Сподели! ;) По доооооолго најавување, баварскиот бренд конечно го претстави „отворениот“ BMW i8! Како што и очекувавме, новиот i8 Roadster е придвижуван од истиот хибриден погон како кај i8 Coupe – но погонот кај обата модели сега е унапреден за да понуди повеќе моќност и подобри перформанси. Комбинацијата вклучува 1.5-литарски турбо-бензинец со три цилиндри кој сега испорачува 231 коњска сила, а електромоторот испорачува дополнителни 143 коњски сили – за вкупна системска моќност од 374 коњски сили – доволни да го забрзаат хибридниот кабриолет до 100 километри на час за 4.4 секунди и до максимална брзина од 250 километри на час. Батерискиот модул е надграден од 20 Ah На 34 Ah и од 7.1 kWh на 11.6 kWh – па хибридниот роудстер може да вози до 100 километри на час на електрична енергија. Автономијата на електрична енергија е 55 километри. „Казната“ за роудстер изведбата доаѓа во форма на зголемена тежина за 60 килограми, и i8 Roadster тежи вкупно 1431 килограм. Платнениот кров се отвора или затвора за само 15 ...
сите 23 | | | веќе видена

Сподели! ;) Купувачите на Lexus конечно добија верзија на Lexus RX со три реда седишта. Популарниот луксузен SUV на Lexus (кој ние веќе го возевме) одлично се бори со своите премиум конкуренти – но долго време му недостигаше опција со седум седишта за да биде вистински конкурент на новите големи SUV модели. Сега Lexus му го даде и тоа на својот популарен модел, па во играта влегува Lexus RX L. Третиот ред е овозможен благодарение на продолжената каросерија (и тоа за цели 110 милиметри) и изменетиот агол на петтата врата. Сето ова е со цел да се понуди повеќе простор – како за третиот ред седишта, така и за главите на патниците. Lexus RX L ќе се нуди во две комбинации – со седум или шест седишта. Ако ја изберете верзијата со шест, во вториот ред наместо стандардна „клупа“ има две засебни седишта кои се и покомфорни, и го прават уште полесен пристапот до третиот ред. RX L ќе може да се нарача во две изведби – бензинскиот RX 350L кој е придвижуван од 3.5-литарски V6 кој испорачува 290 коњски сили, и за нас ...
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Италијанскиот производител на екстремни хипер-автомобили со забрзано темпо го најавува својот нов супер-SUV – кој веќе знаеме дека ќе се вика Urus и ќе ја продолжи Rambo-Lambo традицијата! Низ неколку видеа, Lamborghini го најавува Urus и ги претставува неговите можности – ги прикажуваат неговите таленти како на асфалтот, така и надвор од него, но ја покажуваат и врската со оригиналниот Rambo-Lambo – легендарниот Lamborghini LM 002! Утринското кафе во рака, звучниците (или слушалките) на погласно – и уживајте!
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) По фотографиите кои протекоа во текот на вчерашниот ден, Mercedes-Benz официјално го претстави новиот CLS – кај кој дебитираат и нови, линиски шест-цилиндерски мотори! Новиот CLS е веднаш препознатлив – дури би рекле дека значително наликува на првата, контраверзна генерација на успешниот купе-седан. Дури и од Mercedes-Benz кажуваат дека новиот модел има за цел „да ја рефлектира безвременската аура на првиот CLS“. „Новиот CLS е дизајнерска икона, бидејќи е оригиналното купе со четири врати. Во согласност со нашата Hot & Cool дизајнерска филозофија, ја прочистивме ДНК-та на екстремно чисто ниво, но истовремено емотивно ја дополнивме убавината“ – изјави Gordon Wagener, одговорниот за дизајн во Daimler. Покрај дизајнот, CLS добива и нови мотори – на почетокот ќе се нудат два турбодизели и еден турбо-бензинец – CLS 350d 4MATIC, CLS 400d 4MATIC и бензинскиот CLS450 4MATIC. Најинтересен е токму бензинецот, бидејќи се работи за целосно-нов линиски шест-цилиндерски мотор со EQ Boost и 48-волтен ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Хечбекот со несекојдневна комбинација на врати наскоро ќе ја добие својата втора генерација – а меѓу другото се очекува и N-модел so 270 коњски сили! Храбро-дизајнираниот Hyundai Veloster не се покажа како особено популарен на стариот континент, но луѓето од Hyundai не се откажуваат од замислата – па наскоро Veloster ќе ја добие својата втора генерација. По она што можеме да го видиме, Veloster ќе ја задржи специфичната конфигурација со асиметрични врати, но сега уште повеќе акцент е поставен на спортските каратеристики на компактниот хечбек. Сега за сега не знаеме какви погонски единици ќе се нудат во Veloster, но сосем е извесно дека ќе го задржи 1.6-литарскиот турбо-бензинец со 200 коњски сили кој се нуди во Veloster Turbo, а врв на понудата ќе биде Veloster N кој би требало да го користи истиот 2-литарски турбо-бензинец од i30 N – кој развива одлични 270 коњски сили. Според плановите, новиот Veloster би требало да го видиме на саемот на автомобили во Детроит следната година, а кон крајот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Ова е првиот ZR1 Convertible по Corvette ZR1 Convertible од 1970-тата година – и може да се пофали со 755 коњски сили и монструозни перформанси! Сакате супер-спортски мускулест автомобил, но и можност за позирање под сонцето? Chevrolet го има одговорот за вас – и тоа во форма на Corvette ZR1 Convertible. Популарната „Корвета“ добива отворен кров, а казната во форма на зголемена тежина не е страшна – ZR1 Convertible е потешка само 27 килограми во однос на верзијата со тврд покрив. Инаку, рецептот останува ист – 6.2-литарски компресорски V8 кој испорачува 755 коњски сили и 970 Nm вртежен момент кон задните тркала. Според она што го најавуваат од Chevrolet, максималната брзина ќе биде повисока од 320 километри на час. Останува да почекаме уште некој ден до Саемот на Автомобили во Лос Анџелес и да ги видиме сите податоци и уште фотографии.
сите 17 | | | веќе видена

