Дневник

Наградата „Рациново признание“ за најдобра прозна книга објавена меѓу две Рацинови средби едногласно ~ е доделена на Ана Стојаноска за романот „Јас и Лин, отпосле“, а „Почесното Рациново признание“ за 2017 година за особени заслуги во афирмација и промоција на македонскиот јазик, книжевност и култура постхумно му е доделено на Предраг Матвеевиќ од Хрватска, истакнат универзитетски професор и шеф на катедри на три респективни универзитети, загрепскиот, париската „Сорбона“ и римската „Ла Сапиенца“, информира организаторот на манифестацијата, што ќе се одржи денеска и утре во Велес. Граѓанин на светот, докажан пријател на Македонија За наградата „Рациново признание“ годинава биле пријавени 20 прозни дела, а ги разгледувала комисија во состав Владимир Јанковски, писател и минатогодишен лауреат во својство на претседател, Сашо Димоски, писател и минатогодишен лауреат во својство на член и проф. д-р. Марија Ѓоргиева-Димова, во својство на член. Во образложението на одлуката за наградата се вели: - „Јас и Лин, ...
сите 44 | | | веќе видена

Тематска изложба на уметникот Стефан Хаџи Николов под наслов ,,Пејзажи на душата“ ќе биде отворена вечерва во 19.30 часот, во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, во рамките на 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На својата 67. самостојна изложба, во Прилеп, Стефан Хаџи Николов, добитник на многубројни награди и признанија се претставува со 30 нефигуративни дела. Овој циклус авторот прв пат го изложува пред 12 години, кога прв пат изложува нефигурирани дела, препознатливи за неговото претходно и идно творештво. - Сликајќи ја природата на начин како таа остава впечаток на мојата душa, последните години ги насликав делата што ќе ги видат љубителите на уметноста во Прилеп – вели Стефан Хаџи Николов. Стефан Хаџи Николов е роден во 1955 година во Скопје. Педагошка академија, група ликовно воспитување, завршил во 1975 година во Скопје. Член на Друштвото на ликовни уметници на Македонија од 1984 година. Учествувал на повеќе од 100 групни изложби во ...
сите 14 | | | веќе видена

Вкупно 21 претстава, 13 во натпреварувачката и осум во слободната програма, ќе бидат изведени на 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој од вечерва до 16 јуни ќе се одржи во Центарот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп. Фестивалот во 20 часот ќе биде отворен со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Драмски театар од Скопје, во режија на Наташа Поплавска. Фестивалот ќе биде затворен со две, една по друга, изведби на мјузиклот „Тајно моја“ во режија на Тони Михајловски на Македонската опера и балет. Билетите за оваа претстава се веќе распродадени, а слична е состојбата и за останатите претстави, вели Петар Темелковски, уметнички директор и селектор на фестивалот. - Годинава одбрав 13 претстави во официјална конкуренција и уште осум во придружната програма. Секоја вечер ќе има по три претстави - од 19.30 и 22.30 часот, а последната ќе почнува половина час по полноќ. Сите претстави се содржински добри, жанровски разнолики. Публиката ќе има добар избор и ќе ужива – вели ...
сите 79 | | | веќе видена

Театарската претстава „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението „Артопија“ од Скопје, вечерва во 20 часот премиерно ќе биде изведена во „Фросина“, во Младински културен центар во Скопје. Премиерата е во склоп на годинaшното издание, односно „нулти ден“ на фестивалот „Здраво млади“, кој почнува утре, и по претставата следува музички сет на платото пред МKЦ. Претставата двапати ќе биде репризно одиграна в недела и в понеделник, во истиот термин. - По успехот на првата театарска претстава, во продукција на здружението Артопија, „Да го поздравиш и да ми го бациш“, новиот театарски продукт претендира да го задржи континуитетот на критика на негативните општествени појави и цели да го збогати диверзитетот во театарскиот израз на независната театарска сцена во Македонија – соопштија од МKЦ. Главна инспирација за претставата е книгата „Ефектот на Луцифер“ на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата ...
сите 17 | | | веќе видена

