Кога двајцата херои, синот на Криптон и лилјакот од Готам , ќе се судрат, започнува најголемата гладијаторска борба во историјата – „Бетмен против Супермен: Зора на правдата“ . Во главните улоги се оскаровецот Бен Афлек – Брус Вејн / Бетмен и Хенри Кавил – Кларк Кент / Супермен . Плашејќи се од непроверените акции на Супермен, Бетмен му се спротивставува, додека светот се прашува каков херој му е навистина потребен. Додека Бетмен и Супермен се борат меѓусебно, се појавува нова закана – Думсдеј кој е креиран од страна на Лекс Лутор. Сѐ е во рацете на Бетмен и Супермен за да ги тргнат на страна нивните различности за да ги спречат Лутор и Думсдеј од уништување на Метрополис. Бен Афлек вели дека бил изненаден од понудената улога за Бетмен и не бил сигурен на почеток дали да се заложи за неа, но бил освоен по средбата со режисерот Зек Снајдер кога му ја објаснил неговата визија. Штом прифатил, веднаш почнал со вежбање на улогата, а за совет го прашал и Кристијан Бејл . Бен за оваа улога додал 10 килограми ...
сите 21 | | | веќе видена

Благодарение на нашите пријатели и соработници, МЦФ МКД -официјалните дистрибутери на филмовите на 20 century Fox во Македонија, единствено Cinema.mk ги поседува правата на интервјуата со некои од најпознатите имиња во областа на филмот денес. Во прилог се интервјуата со продуцентот Метју Вон и со младиот и талентиран актер Тарон Егертон, кој несомено ќе го препознаете од неодамнешниот хит “Kingsman: Тајната служба”, кој ја толкува главната роља во филмот “Орелот Еди”, кој наскоро “ќе долета” во нашите кино сали. Метју Вон е еден од најуспешните продуценти во Велика Британија, работејќи со Гај Ричи на популарните Lock, Stock and Two Smoking Barrels и Snatch. Со филмот Layer Cake, во кој главната улога ја играше Даниел Крег, актуелниот Џејмс Бонд како и Том Харди кој до тогаш беше познат само на локално ниво, Вон се пронајде себеси подлабоко во продуцентските води, откривајќи го сопствениот талент за пронаоѓање на други таленти. Вон и Голдман се вратија во универзумот на Икс-мен во 2014тата, поточно на ...
сите 3 | | | веќе видена

Ема Стоун (Emma Stone), младата актерка која ја доби својата прва номинација за Оскар лани за нејзината изведба во филмот „ Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) “ се приклучи на проект чие сценарио беше ставено на таканаречената Црна Листа. Таа ќе го толкува главниот лик кој е Роуз Мери „Роузмери“ Кенеди (Rose Marie „Rosemary“ Kennedy), постарата сестра на претседателот Џон Ф. Кенеди (John F. Kennedy) во филмот наречен „ Letters from Rosemary “. Сценариото е на Ник Јарборо (Nick Yarborough), додека Стив Голин (Steve Golin) и Даг Волд (Doug Wald) од продукциската куќа Anonymous Content , чиј филм „ Spotlight “ ја зема главната награда на овогодинешните Оскари, го продуцираат филмот. Се уште нема никаква информација за тоа кој ќе биде ангажиран за режисер. Роуз Мери (исто така позната како „Роузмери“) Кенеди, ќерката на Џосеф Кенеди постариот и Роуз Фицџералд, покажувала знаци на ментално нарушување што фамилијата го држела под тајност. На 23 годишна возраст, Роузмери била една од првите што добиле ...
| | веќе видена

Антологискиот филм “ Празници ” ќе биде долгометражен филм кој ќе биде составен од 7 кратки хорор филмови на тема: очигледно – празници. Имено, режисерското дуо на филмот “Starry eyes” ќе го режираат Св. Валентин , додека режисерот на успешниот “Dracula untold” ќе застане зад краткометражниот хорор Св. Патрик. Следуваат и филмови на тема Велигден, Денот на Мајката а исто така и Денот на таткото, Божиќ, Ноќта на вештерките, односно филмот насловен со игра на зборови – Hollow Ian , кој ќе биде режиран од страна на Кевин Смит, и за крај, хорор филм за Бадник . Кликнете на сликата и погледнете ја листата на режисери кои соработуваат заедно на овој филм. Актерот Сет Грин е најпознатото име кое ќе се појави меѓу големиот број на актери во овој филм, а исто така режисерот на Clerks -Кевин Смит или попознат едноставно како Silent Bob, повторно најверојатно ќе се вметне себеси во овој филм. Во неговиот филм настапува неговата ќерка, Харли Квин Смит. Да, точно така, лудакот ќерка си си` ја крстил Харли Квин. ...
| | веќе видена

