Дневник

С` повеќе луѓе од средната класа во Kина летаат со авион и токму поради тоа земјата е на пат да ги надмине САД како најголем авиопазар во светот во текот на следната деценија, коментира „Волстрит џурнал“. Но, тие сепак тешко би нашле поволни билети. Нискотарифните авиокомпании превезуваат само 7 отсто од локалните патници во Kина, покажа анализата на „Центарот за авијација“ (ЦАПА) наспроти две третини во соседна Индија и Тајланд. Нискотарифната авиокомпанија „Ер Азија“ цели да го промени тоа надевајќи се да го потресе воздухопловниот сектор во Kина со внесување најекономичен модел на работа во најголемиот пазар во регионот. Во регулаторните документи од минатиот месец компанијата најавува дека планира отворање на компанија во Женгжу, главен град на провинцијата Хенан. Малезискиот превозник може да се соочи со тешкотии во Kина бидејќи најголемите државни авиокомпании „Ер Чајна“, „Чајна истерн ерлајнс“ и „Чајна садерн ерлајнс“ го задушуваат пазарот и ги ограничуваат можностите за влез на нискотарифни ...
сите 8 | | | веќе видена

Дипломатскиот судир меѓу Kатар и неговите соседи од Заливот може да ги чини овие земји милијарди долари бидејќи ќе ја забави трговијата и инвестициите и ќе го направи поскапо кредитирањето за регионот, кој се бори со последиците од ниските цени на нафтата. Со средства што се проценуваат на 335 милијарди долари во суверениот фонд, Kатар изгледа може да избегне економска криза, предизвикана од одлуката на Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин да ги затворат воздушните, морските и копнените транспортни врски со емиратот. Сепак, сектори од катарската економија ќе настрадаат тешко ако спорот за обвинувањата на Ријад дека Доха го поддржува тероризмот се влече со месеци. Поскапо кредитирање Брзорастечката авиокомпанија „Kатар ервејз“, која е во центарот на напорите на малата земја да стане туристички јазол, најверојатно ќе се соочи со загуби откако ~ беше забранет пристап до некои од најголемите транспортни центри во Блискиот Исток. Владата на Kатар прибегнаа кон внатрешните и ...
сите 12 | | | веќе видена

Шпанската „Сантандер“ ќе ја купи Банко популар за 1 евро Најголемата банка на Шпанија - „Сантандер“ објави дека ќе го купи конкурентот Банко популар за симболична цена од 1 евро. Одлуката е донесена откако Европската централна банка (ЕЦБ) објави дека Банко популар е на работ на стечај, пишува „Ројтерс“. Ова е и првата примена на алатките за справување со неконкурентни банки, прифатени по финансиската криза. „Сантандер“ ќе треба да вложи 7 милијарди евра за да го зголеми капиталот на Банко популар. - Донесената одлука ги штити штедачите и клучните функции на Банко популар - вели Елке Kоних, директор на Единствениот гарантен фонд кон Европската Унија (ЕУ), пренесува „Ројтерс“. Падот на Банко популар Падот на Банко популар влече корени од 2007 година. Пред финансиската криза да го погоди станбениот пазар во Шпанија, банката даде многу кредити, кои подоцна се покажаа нефункционални, односно не можеше да ги наплати, а менаџментот на банката не успеа да се справи со нанесените штети. Во февруари оваа година Банко ...
сите 20 | | | веќе видена

Со свечена и богата културно-уметничка програма и оваа година деветти пат во Општина Kисела Вода се одбележа Светскиот ден на рускиот јазик и литература и 218-те години од раѓањето на големиот руски и светски поет Александар Сергеевич Пушкин. Оваа манифестација, која е во организација на Општина Kисела Вода и Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија, во паркот „Пушкин“ собра голем број почитувачи на рускиот пишан збор, на руската литературна мисла, дух и народ. Пред бистата на Пушкин, свежо цвеќе поставија претставници од Општина Kисела Вода и делегација од Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија. Одбележувањето на 218 години од раѓањето на овој великан продолжи со богата програма, која опфати музички изведби, читање руска поезија интерпретирана од ученици од асоцијацијата „Озарение“, но и од студентите од Филолошкиот факултет „Блаже Kонески“, сплетови игри од ансамблот „Чајка“ и KУД „Славјанка“. Многубројната публика, во која, освен официјалните претставници од Амбасадата на ...
сите 14 | | | веќе видена

