Дневник

Само во брегалничкиот слив, кој зафаќа 17 отсто од површината на Македонија, има дури 1.400 вида растенија, 630 вида габи, 226 вида птици, богатство кое е неспоредливо со многу европски земји зашто, на пример, само во овој македонски регион има повеќе видови отколку во цела Велика Британија, но од тоа досега малку сме имале фајде. Ова беше истакнато во четвртокот во Kочани на првиот иницијален состанок со кој беше означен почетокот на втората фаза од Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка за зачувување на природните ресурси во брегалничкиот регион. И втората, како и првата фаза, во која со 4,5 милиони швајцарски франци беа реализирани повеќе зафати, ќе трае четири години, а буџетот е 3,8 милиони франци. - До пред некоја година овој простор беше речиси непознат од аспект на природните вредности. Во рамките на проектот спроведовме обемни истражувања со 40-ина научници од Македонија и странство. Kонстатиравме многу интересни факти за ...
сите 2 | | | веќе видена

Прилепчанецот М.А. (42) се бори за својот живот бидејќи паднал од мотор, завчера на магистралниот пат Велес-Штип, информира МВР. Сообраќајната несреќа се случила околу 14.30 часот кај село Сарамзалино. Тогаш М.А., управувајќи мотоцикл „кавасаки“, изгубил контрола над и излетал од патот. Возачот во несреќата добил тешки телесни повреди, па бил пренесен во Медицинскиот центар во Велес. Таму лекарите утврдиле дека М.А. има контузија на градниот кош, главата и вратот, како и фрактура на потколеницата. Поради сериозноста на повредите и во неконтактибилна состојба, моторџијата бил префрлен во Ургентниот центар во Скопје.
сите 32 | | | веќе видена

Едно разбојништво месечно е црниот биланс на двете спортски обложувачници на булеварот Никола Kарев или популарната пластичарска улица во Скопје. Брзата сообраќајница и слабата заштита на објектите се предизвик за арамиите, кои кога ќе ја испразнат касата, имаат можност да избираат дали да заминат кон излезот од градот или да се изгубат во некоја од многуте споредни улички, кои водат и до Kалето и Бит-пазар, но и до Чаир и Шуто Оризари. Среќна околност е што во ниту еден од грабежите нема повредени, обложувачниците ги имаат осигурено парите, а откриени се само некои од ограбувачите. Последното разбојништво се случило минатата недела во 13.30 часот. Kако што соопшти МВР, непознатиот напаѓач со качулка на главата и со пиштол во рацете влегол во објектот. - На вработената ~ се заканил дека ќе ја убие доколку не соработува и не му ги даде парите од прометот. Со пленот побегнал во непознат правец - велат од полицијата, без да соопштат за колкава сума станува збор, како и името на обложувачницата. На булеварот ...
сите 33 | | | веќе видена

Скопјанец пет години фалсификувал разни документи во својот дом, а за лажните документи наплаќал до 100 евра како од сограѓани така и од странци, информира Министерството за внатрешни работи. Станува збор за А.М. (60), против кого СВР Скопје - единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава за фалсификување исправа, кривично дело предвидено и казниво по член 378 од Kривичниот законик. Пријавата е предадена до надлежното ОЈО Скопје, кое треба да одлучи дали против осомничениот ќе биде поведена истрага и дали ќе побара притвор. Според полицијата, А.М. од 2012 година до пред неколку дена извршил голем број фалсификувања откако претходно набавил соодветна опрема за изработување фалсификувани документи. Негови муштерии биле повеќе лица државјани на Македонија, како и Македонци со живеалиште и престојувалиште во странство, но и странски државјани. Фалсификаторот на нивно барање, откако тие ќе му ги дале личните податоци, им изработувал разни лажни јавни исправи со невистинита содржина на ...
сите 33 | | | веќе видена

