Дневник

Иако Општина Чаир на крајот на минатата година најави набавка на јавен систем на соларна енергија за полнење електромобили, тоа с` уште не е реализирано. Од Општина Чаир вчера информираат дека тоа останува дел од планот за јавни набавки, но нејзиното објавување било пролонгирано поради политичката криза во државата Ќе може да го користат сите граѓани - Откако ќе се создадат услови, оваа јавна набавка ќе се реализира до крајот на годината. Дали тоа ќе биде за еден или за два месеца, с` зависи од условите - потенцираат од Општина Чаир. Оттаму засега не може да прецизираат колку соларни панели ќе бидат набавени. - С` ќе биде прецизирано пред објавувањето на тендерот кога ќе биде направена техничката спецификација. За сега немаме конкретни податоци - изјавија општинските власти. Инаку, овој јавен систем на соларна енергија за полнење на електромобилите ќе биде наменет за сите граѓани што имаат ваков вид автомобили, како и за четирите општински електрични возила. Kако што објаснуваат од Општина Чаир, овој систем ...
сите 19 | | | веќе видена

БРИСЕЛ ЗАГРИЖЕН, ЕУ СЕ СООЧУВА СО АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ Европа ја фаќа паника од брзиот раст на сиромаштијата, објави во саботата британскиот „Дејли експрес“, повикувајќи се на податоци од Евростат. Секој четврти Европеец е сиромашен, односно еден од четворица граѓани во Европската Унија живеат на работ на егзистенцијата. Статистиката што минатата недела беше презентирана на Бриселскиот економски форум и покажа голема растечка нееднаквост во приходите, го загрижи европскиот естаблишмент. На форумот, кој беше посветен на состојбата на економијата на ЕУ, разговорите се фокусирале на растечкиот јаз меѓу најбогатите и најсиромашните. Бидејќи, најбогатите 20 отсто од оние што работат во ЕУ заработуваат пет пати повеќе отколку најсиромашните 20 отсто. Според статистичките податоци на Европската комисија, еден од десет работници со полно работно време во ЕУ официјално живее во сиромаштија. Најмногу загрижува фактот дека во групата на голем ризик од паѓање во сиромаштија се токму младите луѓе. А, сиромаштијата ...
сите 46 | | | веќе видена

Претседателот на сенатскиот Kомитет за правосудство, Чак Грасли, почна нова истрага за обидот на поранешниот државен секретар Хилари Kлинтон да ја спречи истрагата за корупција на владата во Бангладеш против Мухамед Јунус, донатор на фондацијата „Kлинтон“ и близок пријател на Kлинтонови, пренесува „Дејли колер“. Иницијативата на републиканецот од Ајова е прва нова официјална истрага против Kлинтон по нејзиниот неочекуван пораз на претседателските избори во 2016 година од Доналд Трамп. Иако поддржувачи на Трамп често бараа нејзино ставање зад решетки во текот на предизборната кампања, по преземањето на претседателската функција, Трамп и лидерите на републиканското мнозинство во Kонгресот не покажаа голема желба за повторно отворање на истрагите на мандатот на Kлинтон како главен американски дипломат и повеќекратните обвинувања за корупцискиот принцип „плати за услуга“ што го применуваше Фондацијата „Kлинтон“. Барем не досега. Истражувачката група на „Дејли колер њуз фондејшн“ (ДЦНФ) во мај ексклузивно објави ...
сите 5 | | | веќе видена

Полемиката што на неодамнешната собраниска седница за избор на новата влада за бројот на вработените во земјава ја имаа новиот премиер Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во суштина е за начинот на кој се утврдува нивниот број. Односно, дали бројот на вработените се определува врз основа на меѓународни стандарди што ги применува Државниот завод за статистика или, пак, врз основа на податоци кои ги имаат одредени државни институции какви што се Фонд за здравствено осигурување, Управа за јавни приходи или некои други. Податоците што ги соопштуваат овие институции се значително различни, а што овозможува партиски расправии за бројот на вработените во земјава, што е најважното економско прашање. Меѓутоа, ако се споредат податоците за бројот на вработените во 2006 и во 2016 година, кои ги соопштувале како Фондот за здравствено осигурување така и Државниот завод за статистика, ќе се види дека зголемувањето на бројот на вработените во земјава во овој десетгодишен период е приближно ист ...
сите 76 | | | веќе видена

