Денешен

Советот на Европа предупреди за евентуално зголемување на употреба на биолошко оружје, како што се вируси или бактерии, во пост-коронавирусниот свет. Експерти ...
сите 9 | | | веќе видена

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите, како и хотелските плажи, додека на плажите на целото крајбрежје туристи ќе може да престојуваат од ...
сите 139 | | | веќе видена

Еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан изјави дека Западен Балкан и припаѓа на Европа и напорите на земјите од тој регион ќе бидат наградени. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ бара под итно да биде казнет Рашковски и јавно извинување за демонстрираното беззаконие, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ. - Власта неколку дена ...
сите 26 | | | веќе видена

Јас сум човек во зрело доба но ги памтам моите средношколски денови и предметот историја. Го сакав тој предмет и сè уште верувам во онаа максима „Historia est ...
сите 28 | | | веќе видена

Швајцарски работодавачи се должни на своите вработени да им платат еден дел од киријата за работењето од дома, заклучи суд во Цирих. Тужбата против компанијата ...
сите 14 | | | веќе видена

Денот на младоста беше еден од најголемите празници во Социјалистичка Федеративна Република Југоспавија, кој се одбележуваше на 25 мај, а се прославуваше од ...
сите 31 | | | веќе видена

Исплатата на мајските пензии почнува од среда, 27 мај, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Предвремената и етапна исплата на пензиите ...
сите 67 | | | веќе видена

Владата предводена од СДСМ продолжува со заложбите за поголема помош на граѓаните, компаниите, стопанството погодени од коронакризата, преку пакет економски ...
сите 240 | | | веќе видена

Речиси 70 отсто од граѓаните ќе излезат на гласање на парламентарните избори доколку здравствените власти дадат зелено светло за тоа. Тие нема да се ...
сите 785 | | | веќе видена

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови ...
сите 549 | | | веќе видена

На целата територија на државата и денеска е во сила забраната за движење, што почна вчера во 11 часот и ќе трае до утре во 5 часот, а со цел спречување на ...
сите 319 | | | веќе видена

Еден од најзначајните белези на Струмица е локалитетот Цареви кули. Од 2004 до 2014 година се одвиваа интензивни арехеолошки истражувања под раководство на ...
сите 22 | | | веќе видена

Како што можете да видите од овие редови од Енциклопедијата на Индо-европската култура, споделени од Гоце Панговски, Македонец кој живее во САД и кој е ...
сите 6 | | | веќе видена

next