Хит Леџер со својата улога како Џокер очигледно се посветил да го засени Крисчн Бејл во Нолановиот “Бетмен: Мрачниот Витез”. Со цел да се подготви за своето вознемирувачко портретирање на Џокерот, Леџер се заклучил себеси шест седмици во хотелска соба, без никаков контакт со други луѓе. Изолацијата се исплатела, бидејчи Хит Леџер одлично го одигра еден од најомилените негативци на сите времиња и беше награден со посмртен Оскар за најдобра споредна улога.За жал тој почина од ненамерно предозирање пред да се види себеси на големото платно. Иако многумина велат дека тој се свртел кон сериозни фармацевтски лекови поради мрачноста на својата улога, се испостави дека тие теории немаат никаква врска со вистината. Пример за тимска работа и посветеност спрема улогата е актерската екипа од филмот на Милош Форман – Лет над кукавичкото гнездо. За да се подготват за улогата , поголемиот дел од актерите кои ги толкуваа споредните улоги се пријавиле во психијатриски оддел. Нивното искуство во психијатриската институција им ...
| | веќе видена

ВОРКРАФТ: ПОЧЕТОК 3Д (WARCRAFT 3D) – премиера 09 .06. (четврток) режија: Duncan Jones улоги: Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster, Clancy Brown времетраење: 130′ жанр: Акција, авантура, фантастика „Воркрафт: Почеток“ е епска авантура базирана на мегапопуларната видеоигра на „Близард ентертејнмент“. Случувањата во филмот го опфаќаат периодот пред нападот на Орките над Азерот, околу 20 години пред да завладее хаосот. Мирното царство Азерот стои на работ на војна, кога нивната раса се соочува со застрашувачките освојувачи Орките, кои сакаат да го колонизираат Азерот. Кога ќе се отвори порталот што ги поврзува двата света, една од војските ќе се соочи со уништување, а другата со исчезнување. Од двете завојувани страни, двајца херои ќе тргнат еден спроти друг, што ќе ја одреди судбината на нивните семејства, нивниот народ и нивниот дом. ЧЕТВРТОК – ПЕТОК ( 09.06. – 10 .06.) : 1 3 : 0 0 – АЛИСА ЗАД ОГЛЕДАЛОТО (ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS) 1 5 : 0 0 – ИКС-МЕН: АПОКАЛИПСА (X-MEN: APOCALYPSE) 1 7 : 3 0 – ИГРА ...
сите 2 | | | веќе видена

„Лица“ е краток документарен филм за група на луѓе кои живеат во исто време, на исто место – Црник, село во источна Македонија. Секој страда и се бори, за своите лични потреби и подобар живот. Филм во кој реалноста создава убава, но истовремено и горчлива наративна приказна. Во речиси 19 минути, се запознаваме со пејзажот на селото создаден од неколку лица (луѓе) и нивните кратки исповести за животот таму. Сниман во 3 дена. Оригиналната музика за филмот е компонирана од Златко Ориѓански (член на македонската легендарна група „Анастасиа“). 10 Јуни, во 21:30ч Младински Културен Центар.
сите 5 | | | веќе видена

Една цела генерација порасна со книгите и филмовите кои зборуваа за авантурите на Хари Потер, детето што преживеа, од неговото тешко детство во домот на семејството Дурсли до победата над мрачниот господар Волдеморт во битката кај Хогвортс. Ова лето, Хари Потер и Проколнатото дете го следи главниот лик во неговата средновечност. Џејми Паркер е во улога на Хари, вработен во министерството за магија, сопруг и татко на 3 деца, додека Попи Милер ја игра Џини Визли Потер, неговата сопруга а младиот Сем Клемент е Албус Северус Потер, нивниот помлад син. Во продолжение исто така се фотографии од возрасниот Драко Малфој и неговиот син, Скорпиус. Е сега, фактот дека Рон е русокот а не црвен додека неговата сопруга Хермиона е црнкиња се малку збунувачки, но менување на клучни карактеристики на ликовите без причина е тренд во шоубизнисот моментално. Во Хари Потер и Проколнатото дете, Хари е измачуван од минатото кое не сака да остане каде што припаѓа, додека неговиот син Албус се бори со тежината на тоа што го наследил ...
| | веќе видена

