Новиот IONIQ е еден од најзначајните новитети на Hyundai – и воедно еден од најнапредните автомобили кои се нудат на пазарот – и веќе пристигна во Македонија! Веќе неколку пати сме пишувале за IONIQ – новиот модел на Hyundai за кој е развиена уникатна платформа предвидена да може да го понуди автомобилот како класичен хибрид, plug-in хибрид или чисто електрично возило. Со IONIQ Hyundai ја потврдува својата посветеност кон еколошки-прифатливи, технолошки-напредни возила. Новиот IONIQ веќе пристигна во салонот на македонскиот импортер за возилата на Hyndai – Кореа Ауто Трејд. Изложениот примерок ја прикажува врвната изведба на моделот, со многу опрема и многу „играчки“. Автомобилот кој е поставен во салонот е во класична хибридна изведба, а тоа значи дека задолжен за придвижување на IONIQ Hybrid 1.6-литарски GDI бензинец со директно вбризгување кој испорачува 105 коњски сили и електромотор кој нуди дополнителни 44 коњски сили. Вкупната системска моќност е 141 коњска сила, а автомобилот користи 1.56-kWh ...
сите 2 | | | веќе видена

Супер-спортскиот огранок на Mercedes-Benz продава сè повеќе и повеќе автомобили – минатата година само во САД ја зголемија продажбата за 33% – и луѓето кои се на чело на Mercedes-AMG гледаат светла иднина за брендот. Според она што го кажуваат од AMG, одлична одлука било да се воведе „43“ линијата на модели – меѓу нив ги вбројуваме Mercedes-AMG C43, E43, GLC 43, GLE 43 и SLC 43. Челникот на Mercedes-AMG – Tobias Moers – ја препознава 43-гамата како вовед во AMG брендот, и според него оваа линија на модели им овозможува на другите, помоќните верзии да бидат уште пофокусирани, поагресивни и похардкор. „Можеме да одиме погоре со 63“ – истакна Moers и потврди дека иако новите шест-цилиндерски AMG модели стануваат побројни, сепак компанијата е многу силно посветена на V8 моторите. Сепак, AMG не застанува со 43, туку најави и 50-гама – а тука прв претставник ќе биде новото E-Class Coupe кое ќе се вика Mercedes-AMG E50. Овој модел ќе користи би-турбо линиски шест-цилиндерски мотор кој ќе испорачува повеќе меѓу 400 ...
сите 4 | | | веќе видена

Познато е дека Швајцарија ги крие најпрекрасните пејсажи во светот, а Steed Tours со нивниот специјално подготвен Land Rover Defender го нудат најлесниот начин за нивно разгледување. Замислете возење по селски патишта и низ фарми од еден кон друг поволшебен пејсаж. Тоа го нудат токму Steed Tours – приватна компанија која приредува авантуристичка екскурзија низ магичните планински предели на Западна Швајцарија. Во ова речиси девет минутно видео сопственикот на компанијата Дејвид Стид ја раскажува својата животна приказна и причината поради која се заљубил во убавините на оваа земја, а исто така и како подоцна се одлучил да ја направи истата подостапна за сите заинтересирани. Мораме да признаеме дека после гледањето на ова видео и нашите мисли се преселија во тој предел. Погледнете и уживајте!
| | веќе видена

Доминацијата на Peugeot на овогодинешниот Дакар е тотална – Stephane Peterhansel стигна до првата позиција, а францускиот бренд слави 1-2-3 победа! Stephane Peterhansel заслужено го зема прекарот „Mr. Dakar“ – тој е најуспешниот натпреварувач на легендарното рели, со седум победи во класификацијата на автомобили и шест кај моторциклите. Но неговата овогодинешна победа го потврдува и неговиот спортски дух – по несакан контакт со моторциклистот Simon Marcic, тој остана покрај повредениот моторциклист сè додека не пристигнаа екипите за прва помош. Времето му беше вратено, а на самиот крај тој имаше 5-минутна предност пред тимскиот колега Sebastien Loeb. Sebastien Loeb (FRA) of Team Peugeot TOTAL gives a interview at the finish line of stage 12 of Rally Dakar 2017 from Rio Cuarto to Buenos Aires, Argentina on January 14, 2017. На самиот крај, подиумот беше обвиен во француските бои. На врвот се најде Peterhansel, 5 минути зад него заврши рели-легендата Sebastien Loeb, а на третата позиција со 33 минути ...
сите 12 | | | веќе видена

