КУЧИЊА НА ВОЈНАТА (WAR DOGS) – премиера 01 .09. (четврток) режија: Todd Phillips улоги: Jonah Hill, Miles Teller, Steve Lantz, David Packouz времетраење: 116′ жанр: Комедија, драма, воен Филмот е снимен по вистинита приказна, за две млади момчиња, кои го користат законот во САД што им овозможува бизнис со оружје. За време на војната во Ирак, почнуваат со мал бизнис, но подоцна успеваат да склучат договор со Пентагон, тежок 300 милиони долари, за снабдување со оружје на сојузниците во Авганистан. Влегувајќи во „големата игра“ со оружје, почнуваат да живеат луксузно и да бараат уште повеќе пари. Нештата стануваат сериозно комплицирани кога ќе почнат да соработуваат со опасни луѓе, кои работат за американската влада. ЧЕТВРТОК – ПЕТОК ( 01.09. – 02 .09.) : 1 3 : 0 0 – ТАЈНИОТ ЖИВОТ НА МИЛЕНИЦИТЕ (THE SECRET LIFE OF PETS) 1 5 : 0 0 – ЛОШИ МАЈКИ (BAD MOMS) 1 7 : 3 0 – БЕН-ХУР (BEN-HUR) 20: 0 0 – КУЧИЊА НА ВОЈНАТА (WAR DOGS) – Премиера 22 : 0 0 – НЕРВ (NERVE) САБОТА – НЕДЕЛА (03.09. – 04.09. ) : 1 1 : 0 0 – ПИТ И ...
сите 3 | | | веќе видена

За време на судирот на суперхероите во последниот филм на Капетан Америка, насловен како Граѓанска војна, каде што дотогашните соборци и пријатели застанаа на две спротивставени страни. Имено, на страната на титуларниот лик, Капетан Америка, застанаа стрелецот ХокАј, Зимскиот војник, Ент-мен, Пурпурната вештерка и Соколот, додека каузата на Ајрон мен ја бранеа Воената машина, Визијата и Црната вдовица, за подоцна да им се придружат и два нови лика во Марвел универзумот, односно, Црниот Пантер и Спајдермен. Во оваа широка палета на супер-херои кои располагаат со над човечки вештини и поседуваат надприродни моќи, никаде не ги видовме веќе познатите ликови како што се зелениот Хулк и нордисиот Бог на молњата – Тор. На наше огромно задоволство, се појави снимка од кратко видео налик краток документарец, во кој Тор го објаснува своето отсуство. Погледнете го видеото во продолжение
| | веќе видена

Од луѓето што стојат зад „Подлиот јас“ ни пристигнува одличната анимирана комедија „Тајниот живот на милениците“ . Филм кој ги освојува сите генерации! Во апартман во Менхетен, животот на Макс ( Луис Ц.К .) како најомилено милениче ќе се преврти кога неговиот сопственик ќе донесе дома невешт мелез Дјук ( Ерик Стоунстрит ). Тие мора да ги стават кавгите зад нив кога ќе дознаат дека прекрасното бело зајаче Сноубол ( Кевин Харт ) гради војска од напуштени миленици за да им се одмаздат на сите среќни миленици и нивните сопственици. Во филмот се појавуваат најразлични животни вклучувајќи и зајчиња, кучиња, птици па дури и крокодили. Одлична авантура која доколку немате милениче ќе ве натера да поседувате. Сценариото е целосно јасно и визуелноста на филмот ќе ве воодушеви. 3D анимацијата ќе ве однесе на неверојатна авантура помеѓу облакодерите. Многу ликови, особено кучињата се познати, особено доколку сте сопственик на куче. Филмот е полн со детали кои целосно ќе ве натера да уживате. Комедијата „Мајк и Дејв ...
сите 3 | | | веќе видена

