СОЈУЗНИЦИ (ALLIED) – премиера 01 .12. (четврток) режија: Robert Zemeckis улоги: Brad Pitt, Marion Cotillard, Jared Harris, Xavier De Guillebon времетраење: 124′ жанр: Акција, драма, романса Во 1942 година, за време на Втората светска војна, во Казабланка, Макс, агент за разузнавање сретнува храбра жена од Францускиот отпор на смртоносна мисија. Тие се заљубуваат додека работат заедно на убиството на еден германски висок претставник, по што Макс ја убедува да одат во Лондон и да се земат. Нивната врска е под закана од притисокот на војната, посебно кога Макс ќе биде известен дека неговата сопруга можеби е нацистички шпион. Му даваат 72 часа за да ја дознае вистината и му поставуваат опасен ултиматум. ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК (I, DANIEL BLAKE) – премиера 01 .12. (четврток) режија: Ken Loach улоги: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy, Briana Shann, Dylan McKiernan времетраење: 100” жанр: Драма Даниел Блејк работел како столар поголемиот дел од неговиот живот во Њукасл. Сега, за првпат во животот, потребна му е ...
сите 8 | | | веќе видена

На шестото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимиран филм Анимакс Скопје Фест ќе бидат прикажани 50 анимирани филмови во официјалната програма, од кои 8 се наменети за детската публика. Настанот ќе се одржува од 1 до 4 декември под мотото „За нагоре“ во Кинотека на Македонија. Во четирите фестивалски денови на Анимакс Скопје Фест ќе бидат прикажани 42 краткометражни филмови и 8 филмови за деца во официјална конкуренција. Тие се избрани од пријавените рекордни 1.527 анимации од 85 земји во светот, меѓу кои најголем број од САД, Англија и Франција, но и од Германија, Индија, Иран, Шпанија, Русија, Бразил и други. Голем дел од филмовите кои се борат за Златната тула се носители на престижни награди, победници на филмски фестивали од А категорија. Традиционално на последниот ден од фестивалот, 4 декември, ќе бидат доделени наградите Златна, Сребрена и Бронзена тула, а за нив ќе одлучува меѓународна жири комисија. Исто така ќе биде доделена и Златна тула за најдобар детски анимиран филм, а за ...
сите 37 | | | веќе видена

Ве известуваме дека во среда (30 ноември) дистрибутерот „Катавеј“ од Скопје организира Вечер на швајцарски филм во кината „Фросина“ и во Кинотека на Македонија. Станува збор за два понови швајцарски филмови со меѓународни награди – „Земја на чудата“ и „Куче“ 29 ноември, дистрибутерската куќа „Катавеј“ во соработка со „Узенгија“ организираат Вечер на швајцарски филм, во среда (30 ноември), со почеток во 20 часот во киното „Фросина“ во Скопје и во Кинотеката на Македонија. Ќе бидат прикажани два филма продуцирани во 2015 година, кои имаат по неколку национални и меѓународни награди. Едниот од филмовите е „Земја на чудата“, кој ќе се прикажува од 20 часот во „Фросина“. Вториот филм „Куче“, пак, ќе има две проекции во иста вечер во две различни киносали – од 20 часот во Кинотека на Македонија и од 22 часот во „Фросина“. Влезниците за настанот се бесплатни, а обезбеден е превод на македонски јазик. 1.„Земјата на чудата“ (Heimatland) (99 мин) Десет режисери од новата генерација на филмски работници прикажуваат ...
сите 14 | | | веќе видена

Ве известуваме дека од среда, 30 ноември, во Младинскиот културен центар почнува петтата сезона на Дебатниот филмски клуб ЛАЛЕ. Проекциите и дебатите се одржуваат секоја среда, во Џебното кино во МКЦ. На почетокот почнуваме со „Ali: Fear Eats the Soul“, (Сите ние сме Али) на контроверзниот воркохолик Рајнер Вернер Фасбиндер. Филмот кој во 1974 година го доби највисокото признание од жирито на новинарите (Фипресци) на фестивалот во Кан. Влезот за сите проекции е бесплатен. НАДОМЕСТЕТЕ ГО ПРОПУШТЕНОТО!
сите 6 | | | веќе видена