Три четвртини од славниот илузионистички акт “Четирите јавачи”, составен од Даниел Атлас, експертот за ослободување, игран од Џеси Ајзенберг; Мајсторот за хипноза Мерит МекКини портретиран од страна на Вуди Харелсон и Џек Вајлдер, експертот за трикови со карти, повторно се враќаат во продолжението на илузионистичката крими-комедија “Now you see me”. На местото на Ила Фишер застанува Лизи Каплан во улога на новиот додаток на тимот, Лула, и заедно, “Четирите јавачи”, од кога ги надмудрија ФБИ и извршија пљачка со која пред светот ги обелоденија преварите на сопствениот финансиер, Артур Треслер, повторно се враќаат да ги исправат неправдите служејќи се со своите ретки таленти и вештини. Во продолжение се новите постери кои се изработени во ретро стил кои потсетуваат на оние од почетокот на предходниот век. Кликнете на сликите за повисок квалитет. Овој пат, тие се соочуваат со двојната закана на Морган Фримен, како и новиот играч на сцената, технолошкиот гение Валтер Мабри, игран од Даниел Редклиф. И немојте да ...
| | веќе видена

Ако сте како мене, викендов го пропуштивте прекрасното сонце и мамурните утра ги поминавте маратонски гледајќи ја втората сезона од марвеловата серијата “Дердевил”. За време на актуелната состојба на пост-Дердевилова депресија, единствено што ми го крена расположението е тизер-трејлерот за новата марвелова серија – Моќниот Лук Кејџ го доживеа своето телевизиско деби во серијата “Џесика Џоунс”, а на есен се враќа со сопствена серија, која што ќе ни открие повеќе околу саботираниот затворски експеримент кој резултираше со тоа тој да ги добие своите супер-моќи, односно надприродната сила и непробојната кожа. Баран од властите, тој се обидува да го почне својот живот одново во Харлем, додека се бори со новата закана за градот и бега од гревовите на своето минато. Нетфликс и Марвел кои се одговорни за фантастични серии како предходно споменатите Дердевил и Џесика Џоунс, верувам дека нема да потфрлат со новата Лук Кејџ, а судејќи според трејлерот, нема простор за многу загриженост. Во продолжение е тизер-трејлерот ...
| | веќе видена

Наскоро ќе се прикаже новата премиера на Театар “Џинот” Велес – “Старицата од Калкута” . Во вторник, на 22 март, во 20 часот, Театар „Џинот“ Велес ќе гостува во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш со хит комедијата „Ноќите во бел сатен“ од Братислав Димитров , во режија на Ненад Витанов . Во претставата настапуваат Јордан Витанов , Зоран Љутков , Васил Зафирчев и Зорица Панчиќ . Костимографијата за претставата е на Александра Крнинова Груев, а сценографијата на Филип Коруновски. Ова е второ гостување на претствата на сцената на Центарот за култура во Радовиш по барање на публиката. Следната недела на репертоарот на Театар „Џинот“ Велес се следните претстави: Вторник, 22.03, „НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН“ од Братислав Димитров, Режија: Ненад Витанов, Гостување во Центарот за култура во Радовиш, 20 часот Среда, 23.03, „КЛАСЕН НЕПРИЈАТЕЛ“ од Најџел Вилијамс, Режија: Теа Беговска Мала сцена, 20 часот
сите 9 | | | веќе видена

Во видеото коешто е во продоложение, нема спојлери, така да доколку не сте го гледале филмот Дедпул, читајќи ја оваа објава и гледајќи го предходно споменатото видео, нема да ви го уништи уживањето во филмот. Оваа сцена е добро позната на публиката, бидејќи беше во самиот трејлер и промотивен материјал за овој филм. Дедпул може да го погледнете во кино Милениум, Cineplexx и 3D кино Битола. За да се направи една толку комплицирана сцена, исполнета со разни луди скокови, потези и други вратоломии, актерите односно каскадерите би требало навистина да имаат супер-моќи за да ги изведат. Затоа, некогаш треба да се примени малку од тоа што сакаме да го наречеме – Дигитална магија. Пример, во акционата сцена која што се одвива на автопатот во Дедпул , со сите боречки техники, оружја и акциони движења, апсолутно е потребно некогаш ликовите да бидат дигитализирани, како од практични така и од безбедносни причини. Затоа, компјутеризирани автомобили и статисти се најдобрата варијанта односно решение за сцената. ...
| | веќе видена