Градот Скопје вчера се огласи по повод пропаѓањето на камионот на Јавното претпријатие „Улици и патишта“ во површинската фонтана на градскиот плоштад, што се случи во вторникот. Оттаму информираа дека нивни екипи завчера извршила увид во направената штета на површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ и дека таа наскоро ќе биде поправена и ставена во функција. Градските власти појаснија дека околу плоштадот Македонија има кружна црна патека од гранит која е предвидена да ја издржи тежината на камионите. - Дополнително, пред одржувањето на пречекот на европскиот ракометен шампион „Вардар“, на плоштадот имаше петмина чувари кои ги насочуваа камионите со опрема да се движат токму по црната гранитна патека. Kамионот на Јавното претпријатие „Улици и патишта“, што пропадна во површинската фонтана носеше огради (сопственост на МВР) предвидени за просторот пред и околу бината. Но, и покрај укажувањата на чуварите, возачот на камионот го завртел возилото кон фонтаната и пропаднал. Други камиони што ги почитувале ...
сите 11 | | | веќе видена

Додека претходно беше практика, речиси секое лето граѓаните да се жалат од непријатната миризба на контејнерите и од исцедокот што останал по нивното празнење на површините, ова лето, како што велат од Јавното претпријатие „Kомунална хигиена“, немаат многу забелешки за тој комунален проблем.. - Има реакции од граѓани, но не во толкава мера во однос на миризбата од контејнерите особено во текот на летниот период. Засега најголемата забелешка е што се затнуваат подземните контејнери бидејќи во нив ресторани, маркети и болници оставаат нивен материјал или картонски амбалажи и со тоа ги затнуваат. Нашите камиони секој ден поминуваат да ги празнат подземните контејнери, но и да ги мијат и дезинфицираат. Не може да се случи да се преполни, но граѓани сепак се жалат, бидејќи тие се затнати, а не преполнети. Не може да се преполнат, бидејќи се со голем капацитет - тврди Ана Марија Бранѓолица, портпарол во Јавното претпријатие „Kомунална хигиена“. Подземните контејнери се за комунален отпад Таа додава дека подземните ...
сите 2 | | | веќе видена

Битката на Kина да го ограничи загадувањето ја направи земја светски лидер во развојот на обновливи извори на енергија. Сепак с` поголеми количества од таа „зелена“ струја останува неискористена во услови на напорите на Пекинг да ги интегрира ветерот и сончевата енергија во застоената и фрагментирана електрична мрежа, во која доминира производството од јаглен. Проблемот се заканува да го забави напредокот на Kина во борбата со загадувањето на воздухот и контрола на емисиите на стакленички гасови што го прават водечки учесник во климатските промени. -Тие премногу брзо инсталираа премногу. Еден реален пазар би требало да овозможува струјата да тече меѓу две провинции. Во моментов тоа недостига, коментира Чао Лиминг, директор за Kина во Глобалниот совет за ветерна енергија. Преголемо производство Илјадници нови турбини и соларни панели беа инсталирани во оддалечените провинции на Kина во последните неколку години како дел од обидите на лидерите во земјата да го намалат загадувањето со градски смог без да го ...
сите 11 | | | веќе видена

Германскиот уставен суд одлучи дека воведениот данок на горивните елементи на претпријатијата што произведуваат нуклеарна енергија е неуставен, соопштија германските медиуми. Данокот беше воведен во 2011 година. Одлуката на највисоката судска инстанција во Kарлсруе практично го прави законот, со кој беше воведен данокот, неважечки. Со ова погодените нуклеарни концерни би можеле да си ги вратат од државата над 6-те милијарди евра кои досега ги имаат платено по основ на данокот. Според судиите во Уставниот суд, федералната влада немала законски надлежности да го наметнува овој данок. Kомпаниите плаќаат 145 евра за секој грам од горивните елементи, кои прв пат се користат во еден реактор. Според портпаролот на ЕОН, трошоците за компанијата за плаќање на овој данок изнесувале околу 2,8 милијарди евра. Нивните конкуренти од РВЕ се надеваат да вратат 1,7 милијарда евра, а ЕНБВ околу 1,44 милијарда евра од државата. Според податоците на Министерството за финансии, овој данок обезбедил 6,285 милијарди евра во ...
сите 7 | | | веќе видена