Турбо Кид! Во сам старт името асоцира на некоја ретро видео игра или на филм со детска тематика, но верувајте, овој филм вистински умее да изненади. Се работи за канадски, нискобуџетен, независен филм, што во превод значи дека креативниот тим не е ограничен од страна на алчните филмски студија, туку се слободни да го направат филмот како што тие сметаат дека е најдобро за филмот, а не за да го адаптираат на потенцијалната публика и притоа да ги зголемат своите шанси за поголем број на продадени карти односно поголема заработка. Филмот својата премиера ја доживеа на минатогодишното издание на еден од најпопуларните филмски фестивали “Sundancе film festival” и успеа да ги надмине очекувањата на публиката. Турбо кид е пост-апокалиптична акциона авантура, со примеси на комедија и хорор. Фантастичен опис нели? Се случува во време кога светот е обвиен во сивило по долгогодишни војни и загадувања, и сега е место кадешто владеат садистички тирани, луѓето се поделени на кланови кои се борат помеѓу себе за чиста вода ...
| | веќе видена

БЕН-ХУР (BEN-HUR) – премиера 18 .08. (четврток) режија: Timur Bekmambetov улоги: Jack Huston, Toby Kebbell, Rodrigo Santoro, Nazanin Boniadi, Morgan Freeman времетраење: 141′ жанр: Авантура, драма, историски Нова адаптација на романот на Лу Волис од 1880 година. Епска приказна за ривалството меѓу двајцата браќа, Јуда Бен-Хур и Месала, римски заповедник, кој лажно го обвинува Бен-Хур и го праќа во ропство. Одвоен од семејството и жената што ја сака, Бен-Хур минува неколку години на римските галии. Конечно, својата шанса за одмазда ќе ја дочека познатата трка на двоколки, во која ќе има можност да го порази Месала и да го врати својот углед. ЛОШИ МАЈКИ (BAD MOMS) – премиера 18 .08. (четврток) режија: Jon Lucas, Scott Moore улоги: Mila Kunis, Kathryn Hahn, Kristen Bell, Christina Applegate времетраење: 100′ жанр: Комедија Ејми Мичел го става своето семејство на прво, второ и трето место. Таа има навидум совршен живот – добар брак, натпросечни деца, прекрасна куќа, одличен изглед и завидна кариера. Но, нејзиниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Во продолжение следува краток, игран филм кој е неофицијален односно истиот е изработен од страна на пгрупа посветени фанови. Човекот кој се смее е инспириран од изопачената врска помеѓу Џокерот и Харли Квин но присутни се и елементи кои се директно извлечени од стрип серијалот од Бетмен франшизата : “A death in the Family”. Oвој психолошки-хорор филм никого нема да остави рамнодушен. Не се препорачува за малолетната публика.
| | веќе видена

ПИТ И ЗМЕЈОТ (PETE’S DRAGON) – премиера 11 .08. (четврток) режија: David Lowery улоги: Bryce Dallas Howard, Robert Redford, Oakes Fegley, Oona Laurence времетраење: 102′ жанр: Авантура, семеен, фантазија Стариот дрворезец, г. Мичам, со години ги воодушевува децата од соседството со приказните за лутиот змеј што живее длабоко во шумите на американскиот северозапад. За неговата ќерка, Грејс, која работи како шумски ренџер, тие приказни се само обична измислица… сè додека не го сретне Пит. Пит е таинствено десетгодишно момче без родители и без дом, кое тврди дека живее во шумата со џиновскиот зелен змеј по име Елиот. По описот на Пит, змејот Елиот изгледа запрепастувачки сличен со змејот од приказните на г. Мичам. Со помош на Натали, 11-годишното девојче, чиј татко Џек, е сопственик на локалната пилана, Грејс тргнува во потрага по потеклото на Пит, од каде доаѓа, каде припаѓа, и има ли воопшто некаква вистина во приказната за змејот. ЧЕТВРТОК – ПЕТОК ( 11.08. – 12 .08.) : 1 5 : 0 0 – ПИТ И ЗМЕЈОТ (PETE’S ...
сите 4 | | | веќе видена