Филмот за загадувањето „Зошто?“ на Мурат Жерка добитник на наградата „Ратка Илиевска-Лале“ Скопје, 27 ноември – Со големо задоволство ве информираме дека 7. издание на „Мобил фестивал“ успешно заврши синоќа во Кинотеката на Македонија, со доделувањето на наградите за најдобрите филмови снимени со мобилен. Претежно млада публика, дел од нив автори на филмовите, дел љубители на филмот, ја проследи церемонијата, а имаше можност да види и избор од филмови што пристигнаа на повикот за учество на фестивалот. Тричлено жири ги избра најдобрите автори во пет категории. За наградите одлучуваа: Ванчо Мираковски, монтажер, Дамјана Ивановска, филмолог од Кинотеката на Македонија, и Сребра Ѓорѓијевска, новинарка. Сите учесници добија благодарници. Фестивалот, кој го организира продукцијата „КТ Филм и Медиа“, годинава се одржа благодарение на поддршката од Агенцијата за филм на Република Македонија, Град Скопје, МЕПСО, Кинотеката на Македонија, Младинскиот културен центар. Во рамките на седмото издание беа одржани две ...
сите 37 | | | веќе видена

НАГРАДИ CINEDAYS 15 Официјална конкуренција: Жирито во состав Чедомир Колар, еден од извонредните продуценти во холивудската индустрија и претседател на жирито, Зринко Огреста , сценарист и режисер, професор по филмска режија на Академијата за драмски уметности во Загреб и член на Европската Филмска Академија во Берлин и македонскиот режисер Игор Иванов – Изи вечерва (19.11.16) ги соопштија наградите во официјалната конкуренција. Најдобар филм и „Златна ѕвезда“ за филмот – „Влажност“ Наградата за најдобар филм ја добива „ Влажност“ во режија на Никола Љуца , затоа што со оригинален филмски јазик успева да ја разобличи современата брачна заедница, прикажувајќи ги апсурдот и хопокризијата со кои се соочени денешните генерации, во обидите да ги оддржат традиционалната форма и вредности. Најдобра режија – Атила Тил Наградата за најдобра режија ја добива филмот „ Убијци на тркала“ во режија на Атила Тил , затоа што преку жанровски обоена фикција ја одсликува социјалната реалност на една маргинализирана група, ...
сите 3 | | | веќе видена

НОЌЕН ЖИВОТ / NIGHTLIFE режија: Damjan Kozole улоги: Pia Zemljic, Jernej Sugman, Marko Mandic, Peter Musevski, Petre Arsovski премиера: 21.11.2016 времетраење: 85‘ земја: Словенија, Република Македонија, БиХ жанр : Криминалистички, драма, мистерија Една вечер, високо профилен адвокат е пронајден на тротоарот крај една главна улица во Љубљана. Едвај свесен, лежи во локва крв и целиот е искасан од кучиња. Докторите во медицинскиот центар се борат да го одржат во живот, додека неговата сопруга, во шок, се соочува со своите најдлабоки стравови. За време на оваа ноќ таа ќе го сруши секој морален стандард за кој цврсто се залагала во животот. УСТАВ НА РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА / THE CONSTITUTION режија: Rajko Grlic улоги: Nebojsa Glogovac, Dejan Acimovic, Ksenija Marinkovic, Bozidar Smiljanic, Jelena Jovanova премиера: 21.11.2016 времетраење: 90‘ земја: Хрватска, Словенија, Чешка жанр: Комедија Четворица сосема различни луѓе живеат во истата зграда, но се одбегнуваат еден со друг поради разликите во поглед на тоа како ...
сите 3 | | | веќе видена

