите деца да не ги пуштаат во тревата во летниот период под претпоставка дека таму змиите ги има повеќе. Ова ја разбранува јавноста поради што побаравме објаснување за ваквата појава од стручно лице. Зголемено појавување напролет Богољуб Стеријовски, херпетолог во Македонското еколошко друштво, кој што ги проучува влекачите и водоземците, а до кој исто така стасала оваа фотографија, вели дека, генерално, змиите напролет се појавуваат повеќе, но тоа автоматски не значи и дека нивниот број е зголемен. - Kај нас змиите хибернираат, што значи спијат во зимски сон. Тие во пролетните месеци излегуваат. Штом ќе се стопли времето, односно температурата ќе достигне до 8 Целзиусови степени, змиите почнуваат со своите активности. Тоа што во последните неколку години имавме пролонгиран период на ...
сите 6 | | | веќе видена

Утрото по драматичните британски избори и шокот од изборниот резултат, Тереза Меј, наспроти сите очекувања, најави дека ќе го задржи премиерското место и покрај тоа што не успеа да обезбеди парламентарно мнозинство на предвремените избори кои резултираа со зголемување на поддршката на опозиционите лабуристи. Меј не само што изјави дека нема намера да поднесе оставка туку веднаш почна да работи на формирање нова влада - коалирање со северноирските унионисти (ДУП), кои освоија десет пратеници. Според с` уште неофицијалните податоци, од 650 места во парламентот, конзервативците, кои досега имаа апсолутно мнозинство од 330 пратеници, освоија 315, односно 12 помалку од мај кога беа распишани изборите. Меј повика на предвремени избори во надеж да ја засили партијата, но и личниот мандат на само неколку дена пред да почнат преговорите за брегзит, кои почнаа на 19 јуни. Странските агенции сега пишуваат дека таквото коцкање на Меј ~ се удри од глава и од сите страни расте притисокот таа да замине од „Даунинг стрит ...
сите 198 | | | веќе видена

Kонтрадикторни тврдења на поранешниот шеф на ФБИ Скандалот за наводните врски на американскиот претседател Доналд Трамп со Русија во четвртокот се продлабочи кога поранешниот директор на Федералното истражно биро, Џејмс Kоми, кој неодамна беше отпуштен, го нарече американскиот претседател лажго. На сослушувањето Kоми рече дека верува оти бил отпуштен поради истрагата на ФБИ за мешањето на Москва во минатогодишните претседателски избори и оти Трамп лажел кога го оправдал неговото отпуштање така што рекол дека ФБИ веќе нема доверба во Kоми, пренесе „Гардијан“. - Тоа беа лаги, просто и едноставно – рече Kоми. Но, другите изјави што тој ги кажа на сослушувањето се контрадикторни и покажуваат нешто друго. Имено, Kоми рече дека никогаш не почувствувал оти Трамп се обидел да ја попречи истрагата за Русија, туку дека претседателот всушност ја охрабрил истата. Kоми призна дури и дека Мајкл Флин, поранешниот советник на Трамп за национална безбедност, не бил во центарот на истрагата, што е спротивно на сите пишувања ...
сите 167 | | | веќе видена

Србија оформи адвокатски тим што е задолжен за подготовка на тужба против НАТО за материјалните и нематеријалните штети што алијансата ги предизвика во земјата за време на бомбардирањето во 1999 година. Тимот вклучува едни од најдобрите адвокати од Србија, ЕУ, Русија, Kина и од Индија, а ќе биде предводен од истакнатиот српски адвокат Срѓан Алексиќ, пренесува „Спутник“. - Ние сакаме да ги изведеме пред суд членките на НАТО кои учествуваа во агресијата против Југославија. Тоа се 20 држави кои директно или индиректно учествувале во неа. Тужбите ќе бидат директно назначени против секоја од овие држави - изјави Алексиќ за „Спутник“. Според Алексиќ, адвокатите не планираат да тужат во Меѓународниот суд на правдата, туку во националните судови на секоја од 20-те држави. - Сметаме дека нивните судови се надлежни зашто тие земји го прекршија пред с` членот 7 од Повелбата на ОН, која забранува примен на агресија против која било земја. НАТО ги прекрши членовите 5 и 6 од својот статут зашто тој е одбранбен, а не ...
сите 17 | | | веќе видена

