Oд 16 до 19 февруари ќе се одржи меѓународниот фестивал на британски филм – PlayUK во организација на Британскиот совет и Младинскиот културен центар. Фестивалот, на кој ќе бидат прикажани 10 премиери на филмови на британски автори, ќе се одржува истовремено во шест градови во регионот, а ќе биде отворен со филмот „T2 Треинспотинг“. Британскиот совет и Младинскиот културен центар ја покануваат публиката на единствениот меѓународен фестивал на британски филм – PlayUK. Од 16 до 19 февруари публиката во шест градови во регионот ќе може да проследи десет премиери на филмови на британски автори, кои привлекуваат големо внимание на најпознатите филмски фестивали во светот. Фестивалот ќе се отвори со филмот „T2 Треинспотинг“, кој ги обединува оригиналните ликови на еден од највлијателните филмови од деведесеттите години. Во период од четири дена илјадници страствени љубители на киното ќе имаат можност да ги доживеат најдобрите современи британски играни и документарни филмови. ФОРМАТ НА ФЕСТИВАЛОТ Со своето силно ...
сите 2 | | | веќе видена

После двонеделната пауза Контра Кадар се враќа во неделната програма на културни настани, овој пат со првенче од македонската кинематографија во Социјалниот центар – Дуња со почеток од 19.00 часот на 30.01.2017 (понеделник). Ова е исклучителна можност љубителите на филмот да се сретнат и со авторот на филмот, за прв пат на Контра Кадар го имаме режисерот на филмот кој ќе допринесе до секогаш интересната дебата која ја изнудува нашето кино. Филмот Хај-Фај претставува еден од пресвртните моменти за нашата кинематографија, во ера кога филмовите почнуваат да се занимаваат со современите теми, од современиот живот на луѓето во Македонија изникнува Хај-Фај, правен според истоимената драма на Горан Стефановски. Филмот е прекрасно прифатен од публиката и критиката во тогашна Југославија, а истовремено е и дело кое ден денес побудува полемики. Гости на дебатата се режисерот на филмот Владимир Блажевски, како и професорот по сценарио на ФДУ проф. д-р Сашко Насев. Проекцијата ќе се одржи во Социјалниот центар Дуња на ...
сите 10 | | | веќе видена

ПРИТАЕНО ЗЛО: ПОСЛЕДНО ПОГЛАВЈЕ /3Д/ (RESIDENT EVIL: THE FINAL CHAPTER /3D/)- премиера 26.01. (четврток) режија: Paul W.S. Anderson улоги: Ruby Rose, Milla Jovovich, Ali Larter, Iain Glen времетраење: 106′ земја: Германија, Австралија, Канада, Франција жанр: Акција, хорор, научна фантастика Дејството на филмот продолжува таму каде што застана „Притаено зло: Одмазда“. По последниот судир меѓу луѓето и живите мртовци, Алис е единствената преживеана. Одлучна еднаш засекогаш да ја сопре и уништи корпорацијата Амбрела, таа се враќа во Ракун Сити, местото каде што почнал нејзиниот кошмар. И додека злобната корпорација ги собира сите свои сили за конечен удар врз остатокот од преживеаните по апокалипсата, Алис ќе мора да ги собере сите свои пријатели, целата своја моќ за да му се спротивстави на злото што се заканува да ја уништи целата планета. ЗЛАТО (GOLD) – премиера 26.01. (четврток) режија: Stephen Gaghanулоги: Bryce Dallas Howard, Matthew McConaughey, Toby Kebbell, Rachael Taylor времетраење: 121′ жанр: ...
сите 6 | | | веќе видена

ЏЕКИ (JACKIE) – премиера 19 .01. (четврток) режија: Pablo Larraín улоги: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup времетраење: 100′ жанр: Биографија, драма По убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди, првата дама, Жаклин Кенеди се обидува да биде силна по траумата што ја доживува нејзиното семејство, да ја врати вербата, да ги утеши своите деца и да го дефинира историското наследство на својот маж. Филмот го следи животот на Џеки Кенеди од моментот на атентатот врз нејзиниот маж и интервјуто што по повод трагичниот настан морала да го даде за магазинот Лајф, осврнувајќи се на својата приватна и јавна личност. XХX: ВРАЌАЊЕТО НА КСАНДЕР КЕЈЏ (XXX: RETURN OF XANDER CAGE) – премиера 19 .01. (четврток) режија: D.J. Caruso улоги: Vin Diesel, Donnie Yen, Deepika Padukone, Kris Wu, Samuel L. Jackson, Ice Cube времетраење: 107′ жанр: Акција, авантура, трилер Во третото експлозивно поглавје на оваа приказна повторно го гледаме екстремниот Ксандер Кејџ, атлета што станал владин ...
| | веќе видена