Универзитет за аудиовизуелни уметности ЕСРА, Скопје Втора изведба на испитот на студентите по актерска игра од трета година во класа на вон. професор Дејан Пројковски; асистент Андреј Цветановски; демонстратори Дамјан Читкушев и Сибел Абдиу. Настанот ќе се изведе вечерва во 19:00 часот во Македонскиот Народен Театар. Влезот е бесплатен Играат: Марија Димитрова Александар Иваноски Антонио Китановски Филип Миленкоски Марија Петреска Надица Петрова Никола Стефанов Филип Трајаноски Анастазиа Христовска Утре ( 5ти Јуни) ќе се одигра претставата Мртви уши- Најновата историја на тоалетната хартија од 20:00ч во Драмскиот театар од страна на студентите по актерска игра од Факултетот за драмски уметности.
сите 2 | | | веќе видена

Се сеќавам уште кога бев дете, на голем одмор во школо ги чував парите што ми беа за ужинка, за после часови да одам да играм Воркрафт во некоја мрачна, зачадена компјутерница. Покрај страшно добриот гејм-плеј и графиката, од време на време, бев благословен со по некој синематик, односно кратко, анимирано видео кое што ја дополнува приказната. Сеуште се сеќавам колку бев возбуден кога ги гледавме и потоа со другарите ги дискутиравме видеата кога ќе излезевме надвор на чистење плуќи. Од денешна гледна точка, истите тие синематици, кои можат да се погледнат онлајн, се подеднакво имресивни, иако се изработени пред можеби повеќе од 10 години. Има разлика помеѓу нешто што е своевремено добро и нешто што е универзално и вонвременски добро. Од секогаш се прашував зошто Близард, компанијата која стои зад култната видео-игра, никогаш не направи еден долгометражен филм. Декада подоцна, конечно го гледав оној филм за кој сонував во детството. Искрено, бев загрижен дали тие што стојат зад ова дело ќе се држат до ...
| | веќе видена

Кликнете на постерите за повисок квалитет. Самоубиствена единица излегува на 5ти Август. Веруваме дека вие како и ние сте возбудени и со нетрпение го очекувате еден од најветувачките акциони филмови оваа година. Во продолжение следува и трејлерот.
| | веќе видена

Режисерот Дејв Грин , најголемиот фан на нинџа желките уште од неговото детство, ни го донесе продолжението на акцијата „Нинџа желки: Излегување од сенка“ за чија најава имаше 2 дена по премиерата на првиот дел. Во главните улоги ќе ги видиме: Меган Фокс , Вил Арнет , Стивен Амиел , Тајлер Пери и моделот Алесандра Амбросио . Кога супер негативецот Шредер ќе побегне од затвор, тој ќе ги здружи силите со лудиот научник Багстер Стокман ( Тајлер Пери ) и неговите двајца глупави асистенти: Бибоп ( Гери Ентони Вилијамс ) и Рокстеди за да го извршат нивниот план за превземање на власта над целиот свет. Додека желките се подготвуваат да го поразат Шредер и неговата нова екипа, ќе се соочат со уште поголемо зло кое има слични намери: озогласениот Кранг ( Бред Герет ). По четврти пат, Џорџ Клуни и Џулија Робертс се појавуваат заедно во филм. Во новиот трилер „Игра на пари“ во режија на Џуди Фостер , тие се финансиски ТВ водители на емисија која ја гледаат милиони гледачи во живо. Ли Гејтс и неговата продуцентка Пати, ...
сите 7 | | | веќе видена

Изработен во стилот на препознатливите телевизиски филмови за полицајци, во комбинација со финти налик оние од филмовите на Ван Дам, акционата-комедија од Б-продукција насловена како Кунг Фјури веднаш стана хит и доби инстант култна следеност и популарност, па дури има и своја видео-игра, достапна преку смарт-телефоните Кунг-фјури имаше скромни почетоци, имено, средствата потребни да се изработи овој филм беа собрани од публиката преку Кикстартер . Шведскиот сценарист и режисер, и актер во главна улога, Дејвид Сандберг денес изјави дека набрзо ќе следи и продолжение. Првиот дел ги содржи сите оние препознатливи елементи и архетипови од филмовите од овој жарн од 80тите години на предходниот век, со плус додадени уште многу “претеризми”, страшно необични ликови и ситуации. Самата, и ќе простите на речникот, но Заебантска атмосфера и пристап кон темата е апсолутно пресмешна и според мене или ќе ви се допадне филмот најмногу или пак воопшто, ретко кој ќе остане рамнодушен на ова. Мислам, ипак се работи за филм ...
| | веќе видена

