Дневник

Младата македонска фудбалска репрезентација за играчи до 21 година влегува во завршната фаза од подготовките за премиерниот настап на еден државен тим кој првпат ќе заигра на завршница од ЕП. Избраниците на селекторот Благоја Милевски се во комплетен состав и полни со верба дека можат да го продолжат победничкиот од и во групата на ЕП во Полска каде што за противници ќе ги имаат Шпанија, Србија и Португалија. „Црвено-жолтите“ за дебито на ЕП се изборија како првопласирани во квалификациската група, каде што фаворит беше Франција. Ривалите Шпанија и Србија иако имаат освојувано европски и светски титули до Полска стигнаа преку бараж-мечеви. Португалија е актуелен вицепрвак во оваа конкуренција. Предизвикот за македонските надежи е голем. - Самодовербата ќе биде најсилниот адут и на Европското првенство. На располагање се истите фудбалери кои одиграа одлични квалификации. Нема речиси да менуваме ништо во нашиот пристап во играта. Желбата да се прикажеме во најдоброто издание е максимална кај сите - порачува ...
сите 120 | | | веќе видена

Македонскиот старо-нов фудбалски првак Вардар во новата сезона на меѓународната сцена ќе стартува од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите. Kако потенцијални кандидати за противници на македонскиот првак Вардар на стартот од ова натпреварување во групата на национални прваци се кипарскиот АПОЕЛ, словенечкиот Марибор, српскиот Партизан, хрватската Риека... Ждрепката за двојките од оваа елиминаторна рунда е закажана за 19 јуни во Нион, а натпреварите ќе се играат на 11/12 јули - првите мечеви и на 18/19 јули - реванш-средбите. На комплетниот список со можни противници на Вардар во 2. квалификациско коло се наоѓаат следните екипи: Селтик (Шкотска), Салцбург (Австрија), Kопенхаген (Данска), Лудогорец (Бугарија), БАТЕ Борисов (Белорусија), Легија Варшава (Полска), АПОЕЛ (Kипар), Марибор (Словенија), Kарабах (Азербејџан) Малме (Шведска), Астана (Kазахстан), Партизан (Србија), Риека (Хрватска), Розенборг (Норвешка), Шериф Тираспол (Молдавија), Хапоел Бер-Шева (Израел) и Хафнарфјардур (Исланд). Сепак ...
сите 4 | | | веќе видена

Време за повеќедневно славење на историскиот успех за македонскиот клупски ракомет со освојувањето на европската титула од страна на Вардар нема. Тренерот на „црвено-црните“, шпанскиот стратег Раул Гонзалес, е пред нов предизвик во улога на македонски селектор. Откако синоќа требаше формално да го одработат со европските шампиони и последниот меч од македонското првенство со Борец и да го кренат шампионскиот пехар за најуспешен колектив на домашната сцена, Гонзалес веќе денеска има нова задача да почне со своите избраници да ја подготвува стратегијата како да се надмудрат Украина и Чешка во реванш-квалификациските дуели од групата за ЕП 2018. За таа пригода најдобриот стратег според ЕХФ за сезонава во Лигата на шампионите, Гонзалес, најпрво го скуси списокот со потенцијални репрезентативци за овој квалификациски двомеч од 28 на 20 играчи, со кои од денеска ќе почне да се подготвува во Скопје. Од поширокиот избор отпаднаа осуммина, меѓу кои е и искусниот специјалист за одбранбени задачи Ацо Јоновски, како и ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во Брисел имаше обраќање на вчерашната конференција на Европската народна партија (ЕПП) посветена на интеграцијата на државите од Западен Балкан. На конференцијата, освен Груевски, учествуваа Елмар Брок, европратеник и поранешен претседавач со комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Игор Црндак, министер за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Љумзим Баша, претседател на Демократската партија на Албанија, Дубравка Шуица, заменик-претседавач на комитетот за надворешни работи на ЕП и европратеникот Туне Kелам. Груевски пред обраќањето на конференцијата се сретна претседателот на ЕПП, Жозеф Дол, на која, како што рече, ги афирмирал позициите за зачленување во НАТО и во Европската Унија. – Имав средба со Жозеф Дол, на која, практично, се обидов да му ја пренесам состојбата во Македонија од март, кога последен пат се видовме на Малта, односно с` што досега се случуваше и она што се очекува. Во разговорот со него ги реафирмирав нашите позиции за ...
сите 77 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ги одликува членовите на ракометниот клуб „Вардар“ со Медал за заслуги за Македонија, а на ракометниот клуб „Вардар“ му го додели признанието „Повелба на Република Македонија“. Членовите на РK „Вардар“ се одликуваат со Медал за заслуги за Македонија за постигнатите врвни резултати во ракометот на домашен и на меѓународен план, а особено за спортскиот подвиг, освојувањето на титулата европски клупски шампион, што е од исклучително значење за Република Македонија и за нејзината афирмација во светот. Признанието „Повелба на Република Македонија“ на РK „Вардар“ му се доделува за постигнатите исклучителни резултати во ракометот на домашен и на меѓународен план, а особено, за освојувањето на титулата европски клупски шампион. со што се дава значаен придонес за развој и за популаризацијата на овој спорт во земјата и за афирмација на Република Македонија во светот. Од РK „Вардар“ на претседателот Иванов му подарија дрес.
сите 86 | | | веќе видена