Промоција на филмот „Росе од Заград“ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА 18 јануари 2017 год., 11 часот По повод празникот Водици во Музејот на Македонија ќе биде одржана промоција на филмот „Росе од Заград“, 48 мин. во режија на Владимир Боцев. Проекцијата на филмот ќе се одржи во кино салата на Музејот на Македонија на 18 јануари, среда, со почеток во 11 часот. На проекцијата ќе присуствуваат авторот на филмот и режисерката Марија Џиџева, со кои после проекцијата публиката ќе може да поразговара на темите: етнолошки документарен филм и празникот Водици.
сите 4 | | | веќе видена

Проекција на етнолошки документарни филмови „Весела е година, голем клас на нива“ Музеј на Мaкедонија 12 јануари 2017 година, 11 часот Во пресрет на празникот Василица во Музејот на Македонија на 12 јануари 2017 година во 11 часот ќе се одржи проекција на етнолошки документарни филмови насловена „Весела е година, голем клас на нива“. Во таа пригода ќе бидат прожектирани три филмови поврзани со обредите со маски од домашна и странска продукција. Тоа се филмовите „Си било еднаш во долината Фиеме“, 20 мин., Италија, 2009 година, режија Микеле Трентини; „Еден ден во Агнита“, 10 мин., Романија, 2010 година, режија Микеле Трентини и „Возот за Мартолци“, 15 мин. Македонија, 2003 година, режија Владимир Боцев. Проекцијата ќе биде проследена со дискусија за филмовите и обичаите на кои тие се однесуваат. Овој настан се реализира во организација на д-р Владимир Боцев, кустос советник во Етнолошкиот оддел при Музејот на Македонија, кој е и автор на еден од филмовите. „Весела е година, голем клас на нива“ Нова година, ...
сите 8 | | | веќе видена

Додека сеуште сме под импресии на празничната еуфорија(и трпеза), а надвор царува минусот по Целзиус, кино Милениум нуди опција за „размрзнување“ и размрдување на сетилата. Две премиери на репертоарот неделава која следува… ЗАКОН НА НОЌТА (LIVE BY NIGHT) – премиера 12.01. (четврток) режија: Ben Affleck улоги: Ben Affleck, Scott Eastwood, Zoe Saldana, Elle Fanning, Sienna Miller времетраење: 128′ жанр: Криминалистички, драма Дејството на филмот се случува во времето на прохибицијата и го следи подемот на Џои Кофлин, од ситен криминалец до еден од најпознатите гангстери во Америка. Џои Кофлин, најмладиот син на угледниот бостонски полицаец, веќе одамна му го свртел грбот на своето строго и правилно воспитување. Сега, откако во текот на детството „дипломирал“ на ситни кражби, Џои прераснал во најстрашниот градски мафијаш, кој ужива во возбудата и во улогата на одметник. Но, животот од другата страна на законот носи висока цена. Во времиња на немилосрдни луѓе, амбиции, пари, илегален алкохол, оружје и борба за ...
сите 4 | | | веќе видена

ПЕЈТЕ СО НАС (SING) – премиера 22.12. 2016 (четврток) режија: Garth Jennings, Christophe Lourdelet улоги: Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Seth MacFarlane, Scarlett Johansson времетраење: 108′ жанр: Анимиран, акција, комедија, драма Сместен во свет налик на нашиот, но населен само од животни, „Пејте со нас“ го претставува Бастер Мун, угледната коала, директор на некогаш големиот театар, кој со текот на времето пропаднал. Бастер е вечен оптимист, можеби малку живее во заблуда, но го сака својот театар и ќе направи сѐ за да го задржи. Сега, соочен со пропаѓањето на своите животни амбиции, ќе има последна можност на овој избледен скапоцен камен да му ја врати некогашната слава, така што ќе го продуцира најголемиот светски натпревар во пеење. Сите животни ќе дојдат на неговата аудиција, верувајќи дека тоа е нивната шанса да си го променат животот. Додека Бастер ги подучува сите посебно и ги доведува сѐ поблиску до големото финале, ќе сфати дека театарот можеби не е единственото нешто што треба да се ...
сите 3 | | | веќе видена