Сподели! ;) Motoring магазинот стигна до првите фотографии од новиот CLS на Mercedes-Benz – премиерата е закажана за утре! Бидејќи премиерата е закажана за утре и сè уште ги немаме официјалните податоци околу новиот CLS на Mercedes-Benz, само ќе ви ги покажеме протечените фотографии. Сите дополнителни информации ќе ги пренесеме утре, веднаш штом официјално ќе биде претставен новиот Mercedes-Benz CLS.
сите 11 | | | веќе видена

Сподели! ;) Жирито тукушто ја објави листата на автомобили кои ќе се борат за титулата Европски Автомобил на Годината за следната календарска година. На самиот почеток дури 37 автомобили се најдоа на оваа листа. За да бидат земени во предвид, автомобилите мора да се пристигнати на пазарот оваа година и да се понудат на најмалку пет европски пазари. Жирито понатаму ќе ги евалуира сите модели – а членови на жирито се 60 автомобилски новинари од 23 земји. Победникот ќе биде објавен на 5ти Март, на Саемот на Автомобили во Женева. Овогодишен носител на титулата е Peugeot 3008. Автомобилите кои оваа година ќе се борат за титулата се: Alfa Romeo Stelvio Audi A8 BMW 5 Series Citroen C3 Aircross Kia Stinger Seat Ibiza Volvo XC40
сите 13 | | | веќе видена

Сподели! ;) Третиот водител од The Grand Tour се изјаснува со нова идеја на наоѓање на совршениот возач за популарното шоу. Џејмс Меј избира да даде шанса на возач со необична поранешна професија. Новиот кандидат добива задача да постави најдобро време на патеката во седиштето на BMW M4 CS . Возењето на автомобилот започнува агресивно, а се што се случува понатаму останува да видите. Погледнете го видеото и уживајте!
сите 3 | | | веќе видена

Сподели! ;) Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва се намалуваат цените на бензините, додека цената на дизелот останува непроменета. Согласно методологијата за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се намалуваат во просек за 1.5%. Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за 1.5 денари, и еден литар од овие горива ќе чини 65.50, односно 67.00 денари. Малопродажната цена на дизелот не се менува, и еден литар дизел и наредните две седмици ќе чини 54 денари. Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ и ќе важат следните две седмици.
сите 28 | | | веќе видена

Сподели! ;) Во промотивното видео за новиот X2, баварскиот производител го наметнува новиот купе-SUV како избор за оние кои сакаат да се издигнат над етаблираните норми. Новиот купе-SUV на BMW треба наскоро да пристигне во салоните, а купувачите во Европа ќе можат да изберат меѓу 192-коњски тубро-бензинец и 190 или 230-коњски турбодизел.
сите 6 | | | веќе видена

