Сподели! ;) Францускиот бренд познат по посветеноста на комфорот најави дека подготвува нов знаменосец кој ќе ги замени C5 и C6 – и ќе пристигне на пазарот за две години. Големиот C6 се пензионираше пред неколку години, а C5 е веќе навистина стар (втората генерација се продава од 2008), па Citroën одлучи да понуди нов голем седан со кој ќе ги замени токму двата модели. Во интервју, претседателката на Citroën, Linda Jackson потврди дека ќе лансираат замена за C5 и C6 како во Европа, така и во Кина. Моделот ќе пристигне на крајот на оваа декада и ќе биде различен од своите претходници. „Тоа што нема да биде, е нов C5“ – Jackson изјави за Autocar – „но ќе имаме нов голем седан, бидејќи таков автомобил е круцијален за било кој голем производител – да имате кредибилитет треба да имате гама на мали, средни и големи возила, како и SUV модели. Направете го тоа добро и ќе ги покриете побарувањата за бројки и профит за да успеете во флотна и приватна продажба.“ Според она што го знаеме, новиот седан на Citroën ќе биде ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот Renault Megane RS ќе се обиде повторно да постави нови стандарди во сегментот, а алатките кои ќе ги користи се 1.8-литарскиот турбо-бензинец кој испорачува 280 коњски сили и 4Control системот за управување на сите четири тркала! Да започнеме со моторот. Новиот Megane RS е придвижуван од 1.8-литарски турбо-бензинец со четири цилиндри, кој испорачува 280 коњски сили и 390 Nm вртежен момент. Моторот е заедничко дело на инженерите од Renault Sport Cars и Renault Sport Racing. Благодарение на моторот, Megane RS забрзува до 100 километри на час за 5.8 секунди и постигнува максимални 250 километри на час. 2018 – Essais presse Nouvelle Renault MEGANE R.S. chassîs Sport en Espagne Купувачите ќе можат да изберат меѓу стандардна Sport шасија, или пак поекстремна, Cup шасија која ветува уште подобро управување. Дополнително, ќе можат да изберат меѓу конвенционален рачен менувач со шест брзини, или пак шест-брзински автоматски менувач со двојна спојка. Во обата случаи, перформансите остануваат ...
сите 17 | | | веќе видена

Сподели! ;) Легендарниот возач Carlos Sainz ја освои својата втора Dakar-титула во своето Peugeot 3008 DKR, а францускиот производител ја слави својата трета последователна победа на исцрпувачкото рели! Шпанецот и неговиот сонародник Lucas Cruz завршија пред двократниот победник од Катар – Nasser Al-Attiyah кој возеше Toyota. На третото место заврши Giniel de Villiers од Јужна Африка, кој исто така возеше Toyota. Победата на Sainz значи и трета последователна победа за Peugeot тимот. За жал, францускиот тим веќе објави дека ова ќе биде нивни последен настап на Dakar. „Peugeot веќе имаат две победи, но мислам дека ја заслуживме оваа, бидејќи вложивме многу напор во автомобилот“ – изјави Sainz, и додаде – „имавме добри и лоши моменти, но секогаш го давав максимумот. Особено во ова рели, беше навистина тешко. На почетокот реков дека ќе бидеме повнимателни, но Peugeot рече дека мораме да одиме со полн гас. На почетокот буткавме силно, а потоа само требаше да не правиме грешки.“ Во категоријата на моторцикли ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Mercedes-AMG ја воведува новата 53-серија која ќе користи електрификација на автомобилите за да постигне зголемена моќност, но и подобра економичност! Најважниот новитет кај моделите кои ќе ја носат ознаката 53 (и погодувате, ќе биде некаде меѓу моделите кои ја носат ознаката 43 и оние кои ја носат ознаката 63) е токму хибридниот погон. Погонот не е класичен хибрид, туку користи 3-литарски линиски шест-цилиндерски твин-турбо бензинец кој испорачува 435 коњски сили и 520 Nm вртежен момент, и EQ Boost стартер-алтернатор кој испорачува дополнителни 21 коњска сила и 250 Nm вртежен момент. Системската моќност е одлични 456 коњски сили и 769 Nm вртежен момент. Дополнително, EQ Boost системот го напојува и 48-волтниот електричен систем на автомобилот, а силата од хибридниот погон се пренесува кон сите четири тркала преку AMG Speedshift TCT 9G автоматски менувач со 9 брзини и Performance 4Matic+ систем за погон на сите четири тркала. Првиот модел кој ќе ја носи 53 ознаката е новиот Mercedes-AMG CLS 53. ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот Karoq има тешка задача – треба да исполни големи очекувања, па токму затоа поминавме неколку дена со новиот SUV на Škoda кој е наследник на легендарниот Yeti! Не може да се зборува за Karoq без да се спомене Yeti. Првиот SUV на Škoda не само што беше екстремно успешен и популарен, туку зад себе изгради своевидно култно следење кое и ден денес го прави популарен и привлечен. Токму затоа, инженерите и дизајнерите на Škoda имаа полни раце работа со наследникот на овој легендарен модел. Karoq е многу повеќе од само „помал Kodiaq“ – има сопствен идентитет Кога за прв пат ќе му пристапите на Karoq, ќе помислите дека е само помал Kodiaq. Но доближете се поблиску и погледнете подобро, и ќе видите дека Karoq има сопствен идентитет и сосема поинаква привлечност од големиот SUV со седум седишта на чешкиот бренд. Како и кај Kodiaq, и кај Karoq доминираат чистите, прави линии и површини, но Karoq е значително подинамичен и помладешки. Во подинамичниот лик своја улога имаат и намалените димензии во ...
сите 18 | | | веќе видена

Сподели! ;) Nissan во Детроит го претстави новиот Xmotion концепт, кој ја најавува новата дизајнерска насока за претстојните модели со теренски способности на брендот. Xmotion го дефинираат почисти форми со помалку, но поизразени странични карактерни линии, како и агресивен преден дел со големи отвори за воздух и тенки светлосни групи. Тука се и поистакнати заштитни елементи на долниот дел од браниците, споени стакла кои даваат изглед на лебдечки покрив и задни врати кои се отвараат во спротивна насока од предните. Во кабината концептот може да смести 6 патници – по двајца на секој од трите реда, помеѓу кои се наоѓа лебдечка конзола во центарот на возилото. Дизајнерите примениле многу елементи кои потсетуваат на Јапонија. На пример, целиот ентериер е направен во бела и црвена боја, на стартување на мултимедијалниот систем се појавуваат Кои риби, а долниот дел од инструмент панелот е направен од дрво и составен со архитектска техника на спојување која не користи завртки или лепак. Nissan очигледно го смета ...
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Иако класичниот – и легендарен – Defender веќе не се произведува, Land Rover реши да го прослави својот 70-ти роденден со специјален Land Rover Defender Works V8 со 400 коњски сили! Интересно е што од Land Rover кажуваат дека ова е најбрзиот и најмоќниот Defender на сите времиња – 5-литарскиот V8 испорачува 400 коњски сили и 515 Nm вртежен момент – а силата се пренесува кон сите четири тркала преку 8-брзински ZF автоматски менувач со спортски режим на работа. Сето ова резултира со 100 километри на час за 5.6 секунди и максимални 171 километар на час. Дополнително, јубилејниот Defender добива надградени сопирачки, надградена суспензија, а и 18-инчни тркала со специјални пневматици. Ќе може да се нарача во 8 различни бои, а сите примероци ќе добијат алуминиумски рачки на вратите и капаче од резервоарот за гориво. Подобрување добива и осветлувањето во форма на Bi-LED предни светлосни групи. Кабината добива Recaro спортски седишта, а конзолата, вратите и кровот се обложени во специјална Windsor кожа. ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) Иако нема најави дека компактниот седан на KIA ќе се нуди и во Европа, сепак сметаме дека во времето на супер-популарни SUV модели, ваквиот автомобил заслужува внимание! „Сегментот на компактни седани е навистина компетитивен, но со сите подобрувања кои ги носи Forte, автомобилот е повеќе од подготвен да се соочи со најдобрите во сегментот“ – изјави Orth Hedrick од KIA US. На прв поглед, веднаш се забележуваат елементите кои Forte ги презема од големиот (и одличен) Stinger – од формата, па сè до некои поситни детали. Сепак, Forte има свој идентитет благодарение на предните светла и динамичниот став. Forte сега е долг 4640 милиметри, висок 1440 милиметри а широк 1798 милиметри – тоа го прави директен конкурент на другите автомобили од овој сегмент. Кабината добива елементи кои повторно се