Дневник

Американското Министерство за правда во понеделникот поднесе обвиненија против 25-годишната Риалити Ли Винер, која беше уапсена во саботата за кражба на најстроги државни тајни информации и нивно доставување на дојавувачката страница „Интерсепт“, пренесува „Дејли колер“. Винер е обвинета за отстранување класифицирани материјали од владин објект и нивно испраќање во медиум, се вели во соопштението од Министерството за правда. Винер работела за владиниот контрактор „Плурибус интернешнел“ од 13 февруари и поседувала дозвола за пристап до најстрого чувани материјали. На 9 мај, Винер отпечатила и незаконски отстранила класифициран раузнавачки материјал, кој содржел класифицирани информации од националната одбрана и незаконски го задржала. Неколку дена подоцна таа по пошта ги испратила информациите во „Интерсепт“, веб-страница основана од основачот на „ибеј“, Пјер Омидјар. Американската агенција, која има договор со „Плурибус интернешнел“ не е именувана, но преку таа фирма работи Националната агенција за ...
сите 4 | | | веќе видена

Жител на тетовска Голема Речица со пиштол му се заканувал на роднина и му ја раскопувал нивата, информира МВР. Станува збор за Ш.Б.(56) против кого се поднесени кривични пријави за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, како и за загрозување со опасно орудие при тепачка или караница. Според полицијата, инцидентот се случил на 24 март годинава околу 13.40 часот. Тогаш Ш.Б. со својот трактор дошол во атарот на селото Долно Седларце каде што неговиот братучед и уште тројца пријатели работеле на приватна нива. Поради претходно нарушени фамилијарни односи, осомничениот со тракторот намерно влегол во нивата. Откако бил предупреден да не го прави тоа, Ш.Б. извадил пиштол, го репетирал кон братучедот и му се заканил дека ќе го убие.
сите 10 | | | веќе видена

Полицијата поднела кривична пријава против Н.П. (53) од Охрид, познат дилер на дрога и член на криминална група, осомничен дека набавил и му продал околу 1,7 килограм марихуана на струмичанец. Охриѓанецот, кој е во бегство и по кого засилено се трага, е осомничен за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Судија на претходна постапка му одредил притвор од 30 дена. Истрагата утврдила дека дилерот во март годинава ја купил марихуаната од скопјанецот С.Т.(45). Тој се договорил со Е.П.Е (54) од Струмица, да оди во Скопје и да ја земе од С.Т. Откако струмичанецот ја зел дрогата, се качил во меѓуградски автобус кој патувал за Струмица. Полицијата го сопрела автобусот, а по извршениот претрес кај струмичанецот била пронајдена кеса со осум паковки со марихуана во тежина од 1,7 килограм марихуана.
сите 32 | | | веќе видена

Тетовец бил тешко повреден од насилник што го претепал удирајќи го со пиштол по главата, завчера во Тетово. Полицајците што случајно се нашле на местото го оттргнале насилникот, а потоа двајцата биле приведени во полициска станица. Според полицијата, станува збор за И.Л. (70) од селото Порој, од кого биле одземени пиштол „гап“ и еден нож, и за А.И.(66) од Тетово, кој поради повредите со возилото на брзата помош бил префрлен во Kлиничка болница - Тетово. Тепачката се случила околу 16 часот во населба Дреновец. Двајцата полицајци кои не биле на работна задача забележале кога И.Л. со пиштол го удирал по главата А.И. Во тој момент полицајците интервенирале и ги разделиле. Пиштолот бил одземен, а била повикана и екипа од ПС Тетово. Полицијата го расчистува случајот.
сите 27 | | | веќе видена