Вторник, 22.11, „СЛУГА НА ДВАЈЦА ГОСПОДАРИ“ од Карло Голдони, режија: Јуџел Ертен, Гостување на Турскиот Театар, 20 часот Петок, 25.11, „СТАРИЦАТА ОД КАЛКУТА“ од Ханок Левин, режија: Софија Ристевска, 20 часот Сабота, 26.11, „СПАНАЌ СО ПРЖЕНИ КОМПИРИ“ од Золтан Егреши, режија: Ненад Витанов, 20 часот
| | веќе видена

Конечно, пристигна трејлерот за долгоочекуваниот Justice League Dark, мрачниот, долгометражен анимиран филм. Како што може да забележите во продолжение, се работи за приказна каде што демонска легија му се заканува на светот, и The Justice league, која што, меѓу другите, се сочинува од првичните членови, односно основачите, ликови како што се: Бетмен, Супер-мен, Wonder Woman како и ред други херои, мора да стапат во контакт, односно да соработуваат со ликови како што се Џон Константин-Екперт за паранормалното, кој можеби го препознавате од истоимената телевизиска серија или пак од филмот со Киану Ривс, заедно со Deadman, кој неколку пати до сега беше присутен во анимираните серии со Бетмен и дружината, морничавиот SwampThing како и други, нови и возбудливи ликови кои ќе се борат противмрачните сили. Во продолжение следува трејлерот.
| | веќе видена

16.11.2016 С РЕДА Кино МИЛЕНИУМ 20:00 ч. „КАФЕ-ДРУШТВО“ Најовиот филм Вуди Ален е дел од Гала програмата. Главниот лик, младиот Боби Дорфман во потрага по возбудлива кариера го напушта Њујорк за сјајот и гламурот на Холивуд во 1930-тите. Откако ќе се вработи кај вујко му, Боби се вљубува во Вони, шармантна жена, која по некоја случајност е љубовница на неговиот вујко и шеф. Помирувајќи се дека ќе бидат само пријатели, но со скршено срце, Боби се враќа во Бронкс и почнува да работи во ноќен клуб. Тој ќе започне врска со една прекрасна џетсетерка и сѐ изгледа супер, но еден ден Вони се враќа во неговиот живот и повторно му го освојува срцето. 22.00 ч. „НЕОНСКИОТ ДЕМОН“ Филмот во режија на Николас Виндинг Рефн е приказна за Џеси која веднаш по нејзиниот 16ти роденден се сели во Лос Анџелес за да започне кариера како модел. Директорот на нејзината модна агенција ѝ кажува на тинејџерката дека ги има сите квалитети потребни да стане ѕвезда. Џеси набрзо се соочува со гневот на безмилосните злобници, кои ги ...
сите 6 | | | веќе видена

Наше огромно задоволство е да го најавиме почетокот на овогодишното издание на филмскиот фестивал Cinedays! Со српскиот филм „ Дневникот на машиновозачот “ во режија на Милош Радовиќ утревечер (четврток 10.11.16) во кино „Милениум“ го отвараме МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ НА ЕВРОПСКИ ФИЛМ – CINEDAYS . Со нас ќе биде и дел од екипата од филмот меѓу кои и Лазар Ристовски, познатиот српски актер кој ја игра главната улога во филмот. Билетите се веќе во продажба. на отворањето ќе биде присутна и дел од екипата од филмот меѓу кои и Лазар Ристовски, познатиот српски актер кој ја игра главната улога во филмот. Годинешниот CINEDAYS нуди филмови што „гравитираат“ во неколку програмски целини: Официјална селекција, CineBalkan, Гала програма, Музички документарци, LGBT филмови, МК-Кратки филмови, МК во ЕУ, Студентска програма, 101 година од раѓање на Орсон Велс, Детска програма и богата придружна програма од работилници и музички настани ГАЛА програмата и оваа година изобилува со врвни режисерски имиња и наградувани филмови ...
сите 35 | | | веќе видена

