Театар „Џинот“ Велес денес започна со подготовки на својата нова продукција, прва од Годишната програма на театарот за 2017 година, поддржна од Министерството за култура на Република Македонија. Станува збор за постановка на драмскиот текст „Театар, љубов моја“ на познатиот бугарски автор Валери Петров, во режија на Деан Дамјановски. Пиесата „Театар, љубов моја“ Валери Петров ја напишал во 1981 година специјално за двете големи актерки на бугарскиот театар Тања Масалитинова и Славка Славова. Од тогаш до денес поставен е на сцената на повеќе бугарски и европски театри и влегува во историјата на театарот како една од најубаво напишаните декларации на љубовта кон театарот. Неговата постановка во Велешкиот театар е и негова праизведба на македонската театарска сцена. Во претставата настапуваат актерките Кети Борисовска, Талија Настова, Зорица Панчиќ и Кица Ивковска. Сценографијата е на Филип Коруновски, костимографијата на Раде Василев, а автор на музиката е Сашко Костов. Премиерната изведба на претставата е ...
сите 11 | | | веќе видена

Уметниците во студиото за анимација Пиксар имаат необичен и специфичен стил на креирање на своите ликови. Имено, нивната тенденција за ликовите да имаат крупни очи и неприродни црти на лицето, е со цел истите тие ликови да не бидат прикажани во рамките на реалистичното, туку да додадат на впечатокот на гледачот, и да му помогне да влезе подлабоко во еден свет, светот на приказната. Во продолжение можете да ги погледнете познатите ликови од анимираните филмови на Пиксар Анимејшн Студиос и како тие би изгледале кога би биле нацртани реалистично, односно кога би биле правени по некој “нормален” стандард. Save
| | веќе видена

Понеделник, 20.02, „КЛАСЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ од Најџел Вилијамс, режија: Теа Беговска, Гостување во Народниот Театар во Штип Четврток, 23.02, „СПАНАЌ СО ПРЖЕНИ КОМПИРИ“ од Золтан Егреши, режија: Ненад Витанов, 20 часот Петок, 24.02, „КЛАСЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ од Најџел Вилијамс, режија: Теа Беговска, 20 часот Сабота, 25.02, „АНА КОМНЕНА“ од Сашо Димоски, режија: Ненад Витано и Васил Зафирчев, 20 часот
сите 25 | | | веќе видена

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 20.02 до 26.02.2017 ќе имате можностна сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: претстава: ГОСПОЃИЦА ЈУЛИЈА – ТЕАТАР ФАБРИКА – мала сцена играат: Миа Кантарџиева, Теоман Максут, Емине Халил. автор: Август Стринберг режија: Ѓорѓи Ризески претстава: 1900 – ТИОТ – монодрама – мала сцена играат: Кристијан Светиев автор: Алесандро Барико режија: претстава: ЈОВ играат: Игор Стојчевски, Соња Стамболџиоска, Филип Трајковиќ, Златко Митрески/Симон Манасковски, Игор Георгиев, Александра Павлова, Емилија Мицевска, Благица Димитровска. автор: Венко Андоновски режија: Сашо Миленковски играат: Драган Спасов – Дац, Марија Кондовска, Ѓок претстава: ЖИВОТ ВО ТЕСНИ ЧЕВЛИ ица Лукаревски, Ванчо Петрушевски, Душица Стојановска, Биљана Драгичевиќ – Пројковска, Зоран Љутков, Бобан Алексоски/Христијан Поп Симонов, Ненад Ангелковиќ, Миа Кантарџиева, Благица Димитровска автор: Душан Ковачевиќ режија: Ненад Витанов претстава: КАПЕТАНОТ ЏОН ПИПЛФОКС – Гусарска бајка со пеење и ...
сите 38 | | | веќе видена

