Процесот на изработка на маската на Дедпул во ниеден случај не бил едноставен. Се обрнало внимание на големината на главата на Рејнолдс, коскената структура на неговото лице и формата на очите. Се почнало со скенирање на ликот и главата на Рајан Рејнолдс, а потоа цел тим на скулптори, кројачи, 3D принт мајстори и дизајнери се фатиле за работа. Во маската се вградени специјални делчиња што му овозможуваат на Рејнолдс правилно да дише а исто така, деловите околу очите се вадат и на вградените магнети се зкачуваат други идентични делови кои се посоодветни во зависност со сцената, кои овозможуваат актерот подобро да гледа. Маската претставува значителен дел бидејќи зад маската се одвива “еден тон” дијалог. Експресиите се дигитално додадени во процесот на пост продукција, за тој да не делува индиферентно и безживотно туку да реагира соодветно во зависност на ситуацијата. Погледнете го процесот на изработка на маската на Дедпул на видеото кое што е во продолжение.
| | веќе видена

Филмот „Разбуден сон“ (А wakened dream ) во режија и според сценарио на Филип Петрески од Прилеп е селектиран на Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон, кој ќе се одржи од 30 април до 1 мај во Сан Диего, Калифорнија (САД). Филмот досега беше прикажан на „Мобил фестивал 2015“, кој се одржа во Скопје. Во продолжение може да го погледнете филмот на Петрески.
сите 21 | | | веќе видена

Катерин Виник, најпозната како Лагерта од популарната серија “Викинзи”, им се придружува на Метју МекКонахи и Идрис Елба во екранизацијата на фантастичниот серијал на новели со култен статус, насловен како “ Мрачната кула “, произлезена од пенкалото на еден од најквалитетните хорор автори на денешницата – Стивен Кинг. Во серијлот, главниот лик – пиштолџијата Роланд Дисчејн, портретиран од Елба е во потрага по Човекот во Црно, игран од МекКонахи, кој е единствениот кој може да му даде одговори околу неговата потрага по Мрачната Кула . Улогата на прекрасната Катерин Виник во овој филм е сеуште неоткриена, но доколку јас лично би морал да погодувам, како љубител на делата, би рекол дека таа ќе ја игра Сузанах, заборавената љубов на главниот лик која му се појавува во соништата и низ флешбекови. Минатиот месец, Стивен Кинг изјави: “И други се имаат обидено со жанрот фантазија. Некогаш успева, некогаш успева многу добро, како во случајот со “Играта на Гладните” или “Хари Потер”, но некогаш едноставно не ...
| | веќе видена

Вечерва во Кино “Фросина”, во склоп на Скопје Филм Фестивал со почеток од 20 часот, во програмата “ Филмови од македонска продукција ” ќе бидат прикажани девет кратки македонски филмови. Влезот е слободен . Во двочасовната програма ќе се прикаже 15 минутниот филм “ Борба за Смрт ” на Елеонора Венинова, која неодамна се здоби со големи успеси поради трите кратки анимирани филмови кои беа во нејзина режија. Потоа следува 7 минутниот филм “ И Фабриките имаат Душа ” на Јане Алтипармаков и Наташа Гелева, потоа 17 минутниот филм на Небојша Јовановиќ насловена како “ Незрели цреши “, проследен со 16 минутниот “ Брод тргнат кон немерливото – Игор Исаковски (1970 – 2014)” на Сашо Димовски, 10 минутниот “ Кружно патување на Марето” на Жарко Иванов, 11 минутниот “ Девоката што паѓа ” на Владимир Лукаш, проследен со уште еден 11 минутен филм, успешниот анимиран филм кој се прикажуваше на голем број фестивали ширум светот “ Човекот што не сакаше да умре ” во режија на Гоце Цветановски кој е креативен директор на ...
сите 24 | | | веќе видена

„Господин Вистински“ е одлична комедија која нема да ја заборавите, а Ана Кендрик и Сем Роквел ќе ве натераат целосно да уживате во филмот. Хемијата помеѓу двајцата актери е движечки фактор во филмот. Заедно се одличен убиствен пар! Марта конечно го запознава принцот на белиот коњ, но набрзо оваа романса ќе стане уште покомплицирана кога ќе се дознае дека нејзиниот „Господин Вистински“ е всушност платен убиец кој бега од нарко картелот во кој работел. Тој ќе се сврти против нив и ќе почне да ги убива сите оние кои го ангажирале. За дополнително да биде замрсена приказната, во сето ова ќе биде замешан и агент на ФБИ кој се обидува да ја изнесе вистината на виделина. Воениот трилер „Поглед од небо“ со Хелен Мирен , како Полковник Кетрин Поуел, воен офицер од В.Британија е во команда на операција за безпилотни летала за да ги зароби терористите во Кенија. Преку далечински надзор и известување од терен, Пауел открива дека метите планираат самоубиствено бомбардирање и дека нејзината мисија ескалира од „зароби“ во ...
сите 4 | | | веќе видена