Цезар Ромеро “Бетмен: Долгометражен филм” (1966) Препознатливи карактеристики: Делува како да излегол од старите стрипови.Носи светло-виолетовиот костум, неонско-зелената коса и фактот дека мајсторот не се замарал да го избричи мустаќот врз кој заедно со остатокот од лицето е намачкана бела боја. Убиствена реплика: “Have you heard this one? It’ll kill you Batman!” Модус операнди: Претерано елаборирани убиствени замки, не промислено користење на времето, дрдорење. Соработници: Пингвинот, Загатката, Жената-мачка. Хумор: Смешки како оние на Таткото на другар ти, кога ти паѓа незгодно ама мора да се смееш од култура. Џек Николсон “Бетмен” (1989) Препознатливи карактеристики: Деформација односно перманентна насмевка, вистински избледена кожа и зелена коса, како резултат на паѓање во токсичен отпад. Носи темен виолетов костум и шешир, во комбинација со портокалови и зелени елементи. Убиствена реплика: “A little song, a little dance…Batman’s head on a lance” Модус операнди: Отровни гасови, токсични препарати за ...
| | веќе видена

Со привршувањето на култната серија Игра на Тронови, која што и донесе големи успеси на HBO, а под големи успеси се мисли на пари, нормално е дека многу продукциски куќи се во потрага по друго литературно дело од авторот Џорџ Р.Р. Мартин со цел да го екранизираат. Првично објавено во 1986та година, оригиналната идеа на Мартин и неговата колешка Мелинда Снодграс насловена како Wild Cards, кое низ годините до сега се претвори во цел универзум кадешто ликовите и нивните судбини се споени и испреплетени, е приказна за алтернативна историја, кадешто во Њујорк, 1946та година е испуштен смртоносен вирус. Вирусот се шири многу брзо и 90% од инфицираната популација умира на ужасен начин, излекувајќи ја Црната Кралица , 9 проценти се пореметуваат и се деформираат во Џокери , додека 1% се благословени со надприродни и непредвидливи моќи, кои стануваат познати како Асови . Низ текот на годините, доста автори придонеле за серијалот, каде што Џорџ Р.Р. Мартин најчесто бил во улога на уредник, поради зафатеноста и ...
| | веќе видена

Били Боб Торнтон повторно се враќа во улога на “преварант и пијандура” Вили Соук, кој се облекува во Дедо-Мразовска униформа за време на празниците. Иако наводно се одтргна од криминалниот живот, тој повторно се здружува со џуџето Маркус, со кого кројат планови за уште една пљачка. Метата е забава, чија цел е собирање средства за добротворни цели, предводена од надарената црвенокоса Дијана. Нештата стануваат комплицирани кога Вили дознава дека мозокот зад целата операција е неговата мајка, која ако би била од овие простори би се викала Сунчица.Исто така, во ова продолжение, повторно се враќа и “Детето”, односно Турман Мерман – русокосиот дебелко, кој сеуште се надева на одамнешните ветувања Лошиот Дедо Мраз 2 излегува на 25ти Ноември. Во никој случај не е прерано за празичен филм, бидејќи трговските центри и супермаркетите уште месец дена порано сигурно веќе ќе имаат обесено лампиони и други видови новогодишни и божиќни украси.
| | веќе видена

Мет Дејмон се враќа во неговата најпозната улога на „Џејсон Борн“ . Пол Гринграс , режисерот на „Борновата надмоќност“ и „Борнов ултиматум“ , повторно ќе му се придружи на Дејмон и ќе го режира продолжението на Борновата франшиза. Некогашниот најсмртоносен оперативец на ЦИА ќе излезе од сенка. Кога тој ќе се сети кој е навистина, ќе се обиде да ги открие тајните за неговото минато. Во ова продолжение на франшизата, на Мет Дејмон ќе му се придружат Алиша Викандер , Винсент Каси и Томи Ли Џонс , додека Џулија Стајлс ќе ја репризира својата улога во овој популарен серијал. Дејмон во филмот кажува само 25 реченици, а за една реченица заработува 1 милион долари. Бидејќи дел од приказната се одвива во Атина, Грција, продуцентите барале дозвола од грчката влада за да го снимаат филмот на конкретната локација. Поради високите даноци и бирократијата ова никогаш не се случило. Тенерифе, на Канарските Острови, е двојник на Атина во филмот. Градските власти и продуцентите постигнале договор да се снима само во Лас Вегас ...
сите 15 | | | веќе видена

