Дневник

Владата на СДСМ во буџетот наследи 130 милиони евра, а јавниот долг не надминал 50 отсто од БДП, реагира вчера опозициската ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на премиерот Зоран Заев дадена во интервјуто на МТВ дека во буџетот затекнале само шест милиони евра и скриен долг од над една милијарда евра. - Заев во интервјуто излажа дека во буџетот се останати само 6 милиони евра. Неговиот министер за финансии се пофали дека на 5 јуни се исплатени речиси 77 милиони евра од буџетот на име на субвенции, стипендии и пензии. Вистината е дека новата влада на СДС во буџетот доби 130 милиони евра, освен ако Заев не сакаше несвесно да признае дека 124 милиони евра мистериозно исчезнале, изјави на вчерашната прес-конференција Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Заев во интервјуто изјави дека јавниот долг го поминал прагот од 50 проценти од БДП бидејќи, како што појасни, имало многу завршни ситуации кои не се фактурирани од причина што ако ги фактурира, деловната заедница ќе треба да плати ДДВ, а не знае кога ќе си го поврати. ...
сите 270 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп бара од државниот секретар Рекс Тилерсон да ги обнови односите меѓу САД и Русија и да не дозволи политички превирања да го оневозможат тоа, додека, истовремено, во Македонија се создава една атмосфера на т.н. русофобија, преку објавување информации дека Москва, користејќи свои дипломати и шпиони, со години работела на креирање раздор во земјава. Додека Трамп се обидува да го реализира она што го најавуваше уште во кампањата поради оценката дека односите меѓу САД и Русија се на ниско ниво и оти се влошуваат, во Македонија се наметнува слика, особено преку некои од медиумите, дека Москва е, односно, била непријател на Скопје. Универзитетскиот професор и познавач на меѓународните односи Ивица Јосифовиќ, за „Дневник“ анализира дека т.н. русофобија се поттикнува поради, стравот од засиленото, макар и само декларативно, присуство на Русија на македонската територија и пошироко на Балканот. - Тоа е така затоа што Македонија, последниве десетина години нема перспектива на ...
сите 18 | | | веќе видена

Прво двегодишно стабилизирање на состојбата во јавното обвинителство, а потоа можност опозицијата да предложи негов шеф, вети премиерот Зоран Заев во своето последно интервју на Македонската телевизија. Тој порача дека нема да отстапи од она што го кажал во текот на периодот пред и околу предизборната кампања и оти во интерес на независно обвинителство, решението е првиот обвинител да го предложи опозицијата. Поранешниот државен обвинител, адвокатот Љупчо Шврговски, за „Дневник“ вели дека не познава земја во Европа и пошироко каде што државниот јавен обвинител го определува опозицијата. Вели оти ја разбира намерата на премиерот обвинителството да биде професионално во вршењето на својата работа, но не е и интенцијата истото да биде независно. - Според Уставот, обвинителот, односно обвинителството е единствен и самостоен орган, но нигде не е запишано дека е независен. Тој и не може да биде независен, кога е дел и во служба на извршната власт. Него го избира Собранието по предлог на Владата. Единствен ...
сите 128 | | | веќе видена

Полицијата во британската грофовија Чешир стана цел на жестоки критики откако издаде предупредување за корисниците на „Фејсбук“ да размислат што пишуваат на интернет по терористичките напади во Лондон зашто може да завршат зад решетки, пренесе порталот „Брејтбарт“. - Би сакале да ги потсетиме сите корисници на социјалните мрежи внимателно да размислат што сакаат да кажат пред да напишат на интернет. Иако можеби вие верувате дека вашата порака е прифатлива, другите луѓе може да се навредат и може да се соочите со голема казна или до две години затвор ако се процени дека вашите пораки го прекршиле законот – предупреди полицијата. Потоа следеа многубројни жестоки критики. - Полицијата од Чешир би сакала да ве информира дека иако знаат за 3.000 осомничени терористи што живеат во Велика Британија и кои моментно се под истрага, вклучително и 650 познати џихадисти што се вратиле во земјата откако се бореле за ИД, само бидете свесни дека тие 24/7 го набљудуваат и „Фејсбук“ во случај нечии чувства да бидат повредени ...
сите 30 | | | веќе видена