Селска идила: птица на гранка, во далечината контури од питоми планини, чад од високите оџаци на малата индустриска фабрика, тесен кривулест пат без сообраќај и плоча со натпис „Добре дојдовте во Твин Пикс – жители: 51.201“. Тоа е воведот во култната серија на Дејвид Линч , која можете да ја гледате на Pickbox . Наполно ништо, а особено хипнотично-идиличниот почеток, не може да го подготви гледачот за протагонистите и заплетот на култната серија, која во 2017 година ќе добие нова сезона. Затоа не треба да ве зачуди веста за снимањето на новата сезона, која ќе се емитува 26 години по крајот на серијата која во телевизискиот свет предизвика вистинска сензација, за која известуваа сите важни печатени медиуми и медиумите на интернет. „Твин Пикс“ како и другите дела на Линч, не е лесно едноставно да се прераскажат, ниту да се класифицираат под некаков жанр. Обидот за прераскажување на дејството би завршил како некој банален заплет во чиј центар има приказна за убиство на гимназиската убавица Лора Палмер во еден ...
| | веќе видена

Поминати се повеќе од 17 години од кога режисерот Џеси Хааја ја доби идеата за Рендел, и конечно сега истата е реализирана, а до крајот на оваа година ќе имаме прилика да го гледаме на филм мрачниот фински супер-херој кој заслепен од освета. Иако пред неколку месеци на овој веб-сајт објавивме промотивни материјали за Рендел, истите се тргнати од интернет просторот од страна на продукцискиот тим на филмот, бидејќи од тогаш тие се снабдија со поголеми средства за филмот и решија да го надоградат, а предходните снимки и слики едноставно не го претвставуваат во правилно светло односно не се веќе веродостојни за квалитетот на филмот, кој е сега на повисоко ниво. Во продолжение е епскиот трејлер за “Рендел”.
сите 2 | | | веќе видена

Екипата која стоеше зад урнебесните комедии Superbad, Pineapple express, Neighbors како и утнатиот This is the end, повторно се враќа во ново руно, односно овојпат ќе ги погледнеме Сет Роген, Џона Хил и нивите пријатели во новиот навидум детски анимиран филм – “Журка со Колбаси”. Да, валкано е колку што звучи. Секој збор е сувишен, за да добиете претстава за што зборуваме најдобро е да го погледнете трејлерот.
сите 2 | | | веќе видена

КУНГ ФУ ПАНДА 3 3Д (KUNG FU PANDA 3 3D) – премиера 17 .03. (четврток) режија: Alessandro Carloni, Jennifer Yuh улоги: Jack Black, Bryan Cranston, Dustin Hoffman, Angelina Jolie времетраење: 95′ жанр: Анимиран, акција, авантура Една од најуспешните анимирани приказни се враќа со најголемата авантура досега. Кога одамна изгубениот татко на По ненадејно ќе се појави, повторно поврзаното дуо патува во тајниот рај на пандите за да запознае нови, невојатно смешни пријатели. Но, кога Каи, злобникот со натприродни моќи ќе почне да ги победува кунг фу мајсторите низ цела Кина, По мора да го направи невозможното – да го научи целото село, полно со мирољубиви и смотани луѓе да станат борбена банда кунг фу панди. ПАДОТ НА ЛОНДОН (LONDON HAS FALLEN) – премиера 17 .03. (четврток) режија: Babak Najafi улоги: Gerard Butler, Morgan Freeman, Charlotte Riley, Charlotte Riley времетраење: 99′ жанр: Акција, криминалистички, трилер Тајниот агент Мајк Бенинг повторно го презема обезбедувањето на американскиот претседател, но овој ...
сите 4 | | | веќе видена