Првиот вистински SUV на SEAT ветува многу – а ние поминавме неколку дена со Ateca опремена со 2-литарски TDI, во највисокото, XCELLENCE ниво на опрема! Дали се сеќавате на Seat Altea Freetrack? Да? Заборавете ја – новата Ateca е првиот вистински SUV на SEAT. Во ред, сега кога го решивме тоа прашање, можеме да се посветиме на важните детали. Рецептот е лесен. Земете ја MQB платформата која веќе широко се користи низ брендовите на Volkswagen групацијата, изберете модерни мотори, капнете неколку капки погон на сите четири тркала и напрскајте либерална количина шпански карактер – и ја добивате Ateca! Ateca ја интерпретира тековната дизајнерска насока на SEAT во нова форма за брендот. Ateca ја зема моменталната дизајнерска насока на SEAT и ја интерпретира во нова форма за брендот. Замислете го одличниот Leon, но трансформирајте го во современ SUV и она што ќе го добиете е привлечен и модерен автомобил. Дизајнерите на SEAT решиле да ги заобиколат флуидните линии кои се некако преприсутни кај конкурентите, и да ...
| | веќе видена

На саемот на автомобили во Детроит, германскиот производител го претстави новиот I.D. Buzz Concept кој всушност е најава за вториот електричен автомобил на брендот. Buzz ги следи насоките кои Volkswagen ги постави со BUDD-E , но и со електричниот I.D. минатата година. Концептот е дизајниран како наследник на легендарниот Microbus, но со електричен погон на сите четири тркала и цела гама на напредни технологии. Концептот користи голема батерија со капацитет од 111 kWh која соработува со еден електромотор на предната, и еден електромотор на задната оска. Вкупната системска моќност е 370 коњски сили, додека забрзувањето до 100 километри на час трае само 5 секунди. Според северноамериканските мерења, електричниот Buzz може да помине околу 435 километри со едно полнење. Сепак, меѓу најважните новитети мораме да го истакнеме фактот дека 80 проценти од батеријата можат да бидат наполнети за помалку од 30 минути – со соодветен полнач, секако. Концептот е поставен врз MEB платформата на Volkswagen групацијата ...
сите 2 | | | веќе видена

По неколкугодишна пауза, Nissan Micra повторно се произведува во Европа – и тоа во фабрика на Renault/Nissan во Flins, Франција. Новата Nissan Micra се произведува во истата фабрика на Renault во која се произведуваат и Clio и Зое. Петтата генерација на Micra повторно се произведува во Европа, по неколкугодишна пауза, а на клучните пазари ширум стариот континент ќе пристигне на средината на Февруари. All-New Nissan Micra start of production „Почетокот на производството на новата Micra е момент за прославување, бидејќи го олицетворува духот на соработка кој постои низ Renault-Nissan алијансата“ – изјави претседателот на Nissan Europe, Paul Willcox – „го издигнавме европскиот сегмент на компактни автомобили на ново ниво, преку фокусирање на она што купувачите навистина го сакаат денес, но и го очекуваат утре.“ Micra беше официјално претставена минатата година во Париз, и е прв модел во сегментот кој носи напредни технологии кои вклучуваат следење на слепата точка, 360-степенска камера, автоматски долги светла ...
сите 9 | | | веќе видена

Subaru ги подмлади моделите WRX и WRX STI заедно со подобрувања во повеќе области, но погонските единици остануваат неизменети. Овие подобрувања се направени со цел повторно да се зголеми интересот за овој модел, пред излегувањето на следната генерација која ќе биде поставена на целосно нова платформа и се очекува да пристигне околу 2020 година. Што се однесува до изгледот, двата модели добиваат редизајниран преден дел, на кој доминираат поизразената решетка и поголемите отвори за воздух на браникот. Тука се и нови модели на алуминиумски тркала, додека изведбите WRX Limited и STI Sport добиваат нови прилагодливи LED светлосни групи. Ентериерот сега располага со поквалитетни материјали, нови рачки на вратите, потпирачи за лакти на задните седишта со држачи за чаши, и побрзо далечинско отварање на багажникот. Subaru исто така се погрижиле за намалување на бучавата во возилото со додавање на подебели стакла на вратите и дополнителна звучна изолација. Надградбите во кабината продолжуваат со 5.9-инчен ...
| | веќе видена