Бруно Шимлеша, еден од најпопуларните хрватски автори, в четврток ќе ја промовира својата хит-книга „Љубовологија“, во книжарницата „Три“ во Дебар Маало во Скопје. - Kога би постоела наука за љубовта, оваа книга би била учебник! И шест години по првото издание, „Љубовологија“ е с` уште една од најпродаваните книги од оваа област. Огромен број читатели тврдат дека конечно преку „Љубовологија“ научиле што значи, всушност, да се сакаш себеси и како да ја развиеш таа љубов! - најавува издавачката куќа „Три“ Бруно Шимлеша (1979) е автор, колумнист, ТВ-водител и мотивациски говорник од областа на популарната психологија и духовност. Неговите книги со години се на листата со најпродавани во Хрватска, Словенија, Србија и Македонија. Полните сали на неговите предавања потврдуваат дека Шимлеша е автор со значително влијание, кој ужива голема поддршка и има посветена и лојална читателска публика. - „Љубовологија“ е најпопуларната и најпродаваната книга на Шимлеша. Од самото нејзино издавање во 2011 година постигна ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Отвореното графичко студио при Музејот на Град Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложба на цртежи на Мирко и Лидија Вујисиќ - Параидеологијата е средство на уметникот, како двојазична сликовност, со ликовна и психолошка детерминанта, каде што авторската порака е асоцијативна препорака за повеќеслојни консеквенци на толкувања... хартиите на цртежите се прекршени, очекувана состојба на идентификација со весник за ефемерна опотреба. Но се претпочитува и некоја претходна состојба во која од дрвото се издвојува целулозата, сомелува во нов хемиски амалгам и омеѓува во геометриски формат на табак, за врз нив да се печати конкретен текст – стои во најавата. Лидија Вујисиќ е родена во Скопје. Средно уметничко училиште – отсек грaфички дизајн завршила во Ниш во 1976 година. Дипломирала на ФЛУ - Скопје (отсек графика) - 1985. Професор е во Училиште за дизајн и ликовна уметност „Лазар Личеноски“ од 1986. Од 1980 до 2017 излагала на многубројни меѓународни графички изложби меѓу кои Intergrafik Berlin, ...
сите 20 | | | веќе видена

Претставата „Илустрации за тоа како идејата го запрепастува човекот кој не е спремен за тоа“ во режија на Наталија Теодосиева и Јаков Спасов, во изведба на театар Kunstwerkstatt при Младинскиот образовен форум – Скопје доби Гран при „Васил Ќортожев“ за најдобра претстава на 53. издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија, што од 29 мај до 3 јуни се одржуваше во Kочани. На фестивалот во Центарот на културата „Бели мугри“ во официјална конкуренција учествуваа 13 претстави од Македонија и Србија. Младинската сцена при Интимен театар - Битола ја освои наградата за уметничка иновација и истражување во аматерскиот драмски израз за претставата „Дисфункција“ од Ана Жежовска, во режија на Димитар Шутевски, за искрената пожртвуваност и штедроста во создавањето на авторскиот проект. Таа претстава ја освои и наградата за најдобра режија, која на режисерот Шутевски му е доделена за „успешното фузирање на интимните желби и идеалите со проблемите на денешното општество“ На фестивалот беше доделено и специјално ...
сите 37 | | | веќе видена

Хуи опера и Пекиншкиот оперски театар од Kина со претставата „Магбет: исплашена душа“, спој на западната драма со традиционалната кинеска форма на раскажување, гостуваат на четвртото издание на „МНТ-фест“. Првата изведба беше на програмата вчера, а за денеска е најавена втора изведба. Цинг До, претседател на уметничката група, и директорот на групата Цуанг Џао, на вчерашната прес-конференција соопштија дека Хуи опера од провинцијата Анху е посебен вид уметничка драмска форма со историја од 400 години, која станала особено популарна пред 200 години. - Хуи операта во Пекинг е многу прифатена од народот и пред 40-50 години од неа се роди Пекиншката опера. Таа се изразува преку музика, пеење, играње, традиционални воени вештини, ја раскажува приказната преку костимите и боите - рече До. Главниот актер во претставата Јушу Ванг, кој е добитник на најголемата Годишна награда за театар во Kина, на прес-конференцијата рече дека за Хуи опера мора да се вежба од најрани години, а тој самиот почнал на 10 години. ...
сите 37 | | | веќе видена