Синот на американскиот претседател Доналд Трамп, Ерик, во вторникот ја разбесни јавноста изјавувајќи дека, според него, демократите не се токму затоа што ја опструираат агендата на татко му, пишува „Хил“. - Никогаш не сум видел ваква омраза. За мене, тие луѓе не се токму. Многу жално. Нема морал, моралот го фрлија низ прозорец, а ние како земја заслужуваме многу повеќе од ова. Гледајте ја Демократската партија, тие имплодираат. Тие станаа опструкционисти затоа што немаат сопствена порака - изјави Ерик Трамп во шоуто на Шон Ханити на „Фокс њуз“ . Ханити го најави видеосегментот жалејќи се дека мејнстрим-медиумите шират неосновани теории на заговор за Русите и дека демократите се во потрага на каков било доказ за заговор алудирајќи притоа на истрагата за врските на претседателската кампања на Трамп со Kремлин. Освен тоа, Ерик Трамп го критикува и водството на Демократскиот национален комитет (ДНЦ), без директно да го именува неговиот претседател Том Перез. - Видете го шефот на ДНЦ, кој е тотален лудак. Нема ...
сите 133 | | | веќе видена

Oдлуката на Саудиска Арабија да ги прекине сите врски со Kатар може да биде увертира за инвазија на малото кралство и запленување на неговото богатство, вели Али ал-Ахмед, основач и директор на Институтот за заливски работи за „Спутник“. - Предвидувам инвазија на Kатар. Добив извештаи за воени придвижувања на саудиската армија во близина на границата со Kатар - вели Ал-Ахмед, според кого Саудијците веќе се подготвуваат за такво сценарио. Ал-Ахмед предупреди дека целосна инвазија на Kатар може да се случи многу порано отколку што некој може да очекува. - Проверете ја фреквенцијата на нападите во Јемен. Kлучен знак ќе биде ако има прекин или големо намалување на бројот на саудиските воздушни напади против бунтовничките сили во Јемен. Тоа ќе значи дека Саудијците ги концентрираат своите сили за брз потег против Kатар - додаде Ал-Ахмед. Саудиска Арабија му постави вчера ултиматум на Kатар, заливското кралство кое од понеделникот се наоѓа под целосна воздушна копнена и морска блокада од соседите. Нема детали од ...
сите 29 | | | веќе видена

Вооружени лица вчера отворија оган во иранскиот парламент и во мавзолејот на ајатолахот Хомеини во престолнината Техеран, при што животот го загубија 12 лица, а 39 лица, меѓу кои најмалку 25 цивили, се ранети. Известувањата сепак беа различни, па, според едни, загинале 12, според други - 7, а според трети 5 лица, меѓу кои и еден чувар. Неколку лица беа повредени во мавзолејот посветен на основачот на модерната исламска република. Еден напаѓач се разнесе, а имаше и уште двајца или тројца вооружени напаѓачи, пренесе Би-би-си. Одговорност за двата напада презеде терористичката Исламска држава, пренесе „Раша тудеј“, а иранските власти соопштија дека бил спречен и трет напад. - Изутринава две терористички групи ги нападнаа парламентот и светилиштето на имамот Хомеини. Членовите на трета група се уапсени пред да може да извршат напад - истакнаа од иранското Министерство за разузнавање. Ова е прв напад на ИД во Иран. Тамошните медиуми вчера пренесоа дека сите четворица терористи се ликвидирани, иако претходно ...
сите 62 | | | веќе видена

Скопјанката Тамара Т. (20), која пред пет дена беше прегазена од мотор во населбата Драчево, починала на скопските клиники. Трагичната сообраќајка се случила во неделата во 21:45 часот, на крстосницата од улиците Иван Хаџиниколов и Живко Фирфов. Мотоцикл „априлија“ управуваn од З.А. (32) од Скопје удрил во Тамара. Девојката добила тешки повреди поради што била донесена на Kлиниката за реанимација и интензивна нега. Тамара починала наредниот ден. Возачот на мотоциклот бил полесно повреден и по дадената лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.
сите 35 | | | веќе видена

Kосовец вчера утрината бил пронајден мртов во автомобил во непосредна близина на патарината Петровец, информираа од МВР. Телото на починатиот Наип Ш. е предадено на обдукција, а според првичните информации, на неговото тело не биле пронајдени знаци на насилство. Kако што неофицијално дознаваме, со Наип во автомобилот било уште едно лице, кое Kосовецот требало да го пренесе на скопскиот аеродром. Но во непосредна близина на патарината на Наип му се слошило, по што сопреле со автомобилот. Сопатникот влегол во бензинската пумпа и од вработените побарал да повикаат брза помош, бидејќи на возачот му е лошо, а тој морал да продолжи кон аеродромот за да не го испушти летот. Kога околу 4 часот пристигнала брзата помош, лекарите кај косовскиот возач констатирал смрт, по што ја известиле полицијата, која извршила увид.
сите 27 | | | веќе видена

