Денешен

На територијата на цела Македонија ноќеска и утрово се измерени минусни температури, а најстудено било во Берово – 16 степени. Во Битола се измерени -13, во ...
сите 299 | | | веќе видена

Бројот на оздравени пациенти од КОВИД-19 во Македонија во последните два дена е по над две илјади дневно, односно само за викендот оздравеле вкупно 4.125 лица. ...
сите 391 | | | веќе видена

Снег падна и во пустината Сахара, а во Саудиска Арабија температурите се спуштија и до минус два степена. Снежна покривка ги побеле песочните дини во Сахара, ...
сите 10 | | | веќе видена

Моторите се омилени „играчки“ кај повеќемина членови на СДСМ, а вечерва и поранешната потпретседателка и пратеничка на оваа партија, Фросина Ременски, откри ...
| | веќе видена

Денеска е 5 јануари според стариот стил и се слави Преподобна мајка Синклитија. Таа по потекло е од Македонија. Воспитана во Александрија. Како богата и ...
сите 23 | | | веќе видена

Денеска е 5 јануари според стар стил и се слават Св. свештеномаченик Теопемт и маченик Теона. Кога Диоклецијан објави гонење на христијанинте, никомидискиот ...
сите 23 | | | веќе видена

Едниот охриѓанец, другиот стружанец, а на двајцата заедничка им е Македонија и борбата со перо, како и денот 18 јануари, кој за Григор Ставрев Прличев е ...
сите 9 | | | веќе видена

Почитувани граѓани на Битола и Република Македонија. Чувствувам потреба за едно известување на македонската јавност за катастрофално лошата состојба во РЕК ...
сите 27 | | | веќе видена

Руската полиција уапси неколку приврзаници на опозиционерот Алексеј Навални на московскиот аеодром Внуково. Тие таму го чекаат Навални да долета од Германија. ...
сите 96 | | | веќе видена

ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против 65-годишен сопственик на угостителски објект во Гостивар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично ...
сите 260 | | | веќе видена

Шест моранари се спасени, а четворица загинаа откако украински товарен брод до 12 членови на екипажот денеска потона во близина на брегот на турската ...
сите 32 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама денеска одговори на вчерашната реакција на Амбасадата на Франција во Тирана, по неговите последователните критики кон Европска ...
сите 391 | | | веќе видена

Низ вековите, главата на св. Јован Крстител се наоѓала високо на списокот на најбарани мошти во христијанството. За еврејскиот проповедник и пророк, прославен ...
сите 2 | | | веќе видена

Ѓорѓи Влајнкиноски, лицето кое што беше уапсено поради настаните на 13 јануари во Вевчани, каде што беа испратени специјалци, вчера бил на четиричасовен распит ...
сите 168 | | | веќе видена

Македонија веќе 2 и пол години е без највисок воен претставник во седиштето на НАТО во Брисел. Причината за тоа е што кандидатот што Шекеринска го предложи и ...
сите 44 | | | веќе видена

next