Денес започнa снимањето на краткометражниот игран филм „Исклучиво жолти лалиња“ во режија на Кузман Кузмановски , а според сценарио на Ева Камчевска . Филмот ќе се снима од 1 до 6 април на неколку локации во Скопје и околината. Актерската екипа ја сочинуваат: Тони Михајловски, Горан Трифуновски, Александра Павлова, Снежана Киселички и Кети Илиевска . Директор на фотографија е Кирил Шентевски , сценограф Дејан Гошевски , шминката е на Игор Петрески , а продуценти се Калина Кузмановска и Кузман Кузмановски . „Исклучиво жолти лалиња“ е приказна за Гиго, писател и слободен уметник кој сѐ уште е ерген поради тоа што е повлечен и срамежлив. Поканет на кафе кај своја познајничка, оваа средба му влева надеж дека по средбата веќе нема да биде сам во животот. Слушнал дека жената обожава жолти лалиња, па за добар почеток на состанокот тој е решен по секоја цена да најде жолти лалиња. Филмскиот проект е во продукција на Калина и Кузман Кузмановски ( Аурипигмент продукција ), а е поддржан од Агенција за филм на ...
| | веќе видена

Иако тукушто започна пролетта и ноември се чини далеку, сепак би сакале со вас да ја споделиме одличната вест дека шеста година по ред, на јубилејниот 15. CINEDAYS фестивал на европски филм повторно на репертоар – омилениот режисер Вуди Ален со неговиот последен филм “Café Society” . “Café Society” ќе ја има честа меѓудругото да го отвори и престојното 69. издание на Канскиот филмски фестивал. Филмот раскажува приказна за еден млад човек кој пристигнува во Холивуд во раните триесетти години, надевајќи се дека ќе работи во филмската индустрија, се вљубува, и се наоѓа себеси во еден вибрантен свет кој го одбележува духот на раниот 20 век во Америка. Главни актери во филмот се две надоаѓачки холивудски ѕвезди – Кристин Стујарт и Џеси Ајзенберг, кои во филмот се рамо до рамо со веќе етаблираните холивудски актери како Блејк Лајвли , Паркер Пози и Стив Карел . Покрај “Café Society”, најавуваме и жешка програма со сите големи имиња од авторскиот филм, чии дела ќе излезат во текот на оваа 2016 година.
сите 2 | | | веќе видена

По големиот интерес и огромната посетеност кои ги предизвика минатата година, Филозофскиот Филмски Фестивал се враќа со своето шесто издание во кое ќе бидат проектирани три значајни филмски достигнувања проследени со излагања на тројца еминентни познавачи на филозофијата и филмот. Покрај тоа, Фестивалот годинава подготвува и богата придружна програма. Главната програма ќе се одржи од 7-9 април 2016 во просториите на Кинотека на Македонија. Фестивалот ќе биде отворен на 7-ми април во 19:00 часот со прикажувањето на филмот „Еден маж и една жена“ на францускиот режисер Клод Лелуш, придружено со предавањето на проф д-р Денко Скаловски со наслов „Едноставно: еден маж и една жена“, по што ќе следува пригоден коктел во фоајето на Кинотека на Македонија. Вториот ден на фестивалот, 8-ми април (19:00 часот), е резервиран за проекцијата на турскиот филм „Касаба“ на режисерот Нури Билге Џејлан и излагањето на д-р Дејан Здравков на тема „Чехов во Анадолија – изградба на една поетска фабула“. Овогодишното издание на ...
сите 11 | | | веќе видена

Тие ја освоија публиката уште во 2002 година, а сега пристигнува и новото продолжение на романтичната комедија – „Мојата голема грчка свадба 2“ . Тие се враќаат во истиот состав, но и некои нови ликови. Главни улоги се повторно Ниа Вардалос и Џон Корбет , а новиот член на семејството е нивната ќерка Париз. Сценарист е Ниа Вардалос, која после објавата за продолжението на филмот и одличните реакции од фановите, на својот Твитер профил објавила во нејзин стил – „Сега знам што е мајчинство, спремна сум за продолжението. Некои ќе кажат дека ми снемале пари и сакам да сум покрај некој па сум истрчала кај Џон. Едно од тоа е точно“. Сите уживале повторно во собирот за снимањето, се фокусирале и на основната порака на филмот со која се сложува и публиката, она што ги воодушеви во првиот дел: „На крајот на денот, најважна е фамилијата“. Кога завршило снимањето Корбет ја гушнал Ниа и ѝ рекол: „Драга ова мора да го повториме!“ Филмот „Орелот Еди“ е инспириран според вистинита приказна за Мајкл Еди Едвардс (Еџертон) ...
сите 17 | | | веќе видена

