Недела 22 Мај 2016 и понеделник 23 Мај 2016. Ќе се одигра претставата “ Ајнштајновите соништа ”, според истоимениот роман на Ален Лајтман во режија на Слободан Унковски Драматургијата е на Русомир Богдановски, музиката ја изработи Златко Ориѓански, а костимограф е Розе Трајческа Ристевска. Актери: Марија Спиркоска Илијеска, Наталија Теодосиева, Симона Димковска, Ивана Павлакович, Катерина Чакмакоска, Игор Трпчески, Владимир Горѓиоски, Димитар Ѓорѓиевски, Александар Тодески, Димитар Црцороски, Мартин Манев и Илија Волчески. Театарската претстава е продукција на Театар на Навигаторот Цветко, Скопје и Театар: „Војдан Чернодрински“ како дел од Центарот за култура „Марко Цепенков“, Прил еп. Почеток на претставите: 20:00 часот Билети во предпродажба преку продажната мрежа на Купи Карти За Се` по цена од 200 денари.
сите 4 | | | веќе видена

Пристигнува „Соседи 2“ , продолжението на најпопуларната оригинална комедија во 2014 година. На ѕвездите од првиот дел, Сет Роген , Зак Ефрон и Роуз Берн , им се придружува Клои Грац-Морец . Во овој дел родителите ќе се свртат против сестринството во нивната близина. Мек (Роген) и Кели Раднер (Берн) треба да добијат второ дете и спремни се конечно да преминат кон зрел живот и да се преселат во предградието. Но, само што помислиле дека го вратиле соседството во свои раце, и дека е безбедно да ја продадат куќата, откриваат дека до нив се доселило сестринство, кое е уште полудо од Теди (Ефрон) и неговото братство. Необичните девојки од Капа Ну решиле да отворат куќа во која ќе можат да прават што сакаат. Кога Шелби (Морец) и незјините сестри, Бет (Кирси Клемонс) и Нора (Бини Фелдстин), наоѓаат совршено место блиску до кампусот, нема да дозволат фактот што се наоѓа во мирна уличка да ги спречи да прават неповторливи журки какви што правеа и момците. Пристигнува продолжението на еден од најсаканите суперхеројски ...
сите 4 | | | веќе видена

Пред да се одигра претставата ,,Жена од минатото“, повелете на промоција на книгата на театарскиот критичар Борче Грозданов насловена како ,,Патникот“. Ова свое дело авторот го посветува на животот на Васил Шишков, синот на бардот на македонскиот театар – Ристо Шишков. Авторот ве поканува: Дојдете Патникот да не е сам на патувањето, иако често беше сам. Почеток 19 часот во Театар Куманово.
сите 21 | | | веќе видена

На денот на светската премиера, премиерно и кај нас! ИКС-МЕН: АПОКАЛИПСА (X-MEN: APOCALYPSE), од четврток(19.05.), во 20:00 часот на репертоарот на кино Милениум. Одлична актерска екипа во главните улоги: Sophie Turner, Jennifer Lawrence, Olivia Munn, Hugh Jackman, Michael Fassbender, режијата е на Bryan Singer. времетраење: 141′ жанр: Акција, авантура, фантастика Апокалипса , првиот и најсилниот мутант од икс-универзумот на Марвел станува бесмртен и непобедлив. Откако ќе одмора илјада години, се буди разочаран од светот што го наоѓа. Затоа ќе регрутира тим моќни мутанти, вклучувајќи го и обесхрабрениот Магнето (овој пат го игра Мајкл Фасбендер), со што би го уништиле човештвото и би почнале нов светски поредок со кој би владееле. Судбината на Земјата е во неизвесност, па Рејвен (ја игра Џенифер Лоренс) со помош на Професорот Икс ја предводи екипата млади икс-мени обидувајќи се да го сопре својот најголем непријател и да го спаси човештвото од тотално уништување. Уште еден новитет на репертоарот на кино ...
сите 20 | | | веќе видена

