Дневник

Само во брегалничкиот слив, кој зафаќа 17 отсто од површината на Македонија, има дури 1.400 вида растенија, 630 вида габи, 226 вида птици, богатство кое е ...
сите 2 | | | веќе видена

Прилепчанецот М.А. (42) се бори за својот живот бидејќи паднал од мотор, завчера на магистралниот пат Велес-Штип, информира МВР. Сообраќајната несреќа се ...
сите 32 | | | веќе видена

Едно разбојништво месечно е црниот биланс на двете спортски обложувачници на булеварот Никола Kарев или популарната пластичарска улица во Скопје. Брзата ...
сите 33 | | | веќе видена

Ликовниот критичар и куратор Билјана Петровска-Исијанин е добитник на годишната награда за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“, кое Здружението на ликовните ...
| | веќе видена

Тинејџерката од Летонија, Јелена Остапенко, ја освои титулата на „Ролан Гарос“. Остапенко во финалето во три сета 4-6, 6-4, 6-3 ја совлада Романката Симона ...
сите 105 | | | веќе видена

Обновливите извори на енергија во Велика Британија првпат имаат повеќе генерирана електрична енергија од произведеното од јаглен и гас, пишува Би-би-си. Од ...
сите 11 | | | веќе видена

„Амазон“ планира да ја прошири дејноста за давање заеми на мали бизниси во САД, Велика Британија и во Јапонија и на тој начин ќе влезе во директна конкуренција ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонците не се многу по алкохолот. Повеќе сакаат млеко, речиси подеднакво уживаат и во пиво, но најмногу од с` сакаат да пијат газирани сокови и јогурт. ...
сите 4 | | | веќе видена

Фондот за пензиско осигурување не сака да го реши проблемот со стажот на привремено вработените лица поради што десетици таканаречени „изнајмени“ работници во ...
сите 10 | | | веќе видена

next