На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 20.03 до 26.03.2017 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: претстава: КАПЕТАНОТ ЏОН ПИПЛФОКС – Гусарска бајка со пеење и мечување играат: Игор Ангелов, Таци Илиева – Вељиќ, Јана Стојановска, Александар Степанулески, Симон Манасковски, Димитрија Доксевски, Маја Вељковиќ – Пановска, Ѓокица Лукаревски, Филип Трајковиќ, Душица Стојановска, Златко Митрески, Дритон Вејсели, Ѓорги Тодоровски, Анастас Тановски, Зоран Љутков, Игор Георгиев, Диме Илиев, Александра Павлова, Kaтерина Шехтанска – Лаковска/Валдета Исмаили, Билјана Јовановска автор: Душан Радовиќ режија: Коле Ангеловски претстава: ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА – ТЕАТАР ФАБРИКА – мала сцена играат: Миа Кантарџиева, Теоман Максут, Емине Халил. автор: Август Стринберг режија: Ѓорѓи Ризески претстава: ЧОЛАК играат: Сашо Тасевски, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Игор Стојчевски автор: режија: Синиша Евтимов претстава: БЕЗЉУБНИ играат: Сања Арсовска, Димитрија Доксевски, Наташа Петровиќ, ...
сите 38 | | | веќе видена

22 Март,,20:25 – МНТ Режисер: Бојан Трифуновски УЛОГИ: Аладин – Александар Михајловски Принцезата Џасмин – Дарја Ризова Абaнaзер Велики – Сашко Коцев Духот од ламбата – Никола Ацески Вдовицата – мајката на Аладин – Камка Тоциновски Императорот – таткото на Џасмин – Славиша Кајевски Робинката од прстенот – Леонора – Драгана Левенска Страшилото – Принцот Леополд – Ненад Анѓелковиќ Театарски командоси од студио на Магдалена Ризова – Черних: Малата Џасмин – Анастасија Ташковска Малиот Аладин – Дарио Ефтимовски А. Енџи Николоска, Изабела Јакимова, Бранко Атанасов, Ема Давчева, Стефан Миленков, Мина Јелушиќ, Магдалена Младеновска и Лазар Христов Сценограф: Илина Ангеловска Костимографи: Антонија Гугинска – Јорданоска и Елена Вангеловска Кореограф: Александра Кочовска Начева Композитор: Џијан Емин Извршен продуцент: Симона Угриновска Инспициент и асистент на режисерот: Никола Кимовски Музички асистент на режисерот: Марко Павлевски Видео анимации и сценски борби: Миодраг Константинов Камерман: Кузман Клековски Видео ...
сите 31 | | | веќе видена

Во понеделник, на 20 март, со почеток во 20 часот на сцената на Театар „Џинот“ Велес гостува Театарот од Штип со претставата „Лазаревото писмо“ од Живко Чинго, во режија и адаптација на Љупчо Ѓоргиевски. Станува збор за адаптација на истоименото дело на Живко Чинго, во кое дејството се случува во шеесетите години на минатиот век, време со кое режисерот нашол аналогна врска со денешното. Во претставата настапуваат актерите: Владимир Тулиев, Милорад Ангелов, Пеце Ристевски, Виктор Арев, Ефтим Трајчов Гаурски, Ангелка Нашкова, Марија Минчева, Елена Шорова, Надица Петрова, Марија Димитрова, Никола Стефанов, Никола Кузелов, Нела Ангелова, Емилија Ристевска. Автор на музиката во претставата е Марјан Неќак, костимите се на Андреј Ѓоргиевски, а сценографијата на Благој Мицевски. Билетите за претставата се веќе во продажба на билетарницата на театарот.
сите 33 | | | веќе видена