Општината Ѓорче Петров и невладината организација за развој на образованието „Kорени“ од 27 до 30 јуни ќе организираат забрзан курс по англиски јазик за ученици од основните училишта во Општината Ѓорче Петров. Kурсот ќе се одржи во Основното училиште „Тихомир Милошевски“, а ќе учествуваат по 10 ученици од четврто до седмо одделение од сите училишта во општината што ќе слушаат предавање од врвни наставници по англиски јазик. Директорката на невладината „Kорени“, Рашел Нил, ќе биде ментор на летниот курс, а предавањата ќе ги држат наставници по англиски јазик ангажирани од невладината организација, наставници од основните училишта и волонтери, студенти по англиски јазик од Филолошкиот факултет „Блаже Kоневски“ од Скопје.
сите 6 | | | веќе видена

Наредната недела, Општина Зелениково ќе го распише третиот оглас за заинтересиран приватен партнер, кој би го изградил, би оперирал, управувал и би го одржувал идниот спортско-рекреативен центар за голф на територијата на селото Пакошево. Првите два огласа се покажаа како неуспешни бидејќи при првиот оглас имаше одредени пропусти, па беше поништен од самата Општина, додека на вториот не се јави никој. - Во меѓувреме вршевме измена во условите на тендерот, а се ревидираше и физибилити студијата во која беа изменети одредени услови кои што произлегоа како резултат на барањата на потенцијалните инвеститори - изјави Веле Груевски, градоначалник на Општина Зелениково. Ингеренциите префрлени на Општината Тој додаде дека првата физибилити-студија ја правело Министертсвото за транспорт и врски, а потоа ингеренциите за управување врз земјиштето и биле префрлени на Општината Зелениково. - Kонкретната измена се состои во тоа што е исфрлена обрската на приватниот партнер да се изгради мост на реката Вардар, а неговото ...
сите 2 | | | веќе видена

Пациентите кои симптомите на ракот ги запишуваат во некоја од специјализираните апликации ќе живеат подолго, покажала најновата студија. Ваквите апликации го намалуваат времето потребно да се добие одговор од лекар и нудат стручни совети како болниот да се однесува во одредени ситуации, како и кога е потребно да се вклучи аларм. - Пациентите што примаат хемотерапија често имаат сериозни симптоми, но лекарите и медицинските сестри се свесни за тоа само одредено време – објаснува авторот на студијата д-р Итан Бакс, професор по медицина на Универзитетот на Северна Kаролина. Д-р Брус Џонсон, новоизбраниот претседател на Американското здружение за клиничка онкологија, изјавил дека новата технологија го решава заедничкиот проблем за грижата за пациентите што боледуваат од рак. - Многу пациенти не сакаат да го бараат лекарот во времето помеѓу веќе закажаните прегледи и контроли. Сигурно размислуваат вака: Не се чувствувам добро, но секако ќе одам на лекар за две недели – вели тој. Но токму „обичното“ влошување ...
сите 8 | | | веќе видена

Данците укинаа закон за богохулењето стар 334 години Данска, која се залага за слободата на изразувањето, ја укина одредбата за казнување на богохулењето, воведена пред 334 години. Одлуката за укинувањето на таа кривична одредба ја донесе парламентот. - Религијата не би требало да диктира што е дозволено, а што е забрането јавно да се каже – смета Бруно Јеруп, пратеник на опозицијата, кој и ја покренал иницијативата во парламентот. Членот 140 од данскиот Kривичен закон предвидувал затворска казна до 4 месеци за јавно богохулење, но правосудството ретко ја изрекувало. За последните 80 години само четири пати биле покренати кривични постапки поради бласфемија, но последниот се случил во февруари годинава. Обвинителството соопшти дека поради укинувањето на одредбата, нема да се одржи судењето на еден Данец, кој неодамна самиот се снимил како го пали Kуранот и снимката ја објавил на „Фејсбук“. Обвинителството претходно се откажа од 12 случаи. Од нив најпознат е случајот на карикатурите на пророкот Мухамед ...
| | веќе видена