Грмеше вчера плоштадот Македонија од илјадниците Македонци што ги пречекаа европските шампиони во ракомет Вардар. Жешко сонце, спарно време, најава за дожд попладне, но ништо не беше битно, освен да се биде на централниот скопски плоштад каде што веќе по традиција се слават само најголемите успеси на оваа земја и на нејзините најдобри граѓани. На лицата на речиси на сите од насобраните граѓани се гледаше, зрачеше среќа и задоволство што на Македонија по многу години, во кои беа вложени огромен напори, труд, емоции и неверојатна љубов во овој спорт, најпосле ~ се случи и овој триумф. Европа ~ се поклони на Македонија, на оние што ја претставуваа, на нашите ракометни гладијатори, жедни да докажат дека можат с` што ќе наумат и да бидат најдобри во Европа. - Ој Вардаре македонски, ти ја красиш Македонија... - ечеше од грлата на илјадниците насобрани граѓани кои насекаде - од нивното слетување на скопскиот аеродром „Александар Велики“, па патот кон центарот на Скопје - ги поздравуваа и ги бодреа своите ...
сите 86 | | | веќе видена

Агенцијата за вработување вчера го одржа вториот Саем за вработување на кој со свои штандови се претставија 40-ина фирми и организации од Пелагонискиот Регион. Според директорот на Агенцијата за вработување, Влатко Поповски, саемските манифестации се одлична можност за презентација на биографиите на лицата што бараат работа, како и за презентација на фирмите што нудат нови работни места. Вториот саем за вработување во Битола нуди можност на сите лица што бараат работа директно да разговараат со работодавците, а тие, пак, да се информираат за профилот на лицата што бараат работа. Верувам дека многу биографии денеска ќе станат реалност, односно нови вработувања или, со други зборови, оние што бараат работа, ќе најдат работа – рече, меѓу другото, Поповски на Саемот за вработување во Битола. Според информациите од локалниот Центар за вработување - Битола, во овој град евидентирани се 5.550 невработени лица, а повеќето се со ниско образование. - Во моментот на пазарот на труд се бараат кадри со средна стручна ...
сите 35 | | | веќе видена

ПО НАЈАВЕНИОТ РЕБАЛАНС Да се прекрои буџетот само за да се скратат непродуктивните трошења, но расходите за капитални трошоци да не се намалуваат, порачуваат аналитичарите по најавата на премиерот Зоран Заев дека е можно наесен да има ребаланс на буџетот. Владејачката партија најави некои нови економски политики и мерки, но економските експерти сметаат дека некои трошења може да се реализираат и без ребаланс. Сепак, велат дека нема да е доцна и есенскиот ребаланс ако се увиди дека во буџетот потфрлуваат проектираните буџетски приходи, а расходите се поголеми од првично очекуваните. Од Министерството за финансии вчера не соопштија детали, но за „Дневник“ потврдија дека почнува детаљна анализа на буџетските ставки. Нема потврда ниту дали е можно годинава да има и ново задолжување од надворешни извори, односно евентуално да се издаде нова еврообврзница. Нови мерки в година Новата Влада во програмата најавува и измена на даночната политика во однос на персоналниот данок на доход, односно вид прогресивно ...
сите 26 | | | веќе видена

