КТ Филм и Медиа во соработка со Институтот „Конфуциј“ при УКИМ и Кинотеката на Македонија ве покануваат на ДЕНОВИ НА КИНЕСКИ ФИЛМ по повод одбежувањето на Празникот на фенерите. Повелете програмата во прилог: 11 февруари (сабота) 20:00 ч. ЗАЛАК ОД КИНА: ПОДАРОКОТ ОД ПРИРОДАТА (A Bite of China: The Gift of Nature) Документарен филм, Кина 2012 г., 40 мин., колор, ХД Режија: Чен Сјаоќинг (Chen Xiaoqing) ЗАЛАК ОД КИНА е кинеска документарна серија чија тема е историјата на храната, јадењето и готвењето во Кина. Во снимањето на серијата се користени искуствата на најдобрите кинески готвачи. Првиот вид на храна за која се зборува во оваа епизода се мацитаке – боровите иглички. Тоа е скапоцена габа што наоѓа само в о одредени планински области без загадување и е многу ретка. Следуваат коцки од свеж зимски бамбус, солта од областа на планините Нуоденг што се користи за правење шунка. Влажната и топла клима, што исто така е подарок од природата помага во ферментирањето на шунката. Уште еден подарок од природата е ...
сите 16 | | | веќе видена

Овој месец се продолжува со редовна програма во Социјалниот центар – Дуња. Во понеделник 06.02.17 во 19:00ч ќе има проекција на филмот “The Saint of Fort Washington” од 1993 година и потоа дискусија на тема: Бездомниците – (не) видливи за системот. Во дискусијата ќе зборуваме со дел од волонтерите во акцијата за помош на бездомниците во С.Ц.Дуња, и за личните проблеми со кои се соочува на улица Ванчо Спасовски кој ќе биде исто така гостин. Филм: The saint of Fort Washington (1993) Тема: Бездомниците – (не)видливи за системот Колкумина од нас се запрашале која е приказната на оние кои останале без дом? Колку овие луѓе се видливи за општеството и за институциите? Сведоци сме на секојдневното игнорирање од страна на институциите, за нерешавањето, па дури и продлабочувањето на проблемите. Ова е филм за трагичната судбина на оние кои останале без покрив над главата, за сите оние кои општеството ги игнорира, за неостварениот сон на еден млад човек кој завршува на улица – да најде повторно дом. Се гледаме во ...
сите 8 | | | веќе видена

PlayUK: Десет премиери на современи британски филмови во текот на четири дена во шест градови во регионот Билетите се продаваат од понеделник (6 февруари) Фестивалот на нов британски филм „PlayUK“, во организација на Британскиот совет и Младинскиот културен центар, ќе се одржи од 16 до 19 февруари и ќе ја собере филмската публика во Скопје, Белград, Подгорица, Призрен, Сараево и Тирана, премиерно прикажувајќи десет играни и документарни филмови од современата британска продукција. Продолжението „Т2 Трејнспотинг“, документарецот за британското музичко влијание „Човекот од Mo’Wax“, комедија за станувањето возрасен, „Вештините во животот на возрасните“, моќна драма, „Уна“, документарец за ширењето на џихадот во современиот свет, „Признание“, се само некои од интригантните наслови што ќе и ги претстават новите сили на британскиот филм на публиката низ регионот. „Скопската“ програма на фестивалот „PlayUK“ ќе се одвива во 2 кино сали. Отворањето е на 16 февруари (четврток) во кино Милениум, додека пак останатиот ...
сите 4 | | | веќе видена