Од утре, четврток, 16 март, на репертоарот на кино Милениум три нови филма: ШТРКОТ РИЧАРД – анимирана авантура, УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ – играна адаптација на дизниевиот анимиран филм и БОСТОНСКИТЕ ХЕРОИ – според вистинити настани, приказна за терористичкиот напад за време на маратонот во Бостон. Во прилог следуваат повеќе информации за филмовите, како и репертоарот за следните седум дена. УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ (BEAUTY AND THE BEAST) – премиера 16.03. (четврток) режија: Bill Condon улоги: Emma Watson, Dan Stevens, Luke Evans, Kevin Kline времетраење: 129′ жанр: Семеен, фантастика, музички Дизниевиот „Убавицата и ѕверот“ е играна адаптација на анимираната класика, која ликовите од оваа бајка ги преобликува за модерната публика, но останува верна на оригиналната музика и ја дополнува со неколку нови песни. Ова е бајковита приказна за патувањето на Бела, паметна, убава и независна млада жена, која е заробена од ѕверот во замокот. И покрај стравот, таа ќе се спријатели со маѓепсаните слуги во замокот и ќе научи да ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Во недела, на 19 март, на малата сцена на Театар „Џинот“ Велес, со почеток во 20 часот, ќе биде изведена монодрамата „Господ е жив“ , авторски и автобиографски проект на актерката Драгана Босниќ. Претставата е на српски јазик и е дел од проектот за културна поддршка на срспското малцинство во Р.Македонија. „Господ е жив“ е лична приказна на ж ена на свои четириесет години, по два брака, две сменети држави, без работа, која по животниот бродолом останува на улица, очајна, тажна, повредена, во безизлезна ситуација, без можност да се снајде. Во еден момент додека е во дупката, ја прифаќа подадената рака која што ја извлекува од мракот кон светлината. Кој е тој што ја спаси, подигна, возобнови и ѝ го осветли патот? Кој е тој што е Патот, Вистината и Животот? Драгана Босниќ е дипломиран актер, родена во 1967 година, во Војводина, Србија. Актерска игра запишува и дипломира на „Академијата за уметност” во Нови сад, во класа та на проф. Петар Баниќевиќ. Професионалната актерска кариера ја започнува во Нови Сад, а ...
сите 19 | | | веќе видена

претстава: ВЕНЕЦИЈАНСКИ ТРГОВЕЦ играат: Јана Стојановска, Диме Илиев, Јовица Михајловски, Анастас Тановски, Златко Митрески, Зоран Иваноски, Дамјан Цветановски, Стефан Вујисиќ, Григор Јовановски, Јаков Спасов, Марко Илиќ, Сергеј Димоски. автор: Вилијам Шекспир режија: Наташа Поплавска претстава: ЈОВ играат: Игор Стојчевски, Соња Стамболџиоска, Филип Трајковиќ, Златко Митрески/Симон Манасковски, Игор Георгиев, Александра Павлова, Емилија Мицевска, Благица Димитровска. автор: Венко Андоновски режија: Сашо Миленковски претстава: ЧОЛАК играат: Сашо Тасевски, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Игор Стојчевски автор: режија: Синиша Евтимов претстава: СНЕЖАНА И СЕДУМТЕ ЏУЏИЊА играат: Александра Павлова, Таци Илиева – Вељиќ, Калина Наумовска, Златко Митрески, Александар Степанулески, Димитрија Доксевски, Мартин Минговски, Дритон Вејсели, Соња Стамболџиоска, Сања Арсовска, Игор Георгиев, Благица Димитровска, Емилија Мицевска, Бобан Алексоски, Дарко Карбески, Марко Илиќ автор: Александра Бошковска режија: Димче ...
сите 7 | | | веќе видена

