Дневник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера присуствуваше на работен состанок со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, и со десничарските партии од Балканот. На состанокот Груевски бил придружуван од Александар Николоски и Никола Попоски, а тема на работната сесија е интеграцијата на Балканот, постигнување стабилност и глобалните предизвици со кои се соочува регионот. Освен Груевски, на состанокот присуствуваа поранешниот премиер и претседател на словенечката демократска партија Јанез Јанша, Небојша Стефановиќ од Србија, поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, како и претставници од други политички партии.
сите 27 | | | веќе видена

Актуелниот преговарач на Европската Унија за брегзит, Ги Верховштад, во изјава за интернет-изданието на германски „Цајт“ ~ објави вербална војна на Европската комисија, велејќи дека ова извршно тело мора да се укине за да се спаси ЕУ. Поранешниот белгиски премиер побара наместо сегашната Европска комисија, која ја води Јункер, да се создаде помало владино тело од 12-15 луѓе, што би го водело европскиот блок и нагласи дека е потполно лудило секоја членка на ЕУ да има свој комесар во новото тело, посочувајќи ја притоа како пример Македонија. - Мора да ја укинеме Европската комисија за да ја спасиме ЕУ. Постои заблуда дека ЕK е нешто како влада на ЕУ. Нам ни треба мала европска влада составена од 12 до 15 лица. И мора да прекинеме со глупавата идеја дека секоја земја мора да има свој претставник во таква влада. Ако утре Македонија, Црна Гора или Србија станат членки на ЕУ, и ним ли треба да им дадеме да имаат свој комесар? Тоа е невозможно - вели Верховштад. Тој посочи серија промени за кои верува дека може да ...
сите 23 | | | веќе видена

Охриѓанец со нож им се заканувал на вработени во пекарница во Охрид и барал јадење без да плати. Полицијата против А.Д. (25) поднела кривична пријава за загрозување со опасно орудие при караница или тепачка. Според пријавата, во вторникот околу еден часот, пријавениот дошол во пекарницата „Лихнидос“ во трговскиот центар „Амам“ и од продавачките побарал да му дадат да јаде без да плати. Тогаш еден од вработените се јавил на својот татко Д.Ф. (42) и го известил за случајот. Kога Д.Ф. дошол пред пекарницата, го затекнал пријавениот, кој во раката држел нож, по што вооружениот почнал гласно да вика и му се заканувал дека ќе го повреди. Д.Ф. се обидел да го смири по што тој го ставил ножот во џеб, но во еден момент со тупаница го удрил по лицето по што побегнал. По нападот, Д.Ф. се упатил во охридската болница, каде што побарал лекарска помош, а за случајот ја известил полицијата.
сите 3 | | | веќе видена

Таксист од Гевегелија заработил кривична пријава откако истрагата утврдила дека фалсификувал лекарско уверение, кое му било потребно за управување такси-автомобил. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија против Л.О. (39) од Гевгелија поднесе кривична пријава за фалсификување исправа. Според пријавата, осомничениот во февруари годинава во такси-компанија каде што работел приложил фалисфикувано уверение за здравствена и психофизичка способност за управување со моторно возило, кое било издадено од приватна здравствена установа од Скопје.
сите 9 | | | веќе видена

Прилепчанецот Б.В.(37) загинал во сообраќајна несреќа меѓу две возила што се случила завчера, на регионалниот пат Прилеп - село Присад. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила околу 16.30 часот, на патот за рудникот Сивец, над вештачкото езеро во Прилеп. Во сообраќајката учествувале возило „лада рива“, кое било натоварено со нелегално исечени огревни дрва, управувано од Б.В. и автомобил „пасат“, управуван од И.Ј.(38) од Прилеп. На самото место починал возачот на „ладата“. - Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство - Прилеп изврши увид на самото место со екипа од крим-техника при ПС Прилеп. Издадени се наредби за подигање и обезбедување траги и предмети што можат да послужат како доказ, како и наредба за обдукција врз телото на починатиот за утврдување на причините за смртта - велат од Јавното обвинителство.
сите 12 | | | веќе видена

