Сподели! ;) Производителот Apollo се враќа на сцената со новиот мега-автомобил кој го нарекуваат Intensa Emozione! Intensa Emozione е наменет за оние кои сакаат малку поаналоген пристап кон работите – па наместо да понуди „мега-хибрид“ како другите производители, на проблемот му пристапува малку старошколски. Во ред, ништо тука не е „старо“ – едноставно, во ера на хибридни мега-автомобили со турбополначи, IE носи традиционален атмосферски V12. Моторот – кој има зафатнина од 6.3 литри – испорачува 780 коњски сили и 760 Nm вртежен момент. Силата се испорачува кон задните тркала преку 6-степен секвенцијален менувач. Целиот автомобил е направен со екстензивно користење на ултра-лесни материјали, па така Apollo IE тежи само 1250 килограми. Сето тоа значи дека му требаат само 2.7 секунди да постигне 100 километри на час, а максималната брзина е 335 километри на час. Надворешноста ја дефинираат агресивните аеро-елементи и формите кои очигледно имаат една намена – Apollo IE да биде поразувачки ефикасен на тркачките ...
сите 16 | | | веќе видена

Сподели! ;) Според гласините, можно е Toyota наскоро да додаде уште едно возило во својата гама – кросовер кој е идеална комбинација меѓу SUV и повеќенаменско возило! Од Toyota кажуваат дека TJ Cruiser е „најдоброто од обата светови“ и го комбинира стилот на SUV со практичноста на комбе. Според најавите, концептот има одлични шанси да биде преточен во сериски автомобил ако добие позитивен фидбек од публиката. Името TJ означува Toolbox Joy – соодветно, нели? Подготвеноста TJ Cruiser да стане сериски автомобил се навестува и со фактот дека е поставен на следната генерација на TNGA платформата – односно Toyota New Global Architecture. Оваа платформа полека но сигурно ќе стане основа за повеќето модели на Toyota и со тоа ќе го олесни и забрза носењето на нови продукти на пазарот, а истовремено ќе ги намали трошоците за производство и развој. Според инженерите одговори за развој на TJ Cruiser – иако сега за сега не потврдуваат ништо конкретно околу моторизацијата – ако концептот отиде во сериско производство ќе ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) По неколкуте најави, јапонскиот производител го претстави својот најнов концепт кој го носи името e-Evolution. e-Evolution концептот користи три електромотори и батериски модул поставен под подот. Овој систем овозможува погон на сите четири тркала, а Super All Wheel Control (S-AWC) системот на Mitsubishi би требало да му овозможи на кросоверот управување како на спортски автомбоил. Интересно е што кај концептот Mitsubishi за прв пат претставува сопирачки кои се електронски контролирани, наместо хидраулично. Кај концептот дебитираат и многу други нови технологии, но најважна е AI компонентата која користи вештачка интелигенција за да научи како возачот го управува возилото и постепено да ги усовршува неговите техники. Од аспект на дизајнот – концептот е несомнено модел на Mitsubishi. Храбрите форми и несекојдневните линии се нешто што го очекуваме од Mitsubishi – и токму тоа и го добиваме. Овој концепт најверојатно нема да резултира со сериски автомобил, но сигурни сме дека некои дизајнерски ...
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Концептите кои Mazda ги подготви за Саемот на Автомобили во Токио ја најавуваат иднината на брендот – и иднината изгледа одлично! Vision Coupe е всушност седан со четири врати, и е своевидна најава за следната генерација на Mazda 6 – или дури можеби и поголем и полуксузен модел. Концептот го карактеризираат агресивниот преден дел со голема маска на ладилникот, ниската профилна линија и остриот заден дел. Сега за сега не знаеме што го придвижува концептот, но гледаме големи Brembo сопирачки и четири завршетоци на издувот. Погледнете подобро и ќе забележите и панорамски кров, скриени рачки на вратите и мноштво дискретни дизајнерски детали. Во кабината добиваме кожен ентериер и детали од дрво. Од друга страна, Kai концептот е најава за следната генерација на Mazda 3, и е многу поблиску до сериски модел. Интерпретацијата на KODO дизајнерскиот јазик е модернизирана и заострена – и навистина ни се допаѓа како изгледа. И тука доминира голема маска на ладилникот, но според она што го кажуваат од Mazda, ...
сите 14 | | | веќе видена