Германскиот бренд ја претстави најспортската изведба од кросоверот Q5 – која сега доаѓа со нов V6 мотор. Новата погонска единица е всушност 3.0-литарски TFSI V6 агрегат кој произведува 354 кс и 500 Nm вртежен момент помеѓу 1370 и 4500 вртежи во минута, и ги испорачува преку осум-степен автоматски менувач кон Quattro погонот на сите четири тркала. Резултат на ова се забрзување од 0-100 км/ч за 5.1 секунда и електронски ограничена максимална брзина од 250 км/ч. SQ5 доаѓа со спортска адаптивна воздушна суспензија која го приближува возилото за 30 милиметри до подлогата во споредба со стандардната. Заедно со опционалниот S Sport пакет доаѓа и спортски заден диференцијал кој е способен да го подели вртежниот момент помеѓу двете задни тркала и да го испрати речиси целиот кон едно тркало, доколку е потребно. Ова значително го подобрува динамичниот карактер на управување на кросоверот. Врвната верзија на Audi Q5 исто така нуди два дополнителни режими на возење: Allroad и Lift/Offroad, покрај стандардните Comfort, ...
сите 2 | | | веќе видена

Британскиот бренд го претстави обновениот F-Type кој добива повеќе технологии, нови изведби и дискретно подмладување. Очигледно дизајнерите на Jaguar биле доволно паметни многу да не ја менуваат успешната форма на F-Type, па новиот модел добива само благо изменети браници и нови светлосни групи со LED технологија – разлики кои би ги препознале само вистинските фанови на брендот. Ентериерот од друга страна пак, може да се пофали со повеќе новитети од кои најзначаен е новиот Touch Pro мултимедијален систем, кој доаѓа со дисплеј со висока резолуција, побрза реакција, моментални информации за сообраќајот и многу повеќе. Моделот е исто така опремен со новата ReRun апликација, развиена во соработка со GoPro и го комбинира видеото снимено од вградената камера во возилото со главните информации за перформансите, вклучувајќи ја брзината, одбраниот степен на пренос, силата на сопирање и гравитациската сила. Кабината вдомува пар нови. лесни седишта, нови детали од хром и алуминиум и нови материјали за ентериерот. За да ...
сите 2 | | | веќе видена

Спортската дивизија на Mercedes-Benz развива хиперавтомобил кој ќе испорачува над 1000 кс и ќе располага со F1 технологии. Автомобилот е наречен Project One, и според зборовите на Германскиот производител ќе биде најфасцинантниот автомобил со две седишта кој некогаш излегол на патиштата. Ќе го дефинира чист, но екстремен дизајн и ќе го одбележи 50-тиот роденден на AMG. Под мускулесто обликуваната каросерија која е развиена во воздушен тунел ќе биде сместен 1.6-литарски V6 мотор со турбо-полнење преземен од нивниот F1 болид и прилагоден за „цивилна“ употреба. Автомобилот, благодарение на бензинецот, заедно со помош на електричен мотор ќе произведува над 1,000 кс. За негово тестирање и развој на управувањето ќе се погрижат Луис Хамилтон и Нико Розберг. Се очекува да бидат произведени помеѓу 200 и 300 примероци, додека цената се шпекулира дека ќе почнува од околу 2.4 милиони евра, а сепак кружи информација дека речиси сите примероци се веќе продадени. Неговата светска премиера и прво појавување пред јавноста ќе ...
сите 8 | | | веќе видена

Луксузниот огранок на Hyundai покажува дека е сериозен и кога станува збор за спортските изведби на своите автомобили – а за тоа сведочи G80 Sport кој е наменет токму за оние кои бараат луксузен спортски седан. G80 Sport е најдинамичниот модел кој ново-поставениот Genesis досега го има понудено – под поклопецот се крие 3.3-литарски твин-турбо V6 со директно вбризгување кој испорачува 365 коњски сили и 510 Nm вртежен момент. Моќта се пренесува кон задните тркала преку 8-степен автоматски менувач, а инженерите на Genesis се погрижија и за управањето, па ја преработија суспензијата. Преработен е и софтверот за менувачот, а купувачите ќе можат да нарачаат и погон на сите четири тркала. G80 Sport ќе го препознаете преку поагресивниот екстериер со детали во бакарна боја кои го издвојуваат од обичните изведби. G80 Sport добива и уникатни, 19-инчни тркала, детали од карбон во кабината, кожни спортски седишта и други ситници. Секако, бидејќи се работи за премиум автомобил, доаѓа и со грст современи технологии, меѓу ...
сите 5 | | | веќе видена

