До сега Имаме видено еден куп разни комбинации, алтернативни дизајни и слично кога станува збор за супер-хероите, како што е примерот со Комунист Супермен, Wonder Woman од дивиот запад и ним слични, но ваква бизарна комбинација, изведена до овој степен на совршенство, немало. Се работи за нов продукт од линијата акциони фигури на DC Comics, насловен како Bat-Joker. Погледнете ги сликите во продолжение.
| | веќе видена

СНОУДЕН (SNOWDEN) режија: Oliver Stone улоги: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo, Nicolas Cage времетраење: 144′ жанр: Трилер, Биографски Сноуден е во главна улога со Џозеф Гордон-Левит и е напишан и режиран од страна на Оливер Стоун. Сценариото се базира на книгите „Сноуден фајлови: Внатрешната приказна за најбараниот човек во светот“ на Лук Хардинг и „Времето на октоподот“ со Анатолиј Кучерена. ДОМОТ ЗА НЕОБИЧНИ ДЕЦА НА ГОСПОЃИЦА ПЕРЕГРИН (Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children) режија: Tim Burton улоги: Eva Green, Asa Butterfield, Ella Purnell, Samuel L. Jackson времетраење: 133′ жанр: Фантазија, Авантура Приказната го следи шеснаесетгодишниот Џејков чиј живот тече сосема мирно се’ до страшната смрт на дедо му која се случила под сомнителни околности. Џејкоб добива мистериозно писмо кое го одведува на велшкиот остров и домот на госпоѓицата Перегрин за необични деца. Филмот е работен според истоимениот роман на Рансом Ригс од 2012 г. во кој прозата се преплетува и дополнува со ...
| | веќе видена

Изминатиот петок, во познатото кино Вју на Пикадили сиркус, во Лондон, на Интернационалниот филмски фестивал Реинденс својата светска премиера ја имаше најновиот македонски долгометражен игран филм „Златна петорка“. На фестивалот присуствуваат режисерот Горан Тренчовски, продуцентот Дејан Милошевски и актерката Јана Стојановска. Филмот остави голем впечаток кај публиката. Во официјалната фестивалска рецензија „Златна петорка“ е претставен како „силен и трогателен филм“: „ Алавантие, академ ик во години, се враќа во својата татковина од која избегал за време на угнетувачкиот режим на Тито по егзекуцијата на неговите другари од детството: студентските активисти кои се противеле на југословенска та комунистичка вла ст и се залагале за независна Македонија. Во 1951 година, петте мина другари се заедно со Алавантие и со нивниот друг другар од детството, Џиџи, во нивниот роден град, само неколку дена пред нивното апсење и егзекуција. Повеќе од 50 -тина години подоцна, Алавантие и Џиџи, единствените преживеани ...
сите 22 | | | веќе видена

За само три дена, од кога спотот беше прикажан пред јавноста преку официјален канал на бендот, музичкиот спот за песната Cone of Shame, песна од најновиот албум на популарниот американски бенд Faith no More, насловен како Sol Invictus , се здоби со рекордни 150 илјади прегледи, бројка која што расте со секој поминат миг, како и со безброј коментари и споделувања по социјалните мрежи. Спотот беше во режија на македонскиот режисер – Гоце Цветановски и истиот беше снимен во Република Македонија. Официјалниот веб-сајт на бендот објави и интервју со предходно споменатиот македонски режисер, во кое се откриваат детали околу снимањето на видео записот додека еден од најпознатите магазини Rollingstone , одлично го оцени истиот. Во продолжение можете да го погледнете музичкиот спот за Cone of Shame на Faith no More!
сите 11 | | | веќе видена

“Мртовците не говорат” односно Dead men tell no tales е петото продолжение од франшизата на Пиратите од Карибите. Џони Деп, Орландо Блум и Џофри Раш повторно ќе ги репризираат своите улоги како Џек Спароу, Вил Тарнер и Капетан Барбоса додека овој пат ќе имаме прилика да го видиме актерот Хавиер Бардем во улога на Капетан Салазар. Тој, заедно со својата посада составена од духови на пирати кои избегале од “триаголникот на Ѓаволот”, имаат за цел да ги убијат сите останати пирати во морињата и се во потрага по Капетан Џек Спароу, кој пак го бара Трозабецот на Посејдон, моќен артефакт кој на оној што го поседува му дава контрола врз сите мориња. Премиерата е закажана на 26ти Мај, 2017та година, а во продолжение следува првата, кратка најава за филмот.
сите 9 | | | веќе видена