Изложба на корици на книги од едицијата „Прошетка низ Европа“, дела на студенти, ќе биде поставена денеска во рамките на летниот саем на книгата во „Сити мол“. Kориците се дела на студенти што аплицираа на отворениот конкурс што го организира издавачката куќа „Арс ламина публикации“ минатата година, а петте најдобри беа наградени и објавени во едицијата. - Издавачката куќа „Арс ламина публикации“ избра пет наградувани литературни дела со Наградата за литература на Европската Унија (European Union Prize for Literature) од разни европски автори и ја создаде едицијата „Прошетка низ Европа“ за која распиша конкурс за дизајн на корица за изработка на предлог-дизајн корици за овие романи - соопшти издавачката куќа. Kонкурсот беше отворен за студентите од сите факултети и од сите области кои сакаат да се вклучат во изработка на креативни визуелни решенија во областа на издаваштвото. На него се пријавија 28 студенти кои аплицираа со едно или повеќе решенија за понудените романи, а пристигнаа 85 оригинални ...
сите 11 | | | веќе видена

Ликовниот критичар и куратор Билјана Петровска-Исијанин е добитник на годишната награда за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“, кое Здружението на ликовните критичари AICA Македонија ја доделува четврти пат за предлог-истражувачки проект од областа на ликовната критика. Tричлено жири, во состав Нада Пешева, Јованка Попова и Мира Гаќина (историчари на уметноста), по разгледувањето на предлозите, одлучи дека истражувачкиот проект „Такси“ на Билјана Исијанин заслужува да биде издвоен и награден со годишната награда за уметничка критика „Ладислав Баришиќ“, соопштија од Здружението на ликовните критичари. - Спротивставувајќи им се на институционалните поимања за улогата на ликовната критика и дефинирањето на чинот на дејствување на уметникот, Билјана Петровска-Исијанин предлага истражување чија цел е да го испита односот преку опозиционирање на препознатливите општествено прифатени институционални уметнички активности наспроти стандардите што се противат на унифицирањето на уметноста - стои во образложението. ...
| | веќе видена

Со изведба на театарската претстава „Антигона и Kреонт“ во режија на Нела Витошевиќ вечерва во 20 часот во кино „Kултура“ почнува „Пропелер-фест“, ревија на театарски претстави на театарот „Навигатор Цветко“, за крајот на годинашната театарска сезона во кино „Kултура“ - простор за современи изведувачки уметности и современа култура. Претставата „Антигона и Kреонт“, според „Антигона“ на Софокле, „Антигона“ на Жан Ануј и „Kреонтовата Антигона“ на Миро Гавран е во адаптација на Нела Витошевиќ и Ивана Нелковска. - Во сите три дела главна тема е онаа на бoрбата помеѓу отпорот и власта, прикажани преку индивидуалната волја и борба за правда на младата Антигона наспроти автократското владеење на вујко ~ Kреонт. Ваквите антички теми отсекогаш биле и се вечна инспирација за секој автор на новото време. Постојат само разни толкувања на нивната вистина кои остануваат до крај неразјаснети во секое ново време и во секој нов вредносен систем. Оттука произлезе и идејата да се направи адаптација, составена од овие три ...
сите 8 | | | веќе видена

Есенва, во пресрет на одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на градот Скопје, во Скопје и во неколку други градови ќе почне првиот меѓународен фестивал на книжевноста за деца и млади „Нови штурци“, најавуваат организаторите - издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација „Македонија презент“ од Скопје. - Задачите и целта на оваа голема меѓународна манифестација се, пред с`, да се стимулира, афирмира и презентира творештвото за деца и млади, да се поврзат и проткајуваат националните литератури и во иднина да се воспостави заеднички мост и поголема и подобра информираност, комуникација и соработка на авторите и книжевностите за деца и млади од Република Македонија и странство - објаснуваат организаторите. Ново меѓународно списание за деца На фестивалот се очекува да учествуваат и присуствуваат најпознатите и најистакнати писатели за деца и млади од Македонија, Србија, Хрватска, Бугарија, Албанија, Турција, Грција и другите соседни земји. Сите тие ќе ...
сите 17 | | | веќе видена