Сподели! ;) Mercedes-AMG прави европска турнеја за да го прослави 50-тиот роденден, а дел од прославата е и Македонија каде посебно внимание имаа токму моделите на тјунинг-дивизијата на Mercedes-Benz! На посебен полигон поставен на паркинг-просторот на аеродромот „Александар Велики“ близу Скопје, најновите модели на Mercedes-AMG беа изложени и достапни за подобро запознавање. Екипата за логистика на Mercedes-AMG за само 24 часа од пристигнувањето во Македонија, успеа да подигне мини зграда со неколку дополнителни објекти и реквизити за изведување на вежбите на полигонот. Како гости на настанот, имавме одлична можност самите да се запознаеемет со најнапредните системи на Mercedes-Benz, односно преку теоретски и практични вежби да дознаеме повеќе за безбедното и ефикасно возење, како и врвните уреди кои овозможуваат полусамостојно управување на возилото. Ни беа демонстрирани најновите безбедносни системи кои се вградуваат во знаменосецот S-Class, но и во новата E-Class, сето тоа под надзор на подготвените ...
сите 8 | | | веќе видена

Сподели! ;) За оние кои се подготвени да издвојат 200.000 евра, тука е специјалната серија на монструозниот S63 Coupe AMG која има 612 коњски сили! Специјалната верзија во Германија ќе чини ситно над 202.000 евра, и ќе биде достапна само шест месеци. Купувачите ќе можат да го нарачаат специјалниот Mercedes-AMG S63 Coupe во Selenite Grey Magno или Night Black Magno црна боја, а каросеријата е дискретно дотерана со жолти детали. Mercedes-AMG S 63 4MATIC+ Coupé Yellow Night Edition;Kraftstoffverbrauch kombiniert: 9,3 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 211 g/km* Mercedes-AMG S 63 Coupé Yellow Night Edition;Fuel consumption combined: 9.3 l/100 km; CO2 emissions combined: 211 g/km* Автомобилот ќе носи и аеро пакет, кој вклучува преден сплитер и заден спојлер, а достапни ќе бидат и AMG тркачки ленти. Во кабината ќе најдете жолти детали на AMG спортските седишта, управувачот, панелот со инструменти и уште на неколку места. Дел од стандардната опрема ќе биде и Exclusive пакетот кој вклучува Nappa кожа со контрасти ...
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Отворениот DB11 Volante ќе биде третата варијанта во DB11 семејството – по верзиите со V12 и V8 мотори. DB 11 Volante ќе доаѓа со преклоплив мек кров, на кој му се потребни 14 секунди да се отвори, односно 16 секунди да се затвори, и тоа при брзини до 50 километри на час. Интересно е што Aston Martin одлучи да го претстави DB11 Volante со V8 твин-турбо бензинецот со потекло од AMG, наместо со поголемиот V12. Сепак, 4-литарскиот V8 воопшто не е за потценување – испорачува 510 коњски сили и 695 Nm вртежен момент. Во соработка со 8-брзинскиот автоматски менувач се очекува да го лансира DB11 Volante до 100 километри на час за нешто над 4 секунди и да може да постигне скоро 300 километри на час. Според Aston Martin кровниот механизам би требало да биде доверлив и долготраен. Користи неколку слоеви квалитетен материјал за да понуди соодветна звучна изолација и е тестиран во екстремни временски услови. Истовремено, системот за отворање и затворање е проверен преку 100.000 пати. DB11 Volante ја користи ...
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ознаката T означува Touring и пристапот на инженерите на Porsche бил да се намали тежината кај „основниот“ модел со цел да се добијат подобри перформанси. Со новиот 911 Carrera T, Porsche претстави модел кој е наменет за ентузијастите – а рецептот е едноставен – наместо само да се зголемува моќноста, ајде да ја намалиме тежината. Името Carrera T означува Carrera Touring, а влече инспирација од 911 Т од 1968-мата година. Новата изведба го задржува 3-литарскиот боксерски 6-цилиндерски мотор од „обичната“ Carrera, кој испорачува сосем респектабилни 370 коњски сили и 460 Nm вртежен момент. Ова е доволно за да се постигнат 100 километри на час за 4.5 секунди, односно 4.2 секунди доколку го изберете со PDK менувачот. Обете верзии имаат максимална брзина од 290 километри на час. Дел од приказната е и PASM спортската шасија која е пониска за 20 милиметри, Sport Chrono пакетот, интересни детали во ентериерот и управување на задната оска. Тежината е намалена – добивате полесни заден и странични проззорци, ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) За жал, овогодинешната трка ја одбележа немил настан, но сепак ќе ви пренесеме галерија од фотографии од денешната трка и се надеваме дека случувањата нема да бидат фактор за демотивација за организирање трки во иднина! Во денешниот немил настан кој се случи на Скопје Круг 2017 беа повреден организаторот на трката Александар Димушевски и возачот Урош Бркиќ. Несреќата се случи кога заради технички проблем, Бркиќ изгуби контрола врз своето возило Honda Civic и удри во Димушевски. Обајцата се пренесени во болница и веќе имаме информации дека и покрај повредите, прогнозите се позитивни. Им посакуваме брзо и целосно закрепнување, а во меѓувреме ви пренесуваме наша галерија на фотографии.
сите 18 | | | веќе видена