ХОРОР ФИЛМ КОЈ ЌЕ ВЕ НАТЕРА ДА СЕ ЗАПРАШАТЕ ДАЛИ ВООПШТО ПОСТОИ НЕШТО ОД ШТО НЕ СЕ ПЛАШИТЕ Од 2 февруари во домашните кина ќе се прикажува научно-фантастичниот хорор филм “Прекин” . Глумицата која ја памтиме по остварувањата на “The Girl With The Dragon Tattoo”, “Sherlock Holmes: A Game of Shadows”, “Prometheus”, овие денови можеме да ја погледнеме во хорор филмот “Прекин”. Остварувањето на Стибен Шајнберг говори за младата мајка која е киднапирана и одведена во лабoраторија на непозната локација. Низ бројни експерименти кој се прават на неа, таа веќе незнае што е тоа стварност, а што илузија и дали работите за кои е способна да ги прави се вистински или и се причинува. Дали овие експерименти ќе ја направат посилна и подобра? Дали ќе ги победи своите стравови или ќе успее да ги победи нив? Дознајте во кината! Погледнете го трејлерот во продолжение:
| | веќе видена

Во четврток вечер (2 февруари) со почеток во 20 часот, на сцената на НУЦК „Антон Панов“ премиерно ќе биде изведена драмата „Џон Габриел Боркман“ во режија и адаптација на Горан Тренчовски. „Џон Габриел Боркман“ е претпоследната пиеса на Хенрик Ибзен (1828-1906), најпознатиот норвешки автор на сите времиња и еден од најпоставуваните драматичари на театарските сцени во светот. Драмата е изведена пред точно 120 години и нејзиното инсценирање во современ контекст значи можност за истражување на чудесната поетика на Ибзен. Боркман, средовечен човек и поранешен директор, кој преку финансиски малверзации го има изгубено целиот имот, како и заштедата на своите клиенти, е осуден, посрамен и осиромашен. По издржувањето на затворската казна, тој со години не излегува од дома, надевајќи се дека еден ден пак ќе започне со бизнисот. Џон и неговата сопруга Гунхилд останале во брак формално и единствена заедничка точка на нивните отуѓени животи е синот Ерхард. Семејната клаустрофобија се разнишува со ненадејното доаѓање на ...
сите 52 | | | веќе видена

Oд 16 до 19 февруари ќе се одржи меѓународниот фестивал на британски филм – PlayUK во организација на Британскиот совет и Младинскиот културен центар. Фестивалот, на кој ќе бидат прикажани 10 премиери на филмови на британски автори, ќе се одржува истовремено во шест градови во регионот, а ќе биде отворен со филмот „T2 Треинспотинг“. Британскиот совет и Младинскиот културен центар ја покануваат публиката на единствениот меѓународен фестивал на британски филм – PlayUK. Од 16 до 19 февруари публиката во шест градови во регионот ќе може да проследи десет премиери на филмови на британски автори, кои привлекуваат големо внимание на најпознатите филмски фестивали во светот. Фестивалот ќе се отвори со филмот „T2 Треинспотинг“, кој ги обединува оригиналните ликови на еден од највлијателните филмови од деведесеттите години. Во период од четири дена илјадници страствени љубители на киното ќе имаат можност да ги доживеат најдобрите современи британски играни и документарни филмови. ФОРМАТ НА ФЕСТИВАЛОТ Со своето силно ...
сите 2 | | | веќе видена

После двонеделната пауза Контра Кадар се враќа во неделната програма на културни настани, овој пат со првенче од македонската кинематографија во Социјалниот центар – Дуња со почеток од 19.00 часот на 30.01.2017 (понеделник). Ова е исклучителна можност љубителите на филмот да се сретнат и со авторот на филмот, за прв пат на Контра Кадар го имаме режисерот на филмот кој ќе допринесе до секогаш интересната дебата која ја изнудува нашето кино. Филмот Хај-Фај претставува еден од пресвртните моменти за нашата кинематографија, во ера кога филмовите почнуваат да се занимаваат со современите теми, од современиот живот на луѓето во Македонија изникнува Хај-Фај, правен според истоимената драма на Горан Стефановски. Филмот е прекрасно прифатен од публиката и критиката во тогашна Југославија, а истовремено е и дело кое ден денес побудува полемики. Гости на дебатата се режисерот на филмот Владимир Блажевски, како и професорот по сценарио на ФДУ проф. д-р Сашко Насев. Проекцијата ќе се одржи во Социјалниот центар Дуња на ...
сите 10 | | | веќе видена