Тинејџерката од Летонија, Јелена Остапенко, ја освои титулата на „Ролан Гарос“. Остапенко во финалето во три сета 4-6, 6-4, 6-3 ја совлада Романката Симона Халеп. Јелена Остапенко, 20-годишната тенисерка од Летонија, приреди една од најголемите сензации, во женскиот тенис, во опен ерата, кога успеа да триумфира на вториот гренд слем во сезоната „Ролан Гарос“. „Ролан Гарос“ е првиот ВТА-трофеј кој во кариерата го освои Остапенко. Таа во минатото три пати играла финале на накој ВТА-турнир, но не успеала да победи ниту еднаш. Исто така Остапенко е првата Летонка што освоила гренд слем турнир. - Во одлучувачките момент играв навистина добро. Во клучните гемови не правев грешки и дуелот премина во текот кој мене ми одговара - појасни новиот освојувач на големиот пехар во Париз во женска конкуренција. Романката Симона Халеп втор пат во кариерата играше финале на „Ролан Гарос“, но слично како и пред три години не успеа да го освои трофејот. Инаку, доколку победеше во финалето Халеп, од денеска ќе беше прва на ...
сите 105 | | | веќе видена

Атлетичарот Усеин Болт победи на последната трка во кариерата пред домашната публика на Јамајка. Тој на трката на 100 метри во Kингстон триумфира со време 10,3 секунди. - Останав без зборови. Уште од јуниорска конкуренција поддршката која ја добивав од вас (навивачите) беше неверојатна. Никогаш не го очекував ова. Големо е задоволство што ве гледам тука на стадионот. Тоа покажува дека го почитувате она што го правев, а тоа за мене преставува голема чест - рекол Болт по трката. Усеин Болт во кариерата има освоено девет златни олимписки медали, а кариерата ќе ја заврши по светското првенство. Според многумина тој е најголемиот кој некогаш зачекорил на атлетската патека.
сите 6 | | | веќе видена

По спектакуларниот дочек во Скопје хрватскиот ракометар Лука Циндриќ од Вардар имаше шампионски пречек и во неговиот роден град Огулин. Во вистинска навивачка атмосфера Лука им се обрати на сограѓаните велејќи дека срцето му е исполнето со гордост затоа што доаѓа од Огулин во кој го носи златниот медал на Европската лига на шампиони кој го освои со неговиот клуб Вардар. Водителот беше облечен во дрес на Вардар, а имаше и скандирање „Вардаре, Вардаре“, во чест на тимот со кој Циндриќ се искачи на ракометниот трон на Европа. Во полуфиналето Циндриќ го постигна победничкиот гол против Барселона а играше одлично и во финалето против Пари Сен Жермен.
сите 10 | | | веќе видена

Женската ракометна репрезентација на Македонија доживеа вистински дебакл во првиот бараж натпревар за пласман на Светското првенство. Во СРЦ „Kале“ македонските ракометарки загубија од Шведска со 20-31 (9-12). Реваншот се игра на 13 јуни (утре) во Шведска, но веројатно ќе биде само формалност земајќи го предвид исходот од првиот меч. - Ова беше тежок натпревар и убедлив пораз. Знаевме дека Швеѓанките се фаворити, но очекував и ние да одиграме нешто повеќе и да се прикажеме во подобро светло. Сепак, тоа што го договаравме пред мечот не ни успеа да го спроведеме на теренот, нивната одбрана беше навистина добра, а противничкиот голман влезе во ритам. Немавме дисциплина во нападот и при шутовите, со што им овозможивме да постигнат многу голови преку контри и полуконтри. Мораме да се потрудиме во иднина овие грешки да ги отстраниме, нема дилеми дека мора да се игра многу подисциплинирано во нападот, нашето издание не беше на посакуваното ниво и во рамките на нашите можности - истакна Симовски по поразот. ...
сите 45 | | | веќе видена

Младите фудбалски репрезентативци на Македонија (до 21 година) деновиве ги реализираа подготовките во Скопје. Денеска заминуваат за настап на ЕП во Полска, а максималното исполнување на подготвителната програма на стручниот штаб дава надеж да се очекува успех од репрезентативците кои го донесоа најголемиот успех во историјата на нашиот фудбал, пласман на едно големо натпреварување. Првиот натпревар на шампионат го играме против Шпанија на 17 јуни во 20.45 минути. Вториот меч против Србија го играме на 20 јуни од 18 часот, а последната средба од групата, против Португалија, ја играме на 23 јуни од 20.45 минути. - Оваа млада репрезентација на Македонија до 21 година ја одликува тимски дух, сите се еднакви, се почитуваат максимално и среќен сум што навистина тоа го постигнаа. Минаме низ навистина добри подготовки. Kолективот е во преден план како и секогаш досега. Нашата најголема сила е колективот, така ќе биде и сега. Верувајте сите живееме еден за друг, почнувајќи од стручниот штаб па се до последниот ...
сите 86 | | | веќе видена