25 Декември …Театар Комедија … 20:00 часот Затоа што Љубовта Осакатува … Рандеву на две сродни души. Во потрага по љубов : ( Таа – подготвена да влезе во брачните води ) ( Тој – подготвен за едновечерна авантура ) Нивната судбина зависи од судот на публиката која секогаш ќе гледа различна претстава според нејзин вкус … Дојдете – Одберете – Видете … Играат : Роберт Ристов, Мирјана Поповска Ристов и Дарко Вељиќ Костими : Елена Лука Сценографија : Роберт Ристов Кореограф : Саша Ефтимова Фотографија : Марија Феникс Генерални Спонзори : ЕЛЕНА ЛУКА ДЕКОРАТИВНИ ЅИДОВИ 078 392 812 ПАБ КОМЕДИЈА Благодарност до: Бобан Василески, Јане Марковски, Иван Куртевски, Викторија Чочороска, Орхан Мехмед …
сите 15 | | | веќе видена

Деца тргнуваат на екскурзија во посета на озлогласениот дворец на грофот Дракула. Свесни дека станува збор за легенда, децата се опуштени и воопшто не се плашат од помислата за патувањето. Напротив прават шеги на сметка на Грофот Дракула и на сметка на тие „мали деца’ што веруваат дека тој постои! Наспроти очекувањата на сите, нештата излегуваат од контрола, и навидум безопасното патување се претвора во кошмар за групата. Дали ќе го запознаат Грофот Дракула лично, останува да видиме во најновиот филм на ДАСТА ЈУНИОР. Премиерата е закажана во 18 часот во Кинотека на Република Македонија на 17ти Декември, 2016. Погледнете го трејлерот во продолжение.
| | веќе видена

Во третото продолжение на анимираниот филм на Universal pictures насловен како Despicable me, Стив Карел повторно ја репризира својата улога како Гру, но овојпат тој исто така му го позајмува својот глас и на неговиот оддамна изгубен брат близнак, – Дру, кој е идентичен на Гру, самошто има коса и… е различен на секој можен начин. Овој пат, Гру ќе се соочи со Балтазар Брат, поранешно дете-ѕвезда кој се свртел кон лошотилак одкако ја укинале неговата ТВ серија кога влегол во пубертет. Во продолжение следуваат фотографии но и трејлерот за Despicable Me 3, кој во кино салите доаѓа на 30ти Јуни, 2017.
сите 4 | | | веќе видена

Трето издание на фестивалот „Фенер“ под мотото „Сподели светлинка“ Од 16-ти до 18-ти декември, Буден Театар за трет пат го организира меѓународниот детски театарски фестивал „Фенер“, овој пат под мотото „Сподели светлинка“.Преку своето мото и програмата фестивалот повикува на општествено интегрирање на децата бегалци и ослободување од предрасудите со кои тие се соочуваат. Отварањето на фестивалот во петок на 16 ти декември ќе се случи паралелно на две локации, во Т.Ц. Табановце и П.Ц. Визбегово, гест со кој Буден Театар сака да го насочи внимаието кон децата кои дел од своето детство нарушено од војната го поминуваат изолирани во бегалските кампови во Македонија. Во текот на викендот пак, македонската детска публика може да се радува на извонредната програма која ќе се презентира во Кино Култура, Скопје. Во рамките на „Фенер“ ќе се прикажат претстави од Шведска, Австрија и Бугарија, кои се тематски поврзани со судбината на децата бегалци, како и предпремиерата на најновиот проект на Буден Театар. Исто така ...
сите 5 | | | веќе видена