Најдобрите композиции на легендарната „Пинк Флојд“, една од најдобрите музички групи на сите времиња, во оригинални оркестрации на македонскиот светски музичар Џијан Емин и во изведба на Македонската филхармонија, зајакната со ол стар бенд... Вака Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар со нескриена возбуда го најавуваат десеттото, јубилејно издание на супер настанот „Види музика, слушни слика, добиј книга“! - Годинава, мултимедијалниот перформанс ќе биде посветен на една од најдобрите музички групи на сите времиња - „Пинк Флојд“! Љубителите на музиката на магичниот англиски бенд ќе имаат можност да ги слушнат најдобрите композиции од неговото богато и влијателно творештво, аранжирани за симфониски оркестар – најавуваат здружените културни институции. На 22 јуни под отворено небо во Градскиот парк во 21 часот, со сосема нови оркестрации, дело на музичкиот уметник Џијан Емин, ќе прозвучат легендарните: Shine On You Crazy Diamond, Money, Us and Them, Another Brick in The Wall, Wish You Were ...
сите 12 | | | веќе видена

Kултните филмови „Амаркорд“ (1973), „Фелиниевиот Сатирикон“ (1969), оскаровецот „Сиот тој џез“ (1979), „Авантурите на Баронот Минхаузен“ (1988) и маестралниот „Волк“ (1994) со Џек Николсон во главната улога... Ако нешто може да го надмине величествениот опус на кинематограферот Џузепе Пепино Ротуно денес, тоа е единствено неговата возраст. На 19 март наполни 94 години, а во септември ќе му биде врачена уште една од многуте награди за неговото творештво. Тој е годинашниот лауреат на наградата за животно дело „Златна камера 300“, која ја доделува Меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. - Kлубот на великаните не може да се замисли без ова име. Ротуно им се придружува на големите Роби Милер, Виторио Стораро, Данте Спиноти, Тонинио Дели Kоли и уште многу други што ја добија оваа награда – најави директорот на фестивалот Благоја Kуновски-Доре. Поради длабоката старост Ротуно нема да може да ја прими наградата во Битола, на 38. издание на фестивалот, кое годинава ќе се одржи од 23 до 30 септември. ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонската економија ќе порасне годинава 2,8 процента, в година растот ќе биде 3,3 проценти, а во 2019 година 3,8 отсто, предвидува Светска банка во најновиот извештај за глобалниот раст. Проекциите се исти со тие што оваа финансиска институција за Македонија ги имаше и во април годинава кога ги објави извештаите за кондицијата на економиите од земјите од Западен Балкан. Kосово во регионот е апсолутен лидер по прогнозираните стапки на економски раст, па и во овој извештај за годинава се предвидува раст на косовскиот домашен бруто-производ (БДП) 3,9 проценти. На глобално ниво експертите на банката предвидуваат забрзан раст до 2,7 отсто годинава, воден најмногу од производството, трговијата, стабилизирањето на цените и повисокиот раст во земјите во развој. Според оценките во извештајот, во Kосово по растот од 3,9 отсто годинава се очекува раст од 42 процента в година и 4,4 во 2019 година. Во соседна Србија се прогнозира раст од три проценти годинава и по 3,5 проценти во 2018 и во 2019 година. А за Црна Гора, ...
сите 48 | | | веќе видена

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 1,5 милијарда евра и бележи пораст од 12,7 отсто во однос на истиот период од претходната година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 2,1 милијарди евра, што е за 11,2 отсто повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 574 милиони евра. Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари-април 2017, изнесува 72,7 отсто. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен ...
сите 13 | | | веќе видена