Мексиканската е една од најплодните филмски индустрии во Латинска Америка. Серијата неодамнешни оскаровски победи на режисери како Алфонсо Куарон и Алехандро Гонзалес Ињариту, високо го позиционираа мексиканскиот филм на светската мапа што придонесе за поплава од различни продукции на годишно ниво. Продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ Филм & Медиа“ како дел од проектот „Ревија на светските кинематографии“ ќе се обиде да го сврти вниманието на домашната публика кон мексиканскиот филм, претставувајќи неколку репрезентативни филмски наслови од Мексико. Од среда (1 јуни) до петок (3 јуни) во термините од 20 часот во Кинотеката на Македонија БЕСПЛАТНО ќе бидат прикажани три филмови од поновата мексиканска пр одукција. Станува збор за „Животот потоа“ од 2013 година во режија на Давид Паблос, „Почетокот на времето“ од 2014 година во режија на Бернардо Арељано, двата од жанрот драма. На програмата е и акционата авантура „Одвоен ветар“ од 2014 година во режија на Алехандро Гербер Бичечи. Додека се одмотува ...
сите 7 | | | веќе видена

Два новитети неделава на репертоарот на кино Милениум. Новиот дел од „класикот“ Нинџа Желки, НИНЏА ЖЕЛКИ: ИЗЛЕГУВАЊЕ ОД СЕНКА (Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows), во режија на Dave Green, со Stephen Amell, Megan Fox, Alessandra Ambrosio, Alan Ritchson во главните улоги, на репертоарот во терминот од 20:00 часот. Вториот филм кој ќе го „освежи“ репертоарот е именуван ИГРА НА ПАРИ (Money Monster). Режијата е на Jodie Foster, а во главните улоги настапуваат Jack O’Connell, George Clooney, Julia Roberts, Caitriona Balfe, Dominic West. Публиката ќе има можност да го погледне во терминот од 22:00 часот. Во прилог следува репертоарот на кино Милениум, како и повеќе информации за новите филмови. НИНЏА ЖЕЛКИ: ИЗЛЕГУВАЊЕ ОД СЕНКА / Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows режија: Dave Green улоги: Megan Fox, Will Arnett, Tyler Perry, Laura Linney, Alan Ritchson премиера: 2.6.2016 времетраење: 112′ земја: САД жанр: Акција, авантура, комедија Микеланџело, Донатело, Леонардо и Рафаело се враќаат ...
сите 7 | | | веќе видена

Главната тема на претставата гласи : Не се луди оние кои размислуваат за животот туку оние кои од животот гледаат само корист … Претставата говори за Павилјонот број 6, за лудниците, за како всушност се одвиваат работите во нив, … За како многумина од луѓето знаат да ја цицаат крвта на останатите чесни кои во нивните очи се наполно слаби. Павилјон бр. 6 од Антон Павлович Чехов НУ Тетовски Театар Режија: Ѓорѓи Ризески Сценографија: Стефан Спировски Костимографија: Христина Крстевска Композитор: Алмир Бајрамоски Дизајн и Фотографија: Деана Андоновска Играат: Ердоган Максут, Теоман Максут, Ѓорѓи Нешкоски, Рахим Рамадани, Дритон Лазами и Ариан Ејупи … Премиера : 31 Мај во 20:00 часот Режисерот Ѓорѓи Ризески изјави: Голема чест е да се работи Чехов, особено овој текст бидејќи изобилува со мноштво на големи теми, потекнува од негова напишана новела и досега не е поставуван на Македонската професионална театарска сцена … Публиката ќе може многу реално да ги доживее сцените бидејќи се наоѓа на самата сцена и е ...
| | веќе видена