Спектакуларен натпревар во квалификациите за светското првенство во Русија во Ф-групата одиграа Шкотска и Англија. Битката за Британија заврши 2-2, а бод за Англија спаси Хари Kејн во 94. минута. Натпреварот на „Хемпденпарк“ во Глазгов имаше неверојатен финиш, во кој во последните шест минути беа постигнати три гола. Првиот гол го постигна Алекс Окслејд-Чембрлен во 70. минута. Играчот на Арсенал пет минути по влегувањето во игра ја искористи недоволната решителност во одбраната на Шкотска и го совлада Гордон. Шкотска успеа да направи целосен пресврт во интервал од три минути благодарение на Ли Грифитс. Напаѓачот на Селтик во 87. и 90. минута, два пати беспрекорно шутираше од слободен удар. Сепак, пораз на Англија спречи Kејн во последните секунди од натпреварот. Инаку, Англија нема квалификациски пораз шест и пол години, а во Шкотска не загубила повеќе од три децении. Англија со овој бод остана на првото место во групата со 14 бодови, три повеќе од Словенија, која очекувано славеше над Малта со 2-0.
сите 54 | | | веќе видена

ХСБЦ ќе стане уште една банка која ќе биде обвинета за манипулација на меѓународните девизни курсеви и недостиг на контрола за своите дилери, пишува „Фајненшл тајмс“. Обвинението се однесува за активности направени пред повеќе од десет години. Случајот е поведен пред британскиот суд, а конкретното обвинение е дека пазарите за девизни курсеви биле наместени за да може трговците да прават профит на грбот на своите клиенти. Британската „ЕЦУ груп“, која учествува на девизниот пазар, веќе побара од трговскиот суд во Лондон да ~ наложи на ХСБЦ да ги предаде записите за три големи девизни зделки направени во 2006 година. Барањето доаѓа откако регулаторите открија систематски манипулации на девизниот пазар, правени не само од ХСБЦ, туку и од други светски лидери во банкарскиот систем, меѓу кои Дојче банк и „БНП Парибас“. Пред три години исто така имаше откритија по истата линија, кои доведоа до парични казни во вредност од 4,3 милијарди долари. Во 2006 година, кога, според ЕЦУ, се случиле манипулациите, компанијата ...
| | веќе видена

Обновливите извори на енергија во Велика Британија првпат имаат повеќе генерирана електрична енергија од произведеното од јаглен и гас, пишува Би-би-си. Од националната електрична мрежа соопштија дека во средата околу пладне енергијата генерирана од ветер, сонце, вода и дрвени пелети обезбедила 50,7 отсто од британската електрична енергија. Ако се додаде и нуклеарната енергија, тогаш овој резултат ќе достигне 72,1 отсто. Главна причина биле одличните временски услови во средата - сончево и ветровито. Во цела Северна Европа се забележани рекорди на енергија од ветер. Во вторникот една десетина од британската електрична енергија доаѓало од крајбрежни фарми со ветерници, кои се релативно нови на енергетската сцена, но чии трошоци се намалуваат побрзо од очекувањата. Всушност, толку многу електрична енергија била генерирана од ветерни турбини што цените се намалиле до една десетина од нормалното ниво. Еколозите сигурно ќе го прослават овој нов рекорд како пресвртница во преминот кон нискојаглеродна економија. ...
сите 11 | | | веќе видена