Сподели! ;) Големиот Discovery е меѓу најталентираните теренци на светот – автомобилот кој лесно совладува терени од Арктикот до Антарктикот и од Америките до Австралија ни беше неколкуневен сопатник. Land Rover Discovery наскоро ќе полни 30 години – и низ четири генерации еволуираше од утилитарен, но способен теренец во луксузен, компетентен автомобил кој подеднакво се справува со асфалтот и теренските предизвици. Сега, со најновата, петта генерација Land Rover сака да го издигне Dicovery кон нови рамништа – па дури да преземе и дел од купувачите на луксузниот Range Rover! Новиот Discovery е навистина нов! Новата, петта генерација на Discovery е навистина нова – своето деби го доживеа во Септември минатата година, а во салоните пристигна на почетокот на оваа година. Покрај свежиот дизајн, го карактеризираат и нови мотори во комбинација со нови технологии и поинаков, малку помодерен пристап кон нештата. Визуелно, новиот Discovery e значителен исчекор од дизајнот на минатата генерација. Заминаа острите рабови ...
сите 10 | | | веќе видена

Сподели! ;) Тројцата водители од The Grand Tour продолжуваат со потрагата по нов возач, а овојпат по дирекции на Ричард Хамонд ја испробуваат шансата со возачи каскадери. Двајцата кандидати го стартуваат својот круг на патеката во два модели на Renault. Првиот во Clio RS, а вториот позади воланот на Megane RS. Не би сакале да раскажуваме што точно се случува, но сигурно претпоставувате дека се завршува комично. Погледнете ги видеата и уживајте!
сите 5 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германскиот производител започна да ја открива новата „А-Класа“ – и првите официјални фотографии го покажуваат ентериерот на компактниот премиум хечбек. Ако кабината ви делува позната – тоа е поради тоа што новата A-Class влече инспирација од поголемите и полуксузни E-Class и S-Class. Меѓу деталите кои ги препознаваме се двата големи дисплеи поставени пред возачот и на централната конзола, како и мултифункцискиот управувач. Секако, најинтересен новитет се двата „лебдечки“ дисплеи поставени пред возачот и на централниот гребен. Во зависност од изведбата ќе се нудат три верзии – основните модели ќе добијат два 7-инчни дисплеи, додека повисоките нивоа на опрема добиваат еден 7-инчен и еден 10.25 инчен, или пак два 10.25-инчни дисплеи. Целта на Mercedes-Benz е новиот A-Class да го издвои од директните конкуренти и да го направи полуксузен со тоа што на купувачите ќе им ги понуди истите технологии и играчки кои ги нуди во поголемите автомобили, но во попрактичен, градски пакет. Со таа цел, ...
сите 15 | | | веќе видена

Сподели! ;) Веќе се направени повеќе од 13.000 нарачки за новиот компактен кросовер на Volvo и првите примероци наскоро ќе стигнат до своите сопственици. Volvo XC40 започна да се произведува – и тоа во фабриката на Volvo во Гент, Белгија. Малиот кросовер веќе се покажува како навистина популарен – направени се преку 13.000 нарачки и првите примероци веќе ја напуштаат производната лента. Првите сопственици ќе ги добијат своите возила на почетокот на следната година. „Ова е горд ден за Гент, за компанијата и за сите наши вработени тука. XC40 ја претставува светлата иднина за Гент и Volvo Cars“ – изјави претседателот на Volvo Cars – Hakan Samuelsson. Навистина, новиот XC40 е важен модел за Volvo – ова е првиот автомобил поставен на CMA платформата која ќе се користи за сите идни модели од 40-серијата на брендот. Во план е да се понуди хечбек, како и мал седан, кои исто така ќе се произведуваат во Гент. Во моментов во Гент се произведуваат V40 и V40 Cross Country, како и S60 и V60. Инвестицијата во фабриката е ...
сите 2 | | | веќе видена

Сподели! ;) Aston Martin пред само ден-два го претстави новиот Vantage, а утрото го започнуваме токму со новиот британски супер-спортски автомобил со германско V8 срце! Како што веќе пишувавме – новиот Aston Martin Vantage носи V8 срце од Mercedes-AMG кое чука во ритамот на 510 коњски сили, и благодарение на кое забрзува до 100 километри на час за само 3.5 секунди!
сите 4 | | | веќе видена

