Pickbox сака да ги изненади своите гледачи со нови серии, а вистинска гаранција за уживање и позитивна напнатост се три серии кои уште денеска можете да ги гледате на Pickbox. Се работи за историската романса „Полдарк“ , за драмата „Исправање“ чии потписници се продуцентите на серијата „Лоши навики “, како и за неверојатно успешната серија „Џекил и Хајд“ која нѐ води во британската метропола од 30-тите години и претставува екранизација на приказната за Роберт Луис Стивенсон. Историските драми никогаш не биле разочарување, па така ни сега. Совршенството на продукцијата, богатството на костимографијата, изразот на ликовите, сето тоа е доволно една серија како „Полдарк“ да нѐ зароби во својата мрежа и да нѐ однесе во некој друг свет, во овој случај, во 18 век. Војникот Полдарк ( Ејдан Тарнер ) се враќа од долгогодишната војна на својот имот, во мигот кога сите роднини веќе го отпишале. Нема да биде среќен кога ќе дознае дека девојката со која требало да се ожени е свршена за друг, но средбата со неугледната ...
сите 3 | | | веќе видена

Актерот Том Фелтон, кој е најпознат по својата улога како Драко Малфој во Хари Потер франшизата, се приклучува во третата сезона на суперхеројската- драма серија Флеш! Фелтон го игра Џулијан Дорн, колега форензичар на Бери Ален односно Флеш, кој се сомнева во искреноста на главниот лик и решава да истражи повеќе. Англискиот актер, покрај тоа што играше во предходната инсталација на Планета на Мајмуните, тој исто така се појави во антологиската драма Murder in the First, во историската мини-серија Лавиринт како и во Full Circle. Се очекува Фелтон да донесе нова динамика и свежина во оваа, еднаш љубена ТВ серија која што се надеваме дека ќе го подобри квалитетот понатаму во своето емитување.
| | веќе видена

Ни претставува особено задоволство да ја најавиме премиерата на тетарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“. Премиерната изведба е закажана за Петок(01.07.), 21:00 часот, во Џебното кино на Младинскиот културен центар, а по неа следуваат 2 репризни изданија, Сабота(02.07.) и Недела(03.07.) со ист „тајминг“ и локација. Документарната претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“ е авторско дело на четворица актери и еден режисер. Ја раскажува приказната за растењето, носејќи соништа за себе-остварување и соочување со општествените механизми на функционирање. Темите кои се отвараат во претставата (уметноста во себе, надежите, стравовите, борбите за остварување на креативниот потенцијал…) се одраз на личните искуства на актерите и говорат за борбата за индивидуална слобода. Каков треба да биде тетатарот денес?; Неговото место во опшетството?; Местото на младинците во општетсвото во кое живееме?; Емотивната слика на индивидуалниот внатрешен конфлит помеѓу интутитивното и рационалното; Слика за вакум ...
сите 12 | | | веќе видена

На втората прес конференција посветена на 37-то издание на Интернационалниот Филмски Фестивал на Браќа Манаки, што годинава се одржува од 10 – 17 септември во Битола, одржана денес во клуб ресторанот МКЦ, говореа Благоја Куновски Доре – директор на фестивалот, Роберт Насков – продуцент, Мими Ѓоргоска Илиевска – директор на Агенцијата за филм на Република Македонија и Гена Теодосиевска – уметнички директор на фестивалот. Госпоѓа Теодосиевска на почетокот на пресот го објави но виот слоган на фестивалот Movie On! Feel the light. Jа потенцираше посветеноста на тимот овој фестивал да го направат што поблизок до Битолчани. Овој пат акцентот беше ставен на филмот на отворањето на овој реномиран филмски фестивал “Ослободување на Скопје” за кој говореше продуцентот Роберт Насков. Со нескриено задоволство за вториот лауреат за наградата за животно дело “Златна камера 300” австралискиот водечки и светски кинематографер Џон Сил, инспиративно говореше директорот на фестивалот “Браќа Манаки”, филмскиот критичар Благоја ...
сите 14 | | | веќе видена

