Во рамките на годинешната програма Македонска продукција, освен премиерата на новиот игран филм „Ах љубов моја“ по сценарио и режија на Коле Ангеловски, ќе бидат прикажани и два краткометражни македонски играни филмови: „Ќе дојдат децата“ во режија на Ана Јакимска, со Наташа Петровиќ и Шенка Колозова во главните улоги и „Чевли“ во режија на Бранко Костески, со Благој Веселинов, Григор Јовановски, Диме Илиев, Ана Костовска и Роберт Ристов во главните улоги. Премиерите на двата краткометражни филмови ќе се одржат утревечер (среда, 26 април) во кино „Фросина“ во 20, 30 часот. На проекциите ќе присуствуваат и авторите и филмските екипи. Во Кинотеката на Македонија, во среда, со почеток од 21 часот, публиката на фестивалот ќе може да ја проследи и програмата Кратки филмови, годинава насловена како „Пак да го направиме сексот супер“, во чии рамки ќе бидат прикажани 12 краткометражни филмови: „Пастув“, „Митјуб2 Август ја пее Кармина Бурана“, „Цвеќе и задници“, „Црвојадина“, „Не сакам да спијам со тебе,сакам само да ...
сите 43 | | | веќе видена

Филм на Коле Ангеловски Продукција – Авард Филм и Видео Ко-продуценти – КТ Филм и Медиа, Квазар Филм Сценарио и Режија – Коле Ангеловски Продуценти – Горан Стојилковиќ, Димитар Николов, Владимир Стојчевски Директор на Фотографија – Роберт Јанкулоски Сценограф – Илина Ангеловска Костимографи – Лира Грабул, Раде Василев Монтажер – Блаже Дулев Дизајн на звук – Дарко Спасовски Пацки Музика – Венко Серафимов, Џенгиз Ибрахим Улоги – Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ, Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски „Ах, љубов моја неверна“ е приказна за позната поп пеачка Сузан, која по успешната турнеја низ Турција и емотивините проблеми предизвикани од раскинувањето на долгогодишната љубовна врска, доаѓа во еден хотел да се одмори во мир и тишина, далеку од јавноста и новинарите. Меѓутоа, во хотелот се појавува нејзиниот поранешен љубовник Селпин, кој сака ...
сите 3 | | | веќе видена

Поради голема заинтересираност филмот Јавачи на коњи ќе има предпремиерна проекција на 4 Мај во Кинотека во 20.00 часот. Билетите се бесплатни но во ограничен број. Резервации можете да направите на ФБ страницата www.facebook.com/horseridersofficial или на emperorproduction.mk@gmail.com . Се работи за приказна за тројца бездомници, од кој едниот е хендикепиран. Тие живеат како семејство, велат дека ги има насекаде но никој не ги забележува. Алек, Мапет и Сара се хероите кои живеат во свој свет, хранејќи ја својата војла од нивните мечти и соништа. Социјалната драма се карактеризира како бајка за возрасни која обработува големи теми преку односите на тројца обични смртници. Актерската екипа е мала, составена од тројцата млади талентирани актери Бобан Кулески, Никола Кузелов и Долорес Поповиќ. Режијата е на Марјан Гавриловски, сценариото на Никола Кузелов, директор на фотографија е Даниел Калач, а зад музиката се потпишува Бобан Апостолов. После премиерата во Скопје, се очекуваат проекции и во другите ...
сите 2 | | | веќе видена

22 април, Скопје – Со големо задоволство ве известуваме дека вчера вечер Скопје филм фестивал ја имаше својата втора премиера на годинашното издание, новиот македонски игран филм „Ах љубов моја“ на режисерот и сценарист Коле Ангеловски. Пред полната сала на киното „Милениум“ Ангеловски ја претстави својата екипа велејќи дека се работи за настан од „фамилијарен“ тип. А публиката ја поздрави екипата со силен аплауз Ова е трет игран филм на Ангеловски, првиот беше „Колнати сме, Ирина“ во 1973, а овој доаѓа 29 години по култната комедија „Викенд на мртовци“. А Ангеловски рече оти се надева дека оваа нова македонска комедија ќе ја освежи домашната кинопублика. Во главите улоги ги видовме младте актери Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ , Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, како и Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски. Директор на фотографија е Роберт Јанкулоски. Сценограф е Илина ...
сите 8 | | | веќе видена