ПРИТАЕНО ЗЛО: ПОСЛЕДНО ПОГЛАВЈЕ /3Д/ (RESIDENT EVIL: THE FINAL CHAPTER /3D/)- премиера 26.01. (четврток) режија: Paul W.S. Anderson улоги: Ruby Rose, Milla Jovovich, Ali Larter, Iain Glen времетраење: 106′ земја: Германија, Австралија, Канада, Франција жанр: Акција, хорор, научна фантастика Дејството на филмот продолжува таму каде што застана „Притаено зло: Одмазда“. По последниот судир меѓу луѓето и живите мртовци, Алис е единствената преживеана. Одлучна еднаш засекогаш да ја сопре и уништи корпорацијата Амбрела, таа се враќа во Ракун Сити, местото каде што почнал нејзиниот кошмар. И додека злобната корпорација ги собира сите свои сили за конечен удар врз остатокот од преживеаните по апокалипсата, Алис ќе мора да ги собере сите свои пријатели, целата своја моќ за да му се спротивстави на злото што се заканува да ја уништи целата планета. ЗЛАТО (GOLD) – премиера 26.01. (четврток) режија: Stephen Gaghanулоги: Bryce Dallas Howard, Matthew McConaughey, Toby Kebbell, Rachael Taylor времетраење: 121′ жанр: ...
сите 6 | | | веќе видена

ЏЕКИ (JACKIE) – премиера 19 .01. (четврток) режија: Pablo Larraín улоги: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup времетраење: 100′ жанр: Биографија, драма По убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди, првата дама, Жаклин Кенеди се обидува да биде силна по траумата што ја доживува нејзиното семејство, да ја врати вербата, да ги утеши своите деца и да го дефинира историското наследство на својот маж. Филмот го следи животот на Џеки Кенеди од моментот на атентатот врз нејзиниот маж и интервјуто што по повод трагичниот настан морала да го даде за магазинот Лајф, осврнувајќи се на својата приватна и јавна личност. XХX: ВРАЌАЊЕТО НА КСАНДЕР КЕЈЏ (XXX: RETURN OF XANDER CAGE) – премиера 19 .01. (четврток) режија: D.J. Caruso улоги: Vin Diesel, Donnie Yen, Deepika Padukone, Kris Wu, Samuel L. Jackson, Ice Cube времетраење: 107′ жанр: Акција, авантура, трилер Во третото експлозивно поглавје на оваа приказна повторно го гледаме екстремниот Ксандер Кејџ, атлета што станал владин ...
| | веќе видена

Промоција на филмот „Росе од Заград“ МУЗЕЈ НА МАКЕДОНИЈА 18 јануари 2017 год., 11 часот По повод празникот Водици во Музејот на Македонија ќе биде одржана промоција на филмот „Росе од Заград“, 48 мин. во режија на Владимир Боцев. Проекцијата на филмот ќе се одржи во кино салата на Музејот на Македонија на 18 јануари, среда, со почеток во 11 часот. На проекцијата ќе присуствуваат авторот на филмот и режисерката Марија Џиџева, со кои после проекцијата публиката ќе може да поразговара на темите: етнолошки документарен филм и празникот Водици.
сите 4 | | | веќе видена

Проекција на етнолошки документарни филмови „Весела е година, голем клас на нива“ Музеј на Мaкедонија 12 јануари 2017 година, 11 часот Во пресрет на празникот Василица во Музејот на Македонија на 12 јануари 2017 година во 11 часот ќе се одржи проекција на етнолошки документарни филмови насловена „Весела е година, голем клас на нива“. Во таа пригода ќе бидат прожектирани три филмови поврзани со обредите со маски од домашна и странска продукција. Тоа се филмовите „Си било еднаш во долината Фиеме“, 20 мин., Италија, 2009 година, режија Микеле Трентини; „Еден ден во Агнита“, 10 мин., Романија, 2010 година, режија Микеле Трентини и „Возот за Мартолци“, 15 мин. Македонија, 2003 година, режија Владимир Боцев. Проекцијата ќе биде проследена со дискусија за филмовите и обичаите на кои тие се однесуваат. Овој настан се реализира во организација на д-р Владимир Боцев, кустос советник во Етнолошкиот оддел при Музејот на Македонија, кој е и автор на еден од филмовите. „Весела е година, голем клас на нива“ Нова година, ...
сите 8 | | | веќе видена