инспирирани од Stinger – како на пример кружните отвори за вентилацијата. Добива и 8-инчен мултимедијален уред и други ситници, а купувачите ќе можат да нарачаат многу „играчки“ – меѓу кои и аудио систем од ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ford го искористи „домашниот“ саем во Детроит за да го прикаже новиот Mustang Bullit кој оддава чест на легендарниот филм со Стив МекКвин преку уникатни детали и 475 коњски сили! Новиот Bullit доаѓа со надграден 5-литарски V8 кој во оваа конфигурација испорачува моќни 475 коњски сили и 570 Nm вртежен момент – доволни да го забрзаат мускулестиот автомобил до максимални 263 километри на час. Меѓу другото, купувачите ќе добијат мануелен менувач чија рачка е како топка за билијард, а ќе добијат и уште многу, многу дополнителна опрема. Mustang Bullit ќе го препознаете и по уникатниот звук кој доаѓа од специјалниот систем за издувни гасови, но и специјалниот систем за „дишење“ кој се вградува во овој модел. Ќе можете да одберете меѓу Shadow Black и Dark Highland Green бои (ние би ја препорачале втората, секако), а дел од пакетот се и дискретни хромирани детали, 19-инчни тркала, црвени брембо сопирачки и уникатна маска на ладилникот. Ако се прашуваме ние, ова е одличен начин да се оддаде почит и кон ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Шведскиот производител се пофали со одлични бројки за минатата година – всушност, 2017 беше рекордна година за Volvo! Volvo Cars објави рекордна продажба на возила во 2017. Глобалната продажба кај производителот на премиум возила е зголемена за 7 отсто во однос на 2016 година, односно продадени се 571.577 возила. Главен двигател на растот е растечката популарност на SUV моделите, но и популарноста на новите XC60 ( кој веќе беше претставен кај нас ) и XC90 – големиот SUV кој нам ни е добро познат За речиси 21 отсто е зголемена продажбата во азиско-пацифичкиот регион, како резултат на рекордните перформанси на најголемиот пазар на Volvo – Кина. Таму продажбата е зголемена за 25.8 отсто во споредба со 2016 година. Во меѓувреме, продажбата во Европа, на Средниот Исток и во Африка порасна за 3.3 отсто, додека во регионот на Америка порасна за 0.7 отсто во 2017 во споредба со 2016 година. Изминатата година беше многу важна за Volvo Cars. Се појави новиот XC60 кој го замени најпродаваниот модел на ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) По неколкуте најави, Hyundai ја претстави втората генерација на своето несекојдневно купе – а Veloster N ќе се бори со врвните хот-хечови благодарение на 275 коњски сили! Новиот Veloster ја задржува истата несекојдневна конфигурација како и првиот модел – од едната страна ќе има само една врата, а од другата страна две. Дизајнот го дефинираат аватнгардни линии – на предниот дел доминираат големите отвори за воздух, а на задниот големиот дифузер, завршетоците на издувниот систем и дискретниот спојлер. Во САД, основниот Veloster ќе се нуди со 2-литарски бензинец кој испорачува 147 коњски сили и 178 Nm вртежен момент, но за ентузијастите далеку поинтересен е Veloster Turbo кој користи 1.6-литарски турбо-бензинец кој испорачува 201 коњска сила и 265 Nm вртежен момент, односно 275 со Overboost модулот. За вистинските ентузијасти, тука е Veloster N кој го користи истиот 2-литарски турбо-бензинец од i30 N. Тука моторот испорачува 275 коњски сили и 353 Nm вртежен момент кои ги испорачува кон предните ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Премиум-огранокот на Toyota го искористи саемот во Детроит да го претстави својот нов знаменосец – во форма на LF-1 Limitless – и да ја најави насоката во која ќе се движи во иднина. „Ова е нашата визија за нов вид на знаменосец кој ја прегрнува функционалноста на кросоверите без притоа да се откаже од перформансите и луксузот кој го нудат врвните седани на денешницата“ – изјави Kevin Hunter, претседателот на CALTY Design Research, и додаде – „LF-1 Limitless концептот комбинира имагинативна технологија и истовремено креира силна емотивна врска преку подобрување на човечкото искуство за возачот и патниците.