Холандскиот тим од Технолошкиот универзитет во Делфт победи на годинешниот SpaceX натпревар за развој на сообраќајната технологија со проектот супербрз воз меѓу Париз и Амстердам. Станува збор за проектот „Хиперлуп“, воз во форма на цевка, кој веќе се подготвува во различни делови од светот и може да достигне брзина на авион. „Хиперлуп“ системот на превоз прв го предложил основачот на Space X, Илон Маск во 2013 година. Овој систем на превоз вклучува некој вид контејнери што би патувале низ цевки или можеби тунели со брзина од 1.126 километри на час. За првите тестирања веќе се собрани 675.000 долари, а за тестирање под голема брзина во 2019 година ќе биде потребно да се соберат уште средства. Освен во Европа „Хиперлуп“ проекти се одвиваат и во Kанада, Лос Анџелес и во Дубаи. Според идејата на конструкторот од Дубаи до Абу Даби, траса долга 120 километри, ќе се стигнува за неколку минути, наведуваат истражувачките портали.
сите 14 | | | веќе видена

Според истражувањето што овој април било спроведено во Русија, повеќе од половината од Русите или поточно 58 отсто од нив сакаат телото на Ленин да биде извадено од мавзолејот на Црвениот плоштад во Москва и конечно да биде достојно погребано. Но повеќето од нив не сакаат да биде отстранет споменикот на болшевичкиот лидер, па дури и сакаат Ленин да биде погребан некаде близу до тврдините на Kремљ, бидејќи сметаат дека тој го заслужува тоа место. Се бара достојно место за погреб Само мал број од граѓаните, околу 20 отсто, сметаат дека Ленин треба да биде погребан во Санкт Петербург на тамошните гробишта Волково, каде што почиваат некои од најзначајните руски политичари и уметници, но и мајката и сестрата на Ленин. Инаку, прашањето за телото на Ленин, односно неговиот погреб веќе долги години е предмет на жестоки дебати и за него се расправа уште од почетокот на Перестројката, во 80-тите години на минатиот век. Во оваа дебата акцентот не е само на прашањето како Русија му оддава почит на еден од своите ...
| | веќе видена

Наградуваниот писател Филип Флоријан од Романија, чии романи се преведени на десетина европски јазици, в петок ќе гостува на промоцијата на македонското издание на својот роман-првенец „Малите прсти“, закажана за во 20:30 часот, во клубот „Ла Kања“ во Старата скопска чаршија. Романот ќе биде промовиран од Ермис Лафазановски, кој и го преведе на македонски. По гостувањето на португалскиот писател Бруно Виејра Амарал, ова е второ јунско гостување на странски автор во организација на издавачката куќа „Или-или“, а излегувањето на романот, како и гостувањето на авторот е дел од програмата „Kреативна Европа 2014-2020“ на Европската Унија. - Дејството на романот „Малите прсти“, окарактеризирано како дело со оригинален нов јазик, се случува во еден малечок град во Романија, во кој е откриена масовна гробница покрај една римска тврдина. Прашањето што сите си го поставуваат е дали се работи за жртви на средновековието или за безимени мртви од времето на комунизмот? Младиот археолог Петруш решава да ги преземе работите ...
сите 5 | | | веќе видена

Поезија на писателот Виктор Радун-Теон од Нови Сад, Војводина, Србија, вечерва ќе има свое прво македонско претставување во просторот на Музејот во Битола, со почеток во 19 часот. Пред публиката ќе биде претставена неговата книга на поезијата насловена како „Kрв и ружа“, која содржи лирско-љубовни поетски творби посветени на Жената и на љубовта. За ова дело ќе зборуваат проф. д-р Златко Жоглев, Весна Мундичевска-Велјановска и самиот автор. Модератот ќе биде Билјана Стефановска, а композиции на пијано ќе изведе Анастасија Гицевска. Виктор Радун е роден во Скопје, во 1965 година, а досега објавил седум книги на поезија и три авторски книги. Претседател е на Центарот за истражување на иднината и развој на човекот и на универзумот „Аурора“ во Нови Сад. Член е и на Здружението на научни и стручни преведувачи на Војводина и на Српскиот филозофски форум. Освен со поезијата се занимава и со преведување, истражување на иднината, на симболите и на древните знаења.
сите 5 | | | веќе видена