Краткиот анимиран филм во режија на Жарко Иванов „Кружно патување на Марето“ по освоената Сребрена Тула на Фестивалот за анимиран филм „Анимакс“ во Скопје, Најдобар Анимиран Филм на Фестивалот на кинематографиите на Централна и Источна Европа во Кина и Златен Проектор на Астерфест, Струмица, со уште една награда „Специјална Признаница“ (Award of Recognition) на Best Short Competition во Сан Диего, Калифорнија. Досега филмот е примен на 35 фестивали низ целиот свет, а во следниот период ќе биде прикажан на Festival de Cine de Madrid во Шпанија, Animest и Timishort во Романија, Detour и FilmLabFestival во Италија, Тузла Филм Фестивал и Бања Лука Анима во БиХ, Македонскиот Филмски Фестивал во Торонто, на фестивалот за експериментален филм Cinetoro во Колумбија и на 40тото издание на еден од најстарите и најголеми фестивали за анимиран филм Cinanima Португалија. „Кружно патување на Марето“ е вториот дел од трилогијата „Кружно патување“, по првиот „Кружно патување на сенката“, а во ...
| | веќе видена

Навикнати сме да го гледаме Супермен во кино салите и на малите екрани, со нагласеност или пренагласеност на неговата физичка сила и неспоредлива моќ, борејќи се со чудовишта како Doomsday или интергалактички крвници како Генералот Зод. Доминирањето на акционите и возбудливите сцени во филмовите со Супермен, ретко оставаат простор за да се покаже емотивната сила на последниот Криптонец, посебно во младите години. Во краткиот, неофицијален филм кој е во продолжение и кој е базиран врз многу лична приказна преточена во форма на стрип од страна на стрип-сценаристот Џеф Лоб, се прикажува Човекот од Челик во едно друго, помалку глорифицирано, Боголико суштество, а повеќе како човек. Нема вонземска закана за човештвото, светот не е пред уништување, туку наместо тоа, семоќното момче се соочува со нешто против што не може да се бори – Смртноста на свој ближен.
| | веќе видена

Доколку не сте слушнале до сега за Stranger things, се работи за серија во продукција на Netflix, која за рекордно време успеа да се здобие со сериозна цифра на гледачи и одреден култен статус. Дејствието во оваа надприродна, научно-фантастична хорор драма се одвива во ’80ите години на предходниот век и главните ликови се една група деца кои се обидуваат да го пронајдат својот изгубен другар одкако целиот град и властите ќе кренат раце од случајот, не забележувајќи дека нешто чудно и необично се случува во нивното мало, американско градче. Целата носталгична атмосфера, видливата инспирација од добро познатите дела на Спилберг, Стивен Кинг и Џон Карпентер, одличната музиката како и возбудливиот тек на настаните ја прават оваа серија повеќе од интересна. Демогоргоната, како што ја именуваа децата, е надприродно суштество од друга димензија. Еве го процесот на создавање на истото.
| | веќе видена

Постојат Фанови, и постојат ФАНОВИ. Некој љубител на супер-хероите од Марвел Универзумот, се потрудил да направи трејлер за Infinity War, заклучокот на Авенџерс франшизата, кој е планиран премиерно да се прикаже во 2018ата, користејќи снимки од досегашните филмови, имено: Капетан Америка, Ајрон-мен, Чуварите на Галаксијата и секако – Авенџерс.Погледајте го видеото во продолжение.
| | веќе видена

Иако некој можеби би дофрлил дека оваа објава е постара и од самиот интернет, сепак одлучивме да ги споделиме овие слики од Принцезите и Хероините од Дизниевите долгометражни анимирани филмови, претставени во мрачни изданија. Гледајќи ги овие ликови од нашите детства во хорор изданија секогаш ја имаат моќта да наежат кожата. Погледнете ја галеријата во продолжение
сите 3 | | | веќе видена