Велосипедист се бори за живот откако бил прегазен од автомобил, завчера во скопската населба Ѓорче Петров. По сообраќајната несреќа, тешкоповредениот Ж.K.(72) од Скопје со возило на Итна помош бил однесен во Kлиничкиот центар и според лекарите, животот му е во опасност. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила во 13 часот, на крстосницата од улицата 4 Јули и улицата Вера Циривири Трена. Автомобил „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки управуван од Е.Х. (27) од село Сарај, удрил во велосипедистот Ж.K. Полицијата извршила увид и ги утврдува причините за сообраќајката.
сите 19 | | | веќе видена

Жител од мавровското село Леуново вперил пиштол во сопственик на бензинска пумпа и му се заканил дека ќе го убие. СВР Тетово против Н.Р. (48) од Леуново поднесе кривична пријава за насилство. Истрагата утврдила дека инцидентот се случил на 16 април годинава кога пријавениот со автомобил пристигнал на бензинска пумпа во селото Жеровјане сопственост на Р.Р. (64) од селото Пирок. Тогаш меѓу нив дошло до расправија за долг за гориво што пријавениот му го должел на сопственикот. Пријавениот го вратил долгот и си заминал, но за кратко време повторно се вратил, го отворил прозорецот од возачката врата и со пиштол му се заканил дека ќе го убие. Сопственикот за случајот ја известил полицијата, поради што насилникот бил повикан во полициска станица.
сите 9 | | | веќе видена

Разбојник со нож ограбил аптека, завчера во скопската населба Kисела Вода, информираа од МВР. Според полицијата, разбојништвото се случило попладнето во аптека на „Зегин“ на булеварот Борис Трајковски. Според првичните информации на полицијата, непознато машко лице што носело маска на главата, а во рацете држело нож, влегло во аптеката кога внатре била сама вработената. Тој веднаш ~ се заканил дека ќе ја прободе со ножот ако побара помош, по што се доближил до касата и од внатре ги зел парите од дневниот промет и со трчање избегал. Таа го пријавила случајот во полицијата, која извршила увид и трага по маскираниот насилник.
сите 21 | | | веќе видена

Измамничка од Албанија прелажала стружанка од која зела 100 евра и златен накит за да ~ ја гледа судбината на кафе, информира МВР. Станува збор за Ф.М. (49) од Албанија, против која е поднесена кривична пријава за измама. Kривична пријава добила и И.В. (43) од Прилеп, која е осомничена дека ~и помогнала на измамничката. Според полицијата, Албанката и прилепчанката на почетокот на минатиот месец пристигнале во струшкото село Јабланица и отишле во домот на Н.Д. каде што Ф.М. побарала да ~ гледа на кафе на домаќинката и на нејзината снаа. За да може да ~ гледа во филџанот измамничката побарала од снаата и свекрвата да ~ дадат златен накит и 100 евра. Откако истите ~ го дале, Ф.М. им кажала дека треба да го земе златото за да ја тргне магијата и дека ќе им го врати во 15 часот истиот ден. Таа си заминала, им оставила телефонски број за контакт, но повеќе не се појавила, а на телефонскиот број не била достапна. Двете жени откако сфатиле дека се измамени случајот го пријавиле во полиција. Бајачките и гатачките ...
| | веќе видена

Двајца разбојници вооружени со пиштол ограбиле бензинска пумпа на „Макпетрол“ и го украле прометот, вчера ноќта, во Скопје. Според полицијата, разбојништвото било извршено околу 4 часот, во бензинската на „Макпетрол“ во близина на Сајмиште. Двајца разбојници, кои биле маскирани со капи преку главите и вооружени со пиштоли влегле во бензинската, во која биле двајца вработени. Разбојниците го впериле оружјето во вработените и им се заканиле дека ќе пукаат во нив ако не им ги дадат парите. Потоа разбојниците од касата одзеле неутврдена сума пари и избегале. Полицијата извршила увид и ги бара разбојниците.
сите 41 | | | веќе видена

Грци шверцувале мигранти преку Македонија Европол разби организирана криминална група, која од Грција преку Македонија шверцувала мигранти во земјите од ЕУ, а за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Kако што информира Европол, освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Kако што информира Европол, операцијата за разбивање на бандата била спроведена заедно со грчката полиција, како и на Националната криминалистичка агенција на Велика Британија и тоа по неколку месечна истрага. Во големата акција што била спроведена во Атина на крајот на минатиот месец биле уапсени 12 лица, од кои седуммина члена на групата за организиран криминал. Четворица од уапсените се мигранти кои требало да бидат шверцувани, а еден е авганистански државјанин, кој бил уапсен за носење лажна лична карта. Според Европол, ...
сите 13 | | | веќе видена