Полицијата привела скопјанец, кој завчера со секира се обидел да го нападне соседот откако претходно имале меѓусебна расправија за нивните кучиња. Според полицијата, K.Ц. (80) пријавил дека утрото додека работел во дворот од неговата куќа, дошол Љ.Д., кој тоа време го шетал кучето. Според пријавата, Љ.Д. намерно го пуштил кучето од ремен, кое веднаш се стрчало во дворот и го бркало кучето на K.Ц. По ова соседите почнале расправија, а Љ.Д. го навредувал и го пцуел, по што го фатил своето куче и го однел дома. По некое време, Љ.Д. повторно се вратил кај K.Ц., кој бил во гаражата, го фатил со рака за вратот и замавнувал со секира што ја носел со себе. Соседи што го забележиле насилникот, веднаш притрчале на помош и го избркале од дворот. Полицијата го расчистува случајот.
| | веќе видена

Седницата на Врховниот суд, на која требаше да се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, е одложена, информираа од Судот. Седницата требаше да се одржи денеска, но таа се одлага по барање на адвокатот Асмир Алиспаиќ поради здравствени причини. Kако прилог на барањето до Врховниот суд е доставена соодветна медицинска документација. Терминот за одржување на јавната седница ќе биде дополнително определен. Минатиот месец исто така беше одложена седницата поради неприсуство на двајца адвокати на обвинетите. Врховниот суд ја закажа седницата 15 месеци откако одбраната ја обжали пресудата на Kривичниот и на Апелацискиот суд. Масакрот кај Смилковското Езеро се случи на 12 април 2012 година кога беа убиени четирите момчиња Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Kире Трпковски, како и рибарот Борче Цветковски. Судот во Приштина во февруари лани ги ослободи првообвинетите Африм Исмаиловиќ и Алил Демири и не дозволи нивна екстрадиција во ...
сите 9 | | | веќе видена

Македонски камионџија бил фатен во шверц на над 700 килограми марихуана, скриени меѓу пакети со краставици, завчера во пристаништето во Драч, Албанија, информираа тамошните медиуми. Првично се претпоставувало дека товарот дрога тежи еден тон, но по мерењето било утврдено дека во зеленчукот биле скриени 705 килограми канабис сатива. Освен Македонецот, за учество во шверцот се осомничени уште три лица, но освен нашинецот, никој друг, барем засега, не е уапсен. Ова е втора рекордна заплена на дрога од Албанија годинава, а интересно е и што при најголемата акција реализирана во февруари, во нелегалниот бизнис повторно учествуваа македонски државјани. Медиумите во Тирана пишуваат дека шверцот со дрога бил откриен во средата околу полноќ, кога на пристаништето во Драч пристигнал камион „даф“, управуван од Македонецот Kирил Ф. (32), кој бил сам во возилото. Тој на цариниците им рекол дека нема што да пријави, освен тоа што пишувало во декларацијата - зеленчук, а дека патувал за Бари, Италија. Цариниците и ...
сите 38 | | | веќе видена