Во четврток, на 19 мај, Театар „Џинот“ Велес со претставата „Федра“ ќе настапи во официјалната програма на театарскиот фестивал „Тара-ра-бумбиа“ во Благоевград, Бугарија. „Федра“ е праизведба на истоимениот текст на Сашо Димоски, во режија на Александар Ивановски, со актерите Васил Зафирчев како Хиполит и Маруша Облак како Федра, во копродукција помеѓу Велешкиот театар и Словенско Младинско Гледалишче. Претставата во својата основа ја има митската матрица за Федра и Хиполит, од која се извлечени современи читања и толкувања и се занимава со машко-женските односи од аспект на релација меѓу повозрасна жена и помлад маж. Иако првично поставена како дуо-драма, на фестивалот во Благоевград ќе биде иаведена адаптирана монодрамска верзија на претставата со актерот Васил Зафирчев, а во неколку видео сцени ќе се појави и актерката на Младинско Маруша Облак. Сценографијата нa претставата е на Филип Коруновски, костимите на Раде Василев, а автор на музиката е Сашко Костов и истата ја изведува во живо за време на ...
сите 3 | | | веќе видена

Иако сите се надеваа дека Ендру Скот ќе успее на некаков величествен начин повторно да се врати во новата, четврта сезона на мега-популарната британска серија Шерлок , каде што ќе ја репризира својата улога како Моријарти, Бенедикт Камбербеч и Мартин Фримен односно Шерлок Холмс и Доктор Вотсон ќе се соочат против друг противник, портретиран од страна на Тоби Џоунс, на кој можеби се сеќавате од неодамнешниот Капетан Америка:Зимскиот Војник , каде што го играше Нацистичкиот Доктор, кој работеше за организацијата Хидра – Арним Зола. Тоби Џоунс изјавува дека е возбуден и заинтригиран од ликот кој што ќе го игра во новата сезона на Шерлок , која што моментално се снима, додека ко-креаторот на серијата, Стивен Мофат вели дека е презадоволен што соработува со Тоби Џоунс и дека тој одлично го доловува и оживува еден од најдобрите негативци смислени од страна на Артур Конан Дојл. Сеуште е непознато за кој лик всушност се работи, но знаеме дека дејствијата во четвртата сезона ќе се одвиваат во Велика Британија, ...
| | веќе видена

Филмовите базирани според видео игри се покажале како не секогаш најуспешни во минатото. Но, со новиот Warcraft филм како и Assassins creed, нештата делуваат како да се тргнати во поинаква насока. Ликот на Мајкл Фасбендер е “регрутиран” и испратен на мисија, односно преку направата Анимус, тој ги доживава искуствата на својот предок од 15тиот век, атентаторот Агулиар, со цел да ги научи вештините кои му се потребни да се бори против долговечните непријатели – Темпларите, во борба за судбината на светот. Иако можеби приказната делува малку амбициозно и истата се разликува од добро познатата приказна на истоимената, култна видео-игра, режисерот Џастин Курцел, кој го режираше неодамнешниот хит – Шекспировиот Макбет , е оној кој може да го изведе овој потег успешно. Самиот Фасбендер играше главна улога во предходно споменатиот Макбет, заедно со актерката Марион Котилард, која исто така глуми во овој филм, а нив тука им се придружува и ветеранот, Џереми Ајронс. Премиерата на филмот Assassins creed е закажана на ...
сите 9 | | | веќе видена

Европската Асоцијација за Анимиран Филм – Картун , му додели стипендија на Гоце Цветановски , креативниот директор на Линкс Студио . Тој ќе го следи програмот за професионална обука за продукција и дистрибуција на мултимедијални и крос-медијални проекти во Барселона од 30 мај до 1 јуни 2016 година. ( http://www.cartoon-media.eu/cartoon-360/who-is-coming-2016-3.htm ) Настанот е организиран во соработка со европската МЕДИА програма , а со цел европска интеграција на професионални компании од земјите-кандидатки во меѓународните системи за финансирање на анимациски проекти. Селектираните проекти ќе бидат презентирани пред 25 купувачи и професионалци од телевизиската и мултимедијална индустрија. Линкс Студио во Барселона ќе го презентира нивниот проект за ТВ серија “Змејска Градинка” , кој исто така е селектиран и на престижниот пазар за мултимедијални проекти “Крос Видео Дејс” во Париз во јуни.
сите 11 | | | веќе видена

