Македонското студио за 2Д анимација Линкс продолжува со успесите по европските пазари за филмска и ТВ копродукција. Нивниот проект за анимирана ТВ серија “Змејска градинка” е селектиран на престижниот “Крос Видео Дејс” форум во Париз, Франција, каде што во јуни ќе биде презентиран пред околу 150 телевизиски програмери од целиот свет. “Многу сум среќен што секаде каде што ќе се појавиме, веднаш го забележуваат високиот светски квалитет на нашите проекти. Полека но сигурно Македонија влегува како сериозен играч на светската мапа на авторска анимација.” – тврди Гоце Цветановски , режисер на проектот. “Змејска Градинка” ја раскажува приказната за 8 немирни змејчиња и нивната дадилка-трол. Се работи за амбициозен проект, ТВ серија од 52 епизоди со должина од 11 минути, а aвтори на серијата се Бошко Дуковски и Гоце Цветановски . “Доколку продолжи ваквиот интерес за нашите авторски проекти, ќе мора да отвориме центар за обука и да обучиме и вработиме нови уметници и аниматори.” – вели Марко Угарковиќ , директор на ...
| | веќе видена

Вторник, 19.04, STRATES , Rualite Danc Company, Париз, Франција, ТАНЦФЕСТ 2016 Среда, 20.04, КЛАСЕН НЕПРИЈАТЕЛ од Најџел Вилијамс, Режија: Теа Беговска Четврток, 21.04, ВОЛШЕБЕН СВЕТ , Скопје танцов театар, ТАНЦФЕСТ 2016 Петок, 22.04, КОНЦЕРТ НА ТАНЕЦ , Национален ансамбл за народни игри и песни на Македонија Сабота, 23.04, КРАЛ ИБИ од Алфред Жари, Режија: Андреј Цветановски Сите настани се со почеток во 20 часот. Билети во продажба на билетарницата на театарот.
сите 21 | | | веќе видена

Како што новиот Питер Паркер, овој пат портретиран од младиот Том Холанд, се подготвува да придонесе во новиот “Капетан Америка: Граѓанска војна”, Сони Ентертејнмент Студиос заедно со Марвел ги почнуваат подготовките за новиот, самостоен филм за Човекот-пајак. Иако неодамна се потврди гласината, што ни малку не ме израдува, а тоа е официјалното име на новиот Спајдер-мен филм насловен како Spider-man: Homecoming , сеуште не ми е јасно што мислеле кога се согласиле на ова, мислам, покрај тоа што звучи глупаво преведено на други јазици, истото е ни малку милозвучно на англиски јазик. Но превртувањето на очи околу насловот за новата Спајдер-мен авантура ќе почека малку, бидејќи веста дека легендарниот Мајкл Китон ќе го портретира главниот негативец во престојниот филм моментално го има нашето целосно внимание. Покрај вообичаената приказна околу потеклото на супер-моќите на насловниот лик како и неговата мотивација да се бори против криминалот, во оваа нова верзија ќе имаме прилика да го видиме Аракнидот како се ...
| | веќе видена

Ни претставува особено задоволство да ја најавиме премиерата на филмот КНИГА ЗА ЏУНГЛАТА (THE JUNGLE BOOK), 14.04.(Четврток), на еден ден пред светската премиера на филмот, во кино Милениум, 20:00 часот.КНИГА ЗА ЏУНГЛАТА (THE JUNGLE BOOK) е најнова филмувана верзија на добро познатата приказна за Могли, момчето пораснато меѓу глутница волци, во џунглата, далеку од цивилизацијата… КНИГА ЗА ЏУНГЛАТА (THE JUNGLE BOOK) – премиера 14 .04. (четврток) режија: Jon Favreau улоги: Scarlett Johansson, Idris Elba, Bill Murray, Christopher Walken, Ben Kingsley времетраење: 106′ жанр: Авантура, драма, семеен „Книга за Џунглата“ е потполно нова играна епска авантура за Могли, момчето што израсна со глутница волци. Могли ќе открие дека веќе не е добредојден во џунглата, кога страшниот тигар Шир Кан, кој носи лузни од луѓето, ќе вети дека ќе го убие секој што ќе му претставува опасност. Принуден да го напушти единствениот дом што го познавал дотогаш, Могли ќе тргне на едно восхитувачко патување на кое ќе се спознае самиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Овој викенд во киното Фросина во Младинскиот културен центар – Скопје, продукциската и дистрибутерска куќа „Узенгија“ ги носи најмладите на анимирана авантура со филмови синхронизирани на македонски јазик. На големото платно в сабота и недела, точно напладне ќе се разиграат две мачки, кои ќе ја раскажат „ Големата авантура на Пим и Пом “, а Лео, познат и како „ Момчето фантом “ ќе покаже како се станува невидлив и се поминува низ ѕидови. И сите зборуваат на македонски јазик за да може секое дете од 4 до 10 години јасно да ги разбере. Синхронизацијата на филмовите е поддржана од Агенција за филм на РМ. „Големата авантура на Пим и Пом” ќе се прикажува во сабота од 11 часот и во недела од 13 часот. „Момчето фантом“ ќе се прикажува во сабота од 13 часот и во недела од 11 часот. Цената на билетите е 60 денари. „Момчето фантом“, синхронизиран на македонски јазик, е всушност Лео, 11-годишно момче од Њуjорк, кое е суперхерој. Лео е во болница и страда од сериозна болест, но дознава дека може да го напушта телото и ...
сите 5 | | | веќе видена