Можеби Marvel доминира на филмскиот пазар, но, од друга страна, наслови на DC го имаат окупирано телевизискиот свет – некои од нив веќе сме ги гледале, некои се емитуваат моментално… Како и да е, заборавете на реалноста и дозволете си малку дружба со суперхероите! ARROW По пет години поминати на пуст остров, оддалечен од претходниот живот на висока нога, Оливер Квин (Стивен Амел) се враќа во Старлинг Сити како променет и скромен човек, кој по сѐ што минува има сосема поинаква перцепција на животот. По враќањето, повторно се зближува со семејството и со пријателите, но се обидува да го скрие својот нов идентитет. Станува збор за еден од најпосакуваните ергени – милијардери дење, а маскиран одмаздник ноќе: серијата го следи токму патешествието и целосната трансформација на Квин во суперхерој. THE FLASH Иако станува збор за серија која произлезе од Arrow , сепак, веќе се потврди и докажа дека може да функционира, прераснувајќи во една од најпопуларните и најуспешни серии на CW . Главниот јунак Бери Ален (Грант ...
| | веќе видена

Конечно, екипата на Screen Junkies нѐ почести со генијален искрен трејлер за The Revenant на повеќекратниот оскаровец Алехандро Гонзалес Ињариту . Изминатиот период бевме постојано опсипувани со информации за филмот, кој беше главен кандидат за „Оскар“, тргнувајќи од проблемите за време на снимањето, екстремно лошите услови, посветеноста на водечките актери – Леонардо ди Каприо , кој конечно се вброи меѓу наградените со златна статуета, и Том Харди . Филмот е базиран на вистинска приказна за американскиот трагач во експедицијата на трговци со крзно, Хју Глас, кој во неверојатни околности, откако е оставен да умре, собира сила и тргнува на одисеја по убиецот на својот син за да се одмазди, како што најавува и самиот наслов. И тука настапуваат авторите на Honest Trailer , кои како и секогаш се прецизни во забелешките, забавни и смешни, правејќи интелигентна пародија, најчесто не многу далеку од вистината, со навидум ноншалантни коментари, но, сепак, издржани. Беше само прашање на време кога The Revenant ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Во рамките на репертоар на Театар „Џинот“ Велес за месец април, во сабота, на 2ри април, во 20 часот, на малата сцена на театарот ќе гостува Факултетот за аудио-визуелни уметности ЕФТА, со испитната претстава на студентите од прва година по актерска игра, во класата на проф. Мето Јовановски и асс. Магдалена Ризова Черних. Во понеделник пак, на 4ти април, на големата сцена на театарот ќе гостува Театарот „Бора Станковиќ“ од Врање, Србија со претставата „Три сестри“ од А.П.Чехов, во режија на Трајче Ѓоргиев. Билетите за претставите се веќе во продажба на билетарницата на театарот.
сите 5 | | | веќе видена

Ако сте еден од бројната армија фанови на суперхероите на DC Comics , тогаш по излегувањето на Batman v Superman: Dawn of Justice , пристигнува уште една фантастична вест – на 5 август нѐ очекува премиерата на Suicide Squad . Филмот на едно место собира група криминалци и вагабонти, кои потекнуваат од стриповите, со цел да завршат одредени мисии, при што, ако завршат лошо, никој значаен во општеството нема да биде обвинет. Интернационалниот трејлер ни носи некои нови снимки од овој филм и е за нијанса со побрзо темпо во споредба со првиот ( ако сте го пропуштиле, може да го погледнете овде ), а особено добар елемент е што во него повторно фантастично е вклопена легендарната и комплексна Bohemian Rhapsody од Queen . Екипата е одлична, но, според написите и изјавите на членовите, нѐ очекува неверојатна изведба на Џаред Лето , кој го толкува Џокер. Според режисерот Дејвид Ајер , Лето ќе биде најдобриот Џокер во историјата. „Тоа што го прави Џаред е неверојатно. Кога ќе се појави на сет, сѐ запира. Неговата ...
сите 7 | | | веќе видена