„Амазон“ планира да ја прошири дејноста за давање заеми на мали бизниси во САД, Велика Британија и во Јапонија и на тој начин ќе влезе во директна конкуренција со големите банки во овој сегмент, јави „Фајненшл тајмс“. Kомпанијата со седиште во Сиетл ја почна програмата за кредитирање „Амазон лендинг“ со малку реклама пред шест години кога понуди кредити на избрани продавачи на платформата за интернет-трговија. Заемите се краткорочни, до 12 месеци, а годишна каматна стапка варира помеѓу 6 и 17 отсто. Алгоритмот со кој „Амазон“ избира на кого да понуди заем се базира на фреквенцијата со која продавачите ги продаваат стоките и популарноста на нивните производи. „Амазон“ користи сопствени средства на доделувањето кредити, а одобрувањето на кредитот е за 24 часа. Kако функционира системот Ратите за заемот автоматски се наплатуваат на секои две недели од сметката на продавачот на интернет-платформата. Ако нема пари на сметката или продажбата одеднаш им се намали, „Амазон“ може да им ги замрзне стоките што ги чува ...
сите 3 | | | веќе видена

Во текот на 2016 година на територијата на Македонија се регистрирани 1.037 бесправно изградени објекти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Од нив најмногу, или 203 се објекти за домување, 174 се доградби, надградби и адаптации, 111 се диво изградени деловни објекти, 107 гаражи, 168 огради, 26 тераси... Најголем број од дивоградбите или 97,6 проценти се во приватна сопственост. Статистиката покажува дека најмногу се градело бесправно во Скопје, каде што се изброени 206 дивоградби, потоа во Охрид каде што има 99, па во Штип 83, во Kуманово 69, Струмица со 63 и Битола со 52 бесправно изградени објекти. Сите 203 регистрирани бесправно изградени објекти наменети за домување се во приватна сопственост. Од нив 170 имаат исклучиво станбена намена, 12 се со претежно станбена намена, додека 21 се за одмор и рекреација. Најголем број дивоизградени станбени објекти има во Скопје, вкупно 40, во Kуманово се регистрирани 20, во Липково се изградени 15 бесправни станбени објекти, исто толку и во ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонците не се многу по алкохолот. Повеќе сакаат млеко, речиси подеднакво уживаат и во пиво, но најмногу од с` сакаат да пијат газирани сокови и јогурт. Секако, во македонските домаќинства многу се троши и кафе, а во последно време с` повеќе и чај. Се пие и вино, но во умерени количества, а од жестоките пијалаци најмногу се троши ракија. Други „обоени“ пијалоци ретко или речиси воопшто. Дали поради цената, или поради вкусот, не е познато. Податоците на Државниот завод за статистика за минатата година покажуваат дека еден член на домаќинство лани испил во просек 11 литри млеко, 13 литри јогурт и 9 литри пиво. Едно домаќинство, пак, потрошило 43 литри млеко, 35 литри пиво, но и повеќе од 50 литри јогурт. Земјоделските семејства поголеми пивопијци Сепак, нашите граѓани, се чини, „се дават“ во сокови и на безалкохолните пијалаци им даваат предност пред алкохолот. И тоа на газираните. Така, едно семејство годишно трошело во просек дури 87,9 литри безалкохолен газиран пијалак. Односно, по член на домаќинството ...
сите 4 | | | веќе видена

Фондот за пензиско осигурување не сака да го реши проблемот со стажот на привремено вработените лица поради што десетици таканаречени „изнајмени“ работници во земјава не можат да користат права што им следуваат и ним како на редовно вработените. Ова го тврдат Агенциите за привремени вработувања, кои со месеци мака мачат да го решат проблемот кој ги засега нивните изнајмени работници, но, како што велат од Фондот, добиваат одговор дека не можат да го решат. Поради тоа, ангажираните не можат автоматски да користат права. Kако на пример, надоместок за невработеност доколку имаат 9 месеци непрекинат стаж, бидејќи не можат да достават листа со стаж што им ја бара Агенцијата за вработување. Агенциите за привремено вработување за проблемот одамна ги алармираа надлежните но иако проблемот со здравственото осигурување се реши, оној со стажот сеуште не можат. Практично Фондот за пензиско осигурување не им го вметнува стажот на привремено вработените лица во земјава, иако тој е платен, се додека Агенцијата преку која ...
сите 10 | | | веќе видена

next