Долго очекуваната трета сезона на каналот Старз, криминалистичката драма Моќ ( Power ), пристигнува на Pickbox во понеделник, на 18.7. Третата, уште повозбудлива сезона на Моќ ни носи 10 епизоди во траење од по еден час и е една од најочекуваните серии на сезоната. Во новата динамична сезона, Џејмс Патрик Дух ( Омари Хардвик ) е сопственик на нови ноќни клубови, повеќе не е во нарко-картелот и уште повеќе се зближува со Анџела ( Лела Лорен ), неговата љубов од младоста, која работи во Одделот за наркотици и која, всушност, го бара Дух за да го уапси. Во мигот кога изгледа дека алтер-егото на Џејмс, Дух, е само минато што избледува, ќе се случи нешто што ќе го натера да преземе одговорност поради бегството од животот од којшто не може да излезе без крв на рацете. Отуѓениот пријател на Џејмс, Томи ( Џозеф Сикора ), повторно се зближил со својата девојка Холи и се обидува да ја воспостави нарко-организацијата на Лобос, но неговата главна задача е да го убие својот довчерашен пријател Дух. Дух конечно може да ...
сите 4 | | | веќе видена

Омилената филмска тројка, Мени, Сид и Диего ќе ги гледаме повторно во петтиот дел од остварувањето „Ледена доба: Големиот удар“. Но, и во овој дел од франшизата, Скрет сѐ уште го брка недофатливиот желад. Праисториската верверица Скрет се катапултира во вселената во потрага по недофатливиот желад и таму случајно предизвикува низа космички настани кои ќе го преобразат и ќе го загрозат светот. Но, назад на планетата, мамутот Мани има помалку космички прашања на кои треба да присуствува. Неговата ќерка е верена за мамутот Џулијан кој планира да ја однесе надвор во замрзнатата дивина за да започнат нов живот. Ова е најдолгиот „Ледена доба“ филм. „Андрон: Црниот лавиринт“ е приказна во 2154 година, каде група на млади момчиња и девојки ќе се разбудат во темен, клаустрофобичен лавиринт. Тие не се сеќаваат кои се или како се заглавени во Црниот лавиринт на Андрон. Групата мора да научи да дешифрира кодови, да ги разбира сигналите и да ги победи тестовите во ова мистериозно и бизарно место. Потребата да се борат ќе ...
сите 6 | | | веќе видена

Патувачкото кино на МакеДокс тргна на пат. Патува за да одмори душа и да размени енергија, за да слушне и раскаже приказни. Оваа година – приказните за Валандовско и Дојран. Едни од нив, во прилог . Магарешкото кино патува за да одмори душа и да размени енергија, за да слушне и раскаже приказни. Оваа година – приказните за Валандовско и Дојран. Си живеела еднаш една многу убава девојка, Дојрана. Нејзината убавина ја забележал еден османлиски бег и се заљубил – нормала. Отишол и ја побарал за жена. Но, на девојката не ѝ бил по ќеиф, не го аресала. А не е на арно да го одбие. Еден ден отишла да ги наполни стомните на некој извор. По пат, размислувајќи за својата безизлезна ситуација, се фрлила во изворот! Утредента изворот се проширил, го поплавил целото поле. Станало езеро. По името на девојката Дојрана, езерото го добило своето име – Дојранско. Секое катче на нашиов Балкан, како и целото Средоземје, има барем по неколку, често спротивставени приказни за настанокот и името на местото. Но, нели, сите си имаме ...
сите 11 | | | веќе видена