Во понеделник на 20.02 во 19.00 часот во С.Ц.Дуња ќе имa проекција на филмот Fahrenheit 451 и ќе се разговара на тема: „Но тоа што збориш е утопија“. „Но тоа што збориш е утопија“ – проста реченица што редовно се користи за да се покаже дека аргументите на твојот соговорник се нереални и она што тој сака да постигне е некој незамислив идеал. Но дали не вреди да се бориме и трудиме за тој идеал колку и да е далечен? Затоа, преку “Fahrenheit 451”, една од клучните дистопии, ќе ја отвориме токму оваа тема за дискусија. Филм кој е именуван по температурата на која хартијата се запалува и во кој е нелегално да се поседуваат и читаат книги, репресивен апарат веќе искористен во голем број автократси режими, за потиснување на мислата на луѓето. Ќе дискутираме и за сегашниот политички контекст во кој живееме и кои алтернативи на постојното се можни, при што ќе обрнеме внимание и на правата на маргинализираните групи и што станува со нив во едно утописко општество. Гости на дебатата се Калина Малеска (професор на ...
сите 2 | | | веќе видена

Ни претставува особено задоволство, да ја најавиме премиерата на долгоочекуваното продолжение на филмот кој остана врежан во колективната меморија на генерациите растени во 90-тите години од минатиот век. T2 ТРЕЈНСПОТИНГ (T2: TRAINSPOTTING) премиерно во кино Милениум на отворањето на фестивалот на британски филм – PlayUK, 16.02.(четврток), 20:00 часот. Креативната екипа на филмот речиси непроменета… режија: Danny Boyle, улоги: Ewan McGregor, Kelly Macdonald, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremner, Steven Robertson. Од следниот четврток(23.02.) филмот T2 ТРЕЈНСПОТИНГ (T2: TRAINSPOTTING) ќе биде поставен и на редовниот репертоар на кино Милениум. Фестивалот на британски филм – PlayUK ќе продолжи со својата програма во кино Фросина(МКЦ), од 17.02.(петок) до 19.02.(недела). Уште две премиери на актуелни филмски остварувања не очекуваат следнава недела. Кинеско-американската копродукција ГОЛЕМИОТ КИНЕСКИ ЅИД (THE GREAT WALL) во режија на Yimou Zhang, со Matt Damon, Tian Jing, Pedro Pascal, Willem Dafoe ...
сите 30 | | | веќе видена

После подолга пауза, повторно се враќаме, на петти март во стандардната локација на клуб ресторан МКЦ. Центарот на вниманието на оваа манифестација ќе му припадне на Акира Куросава, легендата на јапонската и светската кинематографија, а за разлика од претходните собирања каде се прикажуваа само анимирани филмови и серии, публиката ќе добие можност, после подолго време отсуство од програмите на Јапанорама, да ужива во проекција на игран филм. Овојпат станува збор за Rashomon, едно од најдобрите остварувања на Куросава. 16:00 – Собирање 17:00 – Прикажување на Samurai 7, стимпанк серија инспирирана од The Seven Samurai 18:15 – Од Запад до Исток па пак до Запад: како западната култура влијаеше врз Куросава и како Куросава влијаеше врз западот 19:30 – проекција на Рашомон Влезницата со консумација е 100 денари.
| | веќе видена

Во понеделник на 13.02 во 19.00 часот во С.Ц.Дуња ќе имаме проекција на дел од серијалот Black Mirror со епизодата Nosedive и ќе разговараме на тема: “Каде отиде човекот во тебе?” Опис: Овој пат на Контра Кадар Скопје ќе прикажуваме дел од серијалот Black Mirror на Charlie Brooker. Претпоставуваме дека повеќето од вас се добро запознаени со тематиката со која се бави Brooker, заради мрачниот, сатиричен, уникатен и суров начин на кој го прикажува модерното општество. Темата на дискусија е: “Каде отиде човекот во тебе?” Дали заборавивме како се живее или можеби никогаш не ни знаевме? Дали се приспособуваме на промени или се губиме во самиот процес? Дали лицемерието е алатка за успех? Дали успех се поистоветува со среќа? Проекцијата ќе се одржува во Социјален центар Дуња. Влез се разбира бесплатен, се гледаме. Во прилог е и фејсбук настанот: https://www.facebook.com/events/771646242987168/ Проекцијата е отворена за сите, вклучително и за медиумите што сакаат да известат за оваа проекција или за самата ...
сите 2 | | | веќе видена