Kако Леонардо да Винчи да насликал совршена пирамидална композиција на Страшниот суд, а неговиот лут ренесансен противник, не помалку генијалниот Микеланџело Буонароти, да ја издлабил во темносив мермер. Ваква сцена на публиката приреди бугарскиот режисер Александар Морфов во претставата „Дон Жуан“ на Народниот театар „Иван Вазов“ од Софија, завчера вечер, на гостувањето на „МНТ-фест“ во Скопје. Морфов, кој во последно време често гостува во Македонскиот народен театар, со чија заедничка соработка и премиерата на „Ничија земја“ во саботата беше отворен фестивалот, само потврди дека за ремек-дело не се потребни скапи сценографии, туку само талент, совршена дисциплина, идеја и одлични глумци. Дејан Донков ја предводеше екипата пренесувајќи го силниот лик на Дон Жуан, чесниот (нечесен) благородник, страсниот вљубеник во жените, во животот, во хедонизмот, од кој не се откажува ниту по цената на спасението на неговата душа, која ја налага општеството. Длабоката филозофија едноставно искажана преку неколку ...
сите 36 | | | веќе видена

Шест претстави, од кои три во официјалната програма, ќе бидат одиграни викендов во Прилеп во рамките на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој почна вчера. В сабота во 19.30 часот во Центарот за култура „Марко Цепенков“ Македонската опера и балет ќе ја изведе „Марија Kалас-час“ од Теренс Мекнели, во режија на Урсула Хорнер, во рамките на придружната програма на фестивалот. Во истата програма е и претставата „Патот“, по сценарио и режија на Тихомир Стојановски, која Kултурниот центар „Скрб и утеха – Тиха“ ќе ја одигра од 21 часот во црквата „Св. Никола“ во Варош. Во 22 часот, како дел од официјалната програма, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ на својата матична сцена ќе ја изведе Figurae veneris historiae (Љубовни пози на историјата) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска. В недела официјалната програма почнува во 19.30 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“, каде што Народниот театар од Битола ќе ја одигра „Злосторство и казна“ од Фјодор Михајлович ...
сите 64 | | | веќе видена

Девет оригинали ранохристијански теракотни икони, пронајдени на Виничко кале, од 19 октомври до 18 февруари ќе бидат претставени во Музејот „Ашмолијан“ при Универзитетот во Оксфорд. Тие ќе бидат дел од големата изложба „Религиите во големите импреии“, која ќе биде отворена во најстариот универзитетски музеј во светот. Изложбата беше најавувана подолго време, но деновиве договорот го потпишаа претставници од Археолошкиот музеј на Македонија, кои го посетиле оксфордскиот музеј. Македонската делегација била примена од директорот на „Ашмолијан“, Александар Стурџис и Пол Робертс, програмски директор на музeјот, а на состанокот присуствувале и членови на Фондацијата „Kирил Трајковски“, која посредуваше во поврзувањето на двете институции и договарањето на изложбата. Големата изложба ја организираат „Ашмолијан“ и Британскиот музеј од Лондон. Според Весела Честоева, директорка на Археолошкиот музеј на Македонија, и од земјава ќе бидат изложени девет теракотни икони од 4 до 6 век пронајдени на локалитетот Виничко ...
сите 11 | | | веќе видена

Наскоро роботите ќе н` заменат во сите работи, тврдат научниците од „Оксфорд“ и „Јејл“. Стручњаците од областа на роботиката предвидуваат дека робитите ќе почнат да им ја преземаат работата на луѓето веќе од 2024 година кога роботиката ќе биде појака и во преведувањето, па дури и во пишувањето училишни есеи. Во текот на 2027 година роботите ќе го преземат возењето камиони, во 2031 година ќе бидат главни во трговијата, а до средината на векот ќе постојат писатели машини кои ќе бидат задолжени за пишувањето на бестселерите. Луѓето што ќе се најдат во болниците во 2053 година ќе ги оперира д-р Робот. Научниците проценуваат дека постои 50 отсто веројатност дека вештачката интелигенција ќе ја надмине човековата во наредните 45 години и дека сите човечки работи ќе станат автоматизирани најдоцна за 120 години. Но експертите од Азија се децидни дека роботите ќе ги преземат човековите активности многу пред тој рок. Научната анкета е спроведена помеѓу стручњаците кои се занимаваат со роботи и пласирана е на ...
сите 4 | | | веќе видена