Тргнете ги супер-хероите на страна за миг и подгответе се да видите нешто сосема поинакво од студиото на Марвел. Бенедикт Камбербеч ја толкува улогата на Доктор Стивен Стрејнџ, успешен хирург кој случајно…Всушниост, ќе ве оставам сами да погледнете.
сите 2 | | | веќе видена

Од продуцентот Џ.Џ.Абрамс ни пристигнува фантастичниот трилер „ Кловерфилдска 10 “, филм од кој ќе научиме многу вештини за преживување. Филмот кој ќе ви го задржи вниманието до самиот крај и кој ќе ви создаде голема тензија при исчекувањето на тоа што следно ќе направат карактерите. Режисерот Ден Трахтенберг изјавил дека никогаш не сакал да извади цел трејлер за филмот, само тизери кои се фокусираат на исти елементи од филмот, за сите гледачи на филмот да не знаат што ги очекува. Се појавува апокалиптична инвазија од вонземјани од перспектива на мал број на обичните луѓе. Но, дали е тоа така? Централно прашање на филмот е дали воопшто постои било каква инвазија од вонземјани? Главни улоги се тројца актери, кои се заглавени во подземен бункер како би ги преживеале нуклеарните напади и нарушување на средината или „инвазијата од вонземјани“. Адаптација на детската новела, интегрирана во новиот одличен емоционален филм „Книга за џунглата“ , е хипер-реална дигитална анимација, која носи нови генијални пресврти ...
сите 4 | | | веќе видена

Нема што повеќе да се каже.До сега видовме безброј најави, еден куп артикли, анализи, дебати, постери и разни други промотивни материјали…Шестата сезона на Игра на Тронови конечно е тука! За неполни 2 седмици конечно ќе почне емитувањето на истата, и би сакал да кажам, “не знам за вас но јас лично сум многу …” но искрено знам, и вие сте подеднакво возбудени за оваа нова сезона како и јас. Во прилог следи најновиот и последен трејлер за шестата сезона на Game of Thrones! Погледнете и не заборавајте – Valar Morghulis.
сите 21 | | | веќе видена

Главниот лик, Њут Скамандер, портретиран од страна на актерот Еди Редмејн, е “МагиЗоолог”, односно се занимава со проучување на волшебните суштества и патува околу светот со цел да ги документира своите нови откритија. Дејствијата во новиот филм од Хари Потер Универзумот, насловен како Фантастични ѕверки и каде да ги најдете , се одвиваат 70 години пред соочувањето на Хари и Волдеморт, односно во 1926та година. Поголемиот дел од филмот се одвива во градот Њујорк, кој е преплавен со волшебни суштества излезени од бездната чанта на нашиот протагонист. Не-волшебничкото население на Америка не е наклонето премногу кон волшебниците и вештерките а посебен интерес околу ситуацијата пројавува инспекторот Персивал Грејвс, портретиран од страна на Колин Фарел. Дејвид Јејтс, кој е добро запознаен со Хари Потер филмовите седи на режисерското столче додека сценариото за овој филм е напишано од самата авторка на Хари Потер книгите – Џ.К. Роулинг. Покрај Еди Редмејн и Колин Фарел, во филмот ќе играат и Рон Прлмен и Џон ...
сите 2 | | | веќе видена

Бојд Холбрук, кој го играше агентот Стив Марфи во драма серијата за мексиканскиот картел и империјата на Пабло Ескобар насловена како Наркос , ќе го портретира главниот негативец во новиот, Волверин 3. Ликот на Марфи, кој сеуште останува непознат за публиката, ќе се соочи против Хју Џекмен, односно Волверине, во последното продолжение на оваа франшиза. Не се знае многу околу содржината на овој филм, но постојат шпекулации дека можеби ќе биде базирана на стрипот “Old Man Logan”, и дека ќе се одвива во иднината, кога Логан, односно Волверин е постар. Исто така, Патрик Стјуард ќе ја репризира својата улога како Професорот X. Wolverine 3 ќе почне со снимање наредниот месец.
| | веќе видена