После нападот на Белата Куќа и киднапирањето на Претседателот во „Падот на Олимп“, агентот Мајк Бенинг (Џерард Батлер) е повторно во акција за негово спасување при повторен обид за атентат на Претседателот во „ Падот на Лондон “ . После смртта на британскиот премиер од мистериозни причини, сите водачи на западниот свет мора да присуствуваат на неговиот погреб. Но, она што започнува како најобезбедениот настан на планетата ќе излезе дека е смртоносен заговор за да се изврши атентат врз највлијателните светски лидери и да се открие вознемирувачката визија за иднината. Претседателот на САД, неговата импресивна тајна служба и англиски МИ-6 агент кој никому не верува се единствените луѓе кои имаат надеж за да се спречи сѐ. Се враќа одличната смешна панда По во новото продолжение на возбудливата анимирана авантура „Кунг Фу Панда 3“ . По е акционен херој што сака кнедли и има страст кон боречките вештини, но кога неговиот одамна изгубен татко ненадејно ќе се појави, одново комплетираното дуо патува во тајниот рај ...
сите 5 | | | веќе видена

Покрај Рајан Рејнолдс, кој брилира во актуелниот инстант хит Дедпул, на проектот се придружува и Џејк Џилинхол, во новиот научно фантастичен трилер насловен како “ Живот “. Џејк Џилинхол, кој лично ми беше малку антипатичен и се чудев зошто толку го форсираат, изминативе неколку години не престанува да ме импресионира со својот перформанс, посебно во филмовите Nightcrawler, Prisoners и Southpaw, ќе ја игра главната улога во овој филм, улогата што првично требаше да ја игра Рајан Рејнолдс, но поради преклопување на распоредите на снимање со филмот “Бодигардот на атентаторот”, наместо да го напушти овој проект и да се сконцентрира на тој, Рејнолдс одлучува едноставно наместо главната улога, да ја игра споредната, додека Џилинхол го зазема неговото место. Покрај овие двајца актери, на екипата и`се придружува и Ребека Фергусон. Дејството се одвива кога астронаутите на Интернационална вселенска станица откриваат примерок што докажува дека постои жив свет на Марс. Возбудата набрзо е заменета од страв за својот ...
сите 3 | | | веќе видена

Базирана според култниот стрип-серијал “ Проповедникот ” односно “Preacher”, напишан од Гарт Енис и нацртан од страна на Стив Дилон, приказната која што не е за оние со слабо срце а до душа и слаб стомак, конечно доаѓа на малите екрани. Приказнaта се врти околу ликот Џеси Кастер, свештеник односно проповедник со мрачно минато од Тексас кој е љубител на каубојските филмови со Џон Вејн. А да, исто така е поврзан со суштеството познато само како Џенесис, што е потомство на ангел и демон. Неприродната врска што ја делат некогаш му дава божествени моќи, но истата има последици. Доминик Купер кој ја игра насловната улога, заедно со Рут Нега што ја портретира убиствената Тулип , неговата девојка и Џо Гилгун кој е во улога на неговиот пријател вампирот Кесиди , се обидуваат да откријат зошто тој ги поседува тие моќи и зошто Бог го напуштил своето царство, додека нивните патишта се вкрстуваат со разни светци, сериски убијци и разни изобличени, инцестоидни накази. Се очекува серијата да има тон сличен како друга ...
| | веќе видена

Во рамки на конкурсот за краток филм до 5 минути, на тема Женски права, од страна на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА и Нова Македонија, од 30 апликанти беа избрани 5 филмови кои беа прикажани во Кинотека на Македонија на 11.03. Во продолжение се` 5те кратки филмови а ве повикуваме и да гласате за најдобар краток филм на темата “Женски права”. Најдобриот филм според публиката ќе биде прикажан на фестивалот на Југо-источна Европа во Берлин во периодот од 26 до 29 Мај 2016. Авторот на најдобриот филм според публиката ќе биде гостин на фестивалите во Париз и Берлин. Наш фаворит е филмот Y (Ипсилон), кој е вашиот? Подолу во прилог споделуваме линк до фејсбук страната на која што можете да гласате за краткиот филм кој најмногу ви се допаѓа. Y Украдена насмевка Жената е Човек Одзив Нескршлив ум Можете да гласате на следниот линк: https://www.facebook.com/events/197685187267606/
сите 2 | | | веќе видена