Dunkirk се одвива за време на тешките мигови на Сојузниците за време на судирот со непријателот, имено кога стотици илјади војници беа опколени од една страна од противничките сили додека со грб свртени кон морето, соочувајќи се со безизлезна ситуација. Но приказната не застанува тука, туку напротив, исходот од тие настани придонесоа до денешната ситуација на глобално ниво. Режисерот на култните филмови Мементо, Престиж, Инсепшн како и Бетмен трилогијата и сеуште актуелниот – Интерстелар, во соработка со актерите Том Харди, Килијан Марфи и Кенет Брена, на 21 јули, следната година, пред светот ќе го презентираат филмот кој се очекува дека ќе ги надмине сите очекувања. Во продолжение, погледнете го трејлерот.
сите 5 | | | веќе видена

На овогодинешното издание на Комик-кон во Сан Диего, модерната Мека и збирно место на сите стрип љубители, беа изложени неколку парчиња оклоп и оружје, меѓу кои и пердувестиот шлем, кои потврдуваат дека во новиот и трет филм на Тор, Зелениот Џин ќе биде во улога на гладијатор, каков што ни е познат како од стриповите, така и од истоимениот анимиран филм, насловен како Planet Hulk. На виртуелните мрежи неодамна се појави еден постер, и истиот набрзо беше избришан, но ваквите нешта имаат тенденција да безпрестано кружат низ веб просторот. Имено, се работи за Тајландската верзија на постерот за новиот Тор: Рагнарок , во кој, познатите Авенџерси се како кога дуото од Смртоносно оружје да се сместени во некаков фантази односно научно фантастичен свет, накитен со ретро типографија и кичести бои, или као нешто што би било фраерско во далечните 70ти односно 80ти години на предходниот век. На постерот, титуларниот лик делува како да има пократка коса и наместо своето препознатливо оружје, чеканот Мјолнир, тој е ...
| | веќе видена

15 декември (четврток) 20:00 ч. КИНО МИЛЕНИУМ СВАДБЕНА КУКЛА HATUNA MINIYAR Игран филм, Израел 2015 г., 82 мин., колор, ДСП Режија: Ницан Гилади (Nitzan Giladi) Сценарио: Ницан Гилади (Nitzan Giladi) Улоги: Моран Розенблат, Аси Леви, Рој Асаф (Moran Rosenblatt, Assi Levy, Roy Assaf) Хагит, млада жена со умерена ментална заостанатост, работи во фабрика за производство на тоалетна хартија. Таа живее со мајка си Сара, разведена жена која се откажала од личниот живот поради ќерката. Хагит се бори за независност, а Сара е раскината помеѓу желбата да ја заштити и сопствената желба за живeење. Кога ќе се развие врска помеѓу неа и синот на сопственикот на фабриката, Хагит ќе ја скрие од мајка си. Најавата за затворање на фабриката ги разнишува животите на Хагит и на Сара и ја доведува во опасност љубовната врска на Хагит 16 Декември (петок) 20:00 ч. КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА ПРЕТСТАВУВАЈЌИ ЈА ПРИНСЕС ШО PRESENTING PRINCESS SHAW Документарен филм, Израел 2015 г., 83 мин., колор, блуреј Режија: Идо Хар (Ido Haar) ...
сите 2 | | | веќе видена

ТОНИ ЕРДМАН (TONI ERDMANN) – премиера 08 .12. (четврток) режија: Maren Ade улоги: Peter Simonischek, Sandra Huller, Michael Wittenborn, Thomas Liobl, Trystan Putter времетраење: 162′ жанр: Комедија, драма Винфрид не ја гледа често неговата амбициозна ќерка Инес. Тој ја изненадува со посета во Букурешт, каде што таа работи како корпоративен стратег. Географската промена не им помага во поглед на блискоста. Шегаџијата Винфрид ја иритира ќерката со бајати шеги и потсмевањето на нејзиниот едноличен живот составен од состаноци и документи. Таткото и ќерката доаѓаат во ќор-сокак и Винфрид се согласува да се врати дома во Германија. На сцена стапува Тони Ердман: нападното алтер-его на Винфрид. Замаскиран во невкусен костум, откачена перика и лажни заби, Тони влегува во „работниот круг“ на Инес, тврдејќи дека е личен советник на нејзиниот извршен директот. Како Тони, Винфрид воопшто не се воздржува, а Тони го прифаќа предизвикот. Колку потешко туркаат, толку повеќе се зближуваат. Во сето лудило, Инес почнува да ...
сите 2 | | | веќе видена