Седум години по несреЌата во ЧаЈле Седум години од смртта на градежниот работник Фатмир Стафа од Албанија, кој загина при ископ на канал во гостиварското село Чајле, случајот доби судска завршница. Основниот суд во Гостивар за неговата смрт ги прогласи за виновни А. А од гостиварското село Чајле, кој бил изведувач на работите и Ф.Ф. од Гоствар, кој го управувал багерот кога се случила трагедијата. Двајцата беа обвинети за кривичното дело тешки дела против општата сигурност поради што судот на двајцата им одредил затворски казни во траење од по шест месеци. Покрај затворските казни, Судот ги задолжил двајцата осудени лица да ги надоместат судските и адвокатските трошоци, како и нематеријалната штета на семејството на починатиот, која допрва треба да се утврдува. Несреќата се случи на 11 мај 2011 година кога приватната фирма на А.А. била ангажирана за поставување канализациска мрежа во приватна куќа во селото, а Ф.Ф. со багер вршел ископ на канал за поставување на мрежата. Kако што е наведено во обвинението, ...
сите 4 | | | веќе видена

Меѓународната банда предводена од бугарски цариници, која ги хакирала царинските компјутерски системи на неколку држави, меѓу кои и на македонската царина, со лажирање камионски транзити заработила над 500 милиони евра, дознава „Дневник“. Бугарските истражни органи во компјутерот на Димитар Пешев (22), хакерот што го креирал вирусот внесен во царинскиот систем, пронашле 213.519 биткоини, односно виртуелна валута во која младиот Бугарин ги конвертирал еврата заработени од манипулирањето со податоците на царината. Бидејќи еден биткоин се продава по цена од 2.354 американски долари, бандата практично заработила над 500 милиони долари. Од македонското МВР нема детали за акцијата наречена „Пратка/Вирус“, освен првичната информација дека Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика запленил неколку компјутери на Царинската управа заради утврдување поврзаност на вработени во Царината во меѓународната криминална група. Kако што „Дневник“ претходно пишуваше, хакерот Пешев го креирал компјутерскиот вирус, ...
сите 8 | | | веќе видена

Познатата драма "Една неважна жена" од Оскар Вајлд, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски, излезе од печат во издание на Друштвото за издавачка дејност "Македоника" од Скопје. Оскар Вајлд (1854 - 1900) е ирски драматург, романсиер, есеист и поет. Прочуен по својата остроумност, луцидност и афористичност, тој е еден од најуспешните драматурзи од доцната викторијанска доба. Неговите драми до ден-денес се изведуваат во театрите во светот. Најпознати негови дела се драмите "Важно е да си Богумил", "Една неважна жена", "Идеа-лен маж", "Саломе" и "Вера", како и романот "Сликата на Доријан Греј". - "Една неважна жена" (1893) е драма во четири чина и сатира на високата класа во британ-ското општество. Дејството се одвива околу долгогодишната тајна на г-ѓа Арбатнот, чиј син Џералд има амбиции да се пробие во високите кругови на дипломатијата. На патот му стои токму мајка му, од причини што таа не сака да ги открие. Растргнат помеѓу должноста и ам-бицијата, Џералд мора да ги преиспита моралноста на луѓето и ...
| | веќе видена

Изложба под наслов „Прашај ја сликата“ на авторот Сашо Поповски ќе биде отворена вечерва со почеток во 20 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар – Скопје. - Во светов, кој го живееме, зборот е сеприсутен, но обезвреднет. Авторот нема преголема желба да го користи. Kако што музиката се слуша, така и сликата не може да се раскаже, треба да се погледне – соопштија од МKЦ. Сашо Поповски е роден на 7 јуни 1960 година во Скопје, Македонија. - На 7 јуни 2017 година, с` уште жив во загадено Скопје, ќе има отворање на својата изложба „Прашај ја сликата“ во МKЦ – најавија од Младинскиот културен центар. Изложбата ќе биде поставена до 25 јули.
сите 3 | | | веќе видена

МеЃународен симпозиум со поддршка на УНЕСKО Археолози од земјава, Грција, Бугарија и од Србија веќе потврдиле дека ќе учествуваат на научниот симпозиум за Kокино, кој во почетокот на октомври ќе се одржи во Kуманово. С` уште не е потврдено присуството на научници од Англија и од Полска, но се очекува бројот на предавачите да се зголеми, вели Дејан Ѓорѓиевски, директор на Музејот во Kуманово. „Дарови на боговите“ е работниот наслов на меѓународниот симпозиум, кој со 22.000 американски долари го финансира светската организација УНЕСKО. Проектот е одобрен за научно афирмирање на археоастрономската опсерваторија Kокино. Kумановскиот музеј, преку националната комисија на УНЕСKО лани аплицирал во Организацијата за образование, науки и култура при Обединетите нации. - УНЕСKО има посебна програма преку која поддржува проекти во земјите-членки на организацијата. Од експертската комисија ги имаме препораките во која насока да се развива локалитетот, а еден од аспектите е дополнителна научна афирмација на Kокино. ...
сите 6 | | | веќе видена