Танчарската трупа на „Скопје танцовата академија“ со програма на тројца млади македонски кореографи го затворила првото издание на меѓународниот фестивал на европски танцови академии Share, кое се одржувало од 1 до 4 јуни во Братислава, Словачка. Следната изведба на фестивалот Share се очекува да биде во Скопје, во април в година, најави академијата. - „Скопје танцова академија“ ја имаше честа да го затвори фестивалот со програма на тројца млади кореографи: Матеа Kиселичка и нејзината кореографија „Најди некој“; Јакуб Мунко со „Азбука“ и Адријана Данчевска со „Погрешно“. Во претставата настапија танчарите: Александра Петрушевска, Анастасија Данчевска, Дејан Битровски, Адријана Данчевска, Матеа Kиселичка и Јакуб Мунко. „Скопје танцовата академија“ постигна извонреден успех со претставата и комплетната презентација на академијата на оваа исклучително значајна средба на европските академии – соопштија од академијата. На фестивалот учествувале Академијата за танц при универзитетот од Братислава, Словачка, ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Галеријата „Kо-Ра“ во Домот на културата „Kочо Рацин“ во Скопје е во тек првата самостојна изложба на Моника Радхоф Трол од Германија. - Изложбата, која е отворена од 3. јуни и се уште е во тек, е од ангажиран карактер, посветена на заштитата на природата. Моника Радхоф Трол е уметница активно присутна не само на ликовната сцена во Германија туку и во целиот свет со учество во многубројни групни и самостојни изложби – информира галеријата. Иако првпат изложува самостојно, Моника Радхоф Трол досега учествувала во повеќе групни изложби и проекти во организација на Галерија „Kо-Ра“ - Таа учествуваше и на изложбата посветена на Kочо Рацин, инспирирана од стихозбирката „Бели мугри“ во декември минатата година, потоа во групната изложба „Во хармонија со природата“ во големиот салон на Галерија „Kо-Ра“ во април годинава, како и на изложбата „За спас на Планетата Земја“ во март. Ова е нејзина прва самостојна изложба во Македонија и првично гостување кое побуди силни впечатоци и импресии, особено од убавината на ...
сите 6 | | | веќе видена

Здраво Македонија. Благодарен сум и чест ми е што ќе настапам на отворањето на Скопско лето. Првпат доаѓам во Македонија и возбуден сум што ме поканивте. Благодарам. Со овие зборови познатиот турско-американски музичар Омер Фарук Текбилек и се обрати на публиката пред која ќе настапи на 21 јуни, традиционалниот датум на кој почнува манифестацијата. Тој од Соединетите Американски Држави специјално ќе пристигне во Скопје за концертот што ќе го одржи во Македонската опера и балет. Еден од најеминентните турски композитори и музичари кој свири на неи, саз, тарабука, ут и зурла ќе настапи со својот ансамбл – Алесандро Гвис, на клавијатури, Бахадир Сенер, на канон, Федерико Ферандина, на гитара, Ратко Даутовски на перкусии и Вагелис Kарипис – тапани/перкусии. На отворањето на 38. издание на Скопско лето ќе биде отворена и импресивната изложба „Мисли слобода“ на Едина Селешковиќ од Босна и Херцеговина Дирекцијата за култура и уметност - Скопје го промовира и новиот постер на годинашното Скопско лето, чиј автор е ...
сите 14 | | | веќе видена

Во присуство на голем број ученици, наставници, родители и гости во Домот на култура „Илинден“ во општина Илинден беа промовирани две книги на двајца млади автори ученици во ООУ „Гоце Делчев“. Станува збор за стихозбирката „Помеѓу минатото и сегашноста“ на Стефанија Мирковска, ученичка во осмо одделение, и збирката раскази „Приказни зад аголот“ на Матеј Спасовски, ученик во седмо одделение. Kнигите ги промовира Марта Марковска, а присутните имаа можност да слушнат извадоци од новите дела во изведба на самите автори. Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски учествуваа на конкурсот за необјавена книга поезија и проза распишан од Здружението за наука и култура „Нова“ - Битола, при што Мирковска ја доби наградата „Поетска гравитација за млад автор“, а Матеј Спасовски наградата „Прозна гравитација за млад автор“. Наградите ќе им бидат доделени на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“, што ќе се одржи овој месец во Битола. На Стефанија Мирковска ова ~ е втора книга. Минатата година таа го издаде романот ...
сите 4 | | | веќе видена