Дистрибутерската куќа МЦФ МКД , во соработка со центрите за култура од Крива Паланка, Прилеп, Охрид и Струмица, ја отвора новата сезона на мобилно 3Д-кино. Благодарение на овој проект, граѓаните од овие градови ќе имаат можност да ги гледаат најновите филмски остварување. 18.04.2016 НУ Центар за култура, Крива Паланка Кунг фу панда 3 во 3Д – 17 ч./ влез 200 ден. Детето на злото – 19 ч./влез 150 ден. Дедпул – 21.15 ч. / влез 200 ден. 19.4.2016 Кино „Мис Стон “, Прилеп Кунг фу панда 3 во 3Д – 17 ч./ влез 200 ден. Новите авантури на Аладин – 19 ч./влез 150 ден. Дедпул – 21.15 ч./влез 200 ден. 25.04.2016 НУ Центар за култура „Антон Панов“ , Струмица Кунг фу панда 3 во 3Д – 17 ч./влез 200 ден. Детето на злото – 19 ч./влез 150 ден. Дедпул – 21.15 ч./влез 200 ден. 26 .4.2016 НУ Центар за култура „Григор Прличев“ , Охрид Кунг фу панда 3 во 3Д – 17 ч./влез 200 ден. Детето на злото – 19 ч./влез 150 ден. Дедпул – 21.15 ч./влез 200 ден.
сите 6 | | | веќе видена

Последниот филм на режисерката Елеонора Венинова „Борба за смрт“ влезе во официјална конкуренција на 43. издание на Атинскиот и нтернационален филмски и видеофестивал , кој се одржува во Охајо, САД. Краткометражниот филм премиерно ќе биде прикажан токму на овој фестивал, што ќе се одржи од 4 до 10 април во Охајо, САД. Претставувањето на филмот на овој фестивал е важно, бидејќи тој е на листата на Американската филмска академија, а победникот се квалификува за учество во трката за најдобар краткометражен филм на „Оскарите“. Главни актери во филмот се Мите Грозданов и Илија Струмениковски , кои толкуваат ликови на двајца старци кои се расправаат за последното гробно место во едно запустено македонско село. „Борба за смрт“ е парадоксална драма која ги разоткрива дилемите за тоа што ќе се случи ако на човек, кој животот го свел на исчекување на смртта, одеднаш некој му го уништи планот за умирачка. Сценариото за филмот минатата година освои награда за најдобро сценарио на „Драма пичинг лаб“ , работилница ...
сите 14 | | | веќе видена

Долго време септември беше резервиран за почеток на која и да било ТВ-серија. Но, денес работите се променија. Се појавија многу телевизиски и продукциски куќи, а со тоа драстично се зголеми и бројот на ТВ-серии, па сега нивните премиери се случуваат во текот на целата година, што е супер за љубителите на овој вид релаксација. Не мора да се чека есен и одеднаш да се натрупаат десетици серии, што предизвикува паника кај вистинските зависници. Сега лезетски може да се ужива цела година. Еве мала помош околу изборот на ТВ-сериите што ќе дебитираат оваа години и кои според определени параметри ветуваат многу. PREACHER Улоги: Доминик Купер, Рут Нега, Џо Гилган, Том Брук Оваа серија на AMC е базирана на истоимениот стрип и ја следи приказната на свештеникот Џеси Кастер, чие тело е запоседнато од необјаснив ентитет што му дава одредени моќи. Кастер заедно со својата поранешна девојка Тулип и со најдобриот пријател Касиди, кој е вампир, тргнуваат на патешествие барајќи го Бог. LUKE CAGE Улоги: Мајк Колтер, Махершала ...
| | веќе видена

Новиот уште повозбудлив трејлер за долгоочекуваниот филм Warcraft : The Beginning нѐ носи на теренот на крвавите битки и нѐ запознава со нови ликови, кои фановите на оваа франшиза сигурно ќе ги препознаат. Најновиот трејлер, иако е без зборови, остава силен впечаток. Со наближувањето на премиерата на 3 јуни во Англија, односно на 10 јуни во САД, Legendary Pictures нѐ почести со уште еден нов ТВ-спот за овој филм, четврт по ред. За разлика од другите холивудски екранизации на познатите стрипови или видеоигри, овој пат Warcraft се држи строго до почетоците на видеоиграта Warcraft: Orcs & Humans (1994). Како што изјавува режисерот Данкан Џонс , во филмот ќе им се посвети еднакво време и внимание на двете фракции – на орките и на луѓето, давајќи им слобода на гледачите сами да одлучат на чија страна ќе се приклонат. Самиот наслов Warcraft : The Beginning звучи мошне амбициозно и ветува дека ќе следуваат нови продолженија на адаптацијата на култната видеоигра.
сите 6 | | | веќе видена