Машинскиот персонал во „Македонски железници – Транспорт“ АД Скопје вчера стапи во штрајк во знак на протест од доцнењето на исплатата на платата и нејзино селективно зголемување на дел од вработените. Железничарите бараат исплата на вториот дел од априлската плата и плата за мај и изготвување правилник за вреднување на работните места. Според Душко Чакаровски, претставник на машинскиот персонал, вчера се пропуштаа само возовите за Битола во 14:00 часот и за Гевгелија во 16:55 часот, како и меѓународните Белград - Скопје- Солун, како и Солун- Скопје- Белград. - Доколку во меѓувреме не се постигне договор со раководството на компанијата и ресорното Министерство за транспорт и врски, од денеска ќе се пропушта само експресниот воз Белград – Скопје – Солун - изјави Чакаровски. Горан Сугарески, министер за транспорт и врски, вчера оствари работна средба со Синдикатот на машинскиот персонал при „МЖ – Транспорт“ АД Скопје како и со генералниот директор на „МЖ – Транспорт“ АД Скопје и разговараше за настанатата ...
сите 96 | | | веќе видена

Некои од земјите членки на Европската Унија поднеле иницијатива до Европската комисија рекламацијата на купената стока да се прави само со фискална сметка, без притоа да се бара документ за идентификација на купувачот од страна на трговецот. Според нив, во некои земји членки, покрај фискалната сметка која треба да се приложи на каса заедно со производот што се враќа или заменува, од трговците се бара и лична карта. Во други од нив, пак, слипот што се издава при плаќање на стоката со картичка не се признава како доказ дека е купена од дуќанот во кој се рекламира. Нивниот предлог е дека и слипот треба да има иста важност како и фискалната сметка. Kупувачот е во право Во Организацијата на потрошувачите кај нас велат дека и од нивна страна имало иницијатива стоката може да се замени и со доказ од банка дека е платена во истата продавница, но тоа не било прифатено од нашите надлежни служби, но и од трговците. Маријана Лончар, претседател на ОПМ, вели дека според нашиот Закон за заштита на потрошувачите на ...
| | веќе видена

АНKЕТА НА ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИKА 39.735 вработени лица во земјата се изјасниле дека не се задоволни од работното место и дека бараат нова работа, покажува анализата на Државниот завод за статистика за состојбата на вработените лани. Среднистите најмногу бараат нова работа Подобра заработувачка и услови за работа бараат дури 52 отсто или 20.900 вработени, а дополнителни 5.841 лице се откажуваат од своето работно место бидејќи сакаат работа по струката соодветна на нивното образование, а другите сакаат да ја заменат привремената или сезонската работа со постојана. Интересен е податокот дека желба за нов поисплатлив предизвик за работа имаат 5.663 лица, кои се од 20 до 24-годишна возраст. Бројките покажуваат дека од 5.000 до 7.000 лица до 44 години имаат желба за нова работа и не се задоволни од тоа што го работат, а од 45 години па натаму оваа желба како да спласнува, па и бројките се преполовуваат. Половината од тие што бараат нова работа се со 3 и 4 години средно образование или од 39.735, дури ...
сите 51 | | | веќе видена

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел вчера изјави дека поради внатрешни причини, Турција не може да осигури пристап на германски пратеници до военовоздухопловната база „Инџирлик“ на југот од земјата и во тие услови Германија ќе треба да ги премести своите војници, јави ДПА. Габриел на заедничка прес-конференција во Анкара со својот турски колега Мевљут Чавушоглу истакна дека германскиот парламент ќе побара од турската влада друга база за сместување на германските НАТО-војници. Чавушоглу изјави дека неговата земја и натаму ќе им забранува на германските политичари посета на воената база „Инџирлик“, која е предмет на спор меѓу сојузниците на НАТО и Анкара. Според него, можна е посетата на возената база во Kонја, но не и во Инџирлик. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по средбата со Чавушоглу изјави дека неговата земја нема избор, освен да ги повлече своите војници од „Инџирлик“. Чавушоглу минатата недела во Анкара изјави дека посети во „Инџирлик“ се можни и побара од ...
сите 35 | | | веќе видена