Претставата „Кој пукаше на 21ви?“ – продукција на Младинскиот културен центар од Скопје, ќе учествува на престојниот меѓународен театарски фестивал TESZT Euro-Regional Theatre Festival Timişoara во Темишвар, Романија. Работена според драмскиот текст Mad Forest, на современата британска авторка Керил Черчил, „Кој пукаше на 21ви?“ раскажува за периодот пред, по и за време на романската револуција во 1989-та година. Приказната за перидот пред и по падот на режимот на Чаушеску, прикажана преку конкретни семејни и интимни приказни на ликовите, ги испитува реакциите на збунувачките настани поврзани со таа револуција за обичните луѓе. Тоа што излегува на површина е страшната штета врз животите на луѓето направена за време на периодот на репресија, како и болните, долги тешкотии што ги донела промената. „Кој пукаше на 21ви?“ е во режија на Нина Николиќ, а во неа играат: Кристина Леловац, Петар Арсовски, Благој Веселинов, Стефан Вујисиќ, Нина Деан, Билјана Јовановска, Мартин Јорданоски, Владимир Лазовски, Нина ...
сите 8 | | | веќе видена

По фантастичниот успех на видео играта, на големото платно ни пристигнува ФИЛМОТ НА ЛУТИТЕ ПТИЦИ. Од четврток(12.05.), на репертоарот на кино Милениум филмот кој ќе ги забавува најмладите, а богами и возрасните фанови на „ЛУТИТЕ ПТИЦИ“. Режијата на оваа анимирана продукција е на тандемот Clay Kaytis, Fergal Reilly, а главните улоги/гласови ги толкува одлична актерска екипа Peter Dinklage, Tituss Burgess, Jason Sudeikis, Sean Penn. ФИЛМОТ НА ЛУТИТЕ ПТИЦИ 3Д (ANGRY BIRDS 3D) – премиера 12 .05. (четврток) времетраење: 97′ жанр: Анимиран, акција, комедија Во анимираната комедија „Филмот на лутите птици“ конечно ќе откриеме зошто птиците се толку бесни. Дејството на филмот нѐ води на еден рајски остров измислен за птиците. Таму сите се среќни – или барем повеќето од нив. Во овој рај, птицата со проблематичен темперамент, Ред, лудиот Чак и нестабилниот Бомба, отсекогаш биле аутсајдери. Но, кога рајскиот остров ќе го посетат мистериозните зелени свињи, овие тројца аутсајдери ќе треба да откријат зошто новите гости ...
сите 10 | | | веќе видена

Иако сите многу добро се запознаени со Нинџа Желките , од некоја причина, тимот кој стои зад продолжението на новиот игран филм Нинџа желки, насловен како ТМНТ”Надвор од сенките”, одбира да ги претстави 4те препознатливи, рептилски херои како да им е првпат да се појавуваат на екран. Овој пат, Леонардо, Микеланџело, Рафаел и Донатело не се кријат од остатокот од светот, и по совладувањето на непријателот во предходниот филм, Шредер односно како што е познат на овие простори – Секачот , тинејџерските мутирани нинџа желки се борат против нова закана. Новото зло – Вонземското суштество Кранг но и лудиот научник Бакстер Стокман и неговите мутирани дибеци – Бибоп и Рокстеди, кои се препознатливи од анимираната серија за нинџа желките која беше актуелна во ’80тите, истите се одлично пресликани на филм. За среќа, новинарката Април О’Нил, играна од Меган Фокс и нејзиниот колега Фенвик им помагаат на зелените јунаци, но тука е и маскираниот одмаздник Кејси Џоунс, портретиран од Стивен Амел, најпознат по својата ...
| | веќе видена

Без разлика дали се сурови разбојници или не, сите сакаме да слушаме за пиратските авантури на море, за закопаното богатство, за папагалите на рамената на брадестите пирати кои гледаат кон отвореното море, за нивните куки и за румот. Овие вешти морнари биле ограбувачи на бродови и од тоа живееле и често можеле да се видат спружени помеѓу буриња со рум, а на море биле страв и трепет. Сите кои го сакаа „Пиратите од Карибите“ сигурно ќе бидат луди и по серијата Црни едра ( Black Sails ) која тукушто пристигна на Pickbox , а воедно можат и да се присетат на сите оние работи што еден вистински пират го разликуваат од обичниот човек. Штом ќе помислиме на пирати, прво што веројатно ни паѓа на ум е превезот преку едното око. Тоа не е затоа што пиратите постојано се тепале и губеле очи во текот на битките, туку затоа што едното око им служело за престој на светлина, а окото под превезот било резервирано за мрак. Затоа што, кога си пират, немаш време да чекаш 20 минути окото да ти се привикне на светлината или на ...
| | веќе видена