Сподели! ;) Денес беа квалификациите од Скопје Круг, а ние ви пренесуваме фотографии од атмосферата како и резултатите од денешното натпреварување! Прекрасното време беше само дополнителен изговор да има навистина многу посетители на денот на квалификациите за Скопје Круг. Ви пренесуваме дел од тамошната атмосфера, како и резултатите, по дивизии. Резултатите ги преземавме од Facebook страницата Македонски Автомобилизам Во однос на класите, резултатите се следните: К1: Георги Наков К2: Зоран Делев К3: Перпарим Души К4: Влатко Симоновски К5: Давид Малинковски К6: Ненислав Петковиќ Им честитаме на најдобрите, а на сите учесници им посакуваме одлично време и безбедно возење на утрешниот, тркачки ден! Фотографија: Ратко Додевски
сите 74 | | | веќе видена

Сподели! ;) Новиот знаменосец во SUV гамата на францускиот производител пристигна и во Македонија. Најголемиот SUV во гамата на Renault – новиот Koleos пристигна во Македонија. Koleos е поставен на платформата на добро-познатиот Nissan X-Trail, па благодарение на тоа носи докажани технологии кои купувачите на SUV возила ги очекуваат и ги ценат. Koleos во Македонија ќе се нуди со неколку различни турбодизел мотори, во неколку различни нивоа на опременост. Понудата започнува со Koleos ZEN Energy dCi 130 кој доаѓа со турбодизел со 130 коњски сили, менуелен менувач и погон на предните тркала, кој чини од рамно 30.000 евра. Врв на понудата е Koleos INITIALE PARIS Energy dCi 175 4WD X-Tronic кој доаѓа со 175-коњски турбодизел, погон на сите четири тркала и X-Tronic безстепенски CVT менувач, кој ќе чини 47.000 евра. Новиот Koleos го одликува рафиниран дизајн кој очигледно влече инспирација од другите модели на брендот – поточно компактниот Megane и големиот Talisman. Достапноста на неколку различни комбинации на ...
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Викендов по неколкугодишна пауза во нашиот главен град ќе се вози трката Скопје Круг и се очекуваат околу 50-тина учесници од Македонија и околните земји! По пауза од 7 години, кружните авто трки повторно се враќаат на скопскиот асфалт! Во организација на АКК Примо АВЈ, на 21 и 22 октомври ќе се одржи меѓународната трка „Скопје Круг 2017“. По долгогодишната пауза, нашите најдобри возачи се враќаат на традиционалната скопска патека пред зградата на Македонската телевизија на булеварот Гоце Делчев и улицата Беласица пред влезот на Скопски саем. Долги години многубројните фанови на авто трките во Скопје токму на оваа патека имаа можност да уживаат во мајсториите на голем број легендардни имиња и мајстори на октани како од нашата земја така и од регионот. Овој викенд ќе ја освежиме колективната меморија и повторно ќе имаме можност да гледаме возбудливи дуели на ова парче од легендарниот скопски асфалт. OLYMPUS DIGITAL CAMERA Трката ќе има и меѓународен карактер и на неа освен домашните возачи ќе ...
сите 82 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во овој момент Audi го претставува новиот A7 Sportback, а ние меѓу првите ви ги пренесуваме првите фотографии и сите детали за новото луксузно купе со пет врати! Поставен на MLB Evo платформата, A7 Sportback ја дели основата со големиот Q7. Новиот автомобил е долг 4969 милиметри, има меѓуоскино растојание од 2926 милиметри и ширина од 1908 милиметри (без страничните ретровизори, секако), но е висок само 1422 милиметри. Формата е ниска и широка, а на предниот дел доминираат големите светла кои влечат инспирација од Prologue концептите на брендот – всушност, ова е најчиста интерпретација на дизајнерскиот јазик кој Audi го користеше кај Prologue концептите. Ентериерот комбинира дизајн и технологија на уникатен начин – според Audi, кабината импресионира со футуристичката лаунџ атмосфера – чист дизајнерски јазик, хоризонтални линии и хај-тек инструменти се адутите со кои Audi A7 Sportback ќе се бори со конкурентите. Според она што го кажуваат, A7 Sportback нуди простор во кабината како голем седан со ...
сите 13 | | | веќе видена