Додека сеуште сме под импресии на празничната еуфорија(и трпеза), а надвор царува минусот по Целзиус, кино Милениум нуди опција за „размрзнување“ и размрдување на сетилата. Две премиери на репертоарот неделава која следува… ЗАКОН НА НОЌТА (LIVE BY NIGHT) – премиера 12.01. (четврток) режија: Ben Affleck улоги: Ben Affleck, Scott Eastwood, Zoe Saldana, Elle Fanning, Sienna Miller времетраење: 128′ жанр: Криминалистички, драма Дејството на филмот се случува во времето на прохибицијата и го следи подемот на Џои Кофлин, од ситен криминалец до еден од најпознатите гангстери во Америка. Џои Кофлин, најмладиот син на угледниот бостонски полицаец, веќе одамна му го свртел грбот на своето строго и правилно воспитување. Сега, откако во текот на детството „дипломирал“ на ситни кражби, Џои прераснал во најстрашниот градски мафијаш, кој ужива во возбудата и во улогата на одметник. Но, животот од другата страна на законот носи висока цена. Во времиња на немилосрдни луѓе, амбиции, пари, илегален алкохол, оружје и борба за ...
сите 4 | | | веќе видена

ПЕЈТЕ СО НАС (SING) – премиера 22.12. 2016 (четврток) режија: Garth Jennings, Christophe Lourdelet улоги: Matthew McConaughey, Reese Witherspoon, Seth MacFarlane, Scarlett Johansson времетраење: 108′ жанр: Анимиран, акција, комедија, драма Сместен во свет налик на нашиот, но населен само од животни, „Пејте со нас“ го претставува Бастер Мун, угледната коала, директор на некогаш големиот театар, кој со текот на времето пропаднал. Бастер е вечен оптимист, можеби малку живее во заблуда, но го сака својот театар и ќе направи сѐ за да го задржи. Сега, соочен со пропаѓањето на своите животни амбиции, ќе има последна можност на овој избледен скапоцен камен да му ја врати некогашната слава, така што ќе го продуцира најголемиот светски натпревар во пеење. Сите животни ќе дојдат на неговата аудиција, верувајќи дека тоа е нивната шанса да си го променат животот. Додека Бастер ги подучува сите посебно и ги доведува сѐ поблиску до големото финале, ќе сфати дека театарот можеби не е единственото нешто што треба да се ...
сите 3 | | | веќе видена

25 Декември …Театар Комедија … 20:00 часот Затоа што Љубовта Осакатува … Рандеву на две сродни души. Во потрага по љубов : ( Таа – подготвена да влезе во брачните води ) ( Тој – подготвен за едновечерна авантура ) Нивната судбина зависи од судот на публиката која секогаш ќе гледа различна претстава според нејзин вкус … Дојдете – Одберете – Видете … Играат : Роберт Ристов, Мирјана Поповска Ристов и Дарко Вељиќ Костими : Елена Лука Сценографија : Роберт Ристов Кореограф : Саша Ефтимова Фотографија : Марија Феникс Генерални Спонзори : ЕЛЕНА ЛУКА ДЕКОРАТИВНИ ЅИДОВИ 078 392 812 ПАБ КОМЕДИЈА Благодарност до: Бобан Василески, Јане Марковски, Иван Куртевски, Викторија Чочороска, Орхан Мехмед …
сите 15 | | | веќе видена

Деца тргнуваат на екскурзија во посета на озлогласениот дворец на грофот Дракула. Свесни дека станува збор за легенда, децата се опуштени и воопшто не се плашат од помислата за патувањето. Напротив прават шеги на сметка на Грофот Дракула и на сметка на тие „мали деца’ што веруваат дека тој постои! Наспроти очекувањата на сите, нештата излегуваат од контрола, и навидум безопасното патување се претвора во кошмар за групата. Дали ќе го запознаат Грофот Дракула лично, останува да видиме во најновиот филм на ДАСТА ЈУНИОР. Премиерата е закажана во 18 часот во Кинотека на Република Македонија на 17ти Декември, 2016. Погледнете го трејлерот во продолжение.
| | веќе видена