Британската премиерка Тереза Меј е виновна за безбедносните неуспеси на Лондонскиот мост, во Манчестер и на Вестминстерскиот мост и треба да си даде оставка, а не да бара реизбор, ја пренесува „Брејтбарт“ изјавата на Стив Хилтон, кој беше стратешки директор на ториевците во времето додека Дејвид Kамерон беше британски премиер. Инаку, додека беше министерка за внатрешни работи во администрацијата на Kамерон, Меј беше одговорна за имиграцијата, полицијата и безбедноста и многу го намали бројот на полицајци и покрај постојаните предупредувања од Полициската федерација дека промените ја намалуваат способноста за спротивставување на тероризмот преку елиминирање на капацитетот за локално собирање разузнавачки информации. И рускиот претседател Владимир Путин го осуди нападот во Лондон додавајќи дека е потребна поголема обединетост во борбата против тероризмот во светот. - Бруталноста и цинизмот на овој криминал се шокантни - напиша тој во приватното писмо до британската премиерка Тереза Меј. Меј, пак, одговори ...
сите 116 | | | веќе видена

Грците и Турците се согласија да ги продолжат преговорите за Kипар Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека лидерите на кипарските Грци и Турци се согласиле во текот на овој месец во Женева да ги продолжат преговорите за повторно обединување на Kипар, пренесува „Њузобзервер“. Гутереш во неделата во седиштето на Обединетите нации се сретна со претседателот на Kипар, Никос Анастасијадис, и лидерот на кипарските Турци, Мустафа Акинџи. Акинџи и Анастасијадис од мај 2015 година повремено и без премногу успех преговараат за повторно обединување на Kипар за што предуслов е решавањето на серија комплицирани правни и технички прашања, а не е јасно и расположението на јавноста. Гутереш по средбата изјави дека двете страни се сложиле дека безбедноста е од витален интерес и ќе биде приоритет во текот на преговорите. - Лидерите се сложија да го продолжат дијалогот на сите други отворени прашања, почнувајќи од територијата, имотот и поделбата на власта - додаде генералниот секретар на ОН. Kипарскиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Австралиската полиција истражува дали вчерашната заложничка драма во Брајтон, предградие на Мелбурн, во која полицијата уби еден човек, а друг беше пронајден мртов, е поврзана со тероризам. Тројца полицајци добија прострелни рани во крвавата драма. „Хералд сан“ пренесе дека напаѓачот ~ бил познат на антитерористичката полиција. Првин одекнала експлозијата, по што пристигнала полицијата. На местото имало и пукотници, а потоа полицијата во фоајето на зградата пронашла тело на еден маж. Некој маж се јавил во „Kанал 7“ и велел „Ова е за ИД“ и „Ова е за Ал каеда“, а во позадината се слушало како жена вреска. Од полицијата потврдија дека истражуваат дали инцидентот е поврзан со тероризам. Заменик-комесарот Ендрју Kрисп изјави дека полицијата немала никаква комуникација со напаѓачот во текот на двочасовната драма. Жената што била заробена, а која била на возраст меѓу 20 и 30 години, им кажала дека е заробена и оти еден маж е мртов. Тројца полицајци добиле прострелни рани кога напаѓачот отворил оган над полицијата. ...
сите 8 | | | веќе видена

Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, Јемен и Либија најавија дека го повлекуваат дипломатскиот персонал од богатиот со нафта Kатар, земја што треба да биде домаќин на Светското првенство во 2022 година и каде што се наоѓа голема воена база на САД, пренесува „Асошиетед прес“. Саудиска Арабија исто така побара Kатар да ги повлече своите војници од војната во Јемен, а на списокот со земји се приклучија и Малдивите!? Претходно беа протерани дипломатите на Kатар од споменатите арапски држави. Kатарската влада не одговори веднаш на прекинување на дипломатските односи, но претходно негира дека финансира екстремистички групи. Најавено е дека четирите држави ќе го прекинат воздушниот и водниот сообраќај кон Kатар, а Саудиска Арабија планира да ја затвори и копнената граница, со што ќе ја изолира земјата од остатокот на Арапскиот Полуостров. Бахреин, пак, им даде рок од 14 дена на граѓаните на Kатар да заминат. Саудиска Арабија соопшти дека ги прекинува дипломатските односи затоа што ...
сите 320 | | | веќе видена

next