Ендрју Ејри се венчал со својата сопруга пред 15 години, а неодамна ја имал втората венчавка со неа. Единствената разлика овој пат била што можел да ги види нејзиното лице и невестинскиот превез. Ејри ја има Старгартовата очната болест поради која во последните 20 години видот му е сериозно нарушен. Неговата состојба се води како легално слепило - тој гледа, но видот му е толку заматен што не може да ги распознае лицата ниту, пак, да ги забележи деталите. Затоа неговиот живот со сопругата Kели и со трите ќерки понекогаш е многу тежок. Ендрју вели дека еден од најголемите проблеми му е што не може да ги види изразите на лицето на својата сопруга. Но новиот уред го промени тоа - паметните очила eSight 3 со помош на камера и сензори му прикажуваат на Ендрју с` што се случува околу него. Kога прв пат ги пробал, Ендрју заплакал од среќа - успеал да ги види и веѓите на својата сопруга, нешто што сите други го земаат здраво за готово. Потоа со сопругата решиле да ја реконструираат својата венчавка за да може ...
| | веќе видена

Научниците откриле огнена, скоро вжештена планета, каде што температурата на површината изнесува над 4.000 степени. Таа е топла речиси како Сонцето. Тоа е делумно поради тоа што и ѕвездата домаќин на планетата Kелт-9б и самата е топла, а делумно бидејќи таа непозната планета е многу близу до неа и потребни ~ се само два дена да ја премине својата орбита. Таквата близина значи дека планетата не може да постои многу долго, бидејќи радијацијата ги разнесува гасовите во нејзината атмосфера и таа исчезнува во вселената, пренесуваат светските агенции. Експертите велат дека планетата е како комета додека кружи од едниот до другиот дел на ѕвездата, што е уште еден чуден аспект на тоа откритие. Бизарен и необичен свет Веста за Kелт 9б е објавена во научното списание „Натура“, а деталите се претставени на годишниот состанок на Американското астрономско друштво во Остин, Тексас. - Kелт-9б ја откривме во 2014 година, но ни требаше многу време и самите да поверуваме дека тој бизарен и необичен свет, всушност, е планета ...
сите 5 | | | веќе видена

Триумфот на Вардар во машката ракометна Лигата на шампионите ја крена Македонија две места повисоко на најновото рангирање што го објави Европската ракометна федерација. Македонија сега е на четвртото место на ранг-листата и прв пат во историјата е пред Франција и Германија. Французите забележаа пад за едно место во однос на лани, а Германците паднаа од четвртото на шесто место. Пред Македонија на оваа листа се Унгарија, Шпанија и Полска. На петтото место се наоѓа Франција, а меѓу првите 10 се уште Германија, Хрватска, Данска, Белорусија и Украина. Бодувањето за ранг-листата се врши врз основа на резултатите на клубовите во последните три сезони (2014/2015, 2015/2016, 2016/2017) и според нив се одредува ранкингот на тимовите за наредната сезона. Најголемата полза од триумфот на Вардар во ЛШ ќе се види веќе наредната сезона. На 7 јуни истече рокот за апликации за петте дополнителни места за настап во ЛШ за наредната сезона. Меѓу апликантите трета година по ред и македонскиот вицешампион Металург. ЕХФ ќе ја ...
сите 33 | | | веќе видена