Batman: The Killing Joke излегува на 18ти Мај! Предходниот трејлер не` изненади и воодушеви, но, од овој нов трејлер, полазуваат морници. Кевин Конрој кој му го позајми гласот на Бетмен во една од најдобрите анимирани серии на сите времиња – Batman: The animated series заедно со својот колега Марк Хамил кој, му го позајмува својот глас на најголемиот непријател на Мрачниот Витез – Џокерот се враќаат повторно во новиот “Бетмен: Убиствената шега”, кој е базиран на кулната графичка новела на Алан Мур. Погледнете го новиот трејлер во продолжение.
сите 6 | | | веќе видена

На 27ми Април (Среда) во 20:00 часот, во Кумановскиот Театар премиерно ќе се одигра новата претстава на театарскиот режисер Андреј Цветановски, според познатото дело на Николаи Васиљевич Гогољ, насловено како “ Ревизор “. Првата реприза ќе се одигра утре, на 28ми Април. Ревизор зборува за малограѓанството не како географска одредница ами како состојба на духот. Зборува за стравот од нешто повисоко, за лесноумноста и на државата и на луѓето кои се поставени од неа да воспостават ред и мир. Гротеска за односот на граѓаните кон власта и нивниот страв кој ја става власта на пиедестал на божество, кое не секогаш се однесува така. Оваа претстава зборува за човековиот страв и потребата за моќ кои како појави се појавуваат во овој систем и го гризат одвнатре и го јадат до точка од која нема враќање, систем кој во теорија е добар, но доколку не е човекот и сите негови слабости. Кој се може да се најде во овој текст? Сите ли сме си наши? Колку ние сите влечеме од малограѓанштината како оправдување за самите ...
сите 12 | | | веќе видена

Доколку сте љубител на оние ретро опуштени филмови, како Dazed and Confused и нему сличните, тогаш сигурно ќе ви се допадне Everybody wants some! Доколку предходно споменатиот Dazed and Confused не ви звучи познато, тоа е оној филмот што зазема место во едно средно училиште во ’80тите години на предходниот век, оној филм кој беше отскочната даска меѓу другите и за Метју Мекконахи, Бен Афлек и Мила Јовович. Како и тој, така и во новиот “Сите сакаат по малку!” се обработува темата за пријателството, желбата да се припаѓа, љубовта, младоста, соништата и пороците. Кога главниот лик станува дел од едно братство на универзитетскиот кампус, мора да се врати во форма за Бејзбол, додека заедно со своите соиграчи се обидуваат да ја пронајдат златната средина помеѓу ново пронајдената слобода и нивните обврски. Филмот излегува на 13 Мај, а во подолу можете да го погледнете трејлерот.
сите 6 | | | веќе видена

За точно 10 дена е премиерата на долгочекуваниот супер-херојски спектакл Капетан Америка: Граѓанска војн а, и по тој повод Студиото Марвел го промовираше овој финален рекламен спот во кој, меѓу останатите возбудливи акциони сцени, е прикажан и Човекот-пајак во акција, против долгогодишниот пријател и соборец на Капетан Америка – Баки, попознат како “Зимскиот Војник”
| | веќе видена

Со оглед на популарноста на овие два историски ликови – еден од, ако не и нај интелигентниот човек на сите времиња – Никола Тесла и еден од најкултните хорор автори Хауард Филипс Лавкрефт , се одличен избор за двата главни ликови во стрип серијалот “ Herald”. По само 7 месеци од печатењето својот прв број, Romark entertainment и Markerstone pictures кои се заинтересирани да направат телевизиска серија базирна на стрипот, ги откупија правата. Кратката содржина, која колку и да делува несериозно и можеби дури смешно, морам да признаам дека лично ме плени, а истата гласи: “Кога свршеничката на Никола Тесла, Амелија Ерхарт исчезнува по крадењето на нов, опасен прототипски мотор за преку-океански лет, за да ја спаси, Тесла е приморан да побара помош од човекот со интердимензионална експертиза, Хауард Филип Лавкрафт. Лавкрафт пак, за цел има да ги открие мистериите на заборавеното зло, Кутхулху .” Јас лично сум голем почитувач на животот и делото на двата историски ликови, и ако тоа значи дека секоја недела ќе ...
| | веќе видена