Крајот на шестата сезона на Игра на Тронови , и фактот дека ни преостануваат само уште 13 епизоди до крајот на целата серија, избива секакви чувства кај верната публика околу неизбежниот крај на култната серија. Со овосезонската се`присутна акција се чувствува дека крајот на оваа прекрасна и ужасна авантура се наближува. Актерот Николај Костер-Валду, кој го портретира ликот Џејми Ланистер, за среќа предложи една ехм…необична идеа за понатамошен развиток на спин-оф серија односно на огранок од Игра на Тронови, идеа која е премногу луда за да се занемари! Можеме да се сложиме дека врската помеѓу Бријана од Тарт и предходно споменатиот Џејми, исто така познат како The Кingslayer, заслужи поголема порција од времето на епизодите. За да се исправи оваа неправда, актерот предлага да се направи серија кадешто Бријана и Џејми живеат заедно, односно делат мал стан . Каде ќе најдат апартманче во Вестерос сеуште останува мистерија за мене, но, можете ли да замислите, Лејди Бријана и сер Џејми, кои за време на долгото ...
| | веќе видена

CINEPLEXX ПРОГЛАСЕН ЗА НАЈДОБАР ЛАНЕЦ НА КИНА ВО ЕВРОПА Дoделена награда на сопственикот Кристијан Лангхамер на CineEurope конвенцијата во Барселона Меѓународната асоцијација на кина UNIC1 го прогласи Cineplexx за најдобар ланец на кина во Европа. Наградата „Киноприкажувач на годината“ на 23ти јуни му беше доделена на Кристијан Лангхамер, основач и управител на компанијата Cineplexx, на овогодинешната CineEurope конвенција во Барселона, која претставува најголем европски саем во филмската индустрија. Истовремено, киното Cineplexx во Македонија кон крајот на минатата година го дочека својот милионити посетител. Наградата „Киноприкажувач на годината“ се доделува еднаш годишно на прикажувач кој со своите резултати, нови проекти, раст и позиција на пазарот ќе допринесе за поместување на границите во оваа индустрија. „Многу сум среќен за оваа награда, која сакам да ја поделам со мојот тим и вработените, кои моментално ги има над 1300. Посебно му се заблагодарувам на бизнис партнерот Кристоф Папусек“, изјави ...
| | веќе видена

ТАЈНА СЛУЖБА (CENTRAL INTELLIGENCE) – премиера 30 .06. (четврток) режија: Rawson Marshall Thurber улоги: Dwayne Johnson, Aaron Paul, Kevin Hart, Amy Ryan времетраење: 114′ жанр: Криминалистички, комедија Забавна комедија која по 20 години повторно ги поврзува Боб, малтретираниот дебелко од средношколските денови, и Келвин, главниот фраер во училиштето. Сега Боб е тотално непрепознатлив, агент на ЦИА, а Келвин е сметководител што се гуши во секојдневните обврски и досадниот живот. Тврдејќи дека е на тајна мисија, Боб ќе побара помош од смирениот Келвин, кој додека сфати во што се впушта, ќе биде предоцна да се извлече. Неговиот нов пријател неочекувано го вовлекува во еден сосема поинаков свет, со многу пукање, акција, предавства и шпионажа. Свет во кој и двајцата може да загинат на сто и еден начин. ГДЏ – ГОЛЕМИОТ ДРУЖЕЉУБИВ ЏИН (THE BFG – BIG FRIENDLY GIANT) – премиера 30 .06. (четврток) режија: Steven Spielberg улоги: Rebecca Hall, Mark Rylance, Bill Hader, Jemaine Clement времетраење: 115 жанр: Авантура, ...
сите 7 | | | веќе видена

По завршувањето на уште една сезона на култната телевизиска серија “Игра на Тронови”, како и секогаш, следува онаа добро позната пост-ГоТ депресија, и во овие тешки моменти, кога гледачот знае дека треба да чека едно добри 10 месеци до наредната епизода, добро е да се потсетиме на сите оние прекрасни моменти кои направија да се заљубиме во оваа несекојдневна епска приказна. Во продолжение следува 2 ипол минутна компилација составена од најнасилните моменти од сите сезони од Игра на Тронови досега, придружени со подеднакво епска нумера – War Pigs од Блек Сабат.
| | веќе видена