„Скопје филм фестивал“ со големо задоволство ја најавува новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“ која ќе почне вечерва (петок, 21 Април), во 19.30. часот во „Кинотеката на Македонија“. Фестивалот во партнерство со Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ од Скопје, годинава, преку програмата „Креираме заедно“, за прв пат во конципирањето на фестивалската програма ги вклучува и учениците со и без попреченост од осум инклузивни училишта од Скопје, Тетово и Струмица. Проектот се имплементира со поддршка од Европската Унија, како дел од програмата „Заштита на децата од насилство и унапредување на социјалната инклузија на децата со попреченост во Западен Балкан и Турција“, а е кофинансиран и спроведен од страна на УНИЦЕФ. На 21 април во „Кинотеката на Македонија“ ќе бидат прикажани завршните продукти од работилниците за фотографија, видео запис и плакат за детската програма . Во фоајето на „Кинотеката ќе бидат изложени фотографиите и цртежите што ги изработија ...
сите 37 | | | веќе видена

21 април, Скопје – Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на Скопје филм фестивал. „Филмот во голем дел е снимен во Скопје, исто така е и монтиран во Скопје, така што филмот е „породен“ овде. Четири месеци практично живеев во Скопје, и ова го доживувам како домашна премиера. Навистина сум почестен што филмот се враќа од таму од каде и излезе“, рече режисерот на филмот Бојан Вулетиќ. Директор на фотографија е Јелена Станковиќ, сценограф е Зорана Петров, костимограф е Лана Павловиќ, а монтажата е на Владимир Павловски. По проекцијата, публиката со силен аплауз ги поздрави маестралната актерка Мирјана Карановиќ, режисерот Вулетиќ, продуцентите Ненад Дукиќ и македонскиот дел од екипата предводен од продуцентот Томи Салковски. На програмата на фестивалот вечерва во кино „Милениум“ уште една премиера на новиот македонски филм „Ах љубов моја“ на режисерот Коле Ангеловски. „Направивме филм кој е за публика. Публиката ќе сака да го гледа, ќе ужива и ќе ...
сите 46 | | | веќе видена

претстава: ЕВРОПЈАНИ – ПРЕМИЕРА – Гостува Драмското студио од Тетово играат: Гордана Георгиадис, Глигорије Стојановски, Игор Бачоски, Мирко Водоески автор: Мирољуб Недовиќ – Рики режија: Мирко Видоески претстава: ЖИВОТ ВО ТЕСНИ ЧЕВЛИ играат: Драган Спасов – Дац, Марија Кондовска, Ѓокица Лукаревски, Ванчо Петрушевски, Душица Стојановска, Биљана Драгичевиќ – Пројковска, Зоран Љутков, Бобан Алексоски/Христијан Поп Симонов, Ненад Ангелковиќ, Миа Кантарџиева, Благица Димитровска автор: Душан Ковачевиќ режија: Ненад Витанов претстава: ФРАНКЕНШТАЈН играат: Зоран Љутков, Игор Стојчевски, Биљана Драгиќевиќ–Пројковска, Благица Димитровска, Филип Трајковиќ, Александар Степанулески, Соња Стамболџиоска, Димитрија Доксевски, Гордана Ендровска, и Наталија Теодосиева. автор: режија: Лилиа Абаџиева претстава: ВЕНЕЦИЈАНСКИ ТРГОВЕЦ играат: Јана Стојановска, Диме Илиев, Јовица Михајловски, Анастас Тановски, Златко Митрески, Зоран Иваноски, Дамјан Цветановски, Стефан Вујисиќ, Григор Јовановски, Јаков Спасов, Марко Илиќ, Сергеј ...
сите 9 | | | веќе видена

Премиерата на ‘Јавачи на коњи’ ќе се одржи на 5 Мај, во 20.00 часот во Кинотека на Македонија. Билетите се ограничени, а резервации можете да направите на ФБ страницата www.facebook.com/horseridersofficial или на emperorproduction.mk@gmail.com Се работи за приказна која го следи животот на тројца бездомници и нивните мечти. Социјалната драма се карктеризира како бајка за возрасни која обработува големи теми преку односите на тројца обични смртници. Режијата е на Марјан Гавриловски, сценариото на Никола Кузелов, директор на фотографија е Даниел Калач, а зад музиката се потпишува Бобан Апостолов. Во главните улоги се појавуваат Бобан Кулески, Никола Кузелов и Долорес Поповиќ. По премиерата во Скопје, се очекуваат проекции и во другите градови низ Македонија. Save
сите 4 | | | веќе видена