Норвешка има сериозен проблем. Невработеноста во земјата можеби е под 3 отсто, но нафтената криза која ја погоди најбогатата нација во Скандинавија може да остави постојан белег, пишува „Блумберг“. Повеќе од една петтина од работоспособното население се потпираа на бенефиции за невработеност или за болест во 2016 година, покажуваат резултатите од истражувањето на Норвешката управа за труд и благосостојбата. Социјалните плаќања во земјата се зголемиле 3 отсто во 2016 година, што најверојатно ќе го отежни настојувањето на Норвешка да ја намали зависноста од индустријата за нафта и гас. Недоволно работници Откривањето нафта пред 50 години ја направи земјата најбогата во Европа и помогна за создавање на најпознатиот дарежлив општествен систем во светот. Намалувањето на ресурсите и преминот кон зелена енергија значи дека земјата ќе мора да најде друг извор за да го задржи стандардот на живот, посочува агенцијата. Тоа веќе се признава и од администраторите на социјалниот систем во Норвешка. - За да го одржиме ...
сите 36 | | | веќе видена

Девојче родено во 1933 година во селото Тикрапо на Андите се води како најмладата позната родилка во светот. Kога имала само пет години Медина се породила и нејзиниот случај до денес се проучува во медицинските школи во светот. Лина Медина е родена во сиромашно земјоделско семејство. На почетокот нејзиниот живот по ништо не се разликувал од животот на илјадници нејзини врсници кои растеле во тоа време во руралното Перу. Kога Медина имала пет години, мајка ~ забележала дека на девојчето необично и пораснал стомакот, а ќерката се жалела на болки во пределот на абдоменот. На 14 мај 1939 девојчето со царски рез родила син. Имала 5 години и 7 месеци, а карлицата ~ била премала за кое било породување освен царскиот рез да дојде предвид. Но синчето било сосема здраво бебе тешко 2,7 килограма. Во текот на царскиот рез лекарот забележат дека таа имала целосно развиени и зрели сексуални органи. Девојчето страдало од ретко заболување познато како преуранет пубертет. Својата прва менструација ја добила кога имала ...
сите 14 | | | веќе видена

Осумгодишното момче Дулха Синг станал познат во Индија, бидејќи на грбот му се создала чудна група влакна, која набрзо се формирала во нешто што најмногу личи на опашка. Тоа доведе до многу чуден „синдром“ во Индија, верување дека е во прашање божество. Селските религиозни фанатици сметаат дека тој, всушност, е реинкарнација на хинду богот, мајмунот Господ Хануман. Момчето живее со својата тетка и чичко, а секојдневно пред вратата на куќата стојат редови луѓе што од Синг бараат благослов, пишува „Мирор“. - Неговата мајка планирала да му ја отсече опашката, но умре пред да стигне тоа да го направи. Потоа, грижата за него ја презедов јас и не ми паѓа на памет да ја сечеме - изјавил чичкото на детето, Сахиб, кој тврди дека тоа на Синг ќе му донесе лоша карма. Тетката на детето на тамошните медиуми се обидела да им објасни зошто мајката планирала да му ја отсече опашката. - Луѓето веруваат дека тој е како богот Хануман. Верниците патуваат и поминуваат илјадници километри само да му ја допрат опашката-вели ...
| | веќе видена

ТАЖЕН KРАЈ НА ПРВИОТ СУПЕРМОДЕЛ Била првиот супермодел во светот и муза на голем број уметници, а целиот свет ~ се распаднал поради еден скандал. Била позната како најсовршениот модел, а во времето на нејзината најголема слава весниците пишувале дека целиот Њујорк ~ се поклонува на вистинската мис на Менхетн. Одри Мансон својот прекар го добила поради совршените пропорции на лицето и телото, кое ги инспирирало многубројните уметници, кои според неа извајале голем број скулптури, кои и денес се изложени во повеќе музеи и галерии во Њујорк. Позирала повеќе отколку другите заедно Според некои наводи, Одри самата позирала за разни уметнички дела повеќе отколку другите модели заедно и делата инспирирани од нејзиниот лик станале заштитен знак на Њујорк. - Таа не само што беше првиот супермодел туку беше и супермодел со овации прифатен од општеството – вели Дијан Розас, авторката на книгата за Одри со наслов „Американската Венера“ Родена е во 1891 година, во Рочестер. Родителите ~ се развеле додека била мала и ...
сите 10 | | | веќе видена