Со голема чест и задоволство ве покануваме на отворањето на Неделата на современиот израелски филм , на 15 декември (четврток) во 20 часот во киното Милениум со прикажување на играниот филм „Свадбена кукла“ на Ницан Гилади. Во продолжение следува синопсисот за оваа семејна и општествена драма која освои многубројни награди во Израел и на светските филмски фестивали. Свадбена кукла (HATUNA MINIYAR) Хагит, млада жена со умерена ментална заостанатост, работи во фабрика за производство на тоалетна хартија.Таа живее со мајка си Сара, разведена жена која се откажала од личниот живот поради ќерката. Хагит се бори за независност, а Сара е раскината помеѓу желбата да ја заштити и сопствената желба за живeење. Кога ќе се развие врска помеѓу неа и синот на сопственикот на фабриката, Хагит ќе ја скрие од мајка си. Најавата за затворање на фабриката ги разнишува животите на Хагит и на Сара и ја доведува во опасност љубовната врска на Хагит. игран филм, Израел, 2015, 82 минути, колор, DCP Режија: Ницан Гилади (Nitzan ...
сите 2 | | | веќе видена

Во новиот обид да се оживеат чудовиштата од класиците на Студиото Универзал, прв од низата филмови ќе биде Мумијата.Кога античка принцеза ќе биде одкопана од нејзината гробница под пустината, таа на овој свет ќе му го покаже својот гнев кој се собирал со текот на милениумите Публиката ќе искуси еден нов свет на Богови и Монструми. Погледнете го трејлерот во продолжение.
сите 4 | | | веќе видена

Се работи за независен проект на студенти и професори од Факултетот за драмски уметности. За прв пат има соработка од ваков вид. На една сцена во исто време и на исто ниво да бидат и професорите и студентите. Претставата е праизведба на драма напишана минатата година и говори за актуелната состојба во системот на Македонија. Маја Стевановиќ (текст), Зоја Бузалковска (режија/продукција) и Игор Вецовски (дизајн/продукција). Играат: Елјеса Касо, Сузана Киранџиска, Александар Степанулески, Кристина Леловац, Матеа Јанковска, Чедомир Митевски, Тамара Ристоска, Din Ibrahim, Никола Наковски, Dritan Nezirov, Зоран Митровиќ, Душица Тренева, Dea Pajaziti, Дарко Ристовски, Flakron Aliu, Христина Цветаноска, Hakan Daci, Стефанија Митовска, Петар Стојанов, Ebru Musli, Исмет Шабановиќ, Душица Настова, Марјан Н аумов, Sara Jusuf, Благој Јовановски и Eldin Shiroki. Бојан Лазаров (сценски движења) и Марина Трајковска (маркетинг). Екипата изразува благодарност и до Никола Василевски, Соња Вецовска, Павле Игновски, Милан ...
сите 6 | | | веќе видена

Ментори: Здравко Гиров, Давор Драмиканин Време и место: 01.12.2016 (четврток) / 17.30 часот / Кинотека на Македонија Работилницата е наменета за деца од 8 до 14 години. Услов за учество децата да знаат добро да цртаат. Сакате да научите како се прави стрип и да илустрирате како вистински професионалец? Пријавете се за учество на нашиот мејл animaxmacedonia@gmail.com, со оставање на податоци на дете и на родител, мејл и контакт телефон, а ние ќе ве контактираме. Сите изработени материјали ќе бидат јавно изложени пред отварањето на фестивалот. Учеството е бесплатно. На четирите фестивалски денови на Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“ во периодот од 1 до 4 декември во Кинотека на Македонија ќе бидат прикажани вкупно 52 анимирани филмови од 25 земји од светот. Под мотото „За нагоре“, овој фестивал ќе го одржи своето 6-то издание со богата програма наменета за возрасни и за деца. Годинава на Анимакс ќе бидат прикажани 43 филмови за возрасни и 9 филмови за деца во официјална ...
сите 2 | | | веќе видена

next