Денешен

Последните тројца грчки премиери, меѓу кои и актуелниот Мицотакис, имале средба со кинескиот претседател Кси Џинпинг, и тоа со официјални меѓусебни посети, а ...
сите 37 | | | веќе видена

Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април. Шпанското ...
сите 81 | | | веќе видена

На 12 ноември во Тетово ќе биде промовираната книга за една малку позната личност во македонската историја - Виктор Аќимовиќ (1915-1987) за кого промоторот на ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонската историчарка професор д-р Виолета Ачковска, денеска објави документ од 1939 година во кој Виктор Аќимовиќ реагира до академикот Никола Вулиќ за ...
сите 6 | | | веќе видена

За нас нема алтернатива освен она кое што го зборуваме цело време, а тоа е полноправно членство во рамките на Европската Унија, рече на денешната ...
сите 132 | | | веќе видена

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер е вклучен во бројни филантропски активности од формирањето на својата фондација во 2004 година и досега има изградено ...
сите 194 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи Хаико Мас денеска повторно се дистанцираа од францускиот претседател Емануел Макрон, кој ...
сите 128 | | | веќе видена

Претседателот на Боливија Ево Моралес денеска објави дека ќе распише нови претседателски избори откако Организацијата на американски држави (ОАД) објави ...
сите 239 | | | веќе видена

Австралискиот боксер Двајт Ричи почина на 27-годишна возраст, откако за време на еден тренинг боксувал со спаринг партнер, примил удар, паднал и веќе не се ...
сите 12 | | | веќе видена

По почетниот претпазлив став, Грција во изминатите денови се мобилизираше за да испрати порака дека ќе се бори за продолжување на проширувањето, но и за да ја ...
сите 465 | | | веќе видена

Оваа година има енормно зголемување од над 50 отсто на бројот на поплаки за дискриминација или поточно за вознемирување на работното место, поради разни ...
сите 26 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден метеж на Охридскиот аеродром, блокирани улици, сообраќајна полиција на секои стотина метри, присуство на луѓе од Шестата управа. Вип ...
сите 47 | | | веќе видена

Поминување на границите само со лична карта, брзи ленти за камионите и меѓусебно признавање на дипломите се само дел од придобивките на декларацијата што во ...
сите 719 | | | веќе видена

РС Македонија и целиот регион немаат друга алтернатива освен членство во Европската Унија, рече премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференцијата во Охрид по ...
сите 719 | | | веќе видена

Иновацијата „Светилки на теслини бранови“ на учениците од средното училиште „Ацо Рускоски“ од Берово, наградена во рамки на повикот „ Предизвик за млади ...
сите 11 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ утринава во Охрид изјави дека досегашните разговори со македонскиот премиер Зоран Заев и со албанскиот премиер Еди Рама ...
сите 719 | | | веќе видена

Во СВР Скопје вчеравечер, околу 20 часот, била пријавена кражба на улица „192“ на Бит Пазар, а во текот на кражбата бил испукан куршум од пиштол кој завршил во ...
сите 191 | | | веќе видена

next