Сподели! ;) Откако стана член на Renault/Nissan Алијансата, Mitsubishi е на пат за целосно трансформирање – а со новиот тригодишен Drive For Growth план најавува дури 11 нови или редизајнирани модели! Со претставување на новиот Drive For Growth план, јапонскиот производител најавува дека ќе лансира неколку нови модели и ќе ги зголеми инвестициите во истражување и развој. Стратешкиот план има за цел да ги зголеми продажбата и приходите за дури 30 проценти. Ако тоа му успее, Mitsubishi годишно ќе продава дури 1.3 милион возила до 2020, и ќе има годишен приход од 2.5 трилиони јени, односно 22.1 милијарди долари. Според планот, Mitsubishi ќе инвестира 600 милијарди јени (5.3 милијарди долари) во капитални трошоци, како и истражување и развој. Интересно е што и покрај големите инвестиции, Mitsubishi најавува дека ќе „одржи финансиска дисциплина и ќе генерира позитивен тек на финансиите за време на овој период.“ Што значи сето тоа? Според најавеното, глобално ќе бидат лансирани 11 нови или редизајнирани модели. ...
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германскиот бренд објави видео во кое на забавен начин ги прикажува системите за активна безбедност кои се вградуваат во неговите модели. Додека возите никогаш не може да знаете на каква опасност можете да налетате, бидејќи на секој чекор може да се сретнат неодговорни возачи. За моделите на Audi ова не е проблем, бидејќи тие се подготвени за неочекуваните ситуации во кои можете да се најдете, дури и кога тоа не е по ваша вина. Погледнете го видеото и забавувајте се!
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Компанијата Ми-Да Гранд Моторс стартува со кампања „ГОЛЕМ SUV, мала цена“ за најпродаваното SUV возило на Ford во Европа. Кампањата се однесува на сите Ford Kuga со дизел мотор со почетна цена од 19.990 евра со Trend опрема. За вистински да ја доживете новата Ford Kuga потребно е да закажете тест возење во Ми-Да Гранд Моторс . Само така ќе можете да ги почувствувате безбројните можности на ова инспиративно возило. Напредната hands free SYNC 3 технологија заедно со функциите на паметната технологија All-Wheel Drive и Active Park Assist, ќе ги задоволат вашите потреби при секое патување и ќе одговорат на вашите сетила. SYNC 3 технологијата овозможува слободно возење на начин што возачот преку гласовни команди може да ги најде најблиските нешта по кои трага. Новиот интерфејс со 8-инчен екран на допир за навигација, ги препознава истите стискања и повлекувања како и кај паметните телефони и таблети. ЅYNC 3 поддржува AppLink, CarPlay од Apple и Android Auto со цел да ги прикажува на екранот сите ваши ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Оние кои имаат PlayStation 4 и Gran Turismo Sport ќе можат да возат пет супер-спортски возила од Hyundai, меѓу кои и супер-моќниот N 2025 Vision GT! Имате PlayStation 4 и веќе го имате новиот Gran Turismo Sport? Тогаш седнете зад управувачот на Hyundai N 2025 Vision GT Concept – визијата на Hyundai за тоа како прототип-тркањето би можело да изгледа во блиската иднина. Според она што го кажуваат од Hyundai, N 2025 Vision GT е нешто на кое се горди „бидејќи не само што ги комбинира убавината и функционалноста на тркачкиот автомобил, туку има погон на горивни ќелии кој е исто прогресивен како и каросеријата која ја носи.“ Дополнително, достапни се уште четири тркачки возила од Hyundai, сите базирани на Genesis Coupe. Овие возила се врзани со специфична тркачка класа – па ќе добиете Genesis Coupe 3.8 Track (N-класа), Genesis Coupe Gr.3 (Group 3 класа), Genesis Coupe Gr.4 (Group 4 класа) како и Genesis Coupe Gr.B рели-автомобилот – кој погодувате е во Group B рели класата. Gran Turismo Sport е веќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Porsche ја претстави GTS изведбата на новите 718 Boxster и Cayman која е придвижувана од 2.5-литарски 4-цилиндерски турбо-боксер кој испорачува 365 коњски сили! Како што и очекувавме, GTS изведбата е со поспортски карактер од „обичните“ 718 Boxster и Cayman – добива редизајниран преден браник и затемнети предни светла, црн заден дифузер и централно поставен издув, а купувачите ќе добијат и GTS значки како и 20-инчни црни тркала. Во кабината ќе најдете седишта обвиени во алкантара со GTS логоа извезени во наслоните за глава, како и управувач обвиен во истиот материјал. Стандардно дел од приказната е и Sport Chrono пакетот кој само како дополнителна опрема може да се добие во другите изведби. Под задниот поклопец се крие 2.5-литарски турбо-боксер кој испорачува 365 коњски сили и 430 Nm вртежен момент. Секако, можете да го комбинирате со шест-степен мануелен менувач или пак PDK автоматски менувач со двојна спојка. Ако изберете PDK, забрзувањето до 100 километри на час трае 4.1 секунда, а ...
сите 12 | | | веќе видена