“ Интересно, од Lexus не кажуваат каков погон го придвижува несекојдневниот концепт – тие нагласуваат дека „исто како и името, можностите за погон се бесконечни“. Со оглед на насоката во која се движи Lexus (и Toyota), очекуваме дека LF-1 Limitless го придвижува некаков хибриден погон, но не би исклучиле ниту електричен погон. Во поглед на дизајнот, LF-1 Limitless можеме да го наречеме само ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ретко кој автомобил е попрепознатлив и полегендарен од G-Class – а Mercedes-Benz тукушто ја претстави новата генерација која од корен менува некои работи – но некои работи, за среќа – остануваат исти! Самите дизајнери од Mercedes-Benz признаваат – не е лесно да се работи на таква икона каква што е G-Class. Сепак, новиот G-Class е 53 милиметри подолг и дури 121 милиметар поширок од својот претходник, а тоа ветува многу повеќе простор во кабината. Она што е импресивно е што иако G-Class е значително поголем, истовремено е и значително полесен – дури 170 килограми – а тоа се должи на користењето на полесни материјали – најмногу алуминиум. Најважните измени доаѓаат во кабината – која сега е значително полуксузна од претходно. Купувачите ќе добијат целосно нова кабина, со нов управувач, многу луксузни детали, два големи 12.3-инчни дисплеи, а ќе можат да добијат и многу, многу „играчки“. Меѓу нив ги истакнуваме Burmeister аудио уредот со 16 звучници, designo кожа за ентериерот, активни седишта со ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Поставена на MQB платформата на Volkswagen, Jetta ветува повеќе простор, поекономични и помоќни мотори и нови технологии! Jetta е еден од најпопуларните модели на Volkswagen во САД, па затоа германскиот производител инвестираше многу во новата, седма генерација. Благодарение на MQB платформата на која е поставена, Jetta може да се пофали не само со пониска тежина, туку и со повеќе простор, понови и поекономични мотори, модерен дизајн и сите нови технологии кои групацијата ги нуди. Однадвор, забележуваме модерен, но резервиран дизајн – нешто што и го очекуваме од еден Volkswagen. Сепак, новата Jetta е подолга, поширока и повисока од порано, а тоа резултира со подинамичен став. Предниот дел веднаш асоцира на Volkswagen, страничните линии се остри и јасни, а на задниот дел доминираат широките светлосни групи. Во кабината, Jetta ќе се издвои од другите автомобили „во семејството“ по дизајнот на централната конзола која е ориентирана кон возачот. Користени се поквалитетни материјали, а амбиенталното ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новата Fiesta е еден од најважните автомобили на Ford, а ние поминавме неколку дена токму со компактниот хечбек опремен со супер-економичен 1.5-литарски турбодизел. Fiesta припаѓа во навистина компетитивен сегмент – ако автомобилите кои се класа поголеми ја имаа својата „револуција“ пред неколку години, сега овој чекор напред го доживува токму сегментот во кој припаѓа компактниот хечбек на Ford. Автомобилите во овој сегмент станаа поголеми, помодерни, подобро опремени и со многу хај-тек опрема – а тоа значи дека за било кој модел да може да се носи рамо до рамо со најдобрите, треба да биде навистина добар . Така некако започнува приказната со Ford Fiesta. Кога минатата година го имавме првиот контакт со новата Fiesta во Шпанија останавме позитивно импресионирани од созреаниот карактер на германскиот хечбек – Fiesta не само што е поголема, туку е и значително порафинирана, позрела – посериозна, ако сакате. Дизајнот одлично ја дефинира новата Fiesta Дизајнот е – ако може да се каже така – пораснат. ...
сите 21 | | | веќе видена

Сподели! ;) BMW постави два рекорди – еден е за најдолг дрифт од дури 379 километри, а вториот е за полнење на резервоарот на возилото во возење – и тоа не еднаш, туку пет пати! Иако правилата за поставување на рекордот за најдолг дрифт дозволуваат возилото да запре и повторно да биде наполнето – зошто да биде тооооолку едноставно? Инженерите на BMW поставиле систем за полнење гориво во движење сличен на оној кај воените авиони, и автмобилот постави два рекорди – еден за најдолг дрифт, а другиот за полнење на гориво во движење – дури пет пати!
