„Куќата што ја изгради Џек“, најновото филмско остварување на Ларс фон Трир кое ја подели публиката на последното издание на Канскиот филмски фестивал, конечно ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот независен филм „Јавачи на коњи” ја доби наградата за најдобар филм на филмскиот фестивал „Yala International Film festival” во Непал. „Јавачи на ...
сите 2 | | | веќе видена

Дечко во доцните дваесети години кој се разведува, се обидува да направи голема забава за разводот, обидувајќи се да се врати во живот. Режија: Хју Вилијам ...
| | веќе видена

Крими филм базиран според вистинска приказна за група на криминалци кои го извече најголемиот грабеж на накит во Лондон. Нивниот успех набрзо се претвора во ...
сите 3 | | | веќе видена

К омедијата „Шпионот што ме откачи“ со Мила Кунис и Кејт Мекинон во главните улоги и филмот „Танцувачка терапија“ со Имелда Стонтон од утре (четврток, 9 август) ќе почнат да се прикажуваат во кино „Милениум“ во Скопје. На репертоарот остануваат и акцијата „Невозможна мисија : Последици “, драмата „Кристофер Робин“ и цртаниот филм „Хотел Трансилванија 3: Одморите почнуваат“. Билетите за сите проекции во „Милениум“ чинат 150 денари. „Шпионот што ме откачи“ ќе се прикажува во 20 часот, а станува збор за две најдобри пријателки кои се вплеткуваат во интернационален заговор кога една од девојките ќе дознае дека момчето кое ја оставило всушност е шпион. „Танцувачка терапија“ ќе игра во 17.30 часот. Имелда Стонтон игра жена која на забавата по повод пензионирањето ќе дознае дека нејзиниот сопруг има афера со нејзината најдобра пријателка и е принудена да замине кај нејзината сестра која живее во сиромашен предел. „Кристофер Робин“ со Јуан Мекгрегор во главната улога во работните денови е на репертоарот во 15 часот, ...
сите 6 | | | веќе видена

Режирање реалност / Directing Reality На работилницата на Војцех Старон, која ќе трае од 20 до 22 август, учесниците ќе (на)учат како да разговараат со публиката користејќи подвижни слики и едноставност. Прва тема на дискусија ќе биде умешноста на доловувањето на врските, релациите и емоциите. Старон верува дека платното ги отсликува не само чувствата на протагонистите, туку и на снимателот, па затоа ќе се осврне и на фотографијата во филмот која е само една од потребните состојки за вистинита приказна. Извадоци од неговите филмови „Сибирска лекција“, „Аргентинска лекција“, „Браќа“ и „Дон Жуан“ ќе дадат пример за режирање реалност на полски начин. Оваа работилница се случува со поддршка на Филмската фондација на Краков. Ако сакаш да научиш повеќе за режирањето реалност, испрати ни ги твоите основни податоци (име и презиме, професија и возраст) и пиши ни како ова искуство би ти користело понатаму во животот. Пријави примаме на festival@makedox.mk најдоцна до 15 август! Биографиja Војцех Старон е полски ...
сите 24 | | | веќе видена

Од 6 – 10 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи летното издание на фестивалот Скопје Синема Сити. Оваа година ССС влезе во својата четврта година откако се организира и по тој повод, во текот на годината организираме 4 филмски настани. Централно место во програмата на Синема Сити зазема музиката и нејзиното филмско претставување. „Фестивалот е обединувачката платформа каде што се застапени повеќе содржини и компоненти преку филмската програма. Тој нема натпреварувачки карактер, односно изборот на филмови не се прави само од понова продукција, туку се селектираат филмови од најразлични години на продукција, земји и автори со цел да се прикаже ширината и богатството на музиката и светот којшто таа го инспирира или којшто е инспириран од неа“ – изјави Ненад Георгиевски, директор на Ффестивалот. Во изминатите години Фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви, на Леонард Коен и на Крафтверк, а оваа година Скопје Синема Сити ќе му оддаде почит на големиот јапонски филмски композитор Руичи Сакамото, преку ...
сите 25 | | | веќе видена