По смртта на релативно новиот лик, кој за само една сезона ја освои публиката, џинот Вун Вун кој заврши неславно во предпоследната епизода на Игра на Тронови, актерот и поранешен кошаркар Ијан Вајт ја изјави својата благодарност кон верната публика, за нивната поддршка. Ијан Вајт, кој во првите 2 сезони портретираше воин од The White Walkers, понатаму во серијата привремено го играше Сер Грегор Клигејн односно Планината, како и еден од помалку познатите Џинови подоцна во серијата, всушност воопшто не личи како ликовите кои ги портретира, благодарение на успехот на секторот за маска и шминка како и специјалните ефекти. Гледајќи го ликот на Вун Вун, кој несомено личи на вонбрачното дете на Лијам Нисон и Хагрид на метамфетамини и, никогаш не би можеле да замислите како актерот навистина личи.
сите 2 | | | веќе видена

Рори МекКен – Хаунд Џејсон Момоа за улогата К’ал Дрого Мејси Вилијамс и Софи Тарнер односно Арја и Санса Старк Милтос Јеролему – Сирио Форел Емилија Кларк за улогата Даенерис Таргериан Џек Глисон – Џофри Баратеон Компилација
сите 2 | | | веќе видена

Конечно излезе и последниот трејлер за третото продолжение на обновената Стар Трек франшиза, односно за третиот дел насловен едноставно како Beyond и истиот ќе игра во кино салите за еден месец од сега. Во режија на Џ.Џ Абрамс, повторно имаме прилика да ги проследиме авантурите на екипажот на вселенскиот брод Ентерпрајз. Како што може да се испостави од трејлерот кој е во продолжение, постои нова закана за универзумот, се истражува уште подлабоко во вселената и Ентерпрајз ќе биде уништен, заедно со дел од некои од нашите омилени ликови. За разлика од предходните делови, овој, трет дел има по мрачен тон. Го очекувам овој филм со нетрпение, а верувам и вие исто така се чувствувате. За жал актерот Антон Јелцин, кој трагично загина предходната седмица во сообраќајна несреќа никогаш нема да го види својот последен перформанс на големото платно. Star Trek Beyond излегува на 22 Јули.
сите 19 | | | веќе видена

Не знам за вас, но јас сакам филмови и храна. Очигледно, филмови со тематика: Храна исто така ми го привлекуваат вниманието. Во продолжение следуваат 10те најдобри филмски готвачи. Примо од филмот Big Night Лиона – Mystic Pizza Марта – Mostly Martha Реми од Рататули Мадам Малори од The Hundred foot journey Кејт – No reservations Џон – Шпанглиски (Spanglish) Нејт – Ѓаволот носи Прада Госпоѓица Ловет – Sweeney Todd Карл – Шеф Иако се од доменот на телевизијата а не од областа на филмот, не може а да не се споменат и овие неколку примери: Бредли Купер во улога на Џек Бордејн, шеф на кујна во серијата базирана на истоимената книга од Ентони Бордејн – Kitchen Confidential. Додека сме на темата, неодамна се појави и филмот Burnt, каде што Бредли Купер ја репризираше својата улога како мастер-шеф, но овојпат како огорчен готвач, на кого желбата за успех му е пред се`. Лично, серијата ми беше по драга, можеби поради поведриот пристап кон приказната. Ханибал од истоимената серија Моника Гелер од Friends.
| | веќе видена

По 20 години пристигнува продолжението „Ден на независноста: Нова закана“, приказна за светска катастрофа од невидени размери. Во овој научно – фанстастичен филм старата актерска екипа ќе ја видиме повторно на големото платно запознавајќи не и со некои нови актери. Отсекогаш знаевме дека ќе се вратат! Откако „Ден на независноста“ даде нова дефиниција за високобуџетен филм, продолжението ни ја носи приказната за светска катастрофа од невидени размери. Луѓето смислуваат програма за одбрана, користејќи ја вонземската технологија, за да ја заштитат планетава, бидејќи предвидуваат враќање на напаѓачите, кои сакаат да ги уништат и познатите знаменитости. Но, ништо не може да ги подготви за напредната и далеку понадмоќна вонземска сила. Сепак, генијалноста на неколку храбри мажи и жени може да го спаси светот кој се наоѓа на работ на пропаста. „Пред да те запознаам“ е драма со Емилија Кларк , познатата актерка од серијата „Игра на тронови“ . Љубовна приказна за девојката Лу, која во мал град ќе се зближи со ...
| | веќе видена