Nissan во Детроит го претстави концептот Vmotion 2.0, кој ја најавува дизајнерската насока по која брендот ќе чекори во иднината. Концептот се одликува со мускулести форми и остри линии, а на предниот дел доминира три-димензионална форма на V-Motion архитектурата која веќе ги краси моделите Nissan Murano и Maxima. Останатите дизајнерски одлики се лебдечкиот кров со непрекинати стаклени површини, задните врати кои се отвараат во спротивна насока и задните светлосни групи во V-форма. Vmotion 2.0 е обоен во топла сребрена боја, со бакарни детали, давајќи му на моделот динамичен, но истовремено дискретен изглед. Автомобилот е поставен на меѓуоскино растојание од 2,850 милиметри и се протега во должина од 2,776 милиметри, што го прави само 13 милиметри пократок од моделот Altima, а ние се сомневаме дека служи и за да ја најави нејзината следна генерација. Спротивно од агресивниот екстериер, ентериерот изгледа навистина просторно и освежувачки со четирите посебни скулптурирани седишта, елементите од дрво на подот ...
сите 3 | | | веќе видена

Пристигна новата пониска, поширока, петта генерација на седанот LS – базирана на платформата GA-L, која дебитираше кај LC 500 Coupe. Автомобилот сега се протега во должина од 5235 милиметри, ширина од 1900 милиметри, височина од 1450 милиметри и меѓускино растојание од импресивни 3125 милиметри, што го прави речиси иста големина со изведбата со продолжено меѓуоскино растојание на BMW Серија 7. Визуелно, моделот го следи дизајнерскиот јазик на брендот, но со подинамична форма од неговиот претходник. Новиот LS е првиот седан на Lexus со шест странични прозорци. Може да се добие сериски со 19-инчни, или по избор со големи, 20-инчни тркала со специјална структура која помага за намалување на резонантниот звук генериран од пневматиците. Кога веќе зборуваме за буката, вреди да се напомене дека инженерите на Lexus посветиле многу внимание да го намалат нивото на несакани звуци во кабината. Прво, инженерите од компанијата го прилагодиле издувниот систем да создава „поавторитетет тон“. Тие исто така инсталирале ...
сите 5 | | | веќе видена

По многу години ветувања и најави, KIA го разоткри најбрзиот, најлуксузен и најскап модел во својата гама – кој набрзо ќе влезе во производство. Инспириран од GT Concept откриен на автомобилскиот саем во Франкфурт во 2011, новиот Stinger GT навистина изгледа навистина впечатливо. Како надворешно, така и внатрешно моделот го дефинира модерен дизајн и се гледа дека влече инспирација и од некои од луксузните германски модели. 4.83 метри долгиот Stinger GT е обликуван во согласност со Grand Touring филозофија и според димензиите ќе се смести помеѓу BMW Серија 4 Gran Coupe и BMW Серија 6 Gran Coupe. Базиран е на платформа на луксузниот Genesis G80 и ќе се нуди сериски со заден погон, додека како опција ќе биде понуден и погон на сите четири тркала. Моделот ќе биде погонуван од 3.3-литарски твин-турбо V6 мотор со 370 кс и 510 Nm вртежен момент, усогласен со 8-степен автоматски менувач и диференцијал со ограничено пролизгување. Оваа конфигурација овозможува забрзување од 0-100 км/ч за 5.1 секунда, додека ...
сите 2 | | | веќе видена

На првата пресметка на цените во новата година, Регулаторната Комисија за Енергетика одлучи да ги зголеми цените на бензините, додека цената на дизелот останува иста. Како и секој втор понеделник, така и денес Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата. Од вечерва на полноќ, малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 0.70%. Регулаторната Комисија за Енергетика одлучи дека од вечерва на полноќ, цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемуваат за 0.5 денари, и еден литар од овие горива ќе чини 67.00, односно 69.00 денари. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото останува непроменета, и еден литар дизел гориво и следните две седмици ќе чини 53.50 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 11 | | | веќе видена