Scorsese има нов филм, а на нас ни е чест да го имаме на платното во кино Милениум. Филмот е со наслов ТИШИНА (SILENCE), во главните улоги играат Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson, Tadanobu Asano. На репертоарот на кино Милениум ќе биде од четврток(09.03.), во терминот од 20:00 часот. Уште една премиера неделава, поточно во четврток(09.03.). Филмот КОНГ: ОСТРОВОТ НА ЧЕРЕПИТЕ (KONG: SKULL ISLAND), во режија на Jordan Vogt-Roberts, со Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Brie Larson, John Goodman во главните улоги. Во прилог следува неделниот репертоар на кино Милениум, како и повеќе информации за новите филмови. КОНГ: ОСТРОВОТ НА ЧЕРЕПИТЕ (KONG: SKULL ISLAND) – премиера 09.03. (четврток) режија: Jordan Vogt-Roberts улоги: Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Brie Larson, John Goodman времетраење: 120′ жанр: Акција, авантура, фантастика Во 1971 година, екипа истражувачи, придружувана од група војници, влегува во авантура на непознатиот, неистражен остров во Тихи океан – убав, но и опасен. Легендата вели ...
сите 7 | | | веќе видена

Од четврток, 2 март, на репертоарот на кино Милениум два нови филма: ЛОГАН, продолжението на приказната за Икс мен, со Хју Џекмен во главната улога и анимираната комедија АВ АВ ЅВЕЗДА. На репертоарот и натаму се прикажува продолжението на култниот ТРЕЈНСПОТИНГ. Во прилог следуваат повеќе информации за новите филмови, како и новиот репертоар. АВ АВ ЅВЕЗДА (ROCK DOG) режија: Ash Brannonа улоги: Luke Wilson, Eddie Izzard, J.K. Simmons, Lewis Black времетраење: 80′ жанр: Анимиран, комедија, семеен На снежната гора овците живеат во хармонија, но кучето Броди, кое би требало да чува, повеќе сака свири рокенрол. Кога радиото ќе му падне од небото на тибетанскиот мастиф, тој го напушта својот дом за да ги оствари своите соништа и да стане музичар. Но, по пат ќе се најде во потполно неочекувани ситуации. ЛОГАН (LOGAN) режија: James Mangold улоги: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Richard E. Grant времетраење: 135′ жанр: Акција, Научна фантастика Дејствието се случува во иднината, каде што Логан и ...
сите 4 | | | веќе видена

Ѕвездите ни дошепнаа дека четврток е најпогоден ден за филмови и спортски активности. Така се досетивме дека релаксираната состојба што ја создава звукот на пинг-понг топчето најдобро одговара со гледањето на документарни филмови. Затоа секој четврток заедно со MKC Club & Restaurant решивме, покрај одличните документарци што биле дел од фестивалската програма на МакеДокс, да Ви понудиме не шведска, туку пинг-понг маса! А секако, на масата може да се најде и по некое кафе, мезе, вино или ракија… Зависи по кој спорт сте, но филмот ни е тој и е документарен! Затоа, подгответе се, физички и психички, и дојдете во добра кондиција, зашто по гледањето на филм, играњето пинг-понг, барањето на топчето, спортските активности не завршуваат така лесно, туку одиме во Подрум кај Шоте, на диско диџеј сет, да ги покажеме движењата што сме ги научиле… Па, каде е топчето? PS. Влез слободен
| | веќе видена

Вторник, 28.02, „НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН“ , хит-комедија од Братислав Димитров, режија: Ненад Витанов, 20 часот Среда, 01.03, „ТАРТИФ“ , комедија од Ж.Б.Молиер, режија: Никола Ристов, 20 часот Петок, 03.03, „СПАНАЌ СО ПРЖЕНИ КОМПИРИ“ , комедија од Золтан Егреши, режија: Ненад Витанов, 20 часот Сабота, 04.03, „ДОБРАТА НАДЕЖ“ , драма од Херман Хеијерманс, режија: Александар Ивановски, 20 часот Билети во продажба на билетарницата на театарот. Во прилог се и официјалните плакати од претставите.
сите 3 | | | веќе видена