Дали е возможно да се побегне од сопствената крв? Режисерот Адам Смит, докажаниот британски телевизиски мајстор и автор на рекламите на многу познати брендови, ќе дебитира со неговиот филм „Нож во грб ” . Домашната публика ќе може да го погледне филмот од 20 април и да ужива во исклучителната актерска екипа предводена од Мајкл Фасбендер и Брендан Глисон. “Нож во грб”, е приказна за семејството на англиски номади, кои живеат како одметници во анархичниот агол во едно од најбогатите села во Британија. Колби Катлер (Brendan Gleeson) ќе ја започне својата непланирана битка, кога неговиот син Чед(Мајкл Фасбендер) ќе се запраша какво влијание има Колби над својот внук и ќе посака да побегне од својот доминантен татко. Чед со сите негови сили сака на сопствените деца да им обезбеди образование, за да ја избегнат неговата судбина. Меѓутоа, за да побегне од Колби и таквиот начин на живот, за чии последици би можел да има казна во затвор, па дури и смрт, Чад ќе мора да забоде нож во грб на својот татко. „Роден сум ...
сите 9 | | | веќе видена

Во четврток, на 20 април, во Театар „Џинот“ Велес, во организација на продуцентската куќа „Катавеј“ од Скопје, со организирана кино-проекција премиерно ќе биде прикажан холандскиот игран филм за деца „Малиот гангстер“, синхронизиран на македонски јазик. Премиерата на филмот е дел од проектот на програмата „Медиа“ кој ќе се реализира во три земји, Македонија, Хрватска и Албанија и кој подразбира проекции на филмот истовремено во трите земји, синхронизиран на јазикот каде што ќе се прикажува. Филмот „Малиот гангстер“ во режија на Арне Тонен е еден од најнаградуваните европски детски филмови на фестивалите наменети за детската публика. Филмот е комедија наменета за деца на возраст од 8 до 14 години, а во Театар „Џинот“ Велес ќе биде прикажан со организирана посета на основните училишта од градот.
сите 96 | | | веќе видена

претстава: БУРЕ БАРУТ играат: Лазе Манасковски, Иван Петрушевски, Гоце Тодоровски, Ѓокица Лукаревски, Благица Димитровска, Јовица Михајловски, Благој Чоревски, Александра Павлова, Игор Стојчевски, Виолета Шапковска, Емилија Мицевска, Сашо Тасевски, Александар Степанулески, Димитрија Доксевски, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Јана Стојановска, Симон Манасковски автор: Дејан Дуковски режија: Сашо Миленковски претстава: ЧОЛАК играат: Сашо Тасевски, Рубенс Муратовски, Филип Трајковиќ, Игор Стојчевски автор: режија: Синиша Евтимов претстава: ВЕНЕЦИЈАНСКИ ТРГОВЕЦ играат: Јана Стојановска, Диме Илиев, Јовица Михајловски, Анастас Тановски, Златко Митрески, Зоран Иваноски, Дамјан Цветановски, Стефан Вујисиќ, Григор Јовановски, Јаков Спасов, Марко Илиќ, Сергеј Димоски. автор: Вилијам Шекспир режија: Наташа Поплавска претстава: КАПЕТАНОТ ЏОН ПИПЛФОКС – Гусарска бајка со пеење и мечување играат: Игор Ангелов, Таци Илиева – Вељиќ, Јана Стојановска, Александар Степанулески, Симон Манасковски, Димитрија Доксевски, Маја ...
сите 4 | | | веќе видена