Интернационалниот танц фестивал „Танцфест“ 2018 и годинава со танцови претстави на сцената на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес. Во понеделник, на 16-ти април, на Малата сцена на театарот со почеток во 20 часот премиерно ќе биде изведена танцовата претставата „Егзистирање“ на Скопје танцов театар. Претставата се состои од три дела: „What happened to …self?“ во кореографија на Јакуб Муњко, „Без стоп“ во кореографија и режија на Матеја Киселички и “Егзистирање“ во кореографија на Рисима Рисимкин. Во вторник пак, на 17-ти април, на Големата сцена на театарот со почеток во 20 часот ќе биде изведена танцовата претстава „Д.О.Л“ на Скопје танцов театар во кореографија на Адријана Данчевска. Билетите за претставите од програмата на Танцфест 2018 се веќе пуштени во продажба на билетарницата на театарот.
сите 8 | | | веќе видена

12 април, Скопје – Со големо задоволство го најавувамe стартот на годинешниот Скопје филм фестивал, кој го подготви своето 21. издание, заедно со сите пријатели и поддржувачи. За дваесет и првото издание, Скопски филмски фестивал се потруди да донесе исклучително богата програма и содржини во чии рамки ќе понуди повеќе од 50 филмови, работилници, гостувања на нови европски филмски имиња, како и филмска ретроспектива на Алфред Хичкок. Филмовите се распоредени во седум програми, меѓу кои се: Програма на авторски филм, Панорама на светски филм, Македонска продукција, Фокус на француски филм, Програма на Европски филм, Ретроспектива на Хичкок, а од ова година со гордост ја најавуваме новата фестивалска програма Квир фокус. Годинава, Скопје филм фестивал ќе се отвори на 19 април со премиерата на новиот македонски игран филм „Година на мајмунот“ во режија на Владимир Блажевски. До 26 април, публиката на Скопје филм фестивал, во Програмата на авторски филм, чиј селектор е Татјана Јаневска, ќе може да го види „Вина“ ...
сите 104 | | | веќе видена

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 16.04 до 22.04.2018 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: претстава: ПАРТИЈА РЕМИ играат: Ѓокица Лукаревки, Маја Вељковиќ Пановска автор: Доналд Ли Кобурн режија: Виолета Џолева претстава: ПАРТИЈА РЕМИ играат: Ѓокица Лукаревки, Маја Вељковиќ Пановска автор: Доналд Ли Кобурн режија: Виолета Џолева претстава: СОЛУНСКИ ПАТРДИИ играат: Марија Спиркоска – Илијеска, Билјана Драгиќевиќ – Пројковска, Маја Вељковиќ – Пановска, Зоран Љутков, Златко Митрески, Јелена Жугиќ, Трајанка Илиева – Таци, Калина Наумовска, Гордана Ендровска, Марија Кондовска, Валдета Исмаили, Душица Стојановска, Викторија Анѓушева, Катерина Коцевска/Благица Димитровска, Катерина Шехтанска – Лаковска и Александра Павлова автор: Миле Попоски режија: Коле Ангеловски
сите 49 | | | веќе видена

На 20 и 21 април 2018 г., во Кинотека на Македонија, филмскиот фестивал за музички документарни филмови Skopje Cinema City ќе го организира својот втор настан оваа година или Пролетното издание (The Spring Edition). Пролетното издание е дел од четирите филмски настани што се планирани да се случат оваа година во различни периоди – нешто што го нарековме Четири годишни времиња. На програмата ќе се најдат следните четири документарни филмови од домашна и странска продукција: 20.04.2018 (Петок) 20.00 – Џеф Бакли: Сите тука те посакуваат 21.30 – 1959 -Годината што го промени џезот 21.04.2018 (Сабота) 20.00 – Телма Докубенд: Суперхикс (реж. Јордан Дуков)- 40 min* (слободен влез) 21.30 -.Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата Цена на билет: 100 денари, освен филмот* за Суперхикс, којшто има слободен влез. Картите ќе може да ги купите онлајн кај МК Тикетс http://mktickets.mk/nastani/ или на билетарницата во Кинотека на Македонија. Резервациите можете да ги направите од 16-19 часот на тел: 02 ...
сите 3 | | | веќе видена