Во третото продолжение на анимираниот филм на Universal pictures насловен како Despicable me, Стив Карел повторно ја репризира својата улога како Гру, но овојпат тој исто така му го позајмува својот глас и на неговиот оддамна изгубен брат близнак, – Дру, кој е идентичен на Гру, самошто има коса и… е различен на секој можен начин. Овој пат, Гру ќе се соочи со Балтазар Брат, поранешно дете-ѕвезда кој се свртел кон лошотилак одкако ја укинале неговата ТВ серија кога влегол во пубертет. Во продолжение следуваат фотографии но и трејлерот за Despicable Me 3, кој во кино салите доаѓа на 30ти Јуни, 2017.
сите 4 | | | веќе видена

Трето издание на фестивалот „Фенер“ под мотото „Сподели светлинка“ Од 16-ти до 18-ти декември, Буден Театар за трет пат го организира меѓународниот детски театарски фестивал „Фенер“, овој пат под мотото „Сподели светлинка“.Преку своето мото и програмата фестивалот повикува на општествено интегрирање на децата бегалци и ослободување од предрасудите со кои тие се соочуваат. Отварањето на фестивалот во петок на 16 ти декември ќе се случи паралелно на две локации, во Т.Ц. Табановце и П.Ц. Визбегово, гест со кој Буден Театар сака да го насочи внимаието кон децата кои дел од своето детство нарушено од војната го поминуваат изолирани во бегалските кампови во Македонија. Во текот на викендот пак, македонската детска публика може да се радува на извонредната програма која ќе се презентира во Кино Култура, Скопје. Во рамките на „Фенер“ ќе се прикажат претстави од Шведска, Австрија и Бугарија, кои се тематски поврзани со судбината на децата бегалци, како и предпремиерата на најновиот проект на Буден Театар. Исто така ...
сите 5 | | | веќе видена

Dunkirk се одвива за време на тешките мигови на Сојузниците за време на судирот со непријателот, имено кога стотици илјади војници беа опколени од една страна од противничките сили додека со грб свртени кон морето, соочувајќи се со безизлезна ситуација. Но приказната не застанува тука, туку напротив, исходот од тие настани придонесоа до денешната ситуација на глобално ниво. Режисерот на култните филмови Мементо, Престиж, Инсепшн како и Бетмен трилогијата и сеуште актуелниот – Интерстелар, во соработка со актерите Том Харди, Килијан Марфи и Кенет Брена, на 21 јули, следната година, пред светот ќе го презентираат филмот кој се очекува дека ќе ги надмине сите очекувања. Во продолжение, погледнете го трејлерот.
сите 5 | | | веќе видена

На овогодинешното издание на Комик-кон во Сан Диего, модерната Мека и збирно место на сите стрип љубители, беа изложени неколку парчиња оклоп и оружје, меѓу кои и пердувестиот шлем, кои потврдуваат дека во новиот и трет филм на Тор, Зелениот Џин ќе биде во улога на гладијатор, каков што ни е познат како од стриповите, така и од истоимениот анимиран филм, насловен како Planet Hulk. На виртуелните мрежи неодамна се појави еден постер, и истиот набрзо беше избришан, но ваквите нешта имаат тенденција да безпрестано кружат низ веб просторот. Имено, се работи за Тајландската верзија на постерот за новиот Тор: Рагнарок , во кој, познатите Авенџерси се како кога дуото од Смртоносно оружје да се сместени во некаков фантази односно научно фантастичен свет, накитен со ретро типографија и кичести бои, или као нешто што би било фраерско во далечните 70ти односно 80ти години на предходниот век. На постерот, титуларниот лик делува како да има пократка коса и наместо своето препознатливо оружје, чеканот Мјолнир, тој е ...
| | веќе видена

next