Кога Стив Роџерс се пријави во војска, што водеше до неговата вмешаност во Проектот Преродба , тој му кажа на Професорот Абрахам Ерскин дека не сака да биде одговорен за смртта на ниеден човек. 4 филмови од тогаш наваму ни сведочат за тоа дека Капетан Америка лаже – суши . Интересно е што филмовите изработени според стриповите на DC се секогаш толку мрачни а сепак ја обработуваат внатрешната борба на хероите и моралниот кодекс да не одземаат животи додека разнобојните и весели Марвел го потепаа пола свет и никому ништо. Погледнете го видеото во продолжение и сведочите на рекордната бројка од 14,089 жртви на правдата, слободата и демократијата на (Капетанот) Америка. Шала на страна, новиот Капетан Америка: Граѓанска војна излегува поскоро него што мислевте, односно на 6ти Мај, и не знам за вас но јас сум возбуден повеќе него што би требало околу тоа. На која страна ќе застанете? Тим “Капетан Америка” или Тим “Ајрон-мен”?
сите 7 | | | веќе видена

Најновиот трејлер за новиот Икс-мен: Апокалипса денес, го преплави интернет просторот. Овој финален трејлер за долгоочекуваниот филм кој излегува на 27ми Мај, покрај високото ниво на впечатливи ефекти, гребењето на површината околу приказната и мотивите на титуларниот лик како и возбудливата акција, на самиот крај на публиката и прикажува нешто неочекувано. Погледнете го трејлерот во продолжение и наскоро, благодарение на MCF MK, очекувајте ексклузивно интервју на cinema.mk со актерот Џејмс МекАвој, кој го портретира Професорот иКс.
сите 8 | | | веќе видена

Базиран на истоимената книга од 1986та, “It” односно “Тоа”, повторно ќе добие своја екранизација, овој пат во 2 дела. Имено, во едниот дел приказната ќе биде прикажана низ гледната точка на ликовите во нивното детство додека во продолжението приказната продолжува кога групата пријатели кои се прогонувани од демонот кој ги користи нивните стравови против нив, се возрасни. Освен тоа, не многу друго е познато околу римејкот на оваа култна класика. Во 1990тата година, надприродната хорор мини-серија за кратко време го освои светот, и истата е сеуште актуелна. Иконското зло кое доаѓа во форма на страшен кловн кој се вика Пенивајз , беше портретиран од неповторливиот актер, Тим Кари, чиј лик веќе трета деценија активно инспирира кошмари кај сите оние гледачи од предпубертетска возраст кои ќе се искрадат и ќе ја тестираат својата храброст со гледање на овој филм. Во оваа нова верзија, Пенивајз ќе биде портретиран од страна на младиот Вил Поултнер. Името сигурно не ви е познато, па најдобар опис што можам да дадам е ...
сите 2 | | | веќе видена

По повод утрешната премиера на првата епизона од шестата сезона на култната серија “Игра на Тронови”, еден тим на графички дизајнери изработи нова верзија на препознатливата најавна шпица на серијата “Игра на тронови”, но од многу необичен материјал – Хартија. За видеото кое што е во продолжение, според мојата професионална проценка, било потребно многу време и многу труд за да се создаде. Но, се исплатело, бидејќи овие дизајнери успеале да направат нешто оригинално и креативно. Секоја кула и градба во Кралската престолнина, препознатливите елементи од остатокот од 9 кралства во Вестерос, а посебно запчаниците кои се вртат и функционираат се апсолутно ништо помалку од крајно импресивни. Погледнете ја оваа хартиена епштина! За да имате подобра претства за процесот на изработка, погледнете го видеото во продолжение.
| | веќе видена