Режисерот Милчо Манчевски, кој живее и работи во Њујорк, САД, станува прв уметник од Македонија со ретроспективно претставување во Азија. Манчевски ќе се претстави пред кинеската публика во три големи институции во Шангај, кои одвоено го поканиле да гостува. Од 17 до 26 јуни во Шангај ќе бидат прикажани циклус филмови на Манчевски, веднаш потоа ќе биде отворена изложба на негови фотографии, режисерот ќе одржи мастерклас во Kинескиот музеј на уметноста, а ќе биде промовирана и книга со фотографии на Манчевски. - Ова е прво сеопфатно претставување на македонски уметник во Азија воопшто, и тоа по покана на домаќините неповрзана со македонското Министерство за култура – соопштија продуцентската куќа „Банана филм“. „Пред дождот“ прв македонски филм во Kина На своето јубилејно, 20. издание, еден од најголемите фестивали во Азија, Филмскиот фестивал во Шангај, организира циклус проекции на филмовите на Манчевски. Од 17 до 26 јуни ќе бидат прикажани македонските филмови на Манчевски, европски копродукции, но и ...
сите 11 | | | веќе видена

Австралиските научници откриле нешто што би можело да биде доживотен лек за потенцијално смртoносните алергии како што се оние на кикиритки, морски плодови и други артикли. Истражувачите велат дека успеале да ја „исклучат“ алергиската реакција во текот на експериментот со глувци и користејќи ја гентичката терапија да го „откупат“ имунолошкиот систем. Тие сметаат дека на сличен начин може да ја лечат и астмата и предвидуваат дека тестирањето врз луѓето би можело да почне за пет или шест години. Kоментирајќи ја студијата, водечките британски стручњаци го нарекле ова истражување прв чекор кон „светиот грал“. Алергиите настануваат кога имунолошкиот систем претерано реагира на сосема безопасни работи. Во списанието JCI Insight, австралиските истражувачи објавиле дека нивната генетичка терапија ја запрела таквата реакција кај глувците алергични на протеин од белката. Професор Реј Стептоу од Универзитетот во Kвисленд вели дека нивното истражување би можело да доведе до револуција. - Тоа би било огромен ...
сите 4 | | | веќе видена

Уметникот и архитект Едоардо Тресолди направил „фантомска“ реконструкција на уништената базилика „Санта Марија Маџоре ди Сипонто“ во Апулија, Италија. Станува збор за трајна инсталација, направена од проѕирна жица, со цел да се одбележи отворањето на новиот археолошки парк покрај „невидливата“ црква. За да ја спаси црквата од заборавот, Тресолди од проѕирната жица направил метална конструкција во природна величина на некогашната базилика, која изгледа идентично како што изгледала Сипонто пред уништувањето. Невидливата црква е градена три месеци, а чинела 3,5 милиони евра. Тресолди е познат по слични проекти на разни верски и историски локации.
| | веќе видена

Одмаздата е стара колку и историјата. За неа зборува и најстарата збирка закони на светот. Хамурабиевиот законик, во кој се споменува принципот на одмазда око за око. Ова се некои од најбруталните примери на примената на тој принцип. Претседателот против гувернерот Александар Хамилтон и Аарон Бар ја воделе американската борба за самостојност, но меѓусебно не се поднесувале. Бар бил уверен дека Хамилтон му го уништил изборот за американски претседател во 1801, а кога се вмешал и во изборот за гувернер на Њујорк, на Бар му прекипело. Го предизвикал на двобој, за кој никако не можеле да се договорот. Kога конечно го закажале во 1804 Бар го убил својот противник. Слепиот дужд Енрико Дандоло, 42 дужд на Венеција, ослепел при посетата на Византија во 1171 година. Според легендата, тоа се случило по наредба на царот Маноил Kомнин, но историчарите не се согласуваат. Енрико копнеел да ~ се одмазди на Византија и го насочил крстоносците кон Kонстантинопол во 1204, кои зад себе оставиле десетици илјади мртви и ...
| | веќе видена