ДОКТОР СТРЕЈНЏ / DOCTOR STRANGE режија: Scott Derrickson улоги: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Mads Mikkelsen премиера: 3.11.2016 времетраење: 115′ земја: САД жанр: Акција, авантура, фантастика Од студиото Марвел ни доаѓа „Доктор Стрејнџ“, приказна за светски познатиот неврохирург, д-р Стивен Стрејнџ, кому животот ќе му се промени засекогаш, откако по една ужасна сообраќајна несреќа рацете ќе му останат парализирани. Бидејќи традиционалната медицина не може да му помогне, тој ќе биде принуден лекот да го побара во мистериозната енклава позната како Камар-Таџ. Набргу ќе сфати дека тоа не е само центар за лечење, туку и прва борбена линија против мрачните сили, кои сакаат да ја уништат нашата реалност. Наскоро Стрејнџ, вооружен со нови магични моќи, ќе биде принуден да одбере дали да се врати во животот полн со богатство и слава или да го остави сето тоа зад себе и да се бори против најмоќниот волшебник на светот. ЧЕТВРТОК – ПЕТОК ( 03.11. – 04.11. ) : 1 3 : 0 0 – ЗЛАТНА ПЕТОРКА ...
сите 5 | | | веќе видена

Драги љубители на германските филмови ! Амбасадата заедно со Центарот за култура „Антон Панов“ од Струмица го отвора 12. Фестивал на новиот германски филм во четврток на 27.10.2016 во 20:00 часот во Центарот за култура во Антон Панов Струмица со трагикомедијата МЕД ВО ГЛАВАТА од познатиот германски режисер и актер Тил Швајгер До 29. октомври можете да видите уште три играни и два детски/семејни филмови. Повеќе информации можете да најдете на: www.fngf.mk , www.skopje.diplo.de и на Facebook. Нашето мото е „Го сакаме филмот“ – се надеваме и Вие исто така. Се гледаме во кино! НУЦК „Антон Панов“ – Струмица и тимот за култура на Амбасада на СР Германија – Скопје
сите 2 | | | веќе видена

До сега би требало да сте слушнале за новата серија која ќе се емитува на Телма телевизија, насловена како Пансион Преспав . Од трејлерот кој можете да го погледнете во продолжение, можеме да заклучиме дека се работи за нова, освежувачка телевизиска серија која ќе пристигне на малите екрани во скоро време, серија која што е исполнета со хумор и интрига, пренесении преку разнобојните ликови одиграни од веќе добро познатите, веќе докажани македонски актери. Во продолжение можете да ја погледнете најавата.
сите 8 | | | веќе видена

По дваесет снимачни дена заврши снимањето на филмот „Јавачи на коњи“. Станува збор за приказна која го следи животот на тројца бездомници. Она за што тие сонуваат, а во каква реалност всушност им минуваат деновите. Сценариото е на Никола Кузелов, режија на Марјан Гавриловски, а директор на фотографија Даниел Калач. Започнат е процесот на монтажа кој го работи Златко Стровјановски, а музиката за филмот ќе ја компонира Бобан Апостолов. Главните ликови ги играат Бобан Кулески, Никола Кузелов и Долорес Попович. Премиерата се очекува во 2017 година.
| | веќе видена

Вечерва, во рамките на новиот филмски фестивал – КинеНова, ќе се прикажат неколку филма во Кинотека на Република Македонија и во Кино Култура. Со почеток од 18:00ч, воКинотека на република Македонија репризно ќе се прикаже филмот “ Бурек ” со српскиот актер Срџан Трифунович во главна улога. Подоцна, на истата локација, со почеток од 22:00 часот, ќе се прикаже филмот “Над и Под”. Во Кино Култура, во 18:00ч, ќе се прикаже филмот “Пат за Ла Паз”. Трејлерот можете да го погледнете во продолжение. По него, во 20:00ч, на репертоарот следува “Два Лоза” на Паул Негоеску од Романија, социјална комедија за постокомунистичка држава.
сите 11 | | | веќе видена