Кевин Конрој и Марк Хамил, двајцата апсолутно најпрепознатливи гласови на Бетмен и Џокер, повторно работат заедно на долгометражниот анимиран филм базиран на култната графичка новела Бетмен: Убиствената шега, во која за прв пат е прикажана позадинската приказна на Кловновскиот Принц на криминалот – Џокер. Batman: The Killing Joke е напишан од Алан Мур, авторот на стрип серијалот Watchmen врз кој е базиран и мега-популарниот истоимен филм на Скот Снајдер. Актерите Кевин Конрој и Марк Хамил ги позајмуваа своите гласови на двајцата спротивставени ликови во анимираните серии за Бетмен и “Џастс Лиг”, како и во неколку други долгометражни анимирани филмови, а Хамил, кого го препознаваме од оргиналната трилогија на “Војна на Ѕвездите” како и од неговата улога како “Трикстер” од актуелната серија “Флеш”, исто така го позајмуваше својот глас и во мега-популарните видео игри Batman: Arkham Asylum и Arkham City. Тара Стронг ќе ја игра Барбара Гордон односно Бетгрл, додека Реј Вајз ќе биде во улога на началникот Џејмс ...
| | веќе видена

Страв и хумор на едно место – посебен филмски жанр што е микс од хорор и комедија, кој овозможува несекојдневно доживување. Можеби ваквиот спој звучи по малку наивно, но филмовите што ви ги препорачуваме во продолжение во никој случај не се за оние со слабо срце. TREMORS (1980) Жителите на еден изолиран мал град во Невада се нападнати од џиновски подземни црви и мора да се бранат. Филмот е типичен пример за овој спој на обата жанра. Режијата е на Рон Андервуд, а главните улоги ги толкуваат: Кевин Бејкон, Фред Ворд, Фин Картер и Риба Мекентаер. THE FRIGHTENERS (1996) Откако ја преживува сообраќајната несреќа, во која ја губи својата сопруга, Френк открива дека поседува чудна способност, а тоа е да комуницира со умрените. Тоа го користи за да измамува луѓе, но откако ќе се појави демонскиот дух, Френк е единствениот кој може да го спречи. Режисер на филмот е Питер Џексон, а главната улога ја толкува Мајкл Џ. Фокс. ZOMBIELAND (2009) Срамежливо момче, опасен тип и две сестри ги здружуваат силите со цел да ...
| | веќе видена

Со пристигнувањето на втората сезона на „ Marvel’s Daredevil “ која ќе почне да се прикажува на Netflix од наредната недела, останатите суперхерои се подготвуваат за нивните серии кои ќе следуваат потоа. Првата од нив ќе биде серијата за Лук Кејџ кој го имаше неговото деби на малите екрани минатата година на серијата „ Marvel’s Jessica Jones “. За време на ред карпетот на премиерата во Њујорк за новата сезона на „ Daredevil “, Мајк Колтер (Mike Colter), актерот кој го толкува неуништливиот Лук Кејџ, ексклузивно објави дека третата серија од Marvel ќе се емитува оваа есен. На прашањето околу иднината на неговиот лик, Колтер изјави: „ Па, ќе го кажам ова. Ќе биде исполнета со акција од почеток до самиот крај. Верувајте ми. “, „ Daredevil премиерно ќе се прикажува на 18-ти март, а јас ќе ги видам фановите на 30-ти септември. ” Погледнете го видеото тука . Па за сите обожаватели на стриповите од Марвел и нивните телевизиски серии и филмови, запаметете ја датата. „ Marvel’s Luke Cage “ премиерно ќе се прикаже на ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот краткометражен филм „ Влакна “ (2013) продолжува активно да го живее својот фестивалски живот. Станува збор за драма трилер според сценарио и во режија на Елеонора Венинова , кој по наградата Gold Remi на WorldFest Houston во Тексас во категоријата краток трилер/мистерија е добитник и на наградата н ајдобар трилер на Канадскиот филмски фестивал, што ќе се одржи на 8 и 9 април во Ванкувер. Филмот ќе биде прикажан заедно со останатите победнички остварувања во други категории на 9 април. „ Влакна “ е крими-приказна за една детективка која ќе се зафати со решавање на случајот на убиство на седумгодишно девојче. Единствен зрак надеж за детективката е единственото влакно што е пронајдено на местото на настанот, за кое се претпоставува дека му припаѓа на убиецот. Главните улоги ги толкуваат македонската актерка Ирена Ристиќ и Бојан Жировиќ од Србија, а останатите улоги ги играат Слаѓана Вујошевиќ, Марија Арсенкова и Трајче Црвенов. Директор на фотографија е Димо Попов , автор на музиката – Дејан ...
сите 10 | | | веќе видена

next