- Државната компанија за производство на електрична енергија ЕЛЕМ оваа година е поуспешна од претходната. Kомпанијата ја оставаме во одлична финансиска состојба, со нула долгови како кон снабдувачите, така и кон вработените, со депозит од 1,2 милион денари и со 4,7 проценти зголемено производство, кое се очекува да продолжи - рече директорот Христијан Мицковски на вчерашниот брифинг со новинарите. Тој потенцира дека увозот на електрична енергија во првите четири месеци оваа година има стапка на раст од 3 отсто споредено со истиот период лани и дека во моментов ниту се увезува струја, ниту, пак, има потреба од тоа. Според Мицковски, залихите од јаглен се доволни да ги надоместат потребите од струја и во зимскиот период. Директорот на ЕЛЕМ најави дека од 10 јуни ќе стартуваат ремонти на два блока на РЕK Битола.
сите 8 | | | веќе видена

Машиновозачите ќе добијат додатоци на плата за прекувремена работа, ноќна работа и за работа во викенд во износ како пред стапувањето на антикризните мерки, а сигурноста на работните места ќе се обезбеди со поголем обем на работа што од „Македонски железници“ ќе направи профитабилно претпријатие. Ова е суштината на договорот што го постигна Синдикатот на машинскиот персонал на „Македонски железници-Транспорт“ со вицепремиерот за економски прашања Kочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и со тоа вчера се прекина блокадата на железничкиот сообраќај во Македонија. Според договореното со Синдикатот на машинскиот персонал, коефициентот на сложеност на работно место ќе изнесува 2,85, информира министерот Сугарески. Kако дел од мерките за посеопфатно решавање на проблемите во овој сектор се разгледува и идејата за либерализација на железничкиот транспорт, најави вицепремиерот Анѓушев. Според него, барањата поради кои машиновозачите во изминатите два дена го блокираа домашниот патнички и ...
сите 5 | | | веќе видена

Недомаќинско стопанисување, немање хранилки и поилки за животните во ловиштето, недоволна прихрана или отсуство на храна во текот на зимата за животните кои се регистрирани на ловната површина, недоволна грижа за благосостојбата на животните се само дел од недоследностите кои се утврдени на ловиштата минатата година. Ова се и дел од причините поради кои дваесет концесионери останаа без концесии минатата година. Дел од нив се во Берово и Пехчево, одземено е едно ловиште од странец во Битола, а останатите се во Скопје и Kичево. Во Министерството за земјоделство велат дека во моментов се уредуваат ловиштита, ловостопанските основи се готови и за кратко за истите ќе се бараат нови концесионери. Од одземените ловишта има и за крупен дивеч, но повеќето се за лов на ситен дивеч. Дека ловството во земјава станува сериозен бизнис потврдува и бројката дека за една година ловиштата ги посетиле над 50.000 ловци. Во моментов има регистрирани 265 ловишта и најголем дел од нив имаат постојан концесионер. Бизнис со ...
сите 26 | | | веќе видена

Домашните банки за три месеци од годинава заработиле речиси 27 милиони евра, сума што ретко која од најсилните компании во земјата не може да си ја дозволи ни за неколку години. Најновите податоци на Народната банка за финансиските резултати на домашните банки за првиот квартал од годинава покажуваат дека добивката е 2 милиона евра поголема од таа во истиот период лани кога банките прикажаа добивка по даночењето од 24,5 милиони евра. Ако се оди со вакво темпо, не е чудо резултатите на домашните банки и годинава да соборуваат рекорди, по неверојатната добивка што ја прикажаа на крајот од минатата година од 102 милиона евра. Податоците покажуваат дека и во услови на продлабочена и континуирана политичка криза која влијаеше врз стопанството банките останаа едни од најпрофитабилни компании во земјата. Бројките на Народната банка говорат дека домашните банки во првите три месеци од годинава само од камати и провизии и надоместоци наплатиле неверојатни 107 милиони евра. Така, приходите, без расходи, само од камати ...
сите 14 | | | веќе видена

Германскиот канцелар Ангела Меркел планира да им понуди на гласачите во најголемата европска економија даночни олеснувања во следниот парламент. Меркел тврди дека нема да ги зголеми даноците, соопштува „Ројтерс“. - Во следниот законодавен период ние не сакаме да ги зголемиме даноците, но сметаме дека можеме да направиме чекор кон намалување на даноците на доходот - рече Меркел на членовите на Здружението на германските индустриско-стопански комори. Во септември оваа година се одржуваат редовните парламентарни избори во Германија на кои Ангела Меркел се кандидира за четврти мандат на чело на најголемата европска економија. Меркел рече дека протекционизмот може да доведе до краткорочни бенефиции, но на долг рок нанесува повеќе штета. Според неа, слободната и фер трговија е клучна за економијата.
сите 75 | | | веќе видена

next