Три новитети ќе осамнат на „велигденскиот“ репертоар на кино Милениум. Апсолутен хит, за кој не престанува интересот е секако филмот БРЗИ И БЕСНИ 8 (THE FATE OF FURIOUS). Дури осмо продолжение на серијалот филмови посветен на фанатиците на уличните трки. Филмот е во режија на F. Gary Gray, а улогите ги толкуваат Dwayne Johnson, Charlize Theron, Scott Eastwood, Vin Diesel, Jason Statham. Неделава ќе биде забавно и за најмладите. МАЛИОТ ДИРЕКТОР (THE BOSS BABY), анимирана комедија за бебето-директор следува во термините предвидени за најмладата публика. Alec Baldwin, Steve Buscemi, Jimmy Kimmel, Lisa Kudrow, Tobey Maguire ги позајмуваат гласовите, а на позиција режисер се потпишува Tom McGrath. И последното премиерно издание за неделава е германскиот ПОЗДРАВ ОД ФУКУШИМА (Grüße aus Fukushima), во режија на Doris Dörrie со Rosalie Thomass, Kaori Momoi, Nami Kamata во главните улоги. Во прилог следува репертоарот на кино Милениум, како и повеќе инфо за новите филмови. МАЛИОТ ДИРЕКТОР (THE BOSS BABY) – премиера ...
сите 8 | | | веќе видена

Во среда, на 12ти април, на Малата сцена на Театар „Џинот“ Велес, со почеток во 20 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Синиот портокал“ од Џо Пенхол, во режија на Александар Ивановски., како трета продукција од Годишната програма на Театарот за 2017 година. „Синиот портокал“ е македоинска праиведба на истоимениот драмски текст на британскиот автор Џо Пенхол кој во своите драми се занимава со современиот социолошки контекст, а ликовите за кои пишува се индивидуи кои бараат себереализција во општеството кое робува на бирократизација и меѓучовечки ривализам. Станува збор за саркастична комична пиеса, која се осврнува на расата, менталната болест и британскиот живот во 21-виот век. За првпат е поставена во 2000 година во Националниот Театар во Лондон и доживува голем успех освојувајќи ги наградите за најдобра драма на три престижни британски фестивали. Во центарот на оригиналната пиеса се двајца психијатри кои се обидуваат да се справат со млад шизофрен пациент, афроамериканец кој доаѓа од црнечкото ...
сите 22 | | | веќе видена

Стефан Сидовски – Сидо и оваа година на ФФФ, овој пат со ревија кратко-метражни филмови, меѓу кои: Контејнер (2008). Полуден Револуционер (2015), Raison d’etre (2006), Средба (2014), Големиот оратор (2007), C’est la Vie (2016). 5ти Април (Среда) со почеток од 20:00ч По проекциите следува отворена дискусија со професорот.
сите 4 | | | веќе видена

Во среда, на 5ти април, на Малата сцена на Театар „Џинот“ Велес, со почеток во 20 часот ќе се одржи премиерната изведба на „Песни за татковината“, монодрама на актерот Петар Темелковски како дел од Годишната програма на театарот, поддржана од Министерството за култура на Република Македонија. Поводот на Темелковски за постановка на својот авторски проект „Песни за татковината“ е 75 годишнинината од смртта на македонскиот поет, револуционер и хуманист Никола Јонков Вапцаров. Како и во претходните монодрами од циклусот на Темелковски посветени на значајни фигури од македонската историја, и во оваа се користени архивски материјали од истражувањата на македонските историчари, како и документи достапни во архивите на Македонија кои ги расветлуваат назначајните аспекти од животот и творештвото на Никола Јонков Вапцаров , еден од најсилните поетски таленти кои твореле на македонски јазик. Земајќи ја в предвид силната актерска индивидуалност на Темелковски, но и неговата неприкосновеност во одбраната на македонскиот ...
сите 16 | | | веќе видена

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 03.04 до 09.04.2017 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: претстава: КАПЕТАНОТ ЏОН ПИПЛФОКС – Гусарска бајка со пеење и мечување играат: Игор Ангелов, Таци Илиева – Вељиќ, Јана Стојановска, Александар Степанулески, Симон Манасковски, Димитрија Доксевски, Маја Вељковиќ – Пановска, Ѓокица Лукаревски, Филип Трајковиќ, Душица Стојановска, Златко Митрески, Дритон Вејсели, Ѓорги Тодоровски, Анастас Тановски, Зоран Љутков, Игор Георгиев, Диме Илиев, Александра Павлова, Kaтерина Шехтанска – Лаковска/Валдета Исмаили, Билјана Јовановска автор: Душан Радовиќ режија: Коле Ангеловски претстава: 1900 – ТИОТ – монодрама играат: Кристијан Светиев автор: Алесандро Барико претстава: ВЕНЕЦИЈАНСКИ ТРГОВЕЦ играат: Јана Стојановска, Диме Илиев, Јовица Михајловски, Анастас Тановски, Златко Митрески, Зоран Иваноски, Дамјан Цветановски, Стефан Вујисиќ, Григор Јовановски, Јаков Спасов, Марко Илиќ, Сергеј Димоски. автор: Вилијам Шекспир режија: Наташа ...
сите 2 | | | веќе видена