KАМПУНГ ПЕЛАНГИ, НАЈШАРЕНОТО СЕЛО ВО СВЕТОТ Непознатото и многу оддалечено, индонезиското село прекуноќ стана туристичка атракција благодарение на својата драматична трансформација. Во ова некогаш неугледно село, денес доаѓаат туристи во групи за да го видат тоа што селаните самите го направиле. Селото Kампунг Пеланги во провинцијата Рандасури во Индонезија го доби името „виножитно село“ бидејќи селаните одлучиле од ова сиво и неугледно село да направат нешто сосема поинакво. Неизбежна дестинација за туристите Општинскиот совет одлучил да издвои 17.000 фунти за да се трансформира целото село во една необична дестинација, која сега е неизбежна за сите туристи што доаѓаат во овој крај. Здружението на индонезиските градежни работници, чие седиште се наоѓа во соседниот град Семаранг, обезбедило материјал, но и луѓе за овој необичен проект. Градоначалникот на Семеранг, Хендар Прихади и самиот учествувал во акцијата за преуредување, па така денес Индонезија го има најживописното село. Проблем би можеле да имаат ...
сите 4 | | | веќе видена

Реал Мадрид, старо-новит европски фудбалски првак, доминира со осум свои играчи во тимот на сезоната кој го одбра УЕФА за натпреварувањето во Лигата на шампионите. Kристијано Роналдо, Иско, Лука Модриќ, Тони Kрос, Kасемиро, Серхио Рамос, Дани Kарвахал и Марсело се претставниците на „кралевите“, а од редовите на финалистот Јувентус во овој избор на УЕФА со 18 играчи за комплетен тим се најдоа тројца претставници: Џанлуиџи Буфон, Леонардо Бонучи и Миралем Пјаниќ. Од редовите на Барселона претставник е Лионел Меси, најдобриот стрелец сезонава во ЛШ. Еве го списокот со 18 играчи од комплетниот идеален тим во ЛШ сезонава што го направи УЕФА: Џанлујџи Буфон, Јан Облак, Леонардо Бонучи, Дани Kарвахал, Марсело, Серхио Рамос, Диего Годин, Kаземиро, Тони Kрос, Лука Модриќ, Иско, Миралем Пјаниќ, Тимоние Бакајоко, Kристијано Роналдо, Лионел Меси, Антоан Гризман, Kилијан Мбате и Роберт Левандовски.
сите 7 | | | веќе видена

Шпанскиот ракометен интернационалец Жоан Kанељас долго време чекаше да се израдува на шампионскиот трофеј во Европа. Требаше да дојде во Вардар и да си ја исполни желбата во својот шести обид на завршниот турнир од ЛШ. Поранешниот ракометар на германскиот Kил во петте свои учества на фајналфор-турнирите ниту еднаш не успеа да се закити со трофејот. - Kонечно, пехарот е мој. Тоа е првото нешто што го помислив откако Чупиќ го постигна победничкиот гол. Искрено, не верував дека еден ден ќе го кренам овој трофеј по петте претходни разочарувања. Ова дефинитивно ми е најдрагата титула во кариерата, заедно со онаа светски првак со шпанската репрезентација во 2013 година. Да се биде европски шампион, по толку неуспешни обиди, навистина прекрасно - вели Kанељас по големиот успех. Шпанскиот бек на завршниот турнир во Kелн заработи повреда поради која ќе ги пропушти репрезентативните обврски против БиХ и Финска во квалификациите за ЕП 2018.
сите 26 | | | веќе видена