Во понеделник на 27.02 во 19.00 часот во С.Ц.Дуња ќе имаме проекција на филмот “If…” од 1968 година и ќе разговараме на тема: “Авторитет и образование”. Британскиот образовен систем разработен во алегоријата If… на Линдзи Андерсон (Lindsay Anderson) ни укажува кон што води постепеното губење почит кон авторитетите и губењето верба во образовните институции. Но, истовремено нè инспирира да размислиме што е она што е препознаено како авторитет во образовниот процес. Поточно, како дисциплината и потребата да се нагласи важноста на авторитетите стануваат своевидна репресија. Па таа репресија ја пренасочува креативната енергија на младите луѓе и води кон насилство. Дали потребата да се биде автономен при креирањето на сопственото образование е спротивна на идеологијата на институциите (сите да сме во еден калап)? Што учиме од сатирата и алегоријата во едно строго, елитистичко училиште за општествените и политичките фактори? За што би се опредилиле: за борба за автономност при стекнување образование, која ќе води ...
сите 7 | | | веќе видена

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 27.02 до 05.03.2017 ќе имате можностна сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: претстава: БУРЕ БАРУТ играат: Лазе Манасковски, Иван Петрушевски, Гоце Тодоровски, Ѓокица Лукаревски, Благица Димитровска, Јовица Михајловски, Благој Чоревски, Александра Павлова, Игор Стојчевски, Виолета Шапковска, Емилија Мицевска, Сашо Тасевски, Александар Степанулески, Димитрија Доксевски, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Јана Стојановска, Симон Манасковски автор: Дејан Дуковски режија: Сашо Миленковски претстава: ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА – ТЕАТАР ФАБРИКА – мала сцена играат: Миа Кантарџиева, Теоман Максут, Емине Халил. автор: Август Стринберг режија: Ѓорѓи Ризески претстава: ФРАНКЕНШТАЈН играат: Зоран Љутков, Игор Стојчевски, Биљана Драгиќевиќ–Пројковска, Благица Димитровска, Филип Трајковиќ, Александар Степанулески, Соња Стамболџиоска, Димитрија Доксевски, Гордана Ендровска, и Наталија Теодосиева. режија: Лилиа Абаџиева
сите 3 | | | веќе видена

Доктор Ромео Алдеа(49) населен во планинскиот град во Трансилванија, својата ќерка Елиза ја одгледува со идејата дека кога ќе наполни 18 години ќе го напушти фамилијарниот дом за да живее и студира во странство. Неговиот план наскоро треба да се оствари: Елиса има добиено стипендија за студии по психологија во Велика Британија. Потребно е само да положи матура што е само формалност за толку добар ученик. На денот пред нејзиниот писмен испит, Елиза е нападната, а овој инцидент би можело да ја наруши нејзината иднина.
| | веќе видена

Полска, 1990. Ветрови на промена дуваат во u Полска. Прва еуфорична година на слобода, но и неизвесна иднина. Четири, наизглед, среќни жени со различни години, одлучуваат дека е време да го променат својот живот, се борат за својата среќа и ги исполнуваат своите желби. Агата е млада мајка, заробена во несреќен брак, која бара засолниште во друга, невозможна врска. Рената, која е постара, е наставничка, фасцинирата од својата сосетка Марзена, бивша локална мисица, чиј сопруг работи во Германија. Марзенината сестра, е љубовница на таткото на еден од нејзините ученици.
| | веќе видена

Француско-белгиската драма „Невините” ќе се прикажува во домашните кина од 17 февруари. Филмот е работен според идејата на Филипе Маинал. Главниот лик е основан според вистинска личност, докторката на францускиот црвен крст-Маделин Паулац која еден период поминала во Полска за време на втората светска војна. Полска, зима 1945. година. Матилда Булие е млада интернистка која работи vo Францускиот Црвен Крст. Нивната мисија е да ги пронајдат, негуваат и да ги вратат преживеаните. Еден ден, полската калуѓерка доаѓа во болница. На многу лош француски таа ја моли Матилда да дојде во нејзиниот манастир. Матилдиниот живот и уверувањата се менуваат кога ќе откријат дека повеќе калуѓерки, под трагични околности, се наоѓаат во друга состојба.
сите 2 | | | веќе видена