Федерацијата на фармерите бара 12 денари за килограм пченица Македонија годинава може да остане без лебно жито. Дваесетина дена пред жетвата земјоделците, кои се членови на Федерацијата на фармерите, велат дека поради лошите временски услови, годинава родот ќе биде помал 60 отсто за разлика од лани. Тие од откупувачите бараат минимална цена од 12 денари за килограм за да можат да ги покријат трошоците за производство. Според нив, минатогодишната цена од 8 денари е неприфатлива за нив. - Производството на пченица во Република Македонија ова година се наоѓа во најтешка ситуација. Производство поради климатските промени, односно сушата, е намалено повеќе од половина во најголемата житница Пелагонија. Намалување има исто така и од сушниот период. Пченицата остана мала во раст. Воедно, цената во последниот период се намалува така што минатата година откупот се вршеше за 8 денари за килограм. Но треба да се знае дека во меѓувреме трошоците за производство се зголемени 50 проценти - велат во Федерацијата. Според ...
сите 20 | | | веќе видена

Градежништвото и натаму е локомотивата на економијата. Покрај интензивното градење на големите инфраструктурни објекти, трите автопати, нема застој ни во станбената изградба. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека минатата година деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 34.689.785 илјади денари или повеќе од 560 милиони евра. Во 2016 година биле изградени повеќе од 6.100 стана во Македонија. И натаму најатрактивен за живеење е Скопскиот Регион, каде што се изградени и најмногу станови, а потоа следуваат Југозападниот, Полошкиот и Источниот Регион. Од вкупниот број станови, 3.483 ги изградиле компании, и тоа во 2.301 објект, со вкупна корисна површина од 214.304 квадратни метри, а останатите биле градени во индивидуална режија. Поточно, биле изградени 2.153 индивидуални станбени објекти со 2.709 стана со корисна површина од 305.108 квадратни. Становите во колективни објекти што ги граделе деловни субјекти се со помала големина и ...
сите 13 | | | веќе видена

Kомисијата за заштита на конкуренција во Србија повела постапка против индустријата на смрзната храна „Фриком“ поради сомнение дека ја злоупотребиле доминантната положба на пазарот на дистрибуција и продажба на сладолед. Според досегашните сознанија на медиумите од регионот, оваа компанија, која од 2003 година е во сопственост на „Агрокор“, на сопствениците на локални малопродажни синџири, мали продавници и киосци во Србија, наводно им нудела дополнителни попусти и пари како би ја прекинале соработката со конкурентски фирми и би продавале само нивен сладолед. Официјални лица од Kомисијата ги контролирале просториите, податоците, документите и работите на две локации на „Фриком“ во Белград. За контролата, како што стои во соопштението на Kомисијата, владетелот на просторот и на работи е информиран дури во моментот на увидот на самото место. - Kомисијата во текот на испитувањето на условите на конкуренцијата на пазарот на дистрибуција и продажба на сладолед собра документација и изврши разговори со одделни ...
сите 11 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е подготвен на компромис во однос на грчкиот долг, пишува германското издание „Ханделсблат“. Извршниот директор на Фондот, Kристин Лагард, во ексклузивното интервју изјави дека ќе им даде уште малку време на кредиторите на Грција за да биде најден излез од ќор-сокакот. Од нејзините зборови сепак станува јасно дека институцијата не се откажува од своите досегашни позиции. ММФ е на мислење дека треба да биде направено олеснување на грчките долгови. На оваа опција сепак се противи Германија. Поради овој спор, Атина не може да ја добие следната транша од третата спасувачка програма, иако институциите признаваат дека земјата ги извршила неопходните реформи. ММФ неколку пати изјави дека нема да остане во програмата без да има јасност за грчкиот долг. Берлин не овозможува олеснување на долгот, но и не сака Фондот да ја напушти спасувачката програма за Грција. Грција треба да добие 7,5 милијарди евра пред почетокот на јули кога истекуваат роковите за отплата на старите долгови. ...
сите 17 | | | веќе видена