Придружете ни се во 8 часот, на проекцијата на студентскиот, краткометражен филм „ Мрачни Часови: Ноар Приказна “ по сценарио и режија на Трифун Ситниковски, со Александар Микиќ и Александра Стојкова во главните улоги. Оваа приказна направена во стилот на класичните noir филмови се работи за еден груб и циничен детектив кој откако негов пријател умира во неговата канцеларија и му остава еден џебен часовник со 13 бројки, ја започнува истрагата од неговиот живот. Надежен да најде одговори, детективот почнува да следи една таинствена жена која е поврзана со убиениот човек и мистеријата на џебниот часовник. Пред проекцијата на овој филм ќе се прикаже и 4 минутниот краток хорор филм, исто така во режија на Трифун Ситниковски, насловен како „ Повик во ноќта “. Влезот е бесплатен.
| | веќе видена

Љубителите на еден од најиконските Марвелови ликови – Капетанот Америка, деновиве ги преплавија социјалните мрежи со своите коментари против новиот пресврт кој се случи во новиот серијал Капетан Америка: Стив Рочерс бр.1 , и немаа влакна на јазикот. Публиката е општво изненадена од новиот пресврт на настаните, и не на пријатен начин. Дури и самиот Крис Еванс, кој го толкува неговиот Капетанот Америка во филмските адаптации го изјави своето неверување и незадоволство околу оваа одлука. Сосема разбирливо, бидејќи до сега не постоеше апсолутно ништо што го наговести дека чесниот патриот, Стив Роџерс, цело време всушност работел за нацистичкиот одред Хидр а. За да не дојде до забуни, моменталниот автор кој стои зад ликот на Капетан Америка во стрипови, изјави дека не се работи за клон, не е некој друг кој се претставува во негово име, не е опседнат односно никој не го контролира неговиот ум, туку навистина е Стив Роџерс- Капетанот Америка. Вистинските автори на стрипот, кои се од еврејско потекло преку овој лик ...
| | веќе видена

Екипата на Линкс Студио во мај ја лансира нивната втора видео игра, Супер Рис: Херој на тренинг. Се работи за платформер во кој контролирате еден елегантно пополнет рис кој тренира да биде супер херој. “Играта е многу едноставна, наменета е за кратки сесии од 30 секунди до една минута. Идеално за повремените гејмери, додека чекате ред, за време на ТВ рекламите, или пак за во ВЦ” – вели Гоце Цветановски , креативен директор на студиото. “Сакавме пред публиката да го претставиме нашиот смешен супер херој. Наскоро припремаме и нови изненадувања во светот на ова рисче кое упорно тренира. Играта ќе биде достапна на сите мобилни платформи во мај” – изјави Марко Угарковиќ, менаџер на студиото. Кликнете овде за да ја превземете.
| | веќе видена

АЛИСА ЗАД ОГЛЕДАЛОТО (ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS) – премиера 26 .05. (четврток) режија: James Bobin улоги: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Sacha Baron Cohen времетраење: 108′ жанр: Авантура, семеен, фантастика Одличната актерска екипа повторно ќе ве однесе во Земјата на чудата. „Алиса зад огледалото“ е новата спектакуларна авантура на Тим Бартон, која повторно ја собира ѕвездената актерска екипа со Џони Деп, Ен Хатавеј, Миа Василовска и Хелен Бонам Картер. Во ова продолжение Алиса се враќа во Земјата на чудата за да го спаси Лудиот шеширџија. На своето патување Алиса ги сретнува Господарот на времето, Црвената кралица и останатите ликови. Таа треба да го открие злобниот заговор и да го спречи Господарот на времето да го помести времето напред и да го уништи чудесниот свет. РЕЧЕТ И КЛАНК (RATCHET AND CLANK) – премиера 28 .05. (четврток) режија: Kevin Munroe, Jericca Cleland улоги: James Arnold Taylor, David Kaye, Jim Ward, Sylvester Stallone времетраење: ...
сите 3 | | | веќе видена