ПРЕД ДА ТЕ ЗАПОЗНААМ (ME BEFORE YOU) – премиера 23 .06. (четврток) режија: Thea Sharrock улоги: Emilia Clarke, Sam Claflin, Janet McTeer, Pablo Raybould времетраење: 110’ жанр: Драма, романса Филмот е снимен по бестселерот на Џоџо Мојес, „Мојот живот пред тебе“. Лу Кларк е една обична, едноставна девојка, која ја загубила работата во едно локално кафуле, каде што била вистински среќна. Новото работно место ѝ носи неочекувано пријателство со Вил Трејмор, неверојатно богато момче, кое останува парализирано откако ќе настрада во сообраќајна несреќа. Врзан за креветот и зависен од негата на другите, Вил ќе има голема среќа што токму симпатичната Лу ќе биде негова лична асистентка. ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА: НОВА ЗАКАНА (INDEPENDENCE DAY: RESURGENCE) – премиера 23 .06. (четврток) режија: Roland Emmerich улоги: Maika Monroe, Joey King, Liam Hemsworth, Jeff Goldblum времетраење: 120’ жанр: Акција, авантура, научна фантастика По 20 години ни доаѓа продолжението на легендарниот научнофантастичен блокбастер. Неколку декади ...
сите 4 | | | веќе видена

Францускиот композитор Лудовик Бурс , најпознат по неговата оригинална музика за филмот “Уметникот” (The Artist), за која беше награден со Оскар , а доби и Златен Глобус , Бафта , Цезар , Европска филмска награда и други, ќе ја работи и музиката за првиот македонски долгометражен анимиран филм, “Јон Вардар против Галаксијата” . Оваа соработка започна минатата недела кога продуцентите од Линкс Студио потпишаа договор со француската компанија Вил Продуксион од Стразбург, за време на најголемиот европски фестивал и пазар за анимирани филмови Анеси, во јужна Франција. Освен со Франција, филмот ќе биде копродукција и со Германија и Украина. “Филмот досега го претставивме на десетина меѓународни пазари за копродукција. На голем број од нив, бевме прва македонска компанија која била селектирана за учество. Често бевме во конкуренција со наградувани студија кои постојат преку 20 години. Судејќи по големиот интерес кој нашиот проект го предизвика, со сигурност може да потврдиме дека имаме светски производ” – вели ...
сите 7 | | | веќе видена

Еден од најголемите фаворити од класичното доба на Картун Нетворк повторно се враќа на малите екрани, имено Самурај Џек, чесниот воин од Јапонија кој моменти пред да успее да го уништи злото кое го инфицираше светот, магично е пренесен во далечната иднина, каде што се обидува да се вклопи но и понатаму не се откажува од својата мисија – Борбата со злото. Беше објавено од страна на креативниот тим дека наскоро ќе излезат 10 нови епизоди со титуларниот јунак, односно се работи за 5 часовен филм кој е поделен на 10 дела. За разлика од предходните 4 сезони, новата 5та сезона ќе биде по мрачна и нејзина целна група ќе биде повозрасната публика наспроти нејзините предходници кои ги забавуваа помладите гледачи. Не многу е познато околу она што следува, но знаеме дека дејствието се одвива 50 години по случувањата во четвртата сезона. Џек е сега помудар, поискусен и како што може да се види на сликите подолу – далеку по гневен.
| | веќе видена