Според овие слики можете да добите претстава колкав дел од светот на филмот Бетмен против Супермен всушност е компјутерски генериран. Иако делува како поголемиот дел од филмот да е направен во пост продукција, во споредба со други блокбастери оваа година, заклучно со Mad Max, до некаде се на исто рамниште. На сликите и Анимациите кои се во продолжение, јасно се гледа минималистичките сетови составени едноставно од Зелено позадинско платно, реквизити и статисти додека се останато е додадено дигитално. Кликнете на сликите за повисок квалитет. Кликнете на анимациите.
| | веќе видена

Во краткиот филм, кој е во продукција на Petty Cash Production од Скопје, се работи за еден млад дечко кој во својата канцеларија е опколен од клонови предизвикани од еден мистериозен, компјутерски таканаречен “Glitch”.
сите 2 | | | веќе видена

Контроверзниот рапер Фифти Сент е добар во хип-хопот и уште пред петнаесетина години ја освои американската музичка индустрија, а сега одлучи да го испроба својот талент и на малите екрани. Серијата Моќ ( Power ), која уште денес ексклузивно можеме да ја гледаме на Pickbox, донекаде е инспирирана и од бурниот живот на Фифти Сент. Освен споредната улога во серијата, Фифти Сент може да се пофали дека ја држи и продуцентската палка на серијата, чии епизоди во просек ги гледаат и над шест милиони луѓе. Кога серијата „Моќ“ би морале да ја опишеме со неколку збора, би рекле дека тоа е серија на која човек лесно се навлекува. Уште во првата епизода се запознаваме со Дух, човек што своето богатство го стекнал во бизнисот со препродажба на дрога, но кој во мигот кога отворил ноќен клуб и почнал да заработува легално, посакал да се извлече од светот на криминалот. Тоа секако не е едноставно, како што ни на самиот Фифти Сент не му било лесно да се тргне од улицата, па пред куќата на баба му примил девет куршуми. Дух ...
| | веќе видена

Уште не ми се верува дека успеаа да направат дури 7 филмови од оваа франшиза и дека сеуште не застануваат. Искрено, првите 2 ги гледав своевремено и беа забавни. Секако, тогаш одев во основно училиште. Во новото, осмо, продолжение на Брзи и Бесни , покрај Вин Дизел, Џејсон Статам, Двејн Џонсон и Мишел Родригез, се придружува и Шарлиз Терон во улога на главниот негативец. Иако сеуште не се познати деталите за овој лик, знаеме дека таа ќе биде моќна, опасна жена со големо влијание во криминалното подземје. Шарлиз Терон апсолутно брилираше во неодамнешниот Mad Max, и таа сигурно е подготвена за уште еден филм со “бркање со коли”. Башка Fast and Furious(a). Брзи и Бесни 8 ќе биде во режија на Ф. Гери Греј, кој ќе го снима филмот во Исланд, Њујорк и Атланта а исто така можеби ќе има и сцени снимани на Куба, што ќе биде еден од првите случаи по симнувањето на американското ембарго врз латино-американската држава. Ова ќе биде повторна соработка помеѓу овој режисер и Шарлиз Терон, кои заедно го направија римејкот на ...
сите 5 | | | веќе видена

Прв на листата е Ворен Вортингтон Третиот попознат по своето мутантско име – Ангел . Како во стриповите, така и тука, Ангел, портретиран од страна на актерот Бен Харди, е прикажан како нормален човек кој има ангелски криља додека откако ќе му се придружи на Апокалипс, неговите криља стануваат метални и од нив тој може да исфрла метални пердуви односно убиствени проектили. Тој исто така има и чудна тетоважа на лицето која што ја нема во вториот трејлер што значи дека истата ја добива откако ќе стане дел од Четирите јавачи на Апокалипсата. Натписот на неговиот постер гласи: Див. Мрачен. Паднат. Иако до сега бевме навикнати да го гледаме Ангелот како позитивен лик, овојпат, под влијание на експериментите на Апокалипс, ќе имаме прилика да ја видиме неговата трансформација од Ангел во Архангел која безсомнено ќе го одведе на помрачен пат. Следна е Ороро Мунро, односно, Сторм (Бура). Додека Верзијата на Хали Бери во предходните Икс-мен филмови беше херој, новата Сторм, играна од Александра Шипп, е сеуште млада и ...
сите 2 | | | веќе видена