На Pickbox премиерно пристигнува врвната криминалистичка драма за њујоршкото подземје во која главниот актер е еден бизнисмен, кој својот добро посетен ноќен клуб го користи како параван за бизнис со дрога. Освен што има среден живот, многу пари, убава жена што ја љуби, Дух е човек со статус на моќен дилер и со исклучителна улична интелигенција. Не пропуштајте ја серијата чија една епизода ја гледале повеќе од 6,5 милиони гледачи ширум светот.Сите епизоди на серијата Моќ ( Power ) на Pickbox ќе може ексклузивно да се гледаат веќе од 8 април. Раперот Фифти Сент минатата година наводно банкротираше, но тоа не го спречи да се испроба во продукциските и актерските води. Веројатно нешто и заработил. Иако Фифти Сент нема да го гледаме во главната улога, туку во улогата на ослободениот затвореник Кенан, многу работи низ кои минува главниот лик Дух (Омари Хардвик) се пресликани од животот што порано го живеел раперот. Познато е дека Фифти Сент уште во 2000 година, кога се обидел да се тргне од дрогата и улицата, ...
сите 7 | | | веќе видена

Низа од свирепи околности претвораат тивко и повлечено момче во суров, бескомпромисен водач на група отфрлени штитеници од дом за деца без родители. Заедно, тие тргнуваат во слепа одмазда кон светот зад нивните ѕидови, што им нанел само болка и страдање. Светот во кој за нив, постои само едно, заедничко име – ЏГАН.” ЏГАН е дебитантскиот игран филм на режисерот Вардан Тозија. Својата премиера филмот ќе ја има на 30.03.2016 во Градското Кино Милениум во Скопје, а потоа ке го продолжи својот прикажувачки живот низ кино салите ширум Македонија. Македонски продуцент на филмот е Дрим Фектори, ко-продуцент на филмот е Red helicopter films од Албанија. Филмот е финансиски поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија, и SEE Cinema network. Главните улоги ги толкуваат Мартин Ѓоргоски, Дениз Абдула и Никола Ристановски. Во филмот од останатата актерска екипа играат и Сара Климоска, Љупчо Тодоровски, Адем Карага, Горан Стојановски, Игор Стојчевски, Мартин Пановски, Борис Дамовски, Марија Кондовска, Саша ...
сите 24 | | | веќе видена

Дали сте психички подготвени за најновата сезона од Game of Thrones? Шестата сезона на Game of Thrones , од чија премиера на HBO нѐ дели само еден месец, според креаторите на серијата ќе биде најдобра досега. Претходната сезона генерално наиде на добар прием кај критиката, но многумина беа изненадени кога ја доби наградата „Еми“ за најдобра серија – драма минатата година, бидејќи голем број од фановите сметаа дека петтата сезона не е баш меѓу најдобрите. Токму затоа креаторите Дејвид Бениоф и Д.Б. Вајс првпат во шестата сезона одлучија, и тоа наголемо, да ја преземат целосно наративната линија на романите A Song of Ice and Fire на Џорџ Р.Р. Мартин , врз кои всушност се базира целата серија. „Ден и јас многу разговаравме околу оваа сезона. Обично во секоја сезона има неколку епизоди околу кои сме нервозни и не ги исполнуваат нашите очекувања, но оваа сезона нема такви епизоди. Имаме суперрежисери, кои знаат што прават, засилени со фантастични кинематографери. Уште за време на процесот на пишување на ...
сите 9 | | | веќе видена

Вечерва и утревечер во 20 часот во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан Still Alice (2014), во кој Џулијан Мур брилира во улогата на реномирана професорка по лингвистика на Универзитетот во Колумбија, која открива дека боледува од Алцхајмер во почетен стадиум. Станува збор за трогателно филмско остварување, во кое битката со болеста влијае врз Алис, но сепак не ја променува докрај, таа како лингвистка цел живот се занимава со зборовите, а сега не може да ги запомни, го става нејзиниот брак на тест, но и го изменува односот со ќерките, кои преку неа созреваат на еден нов начин. Џулијан Мур ги доби сите најпрестижни награди за улогата во Still Alice : „Оскар“, „Златен глобус“, БАФТА и ред други. Другите улоги ги толкуваат: Алек Болдвин , Кристен Стјуарт , Кејт Босворт , а режијата е на Вош Вестморленд и на Ричард Глацер.
сите 3 | | | веќе видена