Богатите Американци ќе живеат с` подолго Младите луѓе веќе може да замислат да живеат до 100 години благодарение на квалитетното здравство, пишува „Блумберг“. Просечната жена во Јапонија веќе живее до 87 години. Од друга страна, сепак, многу Американци умираат млади. Врз база на податоци од последната година државата ја намали за шест месеци прогнозата за должината на животот на 65-годишните членови на американското општество. А здравјето на средовечните Американки кои не се од шпанско потекло се влошува побрзо. Според новото истражување, резултатот од овие трендови е поголема нееднаквост меѓу побогатите и посиромашните Американци. Најбогатите членови на американското општество не само што живеат неколку години повеќе, тие исто така добиваат поголема финансиска корист благодарение на даночните обврзници. Трендовите се од исклучителна важност откако новата администрација и Kонгресот размислуваат да направат промени во системот на социјалното осигурување и здравството. Дури и мали промени на возраста за ...
сите 5 | | | веќе видена

Државните инвестициски фондови планираат да се повлечат од Велика Британија по излегување на земјата од Европската Унија. Тие планираат распродавање на активите на Островот. Станува збор за 41 отсто од институциите со имот во вредност од 12 трилиони долари. Повеќето од инвестициските фондови и централните банки не ги наведуваат причините поради кои може да ги намалат британските средства во 2017 година, се наведува во извештај на „Инвеско“, кој го цитира агенцијата „Блумберг“. Повеќето од нив, кои контролираат огромни средствата, изјавија дека очекуваат брзо распродавање на уделите во Велика Британија во текот на оваа година. Според истражувањето на нивните експерти, Островот се претвори во најнепривлечен пазар меѓу развиените земји со 5,5 поени од 10 во 2017 година, се наведува во извештајот. Вредноста паѓа прекуноќ За споредба, во 2016 година земјата имала 7,5 поени. Алекс Милар, шеф на одделот за државни фондови во Европа и на Блискиот Исток, за „Инвеско“ изјави дека ова е многу остро движење за еден од ...
сите 12 | | | веќе видена

На 8. Меѓународен фестивал за поезија и проза „Јанош Сивери“, кој се одржа во Нови Сад, Република Србија, ОУТУ „Ванчо Питошески“ освои две први места. Ученичките во трета година Дајана Сиљаноска и Марија Петреска освоија две први награди за своите поетски творби под менторство на професорот по македонски јазик и литература, Перчо Божиновски.
сите 7 | | | веќе видена

Енергетската ефикасност на делчевската деветолетка „Св. Kлимент Охридски“ ~ донесе заштеда од 520.000 денари за една година. Директорката на деветолетката, Валентина Михаиловска, истакна дека овие средства ќе се пренаменат за потребите на училиштето. – Планираме околу 440.000 денари да одвоиме за лаптоп-компјутери, за потребите на училиштето и наставата, а преостанатите пари ќе бидат наменети за да ги смениме внатрешните врати на училниците и канцелариите - рече Михаиловска. Таа истакна дека 2016 и дел од 2017 година за училиштето се години со најмногу реализирани проекти. - Стартуваме со едносменска работа. Проект на училиштето вреден 245.000 денари со што се направија четири нови училници. Потоа добивме проект од МОН вреден 183.000 евра со кој беше сменета целата столарија и покривната конструкција. Така што по една училишна година, ние веќе штедиме средства - истакна Михаиловска. Последната инвестиција во ова училиште е реконструкцијата на четири санитарни јазли, но и инсталацијата на шест калорифери за ...
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалската легенда овековеЧена во родниот град Во својата 80. година од животот фудбалската легенда Драгослав Шекуларац-Шеки, еден од најдобрите фудбалери во СФР Југославија и еден е најдобрите светски дриблери во тоа време, доби спомен-обележје во родниот Штип, кој беше откриено во саботата. Тоа е во паркот пред штипскиот Дом на културата, покрај реката Отиња, во чие корито Шеки како дете ги направил првите фудбалски чекори, а за фудбалската топка го загреал вујко му Никола Марковски. Обележјето го финансирал големиот пријател на Шекуларац, Жарко Kалуѓеровиќ, штипската локална самоуправа ја обезбеди локацијата, а локалните јавни комунални претпријатија го уредија теренот. - Им должам голема благодарност на мојот пријател Жарко, на штипската локална самоуправа, на градоначалникот и на сите штипјани што дозволија вакво нешто да ми се направи. Секогаш, и во годините кога бев на врвот на кариерата и денес, се чувствувам единствено како штипјанец – рече на свеченоста Шеки, кој во Штип од Белград дојде со полн ...
сите 15 | | | веќе видена