Германскиот производител на луксузни возила се подготвува за нов знаменосец – нов, голем купе-SUV кој во хиерархијата на Audi ќе биде над Q7! Audi го искористи Саемот на Автомобили во Детроит да го претстави големиот Q8 Concept – и најави дека имаат намера да го пуштат во сериско производство! Големиот Q8 е подолг и поширок од (веќе големиот) Q7 (кој ние веќе многу добро го познаваме), но бидејќи се работи за концепт, во големиот SUV има место само за четири патници. Концептот најавува нова, поагресивна интерпретација на дизајнерскиот јазик на Audi, а големите, 23-инчни тркала одлично ја заокружуваат големината на овој автомобил. Секако, Audi ја искористи можноста да ги покаже своите нови можности и технологии. Затоа, концептот е придвижуван од хибриден погон кој комбинира 3-литарски турбо-полнет V6 со електромотор и 8-брзински автоматски менувач. Комбинираната моќност е 445 коњски сили и 700 Nm вртежен момент – сосем доволно да го лансираат големиот хибриден SUV до 100 километри на час за 5.4 секунди, па сè ...
сите 8 | | | веќе видена

Porsche продолжува да ја освежува 911-гамата – сега е ред на тврдокорниот GTS да ги добие визуелните измени и новиот твин-турбо мотор! Целата 911 GTS гама се состои од – земете воздух – Carrera GTS, Carrera 4 GTS, Carrera GTS Cabriolet, Carrera GTS Cabriolet и Targa G GTS. Сите изведби ги добиваат новите дизајнерски детали кои веќе ги познаваме од досега-освежените изведби на 911, но новитет е новиот 3-литарски твин-турбо 6-цилиндерски боксер кој во GTS варијантата испорачува 450 коњски сили и 550 Nm вртежен момент. Благодарение на новиот мотор, Porsche 911 Carrera 4 GTS со тврд покрив забрзува до 100 километри на час за само 3.6 секунди. Сите варијанти можат да се нарачаат со мануелен менувач, или пак со PDK автоматскиот менувач со двојан спојка. Покрај зголемената моќност, 911 GTS може да се пофали и со намалена потрошувачка, која според официјалните податоци сега е намалена на само 8.3 литри на 100 изминати километри – но да бидеме искрени, тоа никој, никогаш во реалниот свет нема да го постигне, а не е ...
сите 7 | | | веќе видена

На самиот почеток на Саемот на Автомобили во Детроит, германскиот производител го претстави фејслифтираниот компактен кросовер GLA, но и неговата моќна AMG изведба која сега има 381 коњска сила! Фејлифтираниот GLA има цела низа дискретни измени во однос на тековниот модел. Најзабележителната измена е изменетиот преден дел кој сега има кружни светла за магла, редизајнирана графика на предните светла и затегнати линии. Истата приказна за суптилни но освежувачки измени продолжува и кон задниот дел кој сега има затемнети задни светлосни групи со поаглеста форма. Дискретното затегнување на линиите Mercedes-Benz го вика „Фитнес Програма“. Понудата на мотори останува скоро неизменета – во понудата на бензинците остануваат GLA 180, GLA 200, GLA 250 (кој може да се нарача и со 4Matic погон на сите четири тркала) како и моќниот Mercedes-AMG GLA 45 4Matic, а меѓу дизелите се вбројуваат GLA 180 d, GLA 200 d, GLA 200 d 4Matic, GLA 220d и GLA 220 d 4Matic. Новитет во понудата е новиот бензински GLA 220 4Matic кој ...
сите 7 | | | веќе видена

Францускиот бренд објави видео од новиот натпреварувач во Светскиот Рели Шампионат со кој повторно ќе се обиде да ја врати титулата во свои раце. Откако се појавија во 1997 година, WRC моделите редовно поминуваа низ разни третмани со цел да ги подобрат перформансите или да ги намалат трошоците. Најзначајните измени беа направени пред почетокот на 2011 сезона, со преоѓањето кон покомпактни модели и 1.6-литарски турбо-мотори со директно вбризгување. Новата сезона во 2017 носи нова генерација на модели, најбрзи во оваа класа до сега. Новиот Citroën C3 WRC е со одличен однос тежина-сила – со 3.1 килограм на коњска сила, споредено со 3.8 кај неговиот претходник. Бидејќи подобрената ефикасност не се докажува само со бројки, драматичните технолошки измени можат да се видат и преку масивните аеродинамички елементи како и погонот на сите тркала кој сега доаѓа со централно управуван диференцијал. Погледнете го видеото и уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

next