Годинава веќе излезе еден филм со Ијан Мекгрегор во главната улога – Jane Got a Gun , кој не привлече големо внимание, а следната недела ќе започне киноживотот на вториот филм со него – Miles Ahead . Но, тоа не е сѐ од него оваа година. Фановите на овој шкотски актер ќе имаат можност да го видат во несекојдневна улога, односно во две, во филмот на Родриго Гарсија – Last Days in the Desert . Имено, Мекгрегор, следејќи ги стапките на своите колеги Кристијан Бејл, Вилијам Дефо и Џон Кавиезел, ќе го толкува ликот на Исус Христос во амбициозната драма најавена за 13 мај за широката публика. Предизвикот со кој се соочува Мекгрегор во овој филм е тоа што, од една страна, се јавува во улога на Исус, но, од друга страна, антагонист ќе си биде самиот на себеси во улогата на Сатаната. Last Days in the Desert го сместува Исус во фиктивно поглавје од неговиот 40-дневен пост во пустината. Во текот на своето патешествие се соочува со ѓаволот, кој го подложува на низа искушенија и го става на драматичен тест. Премиерата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Во првиот трејлер за Captain America: Civil War Ајронмен ( Роберт Дауни јуниор ) го потсетува Капетан Америка ( Крис Еванс ) дека некогаш биле пријатели, но, за волја на вистината, новиот филм повеќе се фокусира на разликите меѓу овие двајца суперхерои отколку на нивното пријателство. Иако на почеток односот меѓу нив се базира на несогласувања и расправии, на крајот секогаш завршуваат како тим. Во овој филм она што изненадува е односот меѓу Црната вдовица ( Скарлет Јохансон ) и Хоукај ( Џереми Ренер ) – овие двајца одмаздници цел живот се најдобри пријатели, а сега се борат на спротивставени страни. Се разбира, одмаздниците нема да се борат само еден против друг во граѓанската војна. Но, од студиото „ Марвел “ се премногу воздржани кога станува збор за главниот негативец Барон Земо ( Даниел Брул ), како и за ред други суперхерои што ќе се појават. Изгледајте го интернационалниот трејлер за Captain America: Civil War – ќе се изненадите! Режијата е на Џо и Ентони Русо , а премиерата е 6 мај. Подгответе се да ...
| | веќе видена

Вчерашната премиерата на филмот “Бетмен против Супермен” во Cineplexx беше според светски стандарди. Покрај огромниот број на фанови кои своите карти си ги набавија уште пред неколку седмици, филмот го промовираа и самите Бетмен и Супермен, благодарение на македонското студиото за анимација Lynx . Туркиш Ерлајнс ги почестија гостите со традиционален локум во бетмен/супермен стил, додека нашите пријатели од Академска книга ја промовираа новата колекција стрипови, графички новели, маски и акциони фигури а прекрасните девојки од “Скопско” ги делеа новите, стилизирани лименки пиво на (полнолетната) публика. Целовкупната атмосфера од настанот можете да ја проследите преку фотографиите кои ви ги доставуваме во продолжение. “ Бетмен против Супермен: Зора на Правдата ” продолжува да игра во Cineplexx, а од денес почнуваат и проекциите во градското кино Милениум. Не пропуштајте го овој спектакл.
сите 35 | | | веќе видена

Со пристигнувањето на еден од најголемите блокбастери на годината оваа недела – „ Batman v Superman: Dawn of Justice “, кој ќе ја претстави новата екранизација на најголемите суперхеори на DC Comics , ова е одличното време да ги разгледаме сите интерпретации на титуларните ликови на малите и големите екрани низ годините. Од страниците на нивните стрипови, ликовите на Superman и Batman скокнаа и полека се вселија во своите екранизирани авантури почнувајќи од далечните 40-ти години од минатиот век, па останувајќи присутни ден денес. Претставени со разни изгледи, пристапи, костими и актери, овие ликови минаа низ мноштво верзии зацементувајќи го иконскиот статус не само во поп-културата туку и во филмската историја. Погледнете ја еволуцијата на Superman и Batman на малите и големите екрани низ годините: SUPERMAN ACTION COMICS #1 Првото претставување на Superman беше на страниците на Action Comics во првото негово издание од 14 страни издадено на 31-ви Мај 1938 година. FLEISCHER STUDIOS SUPERMAN CARTOONS (1941) ...
сите 11 | | | веќе видена

next