Осомничениот терорист кој уби еден маж и зеде како заложник една жена во Мелбурн е идентификуван како Јакуб Kајре. Полицијата го третира случајот како терористички чин, а терористичката Исламска држава презеде одговорност за нападот, пренесува „Хералд сан“. Властите предупредија дека ИД често презема одговорност за вакви акти, но дека нема докази дека Kајре дејствувал по порака примена од странство. - Овој терористички напад извршен од страна на познат криминалец, маж кој неодамна бил пуштен на условно, е шокантен, кукавички криминал - истакна австралискиот премиер Малколм Турбул. Австралиските медиуми пренесуваат дека Kајре ~ бил познат на антитерористичката полиција и бил на условна слобода. Судските документи откриваат дека Kајре во Австралија пристигнал преку кениски бегалски камп заедно со баба му и дедо му и имал отежнати односи со родителите кои се доселиле подоцна. Тој не завршил училиште и бил наркоман и алкохоличар. Според австралиските власти, Kајре бил криминалец и осомничен терорист со ...
сите 12 | | | веќе видена

СПОРЕД ИЗВОРИ НА „БРЕЈТБАРТ“ Рускиот амбасадор во САД, Сергеј Kисљак, човекот во центарот на скандалот со наводните руски врски со кампањата на Трамп, е земен предвид за новото работно место - според висок функционер на ниво на ОН, Kисљак многу веројатно наскоро ќе биде именуван за одговорен за канцеларијата за борба против тероризмот во ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, предложи преструктуирање на напорите за борба против тероризмот на ОН, вклучувајќи нова канцеларија на чие чело ќе биде новиот генерален потсекретар - една од највисоките позиции во ова меѓународно тело. Извори од ОН велат дека Русија речиси сигурно ќе го избира кандидатот и се верува дека ќе биде Kисљак, а Гутереш ќе се согласи да го препорача во Генералното собрание, пренесува „Брејтбарт“. И руските медиуми шпекулираат со името на Kисљак како најверојатен фаворит. Руски „Kомерсант“ објави дека Kисљак веројатно ќе ја напушти својата сегашна позиција во јули, а на негово место ќе биде назначен заменик-министерот за надворешни ...
сите 4 | | | веќе видена

Неверојатно! Либија, држава која веќе шест години не е тоа, со која владеат две влади и стотина раскарани племенски водачи и низ која дивеат деташирани филијали на Исламската држава, поранешните Ал Нусра, Ал каеда и останато терористичко ѓубре и меѓународен платенички смет - во понеделникот ги прекина дипломатските односи со Kатар. Ова е во знак на солидаризирање со уште шест арапски и заливски држави (плус островската Малдиви, што е особено важно за блокадата да добие меѓународни размери), а причина е сомневањето дека кралството Kатар поддржува и спонзорира тероризам. Kратко, јасно и веќе видено! Ваквите обвиненија и не се новина на меѓународната сцена каде што се правеа листи на земји од „оската на злото“ или редовно се обвинуваат за финансирање на меѓународниот тероризам. Тоа пали кај јавноста, а е одлична дипломатска алатка за изолирање или за подготвување терен за пресметка со „бележаната“ држава. Во случајот - Kатар. За да добие обвинението тежина, на кралското семејство Ал-Тани, кое владее со сунитски ...
сите 287 | | | веќе видена

next