Докторката Џени води мала медицинска клиника во предградието на Лијеж. Една ноќ не одговара на ѕвончето на вратата од својата ординација. Следното утро дознава дека и звонела жена на која и била потребна помош, и дека таа непозната посетителка сега е мртва. Соочена со вина, докторката влегува во потрага за идентитетот на непознатата девојка, користејќи знаења од методика и дијагностика со цел да дознае кој или што стои позади нејзината смрт. После десегтодишна соработка, белгиските мајстори на реализмот, браќата Дарден, се враќаат во средината на работничката класа и темата за социјална и економска неправда. Поигрувајќи се со мистеријата и жанрот, Непозната девојка најдобро може да се опише како друштвено ангажиран филмски ноар.
| | веќе видена

Мајката на Масим умира. Овој трагичен случај го прогонува јунакот низ детството и годините во кои пораснал. Подоцна станува новинар, и го прати случувањето во Сараево во 1993год. Потоа станува спортски новинар. После смртта на неговиот татко, Масимо, сега веќе израснат човек, се соочува со вистината која е сокриена од него 30 години. Со малку неочекуван наслов, доајенот на Италијанската кинематографија Марко Белокио сними нежен филм, полн со емпатија, враќајки се на клучните теми кои го обележаа неговото педесетгодишно филмско создавање. На неговото дело посебно имаат влијание нестабилноста на фамилијата и недоволната љубов од неговата мајка.
| | веќе видена

Театар „Џинот“ Велес денес започна со подготовки и на својата втора продукција од Годишната програма на театарот за 2017 година, поддржана од Министерството за култура на Република Македонија. Станува збор за постановка на драмскиот текст „Син портокал“ на светски познатиот британски автор Џо Пенхол, во режија на Александар Ивановски. „Синиот портокал“ е саркастична комична пиеса, која се осврнува на расата, менталната болест и британскиот живот во 21-виот век. Во центарот на пиесата се двајца психијатри кои се обидуваат да се справат со млад шизофрен пациент. Неговата постановка во Велешкиот театар е и негова праизведба на македонската театарска сцена. Во претставата настапуваат актерите Самоил Стојановски, Фаик Мефаилоски и Жарко Спасовски. Сценографијата е на Филип Коруновски, а автор на музиката Сашко Костов. Премиерната изведба на претставата е предвидена за крајот на месец март. Во прилог и фотографија од денешната прва проба за претставата.
сите 15 | | | веќе видена

Од четврток, 23 февруари, на редовниот репертоар на кино Милениум, во терминот од 20 часот, ќе се прикажува Т2 ТРЕЈНСПОТИНГ, продолжението на култниот филм од 1996 година. Истата актерска екипа, истите откачени ликови се сретнуваат 20 години подоцна и лудориите почнуваат. ПЕДЕСЕТ НИЈАНСИ ПОТЕМНО, ГОЛЕМИОТ КИНЕСКИ ЅИД и ПРСТЕНИ и натаму се на репертоарот на киното. T2 ТРЕЈНСПОТИНГ (T2: TRAINSPOTTING) – премиера 23.02. (четврток) режија: Danny Boyle улоги: Ewan McGregor, Kelly Macdonald, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremner, Steven Robertson премиера: 23.2.2017 времетраење: 117′ земја: В. Британија жанр: Драма, комедија Продолжението на култниот Трејнспотинг, со истите култни ликови. Прво беше можноста… Потоа беше предавството. Поминаа дваесет години. Многу нешта се изменети, но многу нешта останале исти. Марк се враќа на единственото место што може да го нарече „дома“. Сите го чекаат: Спад, Сик Бој, Бегби… Го чекаат и старите добри другари: тагата, загубата, радоста, одмаздата, омразата, ...
сите 4 | | | веќе видена

next