Погледнете го долгоочекуваниот трејлер за новиот, македонски научно-фантастичен анимиран филм насловен како: Јон Вардар против Галаксијата! Зад овој анимиран филм стои тимот на македонското студио за анимација Lynx animation studios, и истиот се очекува дека премиерно ќе се прикаже следната година.
сите 2 | | | веќе видена

Новиот видео спот на култниот, американски рок состав – Faith no More , кои се активни на светската сцена последниве 30тина години, беше снимен токму во Македонија. Проектот беше под режисерската палка на веќе оддамна докажаниот филмски режисер Гоце Цветановски, кој стои зад македонските анимирани филмови “Хансел и Гретел” и “Човекот што не сакаше да умре”, но и играни филмови како “Човекот што не беше таму”, наградуваниот “Мал дисконтинуитет во времепросторот“ како и документарниот филм “Детето во светот”. Спотот беше во продукција на македонското студиото за анимација Lynx animation Studios, кое специјализира во 2D анимација, но е отворено за соработка и на проекти од овој тип и размер. Имено, станува збор за видео запис за песната Cone of Shame, кој беше снимен во Македонија, и во кој меѓу другите таленти, настапува и актерскиот ветеран Митко Апостоловски. За помалку од 24 часа, 40 секундниот Тизер од спотот кој е во продолжение, се здоби со неверојатни бројки на гледаност и споделуваност. Спотот наскоро ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес слави роденден еден од најталентираните, млади актери на денешницата – Том Харди. Тој е познат по своите разновидни улоги како и умешноста да се прилагоди на ликот кој што го портретира. Во негова чест, подготвивме галерија од фотографии кои го прикажуваат овој актер во различни светла. Која е вашата омилена улога на Том Харди?
сите 2 | | | веќе видена

Долгометражниот игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски, ќе ја има својата прва домашна проекција утревечер, на свеченото затворање на фестивалот „Браќа Манаки“, со почеток во 20 часот во Центарот за култура во Битола. Сценариото за овој македонски филм е работено по прозни и драмски мотиви на Братислав Ташковски, а на последната верзија работеше косценаристката Билјана Гарванлиева. Продуцент е Дејан Милошевски, директор на фотографија е Апостол Трпески, монтажери се Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов, сценограф е Кирил Спасески, костимограф Нела Тодоровска, шминка Ирена Сенокозлиоска, музиката е на Дарко Спасовски и Горан Керкез. Во дејствието од филмот главен мотив е парадоксалниот настан од 1951 година кога се ликвидирани петмина млади надежни студенти од Струмица. Филмската екранизација претставува всушност фикција за една насилно прекината и за една започната љубов, меѓу коишто со години натежнуваат копнежот и предавството. Речиси половина век подоцна, во 2016-та, преживеаниот ...
сите 43 | | | веќе видена

Од 17 до 26 септември, на сцената на Театар „Џинот“ Велес, во официјалната програма на фестивалот ќе бидат изведени девет претстави, од кои седум во натпреварувачкиот и две во ревијалниот дел. Во сабота, 17 септември, со изведбата на претставата „Медеја“ од Сашо Димоски, во режија на Ненад Витанов, а во продукција на ФАД Стоби свечено ќе биде отворен 15-от Интернационален фестивал на античка драма „СТОБИ“. На 18 септември, студентите од ЕСРА во класата на проф. Мето Јовановски ќе ја изведат испитната претстава „Животот е магичен круг“. На 19 септември, на програмата на фестивалот е претставата „Тројанки“ на Драмскиот театар од Казахстан, а на 20 септември „Херострат“ на Театарот од Ниш, Србија. Претставата „Жени од подземјето“ во продукција на ФАД Стоби е на 20 септември, а на 23 ти настапува Театарот од Охрид со „Парламентарки“. Театарот „Сфумато“ од Софија, Р. Бугарија, на 24 септември ќе ја изведе претставата „Медеја, мајка ми“, а на 25 септември е последната претстава од натпреварувачкиот дел „Антигона и ...
сите 20 | | | веќе видена