Покана до сите заинтересирани, љубители на филозофијата и филмот кои вечерва се наоѓаат во Прилеп да ни се придружат во ЈОУ ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА „БОРКА ТАЛЕСКИ“ – ПРИЛЕП каде заедно ќе го погледнеме „ 12 гневни луѓе “ и ќе имаме можност да влеземе во дискусија со проф. д-р Ана Димишковска на тема „ПРАВДАТА, КАЗНАТА И ГНЕВОТ: КАКО СЕ ОДЛУЧУВА ЗА ЖИВОТОТ И СМРТТА?“. Вечерва, со почеток од 19:00 часот.
сите 55 | | | веќе видена

Марвеловиот „Капетан Америка – Граѓанска војна“ продолжува таму каде што филмот „Одмаздници – Ерата на Ултрон“ заврши. Стив Роџерс ( Крис Еванс ) ќе го води новиот тим на „Одмаздниците“ за зачувување на човештвото против тимот на Ајрон Мен ( Роберт Дауни Џуниор ). По уште еден меѓународен инцидент во кој „Одмаздниците“ биле вмешани и во кој дошло до колатерални штети, се засилува политичкиот притисок да се воспостави систем на одговорност и управувачко тело кое ќе одлучува кога тимот треба да биде ангажиран. Новиот „статус кво“ ќе ги подели Одмаздниците додека пробуваат да го заштитат светот од новите негативци. Во филмот главни улоги се Крис Еванс , Роберт Дауни Џуниор , Скарлет Џохансон , Себастијан Стен, Ентони Маки . Ко-режисерот Џо Русо изјавил дека „најмоќното снимање од филмот“ било кога Стив Роџерс запирал хеликоптер од полетување со голи раце. Крис Еванс за оваа сцена вежбал напорно за физички да ја исполни улогата бидејќи тие сакале да го тестираат лимитот на неговата физичка сила. Крис на ...
сите 4 | | | веќе видена

По големиот успех на иКс- Мен: Денови на Идно Минат о во 2014тата, хероите повторно се враќаат, овојпат соочувајќи се со најголемата закана до сега. Во иКс- Мен: Апокалипса , античкиот, неверојатно моќен мутант кој своевремено бил сметан за Бог, се буди во 1983та година. Гледајќи каков станал светот, одлучува да го уништи, и од рушевините, да создаде нов свет со кој тој ќе владее. Тоа не ги олеснува околностите на Професорот иКс, кој се обидува да ги насочи младите мутанти на правиот пат и на соживот со луѓето во ново отвореното Школо за надарени младинци. Џејмс МекАвој, кој го портретира Професорот Чарлс во продолжение ни говори околу новиот иКс-мен филм. Блaгодарение на нашите пријатели од дистрибутерската куќа MCF MK , екслузивните права за интервјуто со актерот Џејмс МекАвој,кој го игра Професорот Чарлс во новиот иКс-Мен: Апокалипса ги има токму www.cinema.mk . Што можете да ни кажете за Професорот во овој филм? Па, прилично е опуштен, бар во почетокот на филмот. Тој е ...
сите 2 | | | веќе видена

9 мај (понеделник) 12:00 ч. 13 мај (петок) 19:00 ч. САМО ЗА НИЧИИ ОЧИ (For No Eyes Only) Игран филм, Германија, 2013 г., 97 мин., колор, ДСП Режија: Тали Барде (Tali Barde) Сценарио: Тали Барде (Tali Barde) Улоги: Бенедикт Зивердинг, Луиза Грос, Тали Барде (Benedict Sieverding, Luisa Gross, Tali Barde) Хокеарот Сем е поразен во игра од неговиот соученик Арон и со гипс на ногата мора да седи на резервна клупа. Ученикот се повлекува во својот дом на компјутер, каде преку хакерска програма успева да влезе во собите на неговите соученици: жртвите не се свесни, дека нивната веб-камера е вклучена. Наскоро воајерот станува сведок на убиство, и токму Арон се чини исклучително сомнителен помеѓу своите четири ѕида. Него виот „сојузник“ Ливија ќе му помогне во истражувањето, па наскоро ќе западнат во низа опасни ситуации. Препорачано за возраст над 12 години… 10 мај (вторник) 12:00 ч. 14 мај (сабота) 12:00 ч. ПЕТЕРСОН И ФИНДУС: МАЛ НАПАСНИК, ГОЛЕМ ПРИЈАТЕЛ (Pettersson und Findus: Kleiner Quälgeist – große Freundschaft) ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Петок, 6 мај, НОЌИТЕ ВО БЕЛ САТЕН од Братсилав Димитров, режија: Ненад Витанов, на Големата сцена со почеток од 20 часот. Билети во продажба на билетарницата на театарот. Додека во сабота , 7 мај, со почеток во 20 часот, на малата сцена во Театар „Јордан Х. К. Џинот“ Велес премиерно ќе биде изведена претставата „ НЕКРСТЕНИ ДЕНОВИ “ од Тихомир Стојановски, во режија на Слободанка Чичевска. Претставата е во продукција на Театар „Скрб и утеха“ со финансиска поддршка од Министерството за култура на Р. Македонија. Музиката е на Јане Пенов и Мемишевци од Орашек – Гора. Во претставата играат : Жарко Спасовски, Фаик Мефаилоски,Мирјана Ристов, Страшо Милошевски,Тихомир Стојановски, Роберт Ристов и Слободанка Чичевска. Влезот е слободен .
сите 53 | | | веќе видена