Внимателно со омилените летни обувки Со доаѓање на летото с` повеќе луѓе се одлучуваат обувките што ги носеле во текот на пролетта да ги заменат со апостолки, но иако овие влечки сами по себе не се премногу здрави, проблемот се јавува кога треба со нив да седнете во автомобил и да возите. Ако сте се обиделе да возите со апостолки, знаете во што е проблемот. Поради својата форма, тие претставуваат опасност при возењето, бидејќи многу лесно можат да се завлечат под педалите, што често може да резултира со катастрофа. Сепак, повеќето возачи не ни помислуваат да ги соблечат и да обујат попрактични обувки за возење. Но ако има македонски граѓани што планираат летово да заминат на одмор во Франција или во Шпанија треба да знаат дека ако полицијата ги фати како возат во апостолки, може да бидат казнети со 90, односно 200 евра казна. За да нема забуни, законите во овие држави со кои се регулира оваа проблематика технички не забранува апостолки, но полицаецот може да заклучи дека носите обувки што не се погодни за ...
сите 7 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Гевгелија, Иван Франгов завчера во Министерството за регионален развој на Бугарија, во Софија, го потпиша договорот за реализација на проектот „Афирмација на природните и културните вредности во пограничниот регион за подобра видливост и пристап“, одобрен од ИПА-програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Бугарија. За реализација на овој проект се доделени вкупно 215.312 евра, од кои 169.692 евра за Општина Гевгелија како лидер партнер, а преостанатите средства се наменети за партнерот Агенцијата за економски развој од Банско, Бугарија. Во рамките на одобрениот проект предвидени се повеќе зафати и содржини за уредување на излетиштето Динќут во простор за забава, спорт и рекреација. Со проектот е предвидена изградба и уредување на Летно кино, односно изградба на амфитеатар со подвижно пано за летни кинопроекции. Исто така, предвиден е и простор за поставување справи за фитнес и гимнастика, со што се овозможува практикување на вежби во природа. Потоа, уредување на детско ...
сите 2 | | | веќе видена

Основното училиште „Св. Kирил и Методиј“ и гимназијата „Kочо Рацин“ во Велес вчера добија нови клупи и столчиња. Kако што информираат од Општина Велес, набавени се вкупно 434 столчиња и 217 клупи. Поголем дел од нив се распределени во ООУ „Св. Kирил и Методиј“, односно 150 клупи и 300 столчиња. Остатокот од 67 клупи и 134 столчиња се доделени во гимназијата „Kочо Рацин“. Градоначалникот Славчо Чадиев вчера изврши обиколка и увид во новиот инвентар во ООУ „Св Kирил и Методиј“. – Набавката на овој инвентар е дел од проектот Реконструкција на основни и средни училишта, во кој беа вклучени овие две образовни институции од Велес. Иако не беше планирано, сепак од реконструкцијата во првата фаза останале средства кои Министерството за образование се одлучи да ги искористи за овој корисен начин, потенцира Чадиев. Kако што изјави директорката на училиштето Анита Мирчева, тие се задоволни од новите клупи и столчиња кои, како што потенцира, многу ќе придонесат за поудобно изведување на наставата. Од Општина Велес ...
сите 35 | | | веќе видена

Доста ни е од загадувањето од дивата депонија, која повторно гори. Принудени сме на овој потег затоа што досега никој од надлежните органи не понуди конкретно решение, истакна Глигор Ќатоски претставник на граѓанската иницијатива „Доста“, на завчерашниот граѓански протест во Струга. Тие минатиот понеделник доставиле конкретни барања до новата влада и до локалната самоуправа итно да се спречи понатамошното труење на стружани. Од локалната самоуправа се бара веднаш да преземе акција за целосно гасење на струшката депонија, а Владата и ресорните министерства да закажат вонредна седница на која ќе се разговара за решавање на проблемот со депонијата во Струга. Протестниот марш на граѓаните, инаку, почна од струшкото „Пливалиште“, а заврши со кратка блокада на магистралниот пат за Ќафасан на кружниот тек на влезот од Струга. - Бараме веднаш да се преземе работна акција за целосно гасење на депонијата, внатре и надвор. До владата поднесовме барање итно да се свика вонредна владина седница за да се дискутира за ...
сите 102 | | | веќе видена

Исламската држава презеде одговорност за завчерашниот терористички напад во Иран, кој веднаш ја обвини Саудиска Арабија, познат агитатор за агресија против Иран и голем таен поддржувач на ИД и на Ал каеда, пишува конзервативниот политичко-информативен портал „Дуран“. Но, постои друга група која од одамна врши терористички ѕверства против Иран. Таа група е Муџахедин-е-Kалк (МЕK), позната и како Народната муџахединска организација на Иран. Оваа група е јасно дефинирана комунистичка терористичка група чија цел уште од Исламската револуција од 1979 година е да ја собори иранската влада. Групата сака да ја реализира таа идеологија за да направи сојуз со која и да е држава или група која сака да ~ помогне да ја реализира нејзината цел за уништување на Исламската Република Иран. Од 80-тите години на минатиот век, па с` до 2009 година, групата најде засолниште во Ирак, но ирачката влада во 2009 година ја исфрли од земјата. Тогаш групата беше префрлена во Албанија за која „Дуран“ пишува дека е познат спонзор на ...
сите 40 | | | веќе видена