Сподели! ;) Магазинот AutoWeek објави фотографии од контролната табла на новата генерација на G-Class пред официјално да биде претставена. Новата контролна табла ги интегрира најновите технологии на брендот со широки дисплеи без многу да го наруши карактерот на ентериерот, кој не се труди да ги сокрие неговите функционални корени прикажани со рачката за задржувањe пред совозачот. Заменувањето на икона не е лесно, но Mercedes се чини дека решиле како да создадат нов G-Class, без премногу да ги изменат состојките кои го направија толку популарен. Новата генерација ќе доаѓа со волан преземен од актуелната S-Class, како и модерен електричен редуктор кој ќе се наоѓа помеѓу отворите за вентилација. Тој се состои од три прекинувачи кои служат за заклучување на одреден диференцијал. Иако изложениот модел располага со класичен аналоген брзиномер за возачот, речиси сигурно е дека идните купувачи на G-Class ќе можат да добијат и дигитален како опција, ист како кај останатиот дел од гамата. Од надвор новата генерација ...
сите 17 | | | веќе видена

Сподели! ;) Германскиот бренд ќе понуди рели-верзија од новата генерација на Polo GTI, која ќе биде понудена само на приватни тимови. Иако Volkswagen заврши со своето учество како фабрички тим во Светскиот Рели Шампионат при крајот на 2016 сезона, компанијата подготвува нов рели модел кој ќе ги задоволува стандардите од WRC2 дивизијата и ќе биде понуден на приватните тимови кои ќе се натреваруваат. Наречен Polo GTI R5, автомобилот се развива од почетокот на 2017 и го корости досегашното богато искуство на производителот во WRC шампионатот. Главните луѓе кои работеле на новиот модел биле водени од техничкиот директор на Volkswagen Motorsport – Франсоа-Хавиер Демаисон. Под поклопецот на R5 ќе се најде 1.6-литарски турбо-бензински четири-цилиндарски мотор со 266 кс. Силата ќе биде испорачана кон сите четири тркала преку пет-степен секвенцијален менувач. Volkswagen не објави официјална фотографија од автомобилот, но најавната скица остава многу малку на имагинацијата. Малиот градски спортист Polo GTI се ...
сите 9 | | | веќе видена

Сподели! ;) Aston Martin го претстави целосно новиот Vantage кој нуди идеална комбинација од достоинствен, безвременски британски дизајн и брутална AMG моќ! Луѓето од Aston Martin гордо кажуваат дека сè е ново на новиот Vantage – од новата шасија, преку технологиите кои се вградуваат во автомобилот, па сè до 4-литарскиот твин-турбо V8 со потекло од Affalterbach, Германија. Да, баш така – соработката меѓу Aston Martin и Mercedes-AMG продолжува, па новиот Vantage користи 4-литарски твин-турбо V8 бензинец кој во оваа конфигурација испорачува 510 коњски сили и 685 Nm вртежен момент. Автомобилот тежи само 1530 килограми, постигнува „стотка“ за 3.5 секунди и достигнува максимални 313 километри на час. Платформата врз која е изграден Vantage е истата алуминиумска шасија која се користи и за новиот DB11, но дури 70% кај Vantage е целосно нова. Суспензијата користи активни амортизери и нуди три режими на работа – Sport, Sport Plus и Track. Дополнително, Vantage е првиот модел на Aston Martin кој користи електронски ...
сите 13 | | | веќе видена

Сподели! ;) Mitsubishi Motors објави дека новиот купе-кросовер освои одлични 5 ѕвездички на EuroNCAP тестовите за безбедност. Во објавата, Mitsubishi го нарекува Eclipse Cross SUV Coupe и ги истакнува безбедносните системи на новиот модел. Eclipse Cross освои 97% за заштита на возрасни патници и максимални поени во неколку од тестирањата кои ги извршува EuroNCAP. Eclipse Cross е првиот од новата генерација автомобили на Mitsubishi. Јапонскиот производител најави амбициозни планови за иднината, а Eclipse Cross го карактеризира идниот дизајнерски пристап на брендот – ги комбинира остриот дизајн и теренската експертиза на Mitsubishi со различните SUV и 4WD модели. Веќе се започнати испораките на Mitsubishi Eclipse Cross низ Европа. Новиот модел ќе се нуди на дури 80 пазари ширум светот, а ние наскоро го очекуваме и кај нас.
сите 8 | | | веќе видена

next