Златната петорка е филм кој се врти околу животот и борбата на петте струмички студенти, кои се залагале за самостојна и независна Македонија. Во продолжение следуваат официјалниот постер како и трејлерот за филмот кој премиерно ќе биде прикажан во Струмица, на 13ти Август – Денот на кој беа погубени петте струмички студенти.
сите 2 | | | веќе видена

Келан Луц може да биде новиот херој во армијата која се повеќе расте во последните години, а студијата ја користат секоја прилика да заработат на новите филмски жанрови. Во модерните римејкови наскоро ќе имаме прилика да видиме уште еден, а тоа ќе биде “Masters of the Universe” кој би го режирал Џозеф Мекгинти Никол , познат под уметничкото име McG . Сега ни доаѓа вест дека Келан Луц имал состанок со продукцијата за новиот He-Man . Луц ги исвести фановите преку социјалната мрежа твитер.
| | веќе видена

Филмот „Легендата за Тарзан“ ни дава веродостојна причина да се вратиме на приказната за човекот одгледан од мајмуните. Александар Скарсгард (Тарзан) и Семјуел Л.Џексон не носат на мисија за откривање на вистината и спасување на оние коишто ги сакаат. Поминале години од кога мажот познат како Тарзан ја напуштил џунглата во Африка за раскошен живот како Џон Клејтон III, Кралот Грејсток, со неговата сакана сопруга покрај него, Џејн ( Маргот Роби ). Сега, тој е повикан назад во Конго да служи како трговски пратеник во Собранието, не знаејќи дека тој е пион во смртоносна конвергенција на алчност и одмазда, испланиран од страна на белгиецот, Капетан Леон Ром. Но, оние што стојат зад убиствена заговор немаат идеја што ќе ослободат. Александар Скарсгард вели дека бил нервозен пред да започне со вежбање, грижејќи се дали ќе го постигне физичкиот изглед на Тарзан: „Не сум вежбал до сега толку екстремно и многу сум нервозен; Ова беше голем предизвик. Не знаев како моето теле ќе реагира на вакво интензивно вежбање и ...
| | веќе видена

Погледнете го краткото интервју со креативниот тим кој стои зад новото продолжение на култната цртана серија Самурај Џек . Самурај Џек по долги години пауза се враќа повторно на малите екрани, во форма на мини-серија, и овој патк цели кон позрелата публика но сеуште задржувајќи ги карактеристичните елементи кои ја прават содржината на оваа серија соодветна и за помладите гледачи. Како што напоменавме во еден предходен артикл , Џек е сега повозрасен и по гневен од било кога. Би сакал да кажам: “Не знам за вас, но јас знам дека сум многу возбуден за ова!” – но знам дека и вие сте исто така запалени да го видите својот јунак од детството повторно во акција! Хуачаа!
| | веќе видена

Погледнете го видеото кое што е во продолжение, каде што е искористена техниката Time Lapse како и очигледните вештини со манипулација на маската и шминката, се доловува промената на Зомби “трендовите” во филмовите и телевизијата во последните 100 години. За љубителите на хорор филмовите но и сериите како актуелните The Walking Dead и Fear The walking dead, ова кратко видео е вистинско уживање.
| | веќе видена

Базиран врз искуствата на притаен ФБИ агент, Даниел Редклиф кој е најпознат по својата улога ккако титуларниот лик од Хари Потер франшизата како и од неодамнешниот Now you see me 2, во Империум , тој го толкува Нејт Фостер, млад ФБИ агент кој успева да инфилтрира десно-крилна,радикална, терористичка организација. Бистриот и млад аналитичар мора да се држи до својот нов идентитед а сепак да не дозволи да ги изгуби своите вистински принципи додека се движи во круговите на нео-нацистичкото подземје. Империум излегува на 19ти Август, а во продолжение можете да го погледнете трејлерот.
сите 4 | | | веќе видена

next