ПРЕЗЕМЕТЕ ГО ФОРМУЛАРОТ ЗА УПИС НА НАТПРЕВАРОТ Снимете мини-видео со вашиот мобилен телефон и бидете дел од Францускиот филмски фестивал! Бидете креативни, изразете се слободно низ видео и освојте престој во Франција! Втора година по ред, Францускиот институт во Скопје и НВО Метаморфозис го организираат натпреварот „слободата на изразување во мини-видео“. Конкурсот е наменет за млади од 18 до 28 години . Секој учесник треба да сними видео, со мобилен телефон , на тема слобода на изразување согласно сопственото толкување на темата и со почит кон другиот. ( прочитајте го Правилникот – на француски јазик). Најдобрите видеа ( од 30 сек. до 3 мин. ) ќе бидат прикажани и наградени во рамките на Фестивалот на француски филм во Македонија , којшто ќе се одржи од 15 до 18 јуни 2016. Првонаградениот на натпреварот ќе биде гостин на фестивалот Off-Courts во Трувил, во Нормандија . Тој ќе добие, исто така, и подготвителни часови по француски јазик пред неговото заминување во Франција . Формуларот за учество на ...
сите 2 | | | веќе видена

Изминатиот викенд, на 21 Мај, во Зградата на Железничарите , добро позната автентична скопска градба, која е првата зграда која што е изградена по војната и зграда која без последици го преживеа катастрофалниот земјотрес, комплекс кој своевремено содржел, покрај станбените простори, и амбуланта, перална, собиралиште за друштвени игри, детска градинка, спортски терен како и кино сала во кој што исто така се играле и претстави а се одржувале и музички настапи. Единствен од својот тип на Балканот, а можеби и Европа, овој колонијален комплекс во кој на времето живееле сите вработени во Железницата, почнувајќи од електричари, машиновозачи па до директорите со своите семејства, сложно и како една фамилија, во нешто што тие го нарекуваат- Колективно домување . Досега многупати истата е ставана и вадена од заштита, но во овој момент покрај сите градби кој никнаа во главниот град, не смееме да дозволиме оваа зграда која што е архитектонски феномен, да дозволиме да продолжи полека, но сигурно да се распаѓа. Во склоп ...
| | веќе видена

CINEDAYS пријатели, традиционално, како и годиниве наназад, од 10 до 20 ноември, сите заедно ќе сме привремено преселени во кината Милениум , Фросина и Џебното кино – сиот МКЦ . Како што вели насловот погоре – култниот британски режисер Кен Лоуч со неговиот последен филм „ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК“ на 15 јубилејно издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS 2016. По „КАФЕ ДРУШТВО“ на Вуди Ален , ова е втората црешна за вас. Секако, а како поинаку, сета канска жештина, сите „нај остварувања“ од Кан, според критиката и публиката, ќе се ваши од 10 до 20 ноември. Еве, да не сме нефер кон вас и покрај нашиот „завет“, сета програма да ви ја обзнануваме пред вашиот CINEDAYS – само за вас, ќе откриеме, еве на пример, од Берлинскиот филмски фестивал ќе се сладите и на „АВЕ ЦЕЗАР“ на големите браќата Коен . За крај, што за крај?! Еве уште од сега со 100% сигурност, како и секоја година ќе го имаме и венецискиот победник и Златниот лав од Венеција. П.с. Принципиелно, со должна по/чест и уважување, кон идејниот творец на ...
сите 12 | | | веќе видена

Скопје, 2016 : стануваме сведоци дека Скопје несомнено ја губи својата оригинална мисла и вредности кон креирање на заедничкиот простор. Овој проблем не доаѓа од единствен изолиран факт. Тој доаѓа од повеќе околности кои се појавија во последните 25 години, каде моќта на заедничкиот простор во градот е константно девалвирана. Комплекс Железничка Колонија – култен архитектонски производ само еден од многуте архитектонски сведоци кои немо говорат за најреалната слика на овој градски феномен. Затоа истата може да претставува значајна студија во која ќе се отвори можноста најсликовито да ја прочитаме состојбата на урбаната структура на едно Скопско Маало, или во поширок контекст – на самиот град Скопје. Не можеме да ја предвидиме иднината, но затоа можеме да ја создадеме. Токму минатото на оваа студија и искуствата на луѓето во неа се основоположници на можноста да учиме како да ја креираме заедничката колективна иднина во градот. Објектот рефлектира пример за проектирање на простори од социјален карактер како ...
| | веќе видена

next