По повод Светскиот ден на театарот, Театар „Џинот“ Велес се вклучува во хуманитарната акција на театрите од Македонија, кои во текот на месец март ќе изведат по една претстава за децата од СОС Детско село. Имено, во петок, 31ви март, на Големата сцена, со почеток во 20 часот, Театар „Џинот“ Велес ќе ја изведе претставата „Ана Комнена“ од Сашо Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев, а целиот приход од продадените влезници за претставата ќе биде донација, помош во хуманитарна работа и остварување на мисијата на СОС Детско село за обезбедување на топол дом и грижа за секое дете. Билетите за претставата се веќе во продажба на билетарницата на театарот.
сите 8 | | | веќе видена

Седмото интернационално издание на Филозофски Филмски Фестивал ќе се одржи од 30 март – 7 април 2017 во Кинотеката на Македонија . Фестивалот е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија и Град Скопје како институционални покровители, а соработници на Фестивалот се: Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, НУ Кинотека на Македонија, Универзитетот за аудиовизуелни уметности – Европска, Филмска, Театарска и Танцова Академија – Скопје и ЈУ Младински Културен Центар. Свеченото отворање на Фестивалот ќе биде на 30 март (четврток) во Кинотеката на Македонија со почеток во 19.00 часот. Повеќе информации како и целосната програма на фестивалот се достапни на официјалниот веб-сајт на ФФФ: https://filozofskifilmskifestival.wordpress.com
сите 9 | | | веќе видена

Од четврток, 30 март, на репертоарот на кино Милениум два нови филма. ДУХ ВО ШКОЛКА – научната фантастика со Скарлет Јохансон и Жулиет Бинош и долгоочекуваниот целосно анимиран филм за малите јунаци – ШТРУМФОВИ: СКРИЕНОТО СЕЛО. Повеќе информации за филмовите, како и новиот репертоар следуваат во прилог. ДУХ ВО ШКОЛКА (GHOST IN THE SHELL) – премиера 30.03. (четврток) режија: Rupert Sanders улоги: Scarlett Johansson, Michael Pitt, Juliette Binoche, Michael Wincott времетраење: 124′ жанр: Акција, драма, научна фантастика Дејството е сместено во 2029 година кога многу луѓе стануваат киборзи, заменувајќи ги некои од деловите на своите тела со вградени импланти. Но, мозокот не може да се замени и тој го претставува „духот“, т.е. човечкиот идентитет, кој се наоѓа во оклопот на механичкото тело. Филмот го следи Мајорот (Скарлет Јохансон), која ја води елитната единица под име Сектор 9, задолжена за најопасните криминалци. Нивна задача е да ги запрат, па ќе мор да се соочат со непријателот, чија единствена цел е да ...
сите 16 | | | веќе видена

Во организација на КинеНова Филмски Фестивал, прва ревија на современ грчки филм во Македонија. Цена на влезница: 100 ден. Билетара на Кино Фросина. 28.03.2017 ( вторник ) 20:00 Свечено отворање; Претставување на програмата и гостите. 20:10 Проекција краткиот игран филм „Смоква“ на режисерот Николас Коловос, награден за најдобар краток игран филм на Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје 2016 20:30 “Непријателот меѓу нас“, игран филм Сценарио: Јанис Цирос; Режија: Јоргос Цемберопулос Траење: 107 минути 22:30 Свечен коктел 29.03.2017 ( среда ) 18:30 “Суровина“ – документарен филм во режија на Христос Каракепелис Сценарио: Христос Каракепелис, Наташа Сегу Траење: 78 минути Дискускија со режисерот и сценаристот на “Суровина“ 20:30 “Среда 04:45“ – игран филм по сценарио и во режија на Алексис Алексиу Траење: 116 минути 30.03.2017 ( четврток ) 18:30 „Засекогаш“ игран филм по сценарио и во режија на Маргарита Манда Траење: 87минути 20:30 “Ден за бегство“, игран филм по сценарио и во режија на Димитрис ...
сите 29 | | | веќе видена

next