Новиот Луд Мак с за рекордно време стана фаворит кај гледачката публика но и кај филмските критичари и членовите на жири комисиите на најпознатите филмски фестивали. Фантастичната динамика, акционите сцени како и одличната приказна беа рецептот за успехот на овој филм. Погледнете го видеото кое што е во продолжение, кое е компилација на снимки без додадени специјални ефекти. Дури е и повозбудливо од самиот филм на некои моменти.
| | веќе видена

„Шекспир на филм“ претставува дел од „Шекспир живее“, глобалната програма на British Council и GREAT, која го слави шекспировото влијание врз културата, образованието и општеството на 400-та годишнина од неговата смрт. Одбележувањето на шекспировите дела во филмската уметност ги вклучува насловите: „Играј! Нем Шекспир“, „Ромео и Јулија“ (реж. Франко Ѕефирели, 1968), „Ричард III“ (реж. Ричард Лонкрејн, 1995)… Предводена од Сер Иан МекКелен, BFI (Британскиот филмски институт) и British Council, програмата ќе патува низ 110 земји во светот. * бесплатен влез ** обезбеден превод на македонски јазик 15 .09. МКЦ / YCC 20:00 Времетраење/Duration: 161′ ХАМЛЕТ / HAMLET Режисер/Director: Laurence Olivier Година/Release: 1948 Играат/Cast: Laurence Olivier, Basil Sydney, Jean Simmons Лоренс Оливие остварува една од најдобрите шекспирови главни улоги во оваа верзија на Хамлет од 1948, наградена со оскар. Несекојдневната трагична приказна за данскиот принц, изнамачен од неговата должност кон својот убиен татко и од ...
| | веќе видена

Новиот македонски долгометражен игран филм „Златна петорка“ на режисерот Горан Тренчовски ќе ја има својата светска премиера во официјалната селекција на Интернационалниот филмски фестивал „Реинденс“ во Лондон. „Реинденс“ е најголемиот британски фестивал за независен филм, негов основач е Елиот Гроув, а е под покровителство на Тери Гилијам, Мајкл Винтерботом и др. познати автори. Својата интернационална промоција филмот „Златна петорка“ ќе ја има во познатото кино „Вју“ на Пикадили сиркус во центарот на Лондон, на 29 септември. Инаку, „Златна петорка“ ќе има македонска проекција на 17 септември на свеченото затворање на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола. Филмот официјално ќе започне со дистрибуција од 6 октомври со премиерата во кино „Милениум“ во Скопје и со струмичката премиера на 7 октомври во НУЦК „Антон Панов“. Наскоро ќе следуваат и други фестивали каде што е селектиран филмот. Сценариото за овој македонски филм е работено по прозни и драмски мотиви на Братислав Ташковски, а него го потпишуваат ...
сите 46 | | | веќе видена

Режисерот Тод Филипс (трилогија „Мамурлак“) ни ја претставува хумористичната драма „Кучиња на војната“ која е базирана според вистинита приказна. Во главни улоги се Џона Хил и Мајлс Телер. Двајца пријатели во нивните рани дваесетти години (Хил и Телер), живеат во Мајами за време на војната во Ирак, ја користат малку познатата владина иницијатива која им овозможува на малите бизниси да се обложуваат за американски воени договори. Почнувајќи со мали пари, тие почнуваат да заработуваат големи пари и да живеат скап живот. Но, штом ќе стигнат до 300 милиони долари договор ќе западнат во бизнис со многу сомнителни луѓе, кои ќе испадне дека припаѓаат на американската влада. Приказната се базира на вистинити настани. Ова можеби била една од најголемите измами што се случиле некогаш…и може да се случи само во Америка. „Кучиња на војната“ се развиле од приказната за две момчиња кои само што влегле во дваесеттите години кога станале милионери и меѓународни трговци на оружје. И изгубиле сѐ во еден момент – кога се ...
сите 4 | | | веќе видена

next