Во петок, на 17ти февруари, Велешкиот театар премиерно ќе ја изведе претставата „Ана Комнена“ од Сашо Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев. Ана Комнена е праизведба на истоимениот драмски текст на Сашо Димоски, второрангиран на конкурсот за драмски текст за отворање на новата театарска зграда. Претставата е последна, четврта премиера од минатогодишната програма на театарот, поддржана од Министерството за култура, со која Театар „Џинот“ Велес ќе ја отвори новата театарска сезона за 2017 година. „Ова не е историска драма ниту драма на историјата, туку современ драмски прочит кој го преиспитува историскиот контекст и феноменот на власта, но и сите политички, социолошки, културолошки и уметнички референци на Византија како империја во нивните универзални значења и вредности.“ – истакна уметничкиот директор на театарот Васил Зафирчев. „Претставата е градена на три основни концепти како што се родовото устројство на светот, позицијата на жената во власта и преиспитување на концептот верба, ...
сите 14 | | | веќе видена

Иако може да се сложиме дека филмскиот универзум на DC comics е хаотичен во последно време, на чело со најновиот Бетмен против Супермен долгометражен, игран филм, од друга страна пак DC во соработка со Warner Bros. веќе подолго време “штанца” прилично квалитетни анимирани филмови. Предходниот долгометражен “цртан” Teen Titans vs The Justice League , каде што Титаните тинејџери си ги одмерија силите против опседнатите членови на Justice League, беше изненадувачки добат, што прави високи очекувања за најновото остварување – Teen Titans: The Judas Contract. Погледнете го трејлерот во продолжение.
| | веќе видена

Задоволство ни е да ве поканиме на доделување на награди за „Најдобро младинско видео“. Настанот ќе се одржи на 9 Февруари во ГЕМ клуб (Менада) со почеток во 18:00 часот. На самиот настан ќе бидат промовирани сите подготвени видеа кои учествуваа во изборот, а на 1во, 2ро и 3то пласираните видеа ќе им бидат доделени вредносни ваучери за набавка на аудио-визуелна опрема. На овој настан му претходеше објавување на јавен повик за учество во Натпревар за најдобро младинско видео и информативна обука на која учесниците беа запознаени со формите и видовите на насилство врз жените и семејно насилство и состојбата во државата во однос на овој проблем. Креирана Платформата за јавно гласање овозможи пошироката популација да ги погледне видеата и да гласа за својот фаворит. Конечната одлука за изборот на најдоброто видео ја донесе Националнално жири составено од 4 члена – активистки и борци за женски права и спречување на насилството врз жените. Настанот е во рамки на проектот „Натпревар на најдобро младинско видео“ , ...
| | веќе видена

Покрај, крајно успешни телевииски серии кои излегоа од продукцијата на Нетфликс, како што се Daredevil, Лук Кејџ и Џесика Џоунс, за прв пат, фановите на Марвел конечно ќе можат да го видат јунакот Ајрон-Фист односно Челичната Тупаница, во играна серија. Тој е мајстор во боречките вештини и ја мистичната сила Ајрон-Фист која му овозможува тој да ја контролира и насочува својата Чи енергија. Во продолжение следува трејлерот.
сите 3 | | | веќе видена

КТ Филм и Медиа во соработка со Институтот „Конфуциј“ при УКИМ и Кинотеката на Македонија ве покануваат на ДЕНОВИ НА КИНЕСКИ ФИЛМ по повод одбежувањето на Празникот на фенерите. Повелете програмата во прилог: 11 февруари (сабота) 20:00 ч. ЗАЛАК ОД КИНА: ПОДАРОКОТ ОД ПРИРОДАТА (A Bite of China: The Gift of Nature) Документарен филм, Кина 2012 г., 40 мин., колор, ХД Режија: Чен Сјаоќинг (Chen Xiaoqing) ЗАЛАК ОД КИНА е кинеска документарна серија чија тема е историјата на храната, јадењето и готвењето во Кина. Во снимањето на серијата се користени искуствата на најдобрите кинески готвачи. Првиот вид на храна за која се зборува во оваа епизода се мацитаке – боровите иглички. Тоа е скапоцена габа што наоѓа само в о одредени планински области без загадување и е многу ретка. Следуваат коцки од свеж зимски бамбус, солта од областа на планините Нуоденг што се користи за правење шунка. Влажната и топла клима, што исто така е подарок од природата помага во ферментирањето на шунката. Уште еден подарок од природата е ...
сите 16 | | | веќе видена