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ако не можете да замислите како ќе изгледа светот на автомобилите за декада, две или три – еве како тој би можел да изгледа според јапонскиот производител Nissan. Во краткото видео, Nissan не само што ја прикажува замислената автомобилска инфраструктура за 2040, туку зборуваат и за нивниот пристап кој го нарекуваат Intelligent Mobility, кој ветува дека ќе ги измени правилата за тоа како луѓето комуницираат со своите автомобили. Според нив, иднината на автомобилите не е само во конективноста и автоматизацијата, туку нула емисија на штетни гасови и Вештачка Интелигенција. Една од технологиите на кои Nissan работи е Brain to Vehicle системот кој би требало да може предвиди што сака возачот да направи, и со тоа автомобилот побрзо да изреагира. Понатаму, Nissan сака да живееме во свет во кој нема да има класичен „сообраќај“ и црвените светла не би постоеле, а електричните автомобили би користење безжично полнење и би се полнеле додека се возат. Секако, дел од таа приказна е и сообраќај во кој нема да ...
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Минатата година беше добра за Alfa Romeo – благодарение на одличната Giulia и популарниот SUV Stelvio, италијанскиот бренд го зголеми производството за дури 62%! Иако бројките на Alfa Romeo не се спектакуларни – барем не во споредба со директните конкуренти – сепак, 2017 беше одлична година за италијанскиот бренд. Минатата година Alfa Romeo произведе 150.722 автомобили – скок за дури 62% во однос на 2016 кога биле произведени 93.117 автомобили. Ова се неофицијални бројки според Fim-Cisl (италијанската унија на метало-преработувачи и производители). И покрај зголеменото производство, Alfa Romeo не ги исполни очекувањата на Sergio Marchionne кој во Април минатата година изјави дека очекува брендот да продаде 170.000 возила во 2017. Сепак, бројките не се ни многу далеку, а токму според Marchionne главни „кривци“ се слабата продажба во САД и Кина. Сепак, бројките на Alfa Romeo се за поздрав – во 2016 продале само 516 автомобили во САД, а таа бројка во 2017 е дури 12.032 возило. Според аналитичарите ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Баварците подготвија освежување и за Серијата 2 – и тоа во двете нејзини изведби. Измените кај фејслифтираните автомобили се дискретни, но сепак забележливи. Ќе препознаете поголеми „бубрези“ кои се карактеристични за BMW, поголеми отвори за воздух, LED светла за магла и редизајнирани предни и задни светлосни групи. Секако, има и други дискретни измени во предните и задни браници, но освен ако не се навистина добри познавачи на BMW, најверојатно нема да ги препознаете. Дел од освежувањето се и нови бои, но и нови дизајни на алуминиумски тркала кои можат да бидат во димензии од 16 до 19 инчи. Новитет се и редизајнирани седишта во ентериерот, најновиот iDrive со BMW ConnectedServices, а кабината во двата модели сега е поориентирана кон возачот. Дел од новитетите е и нов, 7-брзински менувач со двојна спојка кој ќе се нуди покрај 6-брзинскиот мануелен менувач и 8-брзинскиот автоматски менувач. Инженерите од BMW се фалат и со освежените мотори, кои нудат меѓу 109 и 231 коњска сила, а дел од понудата ...
сите 22 | | | веќе видена

Сподели! ;) Авантгардниот и привлечен MINI доби освежување – новитетите кај малиот тренди автомобил се значителни, а ние ги имаме сите податоци пред официјалната премиера во Детроит! Визуелните измени започнуваат со редизајнираните предни светла кои сега изгледаат попривлечно, а продолжуваат со нови алуминиумски фелни и задни светла во форма на британското знаме (кои потекнуваат од концептите на брендот и се многу, многу кул). Достапни се и нови бои и Piano Black пакет за екстериерот кој ги заменува хромираните детали со црни, и со тоа добива подинамичен и поагресивен лик. Промените продолжуваат и во кабината – купувачите ќе добијат нов управувач и нов „основен“ аудио-систем со 6.5-инчен дисплеј во боја. Сега се достапни и нови можности за персонализација – како што е уште поквалитетна кожа, можност за 3D-печатени уникатни елементи, нов 8.8-инчен мултимедијален уред со навигација како и можност за безжично полнење на мобилни уреди. Дополнително, MINI Connected системот добива можност во реално време да ...
сите 21 | | | веќе видена

next