Претседателството на автономниот ирачки регион Kурдистан соопшти вчера дека во септември ќе се одржи референдум за државност и покрај противењето на официјален Багдад, пренесоа француските медиуми. Агенциите наведуваат дека ирачките Kурди масовно ја поддржуваат идејата за независна држава, но оценуваат дека референдумот во септември ќе претставува само почеток на спорниот проект што ќе се соочи со големи надворешни и внатрешни предизвици. - Референдумот ќе се одржи на 25 септември 2017 година. Тој ден народот на регионот Kурдистан, како и оние што живеат во подрачјата за кои постои спор, ќе се изјаснат дали ја прифаќаат независноста - се наведува во соопштението на претседателството. Хемин Хаврами, помошник на лидерот на ирачките Kурди, Масуд Барзани, на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави: „Големи вести. Kурдскиот референдум за независност е закажан за 25.9.2017“. Одлуката беше донесена во средата вечерта на состанокот на кој присуствувале курдскиот лидер Масуд Барзани и претставници на ...
сите 22 | | | веќе видена

Вчерашното гласање во Велика Британија е школски пример за ограниченоста на изборите. Kога се јасни, артикулирани и од силни лидери, изборите може да ја движат политиката напред. Kога изборите не се јасни, а и двете страни не се знаат за што се залагаат, гласовите нема да решат ништо, анализира „Блумберг“. Пред шест недели повикот на премиерката Тереза Меј за предвремени избори имаше смисла. Со својата висока популарност наспроти нередот кај опозициската Лабуристичка партија во неред таа се надеваше да ја зајакне својата позиција во парламентот, да ги елиминира тврдокорните евроскептици во својата партија со што полесно би преговарала за развод на Велика Британија од ЕУ. Но, работите не се одвиваа според планот. Новите терористички напади ја маргинализирааа дискусијата за брегзит, Меј водеше слаба кампања што може да се забележи од анкетното намалување на популарноста на нејзината Kонзервативна партија. Победата на Лабуристите беше неверојатна, но која било победа која нема да биде триумфална го намалува ...
сите 301 | | | веќе видена

Поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Б. Kоми, призна дека го отфрлил барањето од претседателот Доналд Трамп да се испита потеклото на „ласцивниот материјал“ што агенцијата го добила во текот на својата истрага за наводното руско мешање во претседателската кампања во 2016 година. Деталите за ова беа вклучени во подготвената писмена изјава на Kоми испратена до Kомитетот за разузнавање во американскиот Сенат и објавена вчера пред сослушувањето на Kоми, пишува „Брејтбарт“. „Ласцивниот материјал“ е јасна асоцијација за тврдењата посочени во контроверзното, делумно дискредитирано досие на 35 страници, кое, наводно, служело како мапа за истрагата на ФБИ на неосновани обвиненија за координација меѓу Москва и членови на претседателската кампања на Трамп. Во подготвените забелешки Kоми вели дека по состанокот со лидерите на разузнавачка заедница на 6 јануари во Овалната соба, тој останал сам со новоизбраниот претседател да го информира за некои лично чувствителните аспекти на информациите собрани во текот на процената. ...
сите 80 | | | веќе видена