Вториот МакеДокс кино викенд продолжува каде што застана. Подготвени се два документарни филма, едниот за старата југословенска кинематографија а другиот за актуелниот белоруски „Слободен театар“. Овојпат проекциите ќе бидат во кино „Култура“, пригодно за спојот на старото кино и новиот театар. А кога сме кај старото, на 6ти ќе си направиме и журка со грамофонски плочи. Донесете и вие некоја. Ајде… на кино, на театар! 06.05.2016 – Петок 21:00 – „Синема Комунисто” (Србија/2010/100′) 07.05.2016 – Сабота 21:00 – „Опасни дела“(САД/2013/76‘) Билети: 100 ден. со резервација на contact@makedox.mk (испратете име/презиме и наслов на филм) 150 ден. на врата „ Синема Комунисто “ Сместен во топ-листите на „Вол стрит џурнал“ како филм кој не смее да се пропушти, ова наградувано остварување на Мила Турајлиќ, преку инсерти на десетина југословенски филмови, ексклузивни интервјуа и архивски снимки од филмски снимања и Титовите приватни проекции, создава слика за Југославија – онаа официјалната и скриената зад кулисите. ...
сите 21 | | | веќе видена

Ни претставува особена чест да ја најавиме премиерата на краткометражниот македонски филм „ Еклер “, во режија на Марко Ѓоковиќ. Во главните улоги настапуваат Давид Тодосевски, Дина Јовевска, Sвездана Ангеловска, Игор Ангелов, Борис Дамовски. Премиерата на 27 минутниот филм е закажана за среда(04.05.) во 21:00 часот. Кратко сиже за Еклер: По десет години, синот на куварката во Маршаловата вила, добива шанса да ја вкуси храната што цел живот гледа како се готви, а не смее да ја пипне. По премиерата, филмот останува на репертоарот, ќе биде прикажуван во блок со уште еден македонски филм „Лазар“, во терминот од 20:00 часот. „ Лазар “ е еден од поновите македонски филмови, кој скопската премиера ја имаше на тукушто завршениот Скопски филмски фестивал. Филмот е во режија на Светозар Ристовски, а главните улоги ги толкуваат Ведран Живолиќ, Наташа Петровиќ, Дејан Лилиќ, Горан Невојец, Владо Јовановски. Кратко сиже за Лазар: Македонија денес. Лазар работи како „мамка“ што го одвлекува вниманието на полицијата и ...
сите 7 | | | веќе видена

Шпекулациите кои укажуваа дека Дејзи Ридли од Star Wars: The Force Awakens ќе биде новата Лара Крофт се покажаа како неточни додека Алиција Викандер, која беше наградена за својот перформнс во филмот “Данска девојка”, а исто така позната по својата улога како Ана Карењина и Геноидот во “Екс Махина”, потпиша договор да ја толкува Лара Крофт во рибутот на франшизата Томб Рајдер . Оргиналниот Томб Рајдер е видео игра која што беше објавена во 1996тата година од страна на лондонската компанија Еidos и за кратко време стана една од најпознатите видео игри на сите времиња. Нова верзија во која се прераскажа приказната на Лара Крофт излезе во 2013та година и продаде повеќе од 5милиони копии. Најновата верзија насловена како “Подемот на Ограбувачите на гробници” е достапна за Xbox One, Xbox 360 и Компјутер. Но,видео игри на страна, филмуваните верзии на Tomb Rider со Анџелина Џоли во главната улога, односно Лара Крофт: Томб Раидер и Лара Крофт Томб Раидер: Колевката на животот, заедно заработија преку 432 милиони ...
сите 11 | | | веќе видена

next