Мајкл Кејн и Харви Кајтел донесоа животна длабочина во најнежниот филм до сега на Паоло Сорентино , „Младост“ . Филмот ни носи емотивно богата контемплација на животната мудрост која е здобиена, изгубена и запаметена. Ова е втор англиски филм на Сорентино. Фред и Мик, двајца стари пријатели се на одмор во еден елегантен хотел во подножјето на Алпите. Фред е поранешен композитор и диригент, а сега е во пензија. Мик, кој е филмски режисер, сѐ уште работи. Тие со љубопитност и нежност гледаат на збрканите животи на нивните деца, на младите полетни сценаристи што му помагаат на Мик и на другите гости во хотелот. Додека Мик макотрпно се труди да го заврши сценариото за филмот што смета дека ќе биде негов последен важен филм, Фред нема никаква намера да се врати на својата музичка кариера. Но, некој по секоја цена сака повторно да го види како диригент. На 28мите Европски Филмски Награди, филмот „Младост“ доби награда за најдобар филм, најдобар режисер за Сорентино и најдобар актер за Кејн. Филмот беше номиниран ...
сите 3 | | | веќе видена

Како што можете да погледнете на трејлерот кој е во продолжение, во новиот филм Blood Father односно Татко по Крв , Мел Гибсон игра пропаднат тату-артист кој го загрозува своето условно кога им се спротивставува на група дилери кои и` прават проблем не неговата отуѓена ќерка. Односно, кога ќе размислам подобро, можеби би требало насловот да го преведеме како “Таткото Крвник”. Освен карикатуралните прикази на негативци кои ги толкуваше во “Мачете убива” и “Екпендаблс 3”, во последно време го немаме видено Мел Гибсон да игра некоја од оние “Лути” улоги кои толку добро му прилегаат, освен во, се разбира, “Како си поминав на мојот летен одмор” кој излезе во 2012та и во “Гринго”. “Татко по крв” е базиран на книгата напишана од истиот автор кој ја напиша книгата The Town односно “Градот” врз која беше базиран истоимениот филм со Бен Афлек во главна улога, додека сценариото за “Татко по крв” го адаптираше сценаристот на сеуште актуелниот “Straight outta Compton”. За љубителите на американската серија “Безсрамни” ...
сите 3 | | | веќе видена

Сите посетители на киното Cineplexx ќе имаат можност повторно да уживаат во најдобрите и најгледаните филмски остварувања од 2015 година, со акцијата “Best of 2015” по специјална цена на билет од 100 денари. Доколку пропуштивте да погледнете некои од блокбастерите или сакате повторно да погледнете некој филм кој ве воодушевил, во периодот од 1 до 30 април ќе ги прикажуваме најдобрите и најгледаните 15 филмови од минатата година. Покрај овие филмови ќе се појават и некои филмови кои го одбележаа почетокот на оваа година. За сите љубители на научната-фантастика ќе биде прикажана седмата епизода на „Војна на ѕвездите: Силата се буди“, додека сите фанови на тајниот агент Џејмс Бонд ќе можат да уживаат уште еднаш во 24тото продолжение на франшизата под името „Спектра“ . Годината ја одбележа и оскаровецот Леонардо Ди Каприо за најдобра машка улога во филмот „Повратник“ на режисерот Ињариту , како и романтичниот филм „Педесет нијанси сиво“ и авантурата за искачување на највисокиот планински врв на светот „Еверест“ ...
сите 16 | | | веќе видена

КОНТРА КАДАР СК 08 Филм: Battle in Seattle. Tема: Револуција: институционална или улична борба? Од Куба и Че, сè до “Автономната зона” и Студентскиот Пленум, насекаде се случуваат револуции на микро и макро ниво. Според класична дефиниција, револуцијата е фундаментална промена во политичката моќ или организационата структура која се случува во релативно краток период кога популацијата се побунува против моменталната власт. А според тебе, што претставува таа? Како подобро се постигнува целта, со улична или институционална борба? Дојди, кажи, слушни. Понеделник, 4ти Април, 19:00h во Кино Култура – На големо платно, бесплатно!
| | веќе видена

Еднаш веќе го најавивме новиот анимиран филм базиран врз графичката новела на Алан Мур, која што ја обработува приказната за Џокер , односно за неговото потекло и за тоа како тој станува Кловновскиот Принц на Криминалот во градот Готам. Во Batman:The Killing Joke , Марк Хамил и Кевин Конрој повторно се враќаат да им ги позајмат своите гласови на Џокерот и на Бетмен во овој нов, мрачен, анимиран филм за Мрачниот Витез и неговиот најголем непријател. “Batman The Killing Joke” излегува ова лето.
сите 16 | | | веќе видена

next