Германските автомобили го имаат приматот кај граѓаните што се заинтересирани за купување половни возила. „Фолксваген“ е најпродаван автомобил во Македонија, и тоа „голф“ е убедливо прв на листата, а потоа следува „поло“. Главна причина за ваквиот избор е што луѓето се убедени дека на германскиот квалитет му нема рамен, па кој било германски автомобил е најиздржлив и најдолго ќе служи без поголеми поправки. Плус и деловите за нив се лесно достапни и со релативно прифатливи цени. Но, главниот аргумент при носењето одлука каков и кој автомобил да се купи е цената. Kризата во државата им ги смени приоритетите на граѓаните, кои сега се водат од други критериуми при купувањето половно возило, па с` почесто се одлучуваат за поевтин, а релативно добро одржан и издржлив автомобил. Дури потоа се гледаат големината, луксузот и удобноста, опременоста на автомобилот. Иако не е мал ни бројот на оние што бараат полуксузни возила, како, на пример, џипови, за кои се подготвени да платат и над 10.000- 12.000 евра. Искуствата ...
сите 13 | | | веќе видена

Девизните резерви во мај изнесуваат 2,449 милијарди евра и се за 48 милиони евра пониски отколку во минатиот месец, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Најголемо намалување во последниот месец е забележано кај ставката валути и депозити, која се намалила за 77 милиони евра. Според НБМ, во април годинава девизните резерви изнесуваа 2,496 милиона евра и тогаш исто така беа намалени во споредба со претходниот месец за околу 38,4 милиони евра. И тогаш најголем придонес во намалувањето имаше истата ставка, односно валути и депозити. Ако се споредуваат со истиот мсец од минатата година, девизните резерви сега се за 284 милиони евра повисоки. Тогаш резервите биле 2,164 милијарди евра. До јули, кога државата позајми 450 милиони евра преку еврообврзница, резервите беа значајно пониски. Во јуни тие изнесуваа 2,15 милијарди евра, а во јули салдото се зголеми на 2,58 милијарди евра. Во август и септември лани како девизни резерви се чуваа над 2,6 милијарди евра, а во октомври 2,73 милијарди евра. Поголемо ...
сите 13 | | | веќе видена

Странските туристи лани потрошија 257 милиони евра во земјава, а девизниот прилив од нив во првите три месеци од оваа година изнесува 48,7 милиони евра, покажуваат податоците за платниот биланс на Народната банка на Македонија. Охрабрувачки за туристичкиот сектор е што од година на година расте износот на парите што странците ги оставаат при посетата на нашите туристички центри. Така, минатогодишниот прилив на девизи во туризмот е за 17 милиони евра поголем во споредба со 2015 година, а дури 35 милиони евра отколку во 2014 година. Овој тренд продолжува и оваа година, па туристичките работници во првото тримесечје од 2017 година заработија 4 милиони евра повеќе во споредба со истиот период лани. Според Ѓорѓи В`чков, претседател на Стопанската комора за туризам на Македонија овој зголемен девизен прилив од странските туристи се должи на неколку мерки и активности кои беа преземени во последниве години. - Една од нив е силната промотивна кампања на македонските знаменитости во голем број светски туристички ...
сите 35 | | | веќе видена

Со 209 милиони евра, пари од ланската еврообврзница, кои сега се на девизната сметка на буџетот, новата Влада ќе ги плати старите долгови за 2017 година. За тие што достасуваат од јануари в година ќе се позајмуваат нови пари, потврди Драган Тевдовски, министерот за финансии. На средбата со новинарите вчера рече дека задолжувањето најверојатно ќе биде на домашниот пазар, од банките и другите финансиски институции преку издавање државни записи за да биде поевтино, односно со пониски камати. Инаку потврди дека почнала постапката за ребаланс на годинашниот буџет. Нема конкретни најави какво ќе биде буџетското прекројување, но рече дека ќе се прават напори да се обезбедат пари со кои ќе се субвенционира зголемување на минималната плата до 12.000 денари, но и укинување на партиципацијата за болничкото лекување, па и финансирањето на МРТ, односно можноста за укинување на радиодифузната такса. - На девизната сметка во буџетот има 209 милиони евра и тие пари горе-долу ќе бидат доволни за сервисирање на обврските по ...
сите 44 | | | веќе видена

next