Италијанскиот авантуристички филм „По стапките на мојот татко“ во режија на Марко Сегато од денеска се прикажува во Кинотеката на Македонија и во 3Д кино Битола, од каде пролжува во киносалите при Центрите за култура во Неготино и во Гостивар. Филмот е добитник на Гран при на фестивалот во Анеси, награда за најдобар актер на Фестивалот во Монтреал минатата година и италијанскиот Златен глобус за најдобра кинематографија. Дејството е сместено во 1950-тите во едно село во срцето на планините Доломити. Доменико е младо момче. Неговиот татко, Пјетро, има педесет години, но се чини дека е постар, изнемоштен од осаменост и вино; тој работи во каменоломот во сопственост на локален бескрупулозен претприемач. Односот помеѓу таткото и синот е суров и тежок; долгите тишини ги претворија во двајца странци. Веќе извесно време, мечка му се заканува на селото. Една ноќ, во пабот, Пјетро го предизвикува претприемачот: тој да ја убие мечката во замена за пари. Следниот ден, во мугрите, тргнува кон шумата. Доменико одлучува ...
сите 2 | | | веќе видена

Концептот на КРИК! се состои од два сегменти кои ги таргетираат потребите на младите луѓе и тоа: (1) Општествен – актуелни теми кои ја засегаат младата популација и ставаат акцент на секојдневните проблеми со кои тие се соочуваат, и (2) Културен – воведување на младите во културните трендови преку претставување на нови ликови од уметноста, музичката сцена, филмската индустрија и младинскиот активизам. Позади КРИК! стојат Бруно Велјановски, Трифун Ситниковски, Деница Чадиковска, Давид Илиески и Константин Битраков.
| | веќе видена

Во модерниот хорор и трилер „Тивко место“, четворочленото семејство мора да води живот во апсолутна тишина, откако нивниот опстанок ќе го загрозат мистериозни суштества кои го ловат и оној кој ќе испушти и најмал звук. Ако те слушнат, ќе те уловат! Нашиот свет е нападнат од наизглед неранливи грабливци кои на најмалиот можен шум веднаш напаѓаат со смртоносна сила. Сето тоа се одвива околу едно правило – движи се внимателно и никогаш не создавај никаков звук. Едно генијално семејство успеа да преживее во тишина, внимателно пригушувајќи го секој звук во секојдневниот живот. Оваа недела ни пристигнува анимираната авантура „Шерлок Гномс“. Градинарски џуџиња, Гномео и Јулија, го ангажираат детективот Шерлок Гномс за да го открие исчезнувањето на останатите градинарски џуџиња. По повод престојните Велигденски празници, на 05 и 06 април во фоајето на Cineplexx ќе се одржи настанот Семејни денови со бројни активности наменети за најмладите. Линк до настанот: https://bit.ly/2H8DArn Неделна програма 5.4 – 11.4.2018 ...
сите 6 | | | веќе видена

Од четврток, 5 април, два нови филма на репертоарот на кино Милениум: Одличната унгарска драма, НА ДУША И ТЕЛО, и суперинтересната анимирана комедија ШЕРЛОК ГНОМС. НА ТЕЛО И ДУША (ON BODY AND SOUL) – премиера 05.04. (четврток) режија: Ildikó Enyedi улоги: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider времетраење: 116′ жанр: Драма, романса Сосема случајно две интровертни личности откриваат дека делат исти соништа секоја вечер. Зачудени и исплашени. Нетрпеливи, но сепак ја прифаќаат оваа случајност и се обидуваат да ги рекреираат своите соништа во реалноста. ШЕРЛОК ГНОМС (GNOMEO & JULIET: SHERLOCK GNOMES) – премиера 05.04. (четврток) режија: John Stevenson улоги: James McAvoy, Emily Blunt, Chiwetel Ejiofor, Mary J. Blige, Johnny Depp времетраење: 86′ жанр: Анимиран, комедија Шерлок Гномс и Гном Вотсон влегуваат во еден музеј, каде што нивниот најголем противник, Мориарти, гномите ги држи како заложници. По кратка борба, успеваат да го победат Мориарти и да ги спасат заложниците. Но, кога Гномео и Јулија ...
сите 6 | | | веќе видена