Сподели! ;) Полека но сигурно почнуваме да дознаваме повеќе податоци околу електричната верзија на Hyundai Kona – и според најновите најави, Kona EV ќе може да се добие со две различни батерии. Корејскиот концерн е сериозно посветен на електрификацијата на своите возила – па по одлично-прифатениот IONIQ, Hyundai ќе ги продолжи чекорите кон електрификација со Kona EV. Првите информации кои ги добивме за електричната Kona зборуваа дека овој компактен SUV ќе има батерии со капацитет од 40 до 50 kWh, но сега веќе добивме информации дека ќе се вградува и поголема батерија со капацитет од 64 kWh. Немаме информации за автономијата на Kona EV со помалата батерија, но инсајдерски информации најавуваат дека со поголемата батерија Kona EV ќе може да помине до околу 500 километри со едно полнење (измерено според NEDC). Интересно – Hyundai соработува со LG Chem за некои од погонските единици за своите електрични возила, и токму тука влегува во игра неодамнешната најава дека LG Chem ќе гради огромна фабрика за батерии за ...
сите 25 | | | веќе видена

Сподели! ;) Дивизијата на Volvo ориентирана кон перформансите денес ја објави својата стратегија да настапува како самостоен бренд ориентиран кон електричните возила – и го претстави својот прв модел кој се вика едноставно Polestar 1! Првиот автомобил на Polestar ќе влезе во сериско производство во средината на 2019. Автомобилот е замислен да биде Electric Performance Hybrid и може да помине до 150 километри на електрична енергија – највеќе од сите хибриди на пазарот. Во комбинација со Drive-E моторот со четири цилиндри од Volvo, Polestar 1 располага со 600 коњски сили и 1000 Nm вртежен момент – а тоа во втемелува цврсто во сегментот на супер-спортски автомобили. Според претседателот на Polestar – Thomas Ingenlath – „Polestar 1 е првиот автомобил кој на поклопецот на моторот го носи нашето лого. Polestar 1 е замислен да биде прекрасен гранд турер со многу технологија во него – одличен старт за Polestar брендот. Сите идни возила на Polestar ќе имаат целосно електричен погон и ќе ја пренесат нашата визија да ...
сите 10 | | | веќе видена

next