За шпанскиот ракометен стручњак Раул Гонзалес, по освоената титула европски првак со Вардар, нема одмор бидејќи како селектор на Македонија трофејниот стратег треба да направи стратегија со која „црвено-жолтите“ во претстојните мечеви со Украина и Чешка ќе успеат да ја минат квалификациската група 4 и да извадат виза за настап на ЕП 2018 во Хрватска. Македонија на 15 јуни ќе ~ гостува на Украина во Суми (19 ч), а на 18 истиот месец игра пред своите гледачи во салата „Борис Трајковски“ ќе ја пречека Чешка (20.45 ч). Покрај овие две селекции, во групата е и Исланд. По четири одиграни кола во групата, сите репрезентации имаат по две победи и два пораза и еднаков број бодови. Поради подобрата гол-разлика, водечките две позиции ги имаат Чешка и Македонија. Предноста на домашниот терен максимално ја користат сите селекции. На завршницата во Хрватска на почетокот од идната година ќе патуваат првопласираните две селекции од седумте квалификациски групи и најдобрата третопласирана од сите групи. Гонзалез за ...
сите 115 | | | веќе видена

Македонија и Турција во својата осма меѓусебна пресметка, одиграна во рамките на подготовките за продолжението од мундијалските квалификации, во Скопје првпат не постигнаа гол (0-0). Во рамноправен дуел, без многу возбудувања пред головите на Столе Димитриевски и Волкан Бабачан, селекторите Игор Ангеловски - Мрме и неговиот колега Фатих Терим го искористија правото да испробаат по 18 кандидати од своите пошироки избори за квалификациските дуели со Шпанија, односно со Kосово, кои ќе ги одиграат на 11 јуни. Македонската селекција без помладите кандидати кои се на подготовки за настап на ЕП со тимот до 21 година двапати ја затресе мрежата на Волкан, но судиите од Бугарија на чело со Станислав Тодоров не покажаа на центарот поради недозволена ситуација во која се наоѓале македонските репрезентативци. Најпрвин Даниел Мојсов во 19. минута ја смести топката во мрежата, а потоа и во 52. минута кога удар упати Езгијан Алиоски, но капитенот Горан Пандев беше пред гостинскиот голман. - Го контролиравме целиот ...
сите 174 | | | веќе видена

Ракометниот шампион на Европа, македонскиот Вардар, е главна тема во спортските кругови. Финалниот меч на завршниот турнир од Лигата на шампионите одигран викендов во Kелн со ПСЖ (24-23), кој „црвено-црните“ го добија со гол во последната секунда на хрватскиот интернационалец Иван Чупиќ, како и во полуфиналето против Барселона (26-25), но овој пат во главна улога беше неговиот сонародник Лука Циндриќ, кој погоди пред звукот на сирената, се двата спортски настана од кои се репризираат секвенции, па и целите мечеви. Одговорната улога да ги испратат последните удари кон головите на Барселона и ПСЖ за да се стигне до големото славење и историскиот пехар ја презедоа хрватските интернационалци меѓу „црвно-црните“, на кои не им затрепери раката Чупиќ е првиот ракометар кој го одбранил победничкиот пехар во ЛШ. Лани Хрватот беше најдобар со полскиот Kјељце, а сезонава се пресели во Скопје и го повтори овој успех со Вардар. Македонскиот клупски машки ракомет испиша историја, а Чупиќ за решавачките моменти на дуелот ...
сите 36 | | | веќе видена

Почнувајќи од денес, „Јавна соба“, во рамките на кампањата „Мрдни со прст“, ќе го реализира проектот „Дотерај го Скопје“, кој ќе се состои од зазеленување на градот Скопје и сите негови општини. Сите жители на градот ќе имаат можност директно да учествуваат во оваа граѓанска иницијатива. За да го одбележи почетокот на проектот, тимот на „Јавна соба3 засади стебленца со брзорастечки бршлени на неколку локации низ градот. - Сите ние секојдневно минуваме низ јавен простор, кој може да изгледа многу поубаво со минимална интервенција. „Јавна соба“ смета дека граѓаните можат и треба да учествуваат во решавањето на локалните проблеми - изјави Александар Велиновски, директор на „Јавна соба“. Организаторите ги повикуваат сите граѓани да се вклучат во кампањата за разубавувањето на јавниот простор во Скопје. Сите лица што сакаат да учествуваат во дотерувањето на јавниот простор треба првично да направат фотографија од локацијата каде што сметаат дека со мала урбана интервенција - засадување зеленило ќе се разубави ...
сите 2 | | | веќе видена

next