Разбуди се од зимскиот сон и оваа пролет уживај во новите супер серии. Со оглед на тоа како се чувствуваш, дали те фатил пролетниот замор или чувствуваш полет, избравме неколку серии кои никако не смееш да ги пропуштиш. Ако оваа пролет се чувствуваш како мачо, тогаш сигурно не би смеел да ги пропуштиш сериите во кои сѐ вреска од мажественост. Тука има насилство, вербални судири, пукање, бркотници и сите работи што прават некоја серија да е напната. Милијарди (Billions) носи свеж поглед врз борбата на двајца моќни мажи од кои еден е на страната на законот, а другиот има пари со кои ги решава сите свои проблеми. Надмудрувањето помеѓу Чак (Пол Џијамати) и Екс (Демијан Луис) повеќе наликува на борба со рогови помеѓу двајца препотентни мажјаци. Но во тоа има шарм, затоа што во ниту еден миг не знаеме кој од оваа приказна ќе излезе како победник. Моќ (Power) носи приказна за парите. Што е њујоршкото подземје без моќниот гангстер како што е Дух? А кога уште ќе ти кажеме и дека Дух е портретиран според ...
сите 6 | | | веќе видена

Доколку ви се допадна филмот Gone Girl, подгответе се за тоа што следува. Девојката во возот се врти околу 32 годишната Рејчел Вотсон, која верува дека сведочела на злосторство. Жена, за која што Рејчел има развиено чудна опсесија и секојдневно ја “шпионира” во возот за Лондон, исчезнува. Рејчел “мисли” дека видела што се случило. Бидејќи е алкохоличарка, овластените не и веруваат целосно на нејзината изјава. Погледнете ја Емили Блант во трејлерот за The Girl on the Train кој излегува на 7ми Октомври, оваа година.
сите 2 | | | веќе видена

Во 2007-мата , Џејсон Боурн го откри својот вистински идентитет, а за тоа му беше потребна една цела трилогија и купишта лешови оставени зад себе. По настаните во Борновиот Ултиматум, на Боурн односно како што е неговото вистинско име – Дејвид Веб, му се губи секоја трага. По четвртото продолжение од 2012тата со Џереми Ренер во главната улога, кое се покажа како неуспешно, 9 години подоцна, Мет Дејмон повторно ја репризира својата улога во новиот Џејсон Боурн, каде што се враќа полн со гнев и одмаздољубие. Предходно споменатиот филм излегува на 29ти јуни, ова лето. Погледнете го трејлерот во продолжение.
сите 8 | | | веќе видена

Вториот трејлер за првата екранизација на култната видео игра ВорКрафт , на публиката и открива повеќе околу мистериозните сили кои претставуваат до сега невидена закана за светот Azeroth. Вечните непријатели, Луѓето и Орките мора да се обединат во борба против заедничкиот непријател. Тревис Фимел, кој им е познат како Рагнар Лотбрук на оние кои ја следат серијата “Викинзи” ја толкува главната улога во Warcraft: The Beginning, кој излегува ова лето, на 10 Јуни. Погледнете го трејлерот во продолжение.
сите 9 | | | веќе видена

На 21.април започнува војната против злобните, приказната за „Ловецот и ледената кралица“ која се случува пред Снежана . Ова е продолжение на епската акциона авантура „Снежана и ловецот“ , која во 2012 година ја освои публиката ширум светот. Публиката повторно ќе биде хипнотизирана со продолжението „Ловецот и Ледената Кралица“ , во кој Ледената Кралица ја игра Емили Блант , а со неа уште еднаш и Шарлиз Терон како Злобната Кралица, Крис Хемсворт како ловец. Кога две злобни сестри се подготвуваат за освојување на земјиште; двајца отпадници – Ерик – ловецот, кој претходно имал помош од Снежана во победата над Равена, и неговата забранета љубовница Сара, ќе се обидат да ги спречат. CRM_3412.NEF Новата криминалистичка акција „Злосторнички ум“ е филм со Рајан Рејнолдс и Кевин Костнер во кој нема да недостасува акција, тркачки автомобили, пукање и интрига! Заплетот се врти околу еден необичен проект на американската влада во кој на опасниот и непредвидливиот осуденик на смрт (Кевин Костнер) му вградуваат сеќавања, ...
сите 2 | | | веќе видена

На 20ти Април (среда) во 12:30ч, во Кинотека на Република Македонија ќе бидат прикажани 3 кратки, македонски филмови. Имено, се работи за 28 минутниот филм Noir насловен како “ Мрачни Часови “, проследен со 5 минутниот хорор филм “ Повик во ноќта “. Предходно споменатите филмови се во режија на мојот колега Трифун Ситниковски додека 9 минутниот крими/трилер “ Антихерој ” е мое авторско дело. Ве покануваме да дојдете и да бидете дел од првата проекција на овие 3 краткометражни филмови, влезот е слободен!
сите 57 | | | веќе видена

next