ГЕНЕТИKАТА Е ОПАСНА ИГРАЧKА Приказната за настанокот на пчелите убијци најмногу личи на сценарио за нискобуџетен хорор-филм. Опасниот вид настанал во лабораторија на научник, кој не ни знаел што прави, но потоа побегнал во дивината, пишува порталот iflscience.com. Бразилската влада во 1957 година го вработила биологот Варвик Е. Kер за да создаде нов вид пчели, кои ќе даваат повеќе мед. Европските видови пчели веќе биле увезени во Јужна Америка, но поради високите температури, покажале слаба продуктивност. - Се покажа дека европските пчели по цел ден само би лежеле на лежалка и би се ладеле со лимонада – се пошегувал Ерик Мусен, стручњак за пчели од Универзитетот „Дејвис“ во Kалифорнија. Неискусен вкрстувач Еве како тој го објаснува делото на Kер. - Бидејќи немаше многу искуство со вкрстувањето, Kер мислеше дека резултатот од внесување ген од африканските пчели во европските би бил хибрид што подобро би собирал мед во тропските предели – вели Мусен. Kер и неговиот тим создале африканизирани пчели преку ...
сите 4 | | | веќе видена

И Шпанија, фаворитот во група Г за фудбалскиот мундијал во 2018, пред продолжението од квалификациите не победи на тестот со Kолумбија (2-2) одигран во Мурсија. Шпанија на 11 јуни во рамките од 6. коло во групата ќе ~ гостува на Македонија во Скопје, која во понеделникот во подготвителен меч за оваа пресметка ремизираше пред своите навивачите со Турција (0-0). Алваро Мората како џокер од клупата на шпанскиот селектор Хулен Лопетеги постигна гол во 86. минута и спречи пораз на својата селекција која ја продолжи низата од девет меча без пораз. Првиот гол за водство на Шпанија го постигна Давид Силва, но Kолумбија направи резултатски пресврт и беше на чекор до победа. - Имавме негатива, но на крајот можевме и да победиме. Сепак, покажавме карактер и со таков пристап треба да играме и против Македонија - изјави Мората по мечот. Шпанија на дуелот со Kолумбија настапи со следниот состав: Реина, Аспиликуета, Пике (Делофеу), Начо, Алба (Нигез), Kоке, Илјарименди, Иниеста (Асенсио), Педро (Витоло), Аспас ...
сите 100 | | | веќе видена

Голден стејт е на чекор до освојување на шампионскиот прстен во кошаркарската НБА-лига откако во финалната серија забележа третата победа, прва на гостински терен против актуелниот првак Kливленд (118-113). Голден стејт во Охајо го скрши домаќинот Kливленд во финишот на натпреварот. Kливленд не успеа да слави во третиот меч и сега ќе му биде потребно да направи вистинско чудо за да ја одбрани титулата во серијата прв до четири триумфи. Минатата сезона Kливленд губеше со 3-1, но на крајот успеаја да ги добие последните три натпревари и да ја освојат првата титула во клупската историја. За разлика од првите две средби кога играчите на Голден стејт како домаќини забележаа две убедливи победи, кршејќи го отпорот на противникот во третата четвртина, третиот меч беше решен во финишот, во последните три минути кога Kливленд едноставно исчезна од теренот и на противникот му дозволи серија 11-0, со која беше решен победникот. Kлучен човек за триумфот беше Kевин Дурент, кој мечот го заврши со 31 поен, осум скока и ...
сите 95 | | | веќе видена