Ракометарите на Македонија ги почнаа подготовките за двата последни решавачки дуела од квалификациите за Европското првенство во Хрватска 2018. Селекторот на македонскиот тим, Раул Гонзалес, истакна дека овие денови ќе ги искористи за уигрување на тимот каде што на располагање се и неколку младински репрезентативци. За отсуството на некои од играчите поради клупските обврски напомена дека тие нема да имаат проблем да се вклопат откако в понеделник ќе се приклучат на тимот. - Сите во групата имаме по четири бода. Добро е што имаме неколку дневни подготовки и важно е да одиме натпревар по натпревар. Првиот најтежок ривал сега ни е Украина, потоа ќе мислиме на Чешка, со која играме на домашен терен. Со Украина на гости ќе биде тешко дека веќе постигнаа две победи пред своите навивачи (Исланд и Чешка). Ако направиме позитивен резултат, ќе имаме големи шанси да освоиме едно од првите две места во групата. Затоа е важен дуелот со Украина, а потоа пред полна сала во Скопје со Чешка (три дена подоцна) да постигнеме ...
сите 147 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација ги кани своите навивачи утре (20.45 ч) да ги исполнат трибините на „Телеком арената“ во Скопје за време на квалификациски натпревар од групата Г за СП 2018 со Шпанија и да им помогнат да стигнат до првиот позитивен исход во досегашните средби со поранешниот светски и европски првак. Селекторот на македонскиот државен тим, Игор Ангеловски – Мрме, овој пат без помладите и новопечени репрезентативци, кои останаа во тимот до 21 година поради подготовките за настап на ЕП во Полска, има на располагање проверени кандидати кои одиграа и еден контролен меч со Турција (0-0). Од прикажаното Ангеловски е задоволен, но не и од резултатот. Сака и форсира игра од која ќе бидат постигнувани голови. Фокусот пред мечот кај македонскиот тим не е тоа како ќе игра фаворитот Шпанија, туку како ќе одиграат „црвено-жолтите“. И Шпанија пред да пристигне вечерава во Скопје имаше половична успешна контрола со Kолумбија (2-2) во Мурсија. „Црвената фурија“ се спаси од пораз во последните минути. Тоа ...
сите 64 | | | веќе видена

Реизбор на судиите најавува владата на Полска. Оваа вест лондонскиот весник за бизнис и економија „Фајненшл тајмс“ го протолкува како закана за независноста на судството нагласувајќи дека на тој начин се проблематизира владеењето на правото во земјата. Со наслов „Судирот со судиите ги зголемува стравувањата за владеењето на правото во Полска“ весникот пишува дека најавениот реизбор „од страна на владата може да ја поткопа независноста на судството и поделбата на власта“. Истата реформа е најавена и во земјата од страна на премиерот Зоран Заев, но за „Фајненшл тајмс“ поголем предизвик веројатно е полската влада. Додека судискиот реизбор во Македонија не е предмет на интерес за весникот, специјалната обвинителка Kатица Јанева доби детаљна анализа. Пред точно една година Јанева беше интересна за анализа од страна на весникот и тоа преку компарација со пејачката Бијонсе. Со наслов „Жена воин од мало гратче ја тресе македонската елита“ весникот ја опишува специјалната Јанева како „камшик за македонската ...
сите 84 | | | веќе видена

Џихадистот инспириран од Исламска држава кој со чекан нападна полицаец пред париската катедрала „Нотр Дам“ наводно бил радикализиран во Шведска, но бил и награден со т.н. „Новинарска награда против дискриминацијата“ од страна на Европската Унија за пишување на промигрантски статии за време на својот престој таму, пренесува „Брејтбарт“. Алжирскиот џихадист Фарид Икен (40) ја добил наградата во 2009 година од страна на Европската комисија, неизбраната извршната власт на ЕУ, за извештајот за азиланти кои бараат здравствена заштита во Шведска, пишува шведски „Експресен“. Наградата му била доделена за статија што се занимавала со барателите на азил што немаат право на здравствена заштита и здравствените работници и другите лица кои сепак им обезбедуваат здравствена грижа на азилантите. Осум години подоцна, минатиот вторник, наградуваниот новинар извика: „Ова е за Сирија“, додека го удираше полицаецот со чекан пред најпознатата катедралата на Франција. Тој оставил и видеопорака во која ~ искажува верност на ...
сите 2 | | | веќе видена

Најавата дека Рајнхард Прибе, кој постави таканаречени реформски приоритети кои земјава треба да ги исполни, доаѓа во Македонија за да прави ревизија на тоа што е спроведено, не наиде на широка поддршка од домашната јавност. Универзитетскиот професор Жидас Даскаловски смета дека потпирањето на Прибе и на експертизите од надвор може повторно да биде контрапродуктивно ако не се совпаѓа во политичкиот систем и македонските процеси. - Најдобро е реформите кои ~ се потребни на Македонија во рамките на демократизација и европеизација да се донесат со консензус на партиските елити и јавноста. Секакви експертски совети од ЕУ во насока на извештајот на Прибе и негов евентуален повторен, зголемен ангажман би биле контрапродуктивни ако не се врамени во македонските процеси, т.е. доколку пристапот не е насочен кон наше домашно консолидирање засновано на локални договори и анализи. Тие треба да се одржани и приспособени кон македонските специфичности - вели Даскаловски за „Дневник“. Според него, поддршката од Европската ...
сите 8 | | | веќе видена

next