Со вечерашната скопска премиера на долгометражниот игран филм „Златна петорка“ во киното Милениум со почеток во 20 часот, започнува дистрибуцијата на овој филм низ повеќе градови во Македонија. Утревечер филмот ќе ја има и струмичката премиера каде веќе однапред се рапродадени билетите за неколку проекции. Филмот веќе остави голем впечаток кај публиката во Лондон и Битола. Публиката на фестивалот „Браќа Манаки“ со долг аплауз ја поздрави екипата по гала-проекцијата, а во официјалната фестивалска рецензија на фестивалот Реинденс во Лондон каде имаше светска премиера, „Златна петорка“ беше претставен како „силен и трогателен филм“. Ова е филмска фикција во која група другари верува во своите младешки идеали. Притоа љубовта и предавството се главни пунктови по кои се движи филмското дејствие. Во тој период на комунистички ликвидации, во 1951, се случува неразјаснето убиство на петмина студенти. Половина век подоцна, Алавантие, како сведок и истражувач, се враќа во родната Струмица со досието „Златна петорка“. ...
сите 12 | | | веќе видена

Меѓународниот филмски фестивал „КинеНова Филм Фест Скопје“ е организиран да даде фокус на творештвото на филмските автори од целиот свет кои се на самиот почеток од своите филмски кариери. Неговата цел е да открие нови авторски имиња кои надоаѓаат во светот на филмот и да им даде јасна поддршка и поттик, но и простор каде тие ќе ги претставуваат и афирмираат нивните филмски дебитантски дела, особено на оние кои преку ангажиран однос кон темите и авторскиот пристап ќе можат да понудат и една нова, понапредна визија за светот во кој живееме. Авторите на избраните филмови за официјалната програма ќе бидат поканети да бидат дел од фестивалот како би ја претставиле идејата за своите филмови, филмските приказни и причината за личната ангажираност во истите, и со тоа фестивалот и градот Скопје ќе бидат простор каде новите филмски автори ќе се среќаваат и од каде ќе ја трасираат својата филмска патека. Покрај главната програмска оска на фестивалот, ќе има многу дополнителни програми и содржини кои ќе го збогатат ...
сите 16 | | | веќе видена

Премиерно, четврток(06.10.), во 20:00 часот, филмот ЗЛАТНА ПЕТОРКА, во режија на Горан Тренчовски, со ПЕТАР АРСОВСКИ, ИГОР АНГЕЛОВ, ЉУПКА ЏУНДЕВА, ЈАНА СТОЈАНОВСКА, НЕНАД МИЛОСАВЉЕВИЌ, СЛАВКО ШТИМАЦ во главните улоги. Во другиот ноќен термин, 22:00 часот, уште еден неодмна обзнанен македонски филм. ОСЛОБОДУВАЊЕ НА СКОПЈЕ во режија на тандемот Раде и Данило Шербеџија. Од викендов новитет и кај репертоарот наменет за најмладите. Следува филмот ШТРКОВИ (STORKS), во режија на Nicholas Stoller и Doug Sweetland, со Andy Samberg, Kelsey Grammer, Kelsey Grammer, Jennifer Aniston во главните улоги. Во прилог следува репертоарот на кино Милениум за следната недела, како и инфо за новите филмови. ЗЛАТНА ПЕТОРКА (GOLDEN FIVE) – премиера 06 .10. (четврток) режија: Горан ТРЕНЧОВСКИ улоги: ПЕТАР АРСОВСКИ, ИГОР АНГЕЛОВ, ЉУПКА ЏУНДЕВА, ЈАНА СТОЈАНОВСКА, НЕНАД МИЛОСАВЉЕВИЌ, СЛАВКО ШТИМАЦ времетраење: 83′ Маки, Ката и Џиџи се верни другари кои веруваат во своите младешки идеали. Но кога Маки и Ката ја објавуваат својата ...
сите 13 | | | веќе видена

next