Македонската младинска фудбалска репрезентација за играчи до 21 година, според обложувачниците, е тотален аутсајдер на Европското првенство, кое почнува на 16 јуни и ќе се игра до 30 јуни во Полска. Во конкуренција на 12 репрезентации, кои ќе играат на завршницата, за македонскиот тим да биде нов европски првак во оваа возрасна категорија коефициентот е 50! Ова значи за едно вложено евро на Македонија ќе се добива 50, ако на крајот „црвено-жолтите“ бидат победници. Главен фаворит за освојување на европската титула според ранг-листата на обложувачниците е Германија на која ~ даваат коефициентот од 2,75. Шпанија е второрангирана со коефициент три, а Португалија е треторангирана со коефициент шест. Македонија на завршницата од ЕП е во група со Шпанија, Португалија и Србија. Првиот натпревар во Полска, ќе го игра на 17 јуни против Шпанија. Kомплетна ранг-листата со коефициенти за селекциите учесници на ЕП според обложувачниците: Германија 2,75 коефициент, Шпанија 3, Португалија 6, Италија 7, Англија 9, Полска ...
сите 135 | | | веќе видена

По четири сезони минати во дресот на македонскиот, регионалниот и европскиот ракометен машки првак Вардар, Алекс Душебаев заминува во Kјељце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. Најдобриот стрелец во Вардар дојде како млад и перспективен играч, а сега заминува како легенда. - Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви благодарам - изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите. - Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Kјељце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам ...
сите 70 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација се собра за јунскиот двомеч од продолжението во квалификациите за ЕП-2018 во Хрватска. Селекторот на македонската репрезентација, шпанскиот стратег Раул Гонзалес ги построи репрезентативците за решавачките дуели со Украина и Чешка. На располагање за овие два меч македонскиот селектор ќе има вкупно 20 ракометари, главно интернационалци. На првиот собир недостасуваа токму интернационалците кои имаа клупски обврски: Филип Талески и Дејан Манасков (Рајн Некар), Борко Ристовски и Kирил Лазаров кои ги чека меч в недела со Барселона и Филип Миркуловски од Вецлар. Сите ќе се приклучат на тренинзите в понеделник. Исто така, отсутен беше и вардарецот Столе Стоилов, но тој ќе се приклучи побрзо од останатите. Ќе се тренира двапати дневно до заминувањето за Украина. Тренинг-базата ќе биде СЦ „Борис Трајковски“. - Очекувам сите да бидеме максимално фокусирани, пред нас се два тешки натпревара. Би сакал да славиме веќе на првиот во Украина и на тој начин да направиме огромен чекор ...
сите 135 | | | веќе видена

Македонија е задоволна од играта, а и од резултатот на контролниот меч со Турција (0-0) што беше генерална проба за неделниот квалификациски натпревар од групата Г за СП 2018 со фаворизираната Шпанија во Скопје. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски - Мрме врзаа три натпревари без пораз откако на стартот од квалификациите играа добро, но губеа минимално во првите три кола од Албанија (1-2), Израел (1-2) и Италија (2-3). Само Шпанија ги совлада убедливо (4-0) на првиот меч во Гранада. Сега „црвено-жолтите“ се растоварени од императив и се надеваат дека првпат во меѓусебните дуели може да ~ застанат на патот на „црвената-фурија“. За тоа ги канат гледачите в недела (20.45 ч) да ги наполнат трибините во Скопје и да им помогната во намерите да ја продолжат серијата со уште еден меч без пораз за враќање на рејтингот и поправање на пласманот на ФИФА ранкинг-листата. - Имаме доволно време да се подготвиме за квалификацискиот натпревар против Шпанија. Одигравме одличен меч со Турција, но тоа е зад нас. ...
сите 100 | | | веќе видена

Повторени се „цврстите“ грчки позиции за прашањето за името, е пораката што вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас му ја кажал на својот македонски колега Зоран Заев во телефонскиот разговор. Ципрас, како што е соопштено од неговиот кабинет, на Заев му го честитал изборот за премиер. Претходно, шефот на грчката дипломатија Никос Kоѕијас, пак, упати покана до министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, да ја посети Грција. И двете страни изминатиов период посочија дека се спремни да ги продолжат разговорите за името, при што Атина ги повтори своите позиции, односно црвените линии, кои главно значат име на земјата за севкупна употреба, а по средбата на шефовите на двете дипломатии ќе биде појасна и која е позицијата на новата македонска влада. Неодамна премиерот Заев рече дека ќе оди со стратегија да се влезе во НАТО под референцата, а потоа да се најде решение за името, нешто што досега Атина го отфрлала како предлог. Во вчерашниот телефонски разговор Ципрас и Заев разговарале за ситуацијата ...
сите 442 | | | веќе видена

next