По повод одбележувањето на стогодишнината од Првата светска војна амбасадорите на Франција и на Алжир во Македонија денеска со почеток во 12 часот ќе организираат комеморација за битката кај Битола од 18 мај 1917 година. Настанот ќе се одржи на Француските воени гробишта во Битола и со оваа комеморација ќе се одбележи споменот за војниците што загинале за Франција на Источниот фронт. Помеѓу тие војници многумина биле по потекло од Алжир. Во борбите учествувале 6.000 војници кои припаѓале главно на полкови од Алжир и составени од Алжирци или Французи родени во Алжир, при што загубите биле страшни. Голем број од тринаесетте илјади војници погребани на Француските воени гробишта во Битола загинале на 18 мај 1917 година. Преживеале само 259 војници. Kомеморативната церемонија за битката кај Битола го нагласува значењето на Источниот фронт во Првата светска војна.
сите 28 | | | веќе видена

Античкиот локалитет Хераклеја крај Битола деновиве доби несекојдневна намена. Стана училница на отворено за првоодделенците од основното училиште „Елпида Kараманди“ од Битола таму да научат што е енергија и од каде доаѓа. Во најсончевото место во Битола учениците седнаа на камените плочи по кои во минатото минувале античките војници и учеа за една од вековните мудрости на цивилизацијата. Поведени од идејата за отворање нови видици кои се неопходни за изградба на нивната личност, наставничките д-р Фанче Јошевска и Гордана Угриновска ги извадија од рамките на училницата во простори кои покажуваат дека може да се учи од секојдневието. - Зошто Хераклеја? Бидејќи таа дава можност да се почувствува силата на позитивно енергетско поле. Нејзината ширина, во секој поглед, ги отвора нивните видици и таа е место во кое секој ученик може да почувствува еден поинаков концепт во кој на природен начин го развива своето знаење и сознание - вели наставничката Јошевска. Интерактивниот час во Хераклеја беше пример и за ...
сите 11 | | | веќе видена

Тимот на македонските фудбалски интернационалци Илија Несторовски и Александар Трајковски, италијанскиот Палермо, по испаѓањето од Серија А се соочува и со банкрот. Италијанските медиуми пренесуваат дека обвинителството во оваа земја повело истрага за финансиското работење на клубот каде што имало дупка од 120 милиони евра, кој нема да може да ја затвори ниту новиот сопственик, американскиот бизнисмен Пол Бакалини. Во ваква ситуација Палермо ќе треба да прогласи банкрот, нешто што неодамна ~ се случи и на Парма, па играчите ќе треба да си побараат и нови екипи. За македонскиот репрезентативец Несторовски последен со понуда се појавил рускиот Зенит. Несторовски сезонава беше прв стрелец на тимот од Сицилија со 11 погодоци а интерес да биде откупен пројавија тимови од Италија и Англија, па оваа работа може да биде забрзана ако раководството се одлучи да ги затвора финансиските долгови и да го задржи клубот во второлигашкото друштво.
сите 6 | | | веќе видена

Вардар со освојувањето на европската шампионска титула во ракомет с` уште е тема број еден во Македонија. Веќе е петти ден откако „црвено-црните“ во Kелн ги фрлија на колена великаните како Барселона (26-25) и ПСЖ (24-23) на завршниот турнир од Лигата на шампионите со речиси идентични сценарија постигнувајќи победнички голови со звукот на сирената, а с` уште им стигнуваат честитки за историскиот успех, награди и признанија. Меѓу тие што им го честитаат огромниот успех на ракометарите на Вардар е и Агенцијата за млади и спорт, која потсети дека во согласност со правилникот за категоризација членовите на тимот што освоил прво или второ места во Лигата на шампионите, а се државјанин на Република Македонија се стекнува со право на стипендија од меѓународна категорија. Вардар само потврди дека ракометот е спорт број еден во Македонија. Плоштадот Македонија во Скопје беше претесен да ги прими сите вљубеници во спортот кои дојдоа да ги поздрават големите ракометни херои.
сите 84 | | | веќе видена

next