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 09.04 до 15.04.2018 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: претстава: СЕКС ДРОГА И РОКЕНРОЛ играат: Сашо Тасевски автор: Ерик Богосјан режија: Ристе Алексовски претстава: КАКО ДА СЕ ОГРАБИ БАНКА играат: Лазе Манасковски, Марија Кондовска, Гоце Тодоровски, Симон Манасковски, Катерина Шехтанска – Лаковски, Калина Наумовска, Игор Георгиев автор: Сами Фејд режија: Иван Манасковски претстава: ЧОЛАК играат: Сашо Тасевски, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Игор Стојчевски автор: режија: Синиша Евтимов претстава: АТЕНА СО ПЕНИС играат: Рубенс Муратовски, Катерина Коцевска, Лазе Манасковски, Зоран Љутков, Јана Стојановска, Гордана Ендровска, Филип Трајковиќ, Калина Наумовска, Емилија Мицевска, Благица Димитровска, Александар Степанулески, Ванчо Петрушевски, Гоце Тодоровски, Диме Илиев автор: Александар Русјаков режија: Синиша Евтимов претстава: ТОАЛЕТ ЗА ДАМИ – Гостува театарот Ј.Х.Џинот од Велес играат: Зорица Панчиќ, Кица Ивковска, ...
сите 13 | | | веќе видена

Во рамките на годинешната програма на Скопје филм фестивал, утре, 27 април, работилница за анимиран филм ќе одржи Берин Тузлиќ, уметник од Сараево. Работилницата се состои од три сегменти:: видеа од Ричард Вилијамс, интерактивен edutainment и видео цртање со тајминг музика, комбинирана техника Фазонатор Берин Тузлиќ е мултимедијален уметник од Сараево, доцент по цртана анимација. Добитник е на многубројни награди од областа на краткиот анимиран арт филм, изработка на реклами и стрипови. Неговиот филм „Сараево, не знам кога и не знам каде сум“ е добитник на 33 награди, покрај останатите наградувани филмови „Страшила“, „Бегам и кога не сум крив“, „Фазонатор“ и други. Автор на повеќе од 10.000 минути арт и рекламни анимации. Тузлиќ е претседател е за БиХ на АСИФА, светско здружение на аниматори. Претседател е на НВО Pixel.ba од Сараево за аудио-визуелни комуникациски вештини. Коспоственик е на најголемата адвертајзинг агенција и продукција „Виамедиа“ во Бих, која има свои подружници во три земји. Работилницта ...
сите 33 | | | веќе видена

МАША И МЕДО (Маша и Медведь) – премиера 27.04. (четврток) режија: Душица Новаковиќ улоги/синхронизација: Дариа Пројковска времетраење: 63′ жанр: Анимиран, синхронизирано Маша е три-годишно енергично, пријателско и итро девојче кое живее во шумата и секогаш запаѓа во неволји. Нејзиниот добар пријател Медвед, кој ја штити, често запаѓа во неволја покрај Маша. Но и покрај тоа, тие двајцата заедно со другите животни во шумата ја забавуваат публиката, но и ја учат на креативноста, лојалност и вистинско пријателство. ЧЕТВРТОК – ПЕТОК (27.04. – 28.04.): 13:00 – МАША И МЕДО (Маша и Медведь) 15:00 – OЗИ (OZZY) – Премиера 17:30 – УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ (BEAUTY AND THE BEAST) 20:00 – БРЗИ И БЕСНИ 8 (THE FATE OF FURIOUS) 22:30 – АХ, ЉУБОВ МОЈА – Премиера САБОТА – НЕДЕЛА (29.04. – 30.04.): 11:00 – МАША И МЕДО (Маша и Медведь) 13:00 – OЗИ (OZZY) 15:00 – ШТРУМФОВИ: СКРИЕНОТО СЕЛО (SMURFS: THE LOST VILLAGE) 17:30 – УБАВИЦАТА И ЅВЕРОТ (BEAUTY AND THE BEAST) 20:00 – БРЗИ И БЕСНИ 8 (THE FATE OF FURIOUS) 22:30 – АХ, ЉУБОВ МОЈА ...
сите 6 | | | веќе видена

next