Четирите јавачи се враќаат во „Мајстори на илузијата 2“ каде што со нивниот талент ќе изведат неверојатно добри трикови кои ќе ви го одземат здивот. Но, не верувајте во сѐ што ќе видите. Вистината е илузија! Една година после поразувањето на ФБИ и освојувајќи ја публиката со нивните Робин Худ стил на магични спектакли, Четирите Јавачи повторно се појавуваат со изведби и надеж на откривање на неетичките практики на технички магнат. Човекот кој стои позади нивното исчезнување на изведбите е Волтер Мабри, технолошко чудо кој им се заканува дека ќе го изведе нивниот најголем грабеж до сега. Нивната единствена надеж е да изведат уште еден последен невиден трик за да ги исчистат своите имиња и да откријат кој стои зад сето тоа. „Мајстори на илузијата 2“ ќе биде филмот во кој за шести пат Морган Фримен и Мајкл Кејн работат на заеднички проект. Третиот дел на оваа франшиза беше најавен една година пред второто продолжение и се очекува да излезе во 2017/18 година. Дизни Пиксаровиот филм „Барајќи ја Дори“ ќе ги врати ...
| | веќе видена

Две премиерни филмски остварувања не очекуваат од четврток(16.06.) на репертоарот на кино Милениум. Вториот дел на популарниот МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2), во режија на Jon M. Chu, со Lizzy Caplan, Daniel Radcliffe, Dave Franco, Morgan Freeman, Woody Harrelson, Michael Caine во главните улоги. Возбудлив трилер чиј прв дел ја воодушеви публиката во кино салите ширум светот. За најмладите пак, анимираниот БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ (FINDING DORY), филм „посветен“ на популарната рипка од ултра-популарниот БАРАЈЌИ ГО НЕМО (FINDING NEMO). Главните улоги ги толкуваат Ellen DeGeneres, Albert Brooks, Idris Elba, Diane Keaton, а режијата е на Andrew Stanton, Angus MacLane. Покрај редовниот репертоар, неделава имаме и вонредна програма, односно програма од Фестивалот на француски филм. Повеќе информации за репертоарот, како и инфо за новите филмови следуваат во прилог. БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ 3 Д (FINDING DORY 3 D) – премиера 16 .06. (четврток) режија: Andrew Stanton, Angus MacLane улоги: Ellen DeGeneres, Albert Brooks, ...
сите 3 | | | веќе видена

Оваа година, втора по ред, Францускиот институт во Скопје и НВО Метаморфозис го организираа натпреварот „слободата на изразување во мини-видео“ Овој петок, 17 јуни, со почеток во 19.00 во Кино Култура, во рамки на 9-то издание на Фестивалот на француски филм во Македонија, ќе се оддржи церемонија на прогласување на победниците, прикажување на трите најдобри мини-видеа и доделување на наградите на авторите. Авторот на првонаграденото видео ќе добие престој во Франција, како гостин на фестивалот Off-Courts во Трувил, во Нормандија. По доделувањето на наградите публиката ќе има можност да разговара со авторите и гос тите од Франција и да се запознае со фестивалот Off-courts од Трувил, претставен од страна на Одре Бијар. Дојдете и погледнете како младината размислува за слободата на изразување! Повеќе инфо за деветтото издание на Францускиот филмски фестивал на: http://www.ifs.mk/mk/Home/CultureContent/1581 ВЛЕЗОТ Е БЕСПЛАТЕН!
| | веќе видена

“Ноќ на вештерките” 1978 “Кери” 1976 “Гремлини” 1986 “Ноќ на вештерките” 1978 “Бебето на Роузмери” 1968 “Тексашкиот масакр со моторна пила 2” 1986 “Кога јагнињата ќе стивнат” 1991 Го ранат Ханибал со Помфрит “Птици” на Хичкок 1963 Алфред Хичкок и Џенет Ли на сетот на “Психо” “ Мува” 1986 “Пила” 2004 Дру Баримур на сетот на “Врисок” 1996 На пауза на “Вонземјани” 1986 Фреди си кулира со Вокмен на сетот на “Кошмарот од Брестовата улица” 1984 Мајсторот за специјални ефекти Тони Мантанела, подготвува зомби за “Ноќта на живите мртовци” Близнакињите од “Сјаењето” 1980 Стивен Спилберг со “Ајкулата” 1975 Том Кари односно Кловнот Пенивајз го шминкаат на сетот на ...
| | веќе видена

next