Овој месец се продолжува со редовна програма во Социјалниот центар – Дуња. Во понеделник 06.02.17 во 19:00ч ќе има проекција на филмот “The Saint of Fort Washington” од 1993 година и потоа дискусија на тема: Бездомниците – (не) видливи за системот. Во дискусијата ќе зборуваме со дел од волонтерите во акцијата за помош на бездомниците во С.Ц.Дуња, и за личните проблеми со кои се соочува на улица Ванчо Спасовски кој ќе биде исто така гостин. Филм: The saint of Fort Washington (1993) Тема: Бездомниците – (не)видливи за системот Колкумина од нас се запрашале која е приказната на оние кои останале без дом? Колку овие луѓе се видливи за општеството и за институциите? Сведоци сме на секојдневното игнорирање од страна на институциите, за нерешавањето, па дури и продлабочувањето на проблемите. Ова е филм за трагичната судбина на оние кои останале без покрив над главата, за сите оние кои општеството ги игнорира, за неостварениот сон на еден млад човек кој завршува на улица – да најде повторно дом. Се гледаме во ...
сите 8 | | | веќе видена

PlayUK: Десет премиери на современи британски филмови во текот на четири дена во шест градови во регионот Билетите се продаваат од понеделник (6 февруари) Фестивалот на нов британски филм „PlayUK“, во организација на Британскиот совет и Младинскиот културен центар, ќе се одржи од 16 до 19 февруари и ќе ја собере филмската публика во Скопје, Белград, Подгорица, Призрен, Сараево и Тирана, премиерно прикажувајќи десет играни и документарни филмови од современата британска продукција. Продолжението „Т2 Трејнспотинг“, документарецот за британското музичко влијание „Човекот од Mo’Wax“, комедија за станувањето возрасен, „Вештините во животот на возрасните“, моќна драма, „Уна“, документарец за ширењето на џихадот во современиот свет, „Признание“, се само некои од интригантните наслови што ќе и ги претстават новите сили на британскиот филм на публиката низ регионот. „Скопската“ програма на фестивалот „PlayUK“ ќе се одвива во 2 кино сали. Отворањето е на 16 февруари (четврток) во кино Милениум, додека пак останатиот ...
сите 4 | | | веќе видена

ХОРОР ФИЛМ КОЈ ЌЕ ВЕ НАТЕРА ДА СЕ ЗАПРАШАТЕ ДАЛИ ВООПШТО ПОСТОИ НЕШТО ОД ШТО НЕ СЕ ПЛАШИТЕ Од 2 февруари во домашните кина ќе се прикажува научно-фантастичниот хорор филм “Прекин” . Глумицата која ја памтиме по остварувањата на “The Girl With The Dragon Tattoo”, “Sherlock Holmes: A Game of Shadows”, “Prometheus”, овие денови можеме да ја погледнеме во хорор филмот “Прекин”. Остварувањето на Стибен Шајнберг говори за младата мајка која е киднапирана и одведена во лабoраторија на непозната локација. Низ бројни експерименти кој се прават на неа, таа веќе незнае што е тоа стварност, а што илузија и дали работите за кои е способна да ги прави се вистински или и се причинува. Дали овие експерименти ќе ја направат посилна и подобра? Дали ќе ги победи своите стравови или ќе успее да ги победи нив? Дознајте во кината! Погледнете го трејлерот во продолжение:
| | веќе видена

Во четврток вечер (2 февруари) со почеток во 20 часот, на сцената на НУЦК „Антон Панов“ премиерно ќе биде изведена драмата „Џон Габриел Боркман“ во режија и адаптација на Горан Тренчовски. „Џон Габриел Боркман“ е претпоследната пиеса на Хенрик Ибзен (1828-1906), најпознатиот норвешки автор на сите времиња и еден од најпоставуваните драматичари на театарските сцени во светот. Драмата е изведена пред точно 120 години и нејзиното инсценирање во современ контекст значи можност за истражување на чудесната поетика на Ибзен. Боркман, средовечен човек и поранешен директор, кој преку финансиски малверзации го има изгубено целиот имот, како и заштедата на своите клиенти, е осуден, посрамен и осиромашен. По издржувањето на затворската казна, тој со години не излегува од дома, надевајќи се дека еден ден пак ќе започне со бизнисот. Џон и неговата сопруга Гунхилд останале во брак формално и единствена заедничка точка на нивните отуѓени животи е синот Ерхард. Семејната клаустрофобија се разнишува со ненадејното доаѓање на ...
